OE ECHO VAN NET ZUIDEN Denmaan Uui Uisitehaartles MIJ1 aX££TR2 1 DOOR ERVARING No. 103. Maandag 24 Doc. '28. 51e .Jrg. TWEEDE BLAD. Nederlandsch en Engelscti Socialisme. In de dagbladen heeft men kunnen lezen de verklaring, welke Ramsay Mac Donald, de leider der arbeiders partij in Engeland, heeft afgelegd. Zij luidde als volgt: Ik wensch te verklaren, hoezeer de ziekte des Konings ons heeft geroerd. Deze sympathie is geen „sycophan- tisme"; daar heeft het niets van. Maar degenen onder ons, die het genoegen hebben den Koning persoonlijk te kennen, die weten met hoeveel toe wijding hij zijn taak met volkomen grondwettige onpartijdigheid vervult, gevoelen op een oogenblik als dit nu de Koning door die schaduwen schrijdt hoe buitengewoon goed hij zijn werk als constitutioneel vorst heeft verricht, hoe volmaakt onpartij dig hij dat werk heeft gedaanten hoe zeer hij daarmede ons aan zich heeft verbonden. Wij beschouwen hem nu niet als bestuurder, niet in zijn grooten en eerwaardigen vorm van staatshoofd, maar als iemand die tot zijn volk behoort en die zijn geheele leven in al zijn daden ernaar getracht heeft, zijn nationale verantwoordelijkheid na te komen en de nationale belangen te bevorderen. Er is niet een enkel lid van het Kabinet van toen de arbeiderspartij aan het bewind was, hetwelk niet met mij zou instemmen in de bede, dat het bulletin zal leeren, dal de Koning de richting van het volledig herstel zal inslaan. Dit moge dan uit het Engelsch in normaal Nederlandsch zijn overge bracht, toch is dat een taal, welke onze sociaal-democraten absoluut niet ver staan. Voor hen blijft dat sanskriet. Alles wat onze Draagster der Kroon verricht, wordt beschamperd door „Het Volk", terwijl toch van haar het zelfde ware te getuigen als van de figuur, welke in Engeland de Kroon draagt. Zóó ver is de sociaal-democratische partij in Nederland niet, dat ook zij waardeering verstaat en waarheid be tracht. Er is geen duidelijker licht op het ontzaglijk verschil in mentaliteit tus- schen beide arbeiderspartijen denk baar, dan de waarheid, dat een uiting over de Koningin, in den trant waar in Mac Donald sprak, hier te lande niet zou worden geduld. Wat levensbeschouwing betreft: welke leider uit onze sociaal-demo cratie zou durven gewagen van een „bede"? Ook de levensbeschouwing is he melsbreed verschillend aan deze en aan gene zijde der Noordzee. Gewenscht is dus wel, dat „Het Volk" voortaan met het trekken van vergelijkingen wat voorzichtiger zij. Reeds tal van uitingen van Mac Donald, zooals die over de nationale verdediging, hebben op het verschil de aandacht doen vallen. Zijn laatste verklaring, welke in den mond van een Nederlandsch socialist van a tot z ondenkbaar is, was mis schien wel het teekenendst. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 24 Dec. 1928. DR. JAN WITLOX. Onder „Laatste Berichten" konden wij in ons vorig nummer nog mede- deeling doen van het belangrijke feit, dat een van Waalwijk's priester-zonen geroepen is tot de zeer gewichtige functie van hoofdredacteur van Neer- lands grootste Katholieke dagblad „De Maasbode". De redactie van dit blad geeft uiting aan hare groote vreugde over de benoeming van dezen emi- nenten en kundigen priester tot haar hoofdredacteur, daartoe in de gele genheid gesteld door 't overleg van Z. D. H. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem en Mgr. A. Diepen, Bisschop van Den Bosch, die zijn professor voor dit groote doel afstond. De Maasbode verheugt zich, zoo ook katholiek Nederland, maar niet minder gaat Waalwijk er fier op, dat een harer zonen tot dit gewichtig ambt werd uitverkoren, naast de vele harer andere priesters die Kerk en Maat schappij op zoo eminente wijze die nen. We noemen naast Dr. Witlox o.m. de HoogEerw. heer Brekelmans, plebaan, Dr. Ie Blanc en vergissen wij ons niet, een 23-tal anderen, die in den wijnhaard des Heeren werk zaam zijn. De Maasbode schrijft o.m. Dr. J. H. J. M. Witlox werd op 26 Februari 1886 te Waalwijk geboren, uit een echt-Katholiek, talrijk gezin met elf kinderen, waarvan nog acht in het leven zijn. Nadat hij de gewone lagere school doorloopen had, ging hij naar het bekende onderwijs-instituut St. Louis, toen nog te Roermond. Maar de priesterroeping, die hij reeds jong voelde, deed hem spoedig overgaan naar het klein seminarie te Sint Michiels-Gestel. Hij volbracht zijn studies daar zoo gelukkig, dat hij op aandrang van de kerkelijke autoriteiten, na afloop ervan, zich te Utrecht ging voorbereiden voor het Staatsexamen, dat hij met veel succes in 1907 aflegde. Daarna voltooide hij aan het groot seminarie te Haaren zijn filosofische en theologische studies. Priester werd hij gewijd in 1911. Na de priesterwijding ging hij te Am sterdam aan de Gemeentelijke Uni versiteit studeeren in de Nederland- sche letteren. Hij legde zijn examens „cum laude" af en promoveerde in 1919 op het proefschrift „De Katho lieke Staatspartij in haar oorsprong en ontwikkeling geschetst". Promotor was de bekende historicus professor H. Brugmans. In een tiental kloeke hoofdstukken behandelde dit proef schrift de geschiedenis van de Noord- Nederlandsche Katholieken in de politiek onder Koning Willem I. In September 1919 werd dr. Witlox nu benoemd tot leeraar aan de R.K. Lycea te 's Hertogenbosch. Toen dr. Goossens in December 1920 tot rector van de Katholieke Leergangen werd benoemd, zag dr. Witlox zich aange wezen als zijn opvolger tot professor aan het klein seminarie Beekvliet te St. Michiels-Gestel. Zijn professoraat was uitermate vruchtbaar, maar zijn werkzaamheid bleef niet binnen de seminariemuren beperkt. In tal van wetenschappelijke en bezonken publicaties, die uitmunt ten door openheid van stijl en klare helderheid van betoogtrant en gedach ten, toonde hij zich een gids en leids man, die aan de hand van zijn diepe kennis en scherp inzicht in het ver leden, de richting voor de toekomst wist te wijzen. Tal van artikelen van zijn hand verschenen in de „Maasbode" en in andere dagbladen en periodieken, speciaal in het HistorischTijdschrift", waarvan hij een van de oprichters en redacteurs geweest is. In 1927 verscheen het tweede deel van zijn „Katholieke Staatspartij", dat de geschiedenis van de Nederlandsche Katholieken in de politiek onder Koning Willem II behandelde. De wetenschappelijke verdiensten van dr. Witlox teekenen zich ook af in zijn lidmaatschap van verschillende wetenschappelijke vereenigingen, zoo als het Historisch Genootschap, de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde, de Vereeniging het Neder landsch Economisch-Historisch Ar chief, het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Weeenschappen. Als gevierd spreker trad dr. Witlox bij verschillende gelegenheden op Wij herinneren slechts aan zijn rede op den Brabantschen Katholiekendag te Waalwijk: Brabant let op uw zaek, aan zijn „historische" rede op den Al- gemeenen Katholiekendag te 'sGraven- hage over het onderwerp De Katho lieken in hun burgerrechten verkorten toch goede vaderlanders", aan zijn optreden op verschillende Vlaamsche wetenschappelijke congressen. In den laatsten tijd trad dr. Witlox ook meer malen op als spreker voor de propa ganda van het dr. Schaepmanfonds. Vermeld dient ten slotte nog, dat dr, Witlox lid was van de commissie- Parge tot 'het opstellen van een kies reglement voor de Katholieke Staats partij, een bewijs hoe zijn advies en voorlichting ook op het actieve poli tieke gebied werd gewaardeerd. In enkele trekken hebben wij hier mede het volle en vruchtbare leven van dr. Witlox geteekend en zijn groote en vele verdiensten vo:r het Katholieke leven in ons vaderlanc naar voren gebracht. Wij kunnen eindigen mei het bekende woord dat hier zeker zin heeft: „Uit het verleden bloeit het heden uit het nu wat worden zal". Gemeenteraad. In ons vorig nummer hebben wij de agenda der Gemeenteraadsvergade ring van a.s. Vrijdag opgenomen. De prae-adviezen zijn vandaag versche nen, maar wij hebben geen gelegen heid meer ze af te drukken. Een korte weergave van de voornaamste voor stellen moge hier volgen De wijziging der instructie voor de hoofd-ambtenaren der gemeente, als secretaris, directeur Lichtbedrij ven directeur Slachthuis en Gemeente- bouwkundige, houdt verband met de corruptie-geschiedenis en betreft een algemeenen maatregel. De wijziging van de Gem. Hypo theekbank stelt voor de hypotheek te brengen van 75 op 80 pCt. en het invoeren van het systeem huurkoop Voorgesteld wordt om den weg achter het plantsoen voor voetgangers te bestemmen en het rijwielpad te leggen voor het plantsoen, wat een goede maatregel voor 't verkeer, voora voor de voetgangers kan worden geacht De heer A. Sanders te Zevenberg schenhoek wenscht een perceel bouw terrein in de Tweede Zeine te koopen voor een zuivelbereiding, annex hande in melk enz. Indertijd hebben eenige bladen ver meld, dat een en ander zougevestigc worden in de zaal van Mej. Wed Fransen. Wij hebben toen terecht gemeld, dat daarvan niets kwam wat ook uit 't bovenstaande bevestigd wordt. Zooals bekend is door B. en W. een commissie van landbouwers be noemd om te onderzoeken of het mogelijk was de veemarkten te her stellen. Deze heeft haar rapport uitgebracht, dat naar wij vernemen in hoofdzaak bestaat in 't uitloven van premies op verschillende markten. Wij juichen dit toe, hoewel wij zulks niet 't voor naamste achten. Wij meenen dat W. B. indertijd den goeden weg gevolgd heeft en vin den 't jammer dat geen gebruik ge maakt is van de stof tóen Verzameld. oen is men van 't idee uitgegaan dat men vooral de omgeving, de streek van landbouw en veeteelt moest interesseeren, toen heeft men meerma- en vergaderd met afgevaardigden der ioerenbonden in Waalwijk, Kaats- leuvel, Drunen, Elshout, Herpt en Waspik, van landbouwvereenigingen in Capelle, Meeuwen en Drongelen toen hebben die allen o.m. toegezegd minstens drie maanden met beesten naar de markt te zullen komen, of men ze verkocht of niet. Op deze manier treeg men beslist om te beginnen steeds een geregelden aanvoer, zoodat an vanzelf ook de kooplui zouden comen, zeker met de noodige per soonlijke aanschrijving, openbare re clame en premies. Niettemin hopen we dat de zaak zooveel doenlijk bevorderd zal wor den. De markt van melk- en kalfvee ran en moet hier slagen, als allen willen medewerken. Voorts is een subsidie voor een jaar- ijkschen fokveedag o. i. noodzakelijk. B. en W. stellen ten slotte voor een commissie uit den raad te benoemen, waarvoor de heer C. H. de Jongh, )oekhouder van 't Woningbedrijf zijn Dezwaren kan uiteenzetten tegen de in de vorige vergadering genomen be slissing. Deze commissie zal dan ter zake rapport uitbrengen aan den raad. R.K. Werkliedenvereeniging. De R. K. Werkliedenvereeniging aeeft in eene duidelijk opgezette cir culaire hare leden met kracht aangezet allen lid te worden van de R.K. Kies- vereeniging en zich vóór 31 Dec. a.s. als zoodanig aan te geven. hevig op los geslagen, de kachel kerken en personen bracht ruim f32 omgeworpen en zoo a! meer. Gelukkig was een en ander nog al spoedig afgeloopen, vooral toen de politie ten tooneele verscheen. Mooie vangst. Door den visscher A. van Veld hoven alhier werd dezer dagen met de hengel in de Bergsche Maas een zalm gevangen, die ruim 5 pond woog. Hij was spoedig verkocht en bezorgde den gelukkigen visscher een mooi buitenkansje. {ab Kerstfeest Ned. Herv. Kerk. Het Kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool, dat tot nu toe altijd gevierd werd in de Ned. Herv. Kerk, wordt dit jaar gehouden in de kerk- zaal omdat het in de kerk te koud is. Met 't oog op de beperkte ruimte zullen alleen de kinderen met hunne ouders verwacht worden. Voor anderen is er geen plaats. Wij' berichten dit om teleurstelling te voorkomen. Nationale Bond Het Mobilisatiekruis In verband met de organisatie in Oostelijk Noord-Brabant van afdee- lingen van den Nationalep Bond «Het Mobilisatiekruis" heeft de voorzitter, Zijne Excellentie Lt Generaal b. d. W. H. van Terwisga, oud-Commandant van het Veldleger, dezer dagen eene Commissie benoemd, bestaande uit de heeren Mr. F. J. van Lanschot, lid van het Hoofdbestuur, Burgemeester van 's-Hertogenbosch. E. J. H. J. Schut, lid van het Hoofd bestuur, Directeur der Bank-Associatie te Tilburg. E. J. C. Moonen, Burgemeester van Waalwijk. De bedoeling is in Oostelijk Noord brabant plaatselijke afdeelingen op te richten. De Bond beoogt het Natio naliteitsgevoel te versterken en waar mogelijk hulp te verleenen aan per sonen, die door de mobilisatie schade hebben geleden. De voornoemde heeren zijn door Z. D. H. Mgr. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, in audiëntie ont vangen en hebben na aan Mgr. den Bisschop een volledige uiteenzetting van het ontstaan, wezen, doel en streven van den Bond te hebben ge geven van Z. D. H. blijken van groote instemming met en sympathieke gevoelens voor den Bond mogen ontvangen, terwijl Z. D. H.verklaarc heeft zijne instemming te betuigen met den organisatiearbeid van ge noemde heeren in zijn Bisdom. Ten blijke van Zijne sympathie heeft Z. D. H. de Bisschop aan de Commissie toezegging gedaan, dat van een en ander zal worden kennis ge geven in de St. Jansklokken en in het Jaarboekje ten dienste der Eerw. Geestelijkheid. Ruzie. Gistermiddag ontstond in een café om de Markt hevige ruzie. Er werd Nieuwe uitgaven. In het maandblad „De Chauffeur" heeft Mr.Fr. Rits een serie rechtskundi ge artikelen geschreven „De Chauffeur voor den Kantonrechter". De Nederl. Bond van Particuliere Chauffeurs, heeft thans genoemde art. gebundeld en in brochurevorm uit gegeven. Het boekje bevat deskundige advie zen hoe er gehandeld moet worden als een chauffeur met de wet in aan raking komt. De brochure is gratis verkrijgbaar aan het Algem. Secretariaat, Charlotte de Bourbonstr. 151, Den Haag. Vei der ontvingen wij het uit stekend uitgevoerd eerste nummer van „Meer Bael" een maandblad voor den zakenman en iedereen die belangstelt in reclame. Zooals we zeiden is het een zeer mooie uitgave, die voor leiders in de bedrijfswereld, voor directeuren van landelszaken en industrieën, voor verkoops- en reclamechefs van groot belang en nut kan en zal zijn. De abonnementsprijs is f 5 per jaar. Uifgave N.V. Publiciteit, N.Z. Voor- ourgwal, Amsterdam. Postduiven tentoonstelling. Door de postduiven-veieenlging „De Luchtveikenners" alhier, z;.l op Nieuwjaarsdag eene onderlinge post duiven-tentoonstelling worden gehou den in de bovenzaal van café „'t Vosje" van den heer W. Pullens alhier. Mr. A. J. I. M. Smits, f In den ouderdom van ruim 66 jaar overleed vrij plotseling op zijn buitengoed, „Het Pulhof" in Berchem te Antwerpen de heer mr. A.J. I. M. Smits, vroeger te Oosterhout, in leven een der commissarissen van de cou rant „De Maasbode", o.m gedurende ruim 25 jaren lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant alsmede van 1911 tot eenige jaren na den oorlog lid van de Eerste Kamer. Hij behoorde tot de medeoprich ters van de Centrale Suikermaatschap pij en van de Zuid-Hollandsche beet wortelsuikerfabriek te Oud-Beijerland. In zijn privé-leven was mr. Smits een groot vriend van de Paters Benedictijnen, een bevorderaar van liturgie en kerkarchitectuur en zeer gezien bij den Bisschop te Haarlem, terwijl hij in zijn kortstondig lijden nog een telegram van den Paus heeft mogen ontvangen. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeu^. Hedenmorgen zal te Breda de begrafenis plaats hebben. DRUNEN. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de heer Jo Verhoeven met ingang van 1 Jan. a.s. worden benoemd tot organist in de R.K. Kerk alhier. Door het R.K. Zangkoor zal onder leiding van den heer J. van Rooij, hoofd van school alhier, een vierstemmige Kerstcantate worden uit gevoerd van Dobbelsteen en een vier stemmige cantate van Alexandrie, zoodat het voor zangliefhebbers van hier en elders wederom de moeite waard is om hunne belangstelling te toonen en hiervan te profiteeren. Op den 2en Kerstdag zal met de kinderen der Ned. Herv. Kerk ten 5'/2 uur het Kerstfeest gevierd worden. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk werden resp. her kozen de heeren J. Nelis en J. A. de Geus, die beiden hun benoeming aan vaardden. Door de damestooneelvereeniging van het Meisjespatronaat is in studie genomen het drama in 3 bedrijven „Elizabeth", hetwelk zal worden op gevoerd op 6 Jan, (Driekoningen). SPRANG CAPELLE (Vm. Sprang). Op Dinsdag 25 dezer (Eersten Kerstdag des voormiddags half tien en des namiddags 2 uur en Woens- dag 26 dezer (Tweeden Kerstdag) des voormiddags half tien hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. van Amstel van Putten. In de Geref. kerk hoopt a.s. Dins dag (Eersten Kerstdag) des avonds half zes op te treden Ds. Spier van Dussen CAPELLE, Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt den len Kerstdag- des morgens half tien en des namiddags half drie en den 2en Kerstdag des morgens half tien op te treden Ds. A. v. Willigen. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor noodlijdende op. Onder leiding van Ds. A. van Willigen zal a s. Woensdagmiddag half vier met de kinderen der Ned. Herv. Zondagsschool in de kerk alhier het Kerstfeest worden gevierd. De heer L. de Rooij alhier is benoemd tot Stationsarbeider bij de Ned. Spoorwegen en werkzaam gesteld op het Station Kaatsheuvel— Capelle. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier zal half Januari a. s. onder leiding van den heer A. Christ een uitvoering geven in de zaal van den heer L. F. van Dongen. A.s. Vrijdag 28 dezer zal des morgens 10 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier de jaarlijksche verhuring van zitplaatsen worden gehouden. Tot diaken der Ned. Herv. ge meente a. d. Loonschendijk' is be noemd de heer A. Huijsman, die deze benoeming heeft aangenomen. De heeren G. Koenen en G. v. d. Schans hebben hun benoeming tot ouderling en de heeren J. de Groot en J. v. Pelt Mz. hun benoeming tot diaken der Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. LOON—OP—ZAND. Vrijdagmorgen had alhier de plechtigheid plaats van de bijzetting in het familiegraf van het stoffelijk overschot van den heer jhr. H. F. J. M. Verheyen. Het stof felijk overschot was van Vught naar hier overgebracht, en werd aan het kasteel afgehaald door de Liedertafel „Echo der Duinen", waarvan de over ledene sedert vele jaren beschermheer was. Tal van kransen, waaronder ook een van genoemde Liedertafel, dekten de kist. Nadat de absoute in de kerk ver richt was, werd de overledene door de leden der Liedertafel grafwaarts gedragen. Er werd door den eere-voorzitter, den heer Van der Heeren, namens de Vereeniging een korte toespraak ge houden, waarin hij bijzonder liet uit komen, de groote verdiensten van den overledene. Er was veel belangstelling en geen wonder, want de geheele familie Ver heyen is door allen, die haar kennen, geacht en bemind. Dat hij ruste in vrede. NIEUWS ÜIT HEUSDEN. Heusden, 30 Dec. '28 Voor den R.K. Middenstands bond trad als spreker op de heer Röling uit 's Bosch, afgevaardigde van den diocesanen bond. Spreker schetste wat er met organisatie is te bereiken en tevens dc culturecle en godsdien stige beteekenis. Bovendien spoorde hij alle middenstanders aan ook lid te worden van de R.K. Kiesvereeni- ging. Een dankbaar, doch niet over groot gehoor, bracht hem hulde voor 't gesprokene, terwijl de HoogEerw. Deken Wouters hem zijn dank over bracht. De eerstvolgende vergadering heeft plaats 8 Januari, met het doel het reglement vast te stellen. De heer P. Engelen, door den Raad benoemd tot lid der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs heeft bericht, die benoeming niet te aanvaarden. De damwedstrijd „Heusden Waalwijk" tegen gisteren vastgesteld in „'t Wapen van Amsterdam" alhier, kon niet doorgaan en is nu bepaald op 29 Dec. a.s. De heer A. Ritico, onderwijzer aan de R.K. jongenssahool alhier, slaagde Zaterdag te 's-Hage voor de akte Wiskunde L. O. Het feest van den Kerstboom in de Ger. Gemeente is tot nader order uitgesteld moeten worden we gens ongesteldheid van Mej. H. KERKNIEUWS. Den Bosch gaat een dubbel jubilé vieren van zijn Zoete Lieve Vrouw. Op 27 September a. s. is 't 75 jaren geleden dat het Wonderbeeld der Zoete Moeder uit Brussel terugkwam waar het sinds meer dan twee eeuwen verbleef en op dienzelfden dag wordt tevens gevierd het gouden jubilé der plechtige kroning. Maar niet Den Bosch alléén gaat feest vieren. Wanneer het de Zoete Lieve Vrouw betreft viert heel het bisdom mee, want de devotie tot de Zoete Moeder beperkt zich niet tot de stad, maar wordt beoefend in heel het bisdom en zelfs ver daarbuiten. Mgr. Diepen heeft in 'n herderlijk schrijven aan zijn geloovigen op dit jubileum gewezen en ook eenige voorschriften omtrent de viering ge geven. Benoeming. Op voordracht van den Hoogwaar- digen Prelaat van de Abdij Berne te Heeswijk, heeft Z.D.H. den Bisschop van 's Bosch benoemd tot pastoor te Haarsteeg den ZeerEerw. heer M. J. van den Noort, rector van het Gym nasium te Gemert. bij: Fa. A. VAN DER WEE-COOLS Schoolstraat Kaatsheuvel. Doos 60ct

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5