Del Beis der We talen. FEUILLETON 'Rhevmatiek Kloosterhalsem f. Verzoek om subsidie van den Kon. Ned. Politiehondenbond. Voorzitter. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Conform voorstel wordt besloten. Voorzitter. Zooals de heeren weten heeft het Gasthuis een Röntgen— apparaat aangeschaft. De leden zijn allemaal tegenwoordig geweest bij de demonstratie en zonder uitzondering waren we allemaal hoogst voldaan over de werking. We hebben thans onze goedkeuring te hechten aan voorwaarden en voorschriften omtrent het gebruik van het apparaat. De Raad heeft zeker al inzage genomen van de voorschriften. Kunnen de leden zich daarmee vereenigen Timmermans. Een bepaling lijkt me bezwarend voor een zoo algemeen mogelijk gebruik van het Röntgen- apparaat. Er staat nl. dat het beschik baar is voor geneesheeren binnen de gemeente. Voorzitter. Ook voor doktoren bui ten de gemeente, mits zij de patiënten hier komen behandelen. De bedoeling is dus alleen, om te voorkomen dat het apparaat buiten de gemeente gaat. Timmermans. Dan heb ik er geen bezwaar tegen. Overeenkomstig het concept ver klaart de Raad zich met de voor schriften accoord. Voorzitter. Ik heb voor de leden ter inzage gelegd een schrijven van de PNEM Er.is n.l. sprake geweest dat de PNEM zich zou uitbreiden en toen heb ik gevraagd om dan zooveel mogelijk gebiuik te willen maken van de beschikbare krachten uit onze ge- m lente. De PNEM deelde mij daarop mede, dat de uitbreiding nog wel een tijdje zou aanhouden, maar als men er mee begonr zou men met ons ver zoek rekening houden. Ik heb hier verder nog een ingeko men stuk van Sandbergen. Hij vraagt om de rietpacht onderhands te mo gen pachten voof f 400 en de gron den voor 20 jaar tegen een prijs van f 90 per jaar. 't Betreft 't riet- en grindhout bij het Noordergat. Dat wordt door de gemeente om de vier jaar publiek verkocht. De opbrengst is dan zoo ongeveer f 300 en voor het bitterband f 100. Maar we hebben kunnen constateeren dat het grlntge- was sterk achteruit gaat omdat het niet deskundig wordt behandeld. Ook de grond gaat er mee achteruit. Dit stemt ons gunstig ten opzichte van deze aanvrage. Wanneer wij de gronden aan Sandbergen in pacht geven dan weten we zeker, dat ze goed onderhouden worden. 8. en W. stellen dus voor het ver- zoek in te willigen. Wij zouden inde voorwaarden willen opnemen dat de gemeente het recht behoudt den grond geheel of gedeeltelijk op te zeggen, zonder dat de huurder aanspraak kan maken op schadevergoeding, want het zou kunnen gebeuren dat de gemeente na verloop van eenige jaren een 9.ukje grond noodig had en als mendan gebonden zou zijn, dan wordt meestal een hooge schadevergoeding geëischt Ik heb deze zaak reeds metSandber- gen besproken en hij kan zich wel met de voorwaarden vereenigen. Wan neer de Raad 't goed vindt zullen we dus 't staande gewas aan Sand bergen verkoopen voor f 400 en de gronden verpachten voor f 90 per jaar. De Raad gaat met dit voorstel een oude dijk van de genie. Maar als kunnen krijgen. Vanmiddag zijn de maar in 't minst aan de verdiensten NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. accoord. Vervolgens brengt de voorzitter ter tafel een schrijven van Kivlets, hou dende verzoek om vergunning voor het visschen met eenzegen in de Donge en de Spoorhaven. Voorzitter. Verleden jaar was erbij ons twijfel of dealgemeene vischpacht zou achteruit gaan als aan Kiviets vergunning werd verleend. Maar het tegendeel is gebleken. Over 1928 be draagt de vischpacht f 178, d.i. f 78 hooger dan In 1927. De vergunning die we aan Kiviets geven is dus niet van invloed op de algemeene visch pacht. B. en W. stellen daarom voor iet verzoek van Kiviets wederom in te willigen op dezelfde voorwaarden als vorig jaar. Conform voorstel gaat de Raad tiiermede accoord. Mededeelingen. Voorzitter. Naar aanleiding van het vroeger ter sprake gebrachte wil ik even mededeelen, dat de animo voor den avondcursus zoo gering is, dat hij geen doorgang kan vinden. In de vorige zitting heb ik al mede gedeeld. dat Hagers de huur heeft opgezegd van de oude wacht. Waar we geen ander liefhebber weten, heb- ben we 't zelf maar in gebruik geno- men. Tot nog toe hadden we geen opslagplaats voor ons materiaal van het GEB e a. Het werd steeds op verschillende plaatsen opgeborgen, zoodat we geen goed overzicht had den en de controle op den inventaris daardoor zeer bemoeilijkt werd. Nu echter kunnen we alles op eene plaats bergen en kunnen aan den inventaris lijst terstond zien of alles aanwezig is. We missen nu wel die f2.— aan huur, maar dat is de loods voor ons zelf wel waard. Wat betreft het fail lissement van Tak. kan ik mededee len, dat hierin 9 pCt aan de gemeente is uitgekeerd. Rondvraag. Timmermans. Mij is het gerucht ter oore gekomen datde beruchte kastjes uit de café's gaan verdwijnen. Als dat waar is, dan feliciteer ik U met het succes en dank U ook voor de moeite die U hebt gedaan om die dingen uit de gemeente te krijgen. Voorzitter. Wat u ter oore is geko men is inderdaad waar en ik ben blij dat het zoover is. Maar het is niet zoozeer aan mijne bemoeiingen te danken. Er is nl. één caféhouder met zoo'n kastje veroordeeld, waarop de inspecteur gelast heeft dat dergelijke kastjes uit de café's moeten verdwij nen. Maar als deze kastjes zijn opge ruimd, zal men er wel weer iets anders op vinden. Timmermans. We weten allen dat er veel schade is geleden bij den jongsten dijkdoorbraak. Komen de lasten nu enkel voor de gemeente of zal ook de provincie of de polder een deel dragen Voorzitter, ik heb hieromtrent nog enkele mededeelingen te doen in geheime zitting. Maar dit kan ik al wel zeggen, veel hoop is er niet. Staal. Als er nu eens stukken komen aan den Zeedijk, zijn de kosten dan voor de gemeente of den Polder Voorzitter. Dat is een vraagstuk waarover nog wel te redetwisten zou zijn. De Zeediik staat niet op den legger van den Polder. De Zeedijk is er ooit iets mee zou gebeuren, dan geloof ik wel, dat er veel kans was dat de gemeente zou moeten betalen. Nederlof. Het zal U bekend zijn, dat er hier volgend jaar de jaarver- gadering van de Schuttervaer wordt gehouden. Nu circuleeren er al lijsten bij de ingezetenen om bijdragen. Zouden B. en W. ook een bijdrage kunnen geven Voorzitter. Dat is reeds overwogen. teekeningen pas ingekomen bij het Bestuur van den woningbouw, 't Be stuur treft dus geen schuld. Men heeft er hard genoeg achterheen gezeten. Telkens zei de architeit volgende week komen ze klaar. Maar hij schijnt geen tijdsbegrip te hebben, want die week duurde maarden. Nu de teeke- ningen klaar zijn, zal men wel spoedig met een aanvrage komen. Sassen. Naar aanleiding van den Er zal wel een verzoek komen, maar I ramp die pas achter ons ligt. wil ik op aandrang van den inzender hebben gaarne hulde brengen aan den Burge wij dit punt nog zoolang aangehouden, meester, voor de wijze waarop hij Nederlof. Ik heb al meer gesproken zich toen heeft gedragen. Wij wonen over afsluiting van de Papenstraat wel niet altijd onder een dak, maar voor het autoverkeer, maar een waar- dat belet toch niet dat ik bewonde- schuwingsbord is er nog niet geplaatst, ring heb voor uw werk. U hebt zich Voorzitter. In B. en W. is deze in die critleke momenten werkelijk kwestie al besproken. Eerlijk gezegd kranig gehouden en ik geloof wel, is 't verder vergeten. We kregen dat ik mij den tolk der vergadering nadien zooveel' werk met den water- maak, als ik u daarvoor hulde breng snood, dat het ons door 't hoofd is en hartelijk dank zeg. gegaan. We zijn echter niet voor De Voorzitter dankt den heer Sas- algeheeleafsluillng, wel in één richting, sen voor zijn waardeerende woorden Nederlof. Het is hoog noodig dat en memoreert nog even in het kort die straat heelemaai wordt afgesloten, 't verloop van den dijkdoorbraak. Ik Als er maar een kruiwagen langs den had gedacht aldus de voorzitter muur staat, kan er geen auto meer met eigen werkkrachten het gat passeeren. En dan moesten we verder in den dijk te kunnen stoppen. Maar ook verbieden, dat er tusschen de toen zulks onmogelijk bleek heb ik boomen op de Markt gereden wordt, militaire hulp moeten inroepen En Timmermans Dan is 't misschien ik wil er mijn voldoening over te ken- beter, dat we dit punt nog aanhouden, nen geven, dat Generaal Prins zoo Nederlof. Hce staat 't met de bag- vlug zijn manschappen zond en hij gerij? I zich persoonlijk met zijn adjudant Voorzitter. We hebben prijsopgave van den toestand op de hoogte kwam gevraagd en moeten nog afwachten, stellen. Daarvoor breng ik gaarne Het lid Nederlof vestigt nog de dank evenals aan Luit. Motké en aandacht op de palen bij 't station Knopius en hun manschappen, ik en de pont, die een eind boven den heb ze aan 't werk gezien en heb er grond uitsteken en des avonds ge- respect voor. Er werd flink gewerkt vaarlljk zijn voor het verkeer. onder een prettig humeur. En dat is De voorzitter zegt toe te zullen in zulke critleke oogenblikken veel overwegen hoe dien toestand te ver- waard. beteren is. Dank wil ik ook brengen aan ka- Nederlof. Wij krijgen nu binnenkort pelaan Schoenmakers en den Stations, weer een verkiezing, waarbij 't moge- chef die zoo welwillend waren het lijk is te stemmen bij volmacht. Zijn verenigingsgebouw en de derde er op de secreiarie al zulke formu- klasse wachtkamer voor de man- Heren. schappen beschikbaar te stellen. Ook Voorzitter. Ik geloof nog niet, maar breng ik dank aan den Hoofdingenieur ze zullen dan spoedig besteld worden, van den NRijks Waterstaat, die ons Nederlof. Gisteren is er te Roosen- twee deskundigen ter beschikking daal een vergadering geweest over de stelde. Van de ingezetenen durf ik verbinding Brabant—Holland. Ver- geen extra namen te noemen Ik heb schillende Burgemeesters zijn daarbij aan zoovelen hulp gevraagd en alles tegenwoordig geweest, hebt u ook ging zoo vlug in zijn werk dat ik een uitnoodiging ontvangen namen zou vergeten. Maar Iedereen Voorzitter. Neen. verleende terstond hulp en medewer- Nederlof. Dat vind ik jammer, want king. De een met auto's, de ander ook onze gemeente heeft er belang niet zeil, kortom niemand zat stil. lij. Zouden we misschien een over- Aan alle ingezetenen mijn hartelijken zicht kunnen krijgen van hetgeen in I dank. Roosendaal behandeld is. Ik wil voorts dank brengen aan de Voorzittter. 't Zal 'tzelfde zijn wat leden van den Raad. de heeren Wet- reeds in Breda werd besproken, 't is houders en de Marechaussees van tenminste van dezelfde Kamer uit I Raamsdonksveer *egaan. Om een overzicht te krijgen Bij al die misère vond ik t een is 't misschien gewenscht, dat de verblijdend teeken dat zoo spontaan (amer voorde Langstraat zich richt wed samengewerkt. Dat heeft mij tot de Kamer van Koophandel van dan ook de overtuiging geschonken, jreda dat, als Geertruidenberg ooit in nood v d. Loo. Is er ook al aandacht zou geraken, de burgemeester op de geschonken aan 't putje in de Haven- volle medewerking der ingezetenen dijkstraat. kan rekenen. Voorzitter. Nog niet voldoende, Ten slotte heb ik ook al en lof maar we zullen 't toch doen. voor het gemeente-personeel, dal zich v. d. Loo. Hoever is 't met de die dagen zeer verdienstelijk heeft aanvrage van de woningbouwvereeni- gemaakt, speciaal den agent v. Over- ging schot. Hij is mijn rechterhand ge- Voorzitter. De aanvrage is nog niet weest, hij was dag en nacht in het binnen. Dat lag aan den architect, touw. Ik meen hem speciaal te mo- Bij heeft de teekenlng niet tijdig klaar gen noemen, zonder daardoor ook van de anderen te kort te doen. Ik heb van U allen veel gevergd, mis schien wel te veel, maar de omstan- digheden waren er naar. Ik wil hierbij besluiten met de hoop dat we voor dergelijke rampen gespaard mogen blijven v (Algemeene instemming), Hierna ging de raad over in be sloten vergadering. „Geen goud zoo goed" 28. Het was Sneck, de aan kwam zetten met de ets van „Het Roode Gordijn". En niet alleen daarmee, maar nok met de heele geschiedenis, zooals hij die beweerde uit. oude paperassen te heb ben gevonden, uit nagelaten brieven van de taveerne „De Keizerskroon", van het jaar 1656, een aantal bijzon derheden, welke zelfs een meer veel- eischend man als Lord Littimer zou den hebben voldaan. Het slot der ge schiedenis was, dat Lord Littimer-de ets van „Het Roode Gordijn" kocht voor achthonderd Engelsche ponden, bijna tienduizend guldens dus. „Ge kunt begrijpen, hoe ingenomen hij was met zijn aanwinst: immers, hij had; een ets van Rembrandt verkregen, waarvan ter wereld geen tweede exem plaar bestond. Indien de omstandighe den ook voor mij gunstiger waren ge weest, zou ik ongetwijfeld zijn blijd schap hebben gedeeld. Doch ik stond voor mijn algeheelen ondergang en kon me dus slechts half verheugen. „Na een slapeloozen nacht kwam ik dien morgen beneden, bezield met een sterk verlangen om ergens de noodige som te vinden, voor het betalen van mijn schuldeischer. Tot mijn groote verbazing vond ik een beleefd briefje van den luitenant, die me koeltjes be dankte voor de betaling der hem ver schuldigde acht honderd pond, wegens speelschuld, en er quitautie van bij voegde. ïu den beginne beschouwde ik het als een misplaatste grap. Maar on danks zijn verkeerde daden, bleef van Gulven altijd beer, althans naar bet uiterlijk. Iemand moest dus het bedrag voor mij hebbeh betaald. En, hoewel mij tot op beden nog niet is gebleken wie, was dat ook inderdaad bet geval". „Maar ge hebt toch zeker wel eenig vermoeden", veronderstelde Steel. „Een zeer sterk vermoeden zelfs, Steel, maar ik heb het nooit kunnen controleeren. Ge kunt dus begrijpen welk een enorme last me van het hart genomen was en hoe opgeruimd en blij ik was, toen ik me naar het hotel be gaf, waar Lord Littimer verbleef, na bet. ontbijt. Ik trof hem aan buiten zichzelf van hartstochtelijke woede Een dief was dien nacht zijn kamer binnengedrongen en had zijn Rem brandt-ets gestolen. De lijst stond er nog, doch de plaat had men waar schijn lijk opgerold en meegenomen". „Je verbaal gelijkt heel veel op dat van de gestolen schilderij van Gains borough", meende Steel. „Geen twijfel ook, dat de dief door dien diefstal van eenige maanden geleden op het idee gekomen is. Ik had me gehaast om van Sneck op te zoe ken. Doch hij had onverwacht de stad verlaten. Hij was in aanraking geko men met de politie en bad de vlucht genomen om aan een vervolging te ont BUITENLAND. Engeland. Het Donderdagavond gepubliceerde bulletin omtrent den toestand van den Koning luidt als volgt: De toestand van den Koning is van daag niet zoo gunstig geweest. De Ko ning beeft met tegenzin voedsel tot zich genomen en zijn krachten hebben zich minder goed gehandhaafd. De pols blijft regelmatig. Prins Karei van Zweden beeft gis teren, naar Reuter meldt, op bet kas teel Fridhem telefonisch gesproken met Prinses Astrid, de gemalin van den Belgischen kroonprins, die te Ban doeng vertoefde.De totale afstand be draagt 13.500 K.M.1500 K.M. werden per draad, 12000 K.M. via radio Koot wijkJava gesproken. Men beeft el kaar uitstekend verstaan. Prinses Astrid verklaarde zich zeer ingenomen met de reis. Voor de Britsche Mijnwerkers. De prins van Wales heeft Woens dagavond door de draadlooze een pakkenden oproep tot 't land gericht ten behoeve van de mijnwerkers. Hij wees erop, dat een kwart millioen mijnwerkers werkloos Is, terwijl drie- maal zooveel vrouwen en kinderen van hen afhankelijk zijn. De beste dienst, dien men het land kan bewijzen is. aldus de prins, arbeid te vinden voor zooveel mogelijk werklooze mijnwerkers. Nader wordt gemeld, dat na de toespraak van den prins van Wales lady Houston 30 000 pond en lord Ro- thermere 25.000 pond in het fonds voor de mijnwerkers hebben gestort.. BINNENLAND. De nakeuring in het Zuiden. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat de Zuidelijke nakeuring van films weer zal worden ingesteld. Het „Eindh. Dagbl.- bericht hier omtrent nog het volgende: De vereenlging van Noord Brabant- sche en Limburgsche gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring heeft besloten een kommissie te benoemen, die tot taak zal hebben het Katholieke volksdeel te beschermen tegen de nvloeden van films en fllmscènes. die naar Katholiek oordeel niet door den snappen, zoo deelde men mij mede. En 1 gen gedaan naar het kunstwerk, maar na dien dag werd er van de Rembrandt I bet werd nergens teruggevonden. De ets niets meer gezien." zaak veroorzaakte nogal opschudding „Maar heb ik vandaag niet ergens I in de Amsterdamsclie kunstwereld, gelezen, dat het toch in Lord Litti- Een paar dagen latei- begaf Gulven mer^ verzameling hangt", zei David I zich naar zijn post aan de grens en Steel. 1 .1 werd ik voor zaken huiswaarts geroe- „Dat is een ander exemplaar", ver-1 pen. Ik pakte mijn koffer en vertrok, klaarde Bell glimlachend. „Doe me 'n Aan de grens ik ging over Antwer- plezier en open dat pak eens, dat ik 1 pen werd mijn koffer aan bet ge- heb meegebracht. Zooals ge ziet zit wone douane onderzoek onderworpen, daarin de ets, welke ik voor vijf pond en de inhoud werd gewoonweg geheel heb gekocht. Deze, déze prent is bet, overhoop gebaald. Op den bodem van die uit de vertrekken van Lord Litti-1 mijn koffer lag een pak, dat ik niet mer te Amsterdam werd gestolen. Als herkende als mijn eigendom. Een on- ge de ets goed bekijkt, zult ge in den derzoekend beambte opende bet, niet linkerbovenhoek 4 donkerroode vlek- zonder nieuwsgierigheid en riep on- jes zien. Men veronderstelt dat het middellijk zijn chef. Hoe vreemd bet bloedvlekjes zijn. ontstaan door een I me ook leek, bet was Gulven. Hij kwam gesneden vinger van den kunstenaar. I zeer ernstig op me toegeslapt, met bet, Ik ben bereid een eed af te leggen, dat I pak in de handen. dit is de ets met lijst en al, zooals ze I „Mag ik u vragen, boe dit tusschen indertijd door dien schurk van een v. uwe bagage is gekomen?" vroeg bij me. Sneck 'is gekocht: in Amsterdam." „Ik kon niets zeggenik was met „Maar er wordt toch gezegd, dat stomme verbazing geslagen. Want voor Lord Littimer ook zoo'n ets in zijne I mij lag de Rembrant-ets. De roode collectie heeft", zei Steel. bloedvlekjes waren uit den hoek ver- „Dat heeft hij ook", zei Bell koel. wijderd, maar de ets was het. „En wat meer is, hij is absoluut over- I Toen verloor ik bet bootd. Ik be tuigd, dat bij op het oogenblik in het I scbuldigde Gulven van allerlei fraaie bezit is van zijn verloren schat! En ik I dingen. En bij de schurk gedroeg moet je eerlijk verklaren dat ik tot op zich als een heer, en maakte mij ten dit oogenblik precies hetzelfde meen-1 aanschouwe van alle omstanders, be de. Nu weet ik, dat er twee copieën schaamd. Maar hij hield de ets en zond moeten bestaan van hetzelfde werk, en I ze aan Lord Littimer terug, en ik was dat deze wetenschap den schurk er I geruïneerd, totaal geruïneerd, toe heeft gebracht mij in het ongeluk I Lord Littimer liet me niet acliter\ol. te storten". I gen, maar hij wilde me niet meer ont- „Maar", viel David Steel zijn vriend vangen en geen enkele uitlegging van in de rede, „ik zie niet inmij aanvaarden. Ik zou het inderdaad „Dat wilde ik juist gaan verhalen. I ook niet hebben kunnen verklaren Links en rechts hebben we nazoekin- En Enid óók weigerde mij nog te ont vangen en antwoordde niet op mijn brieven. De geschiedenis van mijn groote speelschuld lekte uit, alsook dat ze voldaan was. Steel, .ik was, ik herhaal het, totaal geruïneerd!Een vijand had me in die moeilijkheden gebracht met duivel- i schen list, en vanaf dien dag ben ik een gebrandmerkt man geweest!" „Maar hoe ter wereld was zooiets mogelijk?" riep Steel verwondérd uit. „Voor het oogenblik kan ik slechts gissingen maken", hernam Bell. „Van Sneck was een handige kerel, natuur- lijk had hij twee etsen gevonden. Hij hield er één van achter, teneinde in staat te zijn, een praatje over het eenig overgebleven exemplaar te kunnen rondstrooien en dit voor een groote som van de hand teAunnen doen. Mijn vijand ontdekte dit feit en maakte er gebruik van, toen Van Sneck plotseling voor schulden de wijk moest nemen# naar een andere plaats. Hij kon ine op betrekkelijk gemakkelijke manier, on mogelijk maken. Hij ontvreemdde di ets van Lord Littimer, hij moet dit wel gedaan hebben, want anders zou ik baar op het oogenblik niet hier heb ben, verspreidde enkele vlekjes hier en daar op het tweede bestaande exem plaar en verborg het tusschen mijn kleeren, in de overtuiging, dat het daartusscben zou worden aangetrof feu. Hij wist ook, dat bet. dan naar Lord Littimer zou worden teruggezon den en dat het gestolen exemplaar kon worden achtergehouden, om wat latei- als een origineele vondst weer te kun nen worden uitgebuit (Wordt vervolgd)- tA A n m 4AAl»A*il*irrAM nio inrro l/Am a ri Kil hof unn Ho nndaron fa 1/nrf fo H AOn 11. van „DB ECHO VAN HET ZUIDEN". De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar dc ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Kloosterbalsem in slaat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijt!

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6