Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. NIEUWJAAR. Oudejaar, Él Springende handen en lippen GEMEENTERAAD. DOOR EE&RING. mm NUMMER 1. DINSDAG 1 JANUARI. 52e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-Adres: ECHO. Telefoon No. 38. Een onvergetelijk oogenblik is het, wanneer ge misschien voor 't laatst, afscheid neemt van een dietbare, die van U heengaat. Hebt ge wel eens dat ontroerend oogenblik in U beleefd, waarin ge weemoedsstil, in samen- zwijgen de voorbije dingen overpeinst, de gebeurtenissen in hun preciese loop nagaat, de kleinigheden opnieuw naspeurt, de begenadigde oogenblik- ken in U navoelt, alles nog eens her beleeft? Dan zijn er vele kleinigheden, die toen onopgemerkt voorbijgingen en nu opeens een groote perseonlqke waarde krijgen. Ze dringen zich aan ons op en ze rijen zich aaneen tot een min of meer vaag geheelhet herinneringsbeeld. n dit beeld zal de gedachte aan de heengegane in ons verlevendigen, 'tzal blijven als een lichtplek in onze ziel, die door de harde vormen van 't leven niet kan worden overschaduwd of worden weggenomen. Doch dit beeld wat wij ons gecon strueerd hebben is niet de copie van het werkelijke leven. Want er bestaat nu eenmaal een onafgebroken strijd ln het diepste van onzen geest, een willen- vergeten van vertroebelende indruk ken en een omhooghalen, een ver- mooien van gelukkig stemmende mo menten, van goed verrichtte daden in 't voorbije. En zeker, dit is in vele omstandig heden een kracht in ons leven. Een voortdurende herinneiing aan „das Bö3e" zou ons tot onvruchtbare bit terheid stemmen, aan eigen innerlijke kracht doen wanhopen, moed en ver trouwen in eigen durf voor het naaste gebeuren ondergraven, het wisselval lig toekomstige als noodlot doen aan vaarden. Doch laat ons daar nu voorzichtig mee zijn. Want in dien menscheigken zucht om de pijnlijke indrukken van het verleden te vervangen, ons te koesteren in eens bereikte resultaten, in weerstand schoorende gebeurte nissen, de zonzijde van het leven, daaronder leeft een geest van mooi pralerij, van behagelijke genoegdoe ning, van gestage berusting, die een gevaar kan zijn voor een krachtige geestelijke en maatschappelijke ont wikkeling. Deze geest mag ons nu bij de wisseling van oud en nieuw niet be zielen. Toen we elkaar bij den aanvang van 1928 met een Zalig Nieuwjaar de hand drukten, waren we overtuigd, dat een zoo groot mogelijke uitvoe ring aan ons programma grootendeels afhing van een eigen krachtdadig willen. Hebben we dat programma nu tot eigen bevrediging afgewerkt? Ongetwijfeld neen. Maar nu moeten we objectief durven te schouwen. De feiten klaar in 't gezicht zien. Het vóór- en tegen onbevooroordeeld te gen over elkaar zetten.En afwijken van den geest, die beras ing zoekt ln het persoonlijk gekleurde beeld, dat 1928 in hem naliet. Wat in 1928 niet werd bereikt moet onze eerste aandacht vragen in het nieuwe jaar. En de harde moeilijkheden, die toen ons groot-bereiken in den weg stonden, dienen nu met dubbelen moed te wor den aangepakt. Zooals een bouwmeester bij de voltooiing van zijn werk zeer zorg vuldig de kleinste onvolkomenheden daarvan tracht weg te werkenzooals de beeldhouwer na de algemeene vormschepping van zijn beeld met zorg aan 'n juiste weergave werkt; zooals de kunstenaar na 't scheppen van 'n mooi vers uit artistieke be zorgdheid de correctie daarop toepast, zoo moeten wij aan het uiteinde van 1928 en het begin van 1929 onze klein—menschelijke onvolkomenheden zoo goed mogelijk herstellen en niet beginnen te werken aan onze ideeën en denkbeelden die ais nieuw pro gram in 1929 op uitvoering wachten, tigri h;jr.t_vprrn.oc/pn mogen. Want als we vrede zochten in 't vooropgesteld willen—bereiken, dan zouden we die nooit verkrijgen. Daarvoor zijn onze (menschelijke) aspi- ratie's te groot, te bovenmenschelij-k. In 't werken naar het bereikbare, uit menschelijk oogpunt beschouwd, daarin schuilt de büje tevredenheid van ons hart, daarin vinden we vrede met ons zelf. En als straks de klokken het oude jaar uitluiden en 't nieuwe als een groot vraagteeken voor onzen geest komt, zullen we niet in de drukkende zorgen van 't leven om vooruitgang moe gepeinsd de donkerte instaren, maar de krachtgevende gedachte in ons opwekken, met fieren moed en Gods genade, overtuigd van eigen kunnen, het voor ons bereikbare op maatschappelijk en geestelijk gebied in 't nabije uit volle kracht na te streven. Nu zullen ons natuurlijk groote teleurstellingen wachten. We zullen gaan twijfelen aan eigen kracht en wankelen waar we nu meenen sterk te staan. Daarom hebben we Gods zegen noodig en ons eerste gebed in 't nieuwe jaar zij daarom een gebed tot God. Dan, in vertrouwen op Zijn God delijke Goedheid kunnen we elkaar van harte toewenschen een oprecht Zalig Nieuwjaar. PAUL KUIJPERS. Voor onze plaats en streek was 1928 geen slecht jaarde schoen- en lederindustrie konden geregeld door werken, zoodat van werkeloosheid betrekkelijk geen sprake was. Ook den Onze gemeente mag zich in gema tigden bloei verheugen door gemeente bestuur, door corporaties, door velen individueel wordt met kracht gewerkt aan haren vooruitgang, de handel en industrie, de woningbouw en tal van andere belangrijke zaken mogen 1928 als een „vooruitstrevend j ar" in onze annalen bewaren. Een jaar ging weer voo bij sedert wij onder zoo geweldige belangstelling ons gouden jubileum vierden. Het heeft ons nieuwe moed en kracht gegeven om op den ingeslagen weg voort te gaan, onze beloften zooveel doenlijk in te lossen. Wij hopen daaraan te hebben voldaan, en ook in de toekomst met Gods hulp en mede werking en steun van zoovtlen te blijven voldoen. alles smelt in het klokkengeluid saam tot een machtigen galm, die weerklinkt in de harten, en in elk gemoed de snaren aanslaat, doet meeklinken, die in het afgeloopen jaar in trilling ge bracht werden bij wat aan lief en leed elks deel was. Er- in gedachten staat de jonge moede, nog weer over 't wiegje gebogen, waarin de hulpelooze kleine, medische kunst en wetenschap ten spijt, het jonge leven liet. En anderen zien zich weer op den stillen doodenakker, waar een geliefd familie lid, een dierbare vriend werd ter ruste gelegd. En de oudejaarsavondgedach ten voeren terug naar tooneelen van vreugde en blijdschap, naar de mo menten van geluk, naar alles wat het hart mocht verblijden, den geest ver- heffen, de fijnste en teerste snaren der ziel roeren. En de klokken die op oudejaarsavond luiden, ze roepen in de herinnering terug wat, naar men schelijke berekening, goed gedaan was en,... naar datgene ook, wat verkeerd, wat dwaling was. En dat alles gaat aan den geest nog eens voorbij op den laatsten avond van het jaar. Gedachten, die men kan terugdringen wellicht, maar die het zoovelen goed en nuttig noodig is voor een wijle den geest te vullen en te beheerschen. Oudejaar het eind van gansch een jaarkring. Kiok.'J-tonoiv d-nen der voor een vrijen zetel, welke hem ln Limburg was aangeboden. Jubileum van H M. Koningin-Motder Op 7 Januari 1929 zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Koningin- Moeder Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmfna Theresia, dochter van George Victor, Vorsl van Waldeck en Pyrmonl, fe Arolsen in het huwelijk trad met zijne Majesteit Willem 111, Koning der Nederlanden, Qroothertog van Luxemburg, en 10 januari zal de vijftigste verjaardag zijn der vestiging Harer Majesteit in Nederland. Naar aanleiding van bovenstaande schrijft Mgr. Dfepen o.a. het volgende in de St. Janski. „Ons aansluitend bij de algemeene rechtmatige Nationale huide, schrijven wij daarom voor, dat op Zondag 13 januari 1929 in alle openbare kerken van ons Bisdom onner het Lof met exposiiie in Ostensorio, of na de Hoogmis een plechtig „Te Deum" van Dankbaarheid zal gezongen worden en sporen wij al onze onderhoorigen aan in vurfge en hartelijke gebeden Oods zegeningen over ons geliefd Vorstenhuis en over ons dierbaar vaderland af te smeeken. JCLOOSTERBALSEMj bijt niet! menschheid kond, dat ge er zijt, dat ge er .wederom zijt. En met u is niet alleen het einde maar ook het begin. Het begin van het nieuwe jaar, dat goed en kwaad, èn voor èn tegenspoed zal brengen in bonte wisseling èn lente èn herfst èn blijde èn droeve dagen naar 't wijs bestel, dat men- scbelijke bevatting verre te boven gaat. in zijn kast Als 't bloed in de ader gaat De slinger heen en weer, Die met zijn kalme slagen Den tijd, èn lente èn herfst, En blijde en droeve dagen, Als weg doet zinken, stuk voor stuk, In 's afgronds' schoot. Daar ieder klokgetik, Van vreugde beide en dood Het sein is in 't heelal, En wichtjes roept in 't leven En graven opent De Génestet. SPRANG-C A PEL LÊ De tijd rolt als een bergstroom voort. Weer staan we aan het eind van een jaarkring, met moeite en zorgen door gebracht, door dezen, onder den druk van ramp en tegenspoed door anderen doorgeleefd in het genot van al het goede, dat den mensch op aarde weg gelegd kan zijn. Plechtig en zwaar galmen van den hoogen toren de klokketonen de lucht in die den menschheid verkondigen, dat wederom een mijlpaal is gezet op den levensweg, dat wederom een tijdperk is volbracht naar menschelijke inzetting berekend, maar onderdeel van de eeuwigheid, het oneindige, dat alle menschelijk begrip te boven gaat. Luide klinken de klokken over stad klanken vi;ooliike iujpel. BINNENLAND. Het Kerstvliegtuig op de plaats van bestemming. Bij de K. L. M, is heden bericht ontvangen, dat de P.H.-A.E.N., welke Zondagmorgen te7.37uur 'plaatselijken tijd) uit Palembang is vertrokken en te 12.51 te Batavia arriveerde, te, 13 48 uur van Batavia opsteeg en te 14 28 uur zijn einddoel, Bandoeng bereikte. Een nieuwe af deeling der Leergangen te Tilburg. Zondag hield te Roermond de L.V. Naiionale Bond van Leeraren en Onderwijzers in de Gymnastiek zijn jaariijksche algemeene vergadering. Op de huishoudelijke bijeenkomst deelde dr. Van Gils mee, dat als 5de afdeeiing van de R. K. Leergangen te Tilburg (genaamd „Cilga Centraal Instituut voor Leeraren in de Gymna stiek), als onderafdeeling, een cursus in de heilgymnastiek en massage binnenkort zal worden geopend. De Kamerverkiezingen. Men meldt aan de Maasbode; Oud minister ir. M. C. E. Bor.gaerfs heeft zich bereid verklaard, den kwaliteitszegel voor handel, nijverheid verkeer, enz. in Haarlem—Helder te aanv^ar{jep, in verbapd.iiLmo.edeheeft De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagnamiddag 2'/, uur ten raad- huize. onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Meijer. Afwezig Weth. Middelkoop en de heeren Timmermans en Kerst. 1. Ingekomen stukken. a. MededeeHng van procesverbaal van kasopname d.d 17 Dec 1928 bij den gem ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. b. Verzoek om subsidie van de Ned. Vereen, tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten. Conform voorstel B. en W. wordt op dit verzoek afwijzend beschikt. I c. Verzoek om subsidie van de Noord—Brabantsche Vereeniging het Groene Kruis. Op voorstel van B. en W. wordt ook op dit adres afwijzend beschikt. d, Verzoek van den Raad van IJsselmonde om adhaesie—betuiging aan zijn adres aan de Kroon inzake toepassing van art, 122a der Gemeente- wet. (Waar velen omtrent dit art. een verkeerde voorslelling hebben, citee- ren wij hierbij den tekst. Red Art. 122a. „Indien in een gemeente hoofdverblijf hebben arbeiders, die minder verdienen dan een bedrag, vast te stellen bij algemeenen maat regel van bestuur, en die in een andere gemeente werkzaam zijn in een onderneming of inrichting, waar ten minste gemiddeld tien zoodanige arbeiders werkzaam zijn, kan eerst bedoelde van laatstbedoelde gemeente een tegemoetkoming vragen voor het geval, dat de aanwezigheid dier arbei ders aanwijsbare kosten veroorzaakt, welke niet door van hen te heffen belastingen kunnen gedekt worden. Of er aanleiding bestaat om de in het eerste lid bedoelde tegemoetko ming toe te kennen, en zoo ja, op welk bedrag deze is te stellen, wordt door Gedeputeerde Staten, en zoo de gemeenten in meer dan één provincie zijn gelegen, door Ons beslist. Daarbij worden in aanmerking genomen de rechtstreeksche baten, welke door de gemeente, waar de onderneming of inrichting is gevestigd, van deze worden genoten of konden genoten worden. Van de beslissing van Gedeputeerde Staten kan binnen dertig dagen bij Ons in beroep worden gekomen." Weth Michael licht in dezen geest art. 122a toe. v. d. Willigenburg. Ik ben wel voor adhaesie—betuiging, maar wil mijn stem even motiveeren. De toepassing van art. 122a is geen plaatselijk be lang. maar w^Leen algemeen belang voorzien, als men dit art. verder gaat toepassen, dan wordt onze gemeente het kind van de rekening. Plaatselijk hebben wij er niets aan, want uit andere gemeenten komen hier bijna geen arbeiders werken. Van hier gaan er wel veel naar Waalwijk en Kaats heuvel. Verheijden. Dan moesten ze maar gaan annexeeren met die gemeenten waar de arbeiders werk halen. Dat is tenminste een betere vereeniging. Hierna wordt met algemeene stem men besloten aan het hierboven ge noemde adres adhaesie te betuigen. De Voorzitter brengt ter kennis, dat door Qed Siaten nog een kleine redactie—wijziging is gevraagd in de verordening tot aanwijzing van het slachthuis. Door den Secretaris wordt de concept—wijziging voorgelezen. v. Willigenburg. Nu zijn we precies zoover waar we vroeger niet wilden komen. Verheijden. Moei een noódslachting nu ook in 't slachthuis geschieden? De Voorzitter antwoordt bevestigend. De Raad gaat hierna met de voor gestelde wijziging accoord, eveneens met een kleine begrotingswijziging die van administratieven aard is. 2. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van de begrooting van het Burg. Armbestuur te Sprang voor 1929, De begrooting wordi met algemeene stemmen goedgekeurd, ln ontvangsten en uitgaven aanwijzende een bedrag van f4734 3 Benoeming leden van Burg. Armbesturen, wegens periodieke af treding. De aftredende leden J. van Pelt en Q. v. Willigenburg werden herkozen. 4. Benoeming havenmeesters voor 1929. Met algemeene stemmen werden benoemd: voor de haven te Capelle J. L. v. d. Linden, te Labbegai: A. M. Gouda, op de voorwaarden als verleden jaar, nl. 10 pCt. van de opbrengst der kade- en havengelden. 5. Voorstel van B. en W, tot ver hooging van de loopende kasgeld- leening 1928. Voorzitter. Er loopt een leening van f J 0.000 en we hebben f 15.000 noodig. Vorig jaar konden we met een leening van f 10.000 volstaan, omdat we nog f6000 ontvingen van verkochte ge meente—eigendommen. Verheijden. Als het weer van de Boerenleenbank geleend wordt, moet be de gemeente dan eigenlijk ook lidP,)W zijn van de bank? De Voorzitter antwoordt ontkennend. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 6. Ontslag onderwijzeres mej. B. Timmermans. Voorzitter. B. en W. stellen voor aan mej. Timmermans eervol ontslag te verleenen op een nog nader door ons te bepalen datum. We moeten eerst een plaatsvervangster hebben. De Raad gaat met het voorstel accoord. Wijziging begrooting 1928. Conform voorstel wordt de wijzi ging goedgekeurd. MededeeHng. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering ter tafel gebrachte inzake de aanvrage van het bestuur der Bijz. Lagere School te Sprang om verlich ting, deelt de Voorzitter mede, met het bestuur overeen te zijn gekomen de heslt^sin^ vsn de P N FM M te MHi Waalwpsclic gstraatscïie Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door -het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Advertentlën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rubat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zDn. landbouw ging het, vooral door het mooie weer, goed. We mogen over 't geheel werkelijk dankbaar zijn. in één nacht beter met den «nel verzachtenden AKKER'» a Geen goad zoo goed."

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1