kuïu in hik* ONS A land- en tuinbouw. f No. 4. Zaterdag 12 Jan. '28. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. kelen zooals men ze wel graag zou verliep de prfls weer In minder goede hebben gezien. Immers de aardappel- richting. De prijzen der zuivelpro- prijs bleef aanzienlijk beneden die ducten zijn van dien aard geweest. INGEZONDEN MÏ.DEDEELINGEN. Terugblik (Landbouw). Het is zoo de gewoonte, en een goede gewoonte, wanneer het eind van net jaar nadert, de balans eens op te matten, van wat dat bynaatge- loopen jaar gebracht heeft. Door dit te doen krijgt men van zelf in herin nering terug die dingen weike niet best verloopcn zijn en die welke zeer tol genoegen zijn ten einde gebrachi. En vanzelf vraagt men zien dan af hoe het toch wel gekomen is, dat het een zoo goede, net andere zooveel mindere resultaten heeft opgeleveid. De tijd, hieraan besteed, is niet nut teloos verloren gegaan, immers over denkt men, hoe men ln komende tijden, wanneer men voor soortgelijke moei- itjkneden komt te staan, te handelen heelt om een zoo goed mogelijk resul taat te bereiken. En zoo willen wij dan ook het jaar 1928 eens bezien van landbouwersen tuinüerszijde, zien, waarin men geslaagd is, waarin men getaald heen; wat goeds tot stand is gebracht, en wat nog aan- dacnt vraagt voor de toekomst. De aigemeene weersgesteldheid is in 1928 ouitengewoon gunstig geweest. Door den vrij strengen winter, die aan het vo.rjaar vooraf ging, was zeits de zwaarste klei gemakkelijk te be handelen. Het zaaien verliep vlug en de opkomst van de gewassen liet mets te wenschen over. Alleen de eerste helft der maand Mei speelde den land bouwer parten bij net Httzaaien van de bruine boonen. Men rekende op een warme maand en de eerste 10 14 dagen waren integendeel koud en guur, tengevolge waarvan veel van de gezaaide boonen rotten in den grond, altnans slecht opkwamen. Lie daarop volgende maanden maakten evenwel veel weer goed. De regen kwam op tijd, zoodat men nergens last heeft gehad van de droogte, ter wijl ook niet te veel regen viel. Het najaar was bijzonder gunstig voor de werkzaamheden. Alle naj aarsgewassen hebben lang den groet kunnen vol houden en zijn ook zonder groote moeite aan de plaats van aflevering gebracht kunnen worden. Wat dit gedeelte betreft is er dus volop dankensstof. Het is een jaar geweest als maar een enkele maal ln een raenschenleven voorkomt. De oogst opbrengst is daaraan evenredig ge weest. De aardappelen hebben een buitengewoon bescnot gegeven. Erw ten, tarwe, haver, rogge en gerst in hoeveelheden en kwaliteiten als men de laatste 2 jaren niet gezien heeft. Suikerbieten met een suikergehalte, dat uitgaat boven het gemiddelde (19 pCt. en 19'/, pCt. behoort immers niet tot de zeldzaamheden?), terwijl ook de Kilo—opbrengst lang niet gering waszie dit zijn alle zaken, die maken, dat 1928 inderdaad met een krijije aangestreept mag worden. De prijzen waren niet voor alle arti- van 't vorig jaar. Maar hier geldt de wet van vraag en aanbod. Dat dit ook zoo is met de erwten, behoeft geen betoog. De andere gewassen maakten een ongeveer gelijke prijs als vorige jaren. Een uitzondering daarop maakt het artikel uien. Daar over een extra woordje. Hadden de aardappelen van geen „ziekte" (Phy tophtora infestans) te lijden, vele perceelen uien zijn door de kroefziekte aangetast geweest, dat ze omgereden moesten worden. Wat overgebleven is heeft een bijzonder goed gewas geleverd. Dank zij het uien—tekort in Amerika (waar immers ruim 2.000.000 ton minder uien geoogst werden dan in 't vorig jaar) beeft de uienprijs, die zich eerst niet best liet aanzien, zich op een hoogte gebracht, aanzienlijk hooger dan het gemiddelde. De ulenteelt legt den landbouwers dit jaar geen wind eieren. Liep tegen het eind van het vorig jaar de prijs der uien ook aan zienlijk naar boven, de meeste land bouwers hebben daar toen geen pro fijt van gehad, omdat de meeste uien reeds in handen der groothandelaars waren, dit jaar hebben de landbou wers daar meer genoegen van beleetd. En nu heeft 19.8 ons ook geleerd, Iets wat trouwens al lang bekend was, dat de Niderlandsche landbou wers lang niet voldoende zorg beste den aan sorteering en verpakking van de exportgewassen, en in du geval van de uien. Het is noodig gebleken op korten termijn een strenge keuring van den Piantenziektenkundt gen dienst in het leven te roepen, om de uien, die naar Amerika gezonden worden, daaraan te onderwerpen. Het iseigenlijkonbegrijpelijk, dat de Neder- landsche boeren hier hun eigen belang niet inzien. Verschillende streken in ons land en dan met name een deei van Noor- Holland, Zuid-rloiland en Zeeland, verbouwen in zoo groote hoeveelhe den uien, dat een misoogst of een slechte prijs der uien een jaar zon der bedrijfswinst beleekeni. Deze landbouwers moeten het zien terdege voor gezegd houden, dat ook Portugal, llahS en Egypte uien veroouwen en dit doen in betere soorten, dan in ons land gebeurt, terwijl aan sortee ring en verpakking veel en veel meer zorg besteed wordt. Een goede prijs te maken is gewenscht, maar daarbij een goede kwaliteit te leveren is eisch. ln den veestapel heeft zich, hoe weinig moedgevend de voorspellingen ook waren, gelukkig geen mond- en klauwzeer van beteckenis voorgedaan. Dat boeren èn regeering paraat zullen moeten blijven om middelen te zoeken en aan te wenden om dezen „boeren- geesel" te verbreken, is noodzakelijk. Gewezen mag worden op wat onze Oosterburen noen, die geregeld ten minste 200 000 Liter serum in voor raad hebben om de uitbrekende ziekte te keeren. De prijzen van de varkens hebben zich langzaam heisield tot in Augus tus, zoodat het mesten met verdien sten gepaard kon gaan Na deze maand dat het een niet voordeelige zaak was, weiboer te zijn. Met belangstel ling zulien zeker de varkensmesters- en fokkers het verslag tegemoetzien van de heeren veeteeltconsulenten, die dezen zomer een onderzoek in Dene marken hebben ingesteld naar de wijze waarop daar de mesterij wordt gedreven. Tenslotte releveeren we nog de groote nationale tentoonstelling te Den Haag dezen zomer gehouden Daar hebben vee- en paardenfokkers doen zien, wat Nederland presteert. De buitenlandsche deskundigen zijn me» bijzonder gunstige indrukken naar hun land teruggekeerd Maken we tenslotte de eindrekening op. dan mogen we constateeren, dat 1928 den landbouwer zeer gunstig is geweest, zoodat zeker de wensch bij hem leeft dat 1929 niet minder zij Winterhanden Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Kort en bondig. Engelsche humorEen Londenaar zet dezer dagen tot mij„Ik kom graag in Holland, maar het is een bezwaar, dat men bij u beter Engelsch spreekt dan hier." Men moet ztch in het leven tevreden weten te stellen met wat men niet heeft Er zijn drie dingen, waartegen iedereen, die een nieuwdenkbeeld heeft in het begin moet kampen: le De menschen zeggen het is niet waar. 2e Ze zeggen het is niet belang, rijk. 3e Ze zeggen het is niet nieuw. Voorzichtigheid en moed een mooie combinatie in zekes. Een recente uitspraak van Edison: „Ik heb mijn geld voornamelijk ver diend door aan schitterende maar slecht geleide denkbeelden van anderen commercieele waaide te geven." De contractant is altijd van meer belang dan het contract. Erger dan iemand, die een aan vaarde taak in den steek laat, is de geen, die bevreesd is te beginnen. Verdiep u niet zoozeer in wat ge van plan zljt morgen te gaan doen, dat ge vandaag heelemaal niets doet Gebruikelijke fouten in zaken le Het verzuim quitanties te vragen, wanneer rekeningen contant worden betaald 2e Slordigheid bij hef omspringen met waardevolle documenten en 3e Het teekenei. van stukken zon der voldoende op den inhoud acht te slaan. Vat het woora „Neen" niet altijd als het laatste antwoord op. Uit Moskou wordt gemeld, dat eenige groote troepen wolven het dorp Soesjan in het gouvernement Wladi- wostok hebben overvallen. Vier boe ren werden door de wolven gedood en drie gewond Heele kudden vee werden door de uitgehongerde roof dieren verscheurd. Een ontboden afdeeling van het roods leger ondernam een aanval op de wolven met machinegeweren, waar bij 120 wolven werden neergelegd. Bij het oprichten van een mast voor een nieuwe noogspanmngsiet- ding van Braunwdler naar Doimagen een ernstig ongeluk gebeurd. De nieuwe mast weid opgericht naast een hoogspanningsletdiug van lOO.QOO volt Tijdens het opnemen kwam üc mast in een slingerende beweging, waardoor over een afstand van l'/j M. een vonk oversprong met een zwaren knal. Vier arbeiders kregen lichte brandwonden, terwijl twee op slag dood waren. Daar zij geenetlct brandwonden vertoonen, neemt men aan, dat zij door den schrik gedood zijn. - De Berlijnsche avondbladen ver nemen uit Osaka, dat tn de provincie Chiloe hevige oniasten zijn uitgebro ken in verband met de kwestie der irrigatie-werken. Voor het gouverne mentsgebouw te Chitoe kwam het tot heilige manifestaties, waartegen de politie maatregelen nam. Utt Tsoeroega werden troepen ter assistentie ontboden en bij den sttljd GEMENGD NIEUWS. Te Princenhage is zekere M. bij het snoeien uit een boom gevallen Hfl kwam zoo ongelukkigterecht.dat hij na weinige oogenblikken overleed. De sedert Zondag vermiste stads, arts dr. Htjden. die een skitocht in het hoogebergte had ondernomen, is vannacht door een reddingsexpeditie nabij Roten Wand bij M xnilz op eer hoogte van 500 meter doodgevroren gevonden. die zich daarop ontspon, werden 40 personen gedood of gewond. Het verzet was gericht tegen de irrigatiewerken in hetSainnikowa-dal, die een groote oppervlakte zullen be vloeien, maar door welke werken aan de eigendommen der dorpsbewoners nog al wat schade wordt toegebracht. Gistermorgen Is de 93-jarige, alleen wonende weduwe D. te Bemeten by Maastricht levend verbiand De oude vrouw is gewoon 's morgens een petroleumkachel aan te steken. Haar kleeren hebben daarbij vlam gevat, waarop zij naar buiten is gesneld. Men vond haar verkoolde lijk op straat voor de deur liggen, Een met 5 jonge lieden bezette auto sloeg op den weg van St. Hyp polyte naar Salve over den kop en vlet van een hooge helling. Alle in zittenden werden gedood. Volgens een bericht uit Nice is gisterenmiddag bij St. Raphael eer drie-motorig watervliegtuig, van dt Fransche marine, ln zee gevallen.Twet officieren en drie onderofficieren zijn daarbij om het leven gekomen. Te Zwartemeer, nabij de Duitscht grens, is gisteren de bijna 15 jarig* Tapper bij het schaatsenrijden oj de Kamerlingwljk in een wak geredet en verdronken. r-'S' Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. W.S.A.T.-PUZZLE EN RAADSELS. Beste Jongelui. Daar liggen ze voor me: twee liooge stapels brieven. Op de eene staat „Op lossing W.S.A.T.-puzzle" en op de an dere ligt een briefje waarop ik ge schreven heb „Oplossing Raadsels". Het heeft me werkelijk heel wat hoofdbrekens gekost vooraleer ik me door die stapels brieven had heen ge worsteld. Alleen was ik er nooit door heen gekomen, maar jullie tante heeft me flink geholpen. 's Jongens, ik ben er toch echt blij mee, dat er ditmaal zooveel aan den wedstrijd deelnamen. Werkelijk, dat is fijn. Ik zou jullie liefst allemaal eens bij me hebben, ja allemaal, groot en klein. Dan kon je eens zien, hoeveel brieven ik heb ontvangen. Beste jongelui, ik ben ditmaal over jullie zeer goed tevreden. Er is hard gewerkt, (jverig met veel ernst en een uitstekend resultaat. Eerlijk gezegd was ik de eerste drie dagen voor dat resultaat wel een beetje bang. Ik kreeg n.l. den eersten dag 2 brieven van ouders die me schre ven, dat de W.S.A.T.-puzzle veel te moeilijk was; niet alleen voor de jeugd, maar ook de grooteren hadden er nog veel moeite mee. Dat bracht me toch wel een beetje aan het twijfelen, vooral toen ik den derden dag nog maar één goede op lossing binnen had. Maar den vierden dag kwamen ze los. Op één avond kreeg ik niet minder dan 38 goede op lossingen. Geloof me vriendjes, ik ben op jul lie trots gaan worden. Waarvoor sommige ouderen terug schrokken, dat speelden jullie klaar, Fijn hoor! Zulke flinke jongens en meisjes tel ik bet liefst onder mijn lezers en lezeressen. Daarmee kunnen we iets bereiken hé! En dat doen we ook samen. Jullie zult al wel hebben begrepen dat er geloot moest worden onder zoo vele goede inzendingen. Dat is immers eerlijk Oom Wim kan en mag aan niemand de voorkeur geven, dat zou heel onbil lijk zijn tegenover de anderen. We hebben, evenals verleden jaar, wederom geloot onder die jongens en meisjes die de puzzle en de raadsels zonder fout, of althans met het minst aantal fouten, hebben opgelost. Een eind verder zien jullie maar eens naar den uitslag. Namens jullie wil ik hier mijnheer Tielen harteljjk bedanken voor de mooie prijzen die hij ditmaal weer be schikbaar stelde. Hij heeft een warm hart voor de jeugd en voor ons hoekje, De gelukkigen feliciteer ik en hoop van hen te vernemen hoe ze den ont vangen prijs vinden. De prijzen kunnen vanaf Maandag aan het Bureau van „De Echo van het Zuiden" worden afgehaald. De prij zen die ver buiten Waalwijk zijn ge vallen, worden thuis gezonden. En die geen prijs ontvangen? Laten zij zich troosten met de gedachte heel flink en ferm te zijn, naast vele ande ren, om zoo'n moeilijke puzzle te kun nen oplossen. Vrouwe Fortuna is nu eenmaal voor de gelukkigen. Ik hoop dat de anderen een volgende maal gelukkiger zullen zijn. Tot ziens, jongelui! Jullie aller OOM WIM. De uitslag. Hieronder geef ik eerst de oplossing van de W.8.A.T.-pu#zle. De 9 jarige Bouke van der lest is gisteren toen hij zich op het ijs van de Ringvaart tegenover de O L. schooi te de Veenhoop (Fr.) waagde door het ijs gezakt. Toen men hem eenigen tlja daarna miste en klompjes op den wal zag staan, werd het ergste gevreesd. Het lijkje is later utt het water gehaald. Uit Karachi wordt gemeld dat een schuit, waarin vierentwintig ar beiders vervoerd werden die weik- zaam waren aan den stuw bij Sukkur, omgeslagen is. Negentien hunner verdronken, onder wie drie broers. Toen hun moeder hoorde dat zij het leven verloren hadden, bezweek zij van schrik. Uit Petrikau wordt gemeld, dat aldaar de ambtenaar van hti stadhuis Jaszkowski doorzijn coilegaKajdsinski doodgeschoten ls. Kajdzinskt had een ondeihoud met den burgemeester gevraagd, doch werd, daar de burgemeester afwezig was, door Jaskowski ontvangen. in den loop van het onderhoud, dat steeds heftiger werd. trok Kajdzinski plotseling een revolver en loste vier schoten op jaszkowski, die docdelijk werd getroffen. De moordenaar verliet daarop de kamer en trachtte opnieuw tot den ourgemeester door te dringen. Hij irot dezen echter niet in de ontvang kamer. Wel hing daar een jas van den burgemeester, waarop de moor- penaar nog drie schoten loste, waarna hij door een venster trachtte te ont» vluchten. De politie achtervolgde hem ter stond, zoodat hij spoedig gearresteerd was. Waarschijnlijk heeft men hier met een geval van een politieken moord of een daad van wraak te doen. Bij zQn eerste verhoor verklaarde de moordenaar, dat hij sedert 1917 lid van de Poolsche socialistische partij is geweest, doch onlangs tot de revolutionnaire fractie is overge gaan. De vermoorde behoorde evenals de burgemeester tot de socialistische party. Hedenmiddag kruiste de Fokker- eendekker „Question Mark" nog steeds boven Los Angeles, na in 139 uur vliegens ongeveer 16.000 K.M. afge legd te hebben. Eenige kleine motorstoringen schijnt men verholpen te hebbenoverigens heeft de bemanning veel van de koude te lyden. Het vliegtuig is ternauwer nood aan een ongeluk ontsnapt, toen het hulpvliegtuig in een „luchtdai" geraakte en verscheidene meters naar beneden viel. Over de landing van Question Mark wordt nog gemeld.d at deze vlot ge schiedde op het Metropolitan vlieg* 'eld. De linkermolor had rm 2 07 uur geweigerd, De tijd, dien het vliegtuig Horizontaal. 1. Lepelwortel. 12. Nederzetting 24. Ix. 26. Ger. 33. El. 37. At. 43. Soja. 47. O. 48. Eva. 51. Kam. Verticaal 54. Na. 58. Zilt. 72. In. 74. De. 77. Are. 80. Der. 83. Nederlaag. 92. Weenen. 98. Lambert (of Lammert). De uitslag van de loting is als volgt; 1. Anna Slaats, Waalwijk. Henk Oudkerk, Waalwijk. S. Ophorst, Sprang. C. v. Logten, Drunen. R. v. Beek, Waalwijk. 2. 3. 4. 5. 1. Lianen. 2. Extase. 4. Egel. 6. Wrok. 8. Razzia. 9. Tering. 12. Najade. 13. Examen. 17. Zeeaal. 18. Elvira. 22. Na-aper. 23. Gemert. 50. Adem. 51. Kade. En nu volgen de namen van de ge lukkigen 1. Cornells Renooy, Sprang. 2. Marie Couwenberg, Waalwijk. 3. Jeanne Wagemakers, Capelle. 4. Gerard Weijers, Waalwijk. 5. Nenette Zeckendorf, Parijs. Troostprijs (een boek) T. de Haas, Den Haag. De oplossingen van de raadsels voor de kleinen zijn als volgt: 1. De hoeden- of pettenfabrikant. 2. De kachel. 3. 't Winterkoninkje. 4. Iemand die een onbetaalde hoed of pet op heeft. 5. Slechts één ei. 6. Lippil. 7. De scharen van een kreeft. 8. Vergeven. 9. 't Stilzwijgen. 10. Eendracht. 11. De echo. 12. De voet van een berg. DE KLEINE KONING. XVII. „Hoe heeft hij durven wagen Die daad zoo boos en slecht? Geen onzer kan 't begrijpen Maai', zoo 'k al heb gezegd, Mijn meening is wel zeker, Dat hij in geen geval, Hoe hoog hij heeft gevlogen, Uw koning worden zal". Nu liet de gans zich hooren Die wag'lend nader trad Nadat hjj rustig luistrend Een plan verzonnen had. „We moeten", sprak hij eind'lijk, „Hem stellen deze vraag, Hoe hij zoo hoog kon stijgen, Terwijl hij vliegt zoo laag. Vast heeft hij om te winnen Een booze list bedacht, Want, om zoo hoog te vliegen, Daarvoor heeft h(j geen kracht". Al sprekend was de gans nn Gevolgd door heel de schaar, Genaderd tot den deugniet, Die beefde voor 't gevaar. Want, dacht hij, allen dringen Heel dreigend op mij aan. Weet ik mij niet te redden, Dan is 't met mij gedaan! Graag had hij willen vluchten, Maar daarvoor was 't te laat. Steeds nader drongen allen. De deugniet wist geen raad! (Wordt vervolgd). Doos30-60-90ct.Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten. NEZINC I-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5