Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht geneest in de lucht is geweest, bedraagt nauw- keurig 150 uur en 45 minuten, Bij het achtervolgen van een wielrijder die zonder licht reed en niet voldeed aan het bevel van de marechaussée om te stoppen is de brigade-commandant der marechaus- sée's te Rijen van zijn fiets gevallen en zoodanig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Breda is overleden, De 17-jarige H. Tappel te Kla- zlnaveen zakte bij het schaatsen door het ijs en werd levenloos opgehaald. Te Spekholzerheide viel een dronken man in een goot. waarin hij gedurende den nacht vastvroor. Des morgens heeft men hem met bfll en hamer moeten loshakken Te Rande bij Diepenveen had de zoon van den landbouwer M. het ongeluk zich bij het schieten van houtduiven in 't been te treffen en ernstig te verwonden. Hij moest on middellijk naar het ziekenhuis te De venter worden overgebracht. De 17 jarige S. Dekker wilde aan de halte Middelweg, hoewel hij door verschillende personen daartegen gewaarschuwd was, nog in den reeds in beweging zijnden trein springen. Hij viel en kwam tusschen trein en perron terecht. De machinist die het ongeval bemerkte, stopte onmiddellijk De jongeman werd met een verbrijzeld been opgenomen. Door de marechaussee te Boxmeer werd aldaar aangehouden zekere J die ongeveer 9 jaar geleden door de Bossche Rechtbank wegens mishande ling van een politieambtenaar werd veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf. Na zijn veroordeeling bleek de vogel echter gevlogen. Na 'n 8'/i jarig verblijf in het buitenland keerde de veroordeelde dezer dagen in Boxmeer terug, waar hem de politie nog niet vergeten was. Gisterenmorgen werd J. gevankelijk naar den Bosch overgebracht. Gas. Laat de vlam van een gasfoestel niet zöö hoog branden, dat zij langs de zijwanden van ketels en pannen speelt. Dat is zuiver verspilling. Al leen de vlam onder de pan of den ketel heeft nuttig effect, Overgekookte melk. Als er melk is overgekookt op kachel, fornuis enz., neem die dan op met een doek met zeepsop. Dan zullen er geen vlekken achterblijven. BINNENLAND. Jubileum Koningin-Moeder. H.M. de Koningin moeder ontving gisteren het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dat de gelukwenschen dier Maatschappij aanbood en den eere penning der instelling overhandigde Daarna zijn de te 's-Gravenhage ge accrediteerde buitenlandsche gezanten door H. M Ontvangen. Ook van tal van andere zijden uit het geheele land, van burgerlijke en STERRENSPROOKJE. (Vervolg). II. Twee broertjes met blauwe vinnige kykers en roze wangetjes die als ge stolen schenen van het Kindje Jezus, stapten hand in hand de trappen van het sterrenpaleis af. Ze hielden hun lichtjes voor zich, heel behoedzaam en zongen luide een liedje, zoodat het helmde tegen het kristallen gewelf van het verblijf der ster re-engeltjes. Het waren Castor en Pollux, de Tweeling broeders, de jongsten van al de engel tjes, en aan hen was alles toegelaten. Hunne beurt om aan den hemel te gaan staan moesten ze niet afwachten in de lange ry, zooals de anderen, ze spron gen maar aanstonds hand in hand van achter het zwarte doek te voorschijn en bleven hun liedje doorzingen ter wijl al de andere sterretjes omkeken en vriendelijk knikten. En zoo ging het immer voort; de millioenen sterretjes kwamen één voor één als zilveren bloempjes in den zwarten beemd van den donkeren he mel staan flikkeren. Dat was me een leute! Bedenk toch hoe plezierig; elk met een pinkelend lichtje de ruime baan van den onme- lelijken hemel te mogen inloopen, met duizenden, tienduizenden gelijk, en dan onder elkander te fezelen, héél zoetjes, over mooie dingen! Daarom keken de sterretjes zoo erg vriendelijk dien avond, en flikkerden hun gouden en zilveren, blauwe, roode, groene lich tjes zoo vinnig als alleen maar blije kinderoogjes tintelen kunnen. Ze hoor den boven hun hoofdje de eeuwig rui- schende muziek van den hemel, het prachtig orkest van St. Cecilia, waar violen en hobo's zongen als een fijne klankenregen zonder ophouden, en harpen tokkelden, net glinsterende pe- reltjes die neerpletsen op zilveren scho tels. Soms ronkte er daar een zware or militaire autoriteiten en corpsen ont ving H. M. hartelijke blijken van belangstelling. H. M. had o.m. de hulde in ontvangst te nemen van den gemeenteraad van den Haag, die een gouden plaquette aanbood, van 't comiié 1929 die een gedenkpenning offreerde Voorts werd zij gehuldigd door de Maatschappij van Landbouw.de Ned. Vrouwenbond, de Adelborsten en nog tal van andere. De treffendste hulde was wel de muzikale in de Groote Kerk in den Haag, waarheen de Kon. familie per gouden koets reed en welke uitvoering eenieder zoo uitstekend door de radio heeft kunnen volgen. Ook langs den weg was de belangstelling en 't enthousiasme groot. Ingezonden Mededeelingen. BOEKBESPREKING. Het boek van Sjef van Dongen, j „Vijf jaar in ijs en sneeuw". Uttg. Schellens en Giltay, Amsterdam. Heel dit frissche boek door blijft van Dongen eenvoudig bevestigen wat hij schreef op bladzijde 57:,Dit land van koude en gure winden van maandenlangen nacht en Ijzingwek kende stilte heb ik liefJa hQ hêeft 't lief met een goed, eenvoudig maar warm hart, met een klaren en kloeken geest die 't gezonde avontuur be- heerscht. Van zijn avonturen verhaalt hij on- opgeschroeid, losjes vertellend als een flinke jongen die een stuk van de wereld heeft gezien. In ds eerste hoofdstukken spreekt hij uitvoerig over de levensomstan digheden en de levensbehoeften op 't eiland Spitsbergen met de kleine avonturen daar tusschen door om dan ten slotte te komen aan het groote avontuur, dat heel de wereld heeft meegeleefd. De bijzonderheden over v. Don- gen's expeditie op zoek naar Nobilé zijn door de pers voldoende bekend geworden. Toch is het een genot hem in dit boek nog eens uitvoerig, ernstig te hooren vertellen van de zware en moeilijke opgave, de boventnensche- Itjke taak, die hij daar in 't hooge Noorden op zich nam. In geen bibliotheek mag dit werk ontbreken. 't Komt ons voor, dat men er op de lagere en middelbare scholen ook een ernstig gebruik van zal kunnen maken. De uitvoering van 't werk is schit terend, op prachtig papier met 'n serie mooie foto's, 'n zeldzame prachtband kortom dit werk is om uitvoering als inhoud een kostbaar bezit dat vooral voor de Waalwljkers een groote aan trekkingskracht moet hebber, waar Sjef als 't ware een der onzen is. Vader en moeder doch zijn Waalwlj kers en Sjef voelt 't zich niet minder. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). As. Zondag des v.m. half tien en des nam. half zes hoopt indeGeref Kerk geltoon tusschen, sonoor dreunend met plechtig rythme, of schetterden kope ren bazuinen feestelijk met zoemend gezinder den Koninklijken Groet aan God, den Heer van hemel en aarde. Dan luisterden de sterretjes ingetogen en voelden hun zieltjes meezingen met de muziek van de heilige bewoners der lichte paleizen en als de hem^lsche mu zikanten eventjes hun vedels terzijde legden, hieven zij zeiven een lofzang aan ter eere van God, of van Maria, de Hemel-Koningin. Als al de sterren-engeltjes met hun flikkerende lichtjes te voorschijn waren gekomen, begon de groote sterredans boven de hoofden van de menschen. Héél zoetjes ruischte de muziek van het hemelorkest en héél voorzichtig wiegden de sterretjes op hun lichte veerenvoetjes... op, af, heen en terug, buiging links en buiging rechts... met twee, met drie,... een groote kring, slingerpassen allen dooreen,... nu hoog nu laag,... figuur van de Slang, van den Draak, van den Leeuw,... denwer- veldans met duizend gelijk. Dan den dans van de Zon met bazuinenmuziek voor God den Grooten Heer; den dans van de Maan; het Ave, eerbiedig, voor Maria de Koningin; den trippeldans, lichtjes als vlokjes sneeuw; den dans van de Boodschap,... den Kerstdans,... den statigen, weemoedigen dans van het heilig Lijden van Jezus,... den dans Halleluia voor Paschen,.'.. den fakkel- dans voor 't hooge Feest van Pinkste ren. Zoo dansen de sterretjes, plechtig en ingetogen, den ganschen nacht door, terwijl boven hen de hemelsche muzi kanten hun bewegingen begeleiden met trippelende akkoorden en ernstige mu ziek van zware orgelpijpen. Na eiken dans rustten de engeltjes en ook de muzikanten van St. Cecilia's or kest, want spelen en dansen vermoeit en de nacht is lang, vooral nu 't win ter is. aihicr op te treden Ds. Donner, Em.- predikant te 's Hage. in deNad. Herv. Kerk hoopt Zondag middag 2 uur op te treden Ds. Ewoldt van Raamsdouksveer. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand Dec. 1928 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 2116.23 en terugbetaald f3009.06. Dezer dageu had zekere W een buitenkansje door ni. een tweetal prachtige otters te vangen, waarvoor hem reeds f50 werd geboden. As. Donderdag des avonds half acht hoopt in de zaal van den Chr Volksbond voor de A R. Kiesvereen. alhier in openbare vergadering op te treden de Weled. heer B. C v. d. Wal van 's Bosch met 't onderwerp: „Wat ons te doen of wat ons te wachten slaat". - De A R. Kiesvereen. kwam j I. Maandagavond in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer G. J. v. Wil- llgenburg, opende de vergadering op gebruikelijke wijze en heette de aan wezigen welkom, waarna door den secretaris de notulen der vorige ver gadering werden gelezen, welke on veranderd werden goedgekeurd Besloten werd een felicitatie te zen den aas den Edelachtb. heer Burge meester Meijer met het oog op zijne herbenoeming. Door den voorzitter werd de door het Kieskringbestuur samengestelde groslijst voor de a.s. Kamerverkiezing toegelicht. Tot afgevaardigde naar de Kies- krlngvergadcritfg op 16 Jan. te Heus- den werd benoemd de heer J. J Dalmaijer. Door den hetr M. v. d Hoven Czn werd vervolgens een onderwerp inge leid over Art III van het A.R Program van Beginselen, waarop een drukke bespreking volgde. Door den heer H. Hoolmeijer werd nog ingeleid „Sociale Politiek". Ook hierop volgde een flinke bespreking De voorzitter sprak aan het einde der vergadering een woord van dank. waarna de 2e voorzitter, de heer C Klootwijk, met dankgebed slot Dan trappelen de engeltjes samen, dicht met hun gezichtjes bijeen, en praten en babbelen en gichelen, en vertellen van alles moois. Als ze zoo bijeen staan op een lan ge baan met hun witte lichtjes tegen elkaar, zeggen de menschen op de aar de die hen van heel verre zien; de Melkweg staat aan den hemel. Maar de menschen zien alleen de sterretjes, niet de engeltjes die de sterretjes dra gen, en daarom zeggen ze dat. Daar komt Sirius aanzweven, met achter hem een heele zwerm schateren de meisjes en jongetjes. Ze zwaaien van verre hun fakkeltje boven hun hoofden om hun pret te laten merken, en heel de sterrehemel kijkt naar hen, en komt als een dichte warrelende sneeuw naar hen toegetrippeld. Hebben jullie al naar beneden ge keken?" roept Sirius met schelle stem, „het sneeuwt op de wereld! En fameus hoor! Kijk eens hoe dik hij ligt! Heel de wereld is één witte bol, die ons in de oogen schemert. We heb ben onze lichtjes niet noodig om on zen weg te vinden in den donkeren nacht „Ik heb mijn lichtje nooit noodig om mijn weg te vinden!" antwoordt een der sterren uit den Kleinen Beer. „Nou! dat is een versleten grap! knort een ernstige ster van 7 jaar met een liel-flikkerend licht en heel de ster renhemel proest het uit van lachen, „jij moet ook niet ééns van je plaats veranderen (Wordt vervolgd). Ouders, lezen ook Uw kinderen ons Jeagdhoekje CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des voorm. half tien en des avonds half zeven op te treden ds. A. v. Willigen. Door de Capeische IJsclub zullen a s. Zaterdagmiddag op'n baan in den buitenpolder nabij Labbegat kinder wedstrijden wot den gehouden. Zooals we reeds gemeld hebben zal op Woensdag 16 en Donderdag 17 dezer 't muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" met medewerking van het duo G ffa uit Antwerpen in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier een uitvoering geven. Nader vernemen we, dat de eerste avond uitsluitend de ieden en hun introdu ce's toegang hebben terwijl den 2den avond niet leden in de gelegenheid zullen worden gesteld deze uitvoering bij te wonen. Een dezer dagen had M. W. aan den Winterdijk alhier het buiten kansje een tweetal vischotters te vangen. Het aantal schepen datgedurerde 1928 onze haven aandeed bedraagt 225 met een totaal inhoud van 14652 ton. lil verband met drukke werk zaamheden heeft de heer W. M. de Bas bedankt als bestuurslid der Capeische IJsclub. WASPIK. De jaarvergadering van de Vereeniging „Het Wit-Gele-Kruis" zal worden gehouden op Zondag 20 lanuari a.s des namiddags 7 uur ir het Patronaatsgebouw. Ais spreker zal optreden de WelEerw. Heer G. van Rtel, oud-kapelaan dezer parochie. De belasting op tooneelver- tooningen en andere vermakelijkheden bracht in het afgeloopen jaar f 494 16 op. RAAMSDONKSVEER.Zorsdagtreedt Ds. Ewoid! des morgens cm half tien op in de Dorpsche Kerkom 2 uur zal er ieesdienst zijn in de Veersche Kerk. Het paard van dhr. S. sloeg op hol, liep door de Kerkstraat over het Heereplein, door het Postgtraatje, de Dtylstraat en werd bij het Kruispad tot stilstand gebracht. Alleen aan de kar werd eanige materieele schade aangericht, Een viertal kinderen geraakten door een te kort geleden dicht gevro ren wak. Gelukkig, alleen met den schrik en een nat pak kwamen ze vrij Bij dhr. Z. werden deze week eenlge eenden ontvreemd. Van de dader(s) nog geen spobr. Zondag, Maandag en Dinsdag za! er vanwege het Wit—Gele Kruis in het St. Henricusgebouw een wel dadigheidsbazar worden gehouden. GEERTRUIDEN8ERG. Door de R.K. Kiesvereenigirg alhier zijn de volgende candidaten voor de Tweede Kamer gesteld Oost—Indische kwaliteitszetel Ir Feber. kwaliteitszetel voor de werk lieden de heer Valkenburg uit Roosen daal, plaatsvervangend candldaat de heer v. d. M-y, terw^! voor de vrije zetels werden aangewezen de heeren W. Sassen uit Geertruidenberg, Vos uit Roosendaal en Dr. Moiler uit Tilburg. MADE. Deze week zijn van hier uit wederom een vijftigtal werklieden ver trokken naar de Zuiderzeewerken. Door den landbouwer E. alhier is een witte mol gevangen. Een zeld za me vangst. Gedurende de maand December 1928 werd ten postkanlore alhier in de Rijkspostspaarbank Ingelegd f 12 994 85, terugbetaald f 10 925.62. Bij onderhandsche aanbesteding voor het maken en leveren van ieu ningen en siersmidswerk voqr de Hartvelderbrug te Diemen bij A'dam, is het werk opgedragen aan den heer A van Elshout, constructiewerkpiaats alhier. Op het Boveneind sloeg't paard van den melkventer van D. op hol. waarbij van D. van den wagen viel en ea vrij ernstige verwonding aan het hoofd opliep. LOONOPZAND. 'i Was wederom feest verleden Zaterdag in de Harmo niezaai van Concordia evenwel voer dit maal was het niet de Harmonie zelf die feest vierde, maar de nog jeugdige kaartvereeniging genaamd „Ons Genoegen". Het is voor de zooveeiste maal gebleken, dat men in Loonopzand gezeliig en vrooiljk feest kan vieren en waar een pas gegeven en uitmun tend geslaagd Concours het stam kapitaal der Heerert kaartspelers niet aardig gespekt had, daar kon de kas het ook verdrager,, dat men gul feestte De kok had ook zijn beste beentje voorgezet en na een stevig maal in den loop van den avond werd deze verder in de heerlijke stemming voort gezet en pas voleind nadat het klokje van twaalf al ev«n was gepasseerd. Moge deze kaartvereeniging zoo gezellig thuis bij den Heer Cooman3 en die ontegenzeggelijk naast gezellig heid. ook veel moreel nut sticht door vele jongelui een gepast spel en samen zijn te bieden,nog lange jaren bestaan. Moge zij groeien en bloeien. EINDHOVEN. Het aantal inwoners dezer gemeente was op 1 Januari j 1. 77.548. Dat is meer dan Arnhem telt, zoodat Eindhoven nu de 8ste plaats in de rij der Nederlandsche gemeen ten inneemt. In 1928 hebben zich te Eindhoven 11.595 personen gevestigd. De woningbouwvereen. „Thuis Best" alhier heeft den Gemeenteraad van Geldrop verzocht, langs den Heezeweg 1000 arbeiders— en kleine iniddenstandswoningen te mogen laten bouwen, ten bthseve van het perso neel der Phiiipsfabrieken. B en W. van Geldrop hebben den raad een desbetreffend ontwerpbesluit aange boden. NiEUWKUiK Dinsdagavond hield de Boerenbond zijn algemeen? jaar vergadering. De vergadering was slechts matig bezocht. Goed half ze ven opende de Voorzitter de heer P. van Spijk de vergadering met den christeiijken groet, een welkom en een Zalig Nieuwjaar tot de aanwezi- gen en betreurde het ten zeerste dat zoo weinigen ter vergadering waren gekomen. Door den Secretaris, den heer A. Mommersteeg werd verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. We ontkenen hieraan het volgende: Verkoop pakhuis Totale ontvargsten f 11800,37. Uit gaven f 11343 32 Kasgeld op 31 December 1928 f 457 05. Het totaal van den verkoop van kunstmestsk ffen is 186820 K.G. Het totaal der bezittingen is f 3796.96. De schuldenlast bedraagt (1760.15. De totale ontvangsten van de werk zaamheden van de dorschmachine bedroegen f 1057.98. De uitgaven f 642.60. Alzoo een batig saldo van f 415 38 Het uitgebracht verslag werd zon der opmerkingen goedgekeurd De Voorzitter dankte den Secretaris voor het keurig beheer. Tot stemopnemer8 werden aange wezen de heeren Jac. Mosterman en A. de Pinth. De aftredende bestuursleden C. van de Water, A Loeff en A. Mommersteeg werden met zoo goed ais algemeene stemmen herkozen. Tot leden der Contröle Commissie werdenbenoemd Jac Mostermans en A. de Pinth. Hierna ve> kreeg de WelEerw. Advi seur, kapelaan van den Heuvel, het woord die een rede hield over de „R K. Staatspartij". Op de- hem eigene zeer duideipe en welbespraakte wijze schetste spre ker in den breede de verschillende punten van het staatsprogram van de R K Staatspartij. De leerzame rede werd door alie aanwezigen met groo te aandacht gevolgd. Met een dankwoord door den Voor zitter aan den Eerw. Adviseur voor ztjne prachtige rede sloot de Voor zitter de vergadering met den chr. groet. In de gehouden jaarvergadering van de licdertafel „Oefening baart Kunst" werden tot bestuursleden ge kozen G Meesters en P. van Spijk inpIaMs van N. van Baardwijk er< J. Lommers. Men besloot op Zondag 20 januari a.s de groote winter uitvoe ring te geven. Woensdag 9 Januari j.l. overleed na een kortstondige ziekte slhkr de heer J. van Son in leven raadslid dezer gemeente. Als opvolger in zijn plaats is voor raadslid aangewezen de heer Hub. van Engelen. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 11 Jan. 1929. Benoemd. De heer C. de Groot, onderwijzer aan de o I. schooi alhier en leeraar aan deR K Middelbare Handelsschool te Waalwijk, Is met ingang van 1 Maart benoemd aan de R K School te Middelburg Met den heer de Graot ontvalt ons onderwijs weer een prima kracht, die niet gemakkelijk zal aan gevuld worden. Hoewel we den heer de Groot ongaarne missen, compli menteeren we hem met zijne benoe ming. Onderling Kunstgenot. De tooneelvereeniging „Onderling Kunstgenot", gevestigd in de. zaal van den heer jan van Dun geeft a.s. Zondagavond een opvoering van het tooneelwerk .De Waterduivel*. Dit werk van Jan Grosfeld is een tooneel- spel dat slechts door prima krachten kan vertolkt worden. De verschillende personen lypeeren ieder voor zich 'n karakter, dat juist het spel de groote

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6