DE ECU UK KEI iUlK No. 4. Zaterdag 12 Jan. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. JPKOV1NC1AA1, NIEUWS. Waalwijk, 11 Jan. '29 Het bouwen in onze gemeente. Hei jaar 1928 neeft zich gekenmerkt door een ware Douwwoeüe, zoowel van de zijde van het gemeente bouw- bedrijt, oouwvereentgingen, labrteks ale particuliere bouw. Ook voor hel pas ingetreden jaar zijn de vooruit- zicuten gunstig Vooral is het een goed teeken dat de particuliere woning- Douw, speciaal ook in arbeiderskringen meer en meer toeneemt. U i. zal de myale verbetering in het hypotheek- bearijf daaraan niet vttema zijn. In de Puistraat, Burgemeester Smeeleiaan wordt voonduiend ge bouwd, we vernemen voorts dat met een viertal woningen langs den Pa rallelweg, grenzende aan den gemeente bouw noek Putstraat, spoedig zal worden begonnen, terwfll in de Kerk pad eenige perceelen bouwgrond zijn verkocht. Ook in de Mr. van Cooth- Straat en andere plaatsen, z^n ver schillende plannen gereed voor uit voering. Onderlinge Veeverzekering. Bovengenoemde vereeniging hield Woensdagavond ten herberge van C. van Heesbeen Ketels haar algemeent jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer H. Huffmans. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastge steld. De leden v Daelen en Appels wer den aangewezen de boeken te onder zoeken. Na onderzoek verklaarden zij alles in goede orde te hebben be vonden. De voorz. brengt dan aan de orde een schrijven van het lid P. van den Broek, die terugkomt op het verleden jaar genomen besluit, waarbij hem 15°/a werd gekort bij een uitkeerlng voor een gestorven koe. Schrijver beroept er zich op dat verleden jaar de stemming ongeldig was, er werd één stem meer uitgebracht dan er leden aanwezig waren. Op grond daarvan vraagt hij dit punt op nieuw aan de vergadering voor te leggen. Voorzitter. Ik weet niet in hoeverre de stemming van verleden jaar in orde was, maar er Is niets op tegen dat er nu opnieuw gestemd wordt Zooals de leden weten, hebben wij indertijd bij v, d. Broek 15*/o ingehouden, omdat wij meenden zniks te moeten doen Door een lid wordt gevraagd of er over deze zaak ook mondeling gestemd kan worden. De voorz. antwoordt ontkennend Bij stemming werden uitgebracht 45 stemmen, waarvan 26 voor terugbe taling der 15°/, waren, 17 tegen en 2 blanco. Aan het lid P. v. d. Broek zal dus alsnog de ingehouden 15 pCt. worden uitgekeerd. Verkiezing van een schatter. Het aftredend lid J. van Daelen werd met 22 stemmen herkozen. 17 stemmen waren uitgebracht op H. de Rooij. Verkiezing Bestuur. De aftredende Bestuursleden H. Hoffmans en P. van Baal werden bij acclamatie herbenoemd. De voorzde heer Hoffmans, nam de herbenoeming aan onder dankzeg ging voor het in hem gestelde ver trouwen. Boetestelsel. In de vorige vergadering werd een voorstel gedaan om de algemeene jaarvergadering voor de leden boet- plichtig te stellen op fl De voorz geeft als zijn oordeel te kennen, dat zulks niet in 't belang der vereeniging is. Wanneer de vereeniging op die wijze bij elkaar gehouden moet worden, valt ze toch op den duur in duigen. In 't begin heeft men de j aarvergadering boetplichtig gesteld op 25 cent, maar, aldus spr, van de boeten is nog nooit een cent binnengekomen. Spr. stelt daarom voor het voorstel te laten vervallen. Alle leden stemden hiermede in. Rondvraag. Door het lid C. van Heesbeen wordt gevraagd om voortaan weer een jaar verslag uit te brengen, net als vroeger. Hij zegt, dat de commissie van onder zoek onmogelijk in een paar minuten alles kan onderzoeken. Spr. merkt op dat het geen kwestie van wantrouwen is, maar de leden stellen er toch prijs op te weten hoe de toestand is. Die niet ter vergadering komen, kunnen 't verslag dan later in de krant lezen. De voorz. heeft daar geen enke" bezwaar tegen en stelt voor een com missie te benoemen die in December al kan beginnen met de boeken na te zien. Het lid van den Broek is 't daarmee eens. Voor de leden is 't niet prettig als ze geen cijfers weten. Spr. vraagt over 't afgeloopen jaar ook voorlezing te doen van den fiiaacieelen toestand. Hiermede gaat men accoord. Aan het fi nancieel overzicht van den voorz. ontleenen wii 't volgende: Op 1 Jan. 1928 was er in kas f1141 89 Ontvangsten f 3272.58 Uitgaven f 1422.55 Batig slot f 1850.03. Uit deze cijfers blijkt dat de veree niging een gunstig jaar heelt gehad pn er op vooruit is gegaan. Het lid van Daelen meent, dat vroeger eens besloten is, dat een koe die men b.v. in 's-Bosch of Rotterdam koopt en dus niet terstond kan aan geven, toch als verzekerd kan worden oeschouwd, indien 't beest tijdens het vervoer zou bezwijken. De voorz. en eenige leden ontkennen dat er ooit in dien geest een besluit genomen is. 't Zou voor de vereeniging te veel risico opleveren. Hierna werd overgegaan tot ver kiezing van een commissie die komend jaar tijdig de boeken en bescheiden zal onderzoeken Gekozen werden de leden A. Appels en A Kuljsten, respectievelijk met 24 en 21 stemmen. Het lid H. v. Rooi herhaalt zijn voorstel van verleden jaar om de premie van 2 pCt. op 1 pCt. terug te brengen als er meer dan t 1000.in kas is Spr. meent dat men daardoor ook meerdere nieuwe leden zal kunnen werven. De voorz bestrijdt dit. Op 1 Jan. stonden er 250 koeien en 242 hok- kelingen ingeschreven voor totaal f 78470 Spr. vindt dat men op zulk een hoog bedrag gerust een flinke kas mag hebben en verduidelijkt dit met een voorbeeld in Januari 1925 begon men met een saldo van f 1700. dat in '26 was terug gegaan tot f 300 Wanneer men een slecht jaar heeft kan er ineens 't heele saldo aangaan. Als men dan slechts f 1000 in kas heeft, moet men bij de leden komen aankloppen om een extra bijdrage en dat vindt spr. niet prettig. Een ander lid vraagt of het inleggeld ook in termijnen betaald mag worden. Spr. kent personen die wel lid willen worden, maar voor wie 'tbezwaailijk is Ineens 't inleggeld te betalen. De voorz zegt toe, dat het bestuur met de opmerking gaarne rekening zal houden. Er is geen bezwaar dat iemand 't inleggeld in fermflien voldoet. Het lid v. Daelen meent als er f2000.— in kas is of meer. dat voor nieuwe leden dan niet zoo ge makkelijk is om zich aan te sluiten. Daarom voelt hij wel iets voor't voor stel vatv v. Rooi om de kas op f 1000 te houden. De voorz. verklaart dat men dan beter het overschot onder elkaar kan verdeelen ot geen premie betalen (gelach Men moet voor een fonds, waarbij f75000— verzekerd ts. eer. sterke kas hebben. aldus spr. 't Mag niet noodig zfln dat we later om extra contributie komen vragen 't ls toch al eens voorgekomen dat er geen cent meer in kas was en ik zelf een uitkeeriug heb moeteR voorschieten Het lid van Daelen verklaart zich nu wel met de bestaande regeling te kunnen vereenigen. Hierna sluiting. Dr. van Gils heeft zich in het bijzonder veel moeite gegeven, om de opleiding voor deze examens te verbeteren. Ook is dr. van Gils lid van de Vereenig ng „Katholieke Studie- belangen" in den Haag. Dr. van Oils is een autoriteit op onderwijsgebied waarover van zijn hand tal van artikelen verschenen. Ook heeft dr. van Gils verscheidene historische werken geschreven. Dr. van Gils is officier in de orde van Oranje Nassau. (Hsgzn Gunning. Bij onderhandsche aanbesteding is gegund, het maken van een complete siutzuigiiistaliaue in de Kon. Stoom schoei.entabriek A. H. var. Schijndei te Waalwijk aan üe fiima Wed. joh. Verhuist en Zonen te Waalwijk. „Üe Witte Non Voor de laatste maal vestigen wij de aandacht op de opvoering van „De Wiue Non" door 't Giooi Tooneel, Zaterdagavond in „Musis Sacrum." ledereen heeft uit de recensies uit verschillende bladen kunnen zien wal hier geboden woidt en hoe't gegeven wordt, zoodat wij ook mogen ver trouwen dat men op prijs zal weten te stellen dat in Waalwijk zoo iets geboden wordt. Wij mogen dan, ook met het oog op de toekomst, een dtuk bezoek vetwachten. Schoenfabriek De vroegere schoenfabilek der Fa. Ij os. Groenen, die oniangs in publieke veiling werd opgehouden is thans «erkocht aan den heer Woiff te Zalt- Bommel, grossier in schoenen, leder, noodige aandacht aan het stuk willen schenken, vaak zeer hinderlijk voor haar omgeving zijn en aan den goeden De twee benedenlokalen zijn zoo ingericht, dat men er door 't uitlich ten van speciaal daarvoor gemaakte deuren gemakkelijk één lokaal van kan maken Dat kan dan benut wor den voor vergaderingen, moeder— en bakercursussen, kortom voor lezingen die men denkt te houden voor de volksgezondheid. Achter het gebouw strekt zich een tuin uit, waarop een bergplaats wordt gebouwd, waarin de ligtenten der vereeniging opgeboigen kunnen wor den. Thans heeft men 't nadeel, dat ze bij de diverse timmerlieden zijn ondergebracht. Het bovenhuis, is bewoonbaar in gericht, Daar wonen de concierge en de zuster van het Groene Kruis. Zooals bekend is het gebouw een dubbel type. Het andere gedeelte is verhuurd, waardoor het geheel goed rendabel is gemaakt. Den initiatiefnemers van dit gebouw komt werkelijk een wooid van lot toe en niet minder archileilen een uit voerder respectievelijk den heeren Ro zema uit Appingedam. v d. Heuvel. Kaatheuvel. Wiiar ds en Treffers.alhier „COLUMBA" {het blinde Bruidje v. h. H Sacrament.) De tooneelvereeniging van het Meisjespatri naat uit de parochie van O. L. Vrouw kwam Woensdagavond met bovengenoemd tooneelstuk voor het voetlicht voor de leden van den R. K. Viouwenbond Zjoals gewoonlijk bij tooneel uit voeringen voor den Vrouwenbond het Eerste Drietallen 1. W.BC (v. Berkel) gemiddelde 613 2. Amusement (v Loon) gem. 4 86 3. Ons Genoegen Kercpermargem. 4 74 4 K.O.T. (Montens, Waspik) gtm. 4 50 Tweede Drietallen 1. Ons Genoegen, 2. W. B. C. 3. Amusement 4. K. O. T. gemiddelde 3 14 3 12 2 77 1.91 Wijkgebouw Groene Kruis. Het nieuwe wijkgebouw van het Algemeen Groene Kruis aan de Mr van Cooihstraat nadert zijn voltooi! g en zal Zaterdag 19 Jan. a.s. oificieei worden geopend. We waren in de gelegenheid het gebouw te bezichtigen, dat bij eerste beschouwing een zeer flmken indruk maakt. Wie gedacht heeft dat hei wijkgebouw zooiets als een zieken huis zou worden of in dien geest, en velen hadden die veronderstelling, hebben misgevat in de bedoelingen van het bestuur. De uitvoerders heb ben aan het gebouw werkelijk tol uitdrukking gebracht de bestemming die er aan wordt gegeven, nl. te zijn een eigen huis van de vereeniging Zoowel van buiten als van binnen maakt het gebouw een prettige in druk Het houtwerk, zooals aan deuren kozijnen enz wordt in overheerschend groen gehouden. Aardig is de gewelfde ingang en het glas in lood. In het bovenlicht van de hoofddeur is een groen kruis in glas gewerkt. Van de vestibule kan men in de z.g. ontvang kamer komen van den dokter, waar tevens het consultatiebureau wordt gehouden. Daar achter is een ruim lokaal voor de zuigelingenconsuliatie, met aangrenzende badkamer. Practisch is de inrichting van het magazijn, waar alle benoodigdheden overzichtelijk zijn opgesteld. De vereeniging beschikt daarbij ook over een ruim voorziene linnenkast, waarover de Zuster kan. beschikken indien zulks noodig is. indruk van het siuk bij anderen veel afbreuk doen. Nu moet ons weliswaar ook de op merking van het hart dat het stuk niet bijzonder geschikt Is om de voort durend gespannen aandacht van het publiek te wekken, Te veel tijd wordt in iedere acte gevuld met lange dis cussies over geloofswaarhedtn en evangelie-verklaringen, waaraan zeer zeker een heilzame strekking ten grondslag ligt en waardoor veler in zicht in een zeer voornaam geloofs punt wordt verscherpt, doch het ge heel krijgt daardoor te veel het idee van een apologetische cursus, te meer ook in de verdere handeling van het stuk geen bijzondere spanning en actie valt waar le nemen. Mag het stuk dan wat den smaak van het publiek betreft een minder gelukkige keuze genoemd worden, anderzijds houdt het om zijn verheven strekking en verschillende trtffende momenten ook veel goeds in. Wat de opvoering betreit deze stond op hoog peil. Aan üe decors was veel zorg besteed en het spel viel zeer te roemen. Den heer C. v. d. Meijden berg komt een extra compliment voor zijn fraaie, passende tuoneelschilde- ringen toe, teiwijl de heer P. Hurk mans als regisseur der tooceeltlub alle eer van zijn werk heeft gehad. Vooral de hoofdrollen waren in goede handen. De kleine „Columba" werd zeer goed vertolkt door de jonge juffrouw Dina de Graaff die door haai naïef spel en haar zuivere uitspraak bijzonder voor deze titelrol geschikt was. Niet minder goed voldeed Mej. Nclly Hurkmans als Lady Findale, weike zware rol zij op de juiste manitr wist uit te beelden. Ook Mej Cor. Pullens als Zr Josephine gaf goed spel te zien, terwijl de overige speel sters o a. Mej. Net Zeegers als Miss Kenney en Mej R. v. d. Wtij als pleeg moeder zich goed aan het spel der overigen wisten aan te passen. Allen bleken haar rol goed meester ie zijn: wel een bewijs dat deze dilet tanten onder een actieve leiding en met veel ijver hebben gerepeteerd De leden van den R,K Vrouwen bond zullen deze Ijverige tooneelclub zeker gaarne meer voor het voetlichi zien. Dr. Petrus Josephus Maria van Gils zestig jaar. Donderdag vierde de ZeerEerw Zeergeleerde heer dr. P. J. M. van Oils zijn 60*ten verjaardag. Dr. Van Gils werd geboren den lOen januari 1869 te Waalwijk, studeerde te Katwijk en Rolduc en daarna aan het Seminarie te R jermond. Vervol gens studeerde hij in de klassieke letteren aan de Universiteit te Amster dam en te Rome. in 1893 werd dr. Van Gils priester gewijd en was daarna leeraar te Rolduc in 1917. In dit jaar werd hij bisschoppelijk inspecteur van het R K. bijzonder lager onderwijs in het bisdom Roermond en eenige jaren later hoofd inspecteur. Dr. Van Qtls is vooris lid van hel dagelijksch bestuur van het curatorium der R. K Leergangen, voorzitter van den Ned R K. Schoolraad (L O lid van den Oiderwijsraad en voorzitter van de R.K. bewaatschoolexamens. enz. Naar wij vernemen zal de heer P. van den Houdtvan Hooff, die reeds langen tijd voor dezen grossier weikt. daarin zijn bedrijf overbrengen. Jaarvergadering. Algemeene Jaarvergadering van het Ziekenfonds der R.K, Werkledenver- eeniging van Waalwijk, op Maandag 21 Februari 1929, des avonds 8 uur, tn de groote zaal der R. K. W. V. Agenda 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen der votige vergadering. 3 Verslag van den Penningmeester over het tweede halfjaar 1928. 4. Verslag Controleurs omuent boeken en bescheiden. 5. jaarverslag van den Secretaris over het jaar 1928. Verkiezing van een Bestuurslid, wegens periódit ke aitteding van den heet P van Huiten. Verkiezing van een Bestuursraads lid. 8 Mededeelingen. 9. Rondvraag, inlevering convocatie- biljeilen en sluiting. Bezoekt Zaterdagavond in „Musls Sacrum" het prachtige Tooneelspel DE WITTE NON" HET GROOT TOONEEL uit Amsterdam. Zie biljetten en advertentie. door Tweede Winter uitvoering „Oefening en Vermaak" De tweede winter-uitvoering der liedertafei „Oefening en Vermaak* zal plaats heboen op Maandag 21 |anuari a.s. Met het oog hierop is de lezing van Sjef van Dongen uitgesteld tot later datum, vermoedelijk echter tn dezelfde week. Langstraatsche Kruisboogbond E.S V." In de Zondag 6 Januari gehouden jaarvergadering van bovengenoemde Bond bij den heer v Hel voirt. Put straat, alhier, werd de heer L Kroot tot voorzitter gekozen, zulks tn de plaats van de heer Nuijten, die ais zoodanig bedankt heeit H<J groote Internationale concours ter gelegenheid van het 10 jarig be staan van „DESV." zal gehouden worden op de 2 eerste Zondagen in Mei bij den heer P v. d. Loo te Haarsteeg, zijnde de hoogste inschrij ver voor dat concours. Biljarten. Heden Zateidagavond zal de vijfde wedstrijd plaats hebben voor de Lang straatsche Biljartcompetitie. „Ons Genoegen" ontvangt „Amuse ment" op bezoek en het zijn heusch geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken. Vorige keer immers kreeg het eerste drietal van „Ons Genoegen" een flinke nederlaag te slikken. Er zijn nu door iedere vereeniging twee wedstrijden gespeeld en wij laten hieronder ter verduidelijking den stand van het ranglijs je volggen. Er blijkt hieruit dat erveel spanning •n zit en krachtsverschil niet zoo heel groot is, ofschoon üe W.B C met een mooi gemiddelde stevig de leiding heeft. De strfld van hedenavond kan echter weer verandering brengen. Biljartltelhtbbers btzotken dus he- denavond ten acht uur het caté Kem perman. Uit de Industrie. C. Behrens' Alfelder Schuhleisten- fabriken A. G. te Alfeld a.d L wer kende met een aandelenkapitaal ad 1,200 000 Mark en een obligatteieening ad 1,000 000 Matk, maakte ovtr 1927 een bruto winst van 1,999,346 Mark. Na aftrek van algemeene onkosten en 140 658 Mk. voor afschrijvingen, re sulteert een verlies van 43 003 Mk, De balans is zeer liquide. In verband met het faillissement der schoenfabriek W. Sterneteld te Goch heeft ook de groothandel in scnoenwerk van Br. M2 inersdö fer te Koblenz de betalingen gestaakt. Op 4 dezer vond een crediteurenver» gadering plaats. Vastgesteld werd, dat de passiva 900.000 R.M. bedragen, waaronder zich een bedrag van 400.000 R M. „Geiailigkeita" accepten bevindt. Daarvan zijn wissels ten bedrage van circa millioen bij de firma Wolf gang Siernefeld in Goch geplaatst. Van den totalen goederenvoorraad ad 160 000 RM. zijn 20.000 RM aan een bank verpand, teiwijl het huis, dat aan de firma behoort, met 135 000 belast is. De vorderingsbedragen 60 000 R M doch een deel daarvan schijnt dubies te zijn. Naar verluidt is faillissement aangevraagd. De schoenfabriek Oskar Schulze te Berlijn, die na 't plotseling ver dwijnen en overlijden van haar eige naar Oskar Schulze de betalingen staakte, wordt geliquideerd. Crediteu ren tot 500 R.M. worden ten volle bevredigd. V. v. d.S. Het watergemaal bij Kelzersveer. Het Tweede Kamerlid, de heer Braat, heeit aan den minister van waterstaat gevraagd Is het den minister bekend, dat het watergemaal bij Keizersveer thans zoo weinig draait, dat de betrokken bewo ners weer veel last van te veel water hebben Is Zijn Excellentie bereid te bevor deren, dat het bewuste gemaal zoo veel mogelijk water verzet, ten einde de gemotiveerde klachten van thans te voorkomen? R.K. Klesvereeniging. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de groote vergadering der R.K. Kiesvereeniglng op Maandag a.s. Naast een lezing van Ir. Feber, heeft dan de candidaatstelling plaats. N.V. Hotel De Twee Kolommen. In eene deze week gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der bovengenoemde N. V. werd beslo ten tot algeheele modernisatie van het Hotel, Café-restaurant en Musis Sacrum over te gaan. De bedoeling is het; Hotel-Café-res taurantgebouw van een nieuwen mo dernen ondergevel te voorzien, het café en de eetzaal door een nieuwe betim mering en. nieuw meubilair een beter en gezelliger aanzien te geven. Musis Sacrum krijgt een intiem nieuw ingericht foyer, terwijl de kleed kamers en vestiaire verbouwd en de toiletten vernieuwd en gemoderniseerd worden. Het hotel, dat inmiddels reeds ge heel naar de eischen des tijds is inge richt, wordt bovendien nog voorzien van een moderne bad-installatie. Weldra zal met een en ander wor den aangevangen, terwijl de restaura tie der eetzaal bereids is opgedragen aan de fa. W. Hens Zn., alhier. Federatie van Schoenfabrikanten. Op de jongste vergadering van de Federatie van Schoenfabrikanten maakte vooral het punt Ziektewet een onderwerp van bespreking uit. Het bestuur heeft nu aan hare leden geadviseerd de wenschelijkheid om in alle bedrijven een eigen ziekenkas op te richten. Lezing Dom Car on en Hernurn de Mom uitgesteld. In ons vorig nummer deelden we tsada dat Maandag a.a. Dow Car on, t*

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9