Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. e WvhieA nadêtf IHblland BREIMACHINE. ONSVENDEL GEBRï VAN DEN B1GGE1AAR BREDA i ZATERDAG 19 JANUARI 1929 oïe JAARGANG: NUMMER Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden, 1125. Franco per post door het gebeele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT drie bladen. EERSTE BLAD. De bioscoop strijd ln het Zuiden. Zooais reeds door ons werd gemeld, dreigt er wederom een conflict los te barsten tussclien de Ver. van Noord- Brabantsehe en Limburgsche Gemeen ten voor Gemeenschappelijke Filmkeu ring en den Nederlandscben Bioscoop bond. Eerstgenoemde vereen iging besloot in verband met de h.i. onvoldoendheid der centrale Rijkskeuring met ingang- van 18 Januari a.s. wederom tot na keuring over te gaan in centraal ver band. Verleden, jaar is op voorstel van Mi nister Kan'aan de gemeente-verorde ningen waarin die nakeuring aan de Vereeniging van Zuidelijke Gemeen ten werd opgedragen, wel de goedkeu ring onthouden door de Kroon, maar door een textueele wijziging konden ze toen voor goedkeuring pasklaar worden gemaakt, terwijl er practisch niets veranderde en de nakeuring toch in centraal verband zou geschieden. Het Hoofdbestuur van den Neder- landsche Bioscoopbond protesteert thans echter tegen de wijze, waarop dit zal geschieden, n.l. in centraal ver band. We lezen in dat adres o.m. In bet door uwe vereeniging op 't eind van bet vorig jaar genomen be sluit, wordt nadrukkelijk bepaald, dat de nakeuring van films voor alle aangesloten Zuidelijke gemeenten vanwege uwe vereeniging in centraal verband zal worden uitgeoefend. Mede in aanmerking nemende de brieven welke onderscheidene ge meentebesturen aan de betreffende vergunninghouders hebben doen toekomen en waarin onomwonden wordt medegedeeld, dat de films, die de vergunninghouders in het Zui. den willen vertoonen, aan de nakeu ring zijn onderworpen, van de te Amsterdam gevestigde keuringscom missie van de „Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche Gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring", gevestigd te Eindho ven en door die keurings-commissie zijn goedgekeurd, ligt de gevolgtrek king voor de hand, dat alle gemeen tebesturen, in feite de nakeuring overdragende aan uwe vereeniging, de beschikking van den heer Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw volkomen negeeren en bo vendien in strijd met de Wet han delen. Adressant verklaart zich wel bereid volgens artikel 4 der Bioscoopwet de films ter nakeuring aan te bieden, het- zij aan B. en W., hetzij aan een com missie, die vanwege B, en W. is of zal worden ingesteld. De besturen der Zuidelijke Gemeen ten bij de Vereeniging aangesloten, zullen nu vermoedelijk bij verordening ieder afzonderlijk een nakeuringscom- missie aanwijzen, en heel toevallig! is dat dan een en dezelfde commis sie te Amsterdam. Zoo kunnen ze er juridisch wel nit. Het is eenigszins vreemd, want de centrale nakeuring te Amsterdam dient speciaal het gemak der filmver huurders. Ze behoeven dan niet noode- loos films te versturen naar de bij de Vereeniging aangesloten Zuidelijke Ge meenten, ze hebben, dan geen last van het aanbrengen van verschillende cou- pures in verschillende gemeenten, enz. Hun liefde voor de wet gaat zoo VAM DE MIEUWE TABAK UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. BEURSNIEUWS. Prfls der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.00. Bfl contract flink nibat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om ulterlflk 9 uur ln ons borit rijn. ver, dat ze zich daarvan persé extra- moeilijkheden op den hals willen ha len en geen gebruik wenschen te ma ken van het achterdeurtje, dat vermoe delijk openstaat. De Bioscoopbond beeft nog meer, en wel: onoverkomelijke bezwaren tegen de voorgestelde regeling: Gij liet het Hoofdbestuur ter oriënteering toekomen een aantal lijsten, waarop de titels voorkomen van vele honderden films, die voor het Zuiden door „Tooneel en Bios coop" over 19181926, en dus thans ook door uwe vereeniging toelaat baar worden geacht. Hieromtrent spijt het het Hoofd bestuur U te moeten opmerken, dat al deze lijsten terzijde gelegd moeten worden, daar meer dan 90 der daarop vermelde films reeds uit de roulatie zijn genomen, omdat, de vertooningsrechten al lang vervallen zijn. Het resteerende is meeren- deels in het Zuiden vertoond en al ware dit niet liet geval, dan zouden ze nu niet meer gebracht mogen worden, daar vrijwel geen enkele er van door de centrale commissie voor de filmkeuring is gekeurd. Er blijven vervolgens over de lijs ten, welke U ten geleide van Uw brief van 5 Januari j.l. het Hoofd bestuur hebt doen toekomen. Op de ze lijsten komen voor de titels van 4.39 toelaatbaar geachte films, waar van evenwel 116 titels van dezelfde films twee. en driemaal genoemd zijn. Er resteeren dus nog maar 326 films, waarvan een groot gedeelte door de centrale commissie voor de filmkeuring toegelaten is voor per sonen geneden 18 jaar, zoodat deze voor de door U te treffen regeling in het geheel niet in aanmerking kunnen komen. Van hetgeen dan nog overblijft, zijn de meeste films in het Zuiden reeds vertoond. Dit geheele bezwaar kan dus samen gevat worden in de woordenDe na keuring is te streng. En we gelooven dat in dit motief de haard van het ver zet tegen de centrale nakeuring moet gezocht worden. De Bioscoophond acht van de nieu we regeling een volkomen vernietiging van het Bioscoopbedrijf in de Zuidelij ke provincies het gevolg. Zoo erg zal het wel niet loopen, niettemin wordt de toestand wel weer gespannen. De heeren H. Ovens Zn. te A'dam vermelden ons: Wat nu precies het sein tot de stroo- vuurachtige hausse van de rubber waarden gaf, die de afgeloopen week kenmerkte, is feitelijk niet duidelijk. De prijsverbetering van het elastische product was zoo minimaal, dat ze dein de koersen algemeen nog verdiscon teerde verbetering bij lange na niet benaderde. Het bloote feit, dat de rub- berprijs eens een paar cent per pond aantrok, wat toch ook wel eens mag gebeuren, behoefde dus nog geenszins tot zulk een paroxysme van kooplust voor de aaudeelen te leiden. Huldigt men de leuze, dat het gezond verstand ten slotte aan het langste eind moet trekken, dan zal men de beweging in rubberwaarden totaal langs zich heen moeten laten gaan, of zich bij het pro duct zelf interesseeren. Voor Philips aandeelen weer een uiterst willige stemming, waarbij koersvariaties van tientallen procenten natuurlijk sche ring en inslag waren. Margarinewaar den achtten den tijd gekomen om eens wat adem te scheppen. Gelet op het zeer omvangrijke winstaanbod moet men den ondertoon echter uiterst vast noemen. In aandeelen Van Berkel wa ren enorme buitenlandsche kooporders te verwerken. Kunstzijde-waarden kon den het mom van welvarendheid niet langer handhaven. Wat de thee-, kof fie- en tabakswaarden betreft kan men. van een gunstige stemming spreken. Aand. Holl. Am. Lijn vast. Java-China- Japanlrjn stegen tot bijna 160 in verband met het voorstel tot verhoo ging van het kapitaal tot 25 millioen. Voor de suikerwaarden eenige koers stijgingen als gevolg van de groote V.I.S.P. verkoopen, die een klein te genwicht vormen tegenover de anders toch waarlijk niet hoopvolen staat van zaken. Aand. Kon. Olie wierpen hun interimdividend af. De vraag van het Nederl. Publiek was zeer groot en on getwijfeld zou een fiksclie stijging zijn gevolgd, indien niet voortdurend aan bod van Fransche zijde bet spel had bedorven. GrEEfi AFBETAUNG53y5TEE.M 5TRIKT CONTANT &60EDK0OPÊR. DANBU 0N2£ C0NCU R.EJ1TEN Veel extra's Is er noodig. Door aankoop onzer BREIMACHINE HOLLAND kunt U door Uwen leegen tfld te benutten, zich een bijverdienste verschsffen van 10 tot 13 gulden per week, bij een werktijd van 5 k 6 uren Aarzelt niet langer, vraagt inlichtingen er. inzage der tevredenheidsbe tuigingen. J. A. VOGEL, Snellesfraa» 6 M, DEN BOSCH. LAND- EN TUINBOUW. Terugblik. Wanneer we ook aan den tuinbouw eenige oogenblikken van herinnering wjjden, dan zal zeker allereerst het onze aandacht getrokken hebben, dat inl928 het proces van de uitbreiding van den tuinbouw zich heeft voortge zet. Dit kan ook haast niet anders. In een zoo dicht bevolkt land als het on ze, waar momenteel meer dan 1500 boerderijen te kort zijn, worden de boeren die daarvoor in aanmerking komen, door de omstandigheden ge dwongen geheel of gedeeltelijk hun landbouwbedrijf om te zetten in een tuinbouwbedrijf. Overal in ons land, waar de grond daarvoor geschikt en de ligging gunstig of eenigszins gunstig is, zag men dan ook in 1928 allerwege kassen verrijzen. De tuin bouw bleef dus niet tot enkele eentra beperkt. Een tweede zaak, die op zal vallen is, dat de export dit jaar aan zienlijk grooter is dan het vorig jaar, wat de tuinbouwproducten betreft. En een derde, dat deze export zich thans uitsteekt tot landen, die het vorig jaar nog niet bereikt werden. Dat stemt zeker tot verheugenis. Want daaruit blijkt dat onze tuinders niet slapen, maar klaar wakker zijn en, gebruik we ten te maken van de middelen, die de nieuwe tijd ze aan de hand doet. Dat de prijzen der kool in Noord-Holland zoo goed zijn, moet zeker niet het minst op rekening van de vraag uit Amerika worden geschreven.. Hoewel de tomaten minder hoog in prijs wa ren dan het vorig jaar is het toch geen onvoordeelige oogst geweest. En de vroege groenten hebben een bijzonder goede prijs opgeleverd, doordat geen overstelpende groote hoeveelheden groenten van den kouden grond dit voorjaar voor de kas- en bakgroenten de markt bedorven hebben. Gebleken is ook dit jaar, dat de drui ven een zekere oogst en een zekere prijs geven. Een artikel dus, dat ze ker door beginnende tuinders niet verwaarloosd mag worden. De vroege aardappels hebben dit jaar een ernstige concurrent in hun Italinansche zusters gevonden. De prijzen zijn er zoo zeer door gedrukt, dat velen met verlies dit gewas ver bouwd hebben. De fruitoogst en dan speciaal de ap- peloogst liet veel te wenschen over. De vruchtzetting was nog tamelijk goed te noemen, maar bij het uitgroeien lieten vele appels het zitten. Wellicht is in nog meerdere mate het bijenhou- den een middel om nog betere vrucht- zetting te bevorderen. Een goed verschijnsel is het, dat al meer cursussen in het sorteeren en ver pakken van fruit worden aangevraagd en dat. de cursussen in tuinbouw zoo bijzonder goed bezocht worden. Blijk baar beseffen de tuinders beter dan de landbouwer-s, dat ze er met prac- tische kennis alleen niet komen, hoe wel ook daar een kentering ten goéde is waar te nemen. Resumeerend mogen we ook voor den tuinder 1928 een gunstig jaar noemen; en hem een evengoed 1929 toe- wenschen. S. HEEREN WINKELIERS en ZAKENMENSCHEN! Maakt ge uw reclame-budget op, ruimt dan een flinke, ruime plaats in voor geregeld advertee- ren in dit blad, dat in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving al gemeen gelezen wordt. Waalwlikscbe en Langstraatscbe Courant, SnAioEtNit „OEm.»m*Er<»DC Leeuw V». GEBPf va* ot« BIGGEIAAP ftftfcOA

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1