J. ELEKAN, Mij. vjb De Emo Trip Utrecht. Dijckerhoff Portlandcement Sloomdriilkerij üéoü Tieleo. Het laatste kwartaal van 1928 Het kost U GEEN moeite! Het kost U GEEN porto! 'f Geeft ons onze korting, ORGELS - PIANO'S. 34197 Importeur van Kluitkalk, Dakleien. W and- en Vloertegels en andere Bouwmaterialen. wanneer U ons al uwe advertenties in andere bladen laat plaatsen en U is dan tevens verzekerd van luiste en tijdige plaatsing, mimi—— niet vergeten, dat de wijze waarGp de politie dienst doet, geheel athangt van de wijze waarop leiding wordt gegeven. En in dit opzicht zijn wij in onzen functionaris zeer geluk kig geweest. Ik hoop dat we weder om zulk een uitstekend ambtenaar zullen krijgen. Besparing zou in deze misplaatst zijn. Qeen der ieden verlangde hierna meer 't woord over dit punt. Punt 8 Bespreking omtrent een nieuw ontwetp—uitbreidingsplan. Aan de hand van 't oude uitbrei dingsplan gaf de voorzitter een uit eenzetting van het nieuw ontwerp- uitbreidingsplan dat op vee! beschei öener schaaj is opgezet. in dit ontwerp zijn de volgende straten opgenomen Putstraat—Sta tionsstraat, Mr. van Coothstraat—S a- tionsstraat, Mr. van Coothstraat—Kerk pad. Voorts zijn in het plan nog op genomen de Parallelweg (waar binnen kort 3 4 woningen gebouwd zullen worden), een verbindingsstraat van het St. Antoniusplein naar de Burg. Smeeielaan, de le en de 2e Zeine. Ik breng dit voorloopig in den Raad, maar de opzichter moet eerst nog een teekening maken, die we dan zullen overleggen. We hebben overleg ge pleegd met den Inspecteur van de Volksgezondheid. De Inspecteur blijf' nog slechts tot 1 April in dienst er- heeft ons laten weten, dat hij ons tot zoolang van dienst kan zijn. Daarom hebben we nu maar wat haast ge maakt met de indiening van de plan nen. Als ze straks ztjn goedgekeurd, dan kunnen we verder Omdat we nog geen '/s van de betrokken ter- reinen noodig hebben, behoeven we geen schadevergoeding te geven Eer woning zal er misschien gesloop moeten worden, nl. van bakker de Letjer. maar die behoeft nog niet ge kocht te worden. In de toekomst kan het echter wel mogelijk zijn. Als dc heeren zich nu in beginsel met di' klein uitbreidingsplan kunnen vereeni gen, dan kunnen we alvast verdere stappen doen. De Raad ging met dit voorstel accoord Hierna sloot de Voorzitter de openbare vergadering en ging de raad in geheime zitting ter behandeling van het vertrouwelijk rapport van de com- missie „de Jong" en eenige belasting reclames. Na heropening wordi besloten den heer C. de Jongh, kassier bij de Centrale Bedrijfsadministratie mede te deelen, dat bij nadere overweging de Raad geen bezwaar zou hebben hem terstond voor vast aan te steller tot kassier, doch dat de Ambtenaren- verordening voorschrijft dat bij aan stelling in een nieuwe functie de benoeming voorloopig voor één jaar moet plaats vinden. Ongecorrigeerd VERVOLG. PROVINCIAAL NIEUWS. VERGADERING der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, gehouden op 21 Januari 1929. Tegenwoordig waren 13 leden, n.l. 7 van de afdeeling Grootbedrijf en 6 van de afdeeling Kleinbedrijf. Voorzitter: B. J. H. C. Timmermans. SecretarisM. A. J. van Liempt. De Voorzitter opent de vergadering. Hij deelt mede, dat bericht van ver hindering is ingekomen van de heeren Verheven, Schellekens. Jansen, van Beek en de Haan. 1. De notulen der vorige vergade ring worden onveranderd vastgesteld. 2. De Voorzitter houdt de gebrui kelijke Nieuwjaarsrede (elders reeds gepubliceerd). De heer P. van Dongen brengt in enkele woorden dank aan den Voor zitter voor hetgeen hij in het afgeloo- pen jaar heeft gedaan in het. belang der, Kamer en wenscht hem namens de leden wederkeerig veel voorspoed. 3. De Voorzitter geeft een over zicht van de uitvoering, die aan de be sluiten der vorige vergadering is ge geven. Naar aanleiding van de mededeeling aan het Hoofdbestuur der Posterijen van de Kamer ingekomen klachten om trent onduidelijke gesprekken tusschen Waalwijk en Den Haag en Kaatsheu vel—Den Haag, is antwoord ontvan gen, dat bij controle over deze gesprek, ken van een slecht overkomen niets is gebleken. Aangezien uit de ingekomen klach ten is komen vast te staan, dat de ver bindingen vaak slecht zijn en een der leden nog gister een gesprek moest la ten vervallen omdat- het onverstaan baar was, zal op deze aangelegenheid worden teruggekomen. Opnieuw werd van gedachten gewis seld over het te laat uitgaan van de eerste postbestelling te Waalwijk. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze met ongeveer 1 uur zou kun nen worden vervroegd, wanneer met den eersten trein voor de Langstraat uit Lage-Zwaluwe post. werd meegege ven. Tegelijk is bij dit onderzoek ko men vast te staan, dat. postzendingen uit Amsterdam te lang in het vervoer zijn. Bij het Hoofdbestuur der Posterijen zal andermaal op verbetering worden aangedrongen. 1. Verkiezingen Tot Algemeen Voorzitter werd her kozen B J. H. C. Timmermans. Tot Voorzitter der Afdeeling Groot bedrijf: A. I. J. Smits. Tot Voorzitter der Afdeeling Klein bedrijf A. van Beek. In de Oommissie voor het Handels register werden herkozenC. Vesters, F. v. d. Reijt, H. Verheijen en I. C. Mortier. In de Commissie voor Verkeersbe- langenP. v. Dongen, A. de Haan en J. Frederiks. In de Commissie voor het Jaarver slag: J.Elemans, G. v. Loon en A. Smits. 5. Ingekomen stukken. Een verzoek van den Nederlandsehen Slagershond, gericht aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, om bij Algemeenen Maatregel van Bestuur te bepalen, dat ten aanzien van sla gerswinkels niet zullen gelden de be palingen betreffende de Arbeidswet van de verste strekking, zal worden ge steund. Eveneens wordt gesteund een adres der Kamer te Leiden, gericht tot den Minister van Waterstaat, waarbij wor den te kennen gegeven bezwaren tegen het volledige beschikkingsrecht, dat aan de Spoorwegen wordt gegeven om land- en waterwegen naar behoeven af te sluiten, wanneer het spoorwegver keer dat vordert en zonder dat door belanghebbenden kan worden gevor derd, dat ten aanzien van de wijze van afsluiting met redelijke eischen van 't wegverkeer wordt rekening gehouden. De Kamer verklaart zich in begin sel bereid om in samenwerking met de NoordBrabantsche Kamers het licht te doen zien een Economiseh-Geogra- fisch Beschrijving van dc provincie Noordbrabant. Den Minister van Binnenlandsche Zaken zal worden verzocht bij de voor genomen wijziging van de Gemeente wet in verband- met de herziening van de finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente de bevoegdheid der Gemeenten tot het heffen van een Za kelijke Bedrijfsbelasting uit de wet te lichten. Naar aanleiding van een schrijven van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland betreffende de winter- dienstregeling van het Moerdijkseho Veer, zal worden medegedeeld, dat niet is gebleken de behoefte om de laat- ste afvaarten te laten, zooals deze bij de zomerdienstregeling zijn geregeld. 6. Mededeeling van verdere ingeko men en verzonden stukken. Deze gaf geen aanleiding tot het nemen van besluiten of verdere ge- dachtenwisseling'. 7. Bespreking van de wenschelijk- heid om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het door een schutsluis afsluiten van het Oude Maasje. Het grootste gedeelte van den tijd wordt in beslag genomen door de be sproking van dit onderwerp. Op verzoek der Kamer had zich de Edelachtbaren Heer D. Smits, Burge meester van 's Gravemoer en Voorzit ter van het waterschap „De Beneden Donge", bereid verklaard om een uit eenzetting te geven van de plannen, die door het Ingenieursbureau Bongaerts zijn ontworpen om door afsluiting van den Dongemond een belangrijke ver betering te brengen in den waterstaat kundigen toestand van een groot ge deelte van het stroomgebied van de Donge. Het Bureau der Kamer had aanleiding gevonden den heer Smits tot een bespreking uit te noodigen, om dat voorloopige gegevens omtrent even- tueele plannen tot afsluiting van den mond van het Oude Maasje dc wen- schelijkheid' aantoonden van samenwer king in de richting van het plan van het Waterschap „De Beneden Donge" en evenzeer met de plannen van het. pas opgerichte Waterschap ..Het Zui- der Afwateringskanaal". Door de heldere, zakelijke uiteenzet ting van den heer Smits komt het be lang van deze samenwerking duidelijk naar voren. De wenschelijkheid van deze samenwerking'ook met het „Zui- der Afwateringskanaal" was reeds ge bleken, omdat de belangen, betrokken bij de afsluiting van den mond van 't Oude Maasje niet geheel parallel zijn aan die van het Waterschap. Na een vruchtbare gedachtenwisse- ling wordt besloten, dat de Kamer het initiatief zal nemen tot het samen brengen van verschillende belangrijke organen om een deskundige op te dra gen een onderzoek op welke wijze de noodzakelijk gebleken verbetering zou j zijn tot stand te brengen. De Voorzitter brengt den, heer Smits den dank der vergadering over, voor de uitnemende wijze waarop deze den te- genwoordigen waterstaatkundigen toe stand van een zeer belangrijk deel van het district der Kamer heeft uiteenge zet. De vergadering wordt daarna geslo ten. Kegelclub. De Kegelclub .de Vroolijke gooiers" gevestigd in Hotel de Twee Kolom men alhier wijzigde haar naam in „Altijd trouw". Als voorzitter fungeert de heer A van Iersel Jr. LAND- EN TUINBOUW. Staluiest of Kunstmest? Voor 40 en meer jaren waren de landbouwers bij de bemesting van hun landerijen uitsluitend op de stal mest aangewezen. Deze mest vertegen- woordige toen een groote waarde en aan den stand der gewassen was meestentijds wel te zien, of dien akker aan een „grooten" boer. dan welaan een keuterboertje behootde. Voorden laatsten was het vrijwel onmogelijk gewassen te kweeken met een op brengst gelijk aan die der meer wel gestelde landbouwers. Toen door den Duitschen onder zoeker prof. Justus von Lieblg aan getoond was, weike plantenvoedendt stoffen de grond moet bevatten otn een goede oogst te verzekeren, kwa men ook de kunstmeststoffen lang zamerhand in gebruik En thans kar» men zich wel niet meer indenken, dat een boer geen kunstmest gebruiki.ja, op de kleigronden vindt inen vrij wa' landbouwers, die geen vee meer hou den. maar hun bedrijf drijven laten op de kunstmest. En met succes Toch komt onwillekeuiig de vraag naar voren: Is dit nu blijvend moge lijk. Za! men maar jaar in, jaar ui' door kunnen gaan. Zetland te bebou wen zonder stalmest er op te brengen? Deze vragen zijn zeer zeker gewettigd, wanneer men bedenkt, dat er nog andere facroren zijn, behalve de mest- behoefte, die den plantengroei be- heerschen. En dan derken we aan ds structuur van den grond en ook aar het bacterieieven in den grond. Word' door uitsluitend kunslmestgebruik de structuur van den grond beter, minder goed, of blijft ze gelijk? En dar moeten we constateeren.dat de bodem structuur slechter wordt. Hoe komt dat Zooals men weet bestaat de grond uit een brandbaar en onbrand baar gedeelte. Het eerste noemt mer qumus. De humus nu, maakt de structuur beter. In de zandgronden veroorzaakt ze een samenhangen der gronddeeltjes, in de kleigronden eer losser worden. In beide grondsoorten wordt de z.g.n. Kruimelstructuur door humus verkregen. De humus nu, ont staat door de vertering van planten- deelen, maar ook de humus verteert en verdwijnt ten slofte. Nu word' bij eiken oogst wel een gedeelte der olant op den akker achtergeiaten Bij halmgewassen, den stoppel en de wortels, bij hakvruchten het loof en de wortefs gedeeltelijk. Maar dit is toch bij lange na niet voldoende om het humusgehalie op peil te houden. Op de een of andere manier zal daar in voorzien moeten worden. Op de veeiooze bedrij ven tracht men dit door middel van groenbemesüng te doen. Ooor geregeld met wikken als stop- oelgewas, of met klavers als onder- vrucht terug te keeren, tracht men het humusgehalfe teverhoogen, En daarin is men al heel aardig geslaagd. Zoo ken ik een landbouwer, die reeds meer dan 25 jaar een veeloos bedrijf beheert en dit bedrijf wordt vaak ten voorbeeld gesteld voor heel ons land Het is dus zeker niet het minste. Een bezwaar doet zich echter hierbij voor het bacterieleven in den grond wordt te eenzijdig. Men hoort dan ook op de kleigronden vaak klagen, dat na wikken, de klavers zoo slecht groeien □at zal daaraan moeten worden toe geschreven. Een nu bestaat er maar één middel, om daar aan tegemoet te komen stalmest. Wei treden zoo van jaar tot jaar kwakzalvers op, die bij de landbouwers busjes met een won dennest trachten kwijt te raken maar dat is alles echt boerenbedroeg. Neen, tenslotte kan de bo r de stalmest toch niet missen. Al kan hij jaren lang zonder, eindelijk zal hij toch er toe moeten overgaan weer eens een stal- mestbernestirg toe te dienen. Want een goed bacterieleven kan niet ge mist 'worden. De omzettingen, die noodig zijn om verschillende kunst meststoffen voor plantenvoedsel ge schikt te maken, worden toch door de bacteriën bewerkstelligt. De vraag kunstmest of stalmest moet das beantwoord worden met: Kunstmest èn stalmest. WEET GIJ dat de wintertijd de uitgezochte tijd is, om de vruchten met carboli- neum te bespuiten en dat men, daartoe een 1\ oplossing van vruchtboomen- carbolineum moet maken, om insecten eieren en zwamziekten te kunnen doo- den?; en dat alleen in de maand Mei '28 de K.L.M. 68.000 K.G. aan tuinbouw- proucten vervoerde?, en dat dit jaar voor Tiet eerst een aanzienlijke verscheping van uien naar Amerika plaats vond, maar dat men daar gewoon is de vruchten beter ver pakt en gesorteerd te ontvangen, dan nu bet geval is geweest .en dat daar door onze uien geen goeden indruk in Amerika hebben gemaakt? en dat de uienverbouwers nu bezig zijn te trachten een merk op de ex port-uien te krijgen, waarbij strenge eischen aan verpakking en sorteering gesteld zullen worden en dat het daar door wellicht mogelijk is, dat verloren markten herwonnen worden? en dat in ons land aan de verbete ring der uienrassen nog heel weinig ge daan is en dat in Galifornië grondleg- gende proeven daar voor reeds ver scheidene jaren geleden genomen zijn aan de Universiteit van California? en dat men daarbij heeft gevonden, dat vroegrijpe uien beter bewaard kunnen worden en minder vlug schie ten dan laatrijpe soorten? en dat men daarbij ook geconsta teerd heeft, dat de uien geen zuivere kruisbestuivers hebben, zooals men hier te lande meende, maar dat zelf- bestuiving heel goed mogelijk is en dat daardoor ook zuivere stamselectie tot de mogelijkheden behoort, waardoor een beter ras kan verkregen worden? Wordt het dan geen tijd, dat hieraan wat meer de aandacht geschonken wordt. ADVERTENTIëN. H. W DEKKER S. DEKKER—Maurits geven met blijdschap kennis van de geboorte hunner dochter Maria Johanna. Waalwijk, 25 Januari 1929. Rechtskundig Adviseur TE 's BOSCH, Ravenstraat 5 (nabij het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden. INVULLEN beschrijvingsbil- jetten. Opmaken van BEZWAAR SCHRIFTEN wegens te hoogen aanslag enz. enz. Voor Noord-Brabant levering uitsluitend aan den handel. Keuze 15(Mal (ook prima gebruikte.) Eigen import; extra lage prijzen. Vraagt Catalogus. Besparing belangrijk. Komt zien, reiskosten worden vergoed. Inruilen. Stemmen. Repareeren. Aanbevelend. WILH. SOMMER, Hooasiraal en Kerksteeg, Gorinchem. Alle soorten Radio-apparaten. Tel. 259. instrumenten worden ook tegen Radio geruild. gaf ons het grootst aantal advertenties sedert de oprichting van ons blad. Een bewijs dat de waarde van ad- verteeren in ons blad in stad en land meer en meer erkend wordt. Sluit U aan bij die velen die van onze pu blished gebruik maken. - Beiasjhigen.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 14