DtTCHTlill Htl lülütH Schoolgaande Kinderen PUROL tweedeblad. >}0. 8. Zaterdag 26 Jan. '29. 52e Jrg. ft K. tioogere Handelsschool 'mei 5-jarigen cursus te Waalwijk, Verslag over het kalenderjaar 1928. Plaatselijk Schoolbestuur. J. v. IerselHoltus, Voorzitter, te M. A j. van Liempt, Secretaris, te Waalwijk. J. Tielen te Waalwijk. H. Donkers te Waalwijk. Personeel. In 1928 hadden er geen mutaties onder hei personeel plaais Op 31 December 1928 waren de lessen als volgt over de verschillende leeraren(essen) verdeeld: Drs G J. de Vries, Directeur der school, gaf les in Aardrijkskunde en Plant— en Dierkunde. L. A Sanders, Moderator der school, in Godsdienstleer. L. A. v. d Linden in Ned. Taal, Letterkunde, Handelscorrespondentie en Geschiedenis. Drs. G. v. Imbeeck in Fransche Taal, Letterkunde en Handelscorrtsp. J. P. H M. Odekerken in Duitsche Taal. Letterkunde en Handelscorresp. Mej L. v. Iersel in Engelsche Taal Mej. Dra. A Sanders in Engelsche Taal, Letterkunde en Handelscorresp. J. Siemer in Handels— en Staats wetenschappen. Drs. L Hermans in Geschiedenis. Ir. j. Charpentier in Wis- en Naluur kunde Scheik.—Warenkennis, Plant en Dierkunde. Th. M v. Delft in Teekenen en Kunstgeschiedenis J. J. v. Mierlo in Schrijven, Steno grafie en Machineschrljven. A. J, Tervooit in Lichamelijke Oefe- n W.Verhoeven concierge amanuensis Onderwijs. De lessen werden regelmatig volgens programma en roosier gegeven. In het programma kwam een kleine wijziging: vanaf 1 Sepi. 1928 wordt in de 3e klas geen les meer gegeven in organisatie en techniek van den handel, terwijl voor staats— en be- drljfshutshoudkunde in de «klas één uur meer uitgetrokken is. üe de klas kreeg één uur wisnunde meer en de 5e klas één uur scneikunde mtnaer. De leerlingen van de 5e kias heboen 2 excursies gemaaktéén naar de bier brouwerij „De Drie Hocltjzcra* te Breda en één naar de Suikerfabriek „Staten dam" te Geertruiaeribtrg. Klas 4 en 5 hebben gezamenlijk ook nog een ex cursie gemaakt naar de Jurgens'Mar- garineiabrieken te Oss. In de laatste dagen van de zomer- vacantie werd wederom een reiraitc gehouden voor de R.K Leerlingen. Absentie bleef beperkt tot ziekte verzuim of was het gevolg van siechi weer of onbegaanbare wegen. Gedrag en vlijt der leerlingen gaven tot geen aanmerkingen aai leiding. De resultaten van het onderwijs waren dan ook zeer bevredigend. Leerlingen. Het aantal leerlingen was op 31 Dec. 1928 65 tegenover het vorig jaar 68. De aangifte was beduidend min der 16 tegenover 21 het vorig jaar. Hiervan slaagden 13 voor de le Klas, 1 voor de 2e kias en 1 voor de 3e klas. Tusschentijds hebben 11 leerlingen de school verlaten en wel om de vol gende redenen 6 wegens onvoldoende studieresul taten. 1 wegens vertrek uit de gemeente. 1 wegens het aannemen van een betrekking. 3 wegens verandering van studie richting. (I ging naar het seminarie te St. Michielsgestel, 1 naar de R K. Kweek school te 's Bosch, 1 naar de Vak schooi voor de schoenindustrie te Waalwijk.) Overzicht van het aantal leerlingen gedurende het lljdvak 31 Dec. 1927 31 Dec 1928. Aantal leerlingen op 31 Dec. 1927 68 Vermindering voor't eindexamen geslaagd 8 tusschentijds vertrokken 11 19 Vermeerdering Toegelaten in Sept. 1928 15 Tusschentijds aangenomen 1 16 3 Aantal leerlingen op 31 Dec. 1928 65 Deze waren als volgt over de ver schillende klassen verdeeld: Klas l 15, klas II 17, klas III 15, klas IV 8 en klas V 10. Van de 65 leerlingen waren 36 uit Waalwijk, 29 uit andere gemeenten. 55 waren R.K. en 10 Protestant. Overgangsexamens. De uitslag van de overgangsexamens, welke in de eerste week van Juli wer den gehouden, was als volgt; van I naar II bevorderd i 7 on voor' waardelijk, 2 afgewezen van 11 naar lil bevorderd 12 on voorwaardelijk, 1 voorwaardelijk, 3 afgewezen. van III naar IV bevorderd 5 on voorwaardelijk, 2 voorwaardelijk, 3 afgewezen. van IV naar V bevorderd 8 onvoor waardelijk, 1 voorwaardelijk, 4 afge wezen. Eindexamens. Het eindexamen werd afgenomen overeenkomstig de bepalingen van het ministerieel vastgesteld eindexamen program voor de Handelsscholen met 5—jarigen cursus, onder toezicht van de volgende Gecommitteerden: N. H. J v. Rtel, Pastoor, Waalwijk M. A v. Liempt, Gem - Secr Secr. Kamer van Kooph. en Fabr., Waalwijk. J. v. Iersel, Industrieel, Voorzitter PI. Schoolbestuur, Waalwijk. H. Wiesman, Industrieel, Secr PI. Comm. v. Toez. ohMÖ, Waalwijk. G v. Loon, Industrieel, Ltd Kamer van Kooph en Fabr., Waalwijk. Dra. B. Geers, Apothekeres, Waal wijk. Mr. H. Lotff, Burgemeester, Drunen. Mr. C. W. v. Ommeren, Kanton rechter, Heusden. Drs. L. Mtcheis, Docent R.K. Leer gangen te Tilburg, Schijnael. Het voorzitterschap wciü waargeno men door den ZceiEcrw. heet N. H. J v. Rielde heer M A J. v. Ltempi weid tot secretaris gekozen. Het schritteltjk examen Hep over de volgende vakken Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Handelswetenschappen, Scheikundewarenkennis, Staainuts- houdkunüe, Staatsinrichting, reeke nen en Godsdienst. Het mondeling examen iiep over de volgende vakken de 4 genoemde talen, handelsweten schappen, handelsrecht, aardrijks kunde, geschiedenis, scnetKunue— warenkennis, kunstgeschiedenis, en voor de R.K. teerlingen godsdienst. Bij de Dcspreking van Gecommtt teerden, Directeur en Leeraren werd al&emeen de wenschciijkheid naar voren gebracht, van een nauwkeuriger omschrijving van net reglement omtrent al—otniet—slagen eter candidates! Van de 9 candidaten slaagden 8, nl. J. v. d. Aa te Waalwijk. R. ter Berg te Geertiutdenberg. C de Jong te Waalwijk. A. Klijn te Waalwijk. J. v. Mil re Waalwijk. K. Oerlemans te SprangCapelle. J. du Pont te Geertruidenberg. W. v. Raamsdonk te Raamsdonks veer Hiervan kregen 4eenadministratieve betrekking op een fabriekskanioor, 1 op een expedtttekantoor, 1 op een handelskantoor, 1 werd op een accoun tantskantoor geplaatst en 1 in de koop manszaak van zijn vader, Het woord wérd gevoerd door prot Kernkamp en oud-minister de Visser. Redevoeringen en zang weiden per radio uitgezonden. Na afloop van deze plechtigheid gingen de genoodigden door den kloostergang voor het Domplein. Dt Koninklijke familie verfoeide eenige oogenbltkken in de senaatszaal, en ging vervolgens naar het plein. Toen de plechtigheid in de aula geëindigd was, begonnen de groote Domklokken te luiden evenals dit bij het totstandkomen van de Un e 350 jaar geleden had plaats gevonden. Toen de koninklijke familie buiten kwam brak er uit de zeer groote menigte, welke op het Plein stond samengepakt, een luid geluich los. Kranslegging. De Koningin legde een krans van laurierbladen met een oranje—lint waarop een gekroonde gouden leeuw aan den voet van het standbeeld van giaaf van Nassau. Koningin Emma legde eveneens een krans neer, een van palmbladeren met een wit lint waarop een gekroonde gouden E. De burgemeester voegde daaraan ook een krans toe, namens de pro vincle. Verder werd er nog een krans gelegd namens het herdenkingscomité met een lint in de stadskleuren en een strik in de nationale kleuren. In den namiddag vond vanwege de afdeeling Utrecht van de Algemeene Protestanten-Vereeniging, in de Dom kerk te Utrecht een godsdienstige bijeenkomst plaats, waarin dr. J. R. Callenbach Ned Herv. predikant te Rotterdam, als spreker optrad. De Kon. Utr. Ver. voor Kerkzang (directeur de heer Jan Wagenaar) en de heer H. F. Bos, de Dom-organist luisterden deze samenkomst met zang en orgelspel op. Verbetering van de haven van Sevilla. ngeschreven door aèn m gevestigaen Hollandschen aannemer de firna A. Bos Pzn., met een even eens van Nederlandsche zijde opge maakt plan voor de schutsluis. En derde inschrijving van 28 000 000 pesetas werd lngtdiend dooi de Com- pagnta Fox Norte Americana, eene AmerikaatiSCbe fiima, die op het oogenbltk de iandingsinrlchtingen te Sevilla voor de Zeppelindienst op Zuld-Amerika in uitvoering heeft. Aan deze laatste inschrijving waren verechtllende voorwaarden ten aan zien van de betaling verbonden. De gunning der werken is nog niet geschied, (Jaar door verschillen in de projecten de prijzen zonder meer niet vergelijkbaar zijn en de beoordeeling der plannen en aanbie dingen dus een uitgebreide studie vereischt van de zijde der Spaansche autoriteiten. Fokker vliegtuigen. Nadat een der grootste Fransche luchtvaartmaatschappijen bij de Ne derlandsche vliegtaigenlabiltk kort geleden een order plaatste voor 10 stuks Fokker-verkeersvliegtuigen,heelt thans ook België tot aankoop van Fokker-vliegtuigen besloten. Welis waar worden deze toestellen niet door de Amsierdamsche fabriek geleverd, doch is een licentie-overeenkomst getroffen met de S A B C.A. (Socé Anonyme Beige de Consiuctions Aero- nautiques) te Brussel, dte de machi nes in eigen werkplaatsen zal bouwen iet type in kwestie is de F. V113m drie motoren), uitgerust met Titan motoren, welke vliegtuigen gebruikt zullen worden voor hét Belgische luchtverkeer, de luchtlijnen in den Belgischen Kongo eri voor de lucht verbinding tusschen België en zijn koloniën. Thans zijn Fokker-vlieg tuigen in gebruik bij meer dan 30 luchtverkeersmaatschoppijen en in 32 verschillende landen. PIETER POR. 20 Jan. Vandaag heeft buurman fami lie uit Amsterdam over gehad. De eerste maal dat ze In Waal wijk kwamen. Wat trokken ze hun neuzen op voor de vuile straten Buurman maakte veront- schuldigingen en loog voor dat we binnenkort een opzichter kregen, 's Avonds kwam ie bfl me mopperen en vroeg of onze gemeente—bouwkundige getn opzichter meer Is. 21 |an Al een paar weken geruchten gehoord over de Philipsfabrie- ken. Philips zou n.l. bij de Drunensche heide een lap grond gekocht hebben. Er zou den reeds opmetir gen zijn ge- gedaan. In mijn ve> beelding zag ik op de hei al een Phiüps- stad verrijzende landbouw en tuinbouw van Drunen stikte onder den fabrieksrook bf oge schoorsteenen omrirgden Waal wijk; ja ik ging zoo ver. dat Philips van onze plaais een tuindorp wilde maken. Maar toen zei m'n nuchter verstand, dat dit laatste onmogelijk kon vanwege den ongebreidelden bouw van onze plaats 22 Jan. Gisteravond naar het concert BINNENLAND. Unie van Utrecht. Woensdag werd te Utrecht de 350ste herdenking van de totstand koming van de Unie van Uirecht her dacht. De geheele Koninklijke familie was j daarbij tegenwoordig. Naar wij vernemen, werd 16 dezer eene.belangrijke openbare inschrijving gehouden voor werken ter verbetering van de haven van Sevilla, waaraan eenige Nederlanders en Nederlandsche firma's hunne medewerking verleenden Het betreft de vorming van een afge sloten havenbassin door afsluiting van de langs Sevilla stroomende bochi van een schutsluis in de tien jaren geleden gemaakte bochtafsnijding be neden de stad, bekend als het Canal Alphonso XIII. aanleg van een nieuwe stroombeodtng van de rivier buitvn de afsluitingen om. met bouw van eenige bmggen over de nieuwe afsnijding en verplaatsing van een drbetderskwartier, waarvan de ontrui mtng door deze werken noodzakelijk is. Tevens wordt door aanleg van een zwaren dijk een laaggelegen dee van de stad en het nieuw te vormen havenbassin met zijn handelsterreinen beschermd tegen hooge vloeden van de Guadalquivir. Ten aanzien van den bouw van de schutsluis was den inschrijvers de grootst mogelijke vrijheid gelaten; ingeschreven moest worden met een eigen project, slechts de lergte breedte en diepte bij laag waier. resp. 200 M 25 M. en 8 M. waren vastgesteld. De overige werken waren in de des betreffende bestekken door den Raad voor de Haven van Sevilla min ot meer volledig omschreven. Voor de in bouwsom belangrijkste combinatie der werken, grondwerken en schutsluis werd een inschrijving ingediend van rond 29,300 000 pe etas door de Empresa General de Con- strucción gevestigd te Bilbao, met een plan voor de schutsluis opgemaakt Joor het ingenieursbureau v.h, J van Hasselt De Koning te Nijmegen in samenweiking met Burgerhouts Ma chinefabritk en Scht epswerf te Rotter dam voor de construciie der sluis deuren en de Haarhmsche Machine fabriek v.h. Gefer. Flgee voor de be- wegingswerktuigen, waarbij het bag gerwerk zal worden uitgevoerd door de op Spaansche weiken welbekende firma K L Kalis' Zonen Co 's Aanneming Maatschappij te Slledrecht Voor dezelfde werken werd met een bedrag van rond 30.375 000 pesetas Hooge Raad van Arbeid. Naar wtj vernemen is benoemd tot lid van Hoogen Raad van Arbeid de heer mr. M. P L. Steenberghe in dustrieel te Goirle en tot diens plaats vervanger de heer mr. B. J M van Spaendonck te Tilburg. Ingezonden Mededeelingen. hebben met guur weder vaak last van ruwe en springende huid van handen, gelaat en lippen. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen met Ford te Rotterdam. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft gisterenavond met 28 tegen 11 stemmen de reeds eerder gepubliceerde overeenkomst met de Ford Motor Cy of H Hand goedgek urd, nl. 15000 M2 en 13000 M2 In akHe. BUITENLAND. Koning Amanoella Het Afgaansche gezantschap te Berlijn heeft thans officieel medege deeld dat Amanoella zijn troonafstand herroepen heeft en een aanval op Kaboel voorbereidt. De gezanten van de Europeesche staten, erkennen hem alleen als koning RECHTSZAKEN. Overtreding Invaliditeitswet. Stond terecht C. P v. H. landman te Almkeik, was in verzet gekomen van een vonnis van het Kantongerecht te Heusden, waarbij verdachte veroor deeld was ter zake dat hij op 20 Juli 1928 te Almkeik aan den Ambte naar van den Raad van Arbeid een valsche verklaring heeft gedaan inzake het zegeltjes plakken. Verdachte ondervraagd verklaarde in een omslachtig verhaal, en terwijl hij telkens de kluts kwijt was. over zijn onderhoud met den ambtenaar in zake den diensttijd van een knechtje bij verdachte. van „Oefening en Vermaak" geweest. En genoten. Het was een verademirg voor zoo'n kunstavond weer eens een volle zaal te zien Solisten vol deden bijzonder goed lk ver wacht wel wat van de h'rden. king zilver jubileum directeur en 70 jarig bestaan. 23 |an Met belangstelling verslag gelezen opet irg Wljkgtbiuw. Gelukkig dat zich 't Qroene en Wit—Gele Kruis niet door politiek van honger hand heb ben laten beïnvloeden. De we- derzijdsche betuigingen vond ik heel sympathiek. Zoo'n samenwerking in 't belang van onze volksgezondheid kan niet anders dan heilzaam zijn. Dat 't zoo blijve. 24 Jan. Ontwikkellngsavond Werk- liedenbond bijgewoond. Voor zoo'n lezing moest de groote zaal toch vol zijn. Of zouden de arbeiders socale lezingen meer op prfis stellen Afwis seling In het progtam ksn geen kwaad Kunst voor het volk zooals het werklledenblad Lee ring en Leiding geeft. Oscar Tytgat demonstreerde daar gunstig mee. Een frisschen geest en meerdere ontwikkeling mag er ook in 't arbeiderskamp toch wel komen. Waarom ook de avond genomen van Sjef? 25 Jan. Vanavond kwam buurman opgetogen bij me over de lezing van Sjef van Dongen. Hij vond Sjef een sympathiek jongmensch Ik stemde met hem in. We hebben bthotfte aan meerdere van zulke krach tige jongemannen die ken ge zond zijn naar geest en lichaam. Hollandsche jongens zooah de historie ze kan aanwijzen Een sterk voorbeeld voor onze jon- gelul met boulevardmanieren en die alleen op voetbalveld en dansbaan overwinningen kun nen behalen. Vcrdath e beweerde niet veel van zijn boerdeifj af te weten hij is veel van huis en zijn zoon hveft de leiding. Verdachte was niet onwillig te plakken en had voor het knechtje in kwestie I ook geplakt. Vnlgens de verklaringen van den Ambtenaar had verdachte onwaarheid gezegd. Hij had beweerd dat het knech'je wel eens een paar dagen „bij hem gewerkt had." Doch de jongen had alreeds een langen diensttijd. De j ambtenaar meent, dat verdachte met ,ipzet onjuiste inlichtingen heeft ge geven. Er werd niet voor den jongen geplakt De eisch luidde na getu'gpn verhoor Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. 95 Waalwijk, 18 Jan. 1929. Beste Oom Wim. U hebt mij gevraagd een opstel te maken. Nu dan zal ik het eens pro- beeren. Maar voor ik hier aan begin, wensch ik U eerst een Zalig Nieuw jaar en dank U hartelijk voor het mooie boek, ook uit naam van vader en moeder. Het is een prachtig boek en ik ben er erg mee in mijn schik. En nu het opstel ONGEHOORZAAM. Als het eenmaal winter is, verlangt ieder kind naar ijs. Dit was ook het verlangen van Dirk. Hij had al lang gehoopt dat de gracht buiten de stad j dicht zou vriezen. Eindelijk was het begonnen. Toen Dirk op een morgen uit bed kwam, stonden de bloemen op de ruiten en was de gracht be vroren. Aan het ontbijt zei vader hem Dirk, je moet voorzichtig zijn met het ijs want het is nog niet sterk ge noeg. „Ja vader," antwoordde Dirk 's Middags had hij geen school want het was dien dag Woensdag. Na het eten ging Dirk de deur uit. Buiten zag hij zijn kameraden Jan, j Klaas en Piet. „Ga je vanmiddag mee schaatsenrijden" vroeg Jan. ,lk mag niet", antwoordde Dirk. „vader heeft gezegd dat het ijs nog niet sterk genoeg is". „Kijk. kijk. Dirkje wordt bang", riep Piet lachend. Dat kon Dirk niet verdragen „Wat", riep hij, „ik niet durven dat zul je van middag zien. Ik ga mee." Daarna gingen de vrienden na af gesproken te hebben om half twee bij de gracht te zijn, weer van elkaar Om kwart over een ging Dirk naar de gracht Er was nog niemand. „Even probeeren", dacht hij. Hij deed een paar stappen op 't Ijs. „Krak, krak", ging het en Dirk lag in het water te spartelen. „Help, help", schreeuwde hij Gelukkig, daar kwamen Jan, Klaas en Piet aanhollen. |an haalde gauw een ladder en legde die op ijs Voorzichtig liep Klaas erop Dirk was al tweemaal ondergedoken.Toen greep Klaas hem bij zijn kraag en trok hem op den kant Bewustloos I droegen zij hem naar huis. Daar werd hij dadelijk te bed gebracht Na eenige uren kwam hij weer bij Maar toch moest bij nog een maand in bed blijven eer hij weer hersteld was Na dien tijd is hij nooit meer zoo onge hoorzaam geweest. ROEL VAN BEEK, Waalwijk. DE KLEINE KONING. XX. Wat steeg ik snel de lucht in: Nooit kwam ik nog zoo hoog Wat zat ik daar toch rustig, Verborgen voor elks oog Toch. soms was ik wel anstig Maar stevig hield 'k me vast. Om 't koningschap nu gaat het, Zoo dacht ik opgepast! Met oogen half gesloten Keek ik maar om me heen. Daar gingen ze eindelijk weder, De vogels, naar berêen. Slechts ik metd'arend - steeg nog Tot aan de wolken toe Toen eind'lljk werd ook d'arc d. Als d'andre vogels moe. Toen dacht ik: nu is't miji b^urt Nu moei Ik vliegen gaan Zoodra de arend neerdaalt, Nu komt het er op aan. En verder weet gij allen Wel wat er is geschied. Ik heb het wel begrepen Uw koning word ik niet! Maar ach, heb medelijden. Vergeef mij toch mijn daad. 'k Zal need'rig zijn, bescheiden. Als gij mij leven laat. U danken voor Uw goedheid, Ik b'd u. straf mij niet. 'k Heb spijt berouw, geloof mij. Ach, zie toch mijn verdriet!" Wordt vervolgd. lliin si i li -r. v -

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5