Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bel Huis der Stille Smarten. iFRISO BAAI FEUILLETON DANKBETUIGING VAN H. M. KONINGIN-MOEDER EMMA. M DOOUEWAWm NUMMER 9. WOENSDAG 30 JANUARI 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz franco te zenden aan, den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. PrUs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. BI) contract flink rubat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zUn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. REDE, uitgesproken in de ver gadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat d.d. 24 Januari 1929, door B, Timmermans, Voorzi iter. (Vervolg). Voor de lederindustrie was liet af- geloopen jaar, wat de finantieele re sultaten betreft niet gunstig en ble ven deze ver achter bij die bereikt in 1927. Wel kon er overal op volle capa citeit worden gewerkt, dank zij den vlotten gang van zaken in de schoen industrie, doch de houding van de hui denmarkt gaf een streep door de reke ning. Het jaar werd ingezet met zoo liooge prijzen van huiden en vellen, dat het bijna onmogelijk was de prij zen te bedingen, die voor het product op het hooge prijzen-niveau van de grondstof moesten worden gecalcu leerd. Daar kwam bij, dat later een scherpe daling op de huidenmarkt in trad, waardoor op menige partij van liet product, vervaardigd van de dure grondstof, belangrijke verliezen wer den geleden. De prijzen der grondstof fen bleven zich, al was het met een op en neer gaande markt, in dalende richting bewegen, wat zijn ongunsti- gen invloed ook in de lederprijzen deed gevoelen. De geanimeerde stemming, die bijna steeds hand in hand gaat met een stijgende markt, maakte plaats voor lusteloosheid, terughou dendheid en groote onzekerheid. Eens te meer is aangetoond, hoe de vaak zoo weinig stabiele huidenmarkt de lederfabriek maakt tot een bedrijf, waarin het speculatieve element bij de calculatie wordt opgedrongen met zeer wisselvallige eindresultaten. Van liet ingetreden jaar valt dan van „DB BOHO VAN HET ZUIDEN". NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 36. „Ge hebt me laten schrikken!" be gon Henson kwaad. „Waarom gaat ge niet naar bed?" Enid, die boven over de trapleuning hing, voeg zich ditzelfde ook af, doch hield zich voorzichtig terug. De eerste woorden welke zij hoorde deden haar hart stilstaan. „Ik kan ik durf niet", klonk het zwakjes uit haar mond. „Het huis is vol geestenze achtervolgen me overal en maken het me lastig. En Chris is ook dood en ik heb haar geestverschij ning gezien. „Dat heb ik vernomen", zei Henson brutaal en ongevoelig. „Op wie geleek de geest?" „Op Chris. Bleek en wit en met een angstigen blik in haar oogen. Ze was in een wit laken gelinld en droeg een witten mantel om de schouders. Juist, toen ik haar wilde toespreken, keerde zij zich haastig om en verdween in de slaapkamer van Enid. En er zijn nog andere geesten „Eén tegelijk, als 't u belieft!" sprak Henson grimmig. „Dus de geest van Chris verdween in de slaapkamer van In opdracht van H.M. de Koningin Moeder verzoekt de Kamer heer van dienst, Jhr E. R. v. d. Wyck, ons volgende persoon lijke dankbetuiging van H.M. in ons blad op te nemen: Ter gelegenheid van de herdenking van Mijn 50-jarig verblijf in ons Vaderland ontving Ik zoo ontelbare blijken van liefde en toewijding in woord en daad, dat het Mij onmogelijk is alle Mijne landgenoot n te bereken om hun Mijne erkentelijkheid persoonlijk te betuigen. Daarom wensch Ik op deze wijze hun. die hier ts Lande, in de Over- zeesche Gewesten en in den Vreemde, hoe dan ook, er toe bijdroegen deze herinneringsdagen voor Mij zóó schoon en gelukkig te maken, Mijnen diep- gevoelden, innigen dank uit te spreken. De indrukken van dit feest, Mij door ons Volk bereid, staan diep in Mijn hart gegrift. EMMA. ook weinig te zeggen, al zijn de luii- denprijzen op een gezonder niveau ge komen. De markt van deze grondstof fen blijft grillig en een gunstige be- drijfsuitkomst is veelal afhankelijk van toevallig gunstige inkoopen. De uitvoercijfers, die voor wat be treft zoolleder, in 1927 vrijwel gelijk bleven aan die van het voorafgaande jaar, liepen in 1928 met rond 40 van het gewicht terug; eveneens vermin derde de invoer, die 36 lager was. Zoowel in gewicht als in waarde bleef de uitvoer den invoer overtreffen. Bij de beschouwingen omtrent den toestand in de lederindustrie moesten in tegenstelling met de schoenindustrie steeds worden gemist gegevens om trent de productie en het verbruik in liet binnenland. Daarin zal thans wij ziging komen. Aan het verzoek onzer Kamer om een productiestatistiek ook voor de leder nijverheid in te voeren, zal gevolg worden gegeven. Ingaande 1929 zullen verschillende tellingen wor den verzameld, die een beeld zullen geven van de beteekenis van deze nij verheid en van haren ontwikkelings- haar zuster? Koni hier en ga rustig in de bibliotheek zitten, terwijl ik onder zoek doe." Margaret Henson gehoorzaamde op haar gewone, werktuigelijke manier, terwijl Enid zich naar haar slaapka mer spoedde zoo snel in haar vermo gen was. Daar bevond zich nog een ander meisje, een meisje, dat zeer veel op haar geleek, doch dat er ontstellend mager en bleek uitzag. „Het monster verdenkt ons", fluis terde Enid. „Hoe jammer, dat ge juist tante daar moest ontmoeten! Chris, ge moet terug. Snel naar je kamer te rug en ga weer in de oude houding lig gen. Als hij je zoo maar ziet liggen, rustig en onbeweeglijk, en bleek, als ge zijt, dan zal hij wel voldaan zijn." Chris liep een rilling over de leden. „En als hij me aanraakt", kreunde zij angstig. „Als hij het probeert om..." „Dat zal hij niet. Dat durft hij niet. En wee hem als hij het durft bestaan... Rollo zal hem dan zonder pardon in stukken scheuren „Ja, 't is waar. Ik had dat brave beest vergeten. Die honden zijn ons van grooter nut dan een leger van menschen. Ik zal door deze tusschen- deur gaan en door mijn kleedkamer. Ach, Enid, wat zal ik gelukkig zijn, als ik eenmaal buiten de muren ben van dit oord van verschrikking!" Ze vluchtte haastig door de tus- schendeuren van haar beider kamers en het was het werk van een oogenblik om haar witten mantel af te werpen en bewegingloos op haar bed te gaan liggen, onder het groote witte laken. Doch, ofschoon zij er reeds aan ge- gang. Ook het overleder kon blijkens de statistiek van inen uitvoer het uitvoercijfer niet blijven handhaven, terwijl daarenboven het invoercijfer steeg. Ook hier openbaart zich, even- als voor de schoenindustrie, het niet te overwinnen bezwaar van den door het buitenland belemmerden uitvoer. Het, zou onze leder nijverheid inder daad niet moeilijk vallen met liet groot ste succes den concurrentiestrijd met het buitenlandsch fabrikaat te voeren, ware het niet dat deze door bescher mende tarieven van het buitenland voor onze nijverheid met al te ongelijke wapenen moet, worden gestreden. Intusschen kan voor het district on zer Kamer melding worden gemaakt van eenige uitbreidingen, die in den loop van het jaar tot. stand kwamen, zoodat ons toch werkelijk niet het ge- nis aan ondernemingsgeest kan wor den verweten. De scheepsbouwindustrie kon het geheele jaar door geregeld op volle sterkte doorwerken. De finantieele re sultaten waren echter geenszins in een behoorlijke verhouding tot den omzet. Integendeel dooi- de voortduren de beperking van arbeidstijd werden de productiekosten ongunstig beïn vloed. zoodat de winstmarge klein was. Voor het district onzer Kamer is deze industrie grootendeels voor leve ring naar het buitenland aangewezen. De vraag voor het. binnenland nam af, i voor een deel als gevolg van den min der goeden gang van zaken in de schip perij, die op het oogenblik nog geen verbetering doet. verwachten. Opnieuw wordt in deze industrie ernstig geklaagd over den ongelijken strijd, die met de buitenlandsche wer ven moet worden gevoerd, tengevolge van allerlei overheidsbemoeiing, waar aan de Nederlandsche ondernemingen bloot, staan. Zoowel ten aanzien van overwerkvergunningen, as van 't z.g.n. inhalen van regendagen, die in ons natte klimaat zoo talrijk voorkomen, kunnen in het buitenland veel meer faciliteiten worden verkregen, i Verruiming van den arbeidstijd tot 56 uur per week zou ongetwijfeld lei- c.-:0 voor* weiniq geld 30-35-4050 cf. den tot een belangrijke verbetering. Door loonsverhooging die in 1928 werd toegepast en door stijging van den prij s van de voornaamste materi alen, zijn de vooruitzichten voor 1929 niet gunstig en het zal blijken niet mogelijk te zijn de tegenwoordige po sitie te handhaven, wanneer niet aan deze gegronde klachten wordt tege moet gekomen. Door de maatregelen der Engelsche Regeering is levering naar dit land, dat steeds een afzetgebied is geweest, onmogelijk; geworden. Het blijkt steeds moeilijker te worden de Duitsche, doch vooral ook de Belgische concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De papierindustrie verkreeg bévre- digende resultaten. Het bleek mogelijk den export op hetzelfde peil te houden. De suikercampagne duurde in het afgelöopen seizoen iets langer door 'n ruimeren oogst. Het suikergehalte was hooger dan andere jaren. De finanti- woon was, onbeweeglijk stil te blijven liggen, wanneer er bezoekers waren, bonsde haar hart toch luider en door voer haar een angstige rilling toen. zij het kraken van de trap hoorde onder den zwaren tred van Henson, die naar boven kwam. Even daarna hoorde zij niets meer, doch, dan ging opeens de deur open en de logge figuur van Henson gleed stil naar binnen. Bij het gedempte licht zag hij de lijnen van een blanke figuur onder het witte laken en een zucht; van voldoening ontsnapte hem. Een minder achterdochtig mensch zou hiermee genoegen hebben genomen en zicli onmiddellijk hebben terugge trokken; maar ook zou iemand, die minder wantrouwend was geweest je gens de aanwezigheid van een levend wezen of van een lijk in die kamer, 'n paar groote, vurige oogen hebben zién glinsteren op de vloermat voor het bed. De verbeelding van een oude vrouw natuurlijk", mompelde hij. „Doch nu ik toch hier ben, kon ik even goed ze kerheid hebben, dat En hij trad nog wat nader en wilde met de hand het marmerbleeke voor hoofd betasten. Doch opeens hoorde men een onheilspellend gegrom, een. grauw en een snauw, en Henson werd met zulk een kracht achterover ge trokken, dat hij buiten de kamer voor de deur terecht kwam op de overloop. Rollo, de waakhond, had den in dringer bij de keel gegrepen; het re gende sterren voor de oogen van den doodelijk verschrokken schurk, een oogenblik worstelde hij met zijn ver vaarlijken vijand uit alle macht, doch dit deed het dier slechts te vaster toe bijten en toen kwam over liet groote logge lichaam oen vage. warme be- wusteloosheid. Toen hij weer tot het bewustzijn te- j rugkeerde, lag hij op zijn bed, terwijl Williams en Enid over hem gebogen waren. j „Hoe is dat toch gekomen?" vroeg Enid met goed geveinsde belangstel- ling. „Ik ik ik liep over de gang", J bracht Henson niet zonder moeite en stotterenduit, „en wilde wilde naar bed gaan, zie je. En een van die dni- velsche honden moet. het huis zijn bin nengedrongen. Voor dat ik wist, wat er gebeurde, werd ik bij den nek gegre pen, achterover geworpen of getrok ken, ik weet het niet juist meer, en lag ik op den grond, met dat monster van een hond boven op mijn keel. Te lefoneer «ogenblikkelijk om dokter Walter, Williams. Ik ga dood Dan verloor hij opnieuw het bewust zijn; zijn zware, dikke keel was één groote, rauwe wond, welke Enid van afschuw het hoofd deed afwenden. „Denkt ge dat. hij dood is, Willi ams?" vroeg zij. „Zoo gelukkig zijn we niet!" merk te Williams op, met. een slechts half voldanen blik op het logge lichaam van den schurk. „Ik hoop, dat u nu de kamer daar gesloten houdt en den sleutel bij u draagt, miss. Ik denk, dat 't, het beste is, dat we maar om 'n dokter sturen, want 'n behandeling van ons zou hem het leven kunnen kosten. Maar er is één geluk: mijn heer Henson zal de eerste veertien dagen wel het bed moeten houden; dus zal hij machteloos zijn, voorloo- pig. De begrafenis zal dan reeds lang en breed achter den rug zijn". De eerste moigennevels dreven laag in de grauwe luchten vaneen, toen Enid buiten de poorten van het kas teel stond. Ze was niet alleen, want een in grijs costuum gekleede jonge dame, die zeer veel op haar geleek, stond naast haar. De dame in 't grijs was in reiscostuum en droeg een va lies in de gehandschoende hand. „Tot ziens, lieve, en het beste met jou, hiersprak ze. „Het is gevaar lijk nog langer te wachten. „Hebt ge absoluut alles wat noodig vroeg Enid. „Alles. Wanneet gij aan het ontbijt zit, ben ik al in Londen. En eenmaal daar begint het. onderzoek naar het geheim eerst voorgoed!" „Ben je zeker, dat Reginald Henson geen achterdocht kan hebben?" „Ja, want hij bekende het zelf hard op. Mlaar dót is zekerzonder die bra ve Rollo! We zullen slagen, Enid; er is iets in mijn binnenste, dat mij het zegt. Kijk eens, hoe heerlijk de zon in je gezicht en oogen schijnt! Tot. ziens dat is een voorteeken, een goed voor teeken van een blijde toekomst." (Wordt vervolgd). Waalwpsche en Langstraatsche Conrant* f' - r>%~ per1/2 pond. is/

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1