DE ECHO VAN HET ZUIDEN No. 10. Zaterdag' 2 Febr. '29. 52 Jrg. TWEEDE BLAD. LAND-.EN TUINBOUW. Het kaUgebruik op de klei- Onder de voedingsstoffen,- die een plant moet opnemen, wil tij «ot vone- dice wasdom komen, zijn stikstof, fos for kali en kalk de voornaamste. Daarmede heeft de landbouwer ten- j slotte ook slechts practise!) te maken, i omdat de andere voedingsstoffen óf uit de lucht gehaald worden, óf met andere meststoffen voldoende worden aangevoerd, óf reeds in voldoende ma te in den bodem aanwezig zijn. Dit nu is niet het geval met bovengenoemde 4 hoofdmeststoffen, hoewel kali en kalk ook weer uitzonderingen op den regel kunnen vórmen. Op kleigronden zal het in vele gevallen overbodig zijn een kalkbemesting toe te passen, ter wijl het daar soms ook niet noodig is een kaligift toe te dienen. Zeeklei en rivierklei toch bevatten een vrij groot percent aan kaliverbindingen. Vooral wanneer deze kleigronden nog jong zijn, dat wil dan hier zeggen, minder dan 100 a 150 jaar ingedijkt, zal die aanwezige kali voor de planten op neembaar zijn. In zulke jonge kleipolders zal een kalibemesting dan ook vaak geen re sultaat opleveren. In oudere polders evenwel en vooral in die, welke uit lichte kleigrond! en zavelgrond bestaan, zal een kalibemesting zeer zeker ren dabel blijken. In nog te veel gevallen meenen de boeren, dat hun grond geen kalibehoefte heeft. En vooral in zuivere bouwstreken is niets minder waar. Daar, waar z.g.n. kalivreters als aard appelen en suikerbieten worden ver bouwd, zal de bodem eerder zijn voor raad opneembare kali hebben afgege ven. Ja, somtijds zal de grond zelf kalibehoeftig zijn. Dit is wel zeer duidelijk uitgeko men bij de proeven, die men genomen heeft in de Bommelerwaard en in de Hoeksche waard, op aardappelen. Zooals de lezers waarschijnlijk weten en zelf ervaren zullen hebben, lijden verscheidene aardappelknollen aan blauw onder de schil'' De ,,blommig- heid" verdwijnt en daarvoor komt een hard, blauw-zwart aardappel in de plaats. Men meende dit verschijnsel aan kaligebrek te moeten toeschrijven. Toen daarop proefvelden werden aangelegd, gaf men de eerste maal een kaligift tot 4 500 K.G. patentkali per H.A. Evenwel was men van de blauwig heid niet af. Toen daarop giften van 750__1000 en 1250 K.G. gegeven wer den, kwam het anders uit en was van de blauwigheid niets meer* of heel wei nig te bespeuren. Hoe redeneert men dat nu? Zoo: Wanneer men een kali bemesting toedien t aan kaliarme grond, dan zal die grond zoolang zelf de kali opnemen, tot ze ermede verza digd is. Blijft er dan nog over. dan is dat voor het gewas. Wanneer dan ook nu landbouwers eens willen nagaan, of er onder hun akkers ook zijn, die kaligebrek hebben, dan raden we ze aan dit jaar eens 'n proef te nemen in opeenvolgende gif ten. En deze- giften dan maar niet te krap nemen. Ze zullen zien, dat zelfs zware kleigrond er dankbaar voor kan zijn. Uit mijn omgeving heb ik er frap pante staaltjes van gezien. Zoo op uien, waarvan de eene helft van een perceel met, de andere zonder kali was gezaaid. Het verschil was zoo in het oog loopend, dat de landbouwer de chilizak heeft gebruikt om het „ge zicht" weg te werken. Of dit ten voor- deele van de kwaliteit der uien ge weest is, waag ik te betwijfelen. We hadden het zoo over het blauw worden van de aardappelen. Dit is dus het gevolg van kaligebrek. Maar het ontstaat door veel stooten. Dat dit jaar op veel plaatsen meer blauw voorkomt dan in andere jaren, moet dan ook hierin gezocht worden, dat de aardappels droog, zonder slijk of mod der uit den grond zijn gekomen en elk stootje direct opvingen. Door het ope nen van een aardappelkuil bij een Noordenwind mede het meerdere blauw worden in de hand werkt, is bekend. Men meent, dat bij lage temperatu ren de aardappel gevoeliger voor stoo ten is en daardoor ook meer blauw vormt. Maar ten slotte draait het er toch weer op neerWanneer een flinke kalibemesting was gegeven, dan had ook dit blauw worden kunnen worden voorkomen. Niet alleen op bouwland zal men de kali als bemesting kunnen gebruiken. Enkele jaren geleden werd in het Plantenziektekundig Tijdschrift mede- deeling gedaan van proeven genomen met fijngemalen kainiet ter bestrijding van rituaal den of koperwormen. In derdaad heeft de praktijk geleerd, dat in vele gevallen gunstige resultaten zijn te verwachten, mits op tijd toe gediend. Dat fijngemalen kainiet een uitne mend middel is ter verdelging van he rik in graan, van melkdistels, van ko renbloem en andere onkruiden schijnt mén in de Betuwe en in enkele stre ken van Utrecht nog niet te weten. Met éénmaal strooien van 100 K.G. fijngemalen kainiet per H.A., 's mor gens vroeg, als de dauw nog op het blad ligt, is men van al dat tuig af. Nu moet men daar nog wel eens vra gen: Staat er tarwe of is het iets an ders? Dat men de fijngemalen kainiet niet moet uitstrooien, wanneer er kla ver als ondergewas is gezaaid, is mis schien niet, noodig apart te zeggen. Wie het aan zal wenden, zal toch eerst wel even meerdere inlichtingen vragen. Wendt men kali op aardappeen aan, dan doet men dit het best met patent kali, daar dit vrij van chloor is. Ziet men tegen de hoogere prijs op, dan bemeste men met 20% of 40% kalizout zoo vroeg mogelijk in het voorjaar. Nu, Januari, is er nog gelegenheid voor. De chloorbesehadiging is vaak eerst in Juni waar te nemen. In ern stige gevallen sterven alle aardappels af. Op suikerbieten en mangelwortels werkt chloor juist gunstig. Het is noodig, dat de landbouwer terdege op de hoogte is met de eigenschappen dezer meststoffen en«jde eigenaardig heden van zijn gewassen. BUITENLAND. De derde zoon van den Koning van Engeland* prins Henry, is ver loofd met ladv Angela Scott, een doch ter van een Schotschen hertog. De toestand van den Engelschen Koning is steeds vooruitgaande. j De militaire opstand in Spanje is weer onderdrukt en de aanstichter Sancheri Guerra gevangen genomen. Drie opstandelingenleiders zijn reeds ter dood veroordeeld. In Afghanistan wordt met beur telings •succes gevochten, telkens komt er een nieuwe kroonpretendent, zoodat de toestand er nog allesbehalve helder is. Engeland heeft Aman Oellah niet als koning erkend, zoolang hij niet t grootste deel van het Afghaansche volk i achter zich heeft. De General Motors vn 1928. De netto-ontvangsten van bovenge noemde Mij. bedroegen $279 (v. j.235) millioen. Verkocht 1.810.000 (v. j. 1.562.000) wagens. BINNENLAND. fl #Vf' De crisis m cte suikermdmtrie. In Bergen-op-Zoom heeft een groote vergadering plaats gehad, belegd door de K. v. K. van West Noo^d-Brabant en waarbij ook twee regeeringsverte- genwoordigers waren, waar een be spreking gehouden werd over „de drei gende crisis in de suikerindustrie en hare gevolgen in WestBrabant". Als sprekers traden op Dr. van Ginneken, C. Moors, A. JLoerakker, Dr Kortenliorst, J. C. v. d. Boom, J. Timmermans en Jac- Vos. Tenslotte werd een motie aangeno men, waarin de regeering gevraagd wordtj alle bereikbare en voor de hand liggende middelen aan te wenden om het gevaar voor aanmerkelijke inkrim ping van cultuur en industrie te weren. Jhr. Ruijs de Beerenbrouck. jhr. Ruijs de Beerenbrouck zal na het recés wederom in de Kamer zit ting nemen. M argarine Unie De Margarine Unie heeft over 1928 20 millioen gulden verdient. Het voor stel om het kapitaal van 90 op 250 millioen gulden te brengen, werd in de aandeelhoudersvergadering met alg. stemmen aangenomen. HollandBelgië. De Temps bevat een. brief uit Brus sel, waaruit blijkt dat het voorstel van België in Den Haag zou bevatten een kanaal gelegen tusschen het vroegere voorstel en Moerdijk en het nieuwe Nederandsche voorstel door het Kreek rak en Hellegat. Verder wordt een transactie voorgesteld ter zake van 't Julianakanaal. „Verlossing wit het proletariaat Naar „De Volkskrant" verneemt, I zullen vanwege het R.K. Werklieden- verbond, met het oog op de komende i regeeringsperiode, in het land een 8- tal groote vergaderingen worden be legd op Zaterdag 7 April a.s. en wel Te Zwolle, voor Friesland, Gronin gen, Drente en Overijsel; te Arnhem, voor Gelderland; te Utrecht voor de I provincie Utrecht; te Den Haag voor I Zuid—Hollandte Amsterdam voor Noord—Hollandte Vlissingen, voor Zeelandte Tilburg, voor Noord-Bra- j bant; te Maastricht, voor Limburg. In deze vergaderingen zullen onder de leuze: „Verlossing uit het proleta riaat!", behandeld worden de volgende onderwerpen 1. Naar de bedrijfsdemocratie. 2. Een onbezorgde levensavond voor alle werkers. 3. Het groote gezin uit de knel. 4. Door eigen kracht omhoog. Bij de behandeling van de gem.- begrooting van Lichtenvoorde maakten verschillende Jeden bezwaar tegen de verhooging van het salaris van den 1 burgemeester en den gemeentesecreta ris, als gevolg van een door Ged. Sta ten vastgestelde verhoogde salaris schaal, omdat het zielental tot 7000 was gestegen. Aan dit bevolkingscijfer werd door verschillende leden getwijfeld en be sloten werd een onderzoek in te stel len of werkelijk het zielental van 7000 was bereikt. Het ingestelde onderzoek heeft volgens het ingediende rapport aangetoond, dat het bevolkingsregister niet in orde was en dat aan de 7000 inwoners, waarop het verhoogde sala ris was gebaseerd, 32 ontbraken. Bij de behandeling van dit rapport werd de handelwijze van een der secre tariebeambten zeer afgekeurd. Op zijn ontslag werd aangedrongen. Een beslissing aangaande het rap port werd verdaagd. GEMENGD NIEUWS. Een commissionnair in effecten in de Vosstusstraat te Amsterdam neeft de gewoonte belangrijke Dood schappen te doen verrichten door een Kiuieiij Reeds verschillende malen waren door haar groote bedragen naar bankinstellingen gebracht zonder dat er iets haperde. Zoo werd gistermtd dag omstieeks twaalf uur de kruiers- knecht Van Ingen belast met het brengen van een aantal tffecten naar een bankinstelling, waar hij deze verzilveren moest. Het geld ten be drage van een kleine 1 40.000, zou hij dadelijk in een porteteuiiie naai de firma terugbrengen. Van Ingen volvoerde de opdracht op prompte wijze. Hij stak de effecten op hei kantoor In zijn zak en spoedde zich er ijlings mede naar de bankinstelling. Aan de kas nam men daar de effecten in ontvangst en verzilverde deze te gen een bedrag van 135.935, zijnde 35 biljetten k duizend gulden, drie driehonderd gulden, benevens eentge Kleinere. De kruiersbediende stak het geld bij zich en wandelde kalm de deur uit. Waarheen weet men op het oogenblik nog niet van zijn lange wandeling 18 hij nog niet terug. Hij was gekleed in een bruin achtig costuum en had een boezeroen aan. In den namiddag begon de firma argwaan te koesteren en stelde de politie van het bureau Leidscheplein van een en ander in kennis. Er werd een onderzoek ingesteld en het bleek, dat Van Ingen hij is weduwnaar niet in zijn woning was weerge keerd. Daar het niet waarschijnlijk is dat hem een ongeval is overkomen, wordt vermoed dat de knecht er van door is. Waarheen kan niet zoo spoedig gegist worden. UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 26 Jan. Buurman, 'n achtenswaardig middenstander, kwam vanavond met 'n uitval. Hij hadhetraads- verslag gelezen. Was pijnlijk getroffen door de woorden van onzen voorzitter. Hoe vin je zoo'n samentrekking vroeg ie, „Middenstanders- boemelaars", 'k Zei, dat ie 't zich niet zoo erg moest aantrekken. Onze voorzitter houdt er een eigene geestigheid op na. Onlangs sprak ie immers nog van gieren en kreng en vergeleek daaimee de raadsleden en 't nieuwe raadhuisplan.Tja, buurman was getroost. 27 Jan. Vandaag onder de menschen geweest. Nogal ontstemming over den grondprijs Baardwijk- sche steeg. Pulles heelt de Waalwljkers aan z'n zegewagen gebonden. Men vindt de ver houding al te scheef; terreinen overal in de gemeente duurder. Velen hebben den indruk dat er onder eenige leden afspraak jes zijn gemaakt: „help je mij, dan help ik jou". 28 Jan. 'n Middag wandeling door Drongelen gemaakt. Viel me op dat de boeren meer dan vrien delijk voor me waren.'k Vernam dat 'm dat zat in 't douceurtje van onze gemeente. Ieder Waal- wijker wordt er voortaan met l onderscheiding behandeld. Als er 'n harmonie was, had men onzen Burgemeester en Bran- derhorst 'n serenade gebracht. In elk geval komt men met de klei koeien naar onze markt. En de winkelweek zal er ook van profiteeren. Misschien maakt men dan aan de oevers van de Maas vuurwerk. 29 Jan. Qisteiavond jaarvergaderirg Qroene Kruis geweest. Van Oent sprak van die vereeni- ging als de reinste en de edelste, 'k Ben ook lid van 'tW. Q. Kruis, maar vind deze niet minder edei en rein. Niet een verschil van standpunt scheidt haar, maar wel van diepte zóne. En dat mag de voorzitter niet vooibij zien. 't Was wat theatraal, al be wonder ik zijn en aller activi teit. 30 Jan, Buurman vertelde dat de Inspecteur z'n benoeming als Burgemeester heelt aange nomen. Ons corps en de ge meente verliezen een uitstekend ambtenaar en humaan mensch. 'k Begtijp maar niet wat onze oudste Wethouder tegen een Inspecteur heeft. Zoo dachten er blijkbaar ook alle raadsleden over. Ze lieten hem geheel alleen staan en da's niet I prettig, zegt buurman, en die kan 't weten heeft vroeger ook in den raad gezeten. 31 Jan. De nieuwe raadhuisplannen worden in en buiten de ge meente flink besproken. Voor stel Timtur inzake benoeming van drie bevoegde critici vird ik zeer goed. Waarom stribbel- Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan: OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. CORRESPONDENTIE. Sijntje O. Sprang. Ik kan me je blijdschap wel voor stellen. Wees maar zuinig op je school.etui Ik heb altijd gedacht dat je een jongen waart, omdat je enkel maar S. schreef. Je kunt mooi schrij ven, en moest eens probeeren voor ons hoekje een opstel te maken. Dat kun je toch wel hé! Veel succes! Jeanne W. 's Capelle. Geen dank, beste, ik was ook blij je ditmaal een prijsje won En het viel zoo in je smaak! Fijn. Lees eens wat ik hierboven aan een jonger nichtje vraag. Kun je dat ook? Ik denk 't toch wel hé Het is een kwestie van beginnen. Als je een beetje fantasie hebt, dan gaat 't ge makkelijk. Ik hoop spoedig van je te hooren, dat je een opstel gemaakt hebt. Tot ziens jeanne Cornells R. Sprang. Nou hebt je eerst den goeden toon getroffen In je eerste brieven schree je „WelEd. Heer". Maar voor jullie ben ik geen „WelEd. Heer", dat klinkt zoo ver af. Oom Wim, klinkt heel wat warmer en vertrouwelijker. Ik ben voor al de jeugdlezers van ons hoekje een Oom, een echte Oom, die het op z'n ouden dag gezellig vindt om met flinke Hollandsche jon gens en meisjes om te gaan. Blijf me dus voortaan gerust Oom noemen. Afgesproken Cor, ben jij een broer van Johan die vroeger eens eenige artikelen In De Echo" geschreven heeft? Dan weet ik. dat jij ook wel iets aardigs voor ons hoekje kunt schrijven. Laat] e stem maar eens hooren. De stevige vijf, Paul. Je brief ontvangen. Ik moet op je brommen 1 waar blijven de bijdragen voor ons hoekje? waarde kronieken waar de schriften? Ik wacht.Sterkte. Alexander. 't Duurde lang, maar vandaag laat ik je verhaaltje geheel of gedeeltelijk I plaatsen. Je stuurt me zeker nog wel eens meer cople. Bij voorbaat dank. Hoe is het met je ideaal? Volgende week beantwoord ik nog andere brieven. DE KLEINE KONING. 21. Toen eindigde de vogel En kroop bang in elkaar Vol angst nog steeds loerend Naar heel de schaar. Die vogels hadden allen Qehoord wat werd verteld Van zooveel list en boosheid Stond elk van hen versteld. Vol meêllj keken enk'Ien Den kleinen deugniet aan Die toch zoo echt berouw had Van 't geen hij had gedaan. Ook waren er, die riepen „Zoo klein en al zoo boos!" Weer and'ren bleven zwijgen En dachten nè een poos. Toen werd de vraag besproken Verdient hij straf of niet? Wel heeft hij zwaar misdreven Maar zie toch zijn verdriet! Of heeft hij soms ook nu weer Een slimmen streek bedacht? Om waarlijk nog te ontkomen Aan 't lot, hem toebedacht? De arend, edelmoedig Sprak toen: „Komt vrienden hoort mij aan. Al heeft hij slecht gehandeld 'k Ben met zijn lot begaan. Wij zullen hem verbannen Naar 'n ver verwijderd oord Daar mag hij koning wezen En heerschen, ongestoord". (Wordt vervolgd). VADER VERTELT. 't Is buiten hondenweer. De storm giert om de huizen en fluit een ake lig lied in den schoorsteen. Hij rukt aan de takken der boomen en zwiept ze mtêdoogeloos heen en weerhij neemt een oude courant, die eerst door hem in een hoek gedrukt is, op en doet haar hoog boven de hui zen uitvliegen; en bovendien doet hij de regen tegen de ruiten kletsen, waar het water in straaltjes afloopt Dit alles oefent echter geen invloed uit op de gezelligheid, die er in de warme kamer van dokter Jaarsma heerscht. Vóór den grooten haard zitten vier jongens te kijken naar de grillige figuren, die de vlammen tooveren op het vloerkleed en tegen den muur. Twee er van zijn zoontjes van den dok ter en de twee anderen zijn vriendjes, die den geheelen dag met hen ge speeld hebben. Zij zjjn in afwachting van den dokter die hun beloofd heeft, voor ze naar huis gaan, nog een verhaaltje te zullen vertellen. Ze luisteren graag, als de dokter vertelt, want dat kan hij zoo mooi! 'tis dan, of je alles zélf meemaakt. Eindelijk komt de dokter binnen, en zijn zoontje jan roept hem toe „Hè, pa. doet U alstublieft het licht uit, de haard geeft licht genoeg!" Dat doet mijnheer jaarsma, en daarna neemt hij plaats tusschen de jongens, zoodat er twee aan zijn lin ker- en twee aan zijn rechterhand zitten. Het is de moeite waard, om die vier, door de vlammen in den haard rood gekleurde gezichtjes, in gespannen verwachting naar den dok ter opgeheven te zien. Hun oogen glinsteren, hun monden staan half open en ze houden hun adem in, om maar niets te verliezen van hetgeen de verteller zeggen zal. Buiten brult en raast nog steeds de storm, met elke windvlaag fl kkert het vuur in den haard hooger op Met zachte stem begint de dokter Het was op een avond als deze, als ik mij niet vergis, was fk toen elf jaar oud, dat mijn vader, die, zoo als je weet, ook dokter was, legen mij zeide: „Jan, trek je jas aan* en ga deze kan warme soep eens bij vrouw Hilda brengen, maar zorg er voor, dat je direct weer terug komt hoor Ik deed, wat mij gezegd was. en toog op pad. Vrouw Hilda was een 96

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5