KINKHOEST sloopt het gestel ABDUSIROOP pen- t AKKER de onze Voorzitter tegen Was 't werkelijk noodig om dat voorstel aan te houden? Regle mentair? En de Voorzitter brengt aan de orde een voor stel tot handhaving van een Inspecteur en dat kan wel afgehandeld worden. Ik zal wel onkundig zijn in die dingen. 1 Febr. Gisteravond afscheid ge nomen van Lackamp als Voor zitter van onze zwemciub. Er werden veel hartelijke ^voorden van hulde gesproken èn terecht. Voor onze Zwemciub heeft de scheidende Voorzitter zeer veel gedaan, 't uldebiijk van de leden vond ik sympa thiek. Ook P. P. wenschi hem in zijn nieuwe woonplaats het beste. De dagen, dat de 100.000 in de «lucht" zit, heerscht er hier groote spanning. Voor de ramen waar de trekkingslijsten hangen, verdringen zich honderden nieuwsgierigen, op zoek naar de ton die met smachtend verlangen wordt gezocht. Een ont stellende ,nieten"-regen vermag niet het enthousiasme der „lotelingen, te stuiten en nimmer heeft de redactie van «De Loterijlijst" een zoo mee levende lezersschaar als in deze dagen. Tot Vrouwe Fortuna het nummer ui> de bus heeft gewipt en dan is de grootste belangstelling geluwd tot de volgende loterij. Ditmaal was de residentie uitverkoren om de 100.000 in haar midden te zien vallen. Ge woonlijk varieert het aantal geiukki gen tusschen 1 en 20. ditmaal waren het er elf, die een vroolijken dag hadden, want 20090 was In een hal* lot en tien twinttgjes onderverdeeld. Het lot was bij den collecteur Ver gouw Jacob Mosselstraat 69, ingekocht O igetwijfeid een gelukkig man. Want reeds in Tilburg, toen hij daar als coii-cteur gevestigd was, wist hij de 100 000 en de 50 000 te bemachtigen en ook de 20 000. Hij staat blijkbaar bij Fortuna in een goed blaadje 1 Op het landgoed van graat Dziedusrycki, bij Lomzo, heeft Woens dagnacht een viervoudige moord plaats gehad. De vrouw en de dochter van den opzichter van het landgoed, benevens een dienstmeisje en een machinist, die te hulp kwamen, zijn door een arbeider, uit wraak, omdat hij zijn ontslag had gekregen, ver moord. De dader is in hechtenis ge nomen. Naar wij vernemen heeft het notariskantoor van den heer J. H. B aan het Ziailang te Leeuwarden he den zijn betalingen gestaakt. Als een loopend vuurtje verspreidde zich heden het sensationeeie bericht door de stad, want het kantoor van notaris B. werd algemeen zeer «safe' geacht en de persoon van den notaris was algemeen bekend. Een groote schuur, welke dienst deed als pondok bij de nieuwe uit breiding van Serangdjaja te Medan is door onbekende oorzaak atgebrand. Een contract-koelie is in de vlammen omgekomen. Twee anderen werden overdekt met ernstige brandwonden, gered. Misdaad wordt niet uitgesloten geacht. arme weduwe, die met hardwerken het brood moest verdienen voor haar en haar drie bloedjes van kinderen, alien nog onder de 10 jaar, en nu was ze gisteren ziek thuis gekomen, en kon de eerste 2 weken niet uit werken gaan, had mijn vader gezegd. Dus moest ze leven van hetgeen de een of andere medelijdende ziel haar toestopte. Zij woonde ongeveer een half uur van ons huis af, aan het einde van een langen dijk, die dwars door de weilanden liep, en waaraan slechts hier en daar een eenzaam huisje stond, terwijl ongeveer halverwege de school, waar de menschen, die in dat gehucht woonden, hun kinderen heen- stuurden. Toen ik de soep had weggebracht en op den terugweg was, hoorde ik in de verte een klok tien uur slaan Ik wist niet, dat het al zoo laat was, zeker had ik mijn tijd verpraat bij vrouw Hilda, die er voor bekend stond, dat ze de menschen zoo aan den praat kon houden. Als Vader en Mjeder maar niet ongerust worden over lang uitblijvenMet het oog hierop wilde ik het juist op'nloopen zetten, toen ik plotseling als aan den grond genageld staan bleef. Ik was nu ter hoogte van de school gekomen, en daar. daar zag ik Wat ik zag. deed my het bloed inde aderen stollen van angsten ontzetting. In de school, (die's avonds stetds ge- sloten was) zag ik lichtdoch geen gewoon licht, zooals. wanneer men het knopje van het electrische licht omdraait Neen het was een flikkerend lichtje, dan hier, dan daar verscheen het; nu eens was het weg, om een De redding van de bemanning van een Fransch watervliegtuig. De reederij van het motorschip Dordrecht, de n.v. Phs. van Omme- ren's Scheepvaartbedrijf alhier, heeft van kapitein C. Boer den volgenden brief ontvangen, waarin de kapitein de redding van de schipbreukelingen van het Goliath-vliegtuig beschrijft: Donderdagavond 5 uur 45 waar schuwde de marconist mij, dat eert watervliegtuig in nood verkeerde en assistentie vroeg. Daar de signalen zeer zwak waren en bovendien nog gestoord werden door verschillende land- en scheepsstations,-kon de tele grafist het bericht slechts onvolledig opnemen. Het gelukte hem toch de positie van het vliegtuig te krijgen, naar opgave was die 5 mijl 130 gra den van Pianier Eiland. Onze positie was toen 5 mijl van de door hen opgegeven plaats, wij wendden nu onmiddellijk het scnip en stoomden naar de opgegeven plaats, alwaar echter van het vli> gtuig niets te bekennen was. Ik gaf toen den marconist order om lichtsignalen te vragen. Direct nadat het bericht ver zonden was, zagen we dwars aan bakboord een lichtschittering, die wij aannamen, dat ze van het vliegtuig afkomstig was, welke veronderstelling na eenigen tijd juist bleek te zijn. We hadden intusschen de geheele beman ning aan dek geroepen om uit te kijken entevensdereddingsboot gereed gemaakt. Er stond een stijve noordelijke wind, kracht 6 tot 7, het begin van een mistral met wotlige zee Het is echter moeilijk zoeken bij nacht naar een klein vliegtuig op het water, doch gelukkig kwam af en toe de maan door de wolken. We naderden het vliegtuig tot op korten afstand en draaiden bij. waarop ik den comman dant van het vliegtuig vroeg of hij het wenschte te verlaten, welke vraag bevestigend beantwoord werd. We lieten onmiddellijk de boot te water onder commando van den 2den stuur man Snoeckroeiers waren de 3e stuurman van Duin en de matrozen Bruin, Westerdijk, Kristalyn, Rolfes. Kort en Alta. In zeer korten tijd was de boot by het vliegtuig, waarop de bemanning van het vliegtuig dadelijk oversprong. Te 7 uur hadden we de bemanning van het vliegtuig aan boord. Het vliegtuig bletk te zijn een tweemotorig watervlir gmig van de Fransche marine, dat te drie uur nm op zee gedaald was wegens panne. Bij de geforceerde landing op de- woelige zee was het zwaar beschadigd en in zinkenden toestanddoor het invallen der duisternis en het toene men van den wind en het oploopen van de zee werd hun toestand steeds hacheiyker, temeer daar de energie (Jer noodbatterij uitgeput raakte. De hatste spanning werd gelukkig ge bruikt voor lichtsignalen, anders zou het een zeer moeilijk werk voor ons geweest zijn hen te vinden. Toen het S.O S. sein noodig bleek, was de energie van hun accu's verbruikt De commandant verklaart dan ook, dat we net op tyd kwamen, daar het vliegtuig vrij spoedig gezonken zou zyn. Toen we by hen kwamen, hadden ze niets meer om licht te geven en begon de zee reeds alles af te breken. In verband met de weersomstandig heden besloot ik hen in Bonifacio te landen, hetgeen in de route ligt. De bemanning van het vliegtuig bestond uit den commandant, den piloot, den telegrafist en een matroos. Toen ik het vliegtuig vond. was het 7 myi van de door hen opgegeven plaats, het was voor den wind weg gedreven. Volgens 'n bericht uit de bladen is by Tofbole.aanhetGardameer, een afdeeling arbeiders die in een steen groeve werkten door neervallend gesteente verrast. Vijf hunner werden bedolven. Twee arbeiders konden slechts als lyken worden geborgen. De drie overige zijn ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. Gisterennacht is in de Depositen kasse van de Diskontygezelschaft in de Kleiststrasse by 't Wittenbergpiein te Berlijn een inbraak gepleegd, die reeds lang tevoren voorbereid moest zijn. De inbrekers zijn door een onderaardschen gang, die zij gegraven hadden, 'nlichtkoker binnengedrongen en hebben daarop het zware yzeren afsluitsel van dezen koker doorgebrand en den koker wijder gemaakt. Dit werk moet enkele weken in beslag hebben genomen. Daarop drongen zij de z g. ziiverkamër binnen, die mei een zware kluisdeur afgesloten is. In deze kamer hebben zij de yzeren staven van' de verschillende safes doorgebrand, waarop zij de safes openden, evenals de koffers en pakketten, die zich in de kamer bevonden. Het schijnt, dat de inbrekers zich tot het rooven van contant geld en sierraden hebben bepaald. Effecten en zilver liggen in groote hoeveelheden door het vertrek verspreid. Daar de inbrekers door rameien de kluisdeur uit het verband hadden weten te brengen, werkten de sloten niet meer en zat de deur ook beklemd Aanvankelijk dacht men dan ook dat een storing in 't mechaniek oorzaak was, dat de deur niet geopend kon worden, daar er van buiten niets van de beschadiging of van sporen van inbraak was te zien Eerst heeft men 'n kleine opening in een der zywan den van de kluis gemaakt, welk werk 15 uren duurde en toen eerst was 't mogelijk 'n blik in de kluis te werpen zoodat toen eerst vastgesteld kon worden, dat een inbraak had plaats gehad. De schade wordt op eenige millioenen Mark geschat. Moeder: Ik heb je al eens gezegd jan. dat dat geen goeie jongens voor jou zijn om mee te spelen. janMaar dan ben ik toch juist een goeie jongen voor hen om mee te spelen. Uitgever: .Jonge man, je hebt mij 't leven gered, hoe kan ik je beloonen Litterair jongmenschPubliceer mijn gedichten". Uitgever: «Gooi me maar weer in het water. Ambtenaar: En ik moet u waarschu wen juffrouw dat onjuiste leeftljdsop- gave gestraft kan worden met f 200 boete. Oude jongejuffrouw Heusch? wacht U dan een oogenblikje; mijn bankier woont hier schuin tegenover. (Humorist) volgend oogenblik weer voor een ander raam op te doemen. Geheim zinnig Kwam en ging het; dit, en daarbij het loeien en bulderen van den wind over den dijk, was wé! in staat, mij met een ontzettende schrik te bevangen. Ik wilde wegloopen, maar kon niet, met wijd opengesperde oogen keek ik toe, hoe hei lichtje, nadat het eenige oogenblikken ver dwenen was, weer verscheen, doch tegelijk zag ik röi iets.... Ik zag, dat c&igene, wat het flikkerend licht ver spreidde, een kaars was, doch die kaars werd vastgehouden door.... een spook Ja zeker, een spookHet was een lange, in het wit gehulde ge daante, die door de schoollokalen schreed met een kaars in de hand. langzaam en statig. Ik stond vlak bij het raam, en kon alles dus duidelijk zien, en, ai had ik misschien nog een oogenblik getwijfeld, zou het gezicht, dat het spook mij plotseling toe wendde. dien twijfel direct weggeno men hebben. Want dèt was geen ge zicht van een mensch 1 Zóó wit, zoo angstaanjagend bleek en met zulke holle oogen en ingeval len wangen, had ik nog nooit een mensch gezien. Dit gezicht bracht my weer tot bezinning en ik holde weg, zoo hard als ik kon. Toen ik thuis kwam, was ik geheel buiten adem en kon op mijn Vaders' vraag wat mij scheelde, niets uitbrengen dan: «Het spook de school hu!" inmid dels was mijn Moeder ook bij mij gekomen en gaf mij te drinken Lang zaam kalmeerde ik en eindelijk kon ik een vrij geregeld verhaal van het gebeurde geven. Toen ik uitverteld was, haalde myn Vader ongeloovig de schouders op en zeide.Jongen, de wind heeft je hang gemaakt en ooomen voor spooken doen zien," doch mqn Moeder zei: .Neen man, anders zou die arme jongen niet zoo van streek zyn. Hy is over het alge meen heusch niet bang uitgevallen.' „Nou goed dan", zei Vader toen, „ik zal naar den bovenmeester gaan, hem vertellen wat er aan de hand is en vragen of hij mee gaat, dan zullen wij de zaak wel oplossen. Durf je mee vroeg hy verder aan mij. Nou met vader, zoo'n grooten, sterken man, durfde ln wel mee, en zoo gingen wij naar den bovenmeester. Deze lag reeds te bed. De metd was echter nog op en toen myn Vader haar verteld had dat hij noodzakeiyk den meester spre ken moest, slofte ze hoofdschuddend weg om den meester te roepen. Deze was, toen hij het verhaal van myn Vader hoorde, direct bereid mee te gaan, en zoo togen wij met z'n drieën weer op weg naar de school. Hoe dichter wij er echter by kwamen, hoe heviger myn hart weer ging kloppen, en toen wij ervoor stonden wilde ik wel weer weg loopen. Vader's sterke hand hield echter de mijne stevig vast. zoodat er van weghollen geen sprake was. Er scheen trouwens ook geen reden voor te zijn, want alles was stil en verlaten en het licht was niet meer te zien. Alleen de wind gierde nog steeds even hard door de naakte takken der boomen Doch hoor, is daar niet een andere klank in? Het schijnt of er gezongen wordt 1 Ver baasd zien Vader en de meester elkaar aan. Nu wordt die andere RECHTSZAKEN. Overtreding Jachtwet. De behandeling werd voortgezet der strafzaak tegen P. N. v. H. te Waalwijk verdacht van overtreding der Jachtwet en deswege door het Kantongerecht te Waalwijk veroor deeld. Verdachte blijft ontkennen op gan zen geschoten te hebben. De politiebeambteJ. Pulles bevestigt zijn herhaalde verklaring, dat hij zich niet in den persoon heeft vergist en by verdachte heeft zien richten. De getuigen décharge G. van der Wensch uit Amsterdam en A. van Hilst uit Waalwijk, familieleden van verdachte en die in zijn gezelschap in het bootje htbben gezeten verkla ren, dat het beslist onjuist is. dat ver dachte geschoten heetl. Een hunner heeft geschoten, doch met het geweer van verdachte. Ter opheldering in dezaakwas de verdere behandeling uitgesteld tot 31 Jan. om nog ais getuige te hooren den politiebeambte De Ridder, die met zijn collega Pulles op den be- wusten dag op surveillance was. Ook deze verklaarde beslist gezien te hebben, dat verdachte het was die schoot. Het O.M. achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte veroordee ling tot dezelfde straf als doer den Kantonrechter opgelegd. Meineed. Stond terecht wegens meineed, ais getuige in een strafzaak wegensover- iredtng der vis cherijwet voor het Kantongerecht te Den Bosch gepleegd, J. v. d. B. 55 jaar, landbouwer te En gelen. Verdachte had verklaard, dat Richt met wien hij in een bootje zat géén aalfuiken had uitgeworpen noch gelicht en hield bij herhaling zijn verklaring vol. Richt was verdachi van het lichten van aalfuiken en stond deswege terecht. Belde mannen voe ren in een bootje langs den Bosschen sloot. De verdediger Mr. dr. van Leeuwen was er ïniegensieiiing met de recht bank opgesteld, dat ook Richt als getuige zou worden gehoord. De politie had betae mannen door een verrekijker afgekeken en geconsta teerd, dat Richt luiken had gelicht. Verdachte van den B. nader ge hoord, verklaaide dat hij wèi met Kichi op weg was om te gaan visschen, doch ze hadden dienaangaande nog niets uitgevoeid. Getuige Bredveld, brigadier-titulair te Vlijmen was op den Engeiscnen Dijk met veldwachter Mcrks uit En gelen op surveillance. Zij wisten, dat er aalfuiken in 't water lagen en stelden zich met den kjjker veiütki op. Getuige heeft duidelijk waargeno men, dal Richt een tuik ophaalde om te zien ot er buit was. waarna hei hy het net weer op de gebruikelijke manier zakken. De uitgezette luiken waren alien gestolen luiken. Het was daarom nog van meer belang waar te nemen wie de fuiken kwam lichten. De politie heeft beide visschets ge sommeerd met de boot voor conuóie naar den kant te komen, doch ze hebben niet aan dat ambtelijk bevel voldaan en gingen den polder in, klank steiker, een bekende melodie is het die daar gezongen wordt en dat geluid komt uit de schootHet is dezelfde wijs die ik Moeder zoo vaak heb hooien zingen ais ze mijn kleine zusje in slaap wiegdeSlaap, kindje, slaap, enz. Nu wordt Ouk het licht weer zichtbaar, het gaat vanat het achterste raam in de richting van den uitgang en komt steeds nader. Daar hooren wy de buitendeur openen en weer dicht slaan, één oogenblik nog en daar treedt de lange, witte gestalte op ons toe. Als ze den hoek der school omkomt, blaast de krach tige wind echter de kaars uit Even staat de gedaante stil als om zich te bedenken of ze de kaars weer aan steken zal of zoo doorioopen. Dan plotseling ziet ze ons drieën, en met een wilde gil, de armen in de hoogte stekend, keert ze zich om en wilde vluchten. Oogenbltkkelijk echter zqn Vader en de meester bij haar en vatte haar beet. Vader laat het licht van zijn electrischen zaklantaarn op haar gelaat schijnen en.... Op dat oogen blik is het of de lange gestalte van het spook ineen krimpt, het hoofd valt opzij en Vader en de meester tillen het van den grond en dragen het naar ons huis. waar Vader het op de canapé legt. Moeder komt reeds aanloopen met natte doeken en cog nac. Daarna neemt ze my mee en legt ze mij te bed, waar ik van ver moeidheid spoedig inslaap. Den volgenden morgen hoorde ik van mijn Vader in 't kort de geheele geschiedenis van „het spook". Na tuurlijk was het geen spook, dat heb ben jullie wel begrepen. Het was een Voord* Borst. Per koker: fL5(U 27*14-50 waar zij zich anderhalf uur ophielden en een nieuw proces verbaal opliepen, dus wegens het zich bevinden op verboden terrein. Het was op 12 Oct. 1928 Dit laatste werd door verdachte bekend. Getuige veldwachter Merks ie En gelen verklaarde geheel overeenkom stig het verhaal van zijn collega Bredveld. Getuige F. Richt zonder beroep te Engelen, verklaarde onder eede als getuige décharge. De president wees hem vooraf zeer nadrukkelijk op de beteekenis van den eed, waarby aan Richt nog eens de situatie werd uiteengezet met de even- tueele gevolgen. Onk de verdediger Mr. dr van Leeuwen drong up de voile waarheid te getuigen bij Richt aan, die zich zelfs desgewei scht nog als getuige de charge kon terugtrekken. Na al deze ernstige waarschuwin gen bleef Richt bereid onder eede te getuigen. De Officier Mr. Vermeulen verzette zich tegen het verhoor. Mr. dr. van Leeuwen adviseerde thans aan verdachte van den B. van de getuigenis van Richt af te zien. Aldus werd besloten en Richt kon gaan. Daarna nam het O.M. requisitoir. Na uitvoerig de feiten te hebben na gegaan concludeeide dat de zaak te zwak stond om het schuldig aan mein eed uit te spreken. De Oificier acht het best mogelijk, dat er op den tocht met het bootje een oogenblik voor deed waarbij verdachte niet zag of arme vrouw, die op één dag haar man ep haar eenigst kind door een zelfde ziekte verloor en daarna malen de was geworden. Meestal ging ze dan des nachts naar buiten om naar haar man en kind te zoeken. Gisteren was het ook zoo gegaan, maar by vergissing was zij inplaats van haar huis de school ingegaan daar de deur der school des nachts nooit gesloten was. (Na dien keer wel) De ongeluk kige, steeds denkende aan het kind dat zij verleren had, had in haar waanzin het versje gezongen dat wij buiten gehoord hadden. Zy was nu heel ziek, maar Vader zei dat ze wel genezen zou, hoewel haar verstande lijke vermogens wel teeds gekrenkt zouden blijven. Dit is ook zoo ge beurd. Ze woont nu in een gesticht in de buurt van een groote stad Vaak zingt ze nog het versje„slaap, kindje, slaap", maar gespookt heeft het na dien eenen keer in onze school niet meer. De, dokter eindigde zijn verhaal. De jongens, met roode gezichten van het ingespannen luisteren, bedankten hem en gingen heen. Ook zijn zoon tjes gingen naar bed na hem goeden nacht gekust te hebben en weldra was het heele huis in diepe rust ver zonken. Buiten gierde nog steeds de wind en tikte de regen tegen de ramen ALEXANDER. Ouders, lezen ook Uw kinderen ons feugdhoekje? Moeders, laat U toch niet wijsmaken, dat de kinkhoest drie tot vijf maanden lang de verzwakte lichaampjes van Uw kinderen moet teisteren. AI vertelt men U. dat de „ervaring" de nood- takelijkheid van dien langen duur heeft bewezen, diezelfde ervaring heeft aangetoond, dat Akkers Abdijsiroop, bereid uit versche plantensappen, dien duur belangrijk kan verkorten. Akker's Abdijsiroop lost het vastzittende slijm Op. zoodat dit gemakkelijk wordt op gegeven en tempert den hoest; zij versterkt het ademhalingsorgaan en Verbetert het algemeen gestel door den eetlust te prikkelen. Bewaart Uw kinderen voor kinkhoest en de gevol gen daarvan. Geef hun onmiddellijk

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6