dTTchOah hlt iuiden SCHUBERT-CONCERT Maandag 4 Februari, zaal Musis Sacrum FEUILLETON No. 10. Zaterdag 2 Febr. '29. 52 Jrg. derde blad. Wetsontwerp tot verlaging van den ge JtsUlteerd-aceijns. Gedeeltelijke teruggaaf van reeds betaalden accijns. In aansluiting aan de beschouwing over bovengenoemd onderwerp in ons blad van 26 Januari j 1. vernemen wij nog dat de inpecteur der directe be lastingen en accijnzen op verzoek van belanghebbenden, voorhanden docu menten die ouder zijn dan 6 maanden voor den nog aanwezigen voorraad gedistilleerd opnieuw geldig kan ver klaren. Daar vóór de inwilliging van een dergelijk verzoek door of vanwege den inspecteur een onderzoek moet worden ingesteld, verdient het aanbe veling dat dergelijke verzoeken zoo spoedig mogelijk worden ingediend. Wil men het gedistilleerd n.l. onder eigen beheer onder verzegeling laten brengen, dan moet een verzoek daartoe den inspecteur uiterlijk 15 Februari bereiken, zooals wij in ons nummer van 26 Januari j.l. reeds schreven, zoodat het onderzoek noodig voor hei opnieuw geldig verklaren van docu menten cbn *óór 15 Februari 1929 moet zijn afgeloopen We herinneren er nog eens aan dat de aa-gifte bij den ontvanger uiterlijK den 20en Februari moet geschieden indien opslag onder eigen beheer wordt gewenscht. Kunnen daarbij geen geldige dekkingsdocumenten woiden overgelegd dan kan men geen teruggaai van accijns verkrijgen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 1 Febr, 1929. Gestaagd. Voor de Prak ijktxamens, in Dec en jan. gehouden, slaagden om.: Voor Fransche Handelscorrespon dentie, Ver. van Leeraren, de heer F. Spanning te Goirle. Voor Engelsche Handelscorrespon dentie de heer A de Kanter. Tilburg Voor Spaansche Handelscorrespon dentie de heer L. v. Turnhout, Dongen. Voor Steno—Dac ylo de heeren J van der Aa en C. de Jongh. Waalwijk Deze candidaten ontvingen allen hun opleiding van den heer J Smarius, Waalwijk. Burgemeester Letschert. Naar wij vernemen is de inspecteur van politie alhier door den pensioen raad voor den politiedienst afgekeurd en heeft hij zijne benoeming tot bur gemeester van Nieuw—Vossemeer aangenomen. Donderdag 1.1 werd hij door den Conmissaris der Koningin in Noord Brabant bereids als zoodanig beSedigd. Zijne plechtige installatie zal ver moedelijk in de as, week plaats hebben. Waatwijks Belang. De jaarlijksche algemeene vergade ring van „Waalwijks Belang" is vast gesteld op Maandag 25 Februari a,s. des avonds 8'/a uur in de achterzaal van Hotel Verwiel. Overwerkvergunningen. De Minister van Arbeid, Handelen Nijverheid; beschikkende op een ver zoek van de Federatie van Nederland- sche Schoeniabrikanlen te Tilburg, den Nederlandschen R.K. Fabrieks- arbeidsbond „St. Willibroidus* te 'sGravenhage, den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabritks— en Transportarbeiders ie 'sGravenhage, en de N^derlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders ie Amsterdam, daar toe strekkende, dat worde toegestaan, dat in de ondernemingen van werk gevers, lid van genoemde federatie, die voor hunne arbeiders hebben in gevoerd de in November 1928 lot stand gekomen „Loonregeling", arbeid wordt verricht in afwijking van hei bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919; gelet op artikel 28. zevende Ud. dier wet en op de ingewonnen ambtsberichten heeft goedgevonden de gevraagde vergunning tot en met 31 Decembei 1929 te verleenen onder de navolgende voorwaarden 1. dat arbeiders beneden 16 jaren niet langer arbeid verrichten dan 8'/» uur per dag en 48 uren per week en arbeiders van 16 jaar en ouder niei langer dan 91/» uur per dag en 53 uren per week; 2. dat het aantal weken, waarin de 48-urige werkweek wordt over schreden, gedurende het tijdvak van l Januari tot en met 31 Decembei 1929 ten hoogste 13 bedraagt 3. dat na een periode van over werk, gedurende een gelijk aantal weken als waarin langer dan 48 uren per week wordt gewerkt, eene werk week van ten minste 40 uren wordt gehandhaafd 4 dat het in sub 2 genoemde lijdvak een arbeider van 16 jaar ot ouder niet langer arbeid verricht dan 2500 uren 5. dat tenzij krachtens hei Werktijdenbesluit voor tabritken oi werkplaatsen 1923 ruimere lijdgrenzen zijn toegestaan de arbeidstijd in rfln geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 6 uur desnamid dags of, indien langer dan 8'/a uur per dag en 48 urm per week wordi gewerkt, tussck n 7 uur des voormid dags en 7 uur des namiddags; 6. dat telkens, wanneer van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, aan het betrokken districtshoofd dei arbeidsinspectie, aan de federatie voornoemd en aan de arbeiders organisaties daarvan vooraf kennis wordt gegeven op een formulier er een exemplaar daarvan op eene duide lijk zichtbare plaats naast dearbeids lijst is opgehangen. Qecostameerde Vastenavondbals. Zooals wij reeds mededeelden geeft de Liedertafel .Oefening en Vermaak" tijdens de Vastenavonddagen twee gecostumeerde bals op Zondag 10 er Maandag 11 Februari en een gewoon bal op Dinsdag 12 Februari a.s. De commissie, belast met regeling enz., werkt grootsche plannen uit, die zeer zeker tot veel genot en een goede gang van zaken zullen bijdragen. De zaal .Musis Sacrum" wordt feestelijk versierd en verlicht. Den eersten avond. Zondag, des avonds om 8 uur precies, zal de my hische figuur Bacchus geë^cor DOOR WA^LWIIKS flF.MF^QDF. Z *N(1VPI?EBNiniNQ. SolisteMevr. VaN IJZBK-VllNCENT, Amsterdam. Mej. A. QRAÖTMANS, Waalwijk, Klavier-concert. a QERRITSEN, OUterwljk le Rang f 1.60. En"ée: 2e Rang I 1.00. <AlleS '"bee"pen Donateurs hebben op vertoon hunner kaarten vrije toegang met ééne dame. Plaatsbespreking van Zaterdag 2 Februari tot 4 Februari 12 uur v m. bij Fa WED TH. C PULLES Sigarenmagazijn. teerd door de godin van den dans Terpsichore en den hartenveroveraar Amor, gezeten op een groot wijnvat, behangen met cadeaux welke zullen worden uitgereikt, en omgeven van een stoet van maagdekens, met allen luister door een conferencier aan het pub'iek worden voorgesteld als sym- bool van de te verwachten pret en jolijt Kistjes sigaren, doozen sigaretten, flesschen Eau de Cologne, enz. enz. zullen als prijzen besch'kbaar worden gesteld voor hen, die de mooiste ces- tumes hebben, de leukste groep vor- mpn. het beste dansen, enz. Tal van verrassingen worden nog bereid De commissie zal avonden brengen, die nog lang zullen heugen In de volgende week verschijnende edities van dit blad zal een volledig programma worden gepubliceerd. Mevrouw J. Mombers-Smélt. Naar wij vernemen heeft mevrouw Jo. Mombers-Smelt baar ontslag in gediend als bestuurslid van den R.K. Vrouwenbond en het Wit-Gele Kruis. Oorzaken van huishoudelijken aard hebben haar tot dit besluit bewogen, want men begrijpt dat zulks niet licht valt, als men vanaf de oprichting be stuurslid is van den R.K. Vrouwen bond en jaren als zoodanig van het Wit—Gele Kruis werkzaam. Moet men dit besluit eerbiedigen, anderzijds zal men het zeer bejamme ren, waar mevrouw Mombers in beide functies zeer veel heeft gedaan voor deze vereenigingen. Zij heeft met hart en ziel voor den Vrouwénbond, zoowel als voor t Wit-Gele Kruis gearbeid en daarom zal men haar zeer noode zien gaan en is een openlijk woord van dank wel op z'n plaats. WaalvAjksche Zwemvereeniging. Afscheid Lackamp. In de achterzaal van Hotel Verwiel werd Donderdagavond door de Waal- wijksehe Zwemvereeniging een alge meene vergadering gehouden, die spe ciaal belegd was in verband met bet vertrek van haren Voorzitter, dhr. Lackamp. Van de zijde der leden was er veel belangstelling. Ook eenige dames wa ren ditmaal aanwezig. De opening der vergadering werd eenigszins vertraagd, daar dhr. Drs. v. <A£ó gbiap dmutft: tMfam. xm^dooiaty. M5e*£3cÓ Imbeeek door omstandigheden niet op het gestelde uur aanwezig kon zijn. De heer Spijkerman, secretaris der vereeniging, liet weten, dat hij door een buitenlandsche zakenreis verhin derd was te komen. Te ongeveer 9 uur opende de heer Lackamp de vergadering en heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de dames. Spr. zeide, dat hij wegens overplaat sing Waalwijk moet verlaten, wat hem zeer spijt. Al ben ik geen Brabanter aldus spr. toch ben ik met Waalwijk gaan meevoelen. Het spijt me dat ik de ver eeniging, die me steeds na aan het hart lag, moet verlaten. Spr. vindt het aangenaam nog voor zijn vertrek iets in de algemeene ver gadering te kunnen zeggen. Inmiddels is Drs. van Imbeeek ver schenen, aan wien dhr. Lackamp het woord overdraagt. Zooals bekend was deze vergadering bedoeld als sympathiebetuiging aan den scheidenden Voorzitter. Daarvoor had zich een comité gevormd, onder voorzitterschap van Drs. v. Imbeeek. Aanbieding huldeblijk De heer van Imbeeek verklaarde, dat door afwezigheid van den heer Spijker man op hem de taak rust den schei denden voorzitter toe te spreken. In de jongste bestuursvergadering beeft dhr. Spijkerman al in den bree- de de verdiensten van den Voorzitter uiteengezet aldus spr. zoodat 't overbodig is daarop nogmaals terug te komen. Bovendien weten d'e leden wat dhr. Lackamp voor onze vereeni ging heeft gedaan. Er rest mij dus al leen U namens onze vereeniging een afscheidsgroet te brengen. Ofschoon de temperatuur in 't teeken van schaatsenrijden staat, zult U toch uit 't album zien, wat ik U dadelijk na mens de vereeniging zal aanbieden en waarin de namen staan van hen die een bijdrage gaven voor 't huldeblijk, dat de sympathie voor TJ ver boven 't vriespunt staat. Ik wil U dan namens ons allen har telijk dank brengen en ook Mevrouw Lackamp, die helaas niet aanwezig is, voor alles wat TJ in 't belang van onze vereeniging gedaan hebt. Ik kan U verzekeren dat Uw naam dankbaar NAAR HET ENGELSCH. ,T. SCHEEPENS. HOOFDSTUK XVII. VERTRAGING. Steel lag achterover in bet rijtuig, slaperig, en niet geheel zeker of zijn sigaret brandde of niet. Ze waren reeds .een heel eind op den hoofdweg gevorderd, voordat Bell sprak. „Het is zoo goed als zeker", zei hij, „dat we samen denzelfden schurk op het spoor zijn." „Ik ben zeker, dat we het goede spoor gevonden hebben," meende Da vid, „maar wanneer ik de zaken kalm overdenk, dan is het meer goed geluk dan iets anders. Ik ben vannacht met je meegegaan op avontuur, en ik moet bekennen dat ik ook avonturen heb beleefd. Ik heb bijvoorbeeld de jonge dame ontdekt, met wie ik in het don ker een onderhoud had, en dat brengt me al heel wat verder." „Dat is natuurlijk onzin", zei Bell, en lachte Steel zachtjes uit. „Ja! Natuurlijk denkt ge weer aan dat idee fixe van me voor wat betreft die verkeerde kamer. Ik zou er echter een eed op hebben durven doen. Maar, zeg me, met wie heb ik dan gesproken? Wier stem was het dan die zoozeer geleek op de hare?",. „Wel, hare zuster! Enid Henson bevond zich niet op nummer 218, Brunswick Suqare, dien nacht in kwestie. Daar kunt ge zeker van zijn Maar het is toch een rare geschiedenis. Een schelmenstreek, die ik begrijpen kan, want ik begin er den opzet van te doorzien. Maar ik neem niet aan dat ik tot op het oogenblik niet zou kun nen begrijpen, als er werkelijk redenen voor zijn, waarom die meisjes zulk 'n eigenaardig plan hebben ontworpen, om van jou hulp te bekomen. Het lijkt me krankzinnig. ,;ik denk er niet zoo over", sprak David peinzend. „De meisjes zijn even romantisch aangelegd als verstandig. Ze zijn met elkaar verbonden door den band van gemeenschappelijken strijd tegen een machtigen, geslepen en niets en niemand ontzienden vijand. Door een eenvoudig toeval ontdekken zij, dat ik in staat ben en in de gelegen heid om haar te helpen en te advisee- ren. Toch willen ze niet dat ik in de zaak gemengd wordt, om twee rede nen: de eerste, omdat het familiege heim haar iets heiligs is: de tweede, omdat elke inmenging mijnerzijds ge paard zou gaan met groot lichamelijk gevaar. Daarom hebben zij de hoofden bij elkaar gestoken en dit plan uitge dacht. Noem het, zoo ge wilt, een krankzinnigheid, maar wanneer ge de geschiedenis naslaat, vindt ge nog wel krankzinniger plannen gemaakt en uitgevoerd door menschen, die verstan dig genoeg waren om het fortnin en aan onze vereeniging verbonden blijft. Uw opvolger zal U niet in de schaduw kunnen stellen. Namens de vereeni ging bied ik U als blijk van sympathie een kleine herinnering aan (een gou den draagmedaille met inscriptie en ketting). Ik wensch U 't beste in Uw nieuwe woonplaats en hoop dat de band met Waalwijk niet geheel ver broken zal worden en U dezen zomer nog eens komt kijken of wij kunnen handhaven wat U tot stand hebt ge bracht. (Applaus). Getroffen dankte dhr. Lackamp, mede namens zijne vrouw voor deze spontane huldiging. Bijzonder stelt spr. op prijs het al bum met de namen van de gevers en geefsters. Spr. meent dat men de waardeering van zijn werk te hoog aan slaat. In het kort memoreerde hij voorts de ontwikkeling van de vereeniging. Hulde en dank brengt spr. aan den heer Both, de ijverige penningmeester. (Applaus). As dhr. Both niet zoo flink geweest was, dan had men met den besten voorzitter van de wereld nog niets kunnen bereiken. Vervolgens bracht de voorz. dank aan den badmeester, die steeds vroolijk zijn best en zijn plicht deed. Over een nieuwen voorzitter behoeft men zich geen zorg té maken, zegt spr. Het jongste bestuurslid, dhr. P. Tref fers is deze functie wel toevertrouwd. Op geestige wijze bracht hij tenslotte ook dank aan .den heer Trimbach die op wedstrijden den naam der vereeni ging heeft hoog gehouden. Hij uit den wensch, dat de mede- en samenwerking steeds spontaan zal bljjven. Tenslotte stelt hij voor Koos Trim bach als bestuurslid te benoemen. (Applaus). De heer Treffers dankte den heer Lackamp hem aan de vergadering te hebben voorgesteld. Spr. hoopt de ver eeniging te kunnen handhaven op het peil waarop dhr. Lackamp haar ge bracht heeft. Algemeene instemming wordt gege ven aan het voorstel van den nieuwen voorzitter om den heer Lackamp het eere-lidmaatschap te verleenen. De heer Lackamp dankte en roept allen een hartelijk tot weerziens toe. Hierna werd de heer Jac. Trimbach met op één na algemeene stemmen tot bestuurslid gekozen. Nog volgde een verrassing. Namens de dames bood mej. Hens een mooi bouquet seringen aan, welke bestemd waren voor mevr. Lackamp. De heer Lackamp dankte namens zijn vrouw voor de bloemenhulde. Tot slot werd nog een geanimeerde bespreking gehouden over zwemwed strijden, waarbij den heer Trimbach zijn ervaringen vertelde. Badmeester Slaats dankte eveneens nog den scheidenden voorzitter. Aan het eind der vergadering sprak dhr. Lackamp nogmaals een dank woord en zeide met weemoed Waalwijk te verlaten. Hij wenschte de vereeni ging groei en bloei. bet welzijn der natie te kunnen bestie ren. Indien deze meisjes zich minder om mijn veiligheid hadden bekom merd „Goed, maar", onderbrak Bell hem, „daarin hebben ze van den beginne af gefaald! Ge moet onmiddellijk door den vijand zijn doorzien, die handig genoeg is geweest, om je in een ont zettende ongelegenheid te brengen, misschien als een waarschuwing voor je, om voortaan slechts aan je eigen zaken te denken. En wanneer deze meisjes zich bloot stellen om jou te redden dan zul len ze verplicht zijn om al haar plan nen te laten varen. Merk goed op, hoe handig de zet van onze tegenpartij was. We hebben een mannetje gevon den, waardig met óns den degen te kruisen, Steel-" „We? Bedoelt ge soms dat we bei den één en denzelfden vijand hebben?" „Zeer zeker. Toen ik jouw vijand ontdekt had, ontdekte ik ook den mijne f„Wie is hij dan, nu we toch zoover zijn?" „Reginald Henson, en niemand an ders! Weet wel, dat ik er niet de min ste gedachte aan had, toen we van avond naar Longdeau Grange gingen. Ik ging daar alleen naar toe, omdat ik vermoedde, wie zich op het kasteel had teruggetrokken en om met zeker heid te ontdekken, hoe de Rembrandt- gravure op nummer 218 Brunswick Square verzeid geraakte. Miss Gates heeft ons ongetwijfeld over de zaak hooren praten en dat was de reden, waarom zij hedenavond naar Longdeau Grange fietste. „Ik hoop maar, dat ze behouden thuis gekomen is", sprak David. „De koetsier zegt dat hij haar bij het eer ste park heeft afgezet." „Uitstekend dan. Welnu, ik heb dns ontdekt, wie de vijand was. En ik kan mei nu ook vrij goed begrijpen, waarom hij die schelmenstreek met me uit haalde. Hq wist, dat Enid Henson en ik verloofd waren. Doch hij begreep natuurlijk, dat een man als ik zijn plannen jegens de familie aardig in de war zou kunnen sturen. Toen kwam dat geval met de tweede Remnbrandt- ets en had hij zijn kans om met mij af te rekenen gevonden. Daarop volg de nog het vreeselijke familieschandaal tusschen Lord Littimer en zijn vrouw. Dat kan ik je allemaal niet vertellen, omdat ik het niet zelf heb meegemaakt. Maai' het best kunt ge over de uitwer king ervan oordeelen, wanneer ge denkt aan de verschijning van lady Littimer, hedenavond." „Ik herinner me volstrekt niet, van avond lady Littimer te hebben ont- moet". „Beste kerel, de arme, geestes-afwe- zige vrouw, met wie ge kennis maakte als mevrouw Henson, is in werkelijk- heid niemand anders dan lady Litti- mer. Henson is de naam van haar va der, en deze meisjes zijn haar nicht jes. Haar verstand is door de droevi ge gebeurtenissen beneveld. En als de hoofdoorzaak van het gansche geheim is Reginald Henson te beschouwen, die niet alleen neef is van zijn moeders kant, maar ook op één na de erfge naam van den naam Littimer. Op het oogenblik perst hij op schandelijke ma nier geld af van dat ongelukkige schep- i sel en zal niet rusten, alvorens liii haar geheele vermogen in zijn bezit heeft. Reginald Henson is de man, dien deze meisjes willen ontmaskeren, en om daartoe te kunnen geraken, vroegen zij je advies. En Henson heeft dat, hoe is natuurlijk niet te zeggen, maar dat zullen we waarschijn lijk wel spoedig achterhaald hebben, op de een of andere manier ontdekt, en heeft je buiten gevecht willen stel len, door je zelf in een zeer onaange name positie te brengen". „Getuige mijn onvrijwilligen gast, de bankbiljetten en den sigarenkoker. In derdaad!" sprak David Steel. „Maar zou hij ook weten wat ik een der da mes mijn prinses van de duistere kamer heb geadviseerd te doen?" „Dat zou ik niet denken. Immers, dat advies is slechts mondeling gege ven. De dames durfden geen vertrou wen stellen in schriftelijke mededee lingen, immers, in dat geval zouden ze je wel op eenvoudiger wijze hebben weten to bereiken. Maai' ik moet je zeggen, dat je me vannacht toch lich telijk hebt verbaasd." „Wat wilt ge daarmee zeggen?" „Toen ge me dat briefje hebt ge zonden! Wat ge me feitelijk hebt ge vraagd was mee te helpen tot een moord, of althans dien niet te belet ten, niets meer of minderToen we de ziekenkamer betraden, zag ik dat Christina Henson op sterven lag. De eerste gedachte welke mij door het hoofd schoot was, dat het Reginald I Henson te doen was om 't meisje uit den weg te ruimen, voor een van zijn doeleinden, omdat ze hem in den weg stond. (Wordt vervolgd). Mil ,J)B BOHO VAN BET ZV1DBN". 37. I

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9