ADIO Muave mtvtafe fiuld PU ROL builen ADEM ABDUSSROOP GEMEENTERAAD. Snel BUITENLAND. en was boven op hem gaan zitten met Borms—betooging. een mes in de hand, na hem eerst op Te Antwerpen heeft Zondag eende" ^ond te hebbe" geworpen grootsche betooging voor Borms Verdachte ontkende en zeide dron plaats gehad. Ongeveer een 15 000 8eweest. menschen met 250 vaandels en tal van muziekcorpsen defileerden voor den Viaamschen leider. De toestand in Spanje. Volgens uit Spanje ontvangen be richten is een gedeelte van het gar nizoen te Valencia in opstand geko men. De toestand wordt als ernstig beschouwd. Er gaan geruchten, dat er ook agi tatie heerscht op de Spaansche vloot doch bevestiging hiervan is niet te verkrijgen wegens de strenge censuur Nader bericht men weer dat men den toestand meester is Hij had een bedreiging geuit door zijn tegenstander toe te voegen: „I zal je kapot steken." Wegens afwezigheid van getuigen werd de verdere behandeling der zaa 14 dagen uitgesteld. BINNENLAND. De ramp der .Prins der Nederlanden" H. M. de Koningin—Moeder heeft een belangrijk bedrag ter beschikking gesteld ven het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis voor het fonds, dai gevormd zal worden voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van reddingsboofen. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis heeft tot heden voor genoemde ramp een bedrag ad f 100371. De „N Rott. Ct." collecteer de pl.m. 2'/2 ton. Uit hetmijnbedrijf Naar verluidt, zuilen wtldra circa 500 Pooische arbeiders in de Staats mijn Maurits worden te werk gesteld RECHTSZAKEN. Een ontaarde zoon. A. M. v. d. D., horlogemaker te Oisterwijk, stond terecht ter zake van brandstichting in de woning van zijn moeder en was deswege door de recntbank veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Verdachte kwam van zijn vonnis in hoeger be roep, onder bewering dat hij onschul dig was. Uit het verhoor oleek dat verdachte de zoon eener weduwe met 10 kinderen is. Hij past zoo slecht op, dat het verblijf in de woning zijner moeder, die in Oisterwijk een bakkerij heeft, hem moest ontzegd worden. Op den dag van den brand die 's avonds na 9 uur uitbrak, had verdachte nog aan zijn moeder gezegd dat zij dien dag veel leed aan hem beleven zou. Verdachte was langs een muurtje naar den zolder gekiutnmen overgoot daar een hoop hout mei benzine, stak een en ander in brand, waarna een ontploffing ontstond en de brand uitsloeg, met groot gevaar voor alle omliggende perceelen. Door het krachtig optreden der brandweei werd het gevaar gekeerd Het O.M. bij het gerechtshof eischte in hooger beroep vier jaar gevangenis straf. De verdediger, Mr. Gerrits te Den Bosch, pleitte vrijspraak op grond van gebrek aan bewijs. Uitspraak 18 Febr. a s. Twee kinderen overreden. M. R., chauffeur te St. Oedenrode, verdacht ter zake dat hij op 7 Dec. 1928 te Beriicum door roekeloos en onvoorzichtig rijden schuldig was aan het auto—ongeluk, waarbij 2 kinderen, genaamd Pietje en Toonje Langen huijzen werden aangereden, zwaat lichamelijk letsel bekwamen en zijn overleden, werd op grond van gebrek aan wettig en overtuigend bewijs vrij gesproken. De eisch van het O.M. was 3 maan den gevangenisstraf. Belangrijke diefstal. H. v. H., dienstbode in hotel Van Boxtel te Boxtel, stond terecht wegens diefstal van een bedrag aan geld groot f 5000 en een bontmantel, in dienst betrekking ontvreemd. Aanvankelijk had -verdachte bij de politie ontkend, doch later bekende zij het geld over de schutting te heb ben geworpen en verborgen in den tuin. Vermoedelijk heeft zij niet gewe ten dat het door haar ontvreemde bankpapier van zoo groote waardt was. Het geld is terecht gekomen en de schade hersteld, doch het verbaas de de politie dat een en ander niet van zoo onveilige plaats was gestolen geworden. Daar in de omgeving was gezien geworden zekere B. uit Ge monde, een jongmerisch met wien het meisje omgang had. Zij verzekerde echter, dat zij met hem niet over den diefstal gesproken had. Het is aan B verboden bij de ouders van 't meisje aan huis te komen. Het O M. wees op den ernst van het feit, temeer omdat de dienstbode het vertrouwen der familie genoot. Conform den eisch van het O M. werd verdachte veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd. Bedreiging en vernieling. L. V., schoenmakersknecht te Capelle, had ruzie gekregen met J. Rozenbrand SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang) Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand januari 1925» voor de Rijkspostspaarbar k. Ingelegd f 3149 48. Terugbetaald f 4797 26. Ci De langs de huizen in onze gemeente gehouden collecte ten bate der Vereeniging voor Sijbelversprei ding te Amsterdam bracht in v.m Sprang f 37.13 op. In de geheelege meente bedroeg de opbrengst f105 19 De 18-jarige dochter van dhr R. alhier had het ongeluk bij het schaatsenrijden haar schouder uit elkaar te vallen, zoodat geneeskundige hulp van Ds. Waerdenburgh moest worden ingeroepen. De feestelijke herdenking van het 20 jarig bestaan der Afd. Sprang van het Ned Werkl. Verbond .Patri monium" zal worden gehouden op a.s Donderdag 28 Februari, in de zaal v. d Chr. Volksbond. Ds. J. C. Wolthers, vroeger pre dikant bij de Nsd. Herv. Kerk ei thans te Onstwedde, ontving beroep naar de Ned. Herv. Kerken te Rotter dam (Kralingen) en naar Wanswerd Ds. P. J. Vreugdenhil, vroege predikant alhier en thans te Ginneken ontving een beroep naar Wapenveld Op Maandag 11 Februari as des avonds half acht geeft de Chr Gem. Zangvereeniging „Loof den Heer", Directeur de heer Jac. Nelis Waalwijk, in het Geref Kerkgebouw alhier haar jaailijksche uitvoering. Het programma, dat niet minder dan twaalf nummers bevat, ziet er wel verzorgd uit. Naast een 7 tal koren met solo's, bevat het een twee tal sopraan solo's, een duo voor sopraan en alt en een tweetal Dubbe Kwartetten. Wij mogen dan ook verwachten dat de liefhebbers van zang hier een aangename avond te wachten staat en we wekken dan ook de ingezete nen gaarne op deze uitvoering bij te wonen. Het accompagnement is bij den heer L. H. Both in goede handen. (Zie Programma's). CAPELLE. Gedurende de maand Januari werden ter gemeentesecretarie voor den Vleeschkeuringsdienst aange geven 24 runderen, 79 varkens en 5 geiten Op het hulppostkantoor alhier werd in de maand Januari in de Rijks postspaarbank ingelegd 6758.75 en terugbetaald 4821.33. Het aantal in lagen bedroeg 96. dat der terugbeta lingen 32. Een, kind van A. v. T. alhier had het ongeluk zich aan een kop kokende thee dermate te branden, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Wegens ijsgang is de overtocht aan het Capelsche veer over den. Nieu wen Maasmond gestremd, zoodat de communicatie van hieruit met het land van Altena verbroken is. Het hulppost, en telegraafkantoor te dezer plaatse zal ingaande Zondag 17 dezer, in het vervolg ook op Zon en Feestdagen voor den telegraaf, en. telefoondienst opengesteld zijn en wel des morgens van 8 tot 9 uur. Onze gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" gaf j.l. Maandagavond te Raamsdonksveer in de zaal van den heer W. de Reijer onder leiding van haar directeur, den heer N. Snijers, een goed geslaagde uitvoering. De ver schillende nummers werden goed ge zongen, terwijl ter afwisseling een tweetal tooneelstukjes opgevoerd wer den. RAAMSDONKSVEER. Met' "goed gevolg liep van stapel van de werf der N.V. Scheepsbouwwerven v.h. P. en A. Ruijtenberg, het sléepschip „Cora lie", groot c.a. 1000 ton, gebouwd voor rekening van dhr. Seeldraijers te Ru- pelmonde. Naar wij vernemen werd bij Mini sterieel besluit de overplaatsing van den kommies bij de Belastingen, dhr. Schmidt uit Maarsen, ingetrokken. Gedurende Januari werd aan 't Postkantoor alhier ingelegd ƒ48208.96 en terugbetaald 36435.90. RAAMSDONK. In het afgeloopen aar passeetden de rolbrug over de Donge in deze gemeerde 28 521 sche pen. met een lotaa! tonneninhoud van 3 307.311. Aan hel jaarverslag van de plaat Een goed Radio-toestel is geen tref, als het er maar één is van de N. S# F. F. 225.- F. 260.- N.V. Nederlandsche Seintoestellen Fabriek HILVERSUM selijke eieren vereeniging ontleenen we dat in het afgeloopen jaar naar Roer mond werden verzonden 219.606 eieren met een opbrengst van 1 13.334.14 legen 176.264 eieren met een opbrengt van t 10 336 93 in het vorig jaar. Het aantal leden bedraagt op het oogenblik 103. Bij de dezer dagen gehouden aanbesteding voor den bouw van een boerderij met woonhuis, voor rekening van den heer C. Schoenmakers, was van de 20 inschrijvers de laagste de heer }os. Leijten alhier, met de som van f 13 700 Het werk werd nog niet gegund. Voor den dienstplicht, lichting 1930, werden voor deze gemeente in de afgeloopen maand ingeschreven, 84 jongelingen, De gewone voorjaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten zal o.m. piaats hebben te Zevenbergen, op Woensdag 13 Februari e.k. ivoor ype trekpaard en op Donderdag 14 Febr. te Waalwijk, voor type tuig paard. t Aan den heer j. G. Heere werd door het gemeentebestuur vergunning verleend tot uitbreiding van zijn brood, bakkerij, door 'raising van een electromotor, Als ambachtslieden, die dit jaar in aanmerking komen voor het ge meenfewerk. zijn door het gemeente bestuur aangewezenvoor het Dorp C. van Steenoven' schilder; A. G. Broeders, koperslager; W. van de Put, metselaar; A. van Onzenoort smid G. van Dongen, timmerman en voor het Veer: Gebr. van Omme ren, schilders; A. G. Broeders,koper slager; H. A. Zijlmans, metselaar Gebr. Baijens, smeden en Jos. Mer tens, timmerman. MADE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente c.a., op Woensdag G Februari 1929, des voor middags om 10 uur. Agenda 1. Mededeeling van ingekomen en aangehouden stukken. 2. Vaststelling bedrag ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 van een schoolgaand kind Biesbosch. 3. Vaststelling bedrag uitkeering per leerling aan de bijzondere scholen over 1927 ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. 4. Vaststelling percentage als voorschot aan de bijzondere scholen toe te kennen voor het dienstjaar 1929, ingevolge art. 101 der Lager Onder wijswet 1920. 5. Wijziging der verordening op de keuring van waren, ingevolge schrijven van den Minister van Arbeid. - 6. Voorstel van Burg. en Weth. om met de Bank voor Nederlandsche ge meenten 'n rekening-courant-overeen komst aan te gaan. 7. Opnieuw vaststelling huur van eenige perceeltjes gemeentegrond met voorstel van Burg. en Weth. Aangehouden zaak herbestrating Marktstraat. 9. Bespreking over eventueele wij ziging in de verordening op de haven en kadegelden. MADE. Bij onderhandsche aanbe steding voor het bouwen van een boe renhofstede, is het metselwerk opge dragen aan den heer J. Dubbelman en het smidswerk aan den heer A. van Elshout alhier. Een gevaarlijke vondst. Eenige kinderen waren aan het schaatsenrij den op de z.g. Laan en vonden daar verborgen onder couranten en strui- I ken een geweer. Een der jongens richtte den loop op zijn kameraad en trok den haan over onder den uitroep „Jou zal ik eens dood schieten". De hagel uit het geladen geweer vloog over de hoofden heen, zoodat dit nog wonderlijk goed afliep. De werkman E. alhier viel van den zolder, waardoor hij zich zoo ern stig kneusde, dat hij in h,et ziekenhuis te Rotterdam ter verpleging moest worden opgenomen. Voor het aanbrengen van delda gen en asphalteeren van wegen onder de gemeente Deurne was laagste in schrijver de h,eer van den Elshout al hier voor 48.900. j DRUNEN. De Tooneelvereenigin. 1 der Jongens—concregatie zal a.s I Zondag een uitvoering gaan geven te Beest. Wel een bewijs dat de naam der vereeniging ver in den omtrek bekend is. J,l. Zondag 3 Febr. werd in de zaal der Meiaj.sconcregatie een propaganda—vergadering gehouden van de leden der R.K. Werklteden- vereeniging. De Voorzitter opende de vergade ring met den gebruikelijke groet en riep allen het welkom toe. Na voor lezing der notulen door den secr. we ke onveranderd werden goedgekeurd, deelde de voorzitter mede dat de Jaarvergadering wordt gehouden op 17 Maart. Dan zal verkiezing plaats hebben van twee altredende lederr H. Smits en M. Merks, terwijl in de vacature van A. v. d. Zanden moei worden voorzien. Candidaten kunnen tot 10 Maart worden ingediend. Vervolgens hteid de heer v. Dieten een schitterende rede, en wees mei nadruk op de noodzakelijkheid van organisatie in Roomsch verband, en de arbeidersbeweging, en bij de priesters die alles in het werk sielden en medewerkten om de organisatie's te stichter,, zooals door den Bisschop in 1916 in zijn communique werd opgelegd en zegt spreker, wq zullen die taak aanvaarden. De Edelachtbare heer Burgemeestei sloot zich bij den spreker aan ei toonde door zijn aanwezigheid de sympathieke houding voor de arbei ders ik koester, zegt spr. groote be langstelling voor de arbeiders en vooral van Drunen, daar ik overtuigd ben van hun groote beteekenis en hoop dat nog vele zullen toetreden en aan de roepstem zullen gehoor geven, en alzoo de stoffelijke en hoogste belangen te bekostigen toi het welzijn der Maatschappij. De Eerw. heer kape aan sprak nog een enkel woord over het Zieken fonds. NIEUWKUIJK. Zondagavond voor de keeren en Maandagmiddag voor de dames gaf onze harmonie „De Een dracht", beide keéren voor een flink bezette zaal, in cafe Merkx haar eer ste groote winteruitvoering. De muzieknummers werden onder leiding van den heer F. Houët alle keurig uitgevoerd. Ook het humoristi sche gedeelte viel bij het publiek ten zeerste in den smaak. In een woord, het was een welgeslaagde uitvoering, en het publiek heeft genoten. Ook in onze gemeente zijn voort aan voor de H.B.bussen vaste stop plaatsen aangewezen. Voorloopig zijn deze vastgesteld als volgt: 1. Café de Bondt; 2. Café v. d. Oeld; 3. Postkan toor; 4. Correspondentschap het Huis gezin Onzenoort. Zaterdagmiddag woedde in het z.g. Kuiksche Ven een flinke heide brand. Door spoedige hulp wist men erger te voorkomen, niettegenstaande het verbranden van een flinke partij jong eikenhout nogal schade beteekent. Zaterdag j.l. Meld de Burger wacht inj Café van der Geld haar jaar lij ksch teerfeest en prijsuitreiking. Tevens herdacht men het feit van 't 10-jarig bestaan dezer vereeniging. Na de prijsuitdeeling deed men zich te goed aan worstenbrood. Aan den scheidenden commandant werd een cadeau aangeboden. Het ging er onderling recht gezel lig toe. en springende lippen KAATSHEUVEL. De Raad der gemeente Loonop Zand vergaderde j.l. Zaterdagnamid dag ten Raadhuize, onder voorzitter schap van den Edelachtb. heer Burge meester van Besouw. Afwezig het lid v. Amelsfoort Bij de opening der vergadering, de eerste in 1929, wensehte de Voorzitter AKKER'S Voorde Borst allen een, gelukkig en zalig Nieuwjaar. Hij memoreerde daarna het volgende: Over het afgeloopen jaar kan met ge noegen worden terug gezien^de indu strie heeft zich uitgebreid en over den toestand van het boerenbedrijf kan men tevreden zijn. De gasfabriek heeft gunstig gewerkt; er werd 550.000 M3. afgegeven tegen 537.000 M3. in 1927, alzoo een toename van 13000 MS. Het gitsverlies bedroeg 21.000 M3., in' 1927 was dit 46.000 M3., dus een minder verlies van25.000 M3. Percentsgewijze ligt het verlies nu beneden de 4; over 1927 bedroeg dit 13.2 Het stroom verbruik is iets toegenomen. De bevolking vermeerderde met 205 en bedroeg op 31 Dec. 1928 10.127ge boren 310, overleden 100. ingekomen 465 en vertrokken 470. Er werden 69 bouwvergunningen verstrekt (in 1927 88 en in 1926 63). Van de verleende bouwvergunningen waren er 48 voor nieuwe woningen. Aan het eind van dit overzicht sprak de Voorz. den wensch uit, dat Gods milden zegen moge neerdalen op de gemeente en bevolking en door een drachtige samenwerking de gemeente moge groeien en bloeien. (Algemeene instemming). Dan deelt de Voorz. mede, dat dhr. van Amelsfoort aan zijn bericht van verhindering nog een extra-noot heeft toegevoegd. Hij wenscht n.l. bij de verkiezing van leden voor de Licht- commissie niet meer in aanmerking te komen. Agenda. 1. Nota van aanmerkingen van Ge deputeerde Staten, inzake de gemeen terekening dienst 1927. 2. Nota van aanmerkingen van Ge deputeerde Staten inzake de gemeen- tebegrooting voor het dienstjaar 1929. De Voorzitter zegt dat de bemerkin gen slechts van administratieven aard zijn. 3. Verzoek van het R.K. Kerkbe stuur te St. Joachimsmoer om overna me van de ter plaatse staande open bare lagere school ten behoeve van het bijzonder onderwijs. Voorstel tot op heffing dier school en het verleenen van eervol ontslag aan het daaraan verbonden onderwijzend personeel. Voorz. Wij hebben er op de gewone wijze publiciteit aan gegeven en geen bezwaren ontmoet. Maar nu ontving ik op het laatst nog een schrijven van de ouders uit St. Joachimsmoer, die ernstig bezAvaar maken. Spr. leest dit schrijven voor, waarin de ouders onomwonden verklaren, bij de handteekeningverzameling te zijn misleid. Toen geA7raagd werd om hun handteekening werd er bij gezegd, dat geen Avijziging zou komen in het per soneel. De school zou enkel worden omgedoopt in een R.K. Nu is den ouders der schoolgaande kinderen ech ter ter oore gekomen dat aan het hui dig personeel ontslag is aangezegd. Hiertegen maken zij bezAvaar. Indien zij zulks te voren geweten hadden, zou men geAveigerd hebben de lijst te tee kenen. Op grond van vorenstaande vroegen zij de Openbare School te doen bestendigen. Het adres is geteekend door ouders an 40 schoolgaande kinderen. Voorz. Het is jammer, dat die zaak zoo geloopen is. Nu lijkt het mij het erstandigste om dit punt aan te hou den. Misschien komt er straks wel toe nadering en overeenstemming. Als er werkelijk 40 kinderen zijn die niet naar een eventueel R.K. School zullen overgaan, dan Avordt het voor het R.K. Kerkbestuur Averkelijk moeilijk om 'n Bijzondere school te krijgen. Als er onvoldoende kinderen zijn behoeft de gemeente geen gelden uit te geA'en oor een bijzondere school. Snaphaan. Wat is er toch eigenlijk te doen? Dingemans. Dat zul je toch wel weten. Snaphaan. Ik niet. Dingemans. De pastoor heeft de meesters ontslagen en daarmee gaan de ouders niet accoord, omdat gezegd Avas, dat men het personeel zou hand haven. Voorz. Het beste is om er nu maar niet te veel over te spreken. Dat jaagt maar stof op. We zullen het maar aan houden. Snaphaan. Misschien komt de pas toor dan wel tot inkeer. De Prijs van het N. S. F, 4 Radio ontvangtoestel, in clusief 4 Philips' lampen bedraagt voor 4 Volt's accu voor Wisselstroom Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apoth. en Drogisten Maak Uzelf niet wlje, dal Uw kortademigheid „na eenmaal bij Uw gestel hoort". Uw ademhalings orgaan is verzwakt en door verouderd slijm verstopt. Versterk dus Uw luchtwegen en los het hinderlijke en gevaarlijke slijm op met dagelijks

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2