Halfwas Dilpselser. H. L prima werkkracht, vraagt gevraagd J 4. Verzoeken van de besturen der R.K. Jongensschool en van de R.K. Meisjesschool te LoonopZand, om uitbreiding dier scholen, in verband met de toeneming van het aantal leer lingen. Voorz. We hebben gevraagd of men er genoegen mee neemt, dat de ge meente de werken uitvoert. Overigens stellen B. en W. voor aan het verzoek te voldoen. We kunnen trouwens niet anders, het is volgens voorschrift. 5. Verzoek van den heer C. A. J. de Groot, om eervol ontslag als onder wijzer aan de openbare lagere school te Kaatsheuvel. Voorz. De heer de Groot is te Mid delburg benoemd met ingang van 1 Maart. Het is jammer dat we lang zaam aan de goeie krachten verliezen. Wij hebben aan den Minister gevraagd ons vrij te stellen van de wachtgelders, omdat we er nu al drie hebben. De keuze wordt anders te beperkt. Besloten wordt aan den heer de Groot het gevraagde ontslag eervol te verleenen. 6. Voorstel tot wijziging der veror dening op de keuring van waren in deze gemeente. De wijziging wordt aangenomen zooals voorgesteld. 7. Benoeming leden Lichtcommis- sie. Afttredend zijn: Swagemakers, v. d. Heuvel, Snaphaan, Wijdemans, Snoe ren en v. Amelsfoort. Zooals hierboven medegedeeld wenscht v. Amelsfoort niet meer voor een benoeming in aanmerking te ko men. Bij eerste stemming werden alle af tredenden, met uitzondering van v. Amelsfoort, herkozen. Wijdemans. Maar ik geloof dat wij eigenlijk geen gascommissie noodig hebben. In de vorige vergadering is besloten om Akkermans naar Loon te sturen en nu heeft men er Smulders neergezet. Het zal wel met een goede bedoeling zijn gedaan, maar Voorz. U valt midden in de verga dering met iets dat niet aan de orde is. Straks bij de rondvraag kunt u er op terugkomen, maar ik wil u alvast zeggen, dat er niet besloten is om be slist Akkermans in Loon te plaatsen. We hebben het beter gevonden om Smulders daar te plaatsen. Hierna werd met stemming doorge gaan. Als nieuw lid werd gekozen dhr. Roestenberg. 8. Benoeming leden Wegencommis sie. De aftredende leden Swagemakers, Wijdemans, Dingemans en v. Amels foort werden herkozen. 9. Aanwijzing leden stembureaux voor de verkiezing van leden van de 3e Kamer der Staten Generaal. Voorz. Als de Raad het goed vindt, dan zullen B. en W., evenals vorige maal, de leden aanwijzen. Anders wordt hef zoo'n hopelooze stemming. Op verzoek van het lid v. d. Heuvel zal de Voorz. in de volgende vergade ring de namen der leden bekend maken. 10. Voorstel om B. en W. te mach tigen tot het. honden der gewone jaar- lijksche verpachtingen. De machtiging werd conform voor stel verleend. 11. Adres bewoners Hilsche straat om wegverbetering. Voorzitter. Intusschen hebben we 't Hilsche pad laten verbeteren, 't Lijkt mij 't beste om dit adres maar door te geven aan den voorzitter van de we gencommissie. Vrinten. Met de Hilschestraat is 't al lertreurigst gesteld. Je kunt er eenvou dig niet oversteken. Voorzitter. De commissie moet bij goed weer de wegen maar eens nagaan. Vrinten. Zoo is 'tvoor de menschen daar niet langer te doen. 't Is erg. Dingemans. Ja, voorbij 't Kruispunt is 't werkelijk heel slecht gesteld. Men kan er niet over de sraat gaan. Voorzitter. Op 't oogenblik kunnen we niets aan de wegen doen. Als het weer omslaat dan zullen we alles eens laten nagaan. 12. Bespreking betreffende het ma ken van een voetpad langs de Gasthuis straat en de Verlengde Hoofdstraat met voorstel tot het heffen van een trottoir belasting. Voorzitter. In de vorige vergadering is dit punt aangehouden, omdat 'tniet op de agenda voorkwam. B. en W. stel len nu voor in de beide straten een voetpad te leggen en dan een trottoir- belasting te heffen. Men zal ongeveer 2660 Meter moeten bestraten, wat na raming 4554 zal kosten. Wanneer we nu een trottoirbelasting heffen van 30 cent per M2, dan zijn de kosten van aanleg voldoende gedekt. De Weijs. Geldt 't alleen voor de ver betering die gelegd wordt? Voorzitter. Ja. De Weijs. Dan acht ik 'tzaak dat eerst 't gedeelte dat in de trottoirbelas ting tekort is geschoten, wordt aange sproken. Dat is nog niet tot zijn recht gekomen. Voorzitter. De Hoofdstraat wel, maar 't tweede gedeelte is latei- in de alge- meene straatbelasting opgenomen. De Weijs. En de menschen die nu weer voor een extra trottoirbelasting worden aangesproken hebben daartoe steeds moeten bijdragen. Waarom kan men deze nieuwe voetpaden ook niet in de algemeene straatbelasting opne men? Snaphaan. Misschien meenen B. en W. wel, dat de bewoners van de Peper straat 't niet zoo goed kunnen betalen. Vrinten. Ik ben er voor dat de ge meente 't helpt betalen. Iedereen maakt toch van 't trottoir gebruik. Snoeren. Eerst moeten de slechte we gen en straten verbeterd worden, voor dat men begint met trottoirs te leggen. Zoolang de wegen er zoo slecht bij blij ven liggen ben ik tegen aanleg van trottoirs. Van den Heuvel. Ik kan deels de re deneering van Snoeren volgen. Weg verbetering is meer urgent. Maar als iemand een trottoir voor zijn huis wil hebben, moet ie 'tzelf maar betalen. In Loon zijn toestanden die onhoud baar zijn en waaraan zeker allereerst aandacht geschonken moet worden. Wijdemans. Ik ben er tegen als er nu weer een extra trottoirbelasting ge heven wordt. De gemeenschap kan 't toch wel betalen. Van den Heuvel. Dan ben ik tegen 't voorstel van B. en W. Voorzitter. Wij hebben ons voorstel zoo gewijzigd naar aanleiding van een opmerking van den voorzitter der we gencommissie. Nu kan men wel zeg gen, iedereen zal van de voetpaden profiteeren, maar we krijgen een zui verder toestand als we een trottoirbe lasting heffen. Wijdemans. Maar willen de men schen wel betalen? Snoeren. Dat kan gevraagd worden. Wijdemans. En anders worden ze toch gedwongen. Van den Heuvel. Als ze 't weigeren, dan zou U 't op de gemeenschap willen verhalen. Wijdemans. Ja, waarom niet! Ik wil wel mee betalen als er in Loon wegen gelegd worden waarvan ik zelf ook geen gebruik zal maken. Van den Heuvel. Dat is een ander punt. Bij ons zijn nog Afrikaansche toe standen. De Weijs. Wanneer we de redenee ring van van den Heuvel blijven vol gen, dan zouden we hier nooit trottoirs kunnen krijgen. Er zullen altijd slechte wegen blijven. Snoeren. Ik ben niet tegen een trot toirbelasting. Die kan er toe leiden, dat we misschien in Loon ook nog eens trottoirs krijgen. Roestenberg. 't Is een moeilijk punt om bevrediging te schenken aan alle maal. Van beide kanten springt eenige onbillijkheid naar voren. Ik vind het stuitend om naast de algemeene straat belasting, nog een extra trottoirbelas ting, die we reeds hebben afgeschaft, in 't leven te roepen. Weth. v. d. Horst verklaart voor hands geen bezwaar te zien tegen een trottoirbelasting. Snaphaan. Voor hoelang geldt zoo'n belasting? Voorzitter. Voor tien jaar. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 93 stemmen. Tegen stemden de leden Vrinten, Roestenberg en de Weijs. 13. Schrijven van het bestuur van den R.K. Boerenbond te Kaatsheuvel inzake politietoezicht op gewassen. Gevraagd wordt aanstelling van een veldwachter in den rechten zin van het woord. Voorzitter. Wij stellen voor niet op 't verzoek in te gaan. We zullen trach ten om 't met onze politie klaar te spe len. Van den Heuvel. Dat zal de bedoeling van de aanvragers ook wel zijn. Voorzitter. Neen, ze wagen aanstel ling van een extra veldwachter. Voorzitter. Wanneer 't noodig is, kan ik als Burgemeester de marechausseé wel requireeren. Het lid van den Heuvel zegt onlangs een onderhoud te hebben gehad met den Kapitein en den Commandant der Marechausseé, waarbij hem werd me degedeeld, dat ten allen tijde beroep kon worden gedaan op de Marechafus- seé. Aan zoo'n verzoek wordt steeds voldaan, behalve force majeur.. Er werd zelfs gezegd, dat men zoo noodig in bijzondere gevallen versterking kan aanvragen. Het is spr. bekend dat in Alphen de Marechausseé veel dienst doet. Daar zorgt men voor de sluiting van café's enz. Spr. acht het gewenscht dat meer contact wordt gezocht met de Marechausseé. Voorzitter. We kunnen er wel over spreken, maar wat hier gevraagd wordt behoort tot den gewonen velddienst. Van den Heuvel. Misschien kunt U er wel eens met den Commandant over spreken. Voorzitter. Dat wil ik wel doen. Voor de kazerne is 't echter niet prettig als een burgemeester elk oogenblik met al lerlei dingen komt. De eene comman dant is de andere niet. Maar ik wil er wel over spreken en kunnen we den dienst er naar inrichten. Van den Heuvel. We hebben hier vijf marechausseé's, maar ik zie ze in de gemeente bijna geen dienst doen. In Gilze-Rijen wel. Voorzitter. Maar niet op bevel van den burgemeester. Van den Heuvel. Toch wel. Hoe is hier dan de samenwerking? Voorzitter. We werken waar 't mo gelij-k is steeds sajnen. Snaphaan. Maar ik geloof, dat er hier eigenlijk geen samenwerking is tus- schen politie en marechausseé. Voorzitter. We komen op een punt dat niet goed geschikt is om in open bare vergadering behandeld te worden. Snaphaan. Maar 'tis juist voor de gemeente een belangrijke kwestie. Als er geen samenwerking is, is dat voor de gemeente geen voordeel. Voorzitter. Als U meent dat er geen samenwerking is, dan moet ik zulks tegenspreken. Wanneer ik iets vraag aan mijnheer Pieterse, is hij nog steeds bereid gevonden geweest om ons te helpen. Snaphaan. Ik wijs er enkel op naar aanleiding van het gesprokene door van den Heuvel. Voorzitter. Ik weet niet beter of de samenwerking is goed. Snaphaan. Ik twijfel er toch aan. Van den Heuvel. Ik heb aan den Ka pitein gevraagd, mag ik Uw woorden in een openbare vergadering van den Raad gebruiken? en toen heeft hij vol mondig ja gezegd. Hij verklaarde mij nog, dat 't zoo overal is. Waar we hier de Kazerne hebben, kunnen we in de eerste plaats gebruik maken van de marechausseé. Voorzitter. De commandant is hier geweest en zei dat de verhouding goed is. Maar met twee takken van dienst blijft 't moeilijk. Van der Horst. Ik geloof, dat dei sa menwerking veel afhangt van de lei ding van boven af en de regeling van den dienst. Soms komen er op één punt een veldwachter, marechausseé en ge- meente-politie, zonder dat ze er tevo ren iets van weten. De dienst zou beter en ruimer geregeld kunnen worden als de menschen wat verdeeld werden. Het lijkt me wel gewenscht dat de voorzit ter naar aanleiding van dit adres van de boeren, overleg pleegt met den com mandant, vooral omdat de marechaus seé veel velddienst verrichten. Zelf weet ik dat de marechausseé in de Kom van de gemeente ook dienst doet, men heeft meermalen in café's ingegrepen. 14. Het verleenen van medewerking tot combinatie der Bouwvereenigingen in deze gemeente. Voorzitter. Eindelijk hebben de Bouwvereenigingen er in toegestemd Zij van haar kant hebben eenige leden aangewezen die in de combinatie zul len overgaan. Zoo is 't voordeeliger en hebben we ook een beter overzicht. Roestenberg. Ik ben zeer tevreden over de centralisatie, maar ik zou 't ge meentebestuur in overweging willen geven om in 't gecentraliseerde bestuur ook eenige huurders te laten zitting nemen. De Voorzitter zegt dit toe. 15. Verzoek B. Verboven inzake voorschot Landarbeiderswet. Voorzitter, 't Is eigenlijk voorgeschre ven dat de aanvrager minstens 2 jaar in de gemeente moet wonen, maar we kunnen er ditmaal wel overheen stap pen. 't Betreft hier een familie uit 's Gravenmoer. De jongen heeft een tijd in Goirle gewoond, maar is nu met een Moersche getrouwd en wil hier weer wonen. Wordt goedgevonden. 16. Schrijven H. Klijn (achterste Hoeve) om vergoeding voor zijn kin deren voor het bezoeken der school op meer dan 4 K.M. van zijn woning. Voorzitter. Een paar kinderen gaan in Drunen op school en een paar in Loon. We zullen met Klijn eens een onderhoud hebben en dan zien op wel ke wijze 't beste aan zijn verzoek tege moet kan worden gekomen. 17. Schrijven. Kon. Ned. Politiehon- denvereen. om subsidie. Het lid van den Heuvel verklaart zich tegen subsidie. Voorzitter. Een politiehond is wel nuttig. Ik heb wel eens van den Inspec teur gehoord, dat hij 's nachts liever met een politiehond op stap gaat dan met een agent. In geval van nood kan zoo'n dier meer doen. Van den Heuvel. Wel, laat ons dan een (paar agenten op non activiteit stellen en daarvoor een. paar flinke po litiehonden aanschaffefn. (Gelach). Het lid Roestenberg acht een goede politiehond in 't belang van de veilig heid voor de gemeenschap. In stemming gebracht wordt de aan vrage verworpen met 75 stemmen Voor stemden: Wijdemans, Vrinten, Snoeren, v. d. Hoven an Roestenberg 18. Verzoek om subsidie van de Kaatsheuvelsche Draekbestrq dersver eeniging. Gevraagd wordt 100. Voorzitter. De vorige maal heeft de raad reeds uit zichzelf een post op de begrooting gebracht. Rondvraag. Inzake 't vakonderwijs voor schoen makers deelt de heer Roestenberg me de, dat er uit patroons en arbeiders een commissie is benoemd om op dit ter rein verder te gaan. Wil men in 1930 in de gelegenheid zijn voor het geheele schoenmakersvak onderwijs te geven met Rijkssteun, dan moeten wre voor 15 Februari de aanvrage indienen. De begrooting is opgemaakt tot een bedrag van 2060. 't Rijk is genegen subsidie te geven, indien de gemeente 30 bij draagt. Voor de gemeente zou dit ko men op 618.Dit is iets hooger dan t aanvankelijk gestelde bedrag. Snoeren. Is Loon dan ook in de ge legenheid om daarvan te profiteeren. Jammer dat er geen samenwerking is in deze zaak. Roestenberg. Dat ligt in de bedoeling. De tijd van voorbereiding was nu ech ter te kort, omdat we voor 15 Febr. a.s. de aanvrage moeten indienen. De Raad gaat hierna met het voorstel accoord. Roestenberg. Is 't punt voor de Drank bestrijders nu al afgewerkt? Voorzitter. Ja. Ze krijgen nu met drieën 100. Van den Heuvel. In Loon hebben we een Mariavereeniging, dat eigenlijk een verkapte tooneelvereeniging is. Van een actie voor de Drankbestrijding merkt men bij ons niets. Voor een tooneeluit- voering werken ze wel en wat de dames dan drinken *dat weet ik niet, maar geen spuitwater denk ik. Voorzitter. Ik zal nu even Wijdemans antwoorden. Wijdemans. Die opmerking was maar een grap. Voorzitter. Voor ons was toch hoofd doel dat er iemand in Loon wordt ge- stationneerd. In de Commissie is toen den naam Akkermans genoemd. Ter elfder ure kwam echter de Directeur er tusschen. Ik behoef zijn gevoelen hierover niet uit te leggen, dat kennen we. Nu het toch moet, zeide de Directeur, stuur dan Smulders naar Loon, die is meer deskundig en kan terstond ingrijpen. Bovendien kan Smulders ook een eventueele electrische storing verhel pen. Zoo is de zaak geloopen. Vifbreidmgsp lat i. De Voorz. legde aan den Raad al teekeningen van het uitbreidingsplan over. Voorz. Als de heeren dit plan goed keuren, dan kunnen we beginnen met aan de noodige formaliteiten te vol doen. En dan zou ik U nog willen voorstellen om na verloop van eenige jaren een van de straten naar Wet houder v. Lier te noemen, omdat hij het zoo heeft aangegeven. Roestenberg. Ik heb alle vertrouwen in onzen architect, maar het zon aan beveling verdienen over dit plan nog het oordeel te vragen aan een deskun dige. Als leek kan men er zoo moeilijk over oordeelen. Voorz. Dat kunnen we later nog wel overwegen. We kunnen nu al vast de zaak doorzetten. De opzichter heeft er zeer goed zijn best op gedaan. Roestenberg. Daar twijfel ik niet aan. v. Lier. Een deskundige moet zich dan ook met de plaatselijke toestanden op de hoogte stellen. De Raad gaat verder met, het plan accoord. Roestenberg. Is U al in de gelegen heid geweest om te onderzoeken of de gelukskastjes opgeruimd kunnen wor den. Zondag zag ik nog een jongeman die 10.aan zoo'n ding verspeelde Voorz. Ik heb er dadelijk werk van gemaakt en voorj den Officier gebracht Deze verwees mij naar den ambtenaar van het Openbaar Münisterie. Die wenscht nu eerst af te wachten een beslissing hieromtrent, die in Limburg hangende is. Het is gevaarlijk om in een onzeker geval in te grijpen. Hierna gin de Raad in geheime zit ting. GEMENGD NIEUWS. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het Duitsche vrachtstoomschip „Deis (er" uit Bremen in de nabijheid van Oporto op een rots is geloopen en gezonken. De bemanning werd, nog voordat zij van de reddingbooten ge bruik hadden kunnen maken, door een golf van het dek gespoeld en is ver dronken. De bemanning bestond ui 22 koppen, 21 Duitschers en een Portugeesdh officier. De reddingsboot van Oporto heeft nog pogingen in het werk gesteld om drenkelingen te redden, doch te verg'eefs. -— John Eckhart was de onder directeur van de drankbestrijding in het district Cincinnati (Ohio). Hi had echter zijn zaak niet correct op gevat en gaf (voor een douceur, in geld natuurlek) aan clandestiene drankbereiders en -handelaren, waar een inyal door de drankpolitie zou worden gedaan, van te voren een waarschuwing. Dit is nu uitgekomen en John Eckhart is in hechtenis en stond terecht. Tegen hem is de ma ximum-straf geëischt: 28 jaar gevan genisstraf en een boete van 27,000 dollar, ADVERTENTKN. GEBOREN: TONNY, Zoon van ALPH J. DE KORT en M. W. DE KORT-Klerkx. Waalwijk, 3 Februari 1929. GETROUWD Richard de Rl|k en Gé van Rooljen, De Heer en Mevrouw R. DE RIJK-van Rooijen zeggen, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstellingbij hun huwelijk ondervonden. l/sselstein, 5 Februari 1929. Toekomstig adres: W a a 1 w ij k, Grootestraat 74. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een lang durig lijden, in den ouder- dom van 60 jaar, onze innig geliefde Echtgenoot Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Johannes Krlelaars, Echtgenoot van Petroneila Carolina van Schijodel, Uit aller naam, Wed. P. KR1ELAARS- VAN SCHIJNDEL Waalwijk, 1 Februari 1929. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na tijdig voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten derStervenden onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Adrlana Jacoba van der Ven, Weduwe van Cornelas Antonius Veraa, in den ouderdom van 65 jaar. M. de Pfffer-Veraa Th. de Peffer en Kinderen. A. J. Veraa. A. Cooymans-Veraa G. Cooymans en Kinderen. J. A. Veraa en verloofde. Johanna Veraa en verloofde. A. Pljnenburg-Veraa H Pijnenburg en Kind. Waalwijk, 4 Febr. 1929. De uitvaart en begrafenis zuilen plaats hebben op Vrijdag a s. om 9 uur, in de parochiekerk van St. Jan Baptist. Gevraagd tegen eind Februari een linke bij 41995 H. VAN LAARHOVEN, Vleeschhouwer WAALWIJK. Terstond gevraagd een GF.BR. VAN WEZEL, Schoenfabriek DRUNEN. bij degelijke Noordbrabanfsche R. K. Familie. 41999 Brieven onder No. der adv. aan het Bureau van dit blad. De Nederlandsche Chroom- lederfabriek „Wasplk" TE WASPIK, goed op de hoogte met stollen, opspannen, glansstooten enz,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3