r4% üeeren- en Kinderkieedinj Blaoaziin ie Adelaar". vrHoed ofPet Bernard Vaes BalansoDraiminÉ „Het Anker" Dat is JE ADRES. H. VERHULST, Extra lage prijzen. HOEDEN en PETTEN. T Febr. Gisteren in Echo gelezen over de schoolkwestie in St. Joachimsmoer. Da's daar erg! Waarom moet de pastoor den strijd in het bijzonder onderwijs onnoodig verscherpen? Wanneer het waar is dat er „vreemde po litiek" gevoerd is, zooals ik hoorde, dan mag de karwats er wel eens bij komen. hij is nog jong, maai hi) doet't werk locb keurig. Hoe denkt de Raad hier over Sprengers. Als de burgemeester lang ziek blijft dan moeten we maat regelen nemen. Ik zou 't zoo nog maar laten. Krol deed voor dien toch ook dezelfde werkzaamheden. Als we hem aanstellen dan nemen we ook de verplichting op ons aan Krol een vergoeding te schenken En daarop ben ik tegen zoolang er hier op de secretarie werkzaamheden verricht worden die er niet thuis hooren. Voorzitter. Als je werkt met de ge dachte ik krijg er niets voor, dat is ook niet prettig. v. Herpt. T oen de vorige burge meester ziek was deed de jonge Wouters het werk. Toen zou men hemel en aarde bewogen moeten hebben om een vergoeding Voorzitter. Er is toen ook geen voorstel gedaan. v. Herpt. Ik geloof niet dat het er doorgekomen zou zijn. Voorzitter. Gelooven doen we in de kerk* v. Herpt. Ik weet 't zeker. Je hebt toen zelf ook een adres onderteekend om hem er uit te trappen. Voorzitter. Ik niet. v. Herpt. Wel zeker. Volontair Krol. Maar als ik morgen weg blijf dan zit men toch zonder. Sprengers. Je bent niet aangesteld en als je wilt kun je morgen ai gaan. Ik heb er nieis op tegen, dat aan jou een vergoeding wordt gegeven maar zoolang de Burgemeester de functies van Ontvanger enKerkmees ter vervult waarvoor alle werk hier op de Secretarie gemaakt wordt, ben ik er wel tegen. v. Herpt. En bovendien kreeg de burgemeester vroeger van Lathouwers f 200 en nu krijgt hij van Krol de volontair nog f 100 toe. Volontair Krol. Dit laatste kan ik toch tegen spreken. v. Herpt. Dan heeft de burgemees ter tegen ons gelogen hé Kleijn. Voorzitter. Ik weet het niet. v. Herpt. Je weet weer niets maar dergelijke dingen moeten maar eens gezegd worden. Sprengers jij had niet moeten dreigen Krol. Als je gaan wilt ga dan maar. Dan ben ik morgen in den Bosch en dan zit er terstond een ander ambtenaar hier, en dan zouden er wel eens dingen aan het lichi kunnen komen, die niet zoo heel prettig zijn. Volontair Krol. Maar 't was mijne bedoeling niet om te dreigen. Sprengers. Gij kunt 't tenslotte niet helpen dat de toestand hier zoo is en ik kan me best begrijpen, dat jij als jongeman vooruit wilt. Persoonlijk heb .ik niets tegen je, maar ik blijf bezwaar maken dat hier werkzaamheden verricht worden dit er niet thuis behooren. Voirzitter. Dat ben ik met U eens maar nu moet de ambtenaar toch 't werk doen. Sprengers. Anders toch ook. v. Herpt. En jij komt toch ook eiken voormiddag hier, dan zou jij ook een vergoeding moeten hebben. Voorzitter. Maar ik kom hier niei om te werken. v Herpt. Wat doe je dan? Bij dt kachel gaan zitten en je warmen? Voorzitter. Nu mott je zoo niet kletsen. v. Herpt. Maar 't is hier toch geen buurthuis. Voorzitier. Ik kom hier stukken teekenen. Hierna sluiting. BUITENLAND. De Koningin Moeder van Spanje overleden. Maria Christiana, de moeder van koning Alfons, is vannacht te Madrid aan een beroerte gestorven. Volgens berichten uit Madrid zou de koningin-moeder zich over de politieke gebeurtenissen van de laatste dagen zeer geagiteerd hebben, zoodat men haar onverwachten dood hier mede in verband brengt. Maria Christiana is ruim zeventig jaar oud geworden. Zij was een doch ter van aartshertog Karei Ferdinand van Oostenrijk. In 1879 trouwde zij met koning Alphons XII en nam na diens dood tijdens de minderjarigheid van haar zoon, den thans regeerenden koning, van 1885 tot 1902 het regent schap waar. Baron Von Hünefeld. De oceaanvlieger baron Von Hüne feld is gisteravond tien uur tijdens - i 0 S I Het politie-corps te Waalwijk bood zijn scheidenden inspecteur, die heden geïnstalleerd wordt als burgemeester van Nieuw-Vosmeer, een foto van het corps aan, waarvan wij hier een reproductie geven. de narcose voor een maag- en darm operatie in het West-Sanatorium ie Berlijn overleden. De nieuwe Koudegolf in Duitschland De koudegolf heeft zich thans over heel Duiiscniand uitgestrekt, zoodat uit verschillende deelen van Noord- Duitschland temperaturen van 15 tot 20 graden vorst werden gemeld. 'ie Berlijn heerscht in de binnen stad 18 graden en in de buitenwijken 22 graden vorst. In Oost-Pruisen is daarentegen de temperatuur iets gestegen. Vandaag worden 18 graden vorst tegen gisteren 27 graden gemeld. De koude lucht- stroomen zijn nog niet doorgedrongen tot Zuid-Westelijk Duitschland. waar temperaturen van 6 tot 8 graden vorst worden gemeten. Volgens de opvatting der meteorolo genis voorloopig 'n veiandering niet te wachten en kan op grond van de laatste waarnemingen het einde van de vorstperiode nog niet worden voorzien. I De Romeinsche kwestie opgelost. De uitwisseling van de stukken betreffende de regeling tusschen het Vaucaan en de italiaansche regeering zal op 10 Februari a.s. tusschen Mus solini en kardinaal Gasparri plaats vinden. Z. H. de Paus zal de onderteeke- ning officieel op li Februari bekend maken, terwijl de documenten op 12 Februari in de „Osservatore Ko- mano" zullen worden gepublieeerd. De Kardinaal-staatssecretaris Gas parri heeft vanmorgen aan de in het Vaticaan vergaderde, bij den H. Stoel geaccrediteerde diplomaten medege deeld, dat de Romeinsche kwestie is opgelost, en dat de Apostolische nuntius opdracht hebben gekregen, dit aan verschillende regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, mede te dee len. Vermoedelijk zal de Paus op 12 Februari, den verjaardag van de kro ning, in de midden-loggia van de St. Pieterskerk den pauselijken zegen over de stad uitspreken, wat sinds i870 niet meer is geschied. In de eeuwige stad heerscht zooals te begrijpen valt, groote vreugde over de resultaten van de onderhandelingen tusschen den Heiligen Stoel en de Ita liaansche regeering. in kerkelijke kringen te Rome meent men te weten, dat de onderteekening van de over eenkomsten Maandagmorgen zal ge schieden. Over de uitbreiding van den kerke- lijken staat loopen de meeningen nog uiteen. BEURSNIEUWS. Te Amsterdam waren de belang wekkende punten met een lantaarnije te zoeken. Zwaar drukte de uttimo- tiquidatie op aandeelen Kon. Petro leum, waarin zoowel hier te lande, als ook te Parijs op den 31sten Januari aanzienlijke optietrarisacttts expireer den. Nauwelijks waren die achter den rug, of de koers kon zich weer een tiental punten vethtffen. Andere olie waaiden verdeeld. Peudawa's waren door een belangstelling von verdacht allooi tot 6Q°/o opgezet, maar deze zeepbel was alras gesprongen De levendige handel in Algemeene Explo ratie, die 200°/o bereikten, lijkt beter gefundeerd Pcrlakken bepaald fl ruw, allicht niet zonder reden. Een feature vormden aand. Margarine Unie. die met wilden handel tot boven 400o/o stegen. Het aangekondigde dividend van 10°/o en de thans definilief ge worden claim zullen een verdere stij ging van belang voorloopig wel tegenhouden. De veel speculatiever hausse in aand. Calvé Delft kwam ten einde. Favorieten van het oogenblik waren ééndags vliegen, zooals Kwalta en Hollandia Melk, bleken te ver op gedreven. Een gevoelige reactie was de straf voor deze zonde. Aand. Inter nat. Gewapend Beton met weinig handel maar zeer vasten ondertoon. Een ietwat fantastisch Amerikzansch plan tot valorisatie van den Cubaan- schen suikeroogst gaf gereede aan leiding om suikerwaarden met specu latieve belangstelling te vereeren. De rubberpool, die den Yankees round about 20 000.000 heeft gekost, heeft ze dus niet de lust tot zulke escapades verkeerd. Rubbers kalm en vast in aansluiting bij een identieke stemming voor het ruwe product. Ondanks sterke pro ductie vermeerdering in Malakka ge ven de termijnmarkten blijk van een merkwaardig rustige stemming. De geldmarkt was veel ruimer op 4°/0, merkwaardigerwijs juist bij de maan wisseling, ten bewijze van de onvolkomenheid van alle raenschelijke theonën. KUNST EN LETTEREN. HERMAN DE MAN. In een der ontroerende brieven schreef Vincent van Gogh aan zijn broer Theo: „De plicht van den kunstenaar is „het zich geheel in de natuur te „verdiepen en al zijn Intelligentie „te gebruiken, zijn gevoel in zijn „werk te leggen, zoodat het voor „anderen verstaanbaar wordt. „Misschien is zoo'n klein land „schapje als de laan van Meerder- „voort, de Rijswijksche wetlanden, „de Scharrendrogerij, ook een klein „begin. Daarin is tenminste iets „direct uit mijn eigen gemoed. „Hetzij in figuur, hetzij in land schap zou ik willen uitdrukken, „niets sentimenteel weemoedigs, „doch ernstige smart." Zeer zeker mogen wij voor onder staand beknopt artikel over Herman de Man en zijn werk, bovenstaande veelzeggende regels van onzen grooten Vincent, als aanloop nemen, daar eveneens voor de Man, een kunstwerk de gedachte van den kunstenaar weer spiegelt en de geboorte er van, zijn oorsprong heeft in de gemoedsbewe ging van den maker. Ook voor hem is het ware kunst werk de drager van gedachte of idee. niet alleen een uiterlijk zinnelijk waar neembare verschijning, maar vol inner, lijke, geestelijke beteekenis. Door de ontroering bezield geeft hij, aan de motieven uit het polder land ontleend, een gansch bijzondere beteekenis, een eigen schoonheid, door welke het idee op den lezer wordt overgebracht. Wat Feltx Timmermans in zijn feestgroet aan Peter Breughel zei, zou ook van Herman de Man gezegd mogen worden: „Gij schilderde U zelf uit, en gij gaaft uw volk, en gij schilderde uw volk en gij gaaft U zelf." Nergens vindt ge bij hem jacht op eff eet. zoeken naar woorden van uit heemsche snit; eenvoud, soberheid en zelfbeperking kenmerken den stijl van dezen kunstenaar. Maar onder zijn alledaagsche woorden licht de gloed van een sterk karakter. Hierbij nog enkele brokstukken uit hetgeen „De Groene Amsterdammer" in haar blad van 16 Juni '27 over dezen letterkundige schreef: „Herman de Man, die zoo door en door Hoilandsch is in zijn werk, zou die niet genoegzaam doorgedrongen zijn tot het Hollandsche volk Staat hij niet vooraan, in het heusch- niet-lange rijtje van bekende, jonge Nederlandsche auteurs? Het kan niet anders of het moet zoo zijn. Zijn werk is nationale kunst bij uitnemendheid. Zijn kunst is geen aanstellerigheid als bij zooveel andere, geen phrase, geen mooi doenerij of leege artistiekerigheid, maar een waarachtige gave een gave Gods I Er komt een mensch naar je toe uit elk boek dat hij schreef, er klopt een hart in het leed dat hij uitbeeldt, er tintelt bloed in zijn vreugden, de dingen worden er boven alle klein- menschelijk gehekel uit met ronde woorden en bij den naam genoemd, ongeacht, hoe deze benaming is! Voor hem is kunst niet iets waar hij mee flirt in leege oogenbltkken en bij artistiekerige mer schen met een leeg hart Maar hij geeft er het innigste van zijn wezen aan, heel zijn bestaan. Zei Lode Baekelmans onlangsniet, hoe hij genoten had van „De Een zame" Is dit boek (waaraan de Man mij onlangs zelf zei: „Dit vind ik nog het beste wat ik tot nog toe schreef") geen juweel? Hoe houdt ook elke bladzijde van Rijshout en Rozen U vast. boeit en trekt U aan, bijna elke zin is van belang, er kan niets uit. In recensies werd Heiman de Man menig keer het verwijt gemaakt, dat hij altijd weer in dat polderland terug komt Ik zou haast zeggen: gelukkig wel! Dit buiten-en boerenleven kunnen we er wel bij hebben in onze droog- stoppelige literatuur, waar de uitge werkte idéetjes maar al te dikwijls een groote rol spelen, en geen een voudige eerlijke waarachtige menschen Ja, eenzijdigheid is de Man ook verweten 1 Maar heeft een onderwerp niet als een geslepen prisma, vele kanten Met „Het Wassende Water" (dat we even als zijn andere werken, een symbool van een innerlijke levens gedachte en levensuiting mogen be- schouwen) waarvoor hem den duizend gulden prijs door de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde toe gekend werd, heeft de auteur de aan dacht voor eens en voor al op zich gevestigd. Herman de Man is iemand die veel te zeggen heeft en zulke luiden zijn zeldzame verschijningen in onze lite ratuur, hij is een persoonlijkheid, een schrijver met een groot karakter!' Wij hopen en verwachten dan ook, dat op ,15 Februari (Vrijdag a.s wanneer bovengenoemde kunstenaar hier met zijn voordracht over „Het vernieuwdeRealisme"de serie lezingen komt sluiten, zeer velen met graagte aan onze uitnoodiging zullen gehoor geven, opdat de laatste avond eens een meer dan volle zaal moge geven Lest Best? Het Comité, VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. Het aangewezen adres voor Uw Hooge Steenweg 14 - DEN BOSCH. - (Naast ijzerhandel Van Miert) Voordeeliger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vughterstr. 65, DEN BOSCH. Telefoon 841. - DEN BOSCH. Markt 5. BURGERLIJKE STAND. SPECIALE AANBIEDING MADE. Geboren: P. z.v. A. Fruijt-van Hei- tog-van Fessem. E. d.v. D. Maijvis- •i'an de Diepstraten. A. z.v. A. Rom- bouts-Knipscheer. G. z.v. J. Lens- velt-Raaimakers. P. z.v. C. de Rooi- d Vaart. J. d.v. J. Hnigens- v. Godschalk. O. d.v. ,J. Nollen-Hui brechts. P. z.v. A. Hazenberg—Ver hagen. A. d.v. C. Pinkers-van Gils. G. d.v. -T. van Beek-van der Made. M. z.v. A. de -Tong-Flipsen. Overleden L. Scholier, 87 j., echtg. van J. Buchner. A. Dubbelman 80 j., on gehuwd. W. Rullens, 4 maanden. -T. de Bar 71 j„ echtg. van A. Braat. A Nu ij ten 88 j.. echtg. van M. Ver lui ut. A. van der Wee 73 j., echtg. van A. van der Made. Gehuwd j M. van Loon, 3b j. en J. van de Luitgaren, 30 j. RECHTSZAKEN. Diefstal en heling. A.s. Donderdag 14 Febr. worden voor de rechtbank de strafzaken be handeld tegen: W. A. v. E., mandenmaker te Vlijmen, dat hij op 30 September 1928 te Vlijmen met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een portemonnaie met ongeveer 30 eigen dom van M. Kivits. Vanwege het O.M. zijn 3 getuigen ge dagvaard. G. K., mandenmaker te Vlijmen, dat hij op 30 September 1928 te Vlijmen ojjzettelijk van W. van Engelen door dezen door diefstal verkregen geld als geschenk heeft aangenomen. Vanwege het O.M. zijn 4 getuigen ge dagvaard. WAALWIJK. Geboren: Pieter z.v. L. Schapendonk en J. M. v. d. Leur. Franciscus L. A. z.v. L. J. M. A. Leenheers en J. M. Berkelmans. Johanna G. P. d.v. M. Ver dijk en A. J. Klerx. Em,bertus A. z.v. A. H. Bergmans en G. van Delft. Antonius P. B. z.v. A. J. de Kort en M. W. Klerkx. Marinus E. z.v. C. J. Eekeis en Th. A. van Schaaijk. Gerhardus W. z.v. H. A. Knippels en M. Damen. Overlijden: Anna D. Kuijsten 39 jaar echtg. van A. Bonis. Adriana J. v. d. Ven 65 jaar, wed. van C. A. Veraa. Petronella M. v. d. Wouw 1 jaar. Huwelijksaangiften: Walther us J. M. Swagemakers 31 jaar en Pe- i tronelia Kemperman 24 jaar. 1 Huwelijken: Arnoldus C. Lombarts 28 jaar en Maria H. Ode- kerken 25 jaar. Ingekomen: M. van Tiggelen en gezin van Sprang-Capelle. H. J. M. van Berkel van Geffen. A. van den Heuvel en gezin van Oosterhout. W. J. de Vaan van Hedikhuizen. E. G. Polak van Amsterdam. Vertrokken J. Fr.J. M. Zijlmans naar Breda. M. F. van Beurden naar Gorinchem. LOON-OP-ZAND. 1531 Januari J929. Geboren Gerarda Henrica d.v. H. M. Voogd en G. Damen. Johannes Jacobus Petrus Cornells z.v. A. H. van der Mierden en H. Hoevenaar. Adrianus Petrus Maria z.v. M. J. v. d. Ven en van J. G. Bobben. Petrus Franciscus Maria z.v. C. Steen bergen en F. J. Pagie. Adrianus Antonius z.v. J. C. Beerens en J. A. M. v. d. Velden. Adriaan z.v. J. Versteeg en C. Verhagen. Hendrikus Cor nells z.v. H. Netten ep C. J. Hoevenaar. - Maria Johanna d.v. J. A. Zijlmans en M. A. van Gils. Clasina Maria Catharina d.v. J. v. d. Wouw en W. Netten. Ignatius z.v. W. B. v. d. Wouw en C. Boutier. Maria Catharina Theresia d.v. A.. J. v. d. Assem en H. A. Hollants. Andreas Huber- tus Wilhelmus z.v. H. A. C. Vrinten en M. Ver hoef. Overlijden: Johanna Versteeg oud 84 jaren wed. van G. Zwart. Henrica Adriana Emmers oud 27 jaren echtg. van L. Groenendaal. Johannes Wouthe- rus Hamers oud 6 jaren. Hendrika van der Wee oud 76 jaren. Gerarda Johanna van den Hoek oud 7 jaren. Wilhelmina Henrica Huberta van den Hoek oud 2 jaren. Gerarda Henrica Voogd oud 7 dagen. Johanna Couwenberg oud 58 jaren echtg. van Johannes Damen. Henrica Clasina Klis oud 36 jaren echtg. van J. F. van Dongen. Mathias Johannes van Roermund oud 50 jaren. Adrianus Wilhelmus Arnoldus Vermeer oud 4 maanden. Henrica Wilhelmina Couwenberg oud 1 jaar. Huwelijken: Cornelis Constantinus Soyer oud 23 jaren, alhier met Elisabeth Henrica Maria Timmers oud 25 jaren, alhier. Hendrikus Roeien oud 33 jaren alhier met Johanna Zijlmans 28 jaren, alhier. j Petrus Martinus Cornelis Snoeren oud 25 jaren, I alhier met Maria Petronella Boom oud 25 jaren 1 alhier. SPRANG-CAPELLE. Over de maand Januari 1929. .Geboren: Cornelis z.v. P. de Jong en W. C. Zijderveld. Jacoba d.v. M. J. Verduyn en W. M. Marcelissen. Adriana Cornelia Theresia d.v. F. A. v. d. Born en H. P. Zijlmans. Wilhelmina Anna Agnita d.v. J. Heurter en A. A. van Peer. Geertruida d.v. A P. van Raamsdonk en M. van Eekelen. Jacob Jan z.v. C. Hommers en J. P. Quirijns. Geer truida Joostdina d.v. M. Hoefnagel en H. v. d. Hock. Cornelia Severina d.v. J. C. Sanders en P. Helmstrijd. Hendrika Jacoba d.v. H. M. Wer- ther en P. C. van Oosterhout. Cornelis Marius z.v F. J. van Zuilichem en J. A. Stam. Johanna Maria d.v. W. Chabot en C. E. van Dommelen. Huwelijken: A. A. v. d. Schans oud 18 jaar en M. Vcrduijn oud 18 jaar. G. Ponne oud 48 jaar eu A. E. Kuypers oud 50 jaar. H. A. Mouthaan oud 26 jaar en M. van Drunen oud 26 jaar. Overlijden: H. van Pelt oud 68 jaar. E. Haverhals oud 84 jaar weduwn. van H. Treffers. Teuntje Mar- tina Haverhals oud 13 mnd. d.v. H. Haverhals en C. v. d. Sijde. WASPIK. Over de maand Januari. Geboren Johanna M. d.v. Johannes van Dongen en Cor nelia W. Montens. Josina D. d.v. Jan Dubbel man en Leent je E. van Baaien. Wilhelmus P. E. z.v. Cornelis J. Vervoort en Anna A. de Ruijter. i— Lucien G. z.v. Michael C. J. Berkelmans en Jo hanna M. van Dongen. Huwelijken: Nicolaas C. van de Ven 22 jaar en Petronella J. Verschuren 18 jaar. Johannes Rawie 29 jaar en Maria J. Nouwens 34 jaar. Petrus W M. A. Verschuren 27 jaar en Allegonda W. C. Pols 25 .1. I— Antonius H. Boom 32 jaar en Cornelia Sa- velkouls 35 jaar. Gerardus Th, Ciliacus ~6 jaai en Hulberdina M. van Dongen 19 jaar. Overlijden: Cornelis C. Verschuren weduwn. van Maria 1.. Poppelier 85 jaren. RAAMSDONK. Van 1631 Januari 1929. Gebaren: Petronella C. d.v. Petrus G. van der Plas en Ma ria J. Heere. Waltherus A. z.v. Johannes G. van der Westen en Huiberdina M. Sneijers. Johan na M d.v Adrianus van Schijndel en Peternella A. Schouten. Cath. M. d.v. Abraham C. Kern- meren en Maria P. Kuijsters. Antonia A. d.v. Hubertus J. Blankers en Anna H. van Moergestel. Jan J. z.v. Jan Johannes van Schijndel en Lau- rina J. Schouten. Adriana J. d.v. Jacobus M. van Dongen en Adriana H. Emmen. Martinus P J. z.v. Cornells J. de Jongh en Antonia C. Peters. Johannes N. z.v. Petrus C. van Dongen en Jo hanna C. Remmeren. Adrianus z.v. Marinus D. Barel en Bastiana A. Ockers. Overlöden: Jacobus Bus wedr. van Johanna van der li 1.11 87 jaar. Maria Tempelaars wed. van Adrianus de Wit 79 jaar. Geertruida M. O. van der Meer 91 jaar. Theodora J. vnn Eerssel 3 jaar. Adria na M. Prince, echtg. van Johannes B. de Bont 75 jaar. Huwelijken: Willem Snoeren 23 jaar en Mechelina I van Delft 23 jaar. Ingekomen: Wilhelmus J. Aerts-de Vries en gezin van Geer- truldenberg. Teunis van Schooten-Bruinier en gezin van Tegelen. Johanna A. Mekes van Geer- truldenberg. Christina de Rooij van den Haag. Leonardus A. van Seeters van Rotterdam. Jacob J. A. Broeders van Brussel. Vertrokken: Johanna E. Aerts naar St. Jansteen. Johanna C. Klerkx naar Tilburg. Aloysius M. A. van Rossum naar Tilburg. Maria A.. Riool naai Tilburg. Simon C. Berende-Ilmer naar lerin gen. Mechelina P. van Delft naar Oosterhout. jan v. Langevelde-Lauvet en gezin naar Dus- Son. Martinus J. M. Verschure-Aarts en gezin naar Tilburg. Maria C. van Helvert naar Schijn del. Pletertje Hommel naar Schijndel.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5