Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. A II Hólland mii! mm BREIMACHINE ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929. 82e JAARGANG. NUMMER 14 DIT NUMMER BESTAAT UIT drie bladen. UITGAVE: WAALWLTKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. EERSTE BLAD. Nationale Bond „dei M^blilsatlelc^uls., De Nationale Bond „Het Mobilisa- tiekruis," waarover wij meermalen scnreven, zal zich dezer dagen, zoo. als elders, ook tot onze plaats wenden middels een oproep om steun zoowel moreel als financieel. Men zal zien herinneren, dat voor kort Mgr. Diepen in de .Sint Jans klokken" voor dezen hond een aanbe veling schreef en instemming betuig de mei zijn doelen sireven, nl. het ge zond Naiionaliteits gevoel te verster ken en zoo mogelijk nulp te verleenen aan personen, die door d laatste mobilisatie schade hebben geleden. Het behoeit niet veel betoog, dat het een groot nationaal belang is, hetwelk wordt nagestreefd. Terecht wordt er op gewezen dat in ons Volk moet levendig worden gehouden het besef van de noodzaak dat onder moeilijke omstandigheden, een veree- nud en kracnug-wiliend volk sta acnter de Kegeering. die daarom zeker zijnde een gevoel van veilig heid zal hebben, hetwelk haar kracni en kloekheid zal geven. Het Hoofdbesiuur spant zich In om de organisatie uit te breiden en te versterken en om naast het na streven van de vredes-gedachie jiiiste begrippen van Vaderlandsliefde en nattonaliteitszin, alsmede juist in zicht in de werkelijkheid te vesngen. Voorts om in hét Volk te doen ont staan, en te doen vaststaan, gevoel, dat indien zware offers voor het behartigen van 's Lands moeten wor- den gevergd het Nederlandsche Volk bereid is om persoonlijk onder vonden nadeelen te verhelpen: zulks moet het gevoel van zekerheid geven, hetwelk de noodige opgewektheid verschaft om blijmoedig den vader- landschen plicht te vervullen. Om al deze gedachten mogen wij dit streven toejuischen dat door de geestelijke en wereldlijke autoriteiten krachtig wordt aanbevolen, terwijl de Burgemeester van Waalwijk, die ook gaarne inlichtingen verstrekken zal, bestuurslid voor NoordBrabant is. iGEBRS van DEN BIGGELAAR - BREDA grootte van 't wereldlijk bezit, maar alleen wenschte wat hij noodzakelijk noodig achite, zonder van de weder- pariij meer dan 't noodige teelschen. Vooral op geestelijk terrein werden grooie voordeden verkregen, Het sluiten van het verdrag tusschen den H. Stoel en Vaticaan geeft volgens de Msb. de „Times aanleiding tot de volgende opmerkin gen De Paus heeft met zijn grooten moed en breedheid van inzicht, welke hem zijn groot vredeswerk deden volvoeren, de heele verantwoordelijk heid op zich genomen voor de ver andering, door hem doorgezet. De eenige hulp, zoo verklaart hij, die hij had bij de lange studie van de Romeinsche kwestie, was die van de gebeden der geloovigen. Hij sluit niet de oogen voor de moeilijkheid van gevaar en de zeker komende moeilijkheden bij de uitwer king van het delicate complex van consequenties der overeenkomst, doch hij antwoordt met wijsheid op de vrees van zijn minder klaar-ziende raadgevers door te bevestigen, dat waarborgen van vreemde regeeringen, onncodig zijn «rè-dat de eenige waar borgen gelegen zijn in het geweten BUITENLAND. De toestand in Mexico. Terwijl in Rome door wijs staats mansbeleid, verdraagzaamheid, weder zijdsche welwillendheid een resultaat is bereikt, dat een einde maakt aan een conflict van 60 jaren en dat door de geheele wereld wordt toegejuicht, gaat Mexico's nieuwe president Portes Gil, die nog wel de naam had van de „verdraagzame" Calles voetstappen drukken. Er is een aanslag gepleegd en dat hebben vanzelfsprekend zekere ele menten der R.K Kerk gedaan. In een proclamatie kondigt hij aan, dat kerkelijke goederen zullen worden geconfuceerd en onder de boeren verdeeld. Al'.e priesters moeten zich binnen 14 dagen bij de regeering melden, anders worden zij beschouwd als medeplichtig aan de opstandige be weging. Zoo wordt de nieuwe strijd tegen de Kerk ingeluid Maar de heele „revolutie" die het land geteisterd heeft onder Calles is een strijd tus schen generaals geweest om den buit 1 Dit schreef nl. de bekende journa- list Mc. Cullagh na een bezoek aan Mexico. Zoo zal het ook thans wel weer gaan. Immers in de berichten over de nieuwe onlusten werd met geen woord melding gemaakt, dat Katholieken erbij betrokken waren. .wel echter, dat een sterke vleugel van de Obregon pariij het plan had in verschillende plaatsen revolutie te verwekken met het doel Valenzuela tot president te doen uitroepen. Hieruit blijkt, dat van een nieuwe botsing tusschen de Crom (de landelijke organisatie van Mexi caansche arbeiders) en de Agrarische Partij (de zgn. Obregonisten) gespro ken moet worden. Valenzuela is een der leiders van de agrarische partij en wellicht, dat Gil in zijn otficieele verklaring bedoelt deze revolution- nairen tevreden te stellen door hun bezittingen der Kerk te beloven De pariij van Valenzuela, waartoe ook Vasconcelos, de la Huerta en generaal Estrada behooren, moet den laatsten tijd flink aan invloed gewonnen hebben. De voornaamste punien van hun programma zijnde president is niet herkiesbaar, onafhankelijkheid van de justitie, zelfstandig bestuur der steden, volkomen persoonlijke vrijheid en bijgevolg onbeperkt herstel van godsdienstvrijheid, vrijheid van onderwijs en recht op leven. Deze partij „van den wederopbouw" koesterde groote verwachtingen op een overwinning in 1930. „Een sterke vleugel" der pariij heeft waarschijnlijk den „wettelijken" weg om aan het bewind te komen, niet willen bewandelen. Voor een opstand is men in Mexico gauw te vinden en de Katholieken zijn weer de „raddraaiers". De hoop op een godsdienstvrede In Mexico is weder vervlogen. De oplossing der Romiensche kwestie. Zooals wij reeds mededeelden heeft de oplossing der Romeinsche kwestie In geheel Italië, doch speciaal in Milaan en Rome aanleiding gegeven tot grootsche betooginpen. Op het St. Pieterplein waren 60 000 tnenschen verzameld. De president van Duitschland. de koningen van Spanje en België hebben gelukwenschen gezonden. Het Nederlandsch Episcopaat, de R.K. Tweede Kamerfractie hebben eveneens felicitatie-telegrammen ver zonden. In de overeenkomst komt uit dal Z. H. de Paus niet hechtte aan de taflBafr*-. GrEE.h AF&ETAUMG5Sy5fEEM STRIKT COrtTAMT ^GOEDKOOPER. DAMBU OrtZECÓNOJR-EMT^tl Veel extra's is er noodig. Door aankoop onzer BREIMACHINE HOLLAND kunt U door Uwen leegen tijd te benutten, zich een bijverdienste verschaffen van 10 tot 13 gulden per week, bij een werktijd van 5 h 6 uren. Aarzelt niet langer, vraagt inlichtingen er. inzage der tevredenheidsbe tuigingen. J. A. VOGEL, Snellestra&t 5 M, DEN BOSCH. en in den rechtvaardigheidszin van het ltaliaansche volk. Dit, zegt de „Times", toont een waar staatsmansbegrip van den natio- nalen en internationalen toestand. Het prestige van den Paus en van het horfd der regeering in Italië en daarbuiten moet ten zeerste toenemen door het succes van hun gemeenschap p,elijken arbeid. Ze hebben gedaan, wat anderen tevergeefs beproefd heb ben of als onmogelijk hebben afge wezen. Hun namen zullen een plaats inne men onder die der groote makers van de geschiedenis en die der groote wel doeners der Roomsche Kerk en van het koninkrijk en het volk van Italië. BINNENLAND. Een gift van 11000 voor de armen. De hoofdaalmoezenier van leger en vloot mgr. Evers, heeft naar aan leiding van de totstandkoming der overeenkomst tusschen den Paus en de ltaliaansche regeering 1 1000 ter beschikking van den burgemeester van 's Gravenhage gesteld voor de algemeene armen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot goedkeuring van het te Berlijn gesloten verdrag tus- schen Nederland en Duitschland over samenvoeging van de douanebehande ling aan de grens in het scheep vaartverkeer op den Rijn aangenomen De ramp van de Prins der Nederlanden. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis heeft een bedrag van f 115 000 overgemaakt aan de Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij voor het Helden-der- Zeefonds Prins der Nederlanden. Opkomst voor inlijving der oefeningen uitgesteld. De opkomst van dienstplichtigen, die 18 of 25 Februari a.s. moeten opkomen ter inlijving, voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen wordt in verband met de heerschende gevallen van griep onder de militairen voorloopig 14 dagen uitgesteld. De hier bedoelde dienstplichtigen kunnen evenwel aan den Minister van Defensie het verzoek doen om zoo spoedig mogelijk op te komen. In dit verzoek, hetwelk ten spoedigste moet worden ingediend, behooren duidel^k te worden vermeld de naam, de voor naam, de lichting, het garnizoen van opkomst, het volledig adres, welke dringende reden voor het verzoek bestaat, alsmede of de dienstplichtige voor eerste oefening of voor herhalings oefeningen moet opkomen. In geva van opkomst voor eerste oefening moet in het verzoekschrift ook de gemeente van inschrijving vermeld worden. De overwegingen hiervoor zijn de volgende overwegende, dat de antecedenten van prof. dr. J. A. Veraart, ais daar zijn 1. economisch adviseur van de soekdrukkerspatroons-bonden 2. economisch adviseur van den Sled. R.K. Middenstandsbond; 3. professor in de sociaal-economie aan de Technische Hoogeschool; 4. voorzitter van den centralen raad van bedrijven. den aangewezene niet geplaatst hebben in de practijk der arbeiders beweging overwegende, dat het centraal college aan deze deskundigheid uitdrukkelijk tot eisch stelt, dat zij uit de practijk der arbeidersbeweging zou zijn ver worven overwegende, dat de bovengenoemde antecedenten den aangewezene wel in aanraking met de arbeidersbeweging brachten, doch dit niet voldoende is om te beantwoorden aan de door het centraal college gestelde omschrijving besluit, de aanwijzing van prof. dr. J. A. Veraart voor den kwaliteitszetel arbeidszaken en het arbeidsvraagstuk niet goed te keuren. Uit de R.K. Staatspartij. We hebben medegedeeld, dat prof. Dr. J. A. Veraart gedisqualificeerd is als deskundige op 't gebied van ar beidszaken en het arbeidsvraagstuk. Ruwe Huid Schrale Li Waalwiifesck en Langstraatsclie Coorant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 125. Franco per post door het geheele rflk 1-40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enx. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der AdvertentlBn 20 cent per regel; minimum 1.80. BJj contract flink rubat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit IgWaWMU» ujn Doouo HMO «o 90 et. Tob. »0 Bil A»otb. co Drogi.t.e

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1