DE EClOVtH DEI 10 Pluimveeteelt. No. 14. Zaterdag 16 Febr. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. N1EUWKU1JK. Woensdag j.l. des voormiddags 10'/, uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Alvorens tot afhandeling der agenda over te gaan, herdacht de Voorzitter het overleden lid |an van Son, dat steeds in den raad een verdienstelijk lid is geweest. Verder wenscht de Voorzitter den leden alsmede hunne huisgezinnen een Zalig Nieuwjaar. De heer v. d, Besselaar wenscht wederkeerig den Voorzitter, diens vrouw,alsmede het Secretariepersoneel een Zalig Nieuwjaar. De opbrengst van het hout was f550.50 Alsnog f25 van een dam hout, particulier verkocht. Ingekomen een schrijven van den directeur van weg en werken der Staatspoorwegen, om direct het hout te kappen of te rooien langs den Parallelweg. Voorzitter. We hebben nog gepro- beerd het 4 jaar te laten staan, doch de opzichter gaf te kennen dat wan neer het niet direct geruimd wordt, ze het zelf doen. B. en W. stellen daarom den Raad voor het hout gratis te laten kappen. Wordt goedgekeurd. Ingekomen goedkeuring van Ged. Staten der begrooting dienstjaar 1929. Ingekomen rapport aangaande water voorziening der gemeentewaterleiding 's Bosch voor de plaatsen Vlijmen, Nieuwkuijk en Drunen, De Voorzitter vraagt dit punt nog aan te houden De heer van den Besselaar zou dit punt dan graag op de agenda zien vermeld. Wordt toegezegd. Ingekomen schrijven van het R K. Werkliedenverbond om een steun regeling bij werkloosheid. De Voorzitter stelt voor dit punt aan het einde der agenda in gesloten vergadering te behandelen. Wordt goedgekeurd. Voorstel van B en W. tot wijziging tijdstip kermis. Voorzitter, Het is gebleken dat de kermis hier op een tijdstip valt die bij vele menschen met het oog op de drukke boonencampagne niet is gewenscht. B. en W. stellen daarom voor de kermistijd te verplaatsen en deze te doen vaststellen op den len Zondag in September. 't Is een algemeen belang en daarom zou de Voorzitter willen voorstellen om het ook aan Haarsteeg en Vlijmen e vragen, met wien onze kermis samenvalt. De heer de Gauw zou hem, wanneer zij het niet doen, hier toch verzetten. I De Voorzitter zou liever zien dat I men Zaterdags niet begon met kermis vieren, maar alleen Zondag, Maandag en Dinsdag. De heer Wilgers zou het laten zoo als het is en Zaterdags beginnen. Wordt vastgesteld te laten zooais het is en dus de kermis te doen be ginnen Zaterdagsmiddags voor den len Zondag in September. Aanvrage verhooging subsidie van de harmonie „De Eendracht Voorzitter, 't Is U bekend dat de harmonie tot instandhouding nogai vele onkosten heeft te maken aan in strumenten enz. De f 50 subsidie die ze thans ge niet is een luttel bedrag waarom B. en W. dan ook gemeend hebben in- plaats van f 50, f 100 fe geven. De subsidie zal dan uitsluitend worden gebruikt voor aankoop instru menten en muziek. De Gouw. Als we de harmonie moeten missen, dan kunnen ze heel Nieuwkuijk wel in doodskist leggen. Wordt goedgekeurd f 100 subsidie te geven. Onderzoek geloofsbrieven Hub. van Engelen, Tot Commissieleden voor het na zien dezer brieven worden benoemd Am. Mostermans, J. Wilgers en Th. van den Besselaar. Na onderzoek worden de stukken in orde bevonden en tot toelating besloten. Hiierna gaat de Raad over tot ge heime zitting tot afhandeling verzoek steunverleening, Na heropening van de vergadering wordt het besluit medegadeeid dat eene uitkeering zal worden verleend aan werkloozen van f 1.60 per dag plus 10 cent per kind en per dag beneden de 15 jaar. Benoeming iid Burg, Armbestuur wegens periodieke aftreding van dhr, M. de Gouw, De heer M. de Gouw wordt her- kozen. Bij de rondvraag vraagt de heer van den Besselaar wie of er bij glad heid zand moet strooien op den hoo- gen pad, de gemeente of den eige naar. Voorzitter zegt dat eenieder ver plicht is zand te strooien. De heer van den Besselaar zou er dan op willen laten wijzen dat het ook gedaan wordt. De Voorzitter zegt toe er notitie van te zulien nemen. De heer Wilgers vraagt of naar aanleiding van het onlangs genomen besluit aangaande leverantie aan de gemeente, die wordt nagekomen? De Voorzitter, Er zijn sindsdien geen noemenswaardige weiken uit gevoerd, Alleen zijn de lampen vol gens Daams versleten en zullen moe ten worden vernieuwd, De prijs daar voor komt ons echter wei wat hoog voor. doch welke maatregelen zal men hier moeten nemen, 't is van de PN.E.M. De heer Wilgers zegt dat het niet zijne bedoeling is om dit Daams te onttrekken, doch om eenieder, dat wi! zeggen elke ingezetene in de ge meente in de gelegenheid te doen stellen die er voor zit aan de ge meente te laten leveren, onverschillig welke leverantie er gebeuren moet. Hierover ontspon zich tusschen den Voorz. en dhr. Wilgers nogal een lang durige discussie wat tot slot gaf dat men alvorens iets voor de gemeente aanschaft eerst prijs zal vragen en dan met den raad besluiten. De heer Wilgers vraagt naar de totstandkoming brandput Hoeve. De Voorzitter zegt tergelegenertijd hierover met het polderbestuur een bespreking te zullen houden. Zijne meening is echter dat men met één put de heele Hoeve niet kan bestrijken en dat het beste is dat men daarom den aldaar liggend z.g. Wetering uitgraaft, men voldoende water heeft. De heer Wilgers zou dit, al is de heer Van Son niet meer in ons mid den, dit niet op de lange baan doen schuiven. De Voorzitter zegt dat dit ook niei de bedoeling is maar om ten dienste van Haarsteeg, die er niet toe aan bij willen drageneen put te leggen is onnoodig temeer daar de Hoevensche menschen toch zonder dat, goed ge holpen kunnen werden. 'De heer Wilgers heeft echter ver- nomen dat de menschen daar met het uitgraven van de Wetering niet ge holpen zijn. Wordt besloten deze kwestie nader onder oog te zien. LAND- EN TUINBOUW. bemestingen met deze voedingsstof het daarop staande gewas laat profi teeren. Wij hebben dit herhaaldelijk bij vele kalibemestingsproeven gezien. Een landbouwer moet daarom nooit deze proeven nemen voor één jaar, en dan direct zeggen, bij achterwege blijven van zichtbare resultaten, deze grond heeft geen behoefte aan kali, maar met deze bemestingen ieder jaar weer doorgaan, het resultaat zal dan in de meeste gevallen niet uiibiijven. Bovenstaande is theoretisch zeer goed te verklaren, in de practijk echter nog weinig bekend, waardoor een ra- tioneele bemesting wordt tegengegaan. Het is zeker dat er nog vele klei gronden zijn welke door gebrek aan kali geen volledige oogsten geven. Eigenaardig is ook dat een bodem zijn kaiigebrek dikwijls niet alleen toont door een verlaagde opbrengst, maar ook door een afwijking in de kwaliteit der gewassen. Het bestek van dit artikel laat niet toe hierover uitvoerig te zijn, wij noemen slechts twee voorbeelden, waarbij men niet aan kaiigebrek van den grond dacht, maar het gebrek aan een plantenziekte toeschreef. Ik bedoel hier in de eerste plaats het typische verschijnsel in de uien. vooral op het eiiand Goeree en Overflakkee veei voorkomend, wat door de telers algemeen als een ziekte in de uien werd gehouden en de op brengst voor een groot gedeelte be invloedde. Door het gebruik van kali was de „ziekte" als met tooverslag verdwenen. En dan een verschijnsel dai vooral den Iaatsten tijd op den voorgrond treedt, n.l. het blauw worden der aardappelen en de gevol gen daarvan (slap worden, rotten) Ook dit euvel wordt veroorzaakt door kaligebrek, wat uitvoerige proef nemingen ten duidelijkste hebben bewezen. In een volgend artikeltje hierover meer. 32 Febr. Kali op Klei. Lang heeft men geleeraard en nog zijn vele landbouwers van meening dat kleigrond geen opzettelijke kali bemesting noodig heeft. Men begreep of begrijpt niet dat men op zijne gronden een ware rooibcuw aan kali pieegde of pleegt. Zoo neemt b. v. een goed gewas aardappelen 250 K.G. en meer zuivere kali uit den grond, dit is zoo vriejf, als in 6 balen van 1Ü0 K.G 40 pGn kalizoutzit. Begrijpt men dan niet hoe arm de grond op den duur aan kali moet worden. Het is opmerkelijk, proeven hebben dit echter ten volie bewezen, dat een bodem waarin gebrek aan kali bestaat, dit bij een opzettelijke kalibemesting niet alijd direct toont. Dit wil zeggen dat men met een kalibemesiing op zoo'n grond geen direct resultaai heeft. De grond heeft dan zoo een behoefte, een honger aan kali, dat deze al het toegediende voor zich houdt, en eerst later bij herhaalde Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uii deze rubriek verboden, CORRESPONDENTIE. je eens opzoeken. Brief volgt. De Zr. Ma. Teresa. stevi8e viif- U hebt zeker wel gezien hoe ijverig Piet. er door hei jonge volkje gewerkt is lk wacht nog met belangstelling op aan de W.S.A.T.—puzzle. En met iets nieuws van je. En Mercurius? succes. U bent niet ingewijd in de Is ie grijs geworden? culinaire geheimen Zoo moeilijk was het toch niet. Ik dank U vriendelijk voor het reclame—rijmpje, dat ik van daag laat afdrukken. Natuurlijk houd ik mij gaarne voor meer aanbevolen. Bij voorbaat dank. Cornells R.. Sprang. Dank voor het gezonden opstel. Als er ruimte komt wordt het zeker ge plaatst. En dan krijg ik nog wel eens wat meer. hé Hartelijk gegroet. Wensch Dirk beter- schap. Dag 1 Lily. ik heb me gehaast je sprookje te plaatsen. Dank voor je vriendelijke medewerking, die ik als steeds zeer op prijs stel. Je brief zal ik verder persoonlijk beantwoorden. Groet alle huisgenooten van me. Alexander. Je verhaaltje met begeleidend schrlj ven ontvangen, voor beiden dank. Het wordt stellig geplaatst, maar nog een beetje geduld. Dezen zomer kom ik PRINSES STOFGOUD door Lily. (Slot). Nu verlieten de feeën haar en Prinses Stofgoud ging met haar moeder haar vader opzoeken, om hem alles te vertellen en toen zij alles verhaald had, kuste haar vader haar op het voorhoofd en hij schreide van vreugde als hij dacht aan het edele besluit zijner dochter. Het uur van het bal was aange broken. Pratend en lachend bewoog zich Prinses Stofgoud tusschen de gasten. Dezen avond was de Prinses schooner dan ooit en allen keken haar vol bewondering na Van alle kanten juichte men haar toe en het leek een wedstrijd wie wel het bes haar zijn liefde en hulde kon brengen Terwijl de Prinses lachte en schertste vroeg haar moeder zich af hoevee' van diegenen haar dothter nog zou Enkele wenken voor de koude dagen Winterweer, met vorst en sneeuw geeft bevroren water, harde grond. Houdt de kippen binnen. Ze kunnen niet anders dan bevroren kam en lellen en snot opdoen en van de leg geraken Geeft ze een extra bedek king turfstrooisel of kat op den vloer. Die moet nu warm zijn 1 Turfstrooisel werkt ontsmettend, het neemt de vocht uit de mest beter op dan kaf. Om 'i Ijskorstje te ontdooien in de drink bakken gieten we er wat kokend water op In groote bedrijven zal men 't met eiectrische verwarmers bestra len, of emmers met warm water ver strekken. Oppassen, dat de eiers niet be vriezen 1 Daarom niet eens maar drie of viermaal per dag rapen. Vooral die voor broedeiers besiemd zijn vorstvrij bewaren Hangt in de hokken VIT HET DAGBOEK VAM PIETER POR. 10 Febr. We zitten droog. Thuis veel gemartel met de waterleiding. Alles kapot en vastgevroren. Naar het Carnavalsbal van de Liedertafel geweest. Het was er echt gezellig'. Zal men het volgend jaar weer zooiets organiseeren Voor de plaats is liet heel goed. 11 Febr. Gehoord dat er enkele per sonen in voorm. Baardwijk met de handen in het haar zitten en al maar piekeren over 'n passende nieuwe straat naam voor de „Baard wij ksclie Steeg". Een steeg is 'n nauwe doorlaat, zeggen ze, en doet daarbij denken aan het een of ander in het nauw gedrukt achterbuurtje. Misschien komt dit punt nog in den Raad en krijgen we 'n oplossing als voor Be soijen. „Baardwijkschestraat" klinkt beter Vanavond hoorde ik van buurman dat men gisteravond een -.Miss Waalwijk" gekozen heeft. Pas op hoor, dat we niet op een algemeen hellend vlak komen! Straks gaat men zoover dat elke plaats haar eigen „Miss" krijgt. Gevolg: de plaatselijke schoonheden zullen elkander in competitie wedstrijden bekampen. (Haar- vechten?) Dan komt „Miss Langstraat" uit 't strijdperk. En is het mis. De strijdende kerk bidt: -,Van pest, hongers nood en oorlog, verlos ons Heer". P.P. voegt er nog bij „en van schoonheidswed strij den". Buurman kwam met angstig gezicht bij me. Hij had van al die branden in Leiden, Gouda- Amsterdam, e.m.a. ge lezen. Hij vroeg me plots: „Zou nu wel aan onze brand putten de noodige zorg be steed worden? Ik zie er zoo weinig van. En hoe zou het met de motorspuit zijn? Ik sprak m'n vertrouwen uit in den desbetreffenden dienst en hij was weer wat geruster. Vanavond naar de lezing van het Nut geweest. Wat Ir. Schilthuis vertelde over de Zuiderzeewerken was interes sant. We zullen straks een kleine provincie rijker zijn. En krijgen dan de oude vis schers en vaar der s pensioen? Febr. Nu weer een pak sneeuw. Wat een ellende- Zou men ter gelegener tijd den sproeiwa gen de straten niet een zout- bad kunnen laten geven, om spoedig van die smeerboel af te komen, zoo vroeg ik me af. 13 Febr. 14 Febr. 15 den liefhebben ais zij weer terug zou zijn. Toen het middernachtelijk uur was aangebroken verscheen de Prinses in haar witten sluier gehuld, die haar als een doorzichtige nevel omringde. Zij nam afscheid van haar vader en moeder. Hare vrienden wuifde zij toe. Een Iaatsten blik wierp zq op allen en dan zweefde zij heen, bege- eid door de fee, die haar naar de menschen brengen zou Zachtkens zweefden zij voort over zeeën, lachende landen, bergen en daien. Prinses Stoigoud's gezichtje stond ernstig en zij trachtte te be denken op wat voor manier zij de menschen behulpzaam zou kunnen zijn. Eindelijk na dagen van reizen kwamen zij in het land der menschen en terwijl zij zweefden in den zonne schijn over groene felkleurige landauen, legde de fee haar arm om de schou ders van Prinses Stofgoud en zeide: Kijk alles lacht in gouden zonne schijn, doch de menschen zijn ver moeid en kunnen de felle schittering niet meer verdragen. Wij zHllen de helle schijn moeten verzachten tot een zacht licht. Uw haren zijn zoo zacht ais het licht der maan. Strooi ze neer over de aarde, en de menschen zullen zich verkwikken aan haar glans als zij als ragfijne draden tus schen het struikgewas hangen. Ziet gij daar die felgekleurde bloemen? Wij zullen ze weg nemen en wij zullen er anderen voor in de plaats geven, bedekt met de kleur uwer violette oogen. Wij zullen witte bloemen maken van uw gelaatskleur. Geef uw sluier, wij zullen hem over de aarde hangen, zoodat de zon niet meer zoo fel kan schijnen. Wilt gij?" Ernstig blikte de Prinses om zich. Zij zag den strijd en de worsteling der menschen en een groot mede lijden vervulde haar hart. Zij strekte de blanke armen uit en met een stem die klonk als brekend kristal riep zij uit: „Ik wil" en terstond vielen haar haren en zweefden zacht neer over de bosschen. Diep paarse en glanzend witte bloemen bloeiden en een fijne nevel breidde zich over de aarde uit. Stil verbaasd keken de menschen om zich heen en langzaam vervulde hen een groote vreugde Zij lachten en jubelden, om dan stil te genieten van het wonder. Ademloos had de Prinsesioegekeken en toen zij zag hoe verheugd de mehschen waren, kwam het verlangen in haar op, om nog meer te doen. Zij bekeek h&ar goudgeel kleed. Stil nam zij het op en gaf het aan de bladeren der boomen. Zij nam het stofgoud wat zij van haar kleed had afgeschud en zij strooide het met volle handen uit, en toen zij daarna de aarde bekeek, was zij zelf verwon derd over de schoonheid der aarde en de menschen knielden dankbaarneer. Nu nam de fee haar mee naar een groot heider meer en liet haar haar spiegelbeeld zien. Maar de Prinses zag alleen de schoonheid der aarde en de vreugde der menschen. Gelukkig keerde zij naar huis terug en haar ouders die alles vernomen hadden, leek het toe, alsof hun dochter nog schooner was dan eerst. Ieder jaar opnieuw deelt Prinses Stofgoud haar gaven uit en als gij dan haar werk zult gaan bewonderen, zult ook gij iets van het stofgoud mede naar huis nemen. Uit 't bosch zou worden weggevoerd En dat hij den geheelen nacht, Omdat men niet op hem vertrouwde, Bewaakt zou worden door een wacht. De vraag was nuwie is bereid Den ganschen nacht hem te bewaken, Hem te bespieden, onverpoosd En zonder zelf in slaap teraken? 't Behoeft niet gezegd te worden, Dat wie een kans tol vluchten gaf, Gevaar zou loopen tot zijn schande Te krijgen zelfs een zware straf. „Wie wil zich met de zaak beiasten, Hem te bewaken dezen nacht?" Zoo vroeg de arend. „Wie wil houden Tot aan den morgen trouw de wacht 't Werd stil. Geen vogel deed zich hoeren Elk keek maar eens zijn buurman aan, Toen stapte opeens de uil naar voren Dicht bij de arend bleef hij staan. (Wordt vervolgd). Leve d'Echo van het Zuiden 'k Zeg het hard en 'k roep het luide: Worde van Maastricht tot Muiden Steeds gelezen en gehoord Waalwijk's EchoZegt het voort Zr. Ma. TERESA. DE KLEINE KONING. 23 De deugniet zelf, nog steeds omringd Door tal van vogels klein en groot, Zat heel geduldig maar te wachten En, bang niet langer voor den dood, j Nu 't leven hem gespaard zou worden, I Zijn moed herleefde en hij dacht, Wel, als ze allen slapen straks, Ontsnap'kmisschieninduis'tren nacht. Maarweldrazou't hem duid'lijk worden Dat van een vlucht niets komen kon,| Want een der vogels hem vertelde, Dat hij, zoodra de dag begon, Ouders, lezen ook Uw kinderen ons 1eugdhoekje

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5