VERKOUDEN m ons op FEUILLETOH AKKER'5 heete stronken boerekool. Koolrapen en mangels zijn ook te gebruiken, hoewel we boerenkool prefereeren. (VitaminenOm ze een goed ver teerbaar voer te geven, verstrekken we geklemde haver. Zet een flinke dikke laag haver in een kistje op een warme plaats na ze eerst goed be vochtlgd te hebben. De kiem niet langer dan '/a c.M. laten worden Vergeet de grit niet Velen geven In dezen tijd met warm water aangemaakt hoendermeel. Dit veroorzaakt digestiekoortsen, De kip pen blijven na 't eten op een hoopje zitten. Ze zijn wat rillig (net als de menschen na een flink warm maal!). Beter is droog voer te geven. PULLORUM. Het laat zich aanzien, dat ook 1929 in net teeken der Futloium öesuijoiiig zal staan. Dr. Te Hennepe wijdt er ln de tiedrijfspiuimveehouder een uitvoerig arukel aan. Hij deelt daarin mede, dat het bloedonderzoek aan de Rijss Serum inrichting te Rotterdam tnans in volien gang is. Per dag Worden 2500 monsters onderzocht. In de lamste maanden zijn 65 UÜO kippen op Puilorum onderzocht, Ltn bjkt veel, maar in vergelijking met hel groot aantal kippen in ons land, dat we thans gemakkelijk op 20 a 22 militoen mogen steiten is het een zeer klein deel daarvan, bij deze onderzoekingen heett men van 11 tot 18% minder kuikens uit de bevruchte eicis van met Puilorum beameue dieren verkregen, terwijl het aantal bevruchte eters in vele gevallen aan zienlijk minder was. De grooie schade, die men bij 't broeden heeft, blijkt hieruit duidelijk, terwijl men ook bij den optok op minstens 40% sterfte moet rekenen. De slechte oroeduitkomsten zuilen dus vaak niet gezocht moeten worden in de broedmachines, voeder- of tok- metnoden, maar liggen vaak in het besmette ei. Daarenboven is het ge bleken, dat Puilorum vrije kuittens veel regelmatiger opgroeien. Een groote moeilijkheid in de P. bestrij ding vindt men hierin, dat niet alle besmette dieren afwijkingen vertoosen. Er zijn kippen bij, die geen of zeer weinig eieten leggen, die steeds on bevruchte eieren leggen, die beviuchie eieren leggen, die niet uitkomen maar ook, dat er zijn, die normale eieren leggen, die normaal uitkomen. En dat zijn de kwaadste 1 Er is dus reden te over om kracht dadig de Puilorum bestrijding ter hand te nemen. Het begin is er. De vraag is gewettigd of de Seruminrich ting in staat zal zijn tensiotte alle monsters te onderzoeken Dit valt te betwijfelen, waarom op een speciale inrichting aangedrongen moet worden De onkosten kunnen bestreden worden uit de te nemen bloedmonsters waar op 10 c. of 15 c. betaald zal moeten worden. Misschien ook meer. BINNENLAND. Het Kamerlid Wlntermans gepromo veerd tot Doctor ln de Rechten. Naar wij vernemen is te Nijmegen geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten Mr. J. J. Wlntermans te Eindhoven, lid van de Tweede Kamer. Een ervaring en eenvertrouwen van 50 jareneen inrichting van den modernen tijd, waarborgen U PRIMA WERK aap. BILLIJKEN PRIJS. Deze promotie bewijst opnieuw, moesten eveneens het bed honden zegt de Rsb., hoe door zelfstudie en harden arbeid men ook me! eenvoudige hulpmiddelen de hooge wetenschappe lijke ladder beklimmen kan. Üe heer Wintermans, die 15 Maart 1877 geboren werd, is dus bijna 52 {aar oud en op dien leeftijd is het zeker een kranige prestatie om dan nog het doctoraat in de rechten te halen. Aanvankelijk was de heer Winter mans onderwijzer en later rljkszuivel- consuient voor Oost Noord-Brabant. Sedert September 1928 is hij lid van de Kamer. Onlangs werd hij benoemd tot inspecteur van het Land bouwonderwijs, weike functie onver- eenigbaar is met het Kamerlidmaat schap. Hij staaf te lie- SPORT. WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N HELEN. RECHTSZAKEN. Diefstal- van geld. ver- ficier, dat je verzonnen ver-haal precies hetzelfde is vat anderen hebben klaard. Verdachte bleef ontkennen. Hij had in zijn jeugd wel eens met de politie te De II—Stedentocht. De Zondag in de barre koude ge houden Fiiesche elfstedentocht is ge slaagd, maar heeft ontzettend vte! j energie van de deelnemers geëischt. De Noord Hollanders Pronk en bank op alles terng en' beweerde in z'n Jongert hadden dadelijk een belang- j eentje in arrest een verhaal verzonnen tijken voorsprong, maar verloren dien i te hebben om na bekentenis vrij te ko- weer doordat zij verdwaald waren. men en naar vrouw en kinderen te Leemburg kwam daardoor stevig aan j kunnen gaan. den kop. Het gelukte Jongen nog j >t Is toch wel toevallig, aldus de Of- (Pronk was uitgevallen) veel op Leemburg in te loopen. doch met eenige minuten voorsprong eindigde Leemburg als eerste den geweldigen tocht. Aile deelnemers klaagden over veel zand op het ijs, waardoor de schaat sen bot weiden, bovendien was de straffe Nooid—Oosten wind met de nier en daar zeer siectite kwaliteit van het ijs zeer bezwarend voor üe rijders, ues morgens half vqt is te Leeuwar den gestart, 's middags om 4.27 kwam Leemburg ais eerste te Lceuwaiden aan. De rijders waren verdeeld in twee ploegenzij die deelnemen aan den wedstrijd en zij die alleen den tocht zonder jakkeren wenschten temaken. Wedsuijd. De eerst aangekomenen waren 1 K. Leemburg, aankomst 4.27 uur, 2 Jongert 4 35 uur, 3 G. Westra 5 Ub uur, 4 S. v. d. Heide 5.10 uur, 5 S. Dijkstra 5 56 uur, 6 W. Metjertnk 5 56 uur, 7 S. Koolstra 6 05, 8 v. d. üutn 6 10 uur, 9 U. Suenstra 6.15 uur, 10 C. Stienstra 6.15 uur. De eerstaankomenden van de deel nemers aan den tocht zijn: l.T. Hel- ttnga en J. Hettinga 6.05 uur, 2 J. Kaan 7.28 uur, 3 H. H. Ztjlaira 7.32 uur, 4 F. v. d. Werf 7.33 uur, 5 H. Koudenberg 7.36 uur. Van de 303 deelnemers hebben 155 den geheeien Frleschen 11—Steden tocht voloracht. üe laatste rijder kwam in den afgeloopen nacht om streeks half twee te Leeuwarden aan. De riemen van zijn schaatsen waren aan zijn schoenen vastgevroren en moesten worden losgesneden. Het bloed -stond den rijder in zijn schoe nen. Verschillende deelnemers hadden bij aankomst te Leeuwarden bevroren ooren. De heer Sihsdort uit Riga, die als verste deelnemer uitkwam, moest halverwege opgeven en ligt thans in Leeuwarden ziek te bed. Nog ver schillende andere personen, die aan den wedstrijd hebhen deelgenomen Terecht stond W. A. v. E., manden maker te Vlijmen, verdacht ter zake: dat hij op 30 Sept. 1928 te Vlijmen een portemonnaie met ongeveer 30 heeft ontvreemd ten nadeele van M. K. Lplaats waar hij de portemonnaie had te Vlijmen. I neergeworpen Verdachte had bij de politie ten Verdachte staaf in Vlijmen niet zoo volle hekend, doch kwam voor de recht-1 gunstig bekend. Volgens de bevolking -.Niks van waar- gen aldus v. E. Getuige wachtmeester Warmenho- ven had het onderzoek geleid. Dief en heler waren door den wachtmeester in eikaars tegenwoordigheid gehoord Daarna liet getuige beide verdach ten eenige oogenblikken alleen, waar bij v. E. aan K. heeft voorgesteld, dat deze alle schuld op zich zou nemen. Zoo niet. dan zou v. E. zijn. medeplich tige zonder werk zetten. K. wilde niet en vervolgens heeft v. E. toen K. met, een stoel bedreigd. Na deze geschie denis te hebben vernomen, heeft de wachtmeester den verdachte v. E. in arrest gesteld en heeft deze vervolgens volledig bekend. Zijn verklaringen zijn hem door den wachtmeester voorgele zen, waarna v. E. die verklaringen den volgenden dag heeft onderteekend De portemonnaie is ook teruggevon den door een meisje en wel op de plaats als welke v. E. heeft aangeduid ais de aan maakt v. E. zich wel schuldig kleine diefstallen van hout, enz. v. E. bleef ondanks alles pertinent ontkennen. Het O.M. gaf een lezing van de jene ver-geschiedenis en de gevolgen van dien en in verband met een en ander een overzicht van de getuigen ver kl a ringen. Het O.M. achtte den diefstal ge pleegd en eischte tegen TV. v. E. ƒ40 maken gehad, maar het toen voorgoed I boete met bevel tot teruggave van de NAAK HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. Ze heeft bevel gegeven om de bel te luiden, en ze heeft gegild, toen miss Enid had bevolen er eens een oogenblik mee uit te scheiden." Walter mompelde iets dat ongetwij feld medelijden moest beteekenen. „En mijn andere patiënt, Williams?" ging hij voort. „Hoe maakt die het? Werkelijk, ge moet die honden wat be- ter onder toezicht houden. Het is toch een vervelende geschiedenis. Denk eens i aan, iemand van het onkreukbare ka rakter en de vriendelijke hoedanighe den van een man als Reginald Henson, moest toch niet door een van de waak honden kunnen worden aangevallen De anstige indruk werd nog vergroot door het onophoudelijk gelui der stal- blok, vier, vijfmaal op een dag, en des j in zijn eigen huisIk hoop dat de hond avonds nog een half uur langer dan nu stevig geketend in zijn hok ligt!" gewoonlijk. Het gelui maakte dokter Neen, dat is nu juist niet het geval, Walter zenuwachtig, toen hij aan de dokter, antwoordde Williams, terwijl zijde van Williams door de breede laan zich naar het sterfhuis begaf. Voor geen geld ter wereld zou hij er zich al leen heen gewaagd hebben. Williams, de oude knecht, in zijn oude, half vergroende plunje, scheen de verpersoonlijking van de droefenis die alom in, de lucht scheen te zweven, er even een onmerkbare glimp van ple zier op zijn droge gelaat kwam. „En 't was bovendien niet de schuld van Rol- lo. U moet weten dat het dier zeer ge hecht was aan Miss Christiana. En hij schynt het te hebben geroken, dat zijn jonge meesteres op sterven lag. Dus sluipt het dier het huis binnen en gaat en zich scheen te hechten aan alle din- j voor het bed liggen van zijn meesteres, gen der omgeving. Over zijn rimpelig En toen mijnheer Reginald het in zijn gelaat lag een uitdrukking van stom me verslagenheid, van diepe, ingehou den smart. hoofd kreeg de kamer binnen te stap pen en op het lyk der jonge vrouw toe te treden, heeft de hond hem natuurlijk „Maar waarom luidt die verduivelde j aangevlogen. Wat wonder! Nu is hy klok. toch zoo?" vroeg dokter Walter er met geen zweep vandaan te krijgen, geïrriteerd. j en niemand anders dan Miss Enid „Mevrouw Henson heeft het zoo be- durft by haar zuster op de kamer ko- volen, dokter", was het antwoord van nemer als hij de maat voor de kist Williams. „Ze is slimmer nog dan ge- men. Ik beklaag den begrafenisonder- woonlyk Ze zegt wel niet veel, maar komt nemen en het lijk komt kisten!" de dood van Miss Christiana heeft „Ik beklaag dien begrafenisonderne- haar «en grooten schok toegebracht, mer, als die op de sterfkamer zijn afgeleerd. De bestolene M. K. te Vlijmen, ver klaarde volgens afspraak met 'n flesch jenever te zijn gegaan naar zjjn zwa ger TV. v. n. De vrouw van v. E. zeide toen: als er jenever is, dan moeten er ook koek jes zijn! Getuige gaf haar toen een rijksdaalder, waarna de vrouw voor 45 cent koekjes haalde en hem de rest van het geld teruggaf. Toen de flesch was leeggedronken, werd er nog meer drank gehaald. Toen getuige stevig dronken was. werd hij in een vertrekje neergelegd om zijn roes uit- te slapen. Getuige had ook nog geld geleend aan G. K., mandenmaker te Vlijmen, die ook van de partij was en geen geld bij zich had. Vervolgens stond terecht G. K., mandenmaker te Vlijmen, verdacht van geld ten geschenke te hebben ontvan gen van TV. v. E., welk geld-afkomstig was van diefstal op den dronken M. K. Verdachte bekende. Hij was met K. uit de herberg van Room te Vlijmen gekomen, vanwaar ze een flesch jene ver mee namen naar W. v. E. en diens vrouw. Toen K. tenslotte dronken zat te slapen, viel zijn portemonnaie op den grond. v. E. wisselde met verdachte een blik van verstandhouding, waarhij v. E. zeide: „Hij zuipt het toch maar op". Daarna nam v. E. de portemon naie van den grond en later kreeg ver dachte een aandeel van den buit. Ze hebben er eerst een ons worst van ge kocht. Na op de beteekenis van den eed. ge wezen te zijn, werd G. K. onder eede tegen W. v. E. gehoord. Hij hield zijn verhaal staande en verklaarde boven dien, dat v. E. hem geld had geboden ter vergoeding, indien hij wilde zwij gen. portemonnaie aan K. Verdachte W. v. E. gevraagd of hij nog iets te zeggen had, zeide,. in een breedsprakig verhaal: „Ik ben geen schelm, ik neem geen straf aan, ik ben onschuldig en K, heeft tegen mij een valsehen eed gedaan". Verdachte K. bekende wel geld van v. E. te hebben ontvangen, doch wist niet of dit van het geld was dat door v. E. gestolen werd. Wegens getrek aan bewijs werd te gen K. vrijspraak geëischt. Uitspraak 28 Febr. a.s. UITSPRAKEN KANTONGERECHT WAALWIJK. Van 14 Febr. 1929. J. v. d. B. te Waalwijk, overtr. mol- lenwet, teruggave aan ouders zonder toepassing van straf. M. v. d- S. te Kaatsheuvel, overtr. mot. en rijwiel regit, ƒ5.of 1 week tuchtschool. M. S. te Waalwijk; M. v. B. te Esch; A. v. I. te Vlijmen en j. A, te Sprang- Capelle, overtr. mot en rijw. regit., ieder 5 of 3 dagen. W. T.A. H. en TV. v. S. te Waalwijk; A. d. B. te Sprang-CapelleM. v. d. P.. zwerven de; overtr. alsv., ieder ƒ3 of 2 dagen. L. v. G. te Waalwijk, overtr. alsv ƒ10 of 5 dagen. G. R. te Sprang Capelle, overtr. mollenwet, ƒ10 of dagen. T. v. E. te NieuwkuikP. H. te Vlijmen, overtr. leerplichtwet, ieder 8 of 4 dagen. H. K. te Vlijmen overtr. alsv., vrij. J. K. te Nieuw kuik, jachtdelict, ƒ5 of 3 dagen. G. v. E. te Elshout, te veel personen in autobus, 8 of 4 dagen. W. P. en C. S. te Tilburg; J. v. d. H. en P. v. d. V. te Waalwijk, overtr. mot, en rijw. wet. ieder ƒ3 of 2 dagen. J. L. te Vlijmen, overtr. alsv., 0.50 of 1 dag. S. K. te Ginneken en C. v. V, moet", herhaalde Williams nog eens, terwyl hij naast dokter Walter voort- wandelde. Deze laatste liep een koude rilling over den rug. Longdeau Grange was een plaats, die vreeselijk op de zenu wen werkte van een normaal menseh, zoo dacht stil de arts bij zichzelf. Al les wat daar gebeurde, viel uit het ka der van het alledaagsche en gewone. Indien het honorarium niet zoo hoog en de betaling niet zoo prompt geweest was, zou dokter Walter zijn patiënt met alle soorten van genoegen aan de zorgen van een collega hebben overge dragen. Hij kon zich dan ook natuur lijk niet indenken, dat Williams dood eenvoudig een loopje met hem nam. Hij behoefde ten slotte het lichaam niet te schouwen, dat was een voldoening. Hy kon met een volkomen gerust ge weten een bewijs van overlijden invul len, Als men nu maar eens order gaf dat luiden met die naargeestige bel te stakenDaar zou men gek van worden Ginds zong iemand in de huiskamer zóó rustig, alsof er geen rouw was in huis, en die muziek detoneerde by de geheele omgeving. Binnen had het kasteel overigens ge heel het uiterlyk van een sterfhuis; dal had het trouwens reeds voordat het jonge meisje ziek geworden was. Over al was het, alsof de droevig stemmende beklemming hing van onheil en smart, alsof een geweldige tragische schaduw haar donker waas wierp over het kas teel. „Het huis der stille smarten", met recht hadden de dorpsbewoners het al dus gedoopt, met die juistheid van hl- kenmerkt, eenvoudige menschen als ze zijn. Het stof dwarrelde in wolken op van den vloer, terwijl de bedienden zich af en aan bewogen. Allen waren ze in het zwart en schuifelden meest al voor zichtig rond, alsof ze zich bewust wa ren, dat die kieeren niet van hen wa ren, of hun niet pasten. Enid kwam den dokter in de hal te gemoet. Haar gelaat scheen uiterst ter neergeslagen en bleek: er was iets in haar oogen, en een scherp opmerker als Bell zou niet nagelaten hebben dit op te merken, er was iets in haar oo gen dat meer duidde op angst dan op droefheid. „Ik veronderstel, dat u voornamelijk is gekomen om mijnheer Henson te be zoeken?" sprak zij. „Maar mijn zuster „Ik kan mij uw smart begrijpen, Miss Henson", sprak dokter Walter gerust stellend en legde de hand op Enid's arm, „maar zooals ik u van te voren wel had gewaarschuwd, bestond er zeer weinig kans, dat uw zuster Christina den volgenden dag nog halen zou. Het was voor mij een wel droevige voldoe ning, natuurlijk, maar toch een voldoe ning, dat een man met zoo groote au toriteit als dokter Hatherly Bell mijn diagnose zoo volkomen bevestigde tot in de kleinste bijzonderheden. Ik zal u daarom dan ook onmiddellijk het over- lijdensbewijs overhandigen..." „Wilt u misschien mijn zuster nog even zien?" opperde Enid gewaagd. En opnieuw keerde die angstige, be zorgde uitdrukking in haar oogen te-' rug, en die vreesachtige trek om haar Voorde Borst Per koker: 11.50, f 2.75, f 4.50 te Waalwijk, overtr. alsvoor, 5 of 3 dagen. J. v. d. I). te Waalwijk, over treding bouwverord. 5 of 3 dagen. M. T. te Veen, overtr. pol. verord. ƒ0.50 of 1 dag. S. K. en K. v. d. V.. zwer vende, overtr. alsv., ieder ƒ3 of 2 da gen. I. v. d. G. en J. B. te Kaatsheu vel, dronkenschap, ieder 10 of 5 da gen. H. v. D., zwervende en H. H. te Waalwijk, overtr. alsv.. eder 15 of 10 dagen. A. G. te Kaatsheuvel, overtr. alsv., 3 dagen hechtenis. T. K. te Vlijmen, dier noodeloos pijn ver oorzaken, 5 of 3 dagen. C. v. C. te Sprang-Capelle, straatschenderij. *3 of 2 dagen. J. B. te alsv., overtred. alsv., 10 of 5 dagen. B. S. te Bar- neveld, overtr. prov. pol. regit., ƒ3 of 2 dagen. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Johannes J. M. z.v-. I. J. v. Haren en C. D. Ooinens. Antonia M. d.v. J R. Leijtens en H. L. A. Liebregts. Dorothea J. M. d.v. P. G. v. Vliet en W. M. Bakkers. Overleden Johanna Treffers, 80 jaren. Gehuwd Laurentius J. Moonen, 34 j. en Jo- sephina A. Wanten, 30 j. Vertrokken personen: J. E. de Vries, naar 's Bosch. P. C. G. J. Rutters, naar Tilburg. J. J. van Leeuwarden, naar 's Hage. P. M. en H. P. v. Bavel, naar Geldrop. H. L. C. Persoon, naar Noordwijker- hout Ingekomen personen: A. v. d. Heuvel en gez., van Ooster- zicht en dien scherpen kijk op men- j mond en neus. Walter echter verzweeg schen en dingen, die vaak dorpelingen met de groote bescheidenheid wat hij onderweg van Williams vernomen had omtrent den bloedhond, die op de sterf kamer voor het bed lag, maar vergeten had hij het niet. „In geen geval, ik verzeker het u, het is niet noodig", sprak hij vuriger dan hij gewend was. „Uw zuster was prac- tisch gesproken reeds overleden, toen wij haar gisteren voor het laatst be zochten. Er zijn gelegenheden dat zoo iets e noodzakelijk is - maar hier is het dat niet." „Ja, want mijnheer Henson is erg nauwgezet op dat soort dingen." „Hij zal voldaan worden. Ik zal hem vertellen dat e ik het lijk ge zien heb. En dat heb ik, moet u weten. Want in deze dingen kan een dokter niet voorzichtig genoeg zijn. Iydien u mij van pen en inkt wilt voorzien..." „O, dank u wel. Wilt u mij maar vol gen, als 't u belieft?" Walter volgde haar naar de huiska mer. Mevrouw Henson, die iets droeg wat vroeger een prachtige ochtend japon moest zijn geweest, doch nu meer geleek op een hoopje lompen, neuriede een soort klaagzang aan de piano. Haar witte haren hingen los over haar schouders, en in haar oogen was die oude, afwezige uitdrukking. Ze nam evenveel notitie van de bezoekers die binnen traden als waren zij standbeel den geweest. Daarna eindigde de muziek plotse ling met een luiden dissonant en stond zij op, om geruischloos de kamer op en neer te loopen. (Wordt vervolgd). *M ,J)B BOBO TAN EBT EÜIDBN". Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zi] zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, boritber.auwdheid zijn de terecht gevreesde gevo'gen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een een zoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig süjmoplossende

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6