Hneren- en Kinderhieeiliii3 Magazijn ie adelaar". v rHoed of Pet Barnard Vaes Balansopmiming „Het Anker" Dat is JE ADRES. H. VERHULST, Extra lage prijzen. HOEDEN en PETTEN. nieuws" VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. Het aangewezen adres voor Uw Hoogs Steenweg 14 DEN BOSCH. - (Naast Ijzerhandel Van Miert.) Voordeeliger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vughterstr. 65, DEN BOSCH. Telefoon 841. Markt 5. - DEN BOSCH. SPECIALE AANBIELMNO hout. C. W. Wachtels-v. d. Berg, v. Vreeswijk. L. Roodenberg, van Rotterdam. A. J. Boers, van Hoog land. E. J. Snoeks. van Hoogland. NIEUWS UIT HEUSDEN, Heusden, 14 Febr. '29. De reeds bejaarde vrouw D. had Woensdag het ongeluk op straat te vallen. De gevolgen hiervan waren zoo, dat ze op last van een dokter naar het R.K. Ziekenhuis moest wor den vervoerd. Bij gelegenheid van Carnaval bestond hier op verschillende plaatsen gelegenheid om te dansen. Naar we vernemen was het er zoo slap, als nog nooit voorkwam, waartoe de koude wei zal hebben bijgedragen. Meerderen ondervonden hier de nadeelige gevolgen van de felle koude en moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen, hetzij van be vroren ooren, hetzij voor dito vingers of neus. Dinsdag is het ijs in de Maas gaan zitten en iag ze dicht, zoodat de gemeenschap langs het veer met Gelderland verbroken was. Woensdag echter weid er reeds tusschen beide oevers een voetweg gebaand, 20odat men weer te voet van hier naar Neder- hemert kon. Maar met dat a! veroor zaakt de vorst een boel last. De heer Spitzers, die zijn 25 jarig jubileum herdacht op de drukkerij van de fa. Veerman mocht van zeer vele zijden bewijzen van belang stelling en hoogachting ondervinden Dat da patroons en de confraters zich niet onbetuigd lieten en prachtige geschenken aanboden, spreekt van zelf. OUD HEUSDEN. Vrouw v. L viel bij het waterhalen en had daarbij het ongeluk een drietal ribben te breken. UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 14 Febr. '29. Aanbesteding. Onder architectuur van den heer H. •1. v. d- Heuvel, werd alhier aanbesteed het bouwen van een heerenhuis voor rekening van den Weled. Heer P. v. d. Velden-Zacht. Uitslag: A. H. Willemsz, Yrijh.-Capelle 16780 C. Michaël, Vrijh.-Capelle 16377 C. Timmermans, Sprang 15997 C. v. Meuwenhuizen- Sprang 15490 L. Luxemburg, Kaatsheuvel 15060 •T. F. Cornelissen, Kaatsheuvel ƒ15040 ■L v. d. Ven, Tilburg ƒ13974 Gunning volgens bestek. Benoem.d>. De heer J. Prins alhier, is door B. en, W. benoemd tot dagelijks opzichter aan de te bouwen 5-klassige school alhier en aan de vergrootingen der R.K. Bijz. Scholen te LoonopZand. School St. Joachimsmoer. Naar wij vernemen zal de Openbare lagere school te St. Joachimsmoer niet worden omgezet in een R.K. School. Waterleiding. Zooals overal elders, zijn ook hier vele waterleidingen bevroren, ook zelfs hij hen die 's avonds naar de voor schriften het water hebben afgetapt. Waar dit laatste niet geschied is-' is de leiding op vele plaatsen stuk ge sprongen. De last hierdoor veroorzaakt is niet gering. Watertoren. Hedenmorgen werd geconstateerd dat de strenge vorst ook in den Wa tertoren van de West Noordbrab. Wa terleiding Mij. alhier schade aange richt heeft. Terstond is de werkploeg- der Mij. gearriveerd, die verwachtte 't ontstane euvel spoedig te kunnen her stellen, zonder dat door de aangeslote nen hierdoor merkbaar hinder onder vonden is_ Strenge vorst. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd alhier 21° Celsius vorst geconstateerd. Vooral de open bare scli ooi heeft van den strengen win ter veel te lijden. Ondanks 't feit dat de centrale verwarming zoo hoog mo gelijk wordt opgedreven en bijna den geheelen dag een stoker aanwezig is, is de temperatuur deze week in de lo kalen nog slechts één keer tot 10° Cel sius geweest. Verschillende morgens wees de thermometer bij den aanvang der school nog 't vriespunt of slechts 1 graad daarboven aan en werd in de morgenuren geen 5° bereikt. Dat 't on derwijs hierdoor lijden moet, is begrij pelijk. 't Maken van schriftelijk werk is voor de jongens onmogelijk. In som mige klassen is 't schoolverzuim mede door ziekte tot 50 pCt en booger ge stegen Aanbesteding. Heden, Vrijdag, heeft ten overstaan van B. en W. de aanbesteding plaats van de nieuwe 5-klassige school op 't Telefoonplein. funp d'i&igtW, (MêeAn, GEMENGD NIEUWS. Ondanks alles, wai er reeds gedaan is, om de Hindoe's van hun oud, gruwelijk bijgeloof te genezen, bestaat dit toch nog ln at z'n ver schrikking-wekkende vormen in dit land, waar de afgodendienst zoo welig tiert. Dit wordt wel bewezen door de volgende strafzaak, die thans voor de rechtbank te Bombay behandeld wordt. Twee Inboorlingen, Küravany en zijn zoon die door de langdurige droogte een slechten oogst hadden, kwamen op de gedachte, om de godin Kuru- puriwjasama, die alle goede gaven schenkt, een offer ie brengen. Zij rooiden nu een kind uit hei naburige dorp en worgden het voor een afgodenbeeld, dat zij zeil uit houi gemaakt hadden. Vervolgens sneden zij het kleine lijkje in stukken en be groeven het 's nachts in alle stilte. Eenige maanden later fatgingen zij echter de domheid, om zich tegenover de buren te beklagen over de onver schilligheid van de vreestljjke godin, die hun niet verhoord had. Dadelijk viel nu op hen de verdenking van moordzij werden aangeklaagd en door. de politie gearresteerd. De recht bank veroordeelde hen tot levenslange gevangenisstraf. De doodstraf bleet hun bespaard omdat men hen niet geheel en ai toerekenbaar achtte. De moord te Grootegast. Enkele nieuwe feiten. Omtrent den moord op de vier veld wachters te Grootegast zijn de „Prov. Groninger Crt." een aantal nieuwe teiten bekend geworden. Algemeen was men van meening, dat het geheele drama zich in den loop van enkele minuten heeft afgespeeld. Dat blijkt echter niet het geval te zijn geweest. Toen de veldwachtets met hun vieren voor de eerste maai hij de woning van Wijkstra kwamen, had Van dei Molen aan Wijkstra gezegd, dat zij vrouw Wobbes kwamen weghalen. Wijkstra had hierop geantwoord, dat vrouw Wobbes zich klaar zou maken om met de veldwachters mee te gaan. De veld wachters bleven toen in de buurt van het huis rondioopen, doch toen hun dit na ongeveer een half uur wat lang begon te vallen, begaven zij zich voor de tweede maal naar Wijkstra'swoning. Bij zijn poging om de deur te openen viel veldwachter Van der Molen als eerste slachtoffer. Ook de twee andere veldwachters, Werkman en Hoving, schijnen kort daarop neergeschoten te zijn. VeldwachterMtyer had zich echter intusschen achter een paar kleine boompjes verdekt weten op te stellen en wist Wijkstra vandaar een paar schotwonden in pols en onderbeen toe te brengen. Wijkstra is vervolgens, om Meyer beter onder schot te kunnen krijgen het veld in geloopen. Meyer is daarop in een sloot gekropen en dat is zijn ongeluk geworden, want Wijkstra Kon hem nu beier trtffen. WijKaira heeft niet nagelaten van aeze gelegenheid gebruik ie maken om ivuycr zoo goeü mogelijk te kunnen naucren zonuer zeit gevaar ie loopen van le worilen getroffen. Uit heeti in tusschen nog ongeveer een half uur geduurd. Toen WijKsira op Miyer oegon te schieten hectt deze de hulp van omwonenden ingeroepen. Toen dezen echter te hulp wilden komen, wenkte Wijkstra met zijn geweer, om hun te kennen te geven, oat het ge raden was achteruu te gaan. Aan den chauffeur ote hem van Grootegast naar het R K. Ziekenhuis ie Gioningen vervoerde, moet Wijksna gezegd hebben: „Je hoctt niet bang te zijn, wanneer je matéchaussées ot veldwachters ziet aankomen. Buk je dan, ik schiet dan over je heen". Tenslotie verneemt de „Prov, Gro ninger Crt." dat één van de wapens, die eergisteren bij een particulier te Marum in beslag zijn genomen van Wijksua afkomstig was. Ue behande ling van de zaak neeti eenige vertraging ondervonden, doordat de rechtercom missaris ongtsieiü is geworden. Gisteravond ongeveer 7 uur reed dhr. B. uit Meppel met zijn auto op den Wterdenschenweg nut een snei- netd van ongeveer 40 K.M. per uur in de richting Wierden. Nabij de buitenplaats Beliinckhof zag hij een auto uit tegenovergestelde richting komen en dempte daarom zijn lichten Toen hij dien.auto genaoeid was, zag hij opeens een wieliijder vlak voor zijn auto. B. week onmiddellijk naar links en remde uit alie macht. Hij reed tegen den anderen auto aan en slipte. Ongeveer 3 meter verder stond de auto stil. B. stapte uit zijn auto en keek naar den wielrijder, die op den weg lag. ür. Kato, die onmiddellijk gehaald werd, stelde den dood van den wiel lijder vast. Het iijk werd door de politie per ziekenauto naar een zieken- rui is vervoerd. De wieliijder was ver moedelijk een fabrieksarbeider uit Wierden. Gistermiddag zijn op de rivier de Noord, ter hoogte van de werf de Noord, drie jongens door het ijs ge raakt. Twee van hen zijn met moeite gered; de 7 jarige A. J. Verheul ver dween onder het ijs. Het lp is nog niet gevonden. De patroon gafvacaniie. En jan besloot onmiddellijk daarvan gebiuik te maken, om eens een riije naar zee te maken. De vader van het weeshuis had het den jongens wei verboden, maar als hij op tijd terug was, hoefde de vader er niets van te weien. Wel jammer dat de kameraden niet vrij waren, maar licht zou hij ander gezel schap vinden. En dus reed de jongen de wetering af en bereikte al spoedig de zee, waar zoo ver het oog reikte één vlakte van naar hij wist betrouw baar ijs zich uitstrekte. Een poosje ging alles goed. Maar daar kwam op eens een dikke mist opzetten en hulde den jongen in een nevel, zoo dicht, dat hij geen tien meter van zich at kon zien. Onmiddellijk reed hij naai de kust, om echter na een poos tot de ontdekking te komen, dal hij zich in de richting vergist had. Begrijpende dat verder gaan levensgevaarlijk zou zijn overviel hem een gevoel van grooten angst. Het eenige was op de plaats te blijven en om niet te ver kleumen, bond hij af en liep een tijd iang op en neer. Maar er was ee» doordringende koude nachtwind op gekomen. Om zich daartegen eenigs» zins te beschutten, sleepte de jongen twee losse ijsblokken bijeen en wist ze rechtop tegen elkander te plaatsen, waarbij hij echter zijn handen ver wondde. Gehuikt kroop hij toen in die primitieve schuilplaats.Hij begreep echter, dat hij verloren zou zijn als hij in siaap vlei en daarom bracht hij den eindeloos langen nacht door mei beurtelings op en neer te draven en in de ijstent te rusten. Eerst tegen den ochtend werd de doodsche siilte verbroken door de sirene van de emaillefabritken, welke uit de verte tot hem doordrong en op dit geluid afgaande, bereikte hij den vasten wal. Op de naaste boerderij werd hij lief derijk ontvangen, bij den haard ver warmd en met heeten drank gelaafd. En toen was hij in staat naar huis terug te keeren. Daar had men den nacht in den grootsten angst door gebracht. Bij het krieken van den dag was een aantal ervaren mannen in verschillende richting op onderzoek uitgetrokken. Aanvankelijk bestond de vrees, dat handen en voeten bevroren waren, maar gelukkig bleek dit niet het geval. En door een zorgvuldige behandeling mochten ook verdere nadeelige gevolgen van dezen bangen nacht tusschen ijs en mist voorkomen worden. De vorst. Het filiaal van het Kon. Meteroio. gisch Instituut te De Bilt deelt bet volgende mede omtrent de heeerschen- de koude': In Midden-Europa over Swine- münde, Dresden en Breslau is de temperatuur sinds gisteren gemiddeld 8 graden gestegen, maar toch heerscht daar nog barre winter, te meer omdat het bij 16 graden C. onder nul sneeuwt. In onze omgeving is de temperatuur evenals over Noord-West- Duitschland en bijna geheel Engeland gedaald en Maastricht kwam meteen nieuw record van 20 graden C. in 1995 werd op 8 en 14 Februari 18 graden C. bereikt. Ten Noord oosten, Oosten en Zuidoosten van ons, strekt zich een sneeuwfront uit van Hernösand tot Weenen, dat ons zoo goed als zeker ook bereiken zal. Voorteekenen van het einde der vorst zijn nog niet in zicht. Uit Zaltbommel Woensdag-ochtend is een pad over de rivier aangelegd, waarover de personen voor half veergeld over kunnen. Groote ijsschollen zijn Dins dagavond tegen veerdammen en krib ben opgestuwd, zoodat het een werk was om een pad over de rivier te maken. Overigens leverden'de ijsmas sa's een interessant gezicht. Ook Donderdag gingen er reeds particulie- culiere auto's over. Uit Woudrichem De rivier tusschen Woudrichem en Gorinchem zit. Er is een voetweg over gemaakt en ook spoedig zullen er voertuigen overgaan. Gemeld wordt, dat in geheel Zuid-Rusland een buitengewone koude heerscht. Er zijn reeds negen boeren doodgevroren, doch men vreeesr, dat er nog meer slachtoffers zullen vallen. Tengevolge van de overmatige ver warming van een bioscoop brak daar brand uit, waarbij zes personen zwaar gewond werden. De te Stettin aanwezige vlieg tuigen, die aan de schepen in de Oostzee hulp zouden gaan verleenen, hebben door den sneeuwstorm van morgen van hun voornemen moeten afzien. Nieuwe noodsignalen zijn niet meer te Stettin opgevangen. Men vermoedt dat er in het meer oostelijk deel van de Oostzee nog verscheidene schepen met bestemming naar Hamburg zitten, over wier lot nog onzekerheid bestaat. Wolff maakt gewag van een geval van bevriezing, dat als waar schuwing kan dienen voor te dun gekleed gaande jonge dames. Te Nauen zijn beide beenen van een jong meisje, dat met dunne zijden kousen over straat liep, tot aan de knieën bevroren. Men acht het waar schijnlijk, dat zij zullen moeten wor den geamputeerd. De Deutsche Zig. verneemt, dat dit geval niet op zich zelf staat. De weergesteldheid boven Europa. Volgens het Meteorologisch Instituut te Berlijn valt er een lichte verande ring in de weersgesteldheid waar te nemen. Boven het Zuiden van Europa is een diepe depressie opgeueden en dit minimum gebied zal zich waarschijnlijk van de Mlddeilandsche Zee verder naar het Noord—Oosten uitbreiden. Dien tengevolge verwacht men een iels zwaardere bewolking, en daardoor, tengevolge van het verhinderen van een sterks warmte uitstraling, een iets zachtere temperatuur, voornamelijk des nachts, ln verband daarmee verwacht men lichten sneeuwval. ln Duitschiand blijft 't het koudst in Silezië, waar de temperatuur nog steeds 27 graden onder nul is. Ongewoon koud is het in Frankrijk Te Bordeaux vroor het hedenmorgen II graden, te Marseille was de tem peratuur zelfs 13 graden onder nui, en Clermont Ferand haalde een record koude met een temperatuur van 22 graden onder nul. In Noord—Italië is de gemiddelde temperatuur 10 graden onder nul, en pas op de breedte van Rome vindt men temperaturen d!e iets boven nul zijn. Aan de kust van Dalmatië vriest het 8 9 graden, en aan de Riviera valt sneeuw. Hoe ongewoon de weergesteldheid boven Europa dit jaar wel is, blijkt wel uit het feit, dat men uit Spits bergen hevige regens meldt bij een temperatuur van 2 graden boven nul. Wil men zeker zijn dat de water leiding ledig loopt na het sluiten der hoofdkraan, dan opene men in het gebouw de hoogstgeplaatste tapkraan De lucht treedt in de leiding en het water zal uit de aftapkraan bij de hoofdkraan wegvloeien, van de ver onderstelling uitgaande dat de water leiding vakkundig is aangelegd. Het gevaar voor overstrooming ont staat speciaal als de dool intreedt; de waterleiding welke bevroren is zet uit, de buizen scheuren en bij dooi springt 't water eruit en als de hoofdstop kraan niet gesloten is geeft dit aan leiding tot een onberekenbare schade. In de Grieksche grensgebieden werden, volgens betichten uit Athene, talrijke dorptn door wolven beditigd. Een bende hongerige wolven oveiviel aious berichten uit Mahia het gehucht Cokyize en doodde 16 in woners, vier soldaten entwee politie beambten. De arbeider Peters, te Saatbiücken die lid was van den Siahihelmbond, werd zonder eenige aanleiding door een aanhanger van het Roihonl Hatner, vermoeid. De dader, die reetds des morgens veiklaaid had een Stahihtlm man te zullen dooden is gearrestteid. De beide oorlogsschepen Slees- wijk Holstein en Oostzee, die in het ijs waren blijven steken bij hun pogin gen om andere schepen daaiuil te oevrijden, zijn hedenmiddag te Kiel teruggekeerd. Volgens berichten uit Sassnitz wordt het verkeer metde veerponten tusschen Duitschiand en Zweden steeds meer en meer belemmerd door het ijs. De veerponten met Slaapwagens uit Bellijn en Hamburg bleven soms veertien uur tn het ijs steken. Vee wordt in Zweden niet meer voor den uitvoer naar het buitenland geiaden, levensmiddelen worden slechts in beperkte mate door de veerbooten medegenomen. Tieile- borg is overstelpt met voor Duitsch iand bestemde waren. Een aantal lieden, die zich voor politie beambten uitgaven, zfjn binnen gedrongen in het hoofdkwartier van een bende dranksmokkelaars in het noorden van de stad. Zij dreven de menschen die 2ij daar vonden bijten in een achterkamer, waar zij hen dwongen tegen den muur te gaan staan. Toen werden de slachtcffcrs met geweren en een machinegeweer afgemaakt. Van de acht aldus over vallen menschen waren er zes dood en twee zwaar gewond. De daders waren met vrachtauto's gekomen. Een vrouw, die in de buurt woonde en die had hooren schieten, waar schuwde de politie, die de zes lijken, die letterlijk van kogels doorzeefd waren, vond. Allen dooden en gewonden hadden zes k tien kogels in het lijf. Het bloedbad speelde zich af in een garage die blijkbaar gebe zigd werd voor den clandestienen drankhandel. De politie denkt, dat men hier met een wraakneming van een concurreerende smokkelbende te doen heeft, die haar tegenstanders grondig heeft willen uitroeien. Van de daders is tot dusver gee nerlei spoor gevonden. Naar aanleiding van bet gebeurde heelt de hoofdcommissatis van politie in Chicago verklaard, dat hij thans een strijd op leven en dood gaat beginnen tegen het bendewezen ln Chicago Deze benden moeten worden .opgeruimd". Van de beide bij de moordpartij zwaar gewonden is er nog één gestorven. Een buurman had gezien, dat na de schietpartij vijf mannen de garage hadden verlaten. Brand in den Bosch. Om 3 uur gisteimiddag is brand uitgebroken op de zolderverdieping van het heerenhuis bewoond door den heer H Grasso op de Oude Dteze in Den Bosch. De brandweer tastte onmiddellijk de vlammenzee aan De gladheid bemoeilijkte het blusschirgs- werk zeer; na twee uur was men echter den brand meester. Het dak is ingestort. De bovenverdieping is geheel uit gebrand de rest heeft zeer veel wa terschade is grootendeels gered. Verdronken. Te Dordrecht zijn gisteren drie jongens in de Merweddehaven ver dronken, „Wat is Esperanto, vader?" „Weet je dat niet, dat is wereldtaal „Waar wordt ze dan gesproken?" „Nergens." Doodgevroren. Voor eenige dagen maakten iwee jongelui van ongeveer twintig jaar een uitstapje naar Ssargi n iinde. Daar 2ij den laatsien trein terug misten, gingen zij naar huis loopen, een tocht van zes uur. Een van hen bleef na enkele uren vermoeid achter, doch ook de andere, die in een naburig dorp hulp ging halen, bereikte zijn doel niet. Den volgenden morgen werden beiden door arbeidera dood opgenomen, Bij de slooping van een huis in de Kerkstraat te Amsterdam is gister ochtend een plafond ingestort. Een der beide sloopersbazen, die daaraan het werk waren, is door het vallende puin getroffen. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. HEEREN WINKELIERS Maakt ge uw reclame-budget op, ruimt dan een flinke, ruime plaats in voor geregeld advertee- ren in dit blad, dat in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving al gemeen gelezep wor4t- will I li I I I III li r* 1 ■■mniwnirjw. >,-»>«-^.'-ïtaoassWZSHSWam

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7