fËÜüiErma m w .V >fé - nschen leeftijd gapanb'pj No. 14. Zaterdag 16 Febr. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 15 Febr. 1929. Ziekenhuis-kwestie vermoe delijk opgelost. Subsidieaanvrage aai de gemeente Men kent de geschiedenis, of mis schien lijdensgescfnedenis deroperatie kamer, ihans van 't ziekenhuis. Bij gelegenheid van 't 75-jarig bestaan van het klooster J. M. J. in 1919, werd een collecte gehouden, bedoeld als hulde aan de zusters en de vorming van een fonds voor dt stichting van een operatiekamer in dit gesticht. Door giften van particulieren, fa brikanten, gemeente, steeg dit fonds telken jare, zonder dat echter uitvoe ring aan net plan kon worden gegeven, dan door deze, dan door dieomstan digheden. Een plan, een gebouwtje acuter het klooster te vergrooten tot operatiekamer met toebehooren, was op 't punt verwezenlijkt te worden, maar de voorzitter van 't Kerk- en Gisihutsbestuur voelde er weinig voor half werk te maken en achtte 't beter eentge jaren te wachten, dan nu iets te maken, wat niet aan de eischen voldoen zou, daar meer en meer be hoefte gevoeld werd ook Aan een be hoorlijk ziekenhuis. De aandrang voor een en ander werd hoe langer hoe grooter en na eentge jaren werden nieuwe plannen ontworpen en besproken, maar deze opzet bleek te grootsch en te kostbaar om te financieren en vooral de exploitatie met eenige kans op succes te voeren. Toen werd na overweging en be sprektngen overgegaan tot het ont werpen van een meer bescheiden plan, maar niettemin een plan dat beteekent een geheel modern ziekenhuis, met een 20 tal bedden en een dito ope ratiekamer, maar dat niet zoo omvang rijk was ais de eerste opzet. Dit is nu het pian, dat naar wij vernemen, met goedkeuring van den bisscnop, door 't Kerkbestuur van St. |an met B. en W. der gemeente is besproken en waarvoor thans, als wij goed ztjn ingelicht, onder overlegging van teekeningen en begrooting een subsidie aan den gemeenteraad ge vraagd wordt van f 20.000. Het is de bedoeling om het Zieken huis, dat ontworpen is door het ar chitectenbureau Van Ree en Bossaerts alhier, onder deskundige voorlichting en waarvoor de bouwgrond naast het St. Tneresia-gesticht reeds geruimen tijd gereed ligt, te bouwen en in te richten uit bovenstaand bedrag met de gelden die het operatiekamerfonds ter beschikking kan stellen (zijnde pl.m. f 24.000), terwijl het Kerkbestuur de rest van het benoodigde bedrag (pl.m. f 35 000) zal storten en voorts de exploitatierisico van het ziekenhuis zal dragen. Het zal komen onder't beheer van 't Gasthuisbestuur. Zooals wij mededeelden, is de goed keuring van Mgr. Diepen op dezen opzet verkregen, zoodat het nu van de medewerking ten deze van den Raad zal afhangen of deze lang han gende en voor onze gemeente en de geheele streek zoo hoogst belangrijke kwestie ten spoedigste tot een goed einde komt. De bijdrage, die gevraagd wordt is niet gering, maar o i. in allen deele gerechtvaardigd, om de daarstelling than3 weer niet te doen mislukken. Wij vernemen dat de behandeling reeds a s Vrijdag in den raad komt Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 22 Februari 1929, des nam. ten 7 uur op het Raadhuis. Aan de orde 1. Ingekomen stukTcen. a Verslag der R K. Hoogere Handels school over 1928. b Goedgekeurde begrooting voor 1929. V mm De directie der jubileerende N. V. J. C. Spapens' Schoenfabrieken. V. 1. n. r.: de heeren F. C. Spapens, J. C. Spapens, A. J. Spapens en de heer J. M. Maas, (mede-oprichter der Mesco-schoenenwinkels.) Directie met familie en het personeel der N. V. J. C. Spapens' Schoenfabrieken te Waalwijk. Jm c. Goedgekeurd raadsbesluit tot ver koop van grond aan J. Kooien. d. Goedgekeurd raadsbesluit tot het verleenen van een bouwcrediet aan de Woningbouwvereer. „Baardwijk". e. Verslag met exploitatierekening over 1928 der Besoijensche honing- bouwvereeniging. 2. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Baardwijksche Steeg en aan de Mr. van Coothstraat. 3. Voorstel iot vaststelling der verordening op de he'fing van school geld voor het Lager Onderwijs. 4. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan P. J. J. Letschert als Markimeester 5. Mededeelingen omtrent de her opende onderhandelingen inzake de verbindingstraat Mr. v. Coothstraat— Stationsstraat. 6. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heifing van Slacht huisrechten. 1 7. Verzoek van het Kerkbestuur van de parochie St |an Baptist om een subsidie van f 20 000 in de kosten van het bouwen van een ziekenhuis. 8 Mededeelingen in geheime ver gadering omtrent de opdrachten voor het maken van schetsontwerpen voor een nieuw Raadhuis Lezing Ir. Schilthuis. Voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield Ir. Schilthuis, eerst aanwezend Ingenieur bij de Zuiderzee werken, Donderdagavond in Hotel Verwiel een lezing met lichtbeelden over de Zuiderzeewerken,die ook voor niet-leden toegankelijk was. In aanmerking genomen het bar koude weer, was er flinke belangstel ling, waarover de voorzitter de heer Mortier bij de opening zijn verheuge nis uitsprak Aan de hand van de noodigegrafi sche kaarten en ontwerpen, besprak Ir. Schilthuis in het eerste gedeelte hoe het plan tot drooglegging der Zuiderzee gegroeid is en met welke technische moeilijkheden men te kam pen heeft gehad Hij maakte duidelijk hoe de werkzaamheden, het afsluiten van dijken, de wijze van indemping, enz. geleid worden. Spr. verklaarde dat door de drooslegging derZuider- zee ons land 220 000 H.A. grond rijker zal worden, d.i. '/io gedeelte van de bebouwbare oppervlakte van Neder land. In het tweede gedeelte der lezing illustreerde spr met l chtbeelden tot in de kleinste bijzonderheden hoe en met welke machines en materialen het werk wordt gevoerd. Iedereen kreeg nu een goed beeld van den geweldigen arbeid welke de droogmaking van de Zuiderzeeeischt Datdwingtinderdaad bewondering af. De aanwezigen toonden zich door het applaus dankbaar voor deze voor dracht. Werkloosheid. Ulf de gegevens die ons door het correspondentschapder Intercom Ar beidsbemiddeling verstrekt werden blijkt, dat in dit zoo algemeen on gunstige jaargetijde de werkloosheid toch zeer aanmerkelijk minder is dan verleden jaar. In Februari 1928 stonden bij ge noemd correspondentschap in totaal 59 personen als werkzoekend inge schreven, waaronder 54 uit de Schoen en Lederindustrie. Dit jaar is dit cijfer tot de helft teruggeloopen, in weer wil van de abnormale koude der laat ste weken Uit de Schoen- en Lederindustrie staan 21 personen als werkloos inge schreven; voorts nog 3 opperlieden, 1 los werkman, 1 stucadoor, 4 metse laars, 1 timmerman, 1 verver en 1 boekhouder. Humoristen—concours. Ter gelegenheid van het 5—jarig bestaan der vereeniging „Vrienden- kring" gevestigd in het calé van den heer W. v. Helvoirt te v.m Baardwijk zal er door die vereeniging een wed strijd voor komische du tten worden georganiseerd. Dit concours zal wor den gehouden op Zaterdag en Zondag 6 en 7 April a,s. en Zondag 21 April d.a.v. Waar flinke prijzen worden be schikbaar gesteld en de rege ling in goede handen is, mag een flinke deelname en vanzelf ook veel publieke belangstelling worden ver wacht. Lezing over de „Romeinsche kwestie" De z g. Romeinsche kwestie die ihans na tientallen jaren eindelijk is opgelost staat nu meer dan ooit in de publieke belangstelling van de geheele wereld. Hoewel de katholieken uit den aard der zaak het meest bij deze kwestie betrokken zijn, is het toch opvallend hoe velen onder hen met deze gewichtige aangelegenheid in het geheel niet of slecht opde hoogte zijn. 't Is dan ook zeer toe te juichen dat de Z.E. heer Pastoor v, Erp bereid gevonden is over dit zeer actueele onderwerp eene lezing met lichtbeel den te houden op a s Maandagavond te 7 uur in het Patronaatsgebouw. Hoewel deze ontwikkeiingsavond van wege de R.K Werkliedenvereniging afd. v.m. Baardwijk gegeven wordt, heeft iedereen toegang tot deze lezing. (Leden gratis, niet—leden lOcent.) Ongetwijfeld zullen zeer velen van deze gelegenheid gebruik maken om door een duidelijke uiteenzetting, ver licht met tal van fraaie lichtbeelden beter op de hoogte te komen met de veelbesproken „Romeinschekwestie." Schoenen. De invoer van schoenen in Dec. 1928 bedroeg 204,616 paar ad f 401.967 tegen 344,^84 paar ad f617.940 in Novem ber 1928 en 238,384 paar ad f 480.518 in December 19^7. De uitvoer van schoenen bedroeg in December 1928 31.295 paar ad f 205.932 tegen 55,116 paar ad f 318,238 in November 19 8 en 50,257 paar ad f28l.9i7 in December 1927. Brand in v. d. Sanden's Schoenfabriek te Veldhoven. In de gemeente Veldhoven ontstond hedenavond een felle brand in Van de Sanden Co's. Schoenfabriek. Het vuur greep snei om zich heen en zette het magazijn en het kantoorge bouw in lichtelaaie. Aangezien met de primitieve plaatselijke brandweer niet veel viel uit tè richten, werd de hulp van de Eindhovensche brand weer ingeroepen. Deze was viij spoe dig ter plaatse en tastte het vuur met alle kracht aan. Zij slaagde er in den brand te beperken tot magazijnen en kantoorgebouw, die echter totaal uit brandden. Het eigenlijke fabrieksge bouw bleef gespaard. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. De brand is ontstaan in het magazijn, waar men even voor het einde van den werktijd een dikke rook bemerkte. Het mocht echter niet gelukken het vuur in den aanvang te stuiten. Verzekering dekt de schade. Ver moedelijk zai het bedrijf zeer spoedig weer op gang gebracht kunnen worden. Lezing Herman de Man uitgesteld. Het Letterkundig Comité kreeg Woensdagnamiddag het bericht, dat wegens ongesteldheid van den spreker de lezing van Herman de Man, welke gisteren zou worden gehouden, tot nader datum moest worden uitgesteld. Het Comité heeft nog dienzelfden avond een bulletin uitgegeven en hiervan kennis gegeven. Wij hopen dat de ongesteldheid van den heer de Man niet van ern- stigen aard is en de spreker spoedig in de gelegenheid zal zijn de teleur stelling van 't Comité e. a. te ver goeden. Niet gegund. Wij vernemen dat het bouwen van een woonhuis voor den heer J van den Heuvel In de Mr. van Coothstraat, waarvan wij in een vorig nummerde W. Zijlmans Nieuwenhuijzen Gijsmau Chr. Montens v. d. broek boezer 62 65 10U 58 41 56 aanbesteding mededeelden, niet zal worden gegund. Een nieuw ontwerp wordt gemaakt, waarna aanbesteding daarvan volgt. Te voet over 't kanaal. Het kanaal bij Drongelen is geheel dichtgevroren, tengevolge waarvan de. scheepvaart en de veerdienst zijn ge stremd. Op sommige plaatsen is het ijs twee meter dik Deze week zijn proeven genomen, waaibij bletk, dat het ijs sterk genoeg is om er het voet gangers- en iijwielveikeer over te lei den. Ter plaatse waar anders de pont vaart is r.u een pad van koolasch over 't ijs gelegd. Er zullen ook proeven genomen worden voor het snel- en zwaar verkeer. Barakconcours. Wij verwijzen nogmaals naar dein dit nummer voorkomende advertentie van den heer van Daelen, in wiens café een groot Barakconcours wordt gehouden. Biljarten Zaterdag j 1. had in café Kemperman de negende competitiewedstrijd plaats lusschen „Ons Genoegen" en K.O.T. Waspik. Ondanks atle vermaningen speelde het eerste drietal van „Ons Genoegen" een zeer slechten wed snijd, waarin een record aantal beur ten werd behaald. Ook't eerste drietal van KOT. vertoonde een zeer slap spel. Het tweede drietal van „Ons Genoegen" deed beter werk en speelde met hetzelfde gemiddelde als'(eerste drietal. Hieronder volgt de uitslag: „Ons Genoegen" K.O.T. Waspik. (Kemperman) Fr. Slaats 100 Th. v. Weert 10J J. de Graaff 88 slaats 100 Jan v.uudheusden 100 i\. v, Oudheusden 1U0 Hoogsie serie werd behaald door Th. van Weert met 26 caramboles. Heden, Zaterdag, de tiende compe- titiewedstiijd in hel calé Ant. v.Ber- kel, waar „Amusement" Dij de W.B C. op bezoek komt. Door een overwin ning van de W.B.C. zal deze zich de finitief op de eerste plaats handhaven, terwijl door een overwinning van „Amusement" deze zoo goed als zeker zich op de tweede plaats zal nestelen. Aangezien de W.B C. op eigen bil- jart4ftfpeelt, geven we haar de beste Kansen. „Amusement" kon er echter wel eens anders over denken, want ze wisten ook buiten alle verwachting „Ons Genoegen" in eigen huis te kloppen. In teder geval zal het aan spanning niet ontbreken. Sportliefheb bers, komt dus zien. Buitenlandsche firma's. Tusschen drie belangrijke Frank- forter pantoffelfabrieken, de Goto Schuhfabrik A.G., de firma Adler Neumann en L. C. A. Schneider is een nauwe belangengemeenschap gesloten. Voorloopig blijven de fa brieken nog zelfstandig, maar verwacht wordt dat op den duur fusie volgt. Frika Schuhfabrik A.G. te Mann heim heeft haar betalingen gestaakt met een passief van f370 a f 4U0.0LÜ. Deze firma met 250.000 Mark aan deelenkapitaal had een zeker renom mée, maar schijnt het na den dood van haar oprichter niet meer te heb ben kunnen bolwerken. De netto-winst der firma Chaus- sures Ehrlich te Parijs over het boek jaar 1927- 8 bedraagt 2.658.157 francs, tegen 969.353 frs. in het jaar tevoren. Hierbij dient in aanmerking genomen dat het aandeelenkapitaal van 9 op 65 millioen frs. verhoogd is. V.v. d. S. Duitschland's schoeneninvoer. In den Duitschen schoenenimport neemt Tsjecho-Slowakije verreweg de belangrijkste plaats in. Het aandeel van Nederland is echter het laatste jaar ook belangrijk toegenomen. Ter vergelijking laten wij hier een aan de Frf. Ztg. ontleend staatje volgen ln totaal ln mill. R.M. Engeland Ntüerland Oostenrijk Tsjectio-Slowakije België Zwitserland Vereenigde Staten Invoer (in 1000 paar). 1926 1927 1928 1565 2990 4219 16.56 3u.50 40.63 46 90 179 48 73 159 134 256 231 859 1985 3106 83 218 250 105 175 155 40 48 28 In tegenstelling hiermede is de uit voer van Duitschland sterk achteruit gegaan. Uitvoer (in 1000 paar). 1926 1927 1928 ln totaal 2270 2z84 2u61 In milt. R.M. 19.52 24.06 25.18 Denemarken 434 519 313 Engelai d 159 144 28 Neüeiland 99 82 82 Nooi wegen 320 461 335 Da tzlg 320 461 335 Oostenrijk 178 152 175 Zwitserland 183 290 394. Veieemgde Staten 217 49 De laatste maanden nu zou de in voer belangrijk zijn afgenomen. Aan genomen wordt, dat dit in verband staat met het feit, dat de Duitsche schoenfabrieken zich meer gaan toe leggen op de vervaardiging van goed koop schoeisel. V.v. d. S. Van Gedeputeerde Staten. G;deputeerde Staten van Noord- Brabant hebben de schorsing door den gemeenteraad van Roosendaal, van wetnouder Konlngs, wegens leve rantie aan de gemeente, opgeheven. Princentiage vroeg aan Breda een scnadetoosstetling van tlOOOÜO. Gedeputeerde Staten hebben dtl vast gesteld op f74.164 75. Demonstratie van greppelploegen in het Land van Heusden en Attena. Waar de in September 1928 te Moer dijk gehouden demonstratie van grep pelploegen wegens onvoldoende deel neming geen voldoende resultaten gaf, overweegt de Commissie voor de Landbouwwerktuigen der Noord-Bra- bantsche Mij. van Landbouw om in dit voo'jaar, zoo mogelijk ongeveer half Maart, nogmaals zoo'n demon stratie te houden. Thans in het Land van Heusden en Altena, dat hiervoor, met zijn meer grasland dan bouwland, meer is aangewezen en ook meer be hoefte heeft. De plaats waar de de monstratie wordt gehouden, zal wan- neer zij doorgaat, later woiden aan gewezen. Vervaardigers of fabrikanten van greppelploegen kunnen zich voor deel neming opgeven bij den secretaris der Noord Brabantsche Mij.van Landbouw te Almkeik. De vragen van den heer Braat i De heer Braat had den minister van Waterstaat vragen gesteld betreffende onvoldoende bemalingen door een wa tergemaal bij Kelzersveer: Is het den Minister bekend, dat bet watergemaal bij Keizersveer thans zoo weinig draait, dat de be trokken bewoners weer veel last van te veel water hebben? Is Zijne Excellentie bereid te be vorderen, dat het bewuste gemaal zooveel mogelijk water verzet, ten einde de gemotiveerde klachten van thans te voorkomen De minister antwoordt thans, dat op vragen van den heer Braat bezwaarlijk antwoord kan worden gegeven, aan gezien daaruit niet blijkt: lo. welk stoomgemaal wordt be doeld; 2o. gedurende welken tijd waterlast is ondervonden 3o. welke polder over waterlast had te klagen en meer bemaling wenschte. Bij den Rijkswaterstaatsdienst ztjn geen klachten ingekomen, zoodat ook niet zelfstandig kan worden nagegaan waarop de vragen betrekking zouden kunnen hebben. Geen stopzetting te vreezen van Brabandts electriciteilsvoorziening. Wij lezen in „De Telegraaf". Naar aanleiding van een door ons uit Geertruidenberg ontvangen bericht, I- mmbshi

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9