GRIEP ABDIJSIROOP hebben, dat wordt dan 14 x3£. Het stuk grond van de Wit is ongeveer 266 M2. Een gedeelte is nog erfpachts- grond en kunnen we dus niet defini tief verkoopen. Er is nu goote kans dat de zaak spoedig van 't Ministerie af komt en alle erfpacktsgronden ons ei gendom worden. Ik heb de keeren wel steeds hiermede zoet gehouden, maar nu komt 'tl toch spoedig in orde. Tegen verkoop 'hebben wij dus geen bezwaar Het lid Nederlof juicht de plannen toe. Voorz Er zal daar een aardige wo ning gebouwd worden. Nu volgt er wel uit dat we weer een café rijker worden maar daar is niets aan te doen. En nu over den prijs, 't Terrein van Speet jens hebben we indertijd verkocht voor 4.Wat vlak naast de loswal ligt, is natuurlijk ook 't meeste waard. Ik zou willen voorstellen om voor Speet jens 3.50 en voor de Wit 3.te rekenen. Nederlof. En wat betaalde Dupont? Voorz. 3.maar we hebbeir toen besloten om het oploopende gedeelte te verhoogen. Nederlof. Als we dat terrein aan de Wit verkoopen, hoeveel houden we dan nog over tot de Spoorlijn? Voorz. Ik weet 't niet preeies. Nederlof. Zou 't soms genoeg zijn voor twee woningen? Voorz. .Ta, ik schat 't geheel op 30 Meter. Hierna gaat de Baad met 't voorstel accoord. 8. Voorstel B. en W. tot wijziging van de verordening op de keuring van vlees ch war en. Conform de missive van den Minis ter wordt de gevraagde wijziging aan gebracht. 9. Ingekomen stukken. Van den Kamerheer van de Konin- gin-Mioeder is een dankbetuiging inge komen op het gelukstelegram, door 't Gemeentebestuur aan H. M. bij haar jubilé gezonden. Dankbetuiging van Dr. Jaspers voor de vaste aanstelling als gemeentearts. Verslag Commissie tot wering van schoolverzuim. Verslag van de Arbeidsbeurs. Goedkeuring van Ged. Staten op eenige raadsbesluiten. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Adres Federatie van Bouwvakarbei ders inzake borgstelling enz. Gevraagd wordt gemeentewerken zooveel moge lijk in eigen beheer uit te voeren. Voorz. Een gemeente als| de onze kan toch niet alles in eigen beheer uitvoeren. Sassen. Dat is onze taak ook niet. De Voorz. acht het bovendien ge- wenscht eerst eens af te wachten hoe in deze 't Rijk zal handelen. Verzoek van de Gebrs. Nachtlee om vergunning tot het leggen van een trottoir met afsluitband. De gevraagde vergunning wordt verleend. Als erkenning van eigen domsrecht wordt een recognitie ge vraagd van 1.per jaar. Verzoek van J. A. de Wit om toe stemming tot het leggen van een brugje met loopplank. De vergunning wordt verleend onder dezelfde voorwaarden als verleden jaar te St. Maartensdijk, tegen een vergoe ding van 15.per jaar. Naar aanleiding van een schrijven van het Gemeentebestuur aan de Ned. Spoorwegen om eene tegemoetko ming naar aanleiding van den jong- sten dijkdoorbraak, zegt de Voorzitter dat van de Spoor.wegen een afwijzend antwoord is ingekomen. Inmiddels is het verzoek reeds uit gevoerd en heeft men de aftakking naar de P.N.E.M. reeds doen verhoo- Het door het Chefs-personeel der N. V. J. C. Spapens' Schoenfabrieken 1.1. Zondag aangeboden portret van den jubilaris-oprichter en directeur, den 1 heer J. C. Spapens, geschilderd door den Kunstschilder Franken te 's Hage. gen. In verband met bovenstaande is van den Emeliapolder de mededeeling ingekomen dat men geen bijdrage kan verleenen. Voorz. Maar ik blijf hierbij toch niet stilzitten. Nederlof. Van boeren kun je echter niet veel verwachten. Staal. Da's zeker op mij. Voorz. Neen, want u is een heer- boer. (Gelach); De Voorz. deelt mede een kostenop gave voor uitbaggering van de haven te hebben ontvangen. Een aannemer biedt aan het werk voor 650.— te verrichten. Men zal zich nog in verbinding stel len met kleine aannemers. Adres van den heer Leijsen, rent meester van mevr. van Geijk, houden de verzoek om over den dijk voor de aldaar liggende perceelen een vrijen inen uitweg te behouden naar de stad. Voorz. Wij zijn niet van plan om de pachters geen uitweg te geven, maar 't is wenschelijk dat daarvoor een scha devergoeding gegeven wordt. De dijk naar Drimmelen kunnen wij afsluiten. Om er dan te komen kan men 'n 50 M. omrijden door den polder. Over 't ge deelte van de vuilnisbelt tot de stoep laat. ik geen wagen meer rijden. Nederlof. Dat is ook een zeer slecht punt. Voorz. Dat komt van het gerij en 't vervoer. Daarom wil ik dat gedeelte afsluiten. Wij benadeelen daar nie mand mee. Een boer zou het toch ook niet toelaten als men een weg door zijn land legde. Ik denk dat hij er gauw met een hooivork op af zou gaan. Ik doe het minder vechtlustig en stuur er een veldwachter met papier en pot lood op af. Van mevr. v. Gejjk moeten we een jaar lij ksche schadevergoeding vragen voor het grasgewas dat er stuk gereden wordt. We zullen dan de ver gunning verleenen tot wederopzeggens toe, onder bepaling dat zij aan derden geen recht van uitweg mag geven. De weg moet bereden worden zooals door B. en W. zal worden aangegeven, We zullen de pachters van mevr, v. Geijk waarschuwen zich strikt aan onze voorschriften te houden. Bij den eerste die zich niet aan onze aanwijzingen houdt, wordt de vergunning terstond ingetrokken. Nederlof. Voor wie komt het onder houd? Voorz. Daar moeten de pachters zelf voor zorgen. Doen ze dat niet dan zul len wij het op hun kosten doen. Maar ze moeten eerst eens in orde brengen wat ze verleden jaar kapot gereden hebben. We stellen voor een. jaarlijk- sche vergoeding te vragen van 40.—. Staal. En wie) moet er verharden als het noodig is. Voorz. De gemeente niet. Als het noodig is moeten de pachters ook ver harden. Ik heb er dag en nacht voor over Staal. Om er bij te zitten? Voorz. En ze op de bon te zetten. Voor de handhaving van de recht vaardigheid verklaart de heer Sassen zich goed met het voorstel van B. en W- te kunnen vereenigen. Ook de overige leden gaan er mede accoord. Verzoek van Majoor Elshout om 't bij hem in huur zijnde stukje gemeen tegrond opnieuw te mogen pachten voor den tijd van 3 jaar. Waar echter bij den dijkdoorbraak een stuk er van is weggeslagen, vraagt hij de pacht van 10.te brengen op 6. De Raad gaat hiermede accoord. Schrijven van v. d. Sluis, aangaande de voorwaarden waarop hem een per ceel grond zal worden verkocht, om daarop een woonhuis met garage te bouwen. B. en W. bepalen o.m. dat de garage niet benut mag worden voor opslagplaats. Tegen dit laatste maakt adressant bezwaar. Sassen. We zouden eenigszins tege moet kunnen komen door te bepalen, dat er geen beurtgoederen mogen ko- «n dootatx. M5e*65cÓ men. De Voorz. acht het niet gewenscht, dat ter plaatse een opslagplaats komt van meel, olie, enz. Besloten wordt het adres in handen van B. en W. te geven, welk college alsnog een onderhoud zal hebben met v. d. Sluis. Verzoek van de plaatselijke indu- strieelen om verkorting van de kermis. Voorz. In 1927 is dit punt al eens in den Raad geweest en toen. staakten de stemmen. Meermalen is in B. en W. overwogen de wenschelijkheid om de kermis te verkorten. Voorop staat, dat wij de kermis geenszins weg willen hebben. Hoe beter kermis en meer at tractie, hoe liever. Als we om ons heen kijken, dan zien we in geen enkele ge- meénte als de onze dat er een week kermis wordt gehouden. Wanneer het Woensdag is, zeggen de meeste men- schen al, „Nou moest de kermis zijn afgeloopen", In hoofdzaak wordt er van Zondag tot en met Dinsdag ker mis gehouden en tot slot nog de laat ste Zondag. Door de week is het verder een z.g. kroegkermis, waar men „pof" heeft. Gevolg is, dat ook de winkels moeten poffen, omdat alle centen op zijn. Misschien is er wel een enkele kastelein, die van een verkorten ker mis een beetje nadeel ondervindt, maar dat weegt niet op tegen 't alge meen belang. Van den anderen kant willen wij alles doen om een goede ker mis te houden en het voor de exploi tanten zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Ons voorstel is om de kermis te houden van Zaterdag tot en met Dinsdag. Dus Zaterdagnamiddag ope- j nen. We compenseeren daardoor eenig- zins het verlies van den laatsten Zon- dag. I Wanneer we ingaan op het verzoek i van de industrieelen en de kermis van Zondag tot en met Woensdag houden, dan zouden de arbeiders 3 volle werk- j dagen missen en bij ons voorstel twee j dagen. Voor mij is er nog een factor om de kermis op Zaterdag te openen. De vooravond was voor de politie steeds de lastigste. De menschen zit- ten met het geld in hun zak en zijn uit hun humeur omdat ze nog niet in de mallemolen kunnen. Nederlof. Ik behoor wel tot de onder teekenaars van het adres, maar ik kan me toch zeer goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. v. d. Loo. Ik ben ook voor inkorting van de kermis, maar zou de Woensdag er toch bijlaten en niet op Zaterdag openen. Voorz. Ziet U daar eenig voordeel in? v. d. Loo. Als de kermis Zaterdag geopend wordt, dan vrees ik, dat er Zondags velen hun Godsdienstplichten zullen verwaarloozen. Voorz. Wanneer we het moesten in voeren dan was het iets anders. Maar het bezwaar van u geldt nu ook voor de weekkermis. v. d. Loo. U hebt gelijk, zoover had ik niet gedacht. Voorzitter. Nu ziet men velen des Zaterdags voor de kermis ook zwaar beladen thuis komen. Dezulken zullen waarschijnlijk niet 's morgens om 7 u al in de kerk zitten. Sassen. Ik kan met het voorstel van B. en W. wel accoord gaan, maar zou er nog iets aan toe willen voegen. Men heeft mij gezegd dat voor velen de laatste Zondag de onkosten moet goed maken. Zouden we daarom de laatste Zondag nog gelegenheid kunnen geven tot dansen b.v. De menschen willen dan toch uitgaan en dan is het beter om ze in eigen plaats te houden. An ders gaan ze naar Breda of Oosterhout. Als de stad paal en perk stelde aan de dancings, dan konden we ons ook rus tig houden. Maar nu kunnen we het uitgaan niet coupeeren. De Voorz. kan zich niet met dit voor stel vereenigen, dat alleen op de kaste leins berekend is. De meeste gezinnen zullen dan weer 2 weken van verdien sten verstoken zijn en de moeders moe ten maar zien rond te komen. Als ze nu van Woensdag tot Zaterdag wer ken en men geeft dan Zondag nog 'n nakermis, dan zullen de verdiensten van die week weer opgaan. De na- kermis wort z.i. uitsluitend een kroeg dag. Sassen. Maar coupeeren we de zaak er mee? De centen zitten in den zak en moeten op. Doen ze het niet hier, dan gaan ze naar elders. Voorz. Dan zouden we eiken Zondag een poging moeten doen om de men schen tegen te houden. In de stad kan men altij dansen en als de jongelui centen hebben trekken ze er heen. Het lid Sassen vindt het noodzake lijk om dit tegen te gaan. Persoonlijk is spr. tegen alle kermisleut. Wat het poffen betreft, merkt spr. op, dat zulks niet een gevolg van de kermis is, maar van de schandalig lage loonen welke ter plaatse worden uitbetaald. Maar spr. wil niet den indruk achter laten dat hij voor al die lol is en ver klaart zich tenslotte voor het voorstel van B. en W. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. m.a.s. aange nomen. RECHTSZAKEN. Familietwist. J. v. d. V. te Loon-op-Zand had al daar met zijn zwager ruzie gehad, wel ke familieoorlog leidde tot mishande ling, waarbij de aanvaller zich geducht had verweerd. Wat gebabbel gaf aanleiding tot de mishandeling, welke J. v. d. V. komt te staan op 10 boete en 2.50 aan schadevergoeding. Als verdediger trad op Mr. E. van Zinnicq-Bergmann, Den Bosch. Een ontaarde zoon. A. M. v. d. D., horlogemaker te Ois- terwijk, gedetineerd, zoon uit een ge zin van 10 kinderen, had in de woning zijner moeder, eene weduwe, die te Ois- terwijk een bakkerszaak drijft, een benzine-ontploffing veroorzaakt, ge volgd door brandstichting. De rechtbank had den verdachte des wege veroordeeld tot 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. In hooger beroep veroordeelde het gerechtshof den ver dachte conform den eisch tot 4 jaar gevangenisstraf. Mishandeling. M. v. P., tuinder te Capelle, had in Jan. 1.1. den timmerman Jan Pruissers te Sprang, zoodanig met een schaats geschopt dat hij er pijn en verdere last van had. J. Pruissers werd als getuige ge hoord, doch wegens ziekte van den vol genden getuige werd de verdere behan deling der zaak uitgesteld. Overtreding Invaliditeitswet. De rechtbank veroordeelde C. P. v. H„ landman te Almkerk, in hooger beroep van een vonnis van het Kantongerecht te Heusden, wegens overtreding der In validiteitswet tot 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Die zoo'n haast had. A. v. d. W. te Herpt kwam gejaagd aan de veerpont, bestuurd door den veerknecht M. de Weerd uit Nederhe- mert. 't Was op 13 Aug. 1928 en de haastige passagier die vroeg vlug te worden overgezet was per fiets en droeg 4 stokken welke versch afgesne den schenen te zijn. Een en ander dien de mede als aanwijzing tegen A. v. d. W. door het Kantongerecht te Heusden veroordeeld tot geldboete en van welk vonnis hij in hooger beroep kwam, terwijl hij beweerde onschuldig te zijn. Eischbevestiging van het vonnis Bedreiging en vernieling. L. V., een jonge arbeider uit Capelle had ruzie gekregen met den soldaat Nieuwenhuijzen en viel hem aan met een mes. Terwijl hij zijn tegenpartij naar de keel greep, bedreigde, hij hem met den uitval: „Ik zal je de keel af snijden." Het kwam echter allelm tot een fikschen houw in den uniformjas van Nieuwenhuijzen. Het had met dat al erger kunnen loopen. Verdachte is al eens veroordeeld wegens wederspan- nigheid. De Officier eischte 4 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk. De verdediger Mr. van der Kun, Den Bosch, voerde aan dat hier geen sprake was van een moorddadigen aanslag of werkelijke bedreiging tegen het leven. Het gaat alleen over vlegelachtige kwa jongensstreken. Ds. Voorhoeve, Den Bosch, weet bij informatie dat verdach te niet ongunstig bekend staat en zal nader een reclasseeringsrapport in dienen. PI. verzocht in verband hier mede de uitspraak te verdagen en ver zocht voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak volgt nader. Nieuwjaarsvierders. Een vijftal mandenmakers uit Vlij men, genaamd C. H., A. H., J„ H., A. M. en A. H., hadden op Nieuwjaarsdag in Café van den Hout den boel op stelten gezet. C. Ekels, een andere klant, had ruzie met een der mandenmakers en toen begon er een algemeene herrie, waarvan de kastelein met al de gebro ken en stuk getrapte spullen de dupe werd met aanmerkelijke schade. Het licht werd door den troep ruzie makers gedoofd, waarna al wat er was aan 't slaan en vechten trok, zeker wel 25 man. Er waren ook vrouwen in de herberg. Een vader met drie zoons te gelijk, gaven gevieren óók geen krimp en stonden nu onder de rechters om zich wegens mishandeling te verant woorden. De moeder ontsprong den dans. 't Was daar 'n bende in dat café, aldus de papa. Dan moet je daar niet komen en niet aan die bende mee doen, aldus de president. Ook de Caféhouder werd als getuige gehoord. Hij staat te liegen! aldus alle ver dachten. Van den Hout vroeg schadevergoe ding, doch heeft geen verhaal over wat er in het donker vernield werd. Tegen ieder der verdachten, C. H., A. H. en J. H., werd 30 boete geëischt, tegen de twee anderen vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Meineed. Voor de rechtbank had zich te ver antwoorden J. v. d. B., 54 jaar, land bouwer te Engelen, verdacht terzake: dat hij op 12 December 1928 te Den Bosch ter openbare terechtzitting van het Kantongerecht als getuige onder eede gehoord in een visscherywetover- treding een valsche verklaring heeft af gelegd. Dat is AKKER'S Voorde Borst Verdachte werd conform den eisch wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Overtreding Jachtwet. P. N. van H., metselaar, Waalwijk,! dat hij op 19 Juni 1928 te Waalwijk in' het jachtveld zich met een geladen ge weer heeft bevonden, vergezeld van een hond, zonder vereischte vergunning. Te dezer zake werd verdachte veroor deeld door 't Kantongerecht Waalwijk tot 50.subs. 25 dagen hechtenis en uitlevering geweer, en kwam van dit vonnis in appel. Vanwege het O. M. is 1 getuige ge dagvaard. Met vernietiging van het vonnis ver oordeeld tot 40 boete. NIEUWKUIJK. Toen de landbouwer P. v. d. A. Zondagmorgen op een lad der staande aan het hooiplukken was, had hij het ongeluk dat de ladder uit gleed met het noodlottig gevolg dat hij ernstig kwam te vallen. Zwaar ge kneusd en bewusteloos werd hij opge nomen en werd direct geneeskundige hulp ingeroepen. Deze constaterde zwa- fe inwendige kneuzingen, zoodat hij wellicht geruimen tijd het bed zal moe ten houden. Van gemeentewege zal het voet- en fietspad naar de Hoeve alhier worden verbreed. Het voet- en fietspad naar 't Kanaal zal ook eveneens goed in orde worden gebracht en van nieuwe palen voorzien. Voorwaar een verbetering, die toejuiching verdient. Aan de R. K. Jongensschool zal in verband met het 7e leerjaar, met ingang van het nieuwe schooljaar een 4e leer kracht worden aangesteld. CAPELLE. Nu de Nieuwe Maasmond bij het Capelsche Veer zit en het ijs ter plaatse sterk genoeg is, is met behulp van planken een pad over het ijs ge maakt, om er het voetgangers- en rij- wielverkeer over te leiden. Het snel- en vrachtverkeer moet den omweg over Heusden nog nemen, aangezien het ijs hiervoor niet sterk genoeg is. - Onder leiding van Ds. A. van Wil ligen hoopt de Ned. Herv. Meisjesver- eeniging a.s. Donderdag 21 dezer des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk al hier haar jaarvergadering te houden. Bij de strenge koude der vorige week zijn bij een paar personen alhier, den timmerman A. R. en den schilder P. M., de ooren bevroren. Beiden heb ben zich onder geneeskundige behan deling van Dr. K. moeten stellen. - Tot bestuursleden der Coöp. Aan- koopvereeniging voor de gemeente SprangCapelle zijn gekozen de heeren J. v. Beek, P. Huijsman, J. v. d. Schans, A. v. d. Hoeven, A. Millenaar, C Vos- v. Gent en J. P. Konings. - Tengevolge van den langdurigen strengen winter is het aantal werkloo- zen, vooral grondwerkers en bouwvak arbeiders, te dezer plaatse vrij groot. Naar men ons mededeelt, is voor deze menschen een steunregeling ontwor pen en vastgesteld. Doordat de biljartclub „Na Arbeid Sport" uit Kaatsheuvel j.l. Zaterdag verhinderd was, is de dien avond in 't café van mej. Wed. A. v. d. Haart vast gestelde wedstrijd tusschen deze ver- eeniging en de Capelsche Biljartclub „Het Kalme Spel" niet doorgegaan en verschoven naar een nader vast te stel len datum. J.l. Vrijdagavond half zeven hield de Onderlinge Tuinbouwvereeniging alhier in het café van den heer J. Qui- rijns een ledenvergadering, die, het koude weer in aanmerking nemende, vrij goed bezocht was. Na de opening werd het woord gegeven aan den heer van Goch, Rijkstuinbouwconsulent te Breda, die een lezing hield over kom kommer- en tomatenteelt, welke rede door de aanwezigen met belangstelling gevolgd werd. WASPIK. Onze dorpsgenoot de heer A. V. had het ongeluk bij het schaat senrijden te vallen en een been te bre ken. Het aantal uitgetrokken werkloo- zen bedraagt thans 29. Tengevolge van den vorst is de Nederlandsche Chroomlederfabriek „Waspik" stopgezet. De opbrengst van de havengelden bedroeg over 't afgeloopen jaar 408,62 n.l. 252.53 van de Kerkvaartsche ha ven en 156.09 van de Vrouwkens- vaartsche haven. RAAMSDONK, Terwijl de 76-jarige M. N. op de tram wachtte, zakte hij, door de kou bevangen, plotseling in een. In het ziekenhuis opgenomen, overleed hij spoedig. Door de gemeente is een begin ge maakt met de uitkeeringen ingevolge steunregeling voor de werkloozen. In het gezin van H. V. is 'n nieuw vCI U1 ïii Griep is vooral gevaarlijk om de complicaties, die ge makkelijk ten gevolge van haar verzwakkenden in vloed op het algemeene gestel kunnen optreden. Wacht dan ook niet langer en neem vandaag nog de versterkende

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2