aan de gezelschappen worden ver zonden. Wij komen binnenkort hierop nog eens terug en wenschen bij voorbaat den bond ,D E. S. V." reeds veel succes met een en ander. Rijkstelefoon Aan 't Rijkstelefoonnet alhier is aan gesloten Q. van Rooljen, Grootestraat 74, telefoonnummer 17. Groote Propaganda- Vergadering der Hoeren van de Langstraat en in de omgeving van Den Bosch. Alle boeien en atte jonge boeren- stauders worden opgeroepen tot een zéér belangrijke vergadering op a. s. Üonderaag om 2 uur inde KI.Milt- talie Vereeniging te 's-Bosch. Mannen, zorgt deze keer tegen woordig te zijn. Dus niet stectiis de bestuursleden, maar alie leden van de beide Oonden worden verwacht. De onderwerpen, door Dr. Deckers en Prof. Heezcmans behandeld, zijn dan ook ontegenzeggelijk van buiten gewone beteettenis voor den Boeren siand en voor het Boerenbediijt. De secretarissen der atoeeiingen alsook de geestelijke en technische adviseurs, zijn aangeschreven, om maar zeker in den opzet ie slagen. (Prov. Ct.) DRUNEN. Het mag een zeldzaam heid genoemd worden, dat alnier door de heeren P. de Gouw en J. van Wezel een witte zwaan weid geschoten. Het was een prachidiei en had een vlucht van bijna 2'/j M. Dit oeest werd Zondag in het caié Tn. Etsnout tentoongesteld en trok natuurlijk veel belangstelling. Na de middag nad een baiakwcdsirijd plaats om dn exemplaar met nog 3 prijzen Üe eerste prijs werd behaald door van Hullen met 162 punten, die dezen vogel in beslag kon nemen, wat voorzeker een mooi stukje vleesch is, want het beest woog ongeveer 17 pond, 2e prijs C. Brok 138 punten, 3e prijs L van Weert 125 punten, 4e prijs J. Pelders 118 punten. Geheel den avond bleef er een gezellige drukte. Zaterdagavond had in het caié Klerks atnier een vrlendscnappelijkt. biijaiiwtosiiijd plaats lusschtn „Ut Lustige Spelers" gevestigd in het jongeuspauonaaten de pas opgerichtt cluo „E.E.B." te Elshoui. hevig werd gekampt tot dat een einde kwam waarmede uitstag was als volgt: j. de Munnik Corn. Jozen 1U0— 90 M. Klomp—C. Lambitchts IUU— 36 Dirk Cates-M. KUrks 7Ö-1UU Com. KlompA. Klerks 1U08y N. Msiks—H. Vrijhoeven 10U— 4i J.Mcrks—Th. v.d. Besselaar IUU— 92 „Lustige Spelers"-—„E.EB." 578448 Dus hadden „De Lustige Spelers" een meerderheid van 130 puhren. HEDlKttUlZEN. Overzicht der be volking over hel jaar I9z8. De bc vorkiiig bedroeg op 1 Jan. 19*8 723 ra. en 654 vr. totaal 1377 zij vei- meerdeidc door geboorten met I4m. en 17 vr. totaal 31; door vestiging met 22 m. en 37 vr, totaal 59lotaai 36 m. en 54 vr. is99; zij verminderde door overlijden met 10 m. en 3 vr. totaal 13; door vertrek met 49 m.eit 53 vr. totaal 102, totaal 59 m. en 56 vr, is 115. Bevolking op 31 Dec. 1928: 700 m. en 652 vr. totaal 1352. Er wedden 11 huwelijken voltrok ken en geen levenloos geboren kin deren aangegeven. SPKANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). De neer H. Hoonneijer, onderwijzct aan de Chr. School alnier is benoemd tot onderwijzer aan de Dr. Kuiper- school te 's Gravenhage. De biljartclub „Volhouden" ge vestigd in het caié van Mej. de Wed. Huffman alhier, speelde j.l. Zateidag avond een wedstiijd tegen de biljait club „HK.B," gevestigd bij den heer j. Wtiigels te Waalwijk. De uitslag was als volgt: J. Krol—J. van Boxtel 94—100 A. de Jong—H. de Ruijter 91 100 G. Ammerooij— A.Heijhuurs 73—100 J. Stokkermans-v. d. Griendt 100— 42 A. Elshoui—J. Leljten 100— 65 H, Maijers—W. Hens 59—100 lukkig kwam hij met de voeten te recht op een onderliggende ijsschol, waarop hij zoolang kon steunen, tot hij uit zijn benarde positie verlost werd. Alierwege hoort men klagen over bevroren pompen en bevroren aard appels in den kelder, terwijl de meeste boeren vreezen voor hun voor raden in de kuilen, waarin ook de pootaardappels voor het komende seizoen. Maandagavond vergaderde de raad en had een agenda te verwerken van 18 punten, In ons volgend num mer geven we daarvan een uitvoerig verslag. Ingezonden Mededeelingen. „Volhouden' ,H K B." 517-507 NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 19 Febr. '29. Bi] de stad houden zich thans in de Maas zeer veel watervogels op. Vele daarvan worden gedood, hoewel ze bepaald niet kunnen worden genut tigd. Gelukkig is door de politie in gegrepen. Om aan deze moedwil etn einde te maken is er naar we verne men reeds menig procesverbaal op gemaakt. De kleine B. had de onvoor zichtigheid op de gracht over een bijt te loopen en zakte er door. Ge- UIT KAATSHEUVEL. NIEUWS Kaatsheuvel, 19 Febr. 1929 Aanbesteding. Onder leiding van architect H.J. v. d. Heuvel alhier is aanbesteed het bouwen van een heerenhuis met bij komende werken aan de Peperstraat voor rekening van den weled. heer P. van der Velden Zacht. Uitslag A. H Wtllemsz., Vrijh -Capelle f 16.780 C. Michael, Vrijh, Capelle f16.377 C. Timmermans, Sprang f15.997 v. Nieuwenhuijzen, Sprang f15 490 L. v. Luxemburg, Kaatsheuvel f 15 060 J F. Cornelissen, Kaatsheuvel f150 40 J. v. d. Ven, Tilburg f13.974 Gunning volgens bestek. Ten overstaan van het Dag. Bestuur der gemeente Loon op zand werd onder leiding van den heer Tirion, gem.—opzichter alhier, aan besteed het bouwen van een 5-klassige lagere school aan de Telefoonstraat Uitslag Teteringsche Bouwonderneming. Teteringen f42 800 J. v. Laarhoven, R'veer f42.097 Gebr. Naglé, Geertruidenberg f 41.950 A. H. Simons, Breda f41.489 P. Michael, Loonschen Dijk f39 660 G. de Bondt, Nieuwkuijk f 39 610 C. Michael, Vrijh-Capelle f39.200 De Grauw, Waspik f37 900 C. Timmermans, Sprang f37 887 P Ludowikus, R'veer f37 456 Gebr. Rovers, Made f34.500 Gegund aan den laagsteninschrij ver. Collecte. De St. Vincentius en St. Elisabeth- vereeniging alhier houdt Woensdag een extra collecte langs de huizen der burgerij om te trachten den grooten nood van de armen te kunnen lenigen. Miltvuur. Onder de gemeente Sprang-Capelle stierf bij een veehouder een rund aan miltvuur. Het cadaver is aan de Gem. Gasfabriek alhier veibrand. Brandstoffen. De voorraad brandstoffen raakt alhier bij velen uitgeput. Een der grootste kolerileverariciers de Coöp. vereen. Broederhulp zit daarenboven zonder vooiraad en ook de Gem Gasfabriek levert geen cokes meer af. Kermis 1929, Aan de volgende fiima's is reeds een standplaats voor de kermis 1929 ie Kaatsheuvel toegewezen; P. Roels, Stoomcarroussel. B. M. Gtesen, Open carroussei. Luchtschommel. jos Bul, Suikerkraam. Jac. de Leeuw, Suikerkraam. A. lansen, Suikeikiaam. v. Thiel—Gemert, Gebakkraam. J. v. Helvoirt, Fruitkraam. H. v. Beers,Paling—en Zuurkraam, Wed. Westenberg, Kijktent. J. C. Pruis, Zuurkraam. KERKNIEUWS. Obligatielening. Met machtiging van den H. Stoel te Rome en goedkeuring van Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengement, Bisschop van Haarlem, wordt door het R K. Kerkbestuur der parochie van de H. Rita te Amsterdam een 4'/a pCt obli gatieleening uitgegeven, gr. 1500 000 verdeeld in stukken van f 1000,1500 en f 100. Vanaf heden stellen de Nederland sche Landbouwbank, Amsterdam en Lentjes en Drossaerts, 's Bosch, de inschrijving open op bovengenoemde lezing. Prospectus bij genoemde kantoren verkrijgbaar. De verzoening twsschen Vaticaan en Quirinaal. Het Giornale d'Italia bespreekt in een hoofdartikel de quaesties, welke voortvloeien uit de tusschen het Vati caan en de Italiaansche regeering ge sloten overeenkomst. In de eerste plaats constateert het blad, dat slechts degenen, die hun vaste woonplaats in de Vaticaansche Stad hebben, het Va- i ticaansch onderdaanschap zullen be- zitten. Als de Paus het Vaticaan ver- i KSWl Winierhanden Wi niervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid laat, zal hij in Italië ontvangen worden als een souverein, die incognito reist. De persoon van den Paus is onschend baar, evenals die van den Koning. Als de Paus op Italiaansch gebied in een kerk een dienst leidt, verkrijgt deze kerk tijdelijk het karakter van diplo matieke immuniteit Tenslotte constateert het blad, dat de staat aan den Heiligen Stoel dade lijk na de ratificatie der overeenkom sten de vastgestelde schadeloosstelling zal uitbetalen. Deze som verzekert aan het Vati caan bij 'n interest van 5% een jaar- lijksch inkomen van ongeveer 87 mil- lioen lire en maakt het aan het Vati caan mogelijk om onafhankelijk van de wisselvallige inkomsten van den St. Pieterspenning een geregelde be grooting op te stellen. In heel Italië zijn ter viering van de overeenkomst tusschen den Paus en Italië plechtige diensten gehouden. Die in de kerk van de Heilige Maria van Aracoeli verdient speciale vermel ding. In deze kerk op het Kapitool, die zoo rijk is aan, Romeinsche herinnerin gen, heeft men op aandringen van Prins Boncompagni Ludovisi, den gouverneur van Rome, Zaterdag een dankdienst gehouden. De kerk was voor deze gelegenheid feestelijk ver licht en bevlagd. Acht dienaren van 't Kapitool in groot tenue deden dienst op de tribune voor de hoogwaardig- heidsbekleeders. Twee honderd ballil- la's waren, met de vertegenwoordigers van de verschillende stadswijken ach ter de plaatsen van de overheid ge schaard. Kardinaal Vannutelli heeft het Te Deum geleid. Na het Te Deum las men het gebed Pro Rege nostro. Volgens een bericht uit Berlijn, is het Vaticaan van plan om ter gelegen heid van de verzoening met het Quiri naal een gedenkpenning in goud, zil ver en koper te laten slaan. De eerste exemplaren zullen aan den Koning en Mussolini worden aangeboden. Een beperkt aantal gouden munten zullen vervolgens in omloop worden gebracht als geld van het Vaticaan. Dit geld zal natuurlijk spoedig uit het verkeer verdwijnen, daar verzamelaars er be slag op zullen leggen. Het Vaticaan zal alleen overgaan tot het slaan van gouden munten om een uiting te ge ven aan zijn souvereiniteit. De overlevende oud-Zouaven in Nederland hebben een huldetelegram aan Z.H. den Paus gezonden. In dit verhand mogen we er wel even aan herinneren, dat wijlen de op richter van ons blad, bij den oproep van Paus Pius IX met vele anderen naar Rome vertrok om voor het be houd der Pauselijke Staten te strijden. Hij maakte de slagen van Montana en Civita Vecchia mede en werd vereerd met de medaille „Bene Merenti". SPORT. Aan sportief Waalwijk. in deze dagen nu bij oud en jong sport een eersie plaats inneemi, mee- ricn wij Uw beiangstelting opnieuw te mogen vragen voor onze korlbal- spoit. Ais de dooi is gekomen, dan zult U voelen wat U mist niet meer Uw vrijen middag olZondag aan sport te kunnen bestenen. Vooral voor de damts. inplaats van hetl den middag in de frissche, vrije natuur te kunnen genieten van gezonde lichaamsbewe ging, vrooljjken omgang met vrienden of vriendinnen, zult U weder aan de sleur van huis en straat moeten ge wennen. Dat zal U tegenvallen. Dan zult U pas voelen hoe U genoten hebt en wat U nu mist, ooor eigen schuldI Want onze vereeniging, onze sport biedt U datgene wat het ijs U nu biedt. En nog meer, niet alleen ver hooging van Uw lichaamskrachten, van Uw physiek welzijn, geeft U onze sport, maar ook gemeenschapszin, kameraadschappelijk meeleven met Uw plaatsgenoten. Als over eenige weken de competitiestiijd weder aan vangt hoopt onze vereeniging weder om van de partij te zijn. Daarvoor is echter Uw medewerking noodig, sportlui van Waalwijk. Wij hebben leden, dames en heeren noodig, wil de korfbalsport hier blijven voort leven. Is in dezen winter het bestaan onzer ciub in gevaar gekomen (welke vereeniging heeft geen slechte jaren) wij hebben vertrouwen in U dames en heeren, dat U aan onzen oproep gehoor zuit geven en U met ons zult vereenigen omden naam van Waalwijk, welke in de korfbalwereld aardig bekend begon te worden, hoog te houden. Wordt lid van W.E K. ver- dedigt mede ons geel—zwart II Bijzonderheden over clubleven en sport zullen in een volgend artikel worden uiteen gezet. Dames en heeren van Waalwijk, allen lid van W.E.K. Het W.E K. Bestuur. BINNENLAND. De a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Naar wij vernemen zal de heer mr. G. C. J. D. Kropman te Amsterdam, in de kieskringen waarin hijcandidaat is gesteld, niet optreden voor den kwaliteitszetel, doch alleen voor de vrije plaats. Bij den secretaris van de kies kringcentraie Haarlem, is bericht in gekomen van den heer Ir. M. C. E Boagaerls, waarin deze mededeelt, dat hij niet meer in aanmerking wenscht te komen voor den kwaliteitszetel, handel, nijverheid en verkeer, is den kieskring Haarlem Heider. Hieruit volgt dat nu alleen nog dr. L. G Kortenhoist voor dezen kwaliteitszetelcandidaat is. Kruisgesprek Kootwijk Sydney Maandagmorgen, Ciica 8 uur Anister- damsche lijd, vond wedeiom een proef uitzendingpiaais mei den nieuwen grooten korie-goitzcnoer der Rijks telegraaf te Kootwijk, bestemd vuur de telefoonverbinding metindtë. Tege lijkertijd werkte in Australië eert zendei op 28 8 M., die op het Rijksontvang- station te Mtyendal zeer goed weru ontvangen. Telefonisch werd toen aan Bandoeng gevraagd, Sydney niermede in kennis te stellen en tot een kruis gesprek utt te noodtgen. Door de voortvarende medewerking van coiie ga's van den indtscnen Gouveine mentsdienst kwam vrijwel onmiddellijk de rechtstreeksche veibtr.ctng Koot wijk-Sydnty (afstand bijna 17.0UÜK.M.) tot stand, het gesprek duurde gerutmen tijd en was aan beide zijden zeer goeu verstaanbaar. De golflengte van Syctmy was 28 8 M., die van Koolwijk lb 3 M. Ook indië heeft een zender van even groot vermogen in keurig afgewerkten vorm gereed. Beide zenders zijn van het allergrootste type, dat tn het wereldverkeer wordt gebruikt. Radio N.S F. op de jaarbeurs „De Eigrafoon." Behalve dat de Nederiandsche Sein- toesteiien Fabriek (Radio N.S F.) te Hilversum op de a.s. JaarOcurs te U,recht wederom voor haar drie be kende ontvangtoestellen aandacht vraagt, n.l. de N.S F. 4 voor buiten- antenne, deN S.F. 5 vooTaamantertne en de I 4a voor korte golven, zal zij tevens voor het eerst uitkomen met den eiectrischen gramofoon—motoi de „Eigrafoon". Dit instrument is speciaal gecon strueerd om, voorzien van een elee trischen opnemer (b.v, Philips' type 4005) te worden gebruikt in combi- natte met een iaagtrequent versteikei of daartoe geschikt radio ontvangtoe stel, iot het langs eiectrischen weg weergeven van gramofoonplaten. De opstelling van den opnemer is zoodanig, dat inductie van het licht- net wordt vermeden, hetwelk anders een hinderlijk gebrom tengevolge zou hebben. De motor bevat geen collector oi sleepringen en heeft dus geen von kende contacten, welke storing zouden kunnen opleveren, en loopt volkomen regelmatig. Hierin is een groot voor deel gelegen, daar men nu zekerheid heeft, dat ook de platenschijf een constant toerental bezit, wat noodza kelijk is voor een goede weergave van de muziek. Nadat de stekker van net toevoer- snoer van den motor in een slop contact van het lichtnet is geplaatst, kan het apparaat in bedrijf worden gesteld, door het knopje van het op den motor aangebrachte schakelaarije in te drukken. 20e Nederiandsche Jaarbeurs. Gisteren had, te Utrecht, de opening plaats van de 20e Nederiandsche Jaar beurs, Alvorens de Jaarbeurs voor het pu bliek toegankelijk te stellen, heeft de heer W. Graadt van Roggen, Secreta ris-Generaal van den Raad van Be heer, de Nederiandsche pers gereeipi: eerd en op de gebruikelijke manier een uiteenzetting gegeven. Spr. wees o.a. op de deelname dit jaar voor het eerst van Hongarije, met een keurcollectie uit Hongarije en Budapest; op het origineel door de „Graff Zeppelin" gebruikte porselein, om daarna een uiteenzetting te geven van de verdere indeeling dezer 20e Jaarbeurs. „Alles is vol," riep spr. enthousiast. De deelnemers zijn voor Nederland 788, Afrika 1, Amerika 45, België 30, Denemarken 1, Duitsckland 147, Enge, land, Schotland 47, Frankrijk 42, Italië 6, Japan 2, Noorwegen 1, Oos tenrijk 31, Portugal 1, Tsjecko-Slowa- kije 3, Zweden 1 en Zwitserland 5. To taal aantal deelnemers 1151. Spr. deelde mede, dat er 172 deel nemers moesten worden geweigerd met een standruimte van 840 M2. Gerant soeneerd werden 16 deelnemers met 445 M2„ zoodat eene oppervlakte van 1285 M2. meer verhuurd had kunnen worden. 42000 goedkoope kaarten zijn voor deze beurs aangevraagd, dat is 17000 kaarten boven het hoogste record. Daarna deed de heer Graadt van Roggen de mededeeling, dat, in navol ging van Duitschland, België en Enge land, tusschen de Voor- en Najaars- beurs een Landbouwwerktuigenbeurs zal worden gehouden. Het Kon. Comi té voor den Landbouw en de R.K. Boe ren- en Tuindersbond betuigden hier mede reeds hunne sympathie. LETTEREN EN KUNST. Johan D. Pastoor. De heer johan D. Pasfoor, leider der redactie van de .Provinciale Noordbrabanfsche en 's-Hertogenbos- sche Courant" heeft Zondag onder groote belangstellii g zijn zilveren jubileum in dienst van de firma J. J. Arkesttyn en Zoon, uitgeefster van genoemd blad, gevierd. Nadat 's morgens een H. Mis van dankbaarheid was opgedragen, ving ie half elf in het Oranjehotel eene intieme bijeenkomst aan, waar de jubilaris op hartelijke wijze is gehul digd door de directie, het kantoor-en fabriekspersoneei er. de meüewetkers en correspondenten. Achtereenvolgens is hier het woord gevoerd door de heeren Mr. Van Roosmalen, directeur Louis van Bunge uit naam van de feestcommissie en het kantoorperso neel M Gloudemans voor het druk- kerijpersoneei en F van Dun Koek uit naam van medewerkers en corres pondenten. uit wier midden een comité tot stand was gekomen. Tal van ge schenken werden den jubilaris aan geboden en in alle toespraken kwam grootesympaihie voor den heer Pastoor en bijzondere waardeering voor zijn werkkracht tot uiting. Getroffen door dehem bewezen eer dankte de jubilaris. Hij vond daarbij tevens gelegenheid, een belangrijk stuk geschiedenis van de krant, waaraan hij vijf en twintig jaren heeft gearbeid, te releveeren. Des middags is een druk bezochte receptie gehouden, waarvan velen heb en gebruik gemaakt om den heer Pastoor van hun sympathie te doen blijken. Het woord werdo.m. gevoerd door den burgemeester Mr. F. van Lanschot; Mgr. C. C Prinsen voor het R.K. Huisvestingscomité dat mede geniet van de werkkracht van den jubilaris; den heer J. B. Vesters, voorzitter van de R.K. Journalisten- vereeniging. Vele raadsleden kwamen hun opwachting maken, alsmede ver tegenwoordigers van verscheidene plaatselijke vereenigingen, enz. Naast die persoonlijke huldebetui gingen ontving de heer Pastoor tal van gelukwenschen in allerlei vorm van autorileiten e. a., o. tn. van den heer D. Hans, voorzitter van den Neder- landschen Journalistenkring Des avonds heeft een feestdiner plaats gehad, bij welke gelegenheid eveneens tal van hartelijke woorden zijn gesproken. AGENDA'». WAALWIJK, Donderdag 7'/4 uur. Lezing over .Bernadette en Lourdes" (met licht beelden) in den Gildenbond. Donderdag 8 10 uur. Qymnastiek voor de leden B G V. Donderdag 8uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Zaterdag 3'/a uur. Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub WEK. Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. MARKTBERICHTEN. Prijzen per pond: koeien 2833 c„ 4246 c., 5052 c.ossen 38 c., 4245 c., 4750 c,stieren 37$ c., 40 c., 44 45 c.kalveren 5560 c., 7075 c., 82 874 cent. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 190 tot 400, stieren 130 tot 450, graskalveren 60100, paarden 200340, slachtpaarden 130 190, hitten 100170, veulens 80— 110, fok nuchtere kalveren 1525, slacht nuchtere kalveren 712, kalf koeien 200400, pinken 100-145, vaarzen 160220, biggen 1015, per week 1.601.80, overloopers 20 tot 25 gulden. i Doos30-60'90ct.Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten „'«ywsm

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6