Verbindingsstraat Mr. van Coothslraat-Stationsstraat. Subsidie Ziekenhuis. Winterteenen No. 16. Zaterdag 23 Febr. '29. 52e Jrg. VIERDE BLAD. Openbare vergadering van den raad [er gemeente Waalwijk, gehouden op bijdag 22 Februari 1929, des nam en 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer E. /ioonen. Secretaris dhr. M. A, J. van Liempt. Afwezig de heeren van Oriel en fox, deze laatste met kennisgeving an verhindering wegens ongesteld- leid. De notulen der vorige vergadering vorden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde gelijkheid niet dat ze later kunnen 1. Ingekomen stukken, a. Verslag der R K Hoogere Handels- ichool over 19-8. b Goedgekeurde begrooting voor 1929. c. Goedgekeurd raadsbesluit tot ver- toop van grond aan J. Kooien. d Goedgekeurd raadsbesluit tot het verleenen van een bouwcrediet aan ie Woningbouwvereen. „Baardwijk". e. Verslag met exploitatierekening iver 1928 der Besoijensche Woning- ouwvereeniging. Al deze stukken worden zonder opmerking voor kennisgeving aan genomen. 2. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Baardwijksche Steeg aan de heeren Van Mierlo, Dupont, van Heeswijx en de Brouwer en een terrein aan de Mr. van Coothstraat aan den heer Batailie. Aangenomen. 3. Voorstel tot vaststelling der verordening op de heffing van school geld voor het Lager Onderwijs. Aangenomen. 4. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan P. J. J. Letscherl als Marktmeester en benoeming van een Marktmeester. Op voorstel van B. en W. wordt den heer Letschert het gevraagde eervol ontslag verleend en de nieuwe inspecteur van politie de heer Hoeben als zoodanig gekozen 5. Mededeelingen omtrent de her- opende onderhandelingen inzake de verbindingstraat Mr. v. Coothstraat— Stationsstraat. Voorzitter. We behoeven hierom trent eigenlijk geen mededeeiingen meer te doen. De heeren hebben de brieven kunnen lezen, welke ter inzage hebben gelegen en die zijn allemaal afwijzend. Nu meenen wij dat het 't beste is om 't uitbreidingsplan maar af te wachten om dan verder den wettelijken weg te kunnen volgen. We kunnen dan de gronden aankoopen voor de straat en den prijs laten be palen door den kantonrechter. De aangrenzende gronden kunnen dan belast worden door de waardever meerdering,rwelk percentage de Raad zelf moet vaststellen. Maar een uitge werkt plan wordt t. z. t. aan den Raad nog overgelegd. v, d. Waerden. Ik heb ook de in gekomen brieven gelezen en nu is 't mogelijk dat ik mij vergist heb, maar uit de vorige vergadering heb ik nog den indruk, dat B. en W. met de be trokken eigenaren zouden onderhan delen ot de gemeente de gronden zou overnemen. Er is toen uitgerekend dat die heele zaak i 42000.— zou kosten. ik dacht dat op dien grondslag verder onderhandeld zou worden. Nu krijg ik uit de brieven den indruk dat er alleen gesproken is overstraataan- koopen en een eventueele belasting op de omliggende terreinen. We weten toch niet of ze voor den prijs van f 120.de terreinen willen afstaan. Voorz. U hebt in zooverre gelijk, dat 't er niet letterlijk in staat, maar wij weten toch wel, dat zij niet van plan zijn om de gronden aan dezen prijs te verkoopen. Wij willen de j straat voor niets geven, als ze ons de terreinen willen verkoopen. v. d Waerden. Daarom was ik ook van de idee, dat door de gemeente geprobeerd is tot overeenstemmirg te kunnen komen. Door den straataanleg zullen de aangrenzende gronden na tuurlijk in waarde stijgen. Als de gemeente die perceelen koopt schake len we vanzelf de speculatie uit. Ik meende stellig dat op dezen grondslag de onderhandelingen zouden worden gevolgd. In de brieven zegt eigenlijk niemand iets over 'I verkoopen van de terreinen, alleen van leisel, ia Kreeg den indruk dat er nog wei meei zijn die daar grond willen verkoopen. Voorz. Dal zullen er niet veel zijn. v. d. Waerden. Ik wil maar zeggen dat er 't gevaar is dat men later zal kunnen zeggenwij wilden 't terrein wel verkoopen, maar we wisten geen prijs. Timmermans. De berekening ^over den kostprijs van die perceelen, die ik in de vorige vergadering gemaakt heo, was niet gebaseerd op n Dreedte van 15 Meter, weike voor den straat- aanleg noodig is, maar ik nam daarbij ook OÜ M. aan lederen kant van dien weg, dus tezamen een breedte van 75 M„ zulks met de bedoeling om alle speculatie uit te schakelen en ai- leen de gemeente de zeggenschap te doen krijgen over de aangrenzende terreinen om ze aan gegadigden voor een behoorlijken prijs beschikbaar te kunnen stellen. Volgens deze bereke ning brengt de gemeente een offer van t 2z.9J). -, want bij die ruim f iz.üdü waarover in de vorige vergadering ge sproken werd, komt ook nog den aan zet in de Mr. van Coothstraat en de Stationsstraat, waar het van den heer v. Dooren voor f 80UU gekochte pand gesloopt moet worden. Ais we dit over wegen, is t ongemotiveerd dat de eige naren zulk een onmogelijken prijs vragen. 't Zou toch te gek zijn ais die men- schen maar konden profiteeren van wat de gemeente in 't belang van de gemeenschap doet. Als ze een behoor lijken prijs krijgen en wel 't vijfvou dige van de waarde, dan mogen ze toch wel tevreden zijn. Ik vind dat de gemeente zich al op een royaal standpunt heeft geplaatst en niet meer concessies mag geven. Voorz. Wat U daar zei over een breedte van 75 M., 't college heeft 't zoo niet begrepen, maar 't beste is om de beslissing uit te stellen tot 't uitbreidingsplan klaar is. We kunnen dan nog zien of we de heele zone voor straataanleg zullen onteigenen en de aangrenzende perceelen be lasten voor waardevermeerdering, of de aangrenzende gronden kou pen. Om mijnheer v. d. Waerden nog even te antwoorden, kan ik zeg gen, dat de eigenaren niet bereid zijn om de gronden voor f 120 at te staan. Timmermans. Neen, dat willen ze niet, en lk geloof dat er wat drijverij achierzit, waarmee niet het algemeen belang van Waalwijk gediend wordt. Voorzitter, 't Aigtmeen belang be gint bij de meesten eeist na de por- temonnaie. Timmermans. Maar als ze toch 't vijfvoudige van de waarde krijgen wordt de portemonnaie toch al ge noeg gespekt, De gemeente heeft zich tegenover die eigenaars toch ai op een zeer royaal standpunt geplaatst. Voorzitter. Dat meenden wij ook en daarom moeten wij niet verder mar chandeeren. Laat ons nu maar den koninklijken weg bewandelen en het uitbreidingsplan afwachten. Timmermans Hoe lang zou dat nog duren, denkt U Voorzitter- De teekening en de lijsten van de kadastrale legger voor de onteigening moeten gemaakt wor den door den gemeentelijken bouw kundige. Ik zal hem zeggen dat hij zich zooveel mogelijk aan die taak moet geven, en zijn ander werk zoolang aan den voorwerker kan overgeven. Ik denk wel dat 't heele plan in een paar maanden is uitge werkt. De Inspecteur van de Volks gezondheid. die tot 1 April nog in functie is wil ons van dienst zijn als we voor dien de teekeningen hebben ingediend. 1 Mei zal een en ander wel zijn beslag hebben gekregen. Timmermans 't Is een punt van belang dat we dan spoedig moeten afwerken. Misschien is 't dan ook wenschelijk voor dit werk een tijde lijke hulp aan te stellen en extra te betalen. Voorzitter. Dat is te overwegen. In elk geval zullen we er iemand aan zetten die met zulk werk goed ver trouwd is. v. d Waerden. Maar blijft de mo- zeggen de gemeente heeft geen aanbod gedaan? Hebt U de vorige maal niet gezegd, dat als we de gronden niet kun nen koopen, dan bouwen we den mond van de siraataanzet dicht en dan koml et nooit een straat? v. d. Geld. Bij de eerste bespreking hebben we ai f 120 geboden, maar daar ging men niet op in. v. d. Waerden. Wanneer was dat? Timmermans. Dat was a! in Nov, Voorzitter. Er zijn er die de grond niet willen verkoopen en zelf willen bouwen. Besloten wordt overeenkomstig voor stel deze zaak aan te houden, 6. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heifing van Slacht- huisrechten. Aangenomen. 7. Verzoek van het Kerkbestuur van de parochie St Jan Baptist om 1 een subsidie van f 20.000 in de kosten van het bouwen van een ziekenhuis. Voorzitter. Deze kwestie is wel een beetje moeiiijk voor oris geworden De beslissing waarvoor wij thans ge steid worden, staat in het brandpunt der publieke belangstelling. Dat Is reeds herhaaldelijk en duidelijk gebleken, niet het minst uit de wijze waarop het Operatiekamerfonds is tot stand gekomen. Al zien wij de tot standkoming van een Ziekenhuis in onze gemeente ook met groote sym pathie tegemoet, toch moeten wij thans met verdeelde gevoelens deze kwestie bij den raad inleiden. Vanaf de eerste onderhandelingen over deze zaak hebben wij het Gast- huisbestuur verzocht om ons een exploitatie—begrooting te willen voor leggen om daaruit eenige gegevens te kunnen putten, die ons zouden kunnen dienen bij het bepalen van net bedrag dat wij eventueel aan den raad willen voorstellen te verleenen Een dergelijke begrooting is ons echter eenvoudig nooit verstrekt, zoo dat B. en W. over geen enkel gegeven beschikt waaruit zij een advies aan den raad kan d stilleeren. Ot wij U zouden adviseeren het verzoek aan te nemen of te verwerpen het blijft altijd lukraak gegeven. Wij hebben nog getracht elders ons licht op te steken én belden 't ziekenhuis in Oss op, hetwelk we eenigszins meenden te kunnen vergelijken met den opzet van het hier te stichten ziekenhuis, De zuster-hoofdverpleegster die ons te woord stond bleek echter niet ge noeg op de hoogte te zijn wei ver namen we dat er een kloppende ex ploitatie-rekening was, en dat het aantal bedden 70 bedraagt en 't aan tal patiënten 325. Hierop kunnen wij natuurlijk niet bouwen. Er zijn echter wel andere ziekenhuizen die beter met onzen opzet te vergelijken zijn; als het gasthuisbestuur wilde kon het wel ergens zijn licht opsteken en ons de gevraagde inlichtingen verstrekken maar zooals gezegd men heeft ons die niet verstrekt. Om echter de uitvoering der plan nen niet te vertragen zouden we toch willen voorstellen een subsidie van f 15000.— te willen verleenen voor het geval de stichtingskosten niet meer dan f 75000.— bedragen. Wordt dit bedrag overschreden dan wordt de subsidie even zooveel hooger tot een maximum van f 20.000.Daarbij zouden wij willen bepalen, dat de verplegingskosten van patiënten die voor rekening van de gemeente of van het burgerlijk armbestuur worden verpleegd ten hoogste f 2.— per dag mogen bedragen. Men wil hier het laagste tarief op f 2.50 per dag stellen, doch waar de gemeente in totaal een som van f 25000.— voteert (vroeg r f 5000.— aan het operatiekamerfonds en nu f 20.000) mag zij ook wel eenige tegemoetkoming verlangen. Men moet niet vergeten, dat de ge meente behalve deze subsidie nog wel mëet te betalen zal krijgen. Immers vele patiënten die het niet betalen kunnen zullen nu van ge meentewege in het Ziekenhuis opgenomen willen worden, terwijl anders als men het zelf betalen moet men gemakkelijker thuis blijft. Dit zal jaarlijks het gemeente-budget aardig belasten. Zijn er soms nog andere heeren die over deze kwestie iets naar voren willen brengen, misschien de wet houders Smolders. Hetgeen ik hieromtrent zou willen zeggen zou veelal een her haling worden van wat U reeds heeft naar voren gebracht, De manier waarop het Kerkbestuur het ons on mogelijk gemaakt heeft om eenig in zicht in deze kwestie te krijjgen is mij zeer onsympathiek. Ik voed echter principieel veel voor «en spoedige totstandkoming van deze voor Waa - wijk zoo belangrijke stichting, maar nog eens hun optreden doet zeer on sympathiek aan. Mijn persoonlijke meening is dat we deze kwestie nog ®en maand moesten aanhouden en zien of we intusschen nog cijfer-materiaai kunnen verzamelen, waardoor het college ge legenheid heeft meer omlijnd zijn ge dragslijn te bepalen. De raad kan zich dan toch reeds in princiep voor subsidie-verleening uitspreken. v, d. Geld. Ik moet beginnen met te zeggen dat deze zaak mij na aan het hart ligt en dat ik niet gaarne ge acht zou worden tegen deze plannen te zijn. Ik acht het Ziekenhuis van groot algemeen belang, maar ik heb me afgevraagd moeten wij die subsi die van f zO.OOO geven zonder eenige voorwaarden U heeft al wel eenige voorwaarden genoemd inzake de kosten voor armlastigen, doch is hei niet mogelijk om een vertegenwoor diger van den raad ol van het ge meentebestuur in het bestuur van hei Ziekenhuis zitting te doen nemen ik geet mijn plan gaarne voor een andei doch acht het wel van groot belang dat de gemeente eenige medezeggings- scbap krijgt. Wat U verteld heeft over het niei verstrekken van gevraagde gegevens heeft mij nog meer in die meening versterkt. Aan iedere subsidie wordi gewoonlijk eenige voorwaarde als waarborg verbonden. Ik kan er mij best mee vereenigen om de beslissing nog een maand aan te houden. Voorzitter. Ik wil U wel even op merken dat van de gewenschte mede zeggingschap niets zal komen, daar komt het bestuur niet van in. Er is wel eens overwogen om een subsidie te geven in den vorm van 'n bijdrage in het exploitatietekort, maar dat is door hen afgewezen, omdat daaruii eenige controle over het beheer zou voortvloeien en daar wilde men niets van weten. Een vertegenwoordiging te krijgen in het bestuur kunt U dus eenvoudig uitgesloten achten. Pullens. Ik zou de woorden van den heer v. d. Geld willen onder schrijven. Ik vind het van groot belang dat er van gemeentewege eenig toe- zicht zal kunnen worden uitgeoefend op het beheer van deze stichting, waaraan door de gemeentenaren zoo veel wordt bijgedragen. Voorzitter, in kan U niet anders antwoorden dan ik zoojuist reeds den heer v. d. Geld deed. Hetgeen ik daar straks gezegd heb over het ontbreken van elke basis voor het gemeentebestuur wil ik nog; met het volgende aanvullen: Ons werd een subsidie gevraagd van f20 000 en hel bedrag door het kerkbestuur te betalen bedroeg f 35,000 lk vroeg jan den Voorzitter van het Kerkbestuur op welke basis de Bisschop dit be drag voor het Kerkbestuur had vast gesteld waarop ik heel lakoniek ten antwoord kreeg, dat het Kerkbestuur niet meer had. Het blijkt dus we) duidelijk dat elke grondslag voor de bepaling van het bedrag ontbreekt. Eibers, lk wil ook even mijn stand punt verklaren. Ik keek er op mijtv manier tegenaan. Ik beschouw dit als een zaak waardoor het algemeen belang gediend wordt op een manier zooals on particuliere basis nooit geboden kan worden. Ik vind dat we nu niet uit moeten gaan stellen en trachten een paar duizend gulden te bezuin'gen Bij een opzet van f 70 000 f80 000 komt het er niet zooveel on aan wie een paar duizend meer of minder zal betalen. Ik vind de zaak bij het bestuur waaraan het beheer wordt opgedragen in goede handen. De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER'. KLOOSTERBALSEM J zuivert verzacht geneest Pf,(]een goad zoo goed.' Tk vind dan ook liet voorstel van liet Dag. Bestuur het beste. v. Schijndel. Toen destijds het feest an de Zusters plaats had, wilde men de Zusters een blijk van belangstelling geven. Hiertoe werd een collecte ge houden en uit de opbrengst daarvan is bet fonds voortgevloeid, waaruit men een huldeblijk in den vorm van 'n operatiekamer wilde aanbieden. Een operatiekamer zou dus het begin zijn. Na dien tijd is er zoo lang gewerkt, tot een bedrag van ƒ25.000.bijeen is gekregen. Dat heeft ongeveer 10 j. geduurd. Jaarlijks op de algemeene Vergadering van Waalwijks Belang heeft men gebid en gesmeekt, wanneer komt toch de Operatiekamer. En nu het er eindelijk van zal komen, zelfs in den vorm van een nieuw ziekenhuis, nu zou het moeten afstuiten op mis schien een 5000.Al zou het ge meentebestuur er niet sympathiek te genover staan, dan zou ik toch de heeren willen vragen mijn voorstel te willen steunen en het gevraagde be drag te geven. Laat ons toch zorgen, dat er eindelijk een ziekenhuis komt, waarnaar we reeds zoolange jaren hebben uitgezien. Voorzitter. Ik geloof dat de heer v. Schijndel het advies van B. en W. ver keerd bekijkt. Wij staan zeer sympa thiek tegenover dit ziekenhuis, echter zijn we een beetje in onze wieken ge schoten, doordat het Kerkbestuur in beleefdheid te kort is geschoten, door ons de gevraagde exploitatiebegrooting te onthouden. Als ons blijkt dat ƒ20.000 noodig is, dan worden die van ganscher harte gegeven. v. Schijndel. Dat ben ik volkomen met U eens, maar als men verschillen de vergaderingen hierover heeft mee gemaakt, zou men thans niet. gaarne zien, dat de kwestie weer bleef han gen. De knoop moet. nu worden door gehakt, dan krijgt Waalwijk eindelijk zijn ziekenhuis en anders krijgen we niets. Timmermans. Ik kan me levendig indenken dat B. en W. het onprettig vinden de gevraagde cijfers niet te ontvangen, maar dit blijft ook altijd eenigszins moeilijk. Het is een bijdra ge voor het stichtingskapitaal en niet in de exploitatiekosten, dus hebben we niet veel aan een exploitatiebegroo ting. We zouden meer hebben aan 'n begrooting van de stichtingskosten. We moeten niet vergeten, dat derge lijke stichtingen zich nooit gaarne in de kaart laten kijken. Uit die enkele cijfers kan ik evenmin iets distilleeren waaruit een basis is te vórmen voor bepaling der subsidie; toch zou ik aan dezen lijdensweg graag een einde wil len zien. Toen destijds de stichting van een Operatiekamer werd besproken, heeft iedereen dit plan toegejuicht. Ook de gemeente gaf er 'n subsidie van 5000.aan, terwijl door alle in gezetenen, zoowel van arbeiderszijde als door de patroons, spontaan werd bijgedragen. Dat is nu al zoo lang ge leden en we zijn nog geen stap verder. Nu mag het niet langer meer op dc baan geschoven worden, het is een te groot belang voor onze gemeente. La ten we daarom alle gevoeligheden op zij zetten en al heeft het Kerkbestuur dan niet den regelmatigen weg bewan deld. wij moeten er ons maar overheen zetten omwille van het groote doel. We hebben met de kliniek gezien welk een behoefte er aan zoo'n inrichting be- Van der Waerden. Ik deel de opvat ting der heeren v. d. Geld en Pullens, dat het alleszins gewenscht is dat, wan neer wij zoo'n groot bedrag geven, het gemeentebestuur ook wel in het direc torium, het beheer of het bestuur of hoe men 't noemen wil, vertegenwoor digd is, om zoodoende eenig toezicht op den gang van zaken te hebben, ot alles economisch wordt beheerd ook in het belang der gemeente. Ik kan me voorstellen dat B. en W. gevraagd heb ben om een exploitatie-begrooting. Ik stel me niet voor dat het gemak kelijk zal z\jn zoo'n ziekenhuis zich te doen bedruipen. En zouden er eens groote tekorten komen, dan zal het de gemeente weer zijn, waar men komt aankloppen. De gemeente mag toch wel eenige waarborg voor het gevoteerde bedrag verlangen, dat is niet meer dan billijk en ik meen dat de gemeente dit als eisch moet stellen. Timmermans. Ik zit ook in het Be stuur van het Operatiekamerfonds en ik kan U wel zeggen, dat me die 25.000 ook na aan het hart liggen. Maar ik heb de ervaring opgedaan, dat men in het ziekenhuis geen mede zeggenschap zal dulden, De motieven die men daarvoor heeft opgegeven, kan ik me niet allemaal meer herinneren, maar een motief was, en daar is ook iets voor te zeggen, dat het ziekenhuis verbonden is aan het klooster, waar door dc rekeningen van beiden door een vloeien. Uit dat oogpunt wil men geen inzage geven in de exploitatie van het ziekenhuis. Zooals U weet is dat ook een van de voorwaarden van het Episcopaat. Voorz. Ja, men wil hierover geen controle hebben. De eigenlijke gang van zaken is dezede gemeente, het Kerkbestuur en het Operatiekamer- fonds geven de sommen au fond perdu en het beheer en de exploitatie berus ten bij het huidige bestuur van het Gasthuis. De verpleging geschiedt verder door de Zusters, die gehono reerd worden. Timmermans. Ik vind het heel goed, als er de conditie aan verbonden wordt, dat armlastigen tegen minde ren prijs voor rekening van gemeente of Armbestuur opgenomen worden en het ziekenhuis voor alle gezindten open staat. Voorzitter. Voor eenigen waarborg als door dhr. van der Waerden bedoeld, is wel iets te zeggen. Veronderstel dat de exploitatie te be zwarend wordt en men er mee zal op houden? Wat dan. We dienen toch bij Ie Ecbs van het Zuiden. Gemeenteraad van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 11