zijn boIeoToorraad J, ELEK.AN Firma P. Odeokircheo Uitpoetser Kantenlikker. F a. A. v. d.Wee-Cools JOS. SLAATS, MtiiftliitttHMIf IM Gevraagd een eventueele liquidatie eenige zeker heid te hebben! Timmermans. Er is zeker alles voor te zeggen, dat we bij een eventueele li quidatie terugkrijgen wat er te krijgen is. Ik erken ook dat enkele bezwaren wel gegrond zijn, maar laat ons ze dit maal niet doorvoeren voor een zaak waarvoor we al 7 8 jaar geploeterd hebben. Laat ons tegenover den ande ren kant hier eens royaal zijh en ons over alle gevoeligheden en bezwaren heenzetten. 't Gaat tenslotte toch maar om 20.000,Er zijn hier vroeger wel eens dingen heel wat hooger zon der meer onder den hamer doorgegaan. Een ziekenhuis is een mooi iets voor de gemeente en er is ook groote be hoefte aan. We mogen ons hierin ge rust wat royaal toonen door aan den anderen kant ter deze een goed voor beeld te geven. Voorzitter, 't Voorstel van B. en W is dus om een maximum te geven van 20.000, onder de voorwaarden zooals ik die al heb genoemd. Pulles. Wat ik er over heb gezegd, houdt niet in dat ik onsympathiek sta tegenover een ziekenhuis. Ik wil enkel maar zekere waarborgen hebben voor de exploitatie. Overigens ben ik een voorstander van een ziekenhuis. Smolders. Uit de besprekingen valt wel af te leiden, dat elk lid in principe er voor is. Van traineeren is echter geen sprake. Waar men nu al tien jaar heeft kunnen wachten, kan men ons toch niet van traineeren beschuldigen als we voorstellen in principe te beslis sen en de eind-beslissing nog 'n maand aan te houden. Op de subsidie wordt nu niet meer teruggekomen. Maar men kan 't ons niet kwalijk nemen als wij onzerzijds laten voelen dat wij het vreemd vinden zonder bescheiden en cijfers te moeten beslissen. Volgende maand valt de beslissing zeker. Van Schijndel. Ik hoorde van der Waerden zeggen dat men nog niet weet of 't ziekenhuis zich zal kunnen bedrui pen. Maar 'n ziekenhuis kan zich nooit bedruipen. Waar iedereen tegenover de plannen van 'n ziekenhuis sympathiek staat en ieder Waalwijker er naar gesnakt heeft, zeg ik (tot Smolders) legt U er zich maar bij neer. Verwiel. Zooveel is er mij wel van bekend, dat er geen sprake van is dat we mede-zeggingsschap krijgen in het bestuur. Als we gunstige voorwaarden krijgen voor de verpleging van patiën ten van de gemeente en; Burgerlijk Armbestuur, dan zou ik zeggen, laat ons niet langer uitstellen, maar de sub sidie geven. We kunnen er ook van overtuigd zijn dat de exploitatie in goe de handen is. Van der Geld. Ik ben 'tmet wethou der Smolders eens, laat ons niet direct zoo hard van stapel loopen. 't Kerk- of Gasthuisbestuur behoeft ons toch zoo niet te behandelen. Laat men maar eens over de brug komen. We hebben toch 't recht om waarborgen te eischen. Van der Waerden. Ik wil nog wel even verduidelijken, wat ik bedoelde met 't zich kunnen bedruipen. Ik be doelde eigenlijk, als het tekort eens zoo groot zou worden, dat 't Bestuur het niet meer kan opbrengen, zal men dan bij de gemeente komen? Overigens kan ik mij wel vereenigen met het voorstel van Weth. Smolders. We kunnen in- tusschen dan ook elders ons licht nog eens opsteken. In elk geval zou ik pro- beeren 't gemeentebestuur in 't bestuur van het Ziekenhuis vertegenwoordigd te krijgen. De gemeente zal toch niet onvriendelijk optreden tegenover het bestuur! En voor ons geeft het een waarborg. Met een stille wenk kan men soms alles in goede banen leiden, 't Is toch alleszins wenschelijk dat de ge meente zulke belangen in 't oog houdt. Voorzitter. Ik zal dan nu in stemming brengen het voorstel om dit punt nog een maand uit te stellen. Dit voorstel werd verworpen met 6 5. Voor stemden de leden Pulles, v. d. Waerden, Loeff, Smolders en v. d. Geld. Voorzitter. Dan zullen we nu beslis sen of we zullen trachten medezegging schap te krijgen. Timmermans. Ik heb de vaste indruk dat daarmede de zaak valt. Laat ons daaraan niet beginnen, want dat krij gen we toch niet. Voorzitter. 'tWas toch een voorsteL van den heer Pulles? Pulles. Neen, 't was niet mijn bedoe- j ling om daaraan de beslissing afhan kelijk te stellen. Voorzitter. Dan heb ik U niet goed begrepen. Wij stellen dus voor om een subsidie te geven van 15000.en als de oprichtingskosten meer dan 75000.bedragen een maximum van 20.000.Daaraan is dan verbonden de voorwaarde omtrent de behandeling van patiënten voor rekening van de ge meente en de Burgerlijke Armbesturen. Timmermans. En bij liquidatie? Voorzitter, 't Is de bedoeling om zooveel mogelijk zekerheid in de voor- waarden op te nemen. Bij een eventu eele liquidatie zullen we er natuurlijk! uithalen wat er uit te halen is. Van der Waerden. Maar als we nu subsidie geven dan hebben we niets meer te zeggen. Voorzitter. We geven de subsidie al leen op die voorwaarden. In stemming gebracht wordt hierna 't voorstel m.a.s. aangenomen. 8. Mededeelingen in geheime ver gadering omtrent de opdrachten voor het maken van schetsontwerpen voor een nieuw Raadhuis. Na heropening werd met algemeene stemmen besloten om uit te noodigen in de commissie van advies voor de raadhuisplannen zitting te nemen Professor Granpré Molière, hoogleeraar in de bouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, Dr. van Gelder, Directeur van het stedelijk museum in den Haag en Cornelis Veth, kunstcriti cus te 's Hage. Ongecorrigeerd. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. De a.s. Accijnsver lading. In een gecombineerde vergadering van Kotfiehuishouders en Slijiers van Tilburg en Omstreken werd besloten de kleinhandelsprijzen te bepalen op 16 cent, 20 cent en 25 cent per glas in respectievelijk 3e, 2e en ie klas zaken. De maximum-inhoud van het glas 0.4 d. L. en minimum-sterkte •>5°/0. Dit zijn de standaard-prijzen die door de Centrale vereeniging voor den Gedistilleerd zi]n aangegeven. ST. JOACHIMSMOER. De school, kwestie die volgens Pieter Por ver troebeld was door „gemeene politiek" schijnt uit te zijn tenminste in 't nummer van dit blad van 1.1. Zaterdag stond onder Kaatsheuvelsche berichten dat de openbare school niet zou worden omgezet in een bijzondere. Jammer dat „Moersch Belang" en R.K. Kiesvereeniging - hoewel die vol gens ieder weldenkend mensch niets met die schoolkwestie hebben uit te staan hebben moeten verdwijnen. De felle kou heeft hier weinig hindernis veroorzaakt, Alleen het torenuurwerk heeft reeds eenige dagen z'n diensten geweigerd. DE BLOEMENDAG VOOR HET BRABANTSCHE UITZENDFONDS. Het bloempje voor het Brabantsche Uitzendfonds, behoeft eigenlijk geen introductie meer 't Is al voor 't derde jaar dat het wordt aangeboden en 't mooie doel er van is al bekend genoeg: De uitzending mogelijk te maken van onze hulpbehoevende Brabantsche t. b. c.-lijders. Voor wie het sanatorium het eenige redmiddel is... Die er naar verlangen, omdat de dokter het noodzakelijk ge oordeeld heeft, en omdat thuis de gele genheid voor voldoende verpleging en voeding ontbreekt. Maar die dat niet kunnen bereiken! Omdat ze 't niet betalen kunnen Omdat de kosten veel te groot zijn, ook al zijn er wel vereenigingen en be sturen die een handje willen helpen. Jaardoor zien dezulken hun eenige hoop verdwijnen... Ze moeten thuisblijven met al de nadeelen voor hen zelf en voor hun omgeving. Zoo zijn er vele, ontelbaar vele! En wat een geluk beteekent het voor zulke zieken, als dan door de hulp van ons fonds de uitzending toch mogelijk wordt. Ze hebben zelf niet eens het bestaan er van geweten; misschien 't vorig jaar 't bloempje niet eens gekocht och d'r zijn zooveel van die bloempjes! telkens wat anders! Maar 't bestuur van de plaatselijke tuberculosebestrijding heeft het wel gekend; 't heeft 't bloempje helpen propageeren de vorige jaren en is dan blij in de gelegenheid te zijn een van hun menschen er mee te kunnen hel pen. En 't bestuur van het fonds werkt telkens mee wat het kan, om weer een zieke gelukkig te maken... en beter! - Het ziet met vreugde het aantal aan vragen toenemen en ook het aantal uit zendingen, nu 't fonds meer bekend wordt. 't Eerste jaar ruim 20, verleden jaar 30... Maar 't ziet het ook met eenige bezorgdheid. Want ook de uitgaven stijgen belangrijk! In 1928 beliepen die bij de 5000 gul" den! Dank zij de subsidie van Rijk en Pro vincie behoefde niemand geweigerd te worden, tot nu toe. Maar 't is toch dringend noodig dat het fonds dat zijn hoofdinkomsten heeft uit den jaarlijkschen bloemendag eens flink versterkt wordt. Dat er weer geld in kas komt, om van de aanvragen, die in 1929 zeker in aantal zullen stijgen, niet te moeten afwijzen. Daarom moet de bloempjesverkoop voor 't Uitzendfonds eens flink wor den aangepakt. De plaatselijke vereenigingen, heb ben daarbij gelegenheid te toonen dat ze 't goed meenen met de tuberculose bestrijding en vooral met hun lijders. Want elke afdeeliug komt vroeg of laat in de gelegenheid er van te pro- fiteeren voor een van zijn leden. En 't spreekt vanzelf, dat een ver eeniging, die weigert mee te werken, ook niet het eerst in aanmerking zal komen als er geholpen moet worden. De t.b.c.-lijders die aan hunne so ciale zorg zijn toevertrouwd en hunne gezinnen zouden er de dupe van worden. En omdat die verantwoording door niemand kan en wil gedragen worden helpen alle mee! Alle! Alle aangesloten ver. van de Prov. Ver. tot Bestr. der t.b.c. Alle afdeelingen van het Provinciaal Groene Kruis. Alle WitGele Kruis.-afdeelingen van de Bossche en Bredasche federa ties. Want voor dit moeie doel, met zijn direct tastbare resultaten, werken alle eendrachtig samen. Daarom, zonder uitzondering, er voor gezorgd, tijdig de noodige bloemp jes te bestellen bij den Secretaris van het UitzendfondsDr. Kooien te Schijridfil. Opdat er, in de laatste week van Februariop een dag naar eigen keuze, geen enkele plaats of parochie in onze Provincie zij, waar 't bloempje niet wordt verkocht. Dit jaar moet, met de noodige pro paganda en voorbereiding, de bloemen dag eens bijzonder slagen. Wat geeft het al wordt er wel eens geklaagd dat er zooveel bloemendagen zijn. Heel vroeger was het iets nieuws, toen werd het vervelend, nu is het 'n gewoonte geworden. Een gof.de gewoonte. On} 's Zondags ook eens één dubbel tje van zijn zakgeld te besteden aan een goed doel. Om niet alles voor eigen genoegen en uitgaan te besteden, maar tenminste één dubbeltje op zij te leggen voor an deren, die alles moeten missen. Het kweekt de sociale gedachte aan... en de naastenliefde! 't Is een goede daad, in zich, en om z'n mooi doel! En daarom hopen we van harte dat niemand het bloempje zal weigeren te koopen, als 't straks eind Februari wordt aangeboden in alle plaatsen van Brabant. Opdat het Uitzendfonds door alle organisaties in eendrachtige samenwerking gesticht in staat mo ge gesteld worden alle t. b. c.-lijders in Brabant van alle standen en gezindten, voor wie hulp tot uitzending gevraagd wordt, die hulp ook te kunnen geven. Tot heil van hun zelf en hunne ge zinnen. Tot heil van Brabant. De Kteierslijst. Zij ligt ter controleering van 23 Febr. tot 16 Maart. Recht tot reclame tot 9 Maart. Op den dag van de stemming vooi de Tweede Kamer zullen bestuurs leden en propagandisten der Katho lieke Kiesverenigingen verheugd ziji. over elke stem, aie ze verzamelen Kunnen voor de katholieke candi— datenlijst. Wat moeier dan dikwijls een moeite worden gedaan om ge— orekkige personen, die zeer ver at— wonen ot tijdelijk elders vertoeven, onwilligen, onverschilligen nalatigen enz. naar de stembus te krijgen. Maai we zorgen er steeds zoo ijvengmo— gelijk voor dat op dien dag geen stem ons ontsnapt 1 Het meest zijn we dan teleurgesteld, wanneer iemand bij het bestuur ol oij het propagandabureau komt mede. detlen, dat deze of gene geen stem recht heelt, omdat hij ot zij niet op de kiezerslijst staat, hoewel dit hei geval had moeten zijn. Dit is geen zeldzaamheid, we weten het bij on dervinding. Reeds nu de kiezerlijsten moeten worden opgemaakt, zijn er dus stem men te winnen door deze lijsten goeo na te gaan. Dat zijn stemmen die hei gemakkelijkst zijn te winnen. Van 23 Februari tot en met 16 Maart moet de kiezeriijst voor eenieder ten gemeentehuize kosteloos ter inzage worden gelegd. Ook kan men er tegen betaling der kosten een afschrift van krijgen. Óp 22 Februari moot daarvan in elke gemeente een openbare kennis geving geschieden. Tot en met 9 Maart is eenieder bevoegd bij het gemeentebestuur ver betering van den kiezerslijst te vragen op grond, dat hij zelf of een ander daarop niet voorkomt of niet behoor lijk voorkomt. Ook kan men recla meeren tegen het voorkomen van iemand op de kiezerslijst, wiens naam er niet op moest staan. Men schrijve dan aan B. en W. in dezen zin „Ondergeteekende verzoekt Uw College beleefd verbetering der kie zerslijst in dien zin, dat daarop als nog de naam geplaatst wordt van.. Het gaat dit jaar uitsluitend om het kiesrecht voor de Tweede Kamer, andere verkiezingen zijn er niet. Abonneert U op dit blad, dat U ülle flieUWS van Waalwijk en de Langstraat zoo betrouwbaar en uitgebreid mogelijk geeft. f 125 per Kwartaal. 10 cent per week. ie moeten nu op de kiezerslijst Wie moeten nu op de kiezerslijst staan Zij, die vóór of op 15 Mei a.s. den leetiijd van vijf en twuniig jaren heb ben bereikt en op 1 Jan. in ons land woonden, tevens Nederlander zijn of door de wet als Nederlandsch onder daan erkend en niet voorkomen op een door den Minister van justitie aan den Burgemeester toegezonden opgaaf van bepaalde veroordeelden. Faillissement doet het kiesrecht niet ineer verliezen. Wel zijn van het kiesrecht uitge sloten, zij, die de beschikking ot het beheer over hun goederen hebben verloren, maar alleen wanneer dit wegens krankzinnigheid of zwakheid van vermogens bij onhenotpi lijk ge worden rechterlijke uitspraak heeft plaats gehad, verder zij, die bij on herroepelijke uitspraak van de ouder lijke macht of de voogdij over een of meer kinderen zijn ontzet. We kunnen zeggen, dat op enkele uitzondtrirtgen na alle vijfentwintig- jarigen (die voor of op 15 Mei a.s. z5 jaar zijn) het kiesrecht bezitten. Men controleere dus zooveel moge ijk of de kiezerslijsten in orde zijn. 't Is geen teeken van wantrouwen tegenover het gemeentebestuur. ledereen kan vergissingen maken en B. en W. zullen gaarne op zulk een vergissing in de lijst gewezen worden, terwijl het hun te meer ge noegen zal doen, wanneer geconsta teerd wordt dat de lijst in orde is. GEMENGD NIEUWS. Wegens moord op een dienstmeisje. Zooals men zich herinneren zal, werd indertijd te Londen een 17-jarig dienst meisje in de woning harer meesteres vermoord gevonden. In verband met deze misdaad werd een bekende van haar, zich noemen de .John Dennis", doch in werkelijk heid Frank Hollington heetende, ge arresteerd en berecht. Het doodvonnis werd tegen hem uitgesproken en dit is gisterenmorgen om 9 uur in de Pentonville-gevangenis voltrokken. Onder de menigte, die zich vóór de gevangenis verzameld had, bevond zich ook de rouwdragende jonge we duwe van den *5-jarigen misdadiger met haar kind. Ergerlijke dierenmishandeling. De dader krijgt 6 weken dwangarbeid. Het politiegerecht te Marlybone heeft een groentenboer tot zes weken dwangarbeid veroordeeld wegens het veroorzaken van noodeloos lijden aan een paard. ^Het is jammer, dat je aan den lij ve niet kunt gekastijd worden voor zulk een afschuwelijke wreedheid*', zeide de rechter tot den beklaagde, die zijn paard zoo lang zonder eten in den stal had laten staan, dat het uitgehon gerd was. Een inspecteur trof het dier aan te midden van stukken emballage-hout. Het dier had in zijn razenden honger hout en papier gegeten. De schuldige was reeds in Augustus en November gewaarschuwd wegens het dagen lan g zonder eten en drin ken laten van het paard. Drie huizen afgebrand. 15 dooden. Uit New York worden verschillende brandongelukken gemeld, veroorzaakt door het te hard stoken van kachels. Zoo zijn te Ebensburg en te Hillsboro in Penssylvanië twee huizen afgebrand waarbij twee vrouwen en 8 kinderen om het,leven kwamen. Te Lansing in den staat Illinois zijn 5 kinderen in de vlammen omgeko men, terwijl het zesde kind en de ouders ernstige brandwonden opliepen. be moord te Grootegast. Uit Oroningen wordt gemeld, dat IJ. W., die in de gemeente Groote gast vier veldwachters heeft dood geschoten, een psychiatrisch onder zoek heeft aangevraagd. Ernstige gasverstikking te Vlaardingen. Hedenmorgen om negen uur belde de melkboer aan bij de gezinnen van Embden en Stijfzand, in#de Tweede Hoofdsteeg te Vlaardingen. De man kreeg echter geen gehoor. Hij waar schuwde de politie, die de deuren forceerde. Men vond toen al de bewoners der beide woningen nog te bed. Ze bleken allen bewusteloos te zijn door gas- O tze agent voor Kaatsheuvel c.a. SCHOOLSTRAAT Geef haar uwe DRUKWERK- ORDERS op en U isverztkeid van goed en billijk werk op ELK gebied. WAALWUKSCHB STOOMDRUKKERIJ ANTOüN TltLtN. dampen, die zich in de vertrekken bevonden. Spoedig waren drie doktoren aan wezig, die onmiddellijk de noodige maatregelen troffen. Het gezin Siijf- zand (man, vrouw en zeven kinderen) kon spoedig worden bijgebracht. Even zoo was dit het geval met drie kinde ren van de familie van Embden. Man en vrouw en het oudste kind waren er echter ernstiger aan toe. Zij moes ten naar het ziekenhuis worden over gebracht, alwaar het kind kan worden bijgebracht. Het echtpaar is echter nog steeds bewusteloos en hun toe stand is niet gunstig. ADVERTENTIëN. Ondergeteekende bericht hier mede, dat vanwege de onvol doende verzendgelegenheid momenteel geheel Is uitgeput, zoodat hij tot zijn spijt zijn klanten niet kan voorzien. Hij veitrouwt binnen eenige dagen, door nieuwen aanvoer, weer alle soorten brandstof te kunnen leveren. Zich steeds aanbevelend, Kolenhandel, WAALWIJK. Bekwaam en SCHOENFABRIEK „ELYEKA", STATIONSSTRAAT 80-82. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, Havenstraat 5, (nabij 't Station), 's-HERTOGENBOSCH. Adviezen en bijstand met be trekking tot processen, strafza ken, taiilissementen, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curalceie, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorko mende Rechtszaken, zoowel hij Rechtbank als bq Kantongerecht, innen van Schuldvorderingen, re geling zaken van debiteuren met hunne schuideischers, maken van contracten, requeslen enz. Degelijke en prompte afwerking. Billijke conditiën. ZONDAGS NA 1 UUR KANTOOR GESLOTEN. Opticien. 25. Vuchterstraat 25, 's-HERTOGENBOSCH. Telefoon intercommunaal 176, Fabriek van Kunstledematen, Breuk- en Buikbanden. Rechthouders, Platvoetzolen etc. Spreekuur alle Dinsdagen.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 12