Mtt's Abdijsiroop fiPtlitfil Voor de Borst". •IWfHIHfr voorwaarden, „dat ten tijde der erken ning door de werkgevers, wier arbeiders voor risico der bedrijfsvereeniging zijn verzekerd, ten minste over een jaar berekend een loonbedrag van 2'/i miiiioen gulden worde uitbetaald". Wie zijn wettelijk verzekerd Loon arbeiders. Nochtans zijn belangrijke groepen arbeiders öuitengesioien Zoo b.v. veenarbeiders, huisdienstboden en ook diegenen, die een inkomen hebben van meer dan f3000.per jaar. Ook zelfstandigen, losse werk lieden, werkloozen, enz, vallen voor een groot deel buiten de wet. Zoo'n wettelijk verzekerde arbeider kan ver zekerd zijn bij het Rijk (Raad van Arbeid) of bij een particulier (erkende bedrijfsvereniging.) Waar zal men verzekerd zijn? We krijgen concur rentie tusschen ambtelijke en partlcu. liere organen. Er schuilt hier een addertje onder het gras Functiotieeren de particuliere organen het best, dan zullen er natuurlijk velen zijn, die uitroepen, dat dit een bewijs is voor de wenschelijkheid van het particulier initiatief En mocht het anders uit komen, mochten de ziekenkassen der Raden van Arbeid de overwinning behalen, dan zullen anderen niet nalaten de loftrompet over de staats bemoeiing te steken Onmogelijk is niet. dat de slechte risico's zich bij de Raden van Arbeid zullen ophoopen Wanneer dil echter mocht blijken het geval te zijn, is de Minister van plan voorzieningen te tri ff n. Anders zou het ook slecht mogelijk zijn om tol eene juiste vergelijking te komen OUTSIDER. GEMEENTERAAD. HEUSÜtN. Voorzitter benevens aile leden waren aanwezig. 1. Notulen, Deze werden goedge keurd. 2 Mededeeiingvan ingek. stukken; veislag van het nooid van het Vieesch- keuitngsbediijf over 1918. Üit zat woiden gelegd ter i. zage; verslag volkshuisvesting, dat voor kennisge ving wordt aangenomen. Evenzoo aai over de arbeidsbemiddeling en den toestand der gemeente. Veider briel van Qed. Staten goedkeuiend een wijziging der gemeente begrooting 1929 en van den vieescnkeurtngsdienst en bovendien idem gem. begrooting 1928. Voorls worden nog voor kennis geving aangenomen een schrijven van de polittehondenvereenlging en een van B en W. van ljselmonde om ad- haesie te vetleenen. 3. Vaststelling van het Kohier der riooibeiasting over 1929. Ütt wordt bepaald op t 994 aan ontvangsten. 4. Verzoek van de Furna Prinsen en van Haider te Vlijmen tot het In gebruik nemen van een strook ge meentegrond bij de tramhaven. B. en W. stellen voor 't verlangde toe te staan tegen 6 cent per Mz. Gevraagd wordt een stuks groot 100 bij 8 M. Op een vraag van het lia Schmiehusen antwoordt de Voorz., dat de fa. het stuk grond precies krijgt, zooals het daar ligt en dooi opstapeling van hout het gezicht op de Maas niet mag benemen. 5 Verzoekschriften om onthpffhg van rioolbelasting over 1928. Ingekomen waren aanvragen van Mej. M. v. Diem, den Heer Q. van iverdingen en de tam. v. Bokhoven, aan wier wensch werd voldaan. 6. Verzoekschrift T Jonker om ver mindering huur van Gemeentegrond. Deze betaalt thans f 22 en zou dat bedrag willen verminderd zien tot f 10. Ook wenscht hij bedoelden grond te koopen voor f250 Hierover ontstond eenige discussie naar aanleiding van een vraag van Mr. Ruitinga. De Voorz. gaf ook zijn meening te cennen en stelde voor de bestaande huur te handhaven, wat werd aan genomen. 7. Verzoekschrift van Th. van Hoeff en A Kuijpers om afkoop van een eeuwigdurend erlpachtsrecht. Dit be treft de zoogenaamde gemeente blee- kerij nabij den Demer. Tot nu moet aarlijks betaald worden f 40 De adressantpn willen die pacht afkoopen voor f 800 wat wordt aangenomen Het lid De Mol vraagt, wat er met dat geld zal gebeuren, b.v, of'r rente- gevend zal worden belegd De Voorz. deelt hierop mee, dat het zal worden ingeschreven op het Grootboek. 8. Verzoekschrift C P. de Reusom wegens vertrek naar O ïnd>ë eervol ontslag als onderwijzer aan de Openb. lagere school tegen 3 Maart e k. Besloten wordt overeenkomstig het ingekomen verzoek te handelen. 9. Benoeming onderwijzer openbare school Op de voordracht waren op de ge bruikelijke wijze geplaatst (niet aipa-1 betisch) de heer j F. Bouman, tijd. onderwijzer aan de Op. lagere school te Brakel, de Heer Th. Botden, wacht gelder O. L. school te DemenenM-j. H. A. Bos. wachtgeldster O. L. school te De Werken. Na een vraag van het lid Ruitinga over de benoeming van wachtgelders, het aantal leeriirgen etc., waatop de Voorz. een geruststellend antwoord gaf, ging men over tot benoeming, waarbij de Heer Bouman alle stemmen op zich vereenigde. 10 Benoeming lid der schoolcom missie vacature Schreuder. In de laatste vergadering werd uit de voordracht P. Engelen, C. J M. Merkx de eerste gekozen. Deze heeft bericht de benoeming niet te kunnen aanvaarden De Voorz. stelde nu voor den Heer Merkx te benoemen, wat met alg. stemmen geschiedde. 11. Benoeming regent Godshuizen wegens periodieke aftreding van den Hetr N. F. Vermeulen. Aanbevolen werden de heeren Ver meulen en P. Engelen, van wie de eerste met alg. stemmen werd her benoemd. 12. Rekeningen over 1927 en be grootingen voor 1929 van de Gods huizen. Namens de in de laatste raadsver gadering benoemde commissie van onderzoek, bracht Mr. Ruitinga ver slag uit. Hij zeide alles nagegezlen en in orde te hebben bevonden, waarom bij adviseerde ze goed te keuren Alleen was het hem niet duidelijk, waarom de opbrengsten der pachten zoo veel hooger geraamd waren dan de werkelijke opbrengst in 1927. Wet houder Verhoeven, tevens Voorz. der Godshuizen deelde mede, dat toen de verpachtingen abnormaal laag waren en men thans gerust een hooger be drag kan veronderstellen. Hierna wer den de rekeningen en de begrootingen Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Een pijnlijke keel, een kuchje I Past op, in eens hebt Gij het. Verlies geen tijd, maar neem dadelijk de krachtig ingrijpende Akker's Abdij siroop, samengesteld uit kruiden extracten met bijzondere geneeskrach tige werking. Doodt de ziektekiemen, verwijdert de slijm, stilt merkwaardig snel den hoest, zuivert de adem halingsorganen en versterkt de borst. Bevat geen verdoovende of schade lijke bestanddeelen en heeft géén nadeeligen Invloed op de eetlust of de maag i Dit is het geheim van de snelle werkfrg bij griep, influenza en keelaandoeningen van de vanouds bekende vastgesteld. Nog werd de opmerking gemaakt, dat de toestand der geld middelen in de laatste jaren niet zoo florissant in, als buitenstaanders wel eens meenen. 13. Vaststelling vergoeding art. 101 der Lag. Onderwijs met 19x0 ovei 1927. De Voorz. stelde namens het Dag. bestuur van de vergoeding per leer ling van de Bijzondere scholen te bepalen op f 5 28s. Dit bedrag is betrekkelijk laag, waarvoor de Voorz. de reden opgaf. Met aig. stemmen werd het voorstel aangenomen. 14 Vaststelling voorschot op de sub. 13 bedoelde vergoeding over 1929. In overeenstemming met de wet werd dat voorschot bepaald op 80% zijnde f 4 25 per leerling. 15. Vaststelling van de vergoeding voor het gebruik van een lokaal der Voorm u i o.-school voor laboratorium vleeschkeuringsdienst. B. en W. stelden voor de huur te bepalen op f 100 'sjaars, wat mei alg. stemmen werd goedgevonden. 16. Vaststelling van het vermenig vuldigingsgstai voor de heifing der gemeente Hike inkomstenbelastingdlent 1929-1930. De Voorz, stelde voor het evenals de laatste drie jaren te bepalen op 1 5, naar gebleken is, dat de inkomsten dan wel voldoende zulten zijn: Con form het voorstel werd besloten. 17. Voorstel van B en W. om de verordening op het keuren van waren te wijzigen. De Voorz. lichiie toe, waarom dit naar aanleiding vaneen schrijven van den Minister van Handel en Nijverheid noodig bleek. Aldus werd besloten. 18. Wijziging gemeentebegrooting 19 8. De Voorz. noemde de verschillende posten op, die verhoogd moesten wor VIT BET DAGBOEK VAN PIETER POR. 8 Febr. Gelezen van de subsidie aanvrage voor 't Ziekenhuis. Eindelijk, eindelijk komt ei werkelijkheid van de lang gerekte plannen. Jammer dat men 'I gebouw zoo achteraf moet wegdrukken lk hoop maar, dat men 't toch zoodanig zal bouwen, dat er rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat't ooit met 'n viij uitzicht en entiee ge legen komtb.v. als er in de toekomst gelegenheid mocht komen een paar huizen op te ruimen. We zullen maar eens afwachten. Ot zou er nog Iets anders op te vinden zijn Maar in Godsnaam niet uitstelltnl 9 Febr, Vanavond kwam 'n vriend bij me met 'n blad waarin v. 0(elke week „Demo cratische in- en uitvallen" doet. Maar elke gemoeds—ventilatie onder dit opschrift is nog niet „democratisch* Als v. G., „uitvalt" dat elke subsidie aan 'n R K. Kweek school weggesmeten geld is omdat er al honderden R K. onderwijzers op wachtgeld loopen, dan is zoo'n „uitval" nog niet radicaal genoeg en rno st ie aan den anderen kant vragen om 50 pCt. van alle openbare middelbare en boo- gere scholen voor 'n paar jaar te sluiten wegens overcom pleet aan intellect. 20 Febr. Gehoord van de benoeming Inspecteur. Nu er iemand is die de plaatselijke toestanden en de agenten goed kent, zal ons flink georganiseerd corps wel intact blijven. De band onderling zal wel blijven, wat heel goed is voor onze plaats. Als onze gemeente een door gangshuis voor agenten zou worden, dan waren we nog niet gelukkig. Buurman vindt 't zoo ook best. 21 Febr. Gisteren gelezen dat de vrijgestelde v. d Lederbewer- kersbond j 1. Maandag nogal boud gesproken heeft. Wat is er toch allemaal met dat col lectief contract? En zoo wordt er ai gedreigd met staken. Daar is 't nu te koud voor! Ik hoop maar, dat de heeren 't over ertde—weer eens zullen worden, want bij coiflict vallen er altijd slachtoffers 1 22 Febr. Vandaag gehoord, dat de slagers willen samenzweren. Laat men nou geen domme dingen doen 't Slachihuis is er en door samenwerking aileen kunnen de lasten redelijk en draaglijk verdeeld worden En de exploitatie wordt in de toe komst toch steeds beter. Eerst verzinnen en dan beginnen, wil P. P. waarschuwen, ook met het oog op andere moge lijkheden. Xo. 16. Zaterdag'23 Febr. '29. 52e Jtg. TWEEDE BLAD. De nieuwe Ziektewet. Mi tister Siotemaker de Bruine heeft het vaste voornemen de voorgestelde wijzigingen in de Ziektewet nog het slatten der nuidge parlementaire periode in het Staatsoiad opgenomen te kiijgen. Waarschijnlijk zal de open- bare oettandeling nog deze maand in de Tweede Kamer plaats hebben. Het scnijnt wel vast te staan, dat het ontwerp, met enkele veranderingen wellicht, door de Tweede Kamer zal worden aanvaard. Zoo vlak voor de verkiezingen zal geen der politieke i partijen het durven bestaan, haar goed keuring aan het wetsontwerp te ont houden 1 Wat is de inhoud van deze wet Ze regelt de uitkeering bij ziekte. Ze verzekert den arbeider eene uiikeerir g van 80 °/0 van zijn loon, wanneer hij door ziekte niet in staat is zijne werk zaamheden te verrichten. Tot heden bemoeide zich de oveiheid niet met ziekte uitkeeringen. Wie gedurende z'n ziekte geen loon doorbetaald kreeg en zich tegen dit risico wilde verzekeren, had daarvoor zelf te zorgen. En zoo ontstonden alle mogelijkeziekenkasser, ziekenfondsen, bestuurd door arbei. ders. Ondernemingskassen, waarin de patroon al of niet met z'n werklieden zeggenschap hadden. Verder nog zie kenkassen, ingericht voor eenige on dernemingen, zuiver gemeentelijke, regionale of algemeene, En thans zullen, als gevolg van deze nieuwe wet, vele van deze fondsen moeten verdwijnen Immers is de uit voering der ziektewet opgedragen a. ziekenkassen van den Raad van Arbeid en b erkende bedrijfsvereeni- gingen. Al zijn de ondernemingskassen niet geheel uit het ontwerp geweerd, naar buiten treden ze niet op Ze zijn gedegradeerd tot afdeeiingskassen der bedrijfsverenigingen. Dat dit oppositie In den lande zou verwekken laat zich begrijpen. Zuo lees ik var> eene vergadering, in Utrecht gehouden, waar afgevaardigden vai 477 kassen, vertegenwoordigende 373 UU0 verzekerden, ui spreken, dat zij met ernstig leedwezen hebben kennis ge nomen van de plannen der Regeering om de uitvoering der Ziektewet geheei op te dragen aan de Raden van Arbeid en bedrijfsverenigingen. Het was niet dan na lange aarzeling, vertelt ons de Minister, dat hij deze houding aannam tegenover de plaat selijke ziekenkassen, die ais oudste Instellingen op het terrein der zitken gelduitkeering, zooveel tot leniging van den grootsten nood hebben bij gedragen. Door deze wet hebben de zieken kassen een groot gedeelte van hun operatie-terrein verloren. De voor. waarden n i. waaraan zoo'n erkende bedrijfsvereniging moet voldoen, zijn zoo zwaar, dat het voor de meeste ziekenkassen practischbljnaonmogelijk is zich tot zoo'n bedrijfsvereniging om te bnuwpsi. Zoo is bijv. een der Beste jongeluil Terwijl ik dit schrijf, kijk ik naar buiten. Het zonnetje glinstert op de sneeuw. Daar komt juist Mina, onze meid naar buiten. Met een paar for- sche streken veegt zij een plekje schoon en begint zaad en kruimels te strooi en. In een oogwenk zijn er de honge rige vogels bij en gaan luidruchtig te keer. Ik wil jullie hiermede herinneren aan hetgeen ik vorige maand schreef. Denkt vooral in dezen tijd aan de arme vogels. De beestjes hebben het nu toch zoo hard te verduren. Ditmaal vraag ik jullie aandacht voor het verhaaltje van vriend Piet. Je moet dit eens goed lezen en in je opnemen. Zouden jullie ook zoo gehan deld hebben als Gerrit?. Zoo nu en dan zal ik eens wat raad sels opgeven, waaraan eenieder mag neectoea. II* begin er vandaag mee. Oplossingen moeten vóór 1 Maart bin nen zijn. Wie iets te vragen of te zeggen heeft, weet mijn adres: Oom Wim. De Echo van het Zuiden, Waalwijk. Dag jongelui! Jullie aller OOM WIM. DE KLEINE KONING. XXIV. Hij sprak met luide stem Tot allen, die er waren: „Ik ben oprecht verheugd, Dat 't leven gij wilt sparen. Van dezen deugniet klein Die door zoo slimme list, Naar 't allen eerst wel leek, Den strijd t« winnen wist. Verbannen wordt hij dus. Maar, 'k wil voor hem toch spreken. Als hij zich beet'ren mocht Na jaren, maanden, weken. Zal 't hem dan zijn vergund Hier weder te verschijnen. Of moet hij om zijn list Voor immer nu verdwijnen?" „Neen, neen", zoo riepen allen, „Hij keert hier nimmer weer. Kwam hij hier ooit terug, Hij fopte ons nóg 'n keer!" ,,'t Is goed", zoo sprak de uil. „Ik zal er dan voor zorgen, Dat hij ons niet ontsnapt. Slaapt vrienden wel, tot morgen! „'k Neem hem mee naar mijn nest, 'k Zal daarheen hem geleiden. En wees gerust er op. Hij zal zich niet bevrijden Toen nam de uil hem mee, Naar 't dichtste van het woud. Waar in een hollen boom. Zijn nest hij had gebouwd. (Wordt vervolgd). NUMMER EéN. Door Piet. Dat was prachtig geweest. Stel je voor, als nummer één was hij thuis gekomen. Wat had „Meneer" hem vriendelijk toegesproken: „Ga zoo maar v-oort, jongen, dan kan er nog iets uit je groeien. Zorg er maar voor dat vader en moeder trotsch op je kunnen zijn." Fijn toch, nu kon je nog eens lekker geuren tegenover je vriendjes. Wat zouden die jaloersch zijn. Geen won der ook! Dat had niemand immers van hem verwacht. Klaas Verburen had het nvt dan toch lekker ook eens niet. Eigenlijk zou hij het wel ver diend hebben. Toch wel jammer voor 'm. Hij had den laatsten tijd ook niet veel op school kunnen komen. Zou d'ie 't niet spijtig vinden, dat, zijn werk niet het beste was? Misschien had hij er zeker opgerekend, 't Scheelde an ders ook niet veel: 3 puntjes maar. Ja, als hij op school was geweest Zoo was het. Gerrit Helmen had den eersten prijs verdiend. Verdiend? Ja, heusch en gekregen ook! Maar? Ja, ja! Klaas was al een paar maan den ziek endie had de lastige sommen over repeteerende breuken niet op school geleerd. En daar had den ze er één van gehad. „Toch wel sneu voor 'm", had de bovenmeester gezegd en hij had er bij gedacht: „As 't ie niet ziek geweest was, had ie 't vast gewonnen, maar nu is er niks aan te veranderen. Eerlijk is eerlijk. Arme jongen toch! Wat zal ie er verdriet van hebben Niets aan te veranderen? Eerlijk? Neen, ja. Die eene breukensom woog zoo zwaar, hij kon 'm ook geen tweeden prijs geven. Die had Willem Take Niets aan te veranderen? Jawel, hoor. De Bovenmeester, meneer Ver kamp, die zoo echt begreep wat die arme Klaas lijden moest, wist wel raad. Thuis, toen hij voor z'n mooie hoekenkast stond, was 't 'm plots in gevallen. Dat zou hij doen! Dat mooie boek, daar op de bovenste plank, ja, dat zou Klaas van hem heb ben. „Nee maar", mompelde meneer Verkamp; „nee maar, Klaasje, daar is die prijs van Gerrit nog niets bij." ,,'t Groot Vertelselboek" heette het. En dik; prachtige band! En zwaar; ongeveer 800 bladzijden en dan wel 60 platen in kleurendruk. Allemaal haast mooie dierenverhalen. Wacht, nu nog een briefje er bij, dan zon hij het even door het dienst meisje laten bezorgen. Meneer Ver kamp schreefeven later vertrok het dienstmeisje met het zware pak. „Voor Klaas Verburen", had meneer er op geschreven en: „Je weet wel... daar bij die molen linksafdat huis met die roode pannen en kleine venster ruitjesja, ja". Vlug fietste het meisje weg, blij even te kunnen genieten van het heerlijke lekkere zonnetje. De zonnestralen konden niet alle door de bladeren heenboren. Ze moes ten ook niet denken, dat 't prieeltje voor hen bestemd was. De bladeren zorgden er wel voor, dat zieke Klaas niet te veel hinder van hen had. Dat zou niet goed voor 'm zijn. „Lig je daar nu niet fijn, Klaas", vroeg z'n moeder, die even naast hem ging zitten, om uit te rusten van haar werk. „Ja, moe", was het blijde antwoord. „Die zon is goed voor me, niet moe der?" en z'n vraagoogjes richtten zich op de moeder, die het immers wel wist. „Zeker, mijn jongen, dat zal je goed doen. Hé, wat is 't hier heerlijk". Ze legde haar hand op de zijne en staarde door de opening tusschen de boompjes naar den weg, die langs hun huis liep. Alles zag er opgewekt uit. De weilanden leken wel één bloemen veld; alles rondom verspreidde kleur en geur. Het deed in de üMDRUKKERIJ der nieuwe hoop ontwa TIELEN. jongen door deze nieuv i

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5