Heeren- en Kinderhleedin] magazijn .De Adelaar". Hoed of Pet Bernard Vaes Balansopruiininé „Het Anker" Dat is JE ADRES. H. VERHULST, Extra lage prijzen. HOEDEN en PETTEN. VOOK HANDEL EN INDUSTRIE. Het aangewezen adres voor Uw Hooge Steenweg 14 - DEN BOSCH. - (Naast ijzerhandel Van Miert.) Voordeeliger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. Voor naar Vughterstr. SS. DEN BOSCH. Telefoon 841. Markt 5. DEN BOSCH SPECIALE AANBIEDiNQ den, of bijgevoegd, als jaarwedden onderwijzers, voorbereidend mil. on derricht, krankzinnigenverpleging, in kwartiering, bezoek leerlingen aan de K.T.A. te 's Bosch etc in totaal toi een bedrag van f 1096 52, waarvoor de gelden bij andere baten zijn te vinden. Het voorstel passeerde mei alg. stemmen voor. Alsnu deelde de Voorz. mede, dat hij ingevolge een opmerking in de laatste vergadering zich overtuigd had, dat de stoep aan het veer naar Neder hemert over de Maas dringend ver betering eischic, waarvoor hij toe stemming verkreeg. Water in de toe komst met dat Veer zal gebeuren, was hem nog onbekend en zal afhangen van te voeren onderhandelingen. Rondvraag. Het lid de Mol lanceer de een opmerking over de straatver lichting aan de Maas. Ook werd nog besproken de verlichting bij den heer V. B. De Voorz. zei toe de zaak te onderzoeken. Ook merkte bovenge noemde op. dat de.fa. Wassen hei stadsuurwerk gèdurende 75 jaren steeds in onderhoud had gehad en vroeg of het hier een gratificatie kon lijden. De Voorz. zeide.dat deze zaak geregeld zal worden tot tevredenheid van gen. firma. Hierna bracht het lid Stap het zand- strooien door de Gemeente ter sprake bij voorkomende gladheid. De Voorz genezen mocht. Gelukkig dat hij er nog zoo kalm en blij onder was en wat had hij laatst nog z'n best gedaan op het rekenwerk dat meneer Verkamp voor den prijs- wedstrijd opgegeven had „Moeder", had hij gejubeld, „de eer ste heb ik al" en even later: „de twee de" en na een poosje „de derde ook al". Maai- ze had wel gezien, hoe hij zich groot hield, toen ze vroeg, hoe 't met de laatste ging en 't gemaakt kalm uit zyn mond klonk: „Die kan ik niet, nooit gehad". Moeder Verburen had geprobeerd hem te troosten, dat „meneer" dat wel weten zou en hij nog even goed een prijsje zou kunnen winnen. Totdat zus thuiskwam en de bood schap meebracht, dat Klaas vast een prijs had gehad, als hij maar niet ziek was geworden. „Maar nu kon 't on mogelijk", zei de bovenmeester. „Ja, jongen, daar heeft meneer gelijk aan, hé?" „Natuurlijk, moe", en ze deed alsof ze niet zag, hoe hij een prop in z'n keel, die er plotseling ingeschoten was, probeerde weg te slikken. „Dat is prachtig van je, Gerrit. Ze ker, dat moet je doen. Ga er maar di rect naar toe. Zoo'n gezonde jongen als jij kan het ook wel zonder zoo'n prijsje stellen, wat jij?" moedigde moe der Helmers haar jongen aun. Gerrit Helmers had z'n besluit ge nomen. Klaas Verburen zou z'n album hebben. Die had 'm toch gekregen als hij op school had kunnen zijn, zooals had hijwie kon nu tegen Klaas, stel je n ze allemaal immers, het Vooruit, hij zou zelde het gehoorde te zullen nagaan en aan de geuite wenschen tegemoet te laten komen. Daar niemand iets meer te zeggen of te vragen had, sloot de Voorz. de vergadering. BUITENLAND. Het Fransche Kabinet bijna getuimeld. Bij de behandeling van de wet op de hervorming der rechtspraak dienden de radicalen een amendement In, dat lijnrecht tegen de bedoelingen van minister Barthou in ging en dusalleen diende om het ministerie ten val te brengen. Minister Barthou doorzag den toeleg en stelde onmiddellijk de kwestie van vertrouwen. Onder groote opwinding bleek, dat het amendement slechts met een meerderheid van 6 stemmen, 291 tegen 285. verworpen was Met de radicalen en socialisten stemde een deel der republikeinsctie linkerzijde tegen. De kleine meerderheid van de re geering was een gevolg van het feit. dat tal van afgevaardigden, die voor de regeering gestemd zouden hebben, afwezig waren in verband met de naderende verkiezingen voor de ge meenferaden. Het was dus niet een zuiver politieke stemming. De verbanning van Trotzki, Naar uit Moskou gemeld wordt, is Trotzki op grond van een in een bijzon- dere zitting van de Gepoe genomen be sluit uit de SovjetUnie gebannen, wegens zijn aan de Sovjet-Unie vijan dige handelingen. Op zijn eigen wensch is tegelijker tijd zijn familie met hem vertrokken, BINNENLAND. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg over Jan. j.l. 45.385.519.80, tegen 43.076.431.52 over die maand in het vorige jaar. De opbrengst der wegenbelasting bedroeg ƒ409.856.71. De algemeene toestand in Europa, Verandering van weer op til In het Noord-Oosten nam de hooge druk af, doch naar het Zuid-Westen nam hij toe. Bij IJsland daalde de ba rometer vrij snel en ook voor Finland werd een lage druk geconstateerd. Er is een zwakke aanwijzing, dat er ver andering van weer op komst is. De Steenkolenvoorzlening. Een mededeeling van deMijndirecties. B^ voldoende verzendgelegenheid geen kolennood te vreezen. Men meldt uit Heerlen In sommige bladen is de vrees geuit, dat de Nederiandsche mijnen of haar plaatselijke vertegenwoordigers de contracten voor levering van steen kolen zouden annuleeren en van de tegenwoordige moeilijkheden zoHden gebruik maken de prijzen van de huisbrandkolen te verhoogen. De mijndirecties stellen er prijs op ♦e verklaren, dat zij en haar vertegen woordigers de loopende contracten tegen onverhoogde prijzen blijven uit. voeren, voor zoover dit bij de huidige het gauw brengen. Daar had je het huis al. Wacht, daar zag hij een punt van een stoel tusschen die boompjes uitsteken. Ja, daar lag hij zeker in het prieeltje. Zou z'n been nog niet dicht wezen? Hé, wat gelukkig toch, als je goed loo- pen kon. „Dag, Klaas". „Dag, Gerrit". Gerrit durfde Klaas niet recht in de oogen te zien. Hij vergat te vragen, hoe het hem ging. Hij dacht alleen maar aan zijn boodschap en wist niet, hoe te beginnen en schaamde zich, dat hij den prijs gekregen had, inplaats van Een poosje zaten ze elkaar aan te kijken en: „D&r, da's van jouw-" kwam er plotseling uit, zonder eenigen vorm lomp, ja, gewoonweg lomp. Gelukkig, zoover was hij dan toch al, de rest kwam nu vanzelf wel. „Wa's dat?" klonk het vragend-ver- baasd uit Klaas' mond en zijn oogen vroegen mee. En nu begon Gerrit te vertellen. Dat hij het volstrekt niet wilde houden, nu hij het niet eerlijk verdiend had. MaarKlaas wilde 't ook niet. hoe hij ook praatte, 't gaf allemaal niets. Hier, lees dan" en Klaas gooide 't briefje van meneer Verkamp naar Gerrit. En Gerrit las: Beste Klaas! Je bent al een paar maanden thuis geweest en 'k wist wel dat je geen prijs zou krijgen. Maar je kunt er niets aan doen. Daarom stuur ik je dit boek. Omdat je altijd nummer MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 30 ct. Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. By Apoth. en Drogisten. omstandigheden mogelijk is. De afnemers dienen evenwel te bedenken, dat het niet mogelijk is aan de grootere vraag overal prompt te voldoen en dat het in het belang der gemeenschap noodzakelijk is, dat men geen voorraden tracht te maken en dus niet meer bestelt dan men direct noodig heeft. Brandstoffennood is naar de meening der directies, op het oogenblikniette vreeztn, voorop gesteld, datde mijnen in staat zijn haar productie regelmatig te verzenden, heigeen thans veel te wenschen overlaat. Door den onvoldoenden aanvoer van leege spoorwagens en de moeilijk heden, welke het spoorwegvervoer ondervindt, moesten reeds aanzienlijke hoeveelheden steenkolen bij de mijnen worden opgeslagen. R K. Staatspartij. De candiüatuur Mevr. Brouns van Besouw. Mevrouw W. A. Brouns van Besouw lid van den gemeenteraad te 's Her togenbosch heeft voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in de Kieskringen Haarlem—Den Helder de candidatuur aanvaard voor den kwaliteitszetel ter beoordeeling van de speciale positie der vrouwen in het maatschappeiyke en staatkundige leven en heeft mhs dien bedankt voor den vrijen zetel waartoe zij was aangewezen in de kieskringen 's Hertogenbosch—Zee land, Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. Scheepvaart-verbin ding EindhovenWiihelmina-kanaal In de Memorie van Toelichting op een thans bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp, strekkende tot wij ziging van het IXde hoofdstuk der Rtjksbegrooting voor 1920 (Water staat), wijst de Minister er op, dat de gemeente Eindhoven thans wenschi over te gaan tot den aanleg van een kanaal van Eindhoven naar het Wil- nelminakanaal, waarvoor de plannen reeds gedurende vele jaren hangende zijn. Op de Waterstaatsbegrootir.g van 1925 werd reeds een bijdrage aan gevraagd voor verbetering van de afwatering van Noord Brabant en in de opsomming van weiken, welke uit dezen post zouden kunnen worden betaald, werd in de toelichting ook de aanleg van dit kanaal genoemd. Toen werd reeds medegedeeld, dal aangezien het kanaal zoowel de scheepvaart als de afwateringsbelan gen zou kunnen dienen, de Rijksbij drage zou kunnen worden gesteldop 2/3 kosten. Deze korfen worden thans geraamd op f 1.680 000 zoodat het maximumbedrag van het subsidie kan worden gesteld op f 1120.000. Als eerste gedeelte van het subsidie aan de gemeente Eindhoven wordt één van de klas geweest bent, heb je het dubbel verdiend. Volgende week kom ik eens naar je kijken. Dag Klaas. Je meester J. G. Verkamp. Even later stapte Gerrit weer met z'n boek onder den arm naar buis. „Hoe komt dat nu?" vroeg z'n moe der verwonderd. '„Och, de bovenmeester was me voor. Die wist ook dat Klaas het verdiend bad. Die goeierd". Moeder begreep het nog niet. PIET. nu f 20 000 aangevraagd, ten einde j die gemeente de gelegenheid te geven, j met de voorbereidende werkzaamhe- den aan te vangen. Tweede Kamerverkiezing De heer Th. F. M Schaepman heeft I aan het Partijbestuur bericht, dat hij in de Kieskringen Den Bosch, Zee land, Amsterdam, Rotterdam, Den j Haag. Leiden, Dordrecht, Friesland, Groningen niet in aanmerking wenscht te komen voor de vrije plaats, doch alleen als plaatsvervanger voor den kwaliteitszetel voor defensie in de kieskringen Den Bosch—Zeeland. KERKNIEUWS. Nationale hulde aan den Paus. Gelijk men weet, zal 23 April a.s. kaïhuiitk Nederland, aangemoedigd en voorgegaan door het Doorluchtig Episcopaal, opgaan naar Rome ten einde Z H. den Paus hulde- en eer betoon te brengen ter gelegenheid van Diens gouden Priesteifetsl. Nu inmiddels de Romeinsche kwes tie eene gelukkige oplossing mochi vinden, zat deze katholieke demon stratie nog een gthtei bijzondete be- teekenis te meer hebben. Verwacht mag daarom worden, dat katholiek Ntdtiiano zich zal beijveren, juist by deze gelegenheid eens exira- gued voor den dag te komen, en zal zorgen, dat de deelnemers kunnen gezegd worden eene waardige verte genwoordiging te zijn van het katho liek volksdeel. De lyst van deelname wordt pas 15 Maart gesloten. Nu echter blijkt, dat uit verschil lende landen, mede naar aanleiding der jongste gewichtige gebeurtenis, men in het aanstaand voorjaar, in zeer grooten getale naar Rome zal gaan en het derhalve zaak is tijdig oeslag te leggen op de noodige hotel luimie, verzoekt het met de leiding belaste comité, dat zij, die voornemens zijn mede te gaan, zich spoedig op geven. Prospectus kan worden aangevraagd by de leden van het comité en bij den administrateur, den heer J. Ka meibeek, Begijnengang no. 15 Venlo LET i EKEN EN KUAI5L De Katholieke liiusiraite bevat aezc week de volgende interessante toto's Het ll5jaiig jubileum van hei3dt naif regiment huzaren te Den Haag, 70 jarig beslaan van de tascisilscnt milnie, de troebelen le Bombay, Z. M. Koning Qustaat van Zweden, Z.Em Kardinaal Sbanetti, De vinnige koude golf, Nederland vanuit de lucht, R.K Kerk te Geidrop, Een tentoonstelling van miniatuur werktuigen te New- York. Auto's op het ijs, Vorsteiyk nuwelïjk, Postverbinding tusschen hei eiland Uik en het vasteland, Dekluis in het Leidsche Stadhuis, Kanaal stoomer Ville de Liège, Sidi.Moham med ei Hablb. de Bey van Tunis overleden, De elfstedentocht, Vorsi Johan II van Lichtenstein f, Het Ro- meinsche accoord, Het Herstel van dan Pauseiyken Staat, Het stadhuis te Leiden verbrand, Floratheater te Amsterdam afgebrand, De Roosevelt Siuwaam, 'n Üoode goudgiaversstad, Serie foto's Angst. TEKST De slapende Boeddha, roman door F. j. A. L. Cordens, Voorspellingen, door R. IJmer, Een Huwelijksreis in de Tropen, artikel met foto's, De Trein van 8,10, door Joh. D. Degreef, De wolven en het Lam, door J. S. Fletcher, De menscheneter. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren RAADSELS. Vul de kruisjes in, z-ooals er onder is aangegeven. De letters moeten in het midden van boven naar beneden en van links naar rechts denzelfden jon gensnaam vormen. Medeklinker. Hoofddeksel. Ligt op de tuinpaden. Jongensnaam. Verkorte meisjesnaam. Verkorte jongensnaam. Medeklinker. Henricus P.- z.v. A. J. Hensen en M van Balkom. Gerda E. d.v. C. van der Hoeven, en G. E. Holthuis. Mar tina A. P. M. d.v. F. J. Hensen en A. G. Melis. Adrianus W. z.v. J. C Pullens en W. Duijvekam. Francis- ca d.v. A. A. de Graaff en J. Zeebregts. Overleden Jenneke van Vuuren, 50 j„ eebtg. v. J. L. Treffers. Johanna M. Kra mer, 82 j„ wed. van A. Schoondermark. Pieternella van Lier, 78 j., wed. van H. C. Meulkens. Johanna van Dru nen, 69 j., wed. van G. C. van Delft. Pieter A. van Brunsehot, 68 j., wed. van A. Verhoeven. Ingekomen personen O. W. J. Moonen, van Engelen. H. Dollekens, van Eindhoven. A. J. van de Griend, van Oudheusden J. J. H. Kees, van Scbijndel. A. Ardon en gezin, van Klundert. M. Maas, van Vught, M. W. van Oers, van Ravenstein. S. Gruppelaar en j gezin, van Doetinchem. J. Minder- j houd en gezin, van Doetinchem. Vertrokken personen J. Leeflang en gezin, naar 's Bosch. P. M. A. Korthout, naar Loon-op- Zand. Ph. A. Klerkx, naar Oorschot. DRUNEN. Over Januari. Geboren Franeiscus W. z.v. Joh. de Kok- ugts. Johanna A. d.v. Adr. van der Sanden-Verhoeven. Gijsberta A. d..v Joh. v. Wijk-van der Lee. - Neeltje G. d.v. Joh. J. Boom-van den Hoven. Johannes R. z.v. Robert v. Drunen-Peters. Hermanns J. N. z.v. Willi, van Kuik-v. d. Wiel. Hen- rica M. d.v. J. P. Verdiesen-v. Noort. Overleden: Johannes H. Jansen, 73 j., echtgen van P. Thomassen. Adriana C. van Vlijmen, 3 j. Engelbertns J. van Drunen, 7 maanden. Corn. Verdie- sen, 87 j., wed. van Margaretha F. Biere. Johannes R. van Drunen, 1 dag. Huwelijken Johannes H. Jungeburth, 23 j. en Hendrika van Kuik, 24 jaar. LOON—OP—ZAND. Van 1 tot en met 15 Febr. '29. Geboren Henricus Johannes Laurentius z.v. L. M. v. d. Sanden en J. M. Verhoof. Johanna Cornelia d.v. J. van der Linden en M. J. van Wanrooij. Antonius z.v. P. Snoeren en H. J. Huysmans. Wilhelmus Johannes Maria, z.v. J. C. Frederiks en G. P. M. v. d. Velden. Adrianus Eugenius z.v. P. J. Stokkermans en C. M. v. Riel Ludovicus Johannes z.v. L. C. M. Ver vers en P. de Kok. Adriana Corne lia Maria d.v. L. A. Moonen en M. v. Gooi. Adriana Huberdina Francis- ca. d.v. P. J. Akkermans en P. J. Kem- meren. Cornelia Theresia d.v. P. van Riel en A. van Wanrooij. Mïari- nus z.v. J. van der Linden en J. G. Jacobs. Francisca d.v. N. van Son en C. Dekkers. Cornelia d.v. P. Klijn en J. Kemmeren. Adriana Wilkelmina d.v. J. C. van Os en M. Werther. Antonia Maria d.v. A. P. Brouwers en H. C. Labee. Wilhel mus Cornells z.v. .1. G. van Es en C. Vastré. Maria Anna Roberdina Margaretha d.v. B. J. Kemmeren en J. P. A. Brekelmans. Marinus Cor- nelis Joannes z.v. -T. van Esch en J. S. van der Velden. OverlijdenCornells van der Hoe ven oud 18 jaren. Mainus Joannes Meeren oud 13 jaren. Nicolaas Net ten echtgenoot van A. Damen ond 64 jaren. Antonetta van Drunen echt- genooe van L. van Cromvoirt oud 61 jaren. Adrianus Kuijpers echtge noot van Helena Oerlemans oud 67 jaren. Jacobus de Graaf, -oud 68 jaren. Pieternella van Dongen echt- genoote van M. Roeien oud 58 jaren. Cornelis van den Broek oud 67 ja ren. Mlechelina Ida Maria Smals oud 6 weken. HuwelijkenCornelius Snoeren oud 24 jaren, wonende alhier met Lamber- ta Vastré oud 26 jaren wonende al hier. Petrus Marcelis Antonius Korthout oud 25 jaren te Waalwijk met Maria Wilkelmina van Riel oud 23 jaren alhier. Henricus Johannes Dirksen oud 26 jaren met Adriana Gerarda van Rijswijk oud 25 jaren, beiden alhier. Lambertus Petrus v. Heijst oud 29 jaren met Petronella Gijsberdina Vloemans oud 26 jaren, beiden alhier. (Mfaan. vn. doctors GEMENGD NIEUWS. De Krimpensche Zwarte Piet vrijgesproken. Voor het Kantongerecht te Schoon hoven is op ongewone wijze vonnis ge wezen in de zaak van K., te Krimpen ld. ljssel, bijgenaamd Zwaite Piet, die met een bt. Nicolaasoptocht in December proces-verbaal had gekregen omdat hij ondanks het verbod van den burgemeester van Krimpen, lot het nouden van St. Nicolaas-optochten, toch er aan meegedaan haa. Deze burgemeester is namelijk van meening, dat het vieren van het Si Nicolaas feest in strijd is met den bjjbei als Gods Woord, dat het vereeren van heiligen een heidensch ovetbiyfsel is en derhalve door een christeiyke over heid verboden moet worden. De waarnemende ambtenaar van het O M., heeft deze opvatting bestreden en vryspraak geëischf. De waarne mende kantonrechter, mr. F. L. E. jambonnet, burgemeester van Schoon hoven, sloot zich bij dezen eisch aan en heeft tot groote vreugde van alle aanwezigen het volgende vonnis voor gedragen De verdachte alhier, bijgenaamd Zwarte Piet, Dien men potsieriyk gekleed aan't rijden ziet, Ook nog met zwart gezicht en zwarte handen, x X X X X X X X X X X X X X X X X X XXX X X

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6