Draagt on DMIMn aai oas op Zooals men niet vindt in de Nederlanden, Beschuldigd zoo toegetakeld te hebben gereden, En zou art. 12 daarmee hebben overtreden. Ik overweeg nu dit vreemde geval, 't Is iets wat men niet vaak hooren zal. Terwijl men meergenoemden Piet Hier in ons land toch dikwijls ziet. Hij toch, de knecht van goeden Sint, Is haast met iedereen bevrind. Overweeg ik nu 't genoemd bezwaar, Dunkt: zwart te zijn mij geen bezwaar, Zindelijkheid dient zeker geprezen, Maar het is nog nimmer bewezen, Dat zwari zijn vermamd wordt geheeten, Aan schoorsteenvegers wordt dit nooit verweten, Ook Piet moet zwart zijn voor zijn werk, Dit maakt zijn standpunt zeker sterk. Overweeg ik nu het tweede feit, Potsierlijk gekleed zijn is het verwijt. Hiervoor is moeilijk een maatstaf te geven, Bij al die modes van't moderne leven. Onkenbaar was hij zeker niet, Want ieder kent toch Zwarte Pietl Zwarte Piet op weg naar een kinderfeest. De bedoeling daarvan Is toch zeker geweest, Den kinderen een prettigen dag te bezorgen, Niet om kwaad te doen in het open baar of verborgen. Overdenkende nu wat hier is gezegd, Acht ik wat hem is ten laste gelegd Niet wettig en overtuigend bewezen; En daarom moet de slotsom wezen Zwart waren z'n handen en z'n gezicht erbij. Maar niet z'n geweten; dus; spreek ik hem vrij." Op den onbewaakten overweg aan 't Haantje nabij Deltt is Dinsdag avond omstreeks kwart voor vijf de 14 jarige zoon van den brandstoffen handelaar J. de Jong, wonende Gast huislaan te Delft, onder deoogenvan zijn vader door een van Den Haag komenden electrischen trein gegrepen en gedood. Zondagavond omstreeks tien uur is de 39 jarige brievenbesteller S. te Dieren door een auto gegrepen en gedood. De 82-jarige G. v. D. wonende onder de gemeente Woerden, werd bij de villa „Vredeshof" door een auto aangereden en zoodaniggekwetst.dat de dood spoedig intrad. Daar de on gelukkige plotseling het voetpad ver- liet, zou de chauff ur geen schuld hebben aan het ongeval. Te San Martin bij Arion heeft een 40 jarige Algeriaan zijn vrouw doodgeschoien. De toegeschoten po litie-commissaris werd eveneens door een kogel gedood, waarna de Algeriaan zelfmoord pleegde. Men denkt met de daad van een krankzinnige te doen te hebben. Zaterdagavond werd in de mijn Oranje Nassau 111 te Heerlerheide de 22-jarige mijnwerker G. A.uitHoens broek door vallend gesteente getroffen. Hij werd naar het St. Josephzieken- huis te Heerlen overgebracht, waar hij Zondagmorgen aan de gevolgen is overleden. In een variété theater te Ruei bij Parijs is een der nummers dezer dagen ongelukkig afgeloopen. Een schutter moest eerst een kogel schieten door een ring, dien een andere man op 6 M. afstand in de hand hield en vervolgens een ballon stukschieten welke deze man op zijn borst droeg Bij het eerste schot werd de helper aan de hand gewond, het tweede schot trof niet den ballon maar drong hem in de borst. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn toe stand ernstig bleek te zijn. Door de politie ondervraagd, weigerde hij een aanklacht tegen den schutter in te dienen die, zoo zeide hij, zijn wel doener was en hem voor gebrek had behoed door hem in dienst te nemen Het ongeluk was volgens hem niet een gevolg van onhandigheid van den schutter, maar van een defect aan de karabijn, waarmee geschoten was. Dinsdag is op Schokland een arreslede met een paard bespannen aangekomen, welke over het ijs van Vollenhoven naar Schokland is ge reden. De slee behoort toe aan de heeren Soeters en Nijenhuis. Er waren vijf personen meegekomen. Het ijs is volkomen betrouwbaar. Men herinnert zich niet, dat een dergelijke tocht ooit gemaakt is. Men meldt uit Enkhuizen Dinsdagmorgen arriveerde te Enk huizen een ijs-zeilschuit bemand met drie Urkers. Met een flinke lading ievensmidde Ien, keerden zij weer naar het eiland Urk terug. Dagelijks ziet men duizende men schen een wandeling op de zee maken en de ijsbergen, waarvan enkele we 10 meter hoog zijn, beklimmen. Wel 100 wielrijders reden Dinsdag morgen naar Urk en terug. Het ijs heeft 'n gemiddelde dikte van zestig centimeter. Van Urk: Woensdag hebben ongeveer 500 personen, onder wie verscheidene dames, per fiets van Er.khuizen uit een bezoek aan Urk gebracht. Twee van deze bezoekers zijn des middags met het vliegtuig van de K L.M weer van Urk vertrokken. Op de fietsen zijn thans ook de auto's gevolgd. Woensdagmiddag om kwart over drie zijn twee auto's en een motorfiets uit Enkhuizen over het ijs naar Uik komen rijden Voor deze gebeurtenis bestond enorme belang stelling. Overigens wordt thans ln alle rich tingen over het ijs van de Zuiderzee gewandeld. Woensdagmorgen om 5 uur zijn twee bewoners van Urk over net ijs naar Amsterdam gegaan. Om twee uur waren zij op het eiland Marleen aangekomen. Twee andere wandelaars vertrokken s morgens van Urk naar Lemmer en deze zijn 's middags aangekomen. Sleeuwijk, Aan het laten springen van het ijs, teneinde de schepen op de Merwede naar de Keulsche vaart te brengen is een einde gekomen. De sleepboot werd eerst in veilige haven gebracht en daarna werd met de schepen be gonnen, welke weliswaar eenige dagen geleden waren los gehakt, doch weer waren vastgevroren. Voor deze sche pen is dus bij eventueelen dooi geen gevaar meer te duchten. Honderden personen waren geregeld op de been om de verrichtingen der militairen gade te slaan. Telkens hoorde men een knal en vloog het ijs met groot geweld de lucht in. In verband met het laten springen van het ijs is het pad naar Sleeuwijk verlegd en moet men thans veel verder loopen dan in het begin. Woudrichem. De stand van het ijs op de Waal tusschen Woudrichem Dalen is on veranderd gebleven. Van het pad wordt nog door ettelijke personen gebruik gemaakt. Auto's kunnen er evenwel niet over. Wel is het ijs daarvoor sterk en dik genoeg, doch het is moeilijk om op en van het ijs te rijden. Vooral aan de zijde van Dalen is dit bezwaarlijk. Het vervoer van de post geschiedt over Sleeuwijk Het goederenvervoer met de schouw Na een tiental dagen van per manente vorst, zijn er thans zwakke voorteekenen. dat ook aan dezen winter een einde zal komen. Blijkens het weeroverzicht van het Kon. Me- terorologisch Instituut te De Bilt loopt de temperatuur langzaam op; de veranderingen in de luchtdrukver- deeling zijn gunstiger voor het afne men van de vorst, wellicht voor het invallen vhn den dooi over een paar dagen. De Lokal Anzeiger verneemt uit Weenen, dat in het dorp Tolowitsjin Zuid-Slavië een ernstig ongeval heeft plaats gehad, waaraan vele menschen levens ten offer vielen. Een troep zigeuners trachtte met verscheidene zwaar beladen wagens de dichtge vroren rivier de Drau over te steken Toen zij zich in het midden der rivier bevonden, brak het ijs en de geheele troep met wagens en paarden zonk in de diepte. Hoeveel personen precies zijn omgekomen, kon nog niet nauw keurig worden vastgesteld. Men schat hun aantal op veertig. Er is thans volgens de „Voss Zeitg." meer opheldering gekomen in de zaak van de inbraak bij de Disconto Gesellschaft. Tot nu toe waren er slechts algemeene aanwijzingen van de schuld der di ie gebroeders Sass, doch thans is het gelukt definitiever feiten vast te stellen. De drie gebroeders zijn naar het terrein van de inbraak aan het Witten bergplein gebracht, waar zij eerst geconfronteerd werden met een der bedienden, om vast te stellen of mis schien een van de broers een safe in de bank heeft gehad. Dit onderzoek is nog niet afgeloopen. Bij de con frontatie der verdachten met bewoners van het huis en voorbijgangers, die in den nacht van de inbraak verdachte personen op de binnenplaats hadden gezien, werd er echter een sensatio neele ontdekking gedaan, die het ver moeden van de schuld der broers versterkt. De drie gebroeders zijn namelij door verscheidene bewoners en door voorbijgangers herkend. Deze getuigen verklaarden eenstemmig dat de mannen des nachts voor de bank en op de binnenplaats zijn gezien. Hun verkla ringen zijn van des te meer belang omdat de verdachten door getuigen werden aangewezen, terwijl zij zie tusschen de in burger gekleede recher cheurs bevonden. - In het Centraal—station te Maagdenburg is gisterochtend een osse locomotief op den boemeltrein MaagdenburgAschersleben gereden. 3oor de botsing werden 3 wagens van den trein ernstig beschadigd. Ongeveer 17 passagiers werden door glasscherven gewond; 4 passagiers liepen hoofdwonden en inwendige cneuzingen op en moesten vervoerd worden; de stoker van den trein werd ernstig aan het hoofd gekwetst. Nadat de beschadigde wagens af gekoppeld waren kon de trein met eenige vertraging vertiekken. De machinist van de losse locomo tief heeft het aanwijzingsteeken van den laatsten wagen niet kunnen zien, omdat deze geheel in stoom gehuld was. DKUNEN. Deze week slaagde op l genouuen examen in Den Haag van de Ned. Modevakschool Ë.N.i.A.l U. onze jeugdige doipsgenoote mej. Kiet Veihuevcn ais ieeiaies. Zy genoot hare opleiding by mej. Th. Leuven,Kaats heuvel, ue geslaagde picfictai. BPKANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A s. Zondag des v.m. hait tien hoopt in de Ned Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Ewoldt van Raamsdonks- veer. (Bediening H. Avondmaal). Jaarvergadering der A.R. Kies- vereeniging Sprang op a.s. Maandag des avonds half acht in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda Opening. 2. Notulen. 3. Behandeling ingekomen stukken. 4. Jaarverslag Secretaris, jaarverslag Penningmeester, Bestuursverkiezing. Aftredend z^n de heeren C. v. Heijst en C. Tim mermans. Onderwerp door den heer J. van Herpen te Rijswijk, getiteldDe fensie of Nationale Verdediging. De biljartclub „Het kalme spel", gevestigd bij mej. Wed. v. d. Haart te Capelie, komt Zaterdagavond op bezoek bij de biljartclub „Volhouden", gevestigd bij mej. Wed. Hoffman,om een wedstiyd te spelen tegen hel 2c zestal van laatstgenoemde club. De afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" aihtei komt a.s. Donderdagavond in leest- vergadering bijeen ter herdenking van het 20—jaiig bestaan in de zaai van den Chr. Voiasbond. Ds. van Toorn uit Rotterdam, vroeger predikant alhier en mede—oprichter der atdeeliiig.zal alsdan een herdenkingsrede houden j.l. Dinsdagavond werd onder ieidlng van den heer P. Faro, voor zitter van den Cnr. Besturenbond Sprang—Capelie", in de zaal van den Cnr. Besturenbond alhier een openbare vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een afdeeiing van den Chr. Bouwvakarbeidersbono, De heer Schaaisman uit Utrecht, hoofdbestüurslidvan genoemden bond, besprak het nut en de noodzakelijk heid van Chr. organisatie. Staande de vergadering traden 22 leden toe. Voorloopig berust de leiding bij het bestuur der afdeeiing te 's Capelie. Op uitnoodiging der Geref Jongelingsvereen. „Timotheus" alhier trad j.l. Woensdagavond op de heer C. B. v. d. Wal van 's Bosch, met onderwerp: De persoonlijkheid var. den mensch. Nadat de bijeenkomst, die slechts tamelijk bezocht was, door den voor zitter der |.V., dhr. H. Hooimtijer.op gebruikelijke wijze was geopend en hij in een kort openingswoord de aanwezigen,inzonderheid den heer v d. Wal, die wederom bereid was ge vonden een spreekbeurt voor de J.V te vervullen, had weikom geheeten verkreeg de spreker het woord, die begon met te zeggen dat in heel Gods schepping niets schooner en verhe vener is dan de mensch en de ziel van de mensch, waar de resultaten van het leven kunnen worden vast gelegd, zoodat een volgend geslacht die resultaten kan gebruiken en daarop voortbouwen. Spr. zet dan uiteen een vijftal func ties van de ziel van den mensch.nl. Het waarnemingsvermogen, het bewa ringsvermogen, het ordeningsvermo gen, het waardeeringsvermogen en het vermogen om te verlangen, om te willen. Als dat zoo is, aldus spr., dat alle normale menschen een ziel met deze functies toegerust bezitten, kunnen we de vraag stellen hoe het dan kom dat de mensch bijna altijd blijft b hetgeen hij ir, zijn jeugd heeft waar genomen. Hierbij schetst spr.de ontwikkeling van de vermogens van een kind to een volwassene en komt dan tot de vraag die zoo herhaaldelijk naar voren dringt: Is er wel een waarheid, die we als waarheid kunnen aanvaarden Zooals het gaat in de schepping aldus spr., gaat het ook in de her schepping van den mensch. Niet langs den weg van studie, maar langs gansch anderen weg is de waarheid te vinden, die voor ons van zoo groot belang is. uist op het punt als het vertrouwen voor onze wereldvisie, onze kijk op het leven, begint te twijfelen, komt God, die ons plaatst voor het Woord dat bevat den Middelaar Gods en der menschen. Wanneer God ons oog gaat ontsluiten voor de waarheid van dat ivangelte en dat Woord ons brengt bij het Kruis van Golgotha, dan zien wij den donkeren acntergrond van ons eigen bestaan en gaan wy atkeuren heel onze wereldbeschouwing en dan zien wtj hoe die niet deugt, maar hoe ezus Christus daarbij in bet middel punt had behooren te staan. Dan gaan wij veroordeelen de functies onzer ziel en daarmede valt heel onze per soonlijkheid. Maar dan gaan wij ook ïehoefiejjgevoeien aan een nieuwen >eest en de bede van den psalmist maken wij tot de onze: „Herschep in mij een nieuwen geest". En ais God begonnen is stuk te slaan onze wereldbeschouwing en persoonlijk heid, dan is Hij het ook die nooit half werk doet, maar die onze per soonlijkheid, onze ziel gaat herschep en, aldus spr. God geeft aan zulk een hernieuwde ziel nieuwe persoon- lijkheid. Uw ziel gaat dan echter van uw lichaam een ander gebruikmaken en is uw lichaam een tempel des 4. Geestes. Dan is Gods Woord de bron voor heel uw leven en gaat gij hooren wat God tot u te zeggen heeft 3an gaan wij de wereld heel anders >eschouwen en gaan wij hooren naar 4em die gezegd heeft„Mij is gegeven alle macht in den hemel en op aarde". Spr. eindigt zijn schoone rede met de waarschuwing: Zorgt dat nooit uw eigen „ik" in het centrum van uw leven staat, doch God, dan zullen wij de gunsten Gods ondervinden. Na het zingen van Ps. 119 vers 5 werd de bijeenkomst door den heer v. d. Wal met dankgebed gesloten, Bij Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabietten, Buisjes 75, 40, 25 ct. bij noesten en bronchuis Anga siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. ingen. 2. Vaststelling vergoeding Bijz. Ondtrwys tx au. lül utr L. O. wet. 3. At- en uversthiijvti.g btgioom.g l9z8. 4. Drinkwatervoorziening. 5. Vooiscnui lanuaibciiar&wet. HAAKöTtbU. Under flinke belang stelling meld ue piaaistiijktaiaetniig van hei WitUcicKruis, haai aige- mecne jaarvergaütriiig, in zijn openingswoord heette de voorzilitr den nieuwen getsttiijktn- adviseur, pastoor M. J. van ueNoort, welkom. Uit 't voorgelezen jaarverslag trad aan 't licht, uat ue vcicentging 't at- gcloopen jaar veel heelt geuaan. Mcl- uing woiut o.m. gemaakt van den bouw van een nieuwe Kliniek met wacntlokaal en magazijn en voorts ae aanschaffing van een Torrent—üestn- IcCior. Uoor zuster Janssen uit Vlijmen werd een Mocdercursus gegeven, waaraan 54 jonge mocueis deelnamen. Aan zuster Jansen werd daarvoor lof en dank gebracht. De Eeiw. Zuster jacoba legde 1724 huisbezoeken at bij 79 patiënten; ue kliniek weid dooi 3ULU personen bezocht, 't Sieiticcyfer is gunstig, 13 volwassenen en 2 kinderen. Er is een batig saldo van f527.39. 't Verslag van den Secretaris over de vetgauering van de Diocesane Federatie ontlokte discussie. Aan 't eind sprak pastoor van de ^oort nog een opwekktnü wooid. CAPELLE. De Onderlinge Tuin bouw vereeniging te dezer plaatse hield j.l. Donderdag 21 dezer des namiddags 2 uur, onder leiding van haar voorzit ter, den heer P. L. F, Treffers, in het café van den heer J. Quirijns haar le jaarvergadering, die tamelijk goed be zocht was. Nadat de vergadering door den voor zitter met een woord van welkom tot de aanwezigen geopend was, werden eenige nieuwe leden, na gehouden stemming tot de vereeniging toegela ten, waarna de secretaris-penningmees ter, de heer' J. den Hollander, een keu. rig verzorgd verslag van den toestand en de werkzaamheden der vereeniging over het afgeloopen jaar uitbracht, welk verslag de algemeene goedkeuring der vergadering kon wegdragen. Hier na werd aan de orde gesteld de bespre, king van de veiling der producten. Na langdurige bespreking kwam men om trent dit punt, dat in de vergadering der vereeniging reeds meermalen aan de orde was geweest, tot volkomen overeenstemming, waarna de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten werd Voor de Ned. Herv. gemeente hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des avonds 6 uur op te treden Ds. A. v. Willigen. Bij den landbouwer A. V. Az. aan de Hoogevaart zijn in den loop dezer week een tweetal koeien aan miltvuur gestorven. Tot Voorzitter der Landbouwers Coöp. Aankoopvereeniging voor Ca pelie, Vrijhoeve-Capelle en Sprang, is benoemdi de heer J. v. Beek en tot Se- cretaris-Penningmester de heer B. v, d Hoeven Jzn. -A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. Slem per uit Besoijen. WASPIK. Op de voor het jaar 1929/30 vastgestelde kiezerslijst ko men voor 1736 kiezers voor de Tweede Kamer, 1719 voor de Ptov. Staten en 1696 voor den Gemeenteraad. RAAMSOONKSVEER. Ds. Ewoldt treedt Zondagmorgen om half tien op in de Dorpsche kerk; om twee uur leesdienst in de Veersche kerk; om half tien en om 5 uur treedt Ds. De Vries op in de Ger. Kerk. Het Jaarfeest van den Chr. Nat. Werkm. Bond is als naar gewoonte prachtig geslaagd. Ds. Kupéri had voor zijn feestrede een zeer aandachtig gehoor van 140 personen. Het pro gramma werd flink en vlug afgewerkt. De collecte voor het T.B.C.-fonds racht 14 gld. op. MADE. Op Zondag 24 Febr. v.m. 10 uur zal Ds. Steenhuizen alhier, in de Ned. Herv. Kerk 'n predikatie houden. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Dussen, op Vrijdag 22 Febr. 1929 des namiddags ten 3 ure. Agenda: 1. Ingekomen stukken enmededee NIEUWS Uil HEUSDEN, Heusden, 23 Febr. '29. 16 Maart a.s. hoopt de Chr, Jonge- iingsvereenlging naar Jaarvergadering (e houden in ae Cnr. Bewaarschool. Wat men in Jaren niet zag, kreeg men Woensdag weer te zien. Waar- scnijnlyk tengevolge van de groote kouue in 't Noorden, passeerden hier meerdere viucnijes wilde Zwanen of Denen. Ook verluidt, dat er in de omgeving een paar geschoten zijn, wat nog eens de moeite waard is. SPORT. De België—Nederland—wedstrijd. Het aantal bescnikoare plaatsen. Het Bestuur van den Beigiscnen Voetbalbond deelt in een cnculaue aan de vereenigingen mede, dat door de ciubsecreiatisscn zooveel kaaiun voor den wedsirijd België—Neaerland op 24 Maart zyu aangevraagd, aat net aantal beschikoare zit- en goede staanplaatsen tnet meerdere duizenden is overschreden. Men weet dat de laatste jaren deze wedstrijd werd gespeeld op het veld van de Antwerp ln Deurne, dat 30 a 40 duizend toeschouwers kon bevat ten. Dit keer echter heeft de ont moeting plaais op het Beerschot- terrein te Kiel, dat slechts 25 000 plaatsen heet:. Voor den voorverkoop in België welke 23 Februari begint, zijn niet anders meer beschikbaar dan staan plaatsen op de meest afgelegen ge deelten der tribunes. Dammen. Zondag j 1. had in Eindhoven een vergadering plaats van den Ned. R K. üambond. district Eindhoven. Het competitie programma weid besproken en er werd bestoten om Zondag 24 Febr. de wedstrijd „Ons Veimaak— Excelsior en Zondag 3 Maart de wed sirijd Excelsior—Ons Vermaak" te doen plaats vinden. De uitslag van de bestuursverkie zing luidt als volgt: A. van Houtert voorzitter. F. van Valkenburg secr.-penningmeester, J. van den Bosch 2e voorzitter en de heeren Govaars en van Hooff com missarissen. Er werd besloten om de propa ganda eens krachtig ter hand te nemen. Alle correspondentie betreffende deze te richten aan Frans Valkenburg, Snellestraat 18—22, 's Bosch. Een ervaring en eenvertrouwen van 50 jareneen inrichting van den modernen tijd, waarborgen U PRIMA WERK aan BILLIJKEN PRIJS. WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TiELEM.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7