Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. NUMMER 16. ZATERDAG 2« FEBRUARI 1929. 52e JAARGANG. DERDE BLAD. PROVINCLYAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Febr. 1929. Ten behoeve der splfskokerfj voor behoeftige kinderen door de SI. Vinc.-Vereeniging. Bij het bestuur der St. Vincentius- vereeniging ontvangen N. N. f 1 i 5.- f 2 50 15- 1 2.50 1 10- f 2 50 f 30 - 1 6 75 f 5.- f 1- f 25.- 2 dekens f 10- 1 10 - Totaal f 116.25 Aan ons bureau ontvangen Vorig bedrag f 16. Mij. „Noord-Braband" f 50 J. K. 15- N N. te Baardwijk 110 N. N 1 2.— O A. D. I 10 - N. N. 1 5 Totaal f 98.— Arbeidsvoonvaarden in de Waahoijkscke 8choenin dus irie. In verband met het verslag in De Echo van 20 Februari der te Waalwijk gehouden propagandavergadering van den R.K. Fabrieksarbeidersbond, van Maandag 18 (achttien) Februari, werd aan ons gezonden het antwoord der Vereeniging v. Waalwijksche Schoen fabrikanten dato 12 (twaalf) Februari aan de samenwerkende Arbeidersbon den nopens bet afsluiten eener Collec tieve Arbeidsovereenkomst, wat wij hieronder in extenso laten volgen Waalwijk, 12 (twaalf) Febr. '29. Aan den Nederlandschen R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus", Rijswijkscheweg 289, 's Gravenhage. Mijne Heeren. Uw geacht schrijven van 8 Januari met bijlagen, dat U mede namens de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders en den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders aan onze Ver eeniging richtte, kwam in ons bezit en de inhoud dezer stukken maakte een onderwerp van bespreking uit op onze laatste Bestuursvergadering. In antwoord daarop kunnen wij U mededeelen, dat sedert 1 Januari '29 op de fabrieken van al onze leden een Regeling v. Arbeidsvoorwaarden werd ingevoerd volgens bijgaand gedrukt af schrift. Zooals U daaruit zult zien, werd door ons niet alleen den leid draad, tusscben de Federatie van Ne- derlandsche Schoenfabrikanten en de samenwerkende Arbeidersbonden over eengekomen, in zijn geheel overgeno men, doch t.a.v. de uitbetaling der va- cantiedagen werd biervan, ten gunste van de arbeiders, afgeweken. Ons Bestuur ziet onder de gegeven omstandigheden de wenschelijkheid van bet afsluiten van een collectieve Arbeidsovereenkomst niet in en vindt derhalve geen termen aanwezig om daarover een conferentie met IT te houden. Mocht U echter omtrent Wdcre pun ten een bespreking wenschen, dan ver zoeken wij U deze punten schriftelijk aan ons Bestuur kenbaar te maken, waarna dezerzijds zal worden overwo rn of een onderbond doel kan hebben. Hoogachtend, Het Bestuur der Vereeniging van Waalwijksche Schoen fabrikanten. De Voorzitter w.g. J. C. Spapens. De Secretaris: w.g. J. Smariu». Ziekenhuis. In ons nummer van 1.1. Zaterdag hebben wij in een uitvoerig bericht medegedeeld, dat bet Kerkbestuur van St. Jan zich heeft gericht tot den ge meenteraad om een subsidie van ƒ20.000.voor den bouw en inrich ting van een Ziekenhuis met operatie kamer. Wij hebben toen ook de cijfers gege ven, boe men tot het noodige bedrag kan komen en zijn thans in staat de uitvoerige memorie van toelichting aan den gemeenteraad, die bet verzoek van het Kerkbestuur begeleidde, bier onzen lezers voor te zetten. Memorie van toelichting. De steeds voortschrijdende ontwik keling van de medische wetenschap, met de hand aan hand gaande toene ming van de specialisatie en van chi rurgisch ingrijpen in een steeds grooter aantal gevallen dat geneeskundige hulp wordt ingeroepen, doet de behoefte groeien aan ziekenhuizen, aan inrich tingen, waarin niet alleen medische en chirurgische hulp onder de meest gunstige omstandigheden kan worden verleend, doch waar ook de verple ging van de behandelde patiënten kan plaats vinden door geoefend en weten schappelijk gevormd personeel, geheel overeenkomstig de eiselien, die in de medische kringen daaraan worden ge steld. Men ziet dan ook in grootere be volkingscentra voor en na groote mo derne ziekenhuizen verrijzen of be staande vergrooten. Bij de tegenwoordige opvattingen omtrent bet verleenen van medische en chirurgische hulp blijft echter ook in kleinere centra een taak weggelegd voor een op meer bescheiden wijze in gericht ziekenhuis. Dat dit laatste ook door Waal wij ks ingezetenen reeds lang is ingezien zon kunnen blijken uit de spontane stich ting van het Operatiefonds in 1919. Tot die stichting gaf weliswaar aan leiding het Gouden Jubileum der Zus ters van het St. Theresiagesticht alh., doch het blijft kenmerkend, dat men de viering van dit jubileum heeft wil len vastkoppelen aan de voorziening in het algemeen gevoeld gemis van 'n gelegenheid waar in bepaalde gevallen chirurgischen of medischen bijstand zou kunnen worden verleend, zonder dat daarvoor verplaatsing van den pa tiënt buiten de gemeente noodzakelijk zou zijn. Wij zullen niet treden in de beoor deeling welke men destijds op het oog had, toen men dacht aan het stichten van het Operatiekamerfonds, evenmin als thans zou moeten worden nagegaan voor welke gevallen plaatselijke hulp zou kunnen worden verleend na de stichting van een op bescheiden voet ingericht ziekenhuis. De praktijk zal immers de oplossing daarvan moeten geven. Het moet worden toegegeven, dat geruimen tijd is verloopen sinds door het Bestuur van het Operatiekamer- Fonds de eerste stappen werden gezet om het doel, waarvoor de stichting werd in het leven geroepen, te kunnen verwezenlijken. Alleen de groote moei lijkheden, die zich voordeden bij het zoeken naar een goede en ook voor de toekomst bevredigende oplossing wa ren de oorzaak, dat de van ons ge vraagde medewerking niet reeds vroe ger tot resultaat kon leiden. Van het begin af hebben wij ons op het standpunt geplaatst, dat de stich ting van een operatiekamer zonder meer, slechts groote teleurstelling kon brengen en tot allerlei moeilijkheden aanleiding zou geven. Na de operatie ve behandeling moet er immers gele genheid zijn tot een deskundige verple ging. Alleen wanneer deze aanwezig is krijgt de operatiekamer haar volle be- teekenis. Men zou anders genoodzaakt zijn chirurgische behandeling te beper ken tot zoo weinig gevallen, dat op den duur daarmede toch geen bevre diging zou worden verkregen. Wij werden in onze opvatting ook gesterkt door den Hoofd-Inspecteur der Volksgezondheid, Dr, Ejjkel te Nij megen. Deze deelt volkomen onze mee ning, dat een op bescheiden voet in gericht ziekenhuis in onze gemeente op zijn plaats is en dat alleen dan een operatiekamer zou kunnen voldoen aan de verwachtingen die men zich daar van heeft gesteld, wanneer tegelijk ge- 'egenheid tot ziekenhuisverpleging wordt geboden. Wij spreken dan niet eens van de groote waarde van de behandeling en de verpleging in de 'plaats zelf voor de naastbestaanden van den patiënt zelf en de besparing van dc kosten aan het vervoer en de bezoeken verbonden. Dat trouwens ook bij de stichters van het Operatiekamerfonds de wen schelijkheid van een annex ziekenhuis voor den geest heeft gestaan, moge blij ken uit de woorden, die voorafgaan aan de in druk uitgegeven akte, waar bij de stichting werd in het leven ge roepen. Na langdurig en ernstig beraad zijn wij tot de conclusie gekomen dat alleen de stichting van een ziekenhuis met operatiekamer een oplossing kan bren gen, die niet alleen volkomen zal be antwoorden aan hetgeen men van plaatselijke chirurgische en specialisti sche hulp mag verwachten, doch die ook evenredig zal zijn aan de geldelij ke offers, die men zich reeds heeft ge troost bij het vormen van het Operatie kamerfonds. Wij hebben ons bij het ontwerpen van het hierbij gevoegde ontwerp plan geheel laten leiden door genoemden Hoofdinspecteur, center binnen zooda nig getrokken finant.ieele grenzen, dat een sluitende exploitatierekening, zij het dan niet in de eerste jaren, toch in de toekomst mag worden verwacht. Wij hebben daarbij het volgende over wogen Waalwijk is een welvarende indu- strieele gemeente. Wat men hier in 't openbaar belang onderneemt, doet men nooit half en de ervaring heeft geleerd, dat deze gedragslijn reeds, tot gunstig resultaat heeft gevoerd. De stichting van een operatiekamer alleen zou slechts half werk zijn. Aan een ziekenhuis, volledig toegerust als in de groote centra, moet evenmin worden gedacht. Noodig en gewenscht is echter een ziekenhuis, dat de gele genheid biedt voor chirurgische en spe cialistische behandeling van niet te gecompliceerde gevallen en gelegenheid biedt tot deskundige verpleging in de gevallen dat dit in het belang van den patiënt wordt noodig geacht. Wij hebben de overtuiging, dat de stichting en de exploitatie van een ziekenhuis naar het door ons gedach te plan, mogelijk is, wanneer de midde len worden gevonden om ineens en geheel te bekostigen zoowel bouw als inrichting, zoodat de exploitatie niet wordt belast met finantieele verplich tingen voor de stiehtingskosten. Het offer dat wij daarvoor van de gemeente meenen te mogen vragen, is naar onze bescheiden meening zeker evenredig aan het groote belang, dat voor de ingezetenen bij een. ziekenhuis is betrokken, zonder dat de financiën der gemeente daardoor te zwaar zou den worden beiast. Het offer zou dan voor de gemeente slechts ééns zijn te brengen, zoodat niet, zooals in vele an dere plaatsen, een jaarlijks terugkee- rende subsidie zou moeten worden ge voteerd. De bouw. en inrichtingskosten zijn begroot op 80.000.waarvan wij ons de dekking als volgt hebben voor gesteld 35.000.door ons bestuur, 25.000.door de stichting Operatie kamerfonds en ƒ20.000.door de ge meente Waalwijk. Wij meenen dat te genover een offer onzerzijds van ƒ35000 behalve het terrein dat gratis door ons wordt afgestaan, toch gerust een bijdrage van ƒ20.000.— van de ge meente mag worden verwacht, nu het hier geldt een inrichting ten algemee- nen nutte, waarvan alle ingezetenen van Waalwijk zonder onderscheid van godsdienst kunnen gebruik maken. Met de exploitatie van het zieken huis is het Kerkelijk Gasthuisbeshiur bereid zich te belasten en het risico der exploitatie op zich te nemen, ter wijl in het personeel voor de verple ging zal worden voorzien door de Zus ters van het Gezelschap J.M.J. Aanvankelijk dachten wij te kunnen volstaan met bijdrage van Uwe ge meente tot een bedrag, dat lager was dan thans wordt gevraagd, doch het is ons gebleken, dat wij dan niet in staat zouden zijn een plan uit te voe ren, dat het meest kans van slagen geeft. Wij zijn ervan overtuigd in uw geest gehandeld te hebben door een plan te doen ontwerpen dat geheel be antwoordt aan de behoeften in 'n plaats als de onze en bevrediging zal geven aan de eischen, die door den aard on zer bevolking aan een ziekenhuis zul len worden gesteld en zonder dat, ech ter uit het oog is verloren, dat de ex ploitatie mogelijk zal moeten zijn zon der verderen finantieelen steun van Uwe zijde. Wij twijfelen dan ook niet of Uwe vergadering zal bereid worden gevon den, door het voteeren van het ge vraagde subsidie, de uitvoering van ons weloverwogen plan voor een zie kenhuis mogelijk te maken, waarmede dan aan een reeds lang gekoesterden wensch, zoowel van de zijde der bevol king als onzerzijds, zal kunnen worden voldaan. Het Kerkbestuur van St. Jan. Aanvullings—agenda—gemeenteraad 4a. 8enoeming Markimeester. 9. Beslissing samenstelling eener Commissie voor de Raadhuisplannen. Jaarvergadering. De algemeene jaarvergadering van den R K. Boerenbond in Waalwijk zal worden gehouden op Donderdag 28 Februari, 's avonds half zeven ure, in den Gildenbond te Waalwijk. Alsdan zal 't Verslag van den Boe renbond en Paardenverzekering over het afgeloopen jaar worden uit gebracht tevens inning der contri butie, waarna verkiezing van twee bestuursleden. Het bestuur vertrouwt terecht, dat bij dergelijke belangrijke jaarvergade ring alle leden zooveel mogelijk tegen woordig zullen zijn, Ontwikkelingsavond. Er was Donderdagavond maar 'n matige belangstellir g voor detweedi lezing van den- heer van Rijen, in de groot zaal van den Gildenbond. In aansluiting op zijn eerste lezing over de H. Bernadttie bepaalde de heer van Rijen zich nu speciaal tot Lourdes. Met een serie lichtbeelden ondersteude de spreker zijn tekst. Uitvoerig stond hij stil bij de Mariaver- eering en hoe zieken naar geest en lichaam daar "bij de gewijde grotier. troost en opbeuring en ook wel ge nezlng vinden. j Trtffend verhaalde spr van 't on noemelijk lijden dat zich daar samen pakte en hoe eiken dag de H.Maago in vertrouwen door honderden wordt aangeroepen. Daar ziet men rijk en arm, jong en oud, zonder onderscheid nederig 't hoofd buigen. De hooge adel knielt even dee moedig op de harde rotsen als de arme werkman, Daar kan men 't wonder aanschouwen hoe rijke dames van de boulevards zich meelijdend en hulp biedend neerbuigen over arme stumpers die met de verschrik kelijkste ziekten zijn aangetast. In bijzonderheden vertelde spr. ook hoe 't er bij zoo'n bedevaart en pro cessie naar toe gaat, de behandeling van de patiënten enz. Het geheel was boeiend en leerzaam voor velen. Lezing Herman de Man. De wegens ziekte van den heer Herman de Man uitgestelde lezing voor het Letterkundig Comité alhier is nader vastgesteld en zal gehouden worden op Donderdag 28 Februari a s. des avonds 8 uur in de Zaai van Hotel Verwiel. Men zie nog eens de advertentie in ons volgend nummer. VaVAeVVeo Zilveren /ubilea. .„Naar wij vernemen hopen de Heer en Mevr. Us Louwe Kooymans op 17 April e.k. hun zilveren huwtlijksltest ie vieren, terwijl het alsdan tevens vijf en twintig jaar zal zijn geleden, dat Ds. Kouymans door de Herv. Gemeente alhier, als predikant werd beroepen. Daar de heer en mevr. Kooymans zich in «ie periode van 25 jaar voor de v m. gemeente Baardwijk zeer ver- diensielijk hebben gemaakt, en vooral veel hebben bijgedragen tot de voor beeldig aangename' verstandhouding tusschen de Hervirmde en de over wegend katholieke ingezetenen, mag men verwachien dat vooral de inge zetenen van v.m. Baardwijk zich zul len beijveren om dien dag van hun belangstelling en waardeering blijk ie geven. Wij vernemen dat reeds stappen gedaan worden om een algemeene «uldiging vanwege de burgerij te organiseeren. Wij hopen spotdig op een en ander nader terug te komen. Diploma. Den heer Jac. van Mierlo alhier werd met alle lot het diploma uitgereikt als calculator In het typografisch bedrijf. Duettenconcours. Door de onlangs opgerichte tooneel- vereeniging .Kunst en Vriendschap*, gevestigd bij der. heer J. v. Helvoirt, Putstraat, wordt een Groot Nationaal Duettenconcours uitgeschreven, dat gehouden zal worden op Zaterdagen 6 en 13 April a.s. Waalwijks Gem. Zangvereeniglng. Waal wij ks Gemengde Zangvereeni- ging stelt zich voor een cabaretavond met tai van attracties te organiseeren in Musis Sacrum op Maandag 15 April a.s. Waalwijks Belang. De algemeene jaarvergadering van „Waalwijks Belang" wordt gehouden op Maandag 11 Maart a.s. des avonds ten 87, uur in de achterzaal van hotel Verwiel. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2 Jaarverslag. 3. Periodieke aftreding. 4, Bespreking Ijsbaan. 5 Mededeeiingen en plannen. 6. Rondvraag en sluilirg. Benoeming. Wij hebben 11. Maandag direct ge publiceerd, maar verzuimden tot onze spijt, in ons nummer van 1.1 Woens dag mede te deelen. dat tegelijk met de benoeming van den heer Hotben rot insptcttur van politie, is bevor derd tot hoofdagent van poliile in diens plaats de heer M P. Kuijpers, agent van politie alhier De heer Kuijpers is in 't bezit van 't politie-diploma met aanteekening. Ook hem feliciteeren wij gaarne met deze promotie. Concert. De heer |an Verhoeven, alhier zal Zaterdag 23 Febr. in de Concertzaal van de Muziekschool tot bevordering der toonkunst te Rotterdam, spelen Concert in A moll van Eduard Grieg en enkele kleine stukken van Serge Prokofitff. Vedehova Vereeniging der Hollandsche Vakschoolleerlingen. Zooals reeds gedeeltelijk door uit- noodigingen en gedeeltelijk door ar tikels in de vakbladen der schoenin dustrie bekend gemaakt is, wordt wederom door bovengenoemde ver eeniging een lezing georganiseerd en nu met als onderwerp „Het contro leeren van leder". Met bijzonder groot genoegen kun- De Echo van het Zuiden, Waalw(jkscbc en Langstraatsc&e Courant,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9