een nette jongen iliilliliw Marktberichten. „HEI IHIiE MUIS" notaris R. Schaap publiek verkoopen >e heer Arn. v. d. Broek zegt dat men van plan was premies le geven ducn nu is er deze moeitykhciu tus- scncn gekomen dat zutks in sinjd is met de Luterywet. De Ooeren zijn gewoonlijk nogal slim, zegt spr., weten die er geen ander middeltje op? Verscntilende leden wijzen op andere veemarKten, waar premies worden ge geven. Hoe doet men het daar dan De heer v. d. Broek zegt dat men zich in verbinding met deze plaatsen heelt gesteld, doch daarmee niet is opgeschoten. ue heer H. Klijn begrijpt niet waarom het niet kan gaan in aen vorm van een verloting, waarvoor B. en W. toch vergunning Kunnen geven, iedere vereenigmg kan tegenwoordig eenj verloting houden met toestemming van B. en W. De heer v. d. Broek vindt dit ook een zeer logische oplossing, al begrijpt hy niet uat de genteentc-secretans, die toen adviseur der commissie is, daaraan niet heelt gedactn. bpr. zal hierop wijzen. Un de verdere gedachtenwisseling over dit punt Oujki wel Ual de boeren uit onze piaats en omgeving met be langstelling de ncrieviiig der vecmaikt tegemoet zien en er ecu groot eigen en algemeen Oeiang in zien. Men is er van overtuigd dai er flinke aan voer zal zyn en dat rnen hier zeker zuiKe goede pryzen zal Krijgen ais in Den boscn. Uat was vroegu ook het geval, dus waarom zou net nu weer niet een bloeiende markt kunnen Worden. Nadat nog eenige contributie kwL ianues waren geïnd werd de verga dering door den voorzitter gesloten. Nieuwe zaak. De heer A. Snoek, stoffeerder uit Raamsdortk, die reeds eenige jaren zyn klanten in Waalwijk per wagen bezocht, neeft zien thans in onze ge meente gevestigd en wei m de Sia- tionstraat No. 12Ü. Hij heeft de voor malige woning van den heer Scham- bergen, voor zijn doel iaien verbuu wen en passend ingericht. Aan ae stuffeeraery heeft de heer Snoek nog verbonden een complete meubel-inrichting. De nieuwe zaak werd Donderdag geopend en was keurig in de bloe metjes gezet. We werrscnen den heer Snoek met zijn nieuwe zaak alle succes. Ongeval. De 71-jarige A. K. had Woensdag avond het ongeluk bij Dr. Laugemcijir van een zolder te vallen, in ocwusic loozen toestand werd ue oude man opgenomen. De doKter constateerde dat de gevallene eenige verwondingen aan hel noold hau Oekumen. Per brancard werd hy door de pontic naar zyn woonhuis gebraent. Kittueiiaai is Vrijdag reeds aan de gevolgen ovetieaeri. biljarten, Heden. Zateidagavond zal in het calé van den heer j. van Loon ie vooim. btsoijcn de lide competitie- wedstrijd pi<.ais hebben. „K.U. T." Waspik Komt op bezoek bij „Amusement". Het is voor„Aniu sement" de laatsie wedstryd en zij zullen flink van leer moeten trekken, willen zij de derde plaats blijven be zetten. K. O. T. zal daarentegen alle zeilen bijzetten om van de onderste plaats weg te komen en deze eer aan een ander te gunnen. Wij verwaenten hier nog wel een mooie strijd, waarin beide hun uiterste krachten zuilen inspannen om nog eindresultaat te krijgen. Naar wij vernemen zal de heer de Moor ook weer van de partij zijn, zoodat wij K. O. T. met een volledig zestal verwachten, en dan zijn ze niet voor de poes. Aan beide veel succes hedenavond. Biljartliefhebbers bezoeken zonder twyiel caté van Loon. Staking bij de Salamander. Bij de bekende Salamander Schoen fabrieken ts een staking uitgebroken omtrent den vorm van het uitbetalen van het loon. De direcue heeft het geheele per soneel (plm 5000 man) op staander, voet ontslagen. Schoen- en Lederbeurs. In de Donderdag 21 Februari ge houden buitengewone aigemeene ver gadering der Schoen- en Lederbeurs te Amsterdam, is met 23 tegen 6 stemmen het liquidatie-voorstel van den heer Wolff aangenomen. De beurs is dus ter ziele. In- en Uitvoer van Schoenen, Laarzen, en Pantoffels over Januari 1929. Aantal Invoer. paren. Waarde. Duitschland 10 685 f 58.000.™ België 27.625 f 90 000.™ Or. Britanië 45.392 f 118 000. Zwitserland 8.161 f 59 000. Tsj Slowakije 17 532 f 78 000.— Totaal 109,395 1403 000.— Uitvoer. Duitschland 7.528 f 50 000.— België 1.449 f 12 000 Gr. Britanië 1 326 f 8 000,— Ned. O. Indië 2 940 Denemarken 9 696 Totaal f 18 000— f 56 000 22.939 f 144.000— Een schitterende daad. Zooals wij reeds meldden, heeft de verjaardag, 2|Jn personeel een gift gescnunken van 1100 UÜ0— tot stich ting van een fonds. Nu zal uit hel personeel der Bcka, dai ongeveei 800 man telt, een vereeniging gevormd worden, (waarvan nel voorioopig bestuut reeds is vastgesteld en waar van de statuien in voorbereiding zyn) dat dit londs zai beheeren. De strek king van dit fonds is: in alle gevallen van socialen nood der leden van het personeel, hulp te verieenen. Worden b.v. door een ongeval, waarbij de Rijksverzekering 70% van 't loon uitkeert, de onkosten zelfs grooter dan gewoonlijk (wat natuurlijk altijd het gevai zai zijn) dan worden vanuit her nu gestichte fonds de overige 30% bijgepast. Verder neemt net fonds de kosten van specialistische behandeling,, het zenden naar sanatoria en anüete ge vallen voor z'n rekening, terwijl ook de gepensioneerden ervan zulien pro fiteered Het was te wenschen, dat ieder werkgever dit schuierend vooibeeld van oen heer A. v.d. Beigh navolgde, voegt de Tilbuigsche Couiant er aan toe. Het had er ook nog bij kunnen zettenhet was te wenschen. dat ieder werkgever in siaat was te doen als de heer A. v. d. Bergh. DRUNEN. Tijdens de afwezigheid van den heer Brok, kanioorhuudei der P T.T. alhier, die wegens onge steldheid buiten dienst is, wordt hij vervangen door Mij. M. Melis uu Giffen. A.s. Zondag zal in de zaal der Meisjes-Congregatie voor de Dames een groote uitvoering worden ter gele genheid van den vetjaardag van den ZEerw. Heer Pastoor Üoosens. In de zaal der jongens-Congre gatie werd door de leden eter Varkens- vetzekering van den N.C.B. van Drunen en Elsnout een vergadering gehouden weike goed bezocht was. Nadat de Voorzitter een woord van welkom had gesproken, bracht de secretaris verslag uit, waaruit bleek, dat de inkomsten bedroegen 176.251, de uitgaven t 728.60, alzou een batig saldo van f 33.91. nog belegd op de spaarbank f '241.16 is totaal der be zittingen f 275 01, net ledental be draagt van deze veietnigiug cue pas een grooi jaar besiaai tu.m 50. De Voorzitter stelde vooi om de zoons der leden die lid wenschien ie woiden, gratis te iaien toetreden heigeen werd goedgekeurd. De uil Keeniig by ongeiuKKen blijll gehand haald. Dealgemaene jaarvergadering van de Kalververzekeiiiig onoei aid N.C.b. weid gehouden in nel jongens-pauo uaat. De Voorzitter M. v. Halder heette de aanwezigen welkom. Aan 'l verslag onilecncn wij hei volgende het leden tal bedraagt 127, de uitgaven bedroe gen t 372.26, de inkomsten t 537.07 alzoo een bang saldo 1 157 8l, be sloten werd de veile kaïvcien van 200 pond en hooger mei 5 cis. pet pund te verhoogen eri te brengen op 40 cent, dan de Fokkalveten van minder dan 125 pond mei 5 ets. minder te veikoopen als de mesi-kai - veren, doch nooit hooger als 25 ets per pond. Den wijkmeester 25 cent bij de werkzaamheden bij de oprui ming extra te betalen werd goedge keurd. 't Voorstel om het salaris van den Penningmeester te verhoogen werd goedgekeurd, de aftredende be stuursieden L. de Wit en M, de Gouw werden bij acclamatie herkozen. CAPELLE. De Gem. Zangver. .,'t Rozeknopje" gaf Woensdag 27 en Don derdag 28 Febr. in, de zaal van dhr. L. F. van Dongen alhier, voor haar leden en geïntroduceerden een uitvoering, die, wat de uitvoering van bet pro gramma betreft, uitstekend geslaagd mag heeten. Jammer dat de belangstel ling, vooral den eersten avond, niet wat grooter was, betgeen hoofdzake lijk aan de felle koude is toe te scbrq- ven. Nadat de Vice-voorz., dhr. Adr. M. Verheijden, de aanwezigen had wel kom geheeten, werd onder leiding van den directeur, dhr. N. Snijers uit Raamsdonksveer, begonnen met de af werking van het welverzorgde pro gramma. De uitvoering van de verschillende nummers, zoowel die voor het geheele koor, als de beide dubbel kwartetten, was af en gaf blijk van ernstige stu die. Ieder nummer oogstte dan ook 'n welverdiend applaus. Ter afwisseling werd door eenige leden der vereeniging een tooneelstukje, benevens een komi sche voordracht voor het voetlicht ge bracht, welke eveneens de volle be langstelling der aanwezigen hadden en meermalen hun lachspieren danig op de proef stelden. Ruim 11 uur was het programma af gewerkt, waarna de 2e voorzitter in welgekozen woorden dank bracht aan directeur en werkende leden voor het geen zij beide avonden hadden ten ge- lioore gebracht en aan allen, die op een of andere wijze aan het welslagen van deze uitvoering hadden meege werkt. J.l. Woensdag 27 dezer hield de aan den Loonschendijk bestaande Meisjesnaaikrans 's avonds 7 uur in zeer gezellig verloop had en door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Te ruim 7 uur werd deze bijeen-1 komst geopend met het zingen van 1 Ps. 68 :2 en gebed, waarna de aanwe- j zigen werden welkom geheeten. Hier na werden de jaarverslagen uitge bracht, waaruit een opgewekten toon sprak en bleek, dat de vereeniging in bet afgeloopen jaar weer uitstekend werk verricht bad in het belang der minderbedeelden. Gezien de onver flauwde belangstelling in bet werk van de vereeniging, worden de werkzaam heden dan ook met ambitie verricht. Na afhandeling der huishoudelijke zaken werd de avond verder in gezel lig samenzijn doorgebracht. Door ver schillende jongedames werden zoowel voor als na de pauze voordrachten ten beste gegeven en eenige zangnummers ten gehoore gebracht, wat de gezellig heid niet weinig verhoogde. Tijdens de pauze werden ververschingen rond gediend. Na afloop werd deze uitstekend ge slaagde vergadering door de leidster der vereeniging met dankgebed geslo ten. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a-s- Zondag des nam. 2 u. op te treden Ds. Ewoldt uit Raamsdonksveer. Op initiatief van eenige postamb tenaren uit deze omgeving zal a.s. Zondag 3 Maart, des nam. 3 uur, in het café „De Korenbeurs" te Waalwijk een vergadering worden gehouden, met het doel om te komen tot oprichting van 'n afdeeling van de C.B.P.T.T. Als spreker zal dien middag optreden de heer Stoffelst, Hoofdbestuurslid uan den C.B.P.T.T., uit Amsterdam. De Capelsche biljartclub „Het Kalme Spel" speelt a.s. Zaterdagavond in het café van Mjej. de Wed. A. v. d. Haart, alhier, een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Kaatsheuvelsche biljartver. „Na Arbeid Sport". A.s. Zondag des voormiddags half 10 en des nam. half 3 hoopt voor de Ned. Herv. gemeente alhier op te tre den Ds. A. van Willigen. AGENDA'S. WAALWIJK Zaterdag 45'/a «ur- Gymnastiek voor de aspiranten B G.V, Van 5%— 7% uur voor de leden BG.V., Zaterdag 8 uur. Nieuwe Bioscoop, „Vlammende vleugels". Zaterdag 8 uur. Bestuursvergadering Lieaeriatei „Oefening en Veitnaak*. Aller opkomst noodzakelijk. Zateidag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Veimaak", Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lteder- tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8% uur, Wilte Bioscoop, „Een iiaide Leeiacnool". Zondag 6 en 8% u. Nieu we Bioscoop, „Vlammtnue vleugels". Woensdag 8 uur. Vergadering van hei Wit Utlc Kruis in den Ondenoond. Waalwijk, 28 Febr. 1929. Eieren 8—10 cent. Varkens f 12—1 18, LAATSTE BERICHTEN. T. B. C.-Commissie. In de gisteravond gehouden Be stuursvergadering van de Tuberculose- Commissie werd de functie van Secretaris dezer commissie, voordien in handen van den heer v. Gent, overgedragen aan Notaris Schaap. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging. In beginsel werd besloten ook hier de propaganda film te laten vertoonen, welke nu in de groote steden wordt afgedraaid, nl. ,Het heldendicht van de Roomsche daad". Voorts zal alsnog getracht worden om ür. Moiler uit Tilburg medio April a.s. als spreker voor de Kies vereeniging te krijgen. Ongeluk. De brievenbesteller J. had het on geluk nabij het St. Antoniusplein uit te glijden en kwam ongelukkig te vallen. Bewusteloos werd hij opgeno men en naar huis gebracht. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. GEMENGD NIEUWS. Gevecht met een Koningstijger. In het aangezicht van den dood Eenige weken geleden werd door de inianösche bevolking gerapporteerd dat er in de omgeving van de doesoen Bandaragoeng gelegen aan den grooten postweg Lahat—Moeara Enim, pl.m. 2 K.M. van Lahat resp. Palembang verwijderd, een koe door 'n tijger was neergeveld. Zooais bekend komt het monster als regel steeds terug om 't cadaver verder op te peuzelen Dit weten alle jagers en zoo begaven zich drie Menadorieesche militairen zich tegen den namiddag naar de plaats, waar de doode koe lag en i stelden zich verdekt op. Zij hadden daar nog niet lang gezeten, meldt het koningstijger gevolgd door nog twee andere kleinere regelrecht op het cadaver afkwamen. Een salvo weer klonk, waarna het grootste dier. waarop de jagers gemikt hadden, neerviel. Even daarna echter richtte de tijger zich op en maakte ztch met zijne andere metgezellen utt de voeten het boscn in. Aangezien het reeds donker begon te worden, vonden de jagers het niet raadzaam het gewonde monster op te sporen en besloten toen om den daaropvoigenden dag er verder jacht op te maken. Den volgenden morgen hadden zij nauwelijks eenige honderden ntctets afgelegd, toen de gewonde tijger plotseling al brullende, uit de struiKen te voorschijn kwam en op de jagets afstoof, voordat dezen nog 't geweer in den aanslag konden brengen. De voorste jager kon op zij springen, doch de tweede werd door het woedende beest gegrepen, waarop een worsteling omstond op leven en dood. Een der auaere jagers beiden waren begrijpeiykerwys door een paniek bevangen Herkreeg zijn tegenwoordigheid van geest en wist met een we-gemiki schot tn den kop nttgeen uiteraard met zoo eenvoudig was, daar hy vreesde zyn kameraau te zuilen treffen 't roofdier onschade lijk te maken. Edoch, ook de ongelukkige jager was er slecht aan toe en bleet ais levenloos liggen naast zijn aanvaller. Zijn beide beenen waten nagenoeg geheel onivleeschiachter in den schouder had hij een diepe wonu. over zijn aangezicht eveneens één, terwijl twee zyner vingers door den tijger waren atgebeten. Een gevecht om diamanten onder water. 23 diamantzoekers vonden den dood. „Garimpeiros" zoo heeten de ver- meteiende mannen die voor geen enkei gevaar terugdeinzen en Qte in nun kleine kano's de rivieren van Utuguay, de 2000 K.M. iange grens rivier tusschen Braztuaansche blaten Malta Gtosso en Uoyaz, bevaren om. daar in den sitjKengen bodem naai diamanten te zoeken. En net bevaren dezer rivieren btengt groote gevaten met zten meae, wam et zyn tatiwoze stroomversnellingen en watervaiitri. Meer dan 6000 menscnen doorzoeken dagetyks den iivierDodcm, die rijk is aan diamanten, zoodal de gelukzocKets die -vaak mets ie eten ol te drinken nebben diamanten vinden ter waarde van duizenden guldens. Maar de Uarimpciros worden er gewoonlijk toen niet rijk door, wam ue eert of andere stuwe avonturier weet hun de euclsleenen aihanuig te maken otwei runt ze voor een boter ham Hij heeft maar 2 dingen waaraan hij met heel zyn hart gehecht isde uiamant en üe revolver, leder zoekt voor zyn eigert rekening ert risico naar diamanten. Wee dengene, cue 't tn zyn huotd zou krijgen om zyn rieus tn andermans zaken ie steken 1 De regeeting cue eens getracht hctii om belasting te heffen van de diamant- zoekers moest ot zij wilde ol met haar belastingplannen laten varen wegens de dreigende houding die de Garimpeiros aannamen. De avonturteis vormen liever een staat onder hun eigen volkje en zij houden er ook een eigen rechtspraak op na. De Garimpeiros votmen een groot gezin, dat voortdurend heen en weer trekt. Een gerucht door een oi anderen Indiaan verbreid, over 'n fabelachtige diamantvonüst is voldoende om dc Garimpeiros te doen besluiten direct hun tenten op te breken en elders hun geluk te beproeven. Gewoonlijk is het slot echter dat de geruchten valsch zijn. Ook de vreemde avontu rier die in deze streek verdwaalt, wordt zonder meer in het „gezin" opgenomen, ais hij tenminste maar voldoende Inlichtingen kan en wil geven over zijn vroeger leven Hij kan gerust bekennen, dat hij een tuchthuisboef is zonder dat hij behoeft te vreezen van deze gemeenschap uitgesloten te worden. in den laatsten tijd zijn eenige lui met ondernemingsgeest op de gedachte gekomen om de diamamzoekets van duikerpakken te vootzien om de diamamzotkerij ook in den regentijd mogelijk te maken, wanneer de gezwollen rivier het landoverstroomd Onlangs heeft dasr echter 'n gebeur tenis plaats gehad, die zeker veei opschudding verwikt had, wanneer in dit eenzaam, afgelegen gebied de eiectrische endraadlooze teltgrafiniet absoluut onbekend waren. Op zekeren dag had een diamant zoeker een paar buitengewone groote steenen uit de rivier te voorschijn gehaald. Eenige uren later daalden 25 duikers op de aangegeven plaats in het water, zonder zich in 't minst te bekommeren om da gevaarlijke stroomingen en kolken. Twee van hen hadden het geluk om ook nog op 'n diamanthoudende zandlaag te stooten en beiden zochten de kostbare steenen te bemachtigen. Maar de anderen wierpen zich belust op buit op hun kameraden, wien 't geiukgunstig was Het kwam toen op den bodem der rivier tot een woest gevecht waarbij de slangen, die den luchttoevoer rege- ln de boot bevonden, geen signalen van beneden meer ontvingen en geen enkele verbinding met de duikers meer tot stand konden brengen wis ten zij geen raad meer. Er ontstond een paniek en de booten, die niet regelmatig meer bediend werden, geraakten in de strooming en werden meegesleurd. Van de 25 Garimpeiros die onderwater gedoken waren, kon den er slechts 2 gered worden. Zoo leeft en sterft men in Matio Grssso. ADVERTENTIëN. Dankbetuiging. Ondergeteekende betuigt hier mede zijn hartelijken dunk aan de N,V. v/n M. Ravenswaay Zonen te Gorinchem voor het liaaie Damesrijwiei. dat als het 532sie extr* cadeau op Ravenswaay's letters artikelen aan turn is uitge reikt. De letters artikelen waar op dit cadeau is uitgereikt, zijn gekocht bij den heer G. C v.d. Sanden, Putstraat 6. Waalwijk. C. BERGMANS. Nleuwkuijk (B 9), 11 Febr. '29. Gevraagd: van 15 k 16 jaar voor magazijn- weikzaamheden. 42160 Brieven onder no. der advert. Bureau van dit blad. van de vereeniging te Waalwijk, te houden op Woensdag 6 Maart 1929 des avonds om 8 uur in de gtoote zaai van de R.K. Werklieden vereniging. 6. AGENDA Opening. Notulen. jaarverslag secretaris. Jaarverslag penningmeeste. resse. Rede van den ZeerEerw. heer KUSLAaR, Pastoor te Zee land (N. Br.) Vetkieztag bestuursleden, we gens A. Periodieke aftreding van Mej. Pullens, Den heer Fr. Smolders en Den heer v. Mieiio. B. Ontslagaanvrage van Me vrouw MomOets-Smelt, en C. Uitbreiding bestuur. Aftredende leden zijn ter stond herkiesbaar. Door 10 ol meer leden kun nen carididaten worden ge steld. De carididaitmijst in te dienen minstens twee da gen vóór den dag der ver gadering bij den Voorzitter ot secretaris der vereeniging. 7. Benoeming commissie con trole der boeken. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. E. J. M. WEIJERS, Voorzitter. ARN. VERW1EL, 42162 Secretaris. te Waalwijk, zal voor den heer D. A. Vos te Sprang, bij inzet op Dinsdag 12 Maart en bij toeslag op Dinsdag 26 Maart, telkens om 7 uur des avonds bij Wed. HOFFMAN te Sprang: De boerderij met schuur karhuis, erf, boomgaard, bouw- en weiland te Sprang, Kad Sectie B. Nos- lül3en 1998, tezamen groot 1,18 54 H A. en wel Koop 1. Het landbouwershuis met groote schuur, erf, boom. gaard en weiland, uitmakende de Oostelijke helft van Sectie B. 1998 en het welland Zuidelijk deel van Sectie B, l0l3, groot ong. 32 aren 50 centiaren. Koop 2. De schuur en kar. huis Westelijke helft van No. 1998, groot ong. 12 aren 50 centiaren. Koop 3. Massa koopen 1 en 2. Koop 4. Bouw. en weiland, overig deel van No. 1013, groot ong. 73 aren 50 centiaren. Aanvaarding In genot, koopen 1, 2 en 3 op 1 Mei a.s. Koop 4. Het bouwland stop. pelbioot en het weiland nadat de le snede zal zijn gehooid, in lasten en belastingen vanaf 1 uli a.s. I I I

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 10