Toegewijd een Hendel, Industrie en Gemeentebelangen. 9 M fmtl-lltliiscli Uerdng en UhiiiM >e/?oe7f^ (jefeaentewoqwi zie mm Holland hier HuHhom/" I FEÜILLf, TOfi BREIMACHINE. NUMMER 18 ZATERDAG 2 MAART 1929. 82e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSGHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Het jaar 1928 was het jaar van het sublieme Kellogpact. maar tevens het jaar, waarin een Duitsche minister sinds Versailles voor het eerst weer eens met zijn vuist op tatel sloeg, het jaar waarin de oorlogsgevaren en oorlogsbedreigingen duidelijker zich in Europa begonnen af te teeKenen. Frankrijk en Engeland trachten tot een overeenkomst te komen in zake de onbeperkte aanbouw van onder- zetë s en kleine kruisers, de pacifist Painlevé die zoo graag zijn titel ver anderd zag, laat de Kamers een be grooting van over de acht milliard aannemen, zijn collega de Minister van Mirine, L-yjues. komt met.een supplement op zijn befaamd „Statut Naval". Poincaré laat duidelijk hooren, dat een aaneensluiting van Ouitschland en Oostenrijk voor zijn land een casus belli zal zijn en wie zal die aan eensluiting verhinderen Benes en Briand Nobelprijs voor den vrede herhalen, dat de status quo in Centraal en Oost Europa ten koste van alles gehandhaafd moet blijven. 19r 8 stelt Wilson de toekomstige herziening der vredesverdragen op den voorgrond, 10 jaar later worden ze heilig en onscnendbaar verklaard op straffe van oorlog. Polen, de kleine Entente zijn in deze werkelijk niet dubbelzinnig. Zoo kan men doorgaan. Zal 1929 een ommekeer brengen, of zal het de omtrekken duidelijker afteekenen? Voor het Fransch Belgisch Verdrag schflnt het laatste het geval. De Tijd van 14 full 1928 schreef: „De tekst van het Fransch—Belgisch militair accoord wordt in strijd Het militair accoord van 7 Sept 1920, bekend onder den naam „accord défensif en cas d'aggression non pro- voquée." NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 45 „Geen vragen", antwoordde Enid. „Haal me onmiddellijk de isoleertang uit den gereedschapsbak. De isoleer tang of de nijptang, ook al goed. Kom dan mee, zoo snel als de wind naar 't balkon van de badkamer. Het gaat om leven of dood HOOFDSTUK XXI. EEN VONDST. David Steel scheen niet in het minst verwonderd. Hij was over verbazing wekkende emoties reeds lang heen. Er aouden heel zeker nog wel tal van vreemde dingen gebeuren, alvorens men tot in de diepste diepten van het geheim zou ziju doorgedrongen. „Dus u heeft zelf dien sigarenkoker gekocht?" vroeg hij. „Inderdaad heb ik dat", antwoordde Ruth op leveudigen toon. „Ik ken u natuurlijk reeds lang van naam en heb bijna al uw boeken gelezen. En ik ik hield zoo veel van uw werk. David was gestreeld. De bewonde ring van het meisje in de oogen van Ruth trof hem aangenaam. met art. 18 van hetOfondverdragvan den Volkenbond nog altijd geneim gehouden". Men kende hei bestaan, men wist en voelde, dat er iets broeide, maar wat! Klaagde de Revue Beige (15 April 1928) niet, dat de militairen in de gemengde commissies, waatin ook leden van het pailemenl zitting hadden, zich niet konden uit spreken, dat de debatten waren „confus et forcément incomplcts, aucune des parties en piésence ne pouvant aller jueq'au bout de son raisonnement...." Dit alles was echter veel te vaag, om de eerlijke vaderlander op te schrikken, om in de precaire steer van het internationale leven tot een ingrijpen, tot een uitvragen te wettigen. En nu in eens barst de bom, de publicatie komt. Wie heeft ook weer gezegd, dat een geheim verdrag erg was, maar niet zoo erg als een gepu bliceerd geheim verdrag? Berust de publicatie op goede ge gevens, of zijn ze vervalschi? Wie maakt dat uit? Het otficieele dementi zegt niets leder, die maar eenigszins op de hoogte is van de diplomatieke geschiedenis, kent er de draagkracht van. Dat Engeland er mede gemoeid is, doet in ieder geval vreemd aan. Wat er van zij, het nut van de publicatie is, hoe men er verder over moge denken, deze, dat ze de aan dacht heeft getrokken op een aan gelegenheid, die ze ten voile verdient. Mocht blijken, dat het U D. te voor barig is geweest, dan moet dit in ieder geval in mindering gebracht worden op de schuld, die ze daar door op zich geladen zou hebben. Hoe staat nu de Bond tegenover deze kwestie Dat hij zich met de aangelegenheid bemoeien kan staat vast. De art. 3 en 4 van het Pact, die bepalen, dat binnen zijne competentie valt alles wat de activiteit van den Bond raakt en den wereldvrede betreft, geven hem ontegensprekelijk de bevoegdheid er toe. Evenzeer staat vast. dat Neder land, zoo de Bond zich afzijdig zou houden, de aandacht van den Raad op bet punt kan vestigen, art. 11 van het Pact leert dit. Maar niettegenstaande het belang, dat er ligt in de bemoeiihgen van En ik was gelukkig u te ontmoeten", ging Ruth voort. „U moet weten dat wij allen van uw romans hielden. En we kenden een paar menschen die u al eens hadden -ontmoet en zoo werd gij ook reeds een soort vriend van ons Enid, Chris en mij, begrijpt u. Toen kwam ik een week of twee geleen met mijn oom hierheen om te spreken over onze vestiging hier in dit huis. En 't was zeer toevallig, dat. ik juist in den winkel der firma Lockhart stond, toen u informeerde naar den prijs van een voor het raam liggenden sigarenkoker. Ik kende u van uwe portretten in periodieken en stelde belang in uwe handelwijze. Natuurlijk dacht ik er geruimen tijd niet meer aan, totdat Enid op zekeren dag naar Londen kwam en me alles omtrent het plan vertelde, omdat het gegeven der bedreigde vrouw er in, zoo geheel op haar toestand ge leek. Enid was belangstellend te ver nemen hoe u er in zoudt slagen, het probleem tot een goede oplossing te brengen en voor de grap zei ik haar dat ze dat het beste aan u zelf vragen kon. Doch zij nam ineens in vollen ernst mijn idee over en zei, dat indien u werkelijk 'n goeden uitweg wist te vinden uit de moeilijkheid, zij door u inderdaad uitstekend zou kunnen wor den geholpen. En zoo groeide langza merhand ons plan. U moest door nie mand herkend kunnen worden, omdat daarin een groot persoonlijk gevaar schuilde.'. „Natuurlijk van den kant van Re ginald Henson"? vroeg ik. „U zegt het. Het maken van ons plan vorderde geruimen tijd. We besloten onze toevlucht te nemen tot de tele- den Bond met de zaak, is de boven genoemde te algemeen, om voldoende te zijn. Doet de Bond niets anders als de zaak even ter sprake brengen, dan brengt dit voor ii^et oogenbiik weinig bevrediging Maar dan staan we voor de vraag, kan hij meer direct, meer concreet ingrijpen? We gelooven van ja Het artikel, dat in het middelpunt der belangstelling staat en hem de bevoegdheid zou geven, is het ariikel 18. inhoudende, dat ieder internatio naal verdrag geregistreerd moet wor den en bij niet registratie niet bin dend is. Een courant is niet de aangewezen plaats, om op de juridische draag kracht ervan in te gaan, nog afgezien van de waarheid, die Barlhéltiryons leerde (Democratie et politique ran- gère): „qu 'au contact des grands iMérêts internationalx nos stricts raisonnemenls de juristes perdent par- fois quelque peu de leur importance „dat ten overstaan van de groote internationale belangen onze stricte juridische redeneeringen wel wat van hun belang inboeten. Toch is een zeker begrip ervan noodig, om de positie van den Bond tegenover dit geheim verdrag te kun- foon, omdat we dachten, dat niemand ons zoodoende ooit zou kunnen ontdek ken en er niet het minste vermoeden bij ons heerschte, dat u ooit op het idee zou komen of dat het ook maar mogelijk zou kunnen zijn, naar ons telefoonnummer te informeeren. Enid kwam dus hierheen en sprak door de telefoon, Chris bevond zich op nummer 218 en ik zelf bracht het geld". „Gij hebt dus met eigen handen den sigarenkoker op mijn drempel gelegd?" „Ja, ik was bereid tot alles. Ik was het ook die gij op de fiets voor u uit zaagt rijden, langs lid Steine; ik was het, die de kaart met de aanwijzingen liet vallen. Het is misschien wat laat ik zeggen wat eigenaardig van me, maar ik ach, laat ik het ronduit bekennen ik vond het een gezellig werkje. En ik deed het voor mijn vrien dinnen. Zie ik er dan ook uit als ie mand die gewoon is 's nachts op straat te slenteren, mijnheer Steel?" „U heeft een gezicht dat open en eerlijk is als goud!" riep hij geestdrif tig uit, „en ik geloof niet dat. ik u nog ooit zoozeer heb bewonderd als op het oogenbiik. Ruth lachte en keek vóór zich op den grond. Er was iets in David Steel's blik dat haar doordrong en haar dat aangename, gelukkige gevoel gaf, waarvan zij moeilijk een nadere om schrijving zou hebben kunnen geven, maar dat er niettemin was. „Ik ben zoo blij, dat u mij niet ver acht", fluisterde zij. „U verachten?" riep David Steel uit, „U verachten? Waarom? Als u eens wist, hoe ikhoe ik u liefhad! Wees niet boos op mij! Ik meen elk EEN AFBETALI f1G55YSTE E.MSTRIKT C0HTAM1 100% GGEDKGOPER DAN BIJ0MZE CONCURENTÊfl Mannen, zoowel als vrouwen van alle standen, kunnen hun inkomsten belangrijk vermeerderen door aankoop onzer BREIMACHINE HOLLAND. Wij hebben bewijzen dat er op deze machine per week 10 tot 13 gulden worden bijverdiend, bij een werktijd van 5 k 6 uren per dag. Wij garandeeren 5 jaar lang vast werk door een werkcontract op zegel. Qedurende 3 jaar schriftelijk garantie op de machine. J. A. VOGEL, Snelle straat S M, DEN BOSCH. woord dat ik zeg: mijn. gevoelens voor u zijn even zuiver en rein als uw eigen hart. Indien u voor mij evenveel zoudt kunnen voelen als voor die anderen, wel, dan zou ik inderdaad van geluk mogen spreken, zulk een goede vrien din te hebben gevonden. „Ik, stel ook uw vriendschap op hoo- gen prijs, mijnheer Steelfluister de Ruth. „Noem mij DavidHoe heerlijk klinkt, mijn voornaam van uwe lippen, Ruth en David. Maar voor het oogen biik moet ik nog te veel over me zelf waken en over degenen, ter wier be scherming ik mij heb gesteld. Maar, ik ben toch gelukkig, te weten, dat. ge van mij houdt." „Ach, gij zijt zoo goed en vriende lijk voor mij geweest. We hebben u in een uiterst moeilijk parket gebracht door ons toedoen en ge hebt nooit een woord van afkeuring of ontstemming daarover geuit. En ge zijt juist de man die ik mij altijd had voorgesteld te kunnen beminnenDavid." „Ach, het was maar één kusje, lie veling, en ik weet zeker dat niemand ons heeft gezien. En later, als we ver loofd en getrouwd zijn „Zouden we niet beter onze zaken kunnen afhandelen voor 't oogenbiik?" sprak Ruth vastberaden, doch met 'n speelschen glimlach. „Misschien wel. Er is nog één punt je, dat ge me op moet helderen voor we verder gaan. Hoe hebt ge het toch klaar gespeeld om die twee kamers precies eender te meubileeren?" „Wel, daar staat hetzelfde meubi lair in dat huis, boven op een zolder kamer opgeborgen". „Maar de zaakwaarnemer vertelde me dat het was weggehaald." „Daarin vergiste hij zich; ge kunt van een zaakwaarnemer toch niet ver langen, dat hij alles onthoudt. Het huis behoorde aan de dame, die we mevrouw Margaret Henson zullen noe men. Toen haar huishouden in duigen viel heeft ze één der beide panden la ten verkoopen zooals het was. In het andere heeft ze het meubilair laten zetten. Dit wist Enid natuurlijk alle maal. Ze zorgde er voor een sleutel van nummer 218 in haar bezit te krij gen en zij zelf en een sjouwer deden de rest. Ze wilde je zooveel mogelijk in het duister laten, zoowel figuurlijk als in werkelijkheid. Na het antwoord werd het meubilair weer op zijn oude bergplaats gezet en dat is alles." „Diplomatiek, ongetwijfeld en zeer vernuftig en origineel van vinding in derdaad, om niet te zeggen echt vrou welijk. In het licht bezien vaö hetgeen ik nadien heb ontdekt en vernomen, kan ik me zeer goed begrijpen, waarom uwe vriendinnen verlangden baar ge heim te bewaren. Maar al die voor zorgsmaatregelen hadden ze tegenover mij niet behoeven te nemen. Indien zij geschreven hadden „Dat durfden ze niet, Ze waren bang dat het antwoord haar nooit zou be reiken". „Doch ze hadden me ook een bezoek kunnen komen brengen." dfoedt vwvelgd). Waalwyfesche en Langstraatschc Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. fO* „DB BOBO VAN EBT ZTJIDBW'. Prflg der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.00. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bedt ztyn. 5til/e órmoet/p I

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1