ABoasmoop um ywPPIllipm ZIEKENHUIS WAALWIJK. m'. tAêè (giïcp dntigti AKKER'* deze week zullen vergaderen over „den borrel". In Baard wijk wil men er een voor 12 cent bebben. En met gehamer brengen ze 'm misschien nog wel op 10 cent. Pimpelaars droomen weer van den ouden tijd, waarin het niet zoo duur was om een gepolijste neus te krijgen. Als men nu maar geen aanleiding geeft tot mis- misbruik. Dat vind ik ver schrikkelijk, Misschien is het nog beter om de oude prijzen te handhaven in menig op zicht. 28 Febr. Gisteren gelezen over het Letterku ndig Comité. Mijn oudste zoon die nog al eens naar zoo'n lezing is geweest., vindt het erg jammer, dat het Comité niet verder kan gaan. Maar hij zei me, dat men het over een anderen boeg moest gooien om een ruimeren kring te krijgen. Alle hulde voor 't gebodene, maar meer contact met de mensclien over onder werp en strekking ware mis schien geweuscht. 1 Mrt. Ik kwam dezer dagen bij een vriend Raadslid binnengeval len. Hij zat over een groote teekening gebogen. „Ga je bouwen?" vroeg ik. „Neen", zei ie, meer niet. Nieuwsgie rig zag ik toe, oef! een ont werp van een nieuw raadhuis. Pan Kropholler? M'n vriend ;ei weer niets. Hij ging ge heimzinnig met liet ontwerp naar een andere kamer. Van zijn vrouw hoorde ik, dat het plan onder de raadsleden moet circuleeren. Waarom al die geheimzinnig heid? Is toch niks tegen om het te publiceeren? gepubliceerde documenten valsch zijn, maar hun eerste opvatting staande houden, omdat zij door middel van deze valsche documenten alle hechte en hartelijke betrekkingen tusschen de twee volkeren definitief onmogelijk willen maken. Zij zjjn er bijna in ge slaagd, zegt bet blad, maar ditmaal zijn zij te ver gegaan. Tegenover zóó veel kwaadwilligheid, schijnheiligheid, kwaden trouw en blinden haat wordt de Belgische openbare opinie echter wakker en schreeuwt nu: „Assez!" Uit de- Framclw pers. De bladen blijven zich geprikkeld toonen over de mededeelingen van 't Utrechtsch Dagblad en de daaruit ge trokken conclusies. Deze geprikkeld heid uit zich op verschillende manie ren. Men let. hier vooral op de reactie in Duitschland. Verder wordt een zekere verontwaardiging getoond of voorgewend jegens de stappen door de Nederlandsche gezanten te Parijs en te Brussel gedaan. Deze zouden op zijn minst een ongewoon karakter gedragen hebben. DE GEHEIME AFSPRAKEN. Publicatie van den geheelen tekst. Het „Utrechtsch Dagblad" van gister- avond drukt thans in extenso de notu len af van de conferentie der Belgische en Fransche generale staven, gehouden van 7 tot 12 September 1927. In deze notulen is ook de tekst vervat van het Fransch-Belgisch militair verdrag van 1920. Deze notulen zijn onderteekend door de chefs der beide staven, generaal De- beney (Frankrijk) en generaal Galet (België), benevens voor gezien en goed gekeurd door den Belgischen minister van Landsverdediging, Ch. de Broque- ville. De heer Ritter, hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, heeft aan de Haagsche Crt. meegedeeld, dat uit bet interview in de Haagsche Crt. van eer gisteren zou kunnen gelezen worden, dat ter beschikking van het Utrechtsch Dagblad uitsluitend gestaan zouden hebben de onderteekende notulen van de bijeenkomsten der militaire deskun digen. De heer Ritter stelde er echter prijs op, categorisch te verklaren, dat hij, ne vens de genoemde notulen, inzage ver kreeg van het militaire verdrag, dat tusschen Frankrijk en België getee- kend is. BUITENLAND. De artilleristenschool te Segovia opgeheven. Koning Alfons van Spanje heeft gis teren een decreet onderteekend, waarbij de academie te Segovia voor de oplei ding van artillerie-officieren voor goed gesloten en opgeheven wordt verklaard. Generaal Primo de Rivera verklaarde later aan journalisten, dat deze maat regel noodzakelijk was gebleken, om dat de cadetten zulk een gebrek aan discipline en tucht hadden bewezen, dat geen van hen waard was ooit een officiersrang in het leger te bekleeden. BINNENLAND. De beslissing van Prof. Veraart. Naar wij vernemen, heeft prof. Ver aart een telegram gericht aan het be stuur der R. K. Staatspartij, waarin hij meedeelt de candidatuur voor den vrij en zetel te aanvaarden, op dringend verzoek der R. K. Kiesvereeniging in Den Haag. De nieuwe burgemeester van Schiedam. De heer H. Stulemeijer (r.-k.), burge meester van Bergen op Zoom, vroeger wethouder van Rotterdam, is benoemd tot burgemeester van Schiedam. WfJ ÏM4-: Ml SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voorin, half 10 en des nam. 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds, Wolhers van Onstwedde. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zon dag des voorni half tien en des nam. half 3 op te treden Ds. de With van 's-Hertogenbosch. A.s. Maandagavond, 's avonds 7 uur, komt de Geref. Meisjesvereeniging „Bid en Werk" in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in feestelijke jaarvergadering bijeen. De sinds enkele weken opgerichte afdeeling van den Chr. Bouwvakarbei dersbond komt a.s. Zaterdag in de zaal van den Chr. Volksbond in verga dering bijeen. Alsdan zal ook een de finitief Bestuur worden gekozen. De afdeeling Sprang van 't Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" alh., kwam j.l. Donderdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in feestelijke vergadering bijeen ter herdenking van het 20-jarig bestaan. Ds. P. van Toorn van Rotterdam, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier en mede.oprichter en oud eerevoorzitter der afdeeling, was be reid gevonden op deze feestvergadering een feestrede te houden. Een tweetal medeoprichters, die door vertrek naar elders moesten bedanken, waren ook aanwezig om dit feit mede te herdenken. Nadat het bestuur en oprichters waren gekiekt, werd de vergadering door den Voorzitter, den heer J. J. Dalmaijer geopend met het zingen van Psalm 68:10, het lezen van Psalm 20 (onberijmd) en gebed. In zijn openingswoord heette de Voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid Ds. v. Toorn, die aanstonds bereid was gevonden hier aanwezig te; zijn, ook heette hij in het bijzonder welkom de heeren C. Bogers en A. van Esch, resp. overge komen van Tilburg en Rotterdam. Hij wijst op de zegeningen die ons zijn geschonken in die 20 jaren en wekt op tot het ontplooien van de banier van Koning Jezus. Hij brengt nog een woord van dank aan de Commissie, die de zaal zoo prachtig heeft versierd en aan den Chr. Besturenbond die de afd. ver raste met een prachtige bloemenmand. De afgev. van de A.R. Kiesvereen., Chr. Volksbond, Ned. Herv. en Geref. Jongelingsvereenigingen en Chr. Fa- brieksarbeidersbond voerden 't woord en wenschten allen de afdeeling bij den voortduur Gods besten zegen toe, waarvoor de Voorzitter dank bracht. Hierna verkreeg Ds. P. v. Toorn het woord, die allereerst hartelijk dank bracht voor de groote vriendelijkheid om hem te inviteeren, wat door Zijn Eerw. op hoogen prijs werd gesteld. Als wij terugzien op voor 20 jaar, al dus Ds. v. Toorn, moeten wij met dank baarheid Gods goedheid erkennen. Het lied van ons aller hart moet zijn„Ik zal gedenken hoe voor dezen, ons de Heer heeft gunst bewezen". Wat is het nu gansch anders. Het kleine stekje is groot geworden. Er waren vele bezwaren te overwinnen. Spr. zegt, dat het zien van het ontroe rend sociale leed hem er toe gebracht heeft de afdeeling mede te helpen op richten. Hij schildert het leed dat geleden werd toen de gedwongen winkelnering hier nog bestond. Van het begin af was ons doel om aan de afdeeling van Patrimonium een Vakvereeniging te verbinden, zegt spr doch in Sprang was het over het algemeen zoo, dat men geen oog had dat Jezus Christus ook gekomen was om het recht Gods, dat door de zonde was geschonden, te herstellen, zoodat eerst langzaam de oogen open gingen voor het feit, dat het evangelie ook voor het sociale le ven van beteekenis is. De Heere heeft wonderbaar dat werk willen zegenen. Nu staan wij ook voor de groote taak uittekeeren dividend werd bepaald op 4 procent. MADE. Het flinke woonhuis waarin thans is gevestigd een bakkerij en boerderij van den heer P van den Westen, Stuivezand, alhier is onder hands verkocht aan den landbouwer W. Broeders te Wagenberg voor f 4500. In ons vorig nummer gaven wij reeds een indeeling van den beganen grond en de eerste verdieping van het nieuwe ziekenhuis. Men kan zich aan de hand daarvan eenig denkbeeld vormen hoe 't ziekenhuis zal worden. Thans kunnen wij den Noord- en Zuidgeve! van het ontwerp reprodu- ceercn. Om ten slotte een nog betere onënteering mogelijk te maken geven wij hieronder eenige afmetingen van het gebou w en de voornaamste zalen. De Noord gevel beslaat een iengle van 16 Meter en de Wester gevel, dus de zijgeve! wordt getrokken over een iengte van 23 Meter. De Noord- geve! is de voorzijde waarin zich den hoofdingang van het gebouw bevindt. Door de vestibule komt men in een ruime hali die een afmeting heeft van 7.08x5 50 M. De zaal voor de vrou welijke patiënten is 7 58'/j bij 7 M en de daaraan grenzende ziekenka mers hebben een oppervlakte van 4.58 maai 2 45 M. De tuin voor de vrouwel. patiënten is 8 M. breed en 15'/a lang, De indeeling van de verdieping is vrijwel gelijk als die van den bega nen grond. De zaal voor de vrouwel patiënten is van dezeifde grootte ais die van de rnannenl. patiënten tn van de kinderzaal is de verhouding 4.58 bij 3 94'/a M., terwijl de operatie kamer een lengte heeft van 4 25 en een breedte van 5 61 M. Op de zol derverdieping bevinden zich zeven slaapkamers met een overloop en berging. Door middel van een iifi kan men zoowel de eerste als tweede ver dieping bereiken. Uit deze gegevens valt dus wel voidoende af te leiden dat het geheel een flink plan is dat er voor onze plaats werkelijk zijn mag. 't Ontwerp van den architect is eenvoudig, klaar en zoo economisch mogelijk. i Ï:C •V i ff* Voor de Borst die God ons gegeven heeft. Ge zijt er nog niet, de strijd moet gestreden 'wor den en dat is in de eerste plaats pal te staan voor het beginsel. Door Patrimonium is steeds het geestelijk element voorop gezet, doch daar is genade toe noodig om het beginsel vast te houden. Gij kunt den strijd voor het maatschappelijk leven eerst goed leeren strijden, als gij hebt leeren strjjden voor het eeuwige leven. Laat ons allen zien op Hem, door wien wij kunnen zeggen„Wij steken 't hoofd omhoog en zullen d'eerkroon dragen". Broeders, zoekt in dien strijd sterkte hij den Heere en gij zult heer lijk triomfeeren. Trouw aan het begin sel,, strijdende den goeden strijd. Ds. v. Toorn waarschuwt aan het slot ook tegen het lezen van neutrale bladen en eindigt met den wensch, dat de Heere bestuur en vereeniging moge zegenen. De Voorzitter zegt Ds. v. Toorn na mens allen hartelijk dank en hoopt, dat het gesprokene vruchten mag af werpen. Door het lid P. Faro werd hierna 'n gedicht voorgedragen, dat voor dit feest vervaardigd was. Hierna werden tal van mooie voordrachten, samen spraken en zangnummers ten gehoore gebracht. Ondertusschen zorgden de dames ruimschoots voor de versterking van den inwendigen mensch. Daar het uur van vertrek voor Ds. v. Toorn was genaderd, sprak de Voor zitter een woord van dank voor zijn welwillendheid om bp dit 20-jarig feest aanwezig te willen zjjn, waarna de vergadering Z.Eerw. de bekende zegenbede toezong uit Psalm 134. Ds. v. Toorn sprak een woord van dank, hierbij opmerkend dat hij zich ouder de broeders van Patrimonium te Sprang thuis gevoelde en hij 't hier wel kon zeggen: „ik woon hier in 't midden van mijn volk". Hier zijn ban den gelegd die wel gerekt, doch niet verbroken kunnen worden. Met groote belangstelling, aldus spr., neem ik steeds nog kennis van uwen arbeid. Met het uitspreken van den wensch dat °P den verderen arbeid van Patri monium Gods zegen mocht rusten, besloot spr. zijn afscdeidswoord en nam met een handdruk afscheid van het Bestuur. Hierna werd weer voortgegaan met de afwerking van het programma, zoo- dat het middernachtelijk nur reeds ver was verstreken, toen de Voorzit ter, onder dank aan hen die tot het welslagen hadden medegewerkt, sloot en met dankgebed eindigde, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Patrimonium heeft op recht gezelli ge wijze het 20-jarig bestaan feestelijk herdacht. WASPiK. Voor den vleeschkeurlngs- dienst werden inde afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 22 varkens en 6 runderen. Tot onderwijzer aan de R.K. Bijzondere jongensschool te Dussen is benoemd onze dorpsgenoot de heer A. A, P. Kamp. RAAMSDONKSVEER. Voor de Herv. Qem. treedt Ds. Ewoldt Zondag om half tien op in de Veersche Kerk; om 2 uur leestdienst op 't Dorp Ds. De Vries zal Zondag om 9en 5 uur optreden voor de Oer. Kerk. Vanwege de R.K. Coöperatieve Ver. „Broederhulp" werd den leden een week gratis brood verstrekt. Tot Bestuurslid van de Weeg brug: Gemeentebelang werd gekozen dhr. M. Th. de Bruljn en tot weger, dhr. E. v. Dongen, wegens ontslag name van dhr. J. P. v. d. Heuvel. Het Door den heer A. Avontuur is aan C. Hessels, alhier onderhands verkoent het doorhem bewoonde huis met tuin groot 43 Are voer t 900. Heden werd een adres ingediend bij de üirecne der Nederlandsche Spoorwegen door belanghebbende uit deze gemeente met verzoek de Halte Made—Drimmelen te doen aansluiten aan bet Rijksieletoonnei. Acnessauten wijzen in hun senryven ei op, dal de Halte op meer dan 3 K M. van de Kom der gemeente verwyueid iigi en uat zij door de slechte communicatie reeds dikwijls schade moesten ondcr- vinden. Hei adres is voorzien van 35 handtekeningen van zakentiedtn. Heden middag ruim 3 uur brak brand uit in de woning van den neer van Dongen tn dc Kaïversiraaialhier. Hoe wel de brandweer spoedig ier plaatse was en mei twee siraien den orand besireed kon men toch niet voorkomen, dat de vlammen de aan grenzende woning bewoond door L. de Helde binnen drongen. De inboedel in beide woningen ging bijna geheel verloren. De verzekering dekt de schade. OlSTERWIJK. In zijn eergisteren gehouden vergadering heett de ge meenteraad bestolen tot uitbreiding van het buizennet der drinkwaterlei ding op het grondgebied der gemeente Haaren, welke uuoreding een uitgaat van ongeveer f 11500 vordert. Ten oehoeve van het grondbedrijf worden 3.42 65 H A. grond aangekocht voor ongeveer f 18 000. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 28 Febr. '29. A s. Maandag zai de heer Vogelaar uit Andel na afliop der vergadering van de Heusdensche Damvereniging in „'t Wapen vari Amsterdam" een simultaan patlij spelen. Naar we hooien hebben zich reeds zeer velen daarvoor opgegeven. Vrijdagavond 1 Maart vergader de de Raad. Aan de orde was: Rdpport betrtffende de onderhan delingen met de P N. E. M. over de eiectnflcaiie der gemeente. Donderdag 28 Febr. vierde het echtpaar Adr. v. Leeuwen—Hoogen- doorn, wonende in de Zusterstraat, onder veie bewijzen van belangstel ling hun 40-jarig huwelijksfeest. Morgen houdt in het „Waper van Amsterdam" de Piuimveevereenf ging „Heusden en Omstreken" eeL vergadering voor leden en donateurs. Als spreker is uitgenoodigd de heer Jos. Boshouwers, deskundige te Lent. In het hier gevormde R.K. Radio—comité hebben naar men ons mededeelt, zitting de Hoog- Eerw. Heer Deken, de heeren H. L. en R. Verhoeven, benevens de heeren van Riet en Schreuder. De opheffing van hei Veer over de Maas naar Nederhemert, iets, wat velen zouden betreuren, staat nog niet doQUss. V5 4*.63<é M' H f t j>; -r^TT-fX-I-l J-.1.!_T c'fVr-ijj-r e Als Gii niet mee wilt doen aan de griep, die Uw vrienden, kennissen en familieleden heeft aangetast, neem dan zoodra de eerste verschijnselen dezer lang niet ongevaarlijke ziekte zich In Uw omgeving voordoen, enkele malen daags de bacteriën-doodende Akker's Abdijsiroop. Een zeer bijzon dere bereidingswijze heeft het moge lijk gemaakt in Akker's Abdijsiroop de levende krachten van een aantal van ouds bekende geneeskrachtige kruiden in verschen toestand te bewa ren. De ontsmettende, genezende en versterkende eigenschappen dezer krul den nu doen zich bij het voorkomen en bestrijden van de griep dadelijk gevoelen na een kort gebruik van Per koker: 11.50,12.75^ 450 |f

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6