Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Hel Huis der Stille Smarten. i» ft Mag. „De Bijenkorf'' FEUILLETON NUMMER 19. WOENSDAG 6 MAART 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WA ALWIJKSGHE STOOMDRUKKERIJ! ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. PrUs der AdvertentlBn 20 cent per regel; minimum 1.50. Bt) contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit zfln. DIT numm;er BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. 46. „Dat durfden ze niet, ik herhaal 't, om uwentwil. Ge weet een groot deel, David, maar er is nog genoeg dat te slecht en te laag en te somber is om er u over in te lichten. Dat. durf ik niet. En ge zijt nog steeds in gevaar. Henson heeft toch al bewezen wat hij' kan „Best. Maar toch weet hij nog niet alles en zal hij nooit alles weten ook. Dan moest hij niet met Bell en. mij te doen hebben!" lachte Steel. „Hij mag me in den rug getroffen hebben, maar liij kent toch het advies niet dat ik aan Enid Henson gaf om uit de moei lijkheden te geraken. En dat brengt me weer terug tot den sigarenkoker. Ge hebt dus gezien, dat ik hem in de zaak van Lockhart bezichtigde. Ga verder „Ja, zooals ik zeide, zag ik je met belangstelling daarmee bezig. Tenslot te zijt ge heengegaan met de mededee- ling, dat ge niet tot aankoop kondt, be sluiten, en ik dacht over die zaak niet meer, tot voor eenigen tijd. Toen kwa men we alles te weten omtrent den HET BELGISCH—FRANSCH MILITAIR VERDRAG. Er is sedert ons laatste nummer op het terrein van de onthulling van bo venstaand geheim verdrag heel wat ge beurd. Wij hebben Zaterdagavond nog een bulletin gepubliceerd met een po sitieve tegenspraak van den Belgischen generaal Galet en een bericht dat spoe dig een arrestatie te wachten stond van zekeren Franck Heine, die verdacht werd de valsche documenten vervaar digd en verkocht te hebben. Die arrestatie heeft Zondag-nacht op het station Zuid te Brussel plaats ge had, toen de bewuste uit de trein stap te. Hij legde weldra een volledige be kentenis af, terwijl later bleek dat hij het volledige verhaal van vervalsching en aanbieding aan 't Utrechtsch Dag blad, reeds aan een verslaggever van „le Soir" in Amsterdam had gedaan. Hoewel hij wist dat zijn arrestatie zou volgen, ging hij doodkalm naar Brussel en heeft daar een omstandig verhaal gedaan. Hij verdiende er geld mee, voor hem was 't een kleinigheid, hij beschouwde de kwestie als een tweede Köpenicksche geschiedenis enz. Franck Heine heeft bekend nooit met dr. Ritter uit Utrecht in aanraking te zijn geweest. Hij kent hem dus niet. Hij heeft het er alleen maaar op aangelegd om den activist Ward Hermans, dien hij kende als medewerker van „De Nieuwe Dag" om den tuin te leiden en daarin is hij dan ook geslepen geslaagd. Ward Hermans schijnt hem wel eens om bijzonderheden over het een en an der gevraagd te hebben en dit heeft Heine er toe gebracht, om eens iets in elkaar te flansen, wat geld kon ople veren. Zoo kwam hij er toe om Hermans het FranschBelgische (naar het model van het Fransch-Russisch van vóór den tan „DB BOEO VAN HBT ZÜIDBN". NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. oorlog) verdrag in handen te spelen en notulen van een conferentie te Brus- sel in 1927, welke niet zou hebben plaats gehad. Daarbij heeft hij gedacht dat zulks in Nederland wel zou geslikt worden. Dat verdrag, zooals gezegd, van vóór den oorlog en door de Sovjets open baar gemaakt, liet hij keurig typen, wijzigen en veranderen en de Russische namen werden veranderd in Belgische. Het eenige wat echt is van de stuk ken is... het origineele papier, dat het hoofd vertoont van „Défense Natio nale." De handteekeningen zijn niet nage maakt. Die zijn slechts vluchtig neerge krabbeld. De namen der onderteekenaars wer den gevonden in het Officiersboekje. Franck Heine is er van doordrongen geen verraad tegenover België en Frankrijk te hebben gepleegd. Het do cument bevat, aldus Heine, geen enkel element, noch burgerlijk, noch militair, dat de defensie van ons land raakt. Het was slechts 'n mystificatie, niets meer. Franck Heine, aldus een zegsman te Antwerpen, zoekt thans mede-slacht offers in de activistische kringen en hij heeft daarom Ward Hermans, re dacteur van „De Schelde" als tusschen- persoon genoemd, die voor hem het do cument te Utrecht, na het in een café te Mechelen van hem te hebben over genomen,, heeft verkocht. Zondag werd bevel gegeven om Ward Hermans voor het parket van Brussel te doen verschijnen, maar men slaagde er tot heden niet in, hem op te sporen. Wie is deze Franck Heine? 't Is niet veel bijzonders. Hoort maar Den 28en December 1919 werd hij in Frankrijk veroordeeld voor schriftver- valsching, gebruik ervan, aftroggelarij, diefstal, onwettig dragen van decora ties, inbreuk op het decreet van 2 April 1917; den 22en October 1920 te Parijs verwezen voor diefstal, aftroggelarij, enz., den 2en Februari 1921 nog een veroordeeling te Parijs, den lOen Maart toestand van uw particuliere zaken. O, ik schaam me bijna, om verder te gaan Het kleine, fraai gevormde, ovale gelaat bloosde hevig en de hand. welke David nog steeds in de zijne hield, beefde. „Mjaar we waren de wanhoop nabij. En ten slotte deden we er niemand kwaad mee, nietwaar, eer voordeel. Toen dacht ik op eenmaal weer aan den sigarenkoker. We wisten dat, in dien we u er toe zouden kunnen over halen, dat geld aan te nemen, het uwerzijds toch slechts als een leening zou worden beschouwd. Toen bracht ik mijn idee ter sprake er den sigaren koker aan toe te voegen als een herin nering aan de gelegenheid, waarbij gij een drietal wanhopige meisjes behulp zaam waart. Ik kocht den koker van mijn eigen geld en legde hem met den inhoud op den drempel van uw wo ning". „Hebt ge er al dien tijd naar blijven kijken?" „Neen, dat. deed ik niet. Maar ik was reeds blij dat er niemand voorbij kwam en ik was dicht genoeg in de nabijheid om te hooren dat ge de deur O}» het aangegeven oogenblik opendeed. Natuurlijk hadden we hef telefoonge sprek duchtig gerepeteerd, zoodat ik precies wist wat mij te doen stond-" Gedurende eenige oogenblikken staarde David Steel in gedachten voor zich uit. „De doos moet tóch verwisseld zijn", sprak hij ten slotte op overtuigenden toon. „Het is moeilijk te zeggen hoe, maar een andere logische oplossing van de! zaak is niet mogelijk. Om onge- 1921, steeds te Parijs, 3 maanden ge vangenisstraf voor aftroggelarij, dief stal enz.; den 25en April 1921, nog te Parijs. In België werd hij den 27en Juli 1921 te St. Joost-ten-Noode, veroordeeld voor landlooperij en ter beschikking der regeering gesteld om in een kolonie geplaatst te worden. Hij ontvluchtte er en den 25en October 1921 werd hij te Brussel tot 6 maanden gevangenisstraf verwezen uit hoofde van een gewonen diefstal. Tot zoover de geschiedenis. De zaak is nu werkelijk in een ander stadium gekomen. Als er hier waarheid gesproken is, dan eerlijk gezegd is 't Utrechtsch Dag blad en met dit de Ned. pers er leelijk ingevlogen. Er volgt tevens uit dat het vertrouwen in België en Frankrijk bij ons niet zeer groot is en dat de ver standhouding zeker niet zoo is, als noo- dig is, hoewel dat ook weer te begrij pen is, en dat wij van meet af moeten beginnen van weerszijden dat vertrou wen te versterken. Maar in 't verhaal van dezen avon- veer half twaalf op dien gedenkwaar- digen nacht hebt gij op den drempel van mijn huis een metalen sigarenko ker neergelegd, met diamanten bezet, dien ge bij de firma Lockhart gekocht had?" „Ja, en 't was dezelfde koker waar voor ge zoo in bewondering lxadt ge staan. Daar ben ik absoluut zeker van. „Goed, aangenomen. Ik lieb dien sigarenkoker mee naar Brunswick Square, nummer 218 genomen en er weer van mee teruggebracht. Heb ik hem meegenomen, ja of neen? Hoe het zij, hij werd gevonden op den vloer, naast het lichaam van den gewonden man. Bij mijn weten is liij geen oogen blik buten mijn bezit geweest. Den vol genden dag ga ik naar het kantoor van de firma Mossa en Mack en komt het in handen van de politie." „Kan hij dan mogelijk daar verwis seld zijn, David?" „Neen, ik had de initialen er zelf van binnen ingekrast. En er is geen twijfel aan of diezelfde koker let wel, dezelfde koker welken ik op mijn drempel opraapte, is gekocht in den winkel van de firma Walen, in West Street, door den man die thans in bet ziekenhuis ligt! Welnu, hoe is het nu in 's hemels naam mogelijk, dat die verwisseling heeft plaats gehad?" „Als ik maar wist, hoe ik je uit deze moeilijkheid zou kunnen redden sprak het meisje met nadruk, als wil de zij hem er nog eens goed van door dringen, dat al haar verlangen uitging naar de spoedige bevrijding van den man, dien ze had liefgekregen, van on der de zware verdenking, welke op hein rustte. turier zijn veel duistere punten; 'tis zoo mooi geënscenneerd, dat men het haast niet kan gelooven. Het U. D. beweert dat het origineele document nog in zijn bezit is. Franck Heine had het bij zijn arrestatie op zich. Hij blijkt een man, die voor geld tot alles in staat is en zijn optreden lijkt in elk geval zeer onbetrouwbaar. We moeten het verder verloop af wachten. De Belgische en Fransche pers gaat geweldig te keer, vooral tegenover on zen minister van Buitenlandsche Za ken; die had geen inlichtingen mogen vragen en de beoordeelingen in de pers moeten voorkomen. De meeste Brusselsche avondbladen publiceeren met bijzonder welgevallen onder sensationeele titels het in l'Echo de Paris verschenen document, geda teerd 5 Juni 1918, waaruit zou blijken, dat de baanvakken DalheimRoer mondHanraat en VenloRoermond, in oorlogstijd door de Duitsche mili taire autoriteiten werden gebruikt voor transporten van goederen be stemd voor de Duitsche troepenmacht. Een der couranten, Le Soir, voegt er aan toe, dat zij morgen documenten uit Duitsche bron zal publiceeren, waar uit op overtuigende wijze de „entente cordiale" blijkt, die tijdens den oorlog bestond tusschen de Duitsche en Neder - landsche autoriteiten, welke niet hee- lemaal vreemd zou zijn aan de bewe ging van haat, welke men thans komt ontketenen tegen België en Frankrijk. Wij zullen evenwel, aldus Le Soir, verder het voorbeeld van het Utrechtsch Dagblad niet volgen, maar de fascimi- lé's van de origineele stukken publi ceeren en tevens de bron aanduiden, die zonder twijfel door den Duitschen generalen staf niet zal kunnen worden verloochend. De „Nation Beige" gaat aan 't schel den tegen Holland. De Hollanders, hun regeering, hun pers, hun professoren, hun generaals hebben zich voor eeuwig belachelijk ge- „De verwisseling moet plaats gehad 1 lebben op den dag zelf, dat ge den koker hebt gekocht. Hoe laat was het, toen ge hem kocht?" „Ik kan het je ongeveer precies zeg gen", hernam Ruth. „Het was den mor gen van den avontuurlijken nacht". „En hebt ge het voorwerp al dien tijd bij je gehouden?" „Ja. Het was in een kleine, met gele lakzegels verpakte doos gesloten en met, geel koord dichtgebonden. Na mijn inkoopen te hebben gedaan begaf ik mij naar nummer 219. Mijn oom was daar en had de achterkamer als kan toor in gebruik. Hij had een massa papieren meegebracht om door te loo- pen". „Ah! Dus ge hebt uw pakje daar weggelegd „Eenige oogenblikken slechts Maar mijn oom ou voorzeker niet „Een oogenblik slchts. Was er ie mand bij uw oom, op dat moment?" Ruth uitte een lichten kreet en beet zich op de lippen. „Hoe gedachtenloos van me om dat te vergeten", riep ze uit. „Mijn oom was slechts daar overdag, en had om hem te helpen om den bijstand van Re ginald Henson verzocht. Ik kon niet veronderstellen, dat hij iets wist. En ik kan nog niet inzien „Laat ik u opnieuw onderbreken. Heeft u de kamer verlaten?" ,',t, Is waar! Eerst thans komt alles me zooveel duidelijker voor den geest. Mijn oom's medicijnflesclije had ik in mijn citybag gesloten. Hij vroeg me 't even te gaan halen en ik ging, mijn aankoop op tafel latend. Ja, ja, ik her inner het me nu weer heel goed Vreagt stalen van onze groote sorteering uitsluitend alléén PRIMA KWALITEITEN. FRITS VAN DER VEN Markt 25 Tel. 1315 's-BOSCH. 42166 maakt, zegt het blad. Het land van Erasmus, dat zoo groote humanisten heeft gehad, heeft geen humaniteit. Wij vragen excuses voor de beleediging én verdachtmaking, waarmede de Ne- derlandsche regeering de eer van België heeft bezoedeld. De redactie van het Utrechtsch Dag blad teekent bij bovenstaand verhaal aan „Niemand van het Utrechtsch Dag blad, noch de directie, noch leden van den raad van commissarissen, noch de hoofdredacteur, noch eenig lid der re dactie, alministratie en overig perso neel, hebben ooit rechtstreeks of niet rechtstreeks eenig contact gehad ter zake van de gepubliceerde documenten met een der gearresteerde personen. Het Utr. Dagblad heeft bovendien voor deze documenten nimmer een cent be taald." De hoofdredactie van het „Utrechtsch Dagblad" heeft besloten tot de publi catie van het genoemde document, naar aanleiding van een openbaring haar gedaan door een hoogstaande Neder- landsche persoonlijkheid, die wegens zijn persoonlijk karakter en wegens Toen ik terugkeerde, zat Mr. Henson er nog slechts alleen, wijl er iemand gekomen was om mijn, oom te spreken. Mjijnlieer Henson scheen wel verrast op te zien dat ik zoo spoedig terug keerde, want toen ik in de kamer kwam, frommelde hij haastig een pa pier dat hij in de band had in elkaar en wierp het in de papiermand. Maar aan mijn pakje was niets veranderd". „Was het nog hetzelfde gele paklint en dezelfde lakzegels?" „•Ta, voor zoover ik me herinneren kan. Het was mijnheer Henson, die ni'n oom aan z'n medicijn herinnerd had. „En toen u weg waart, heeft de verwisseling der beide kokers plaats gehad. Vreemd dat uw oom zoo vrien delijk is zoowel jegens Bell als jegens mijnheer Henson. Hebben zij elkaar nooit onder uw dak ontmoet?" „Neen", hernam Rutli. „Henson heeft nog steeds gesproken over dokter Bell als over een verloren man. Hij beweert, dat hij er veel medelijden mee heeft, maar hij heeft elke ontmoeting met hem afgewezen. Waar gaat u heen „Ik ga met u mee om te zien of we nog iets van belang kunnen vinden in de snippermand of den vuilnisbak op nummer 21!). Bell heeft me verteld, dat uwe bedienden, bevel hebben gekre gen om geen enkel papier aan te ra ken, en ik weet dat u de achterkamer gebruikt als een soort kantoor. Indien het, mogelijk is, zou ik gaarne liet pa pier willen vinden, wat Henson ver frommelde toen gij zoo onverwacht de kamer binnenkwaamt op den dag dat gij den sigarenkoker hebt. gekocht". (Werdt vervolgd). aalw(jksclie en Lanptraatscbe AAA I I A A* A

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1