Magazijn „De Bijenkorf" GRIEP ABDU51R00P Dal is zijn officieele positie recht had op on voorwaardelijk vertrouwen. De hoofdredactie heeft, gelijk reeds door haar op 26 Februari jl. is medege deeld, het bedoeld document „met eigen oogen" gezien en bestudeerd, teneinde zich „in eigen geweten" van de authen ticiteit te overtuigen. Zij heeft, alvorens tot publicatie over te gaan, omtrent de echtheid der op de documenten geplaat ste Waarmerkende handteekeningen het advies ingewonnen van een hand schriftkundige van erkende vakkennis en ziéh bovendien verzekerd, dat de echthèid van het document door hoog staande collega's van ongerepten naam in zóó hooge mate waarschijnlijk werd geacht, dat zij, werd het document on der hun berusting gebracht, niet zou den aarzelen tot publicatie over te gaan. De hoofdredactie achtte voorts de pu blicatie gerechtvaardigd door de weten schap a. dat de bevoegde Nederlandsche overheid vóór de publicatie in de gele genheid gesteld was, om zich desge- wenscht van de authenticiteit van het document te vergewissen of te doen vergewissen; b. dat aan de verwerving van dit document van zeer hoog staande offi cieele zijde groote waarde werd ge hecht c. dat betrouwbare organen der overheid, die ten deze ten volle bevoegd moeten worden geacht, de juistheid van den inhoud als zeer waarschijnlijk aanmerken en dat een dier organen de volstrekte authenticiteit van het do cument vóór de publicatie gewaarborgd heeft en ook zoowel na de buitenland- sche démenti's als na het bekend wor den der zgn. bekentenis als volstrekt onaantastbaar op de stelligste wijze te genover haar heeft gehandhaafd". In een tweede verklaring, in verband met een bericht in de „Soir", over de vraag, in hoeverre Buitenlandsche Za ken te Den Haag op de hoogte was van den inhoud der documenten, zegt de hoofdredacteur van het „Utrechtsch Dagblad": „dat, zoo de Regeering, die zij moet achten volkomen op de hoogte te zijn geweest van de mogelijk gemaak te perspublicatie, hetzij aan de pers in het algemeen, hetzij aan haar in 't bij zonder, op welke wijze dan ook had doen weten waartoe zij, langs officieu- zen zoowel als officieelen weg bij machte is geweest dat hetzij de oor spronkelijke, hetzij de voortgezette pu blicatie haar onwelgevallig was, de Hoofdredactie aan zoodanigen wenk onvoorwaardelijk gevolg zou hebben gegeven." „Het Volk" en „De Telegraaf" zijn direct overtuigd en achten geen termen aanwezig om tegenover de vreemde ver klaring van Frank Heine eenigszins sceptisch te staan. Andere Nederlandsche bladen zijn terecht meer gereserveerd en ook de Duitsche pers meent hier met een scène te doen te hebben. „Men heeft, zoo lezen wij in de „Nieuwe Rotterdam sche Courant", de Nederlandsche pers in deze zaak licht- geloovigheid verweten, omdat zij aan stukken waarvan echter ook in de En tente-landen van vele zijden is toege geven dat zij een overtuigenden indruk moesten maken, ernstige aandacht heeft geschonken, maar men vergt nu wel van ons dat wij grif geloof schen ken aan mededeelingen van Frank Hei ne, die zichzelf als oplichter gequalifi- ceerd heeft, en dit metterdaad tegen over de heele wereld bewezen zou heb ben door een monsterachtige falsifica tie in elkaar te flansen. In de mededeeling waarmee de ver dachte zichzelf zoo grif beschuldigt, alsof hij heelemaal niet voor zware straf vreest, komen vele duistere pun ten voor en zijn heele houding van zijn verblijf te Amsterdam tot zijn gemoe dereerd vertrek vandaar naar Brussel, waar hij er op kon rekenen dadelijk in hechtenis genomen te worden, is raadselachtig." Wat blijft. „De Tijd" stelt de volgende kwestie aan de orde: Welke zijn de feiten, die blijven, ook nadat het document valsch is gebleken? 1. Er is op 7 September 1920 een Fransch-Belgisch militair verdrag ge sloten. 2. Dat verdrag wordt, in strijd met art. 18 van het Volkenbondsverdrag, geheim gehouden. 3. De Fransche en Belgische Gene rale Staven plegen geregeld overleg om militaire plannen vast te stellen en bij te werken voor den oorlog, welke in 't geheime verdrag is voorzien. Deze feiten blijven, óók nadat de valschheid van het document is aange toond. En het zijn deze feiten, die den geest van wantrouwen rechtvaardigen, welke de laatste dagen in alle deelen van het Nederlandsche volk en ook buiten de grenzen van ons land zóó scherp tot uiting is gekomen. Dat gerechtvaardigd wantrouwen moet worden weggenomen. Met de geheime konkelarij moet het nu eindelijk eens uit zijn. Het Volken bondsverdrag dient te worden toege past en door alle leden, groote en kleine nageleefd. Belgische oud-ministers hebben ver klaard, dat het geheim militair verdrag na Locarno geen reden van bestaan meer heeft. Geen enkel staatsbelang kan zich derhalve verzetten tegen den eisch, die in deze dagen herhaaldelijk is gesteld, dat het geheim verdrag moet. worden openbaar gemaakt. „Het duizelt ons." Het duizelt ons eenigszins, schrijft 't „Algemeen Handelsblad". Wij wanen ons een oogenblik terug in de dagen van het Dreysus-proces met al de spi- onnage, contra-spionnage, vervalschin- gen en verraders waarvan wij toen da gelijks hoorden. En als destijds geraken wij in een zee van onzekerheid en twijfel. Zijn deze laatste mededeelingen juist? Er zijn natuurlijk ook hier weer onver klaarde dingen: waarom is de man, die 't stuk moest bewerken en die thans te Brussel gearresteerd is, daarheen teruggekeerd? Zijn er twee exemplaren van het valsche stuk geweest, één voor de Duitsche spionnage, één dat men ons in den maag wilde stoppen?" „De grootste openhartigheid, aldus het blad, is thans in deze zaak de eenige redding, het eenige middel om weer te komen tot een zuiveren toestand, tot betere verstandhouding, tot vertrou wen. Maar daartoe zullen geheime tracta- ten de wereld uit moeten, zullen spion- nagediensten, die werken met zulke el lendige middelen als thans weer zijn aangewend, die agents-provocateurs noodig hebben en verraders kweeken, moeten verdwijnen. Frank Heine interviewt zichzelf. In de „Voorwaarts" treffen we het volgende bericht aan: „Te Brussel doen allerlei geruchten de ronde. Zoo wordt verklaard ik geef dit verhaal onder het grootste voorbehoud dat Frank Heine en de berichtgever van de „Soir". die naar Amsterdam was gestuurd om een on derzoek in te stellen en die het eerst de bekentenis van Heine zóu hebben vernomen, één en dezelfde persoon zijn. Heine zou naar Amsterdam zijn ge gaan onder een valschen naam en zou opdracht hebben gehad het document weer in handen te krijgen, wat hem dan ook gelukt is." Dit document is nog altijd in ons land. Red. „Naar deze geruchten kan men oor- deelen hoe droevig deze zaak is en hoe noodlottig de spionnagediensten van de verschillende landen zijn." In de Standaard driestart de heer H. Colijn de volgende veronderstelling De verwarring ontstaan uit publica tie en tegenspraak, doet allerlei gis sing rijzen ter verklaring van de te genstellingen. Eenerzijds is er de publicatie, die haast niet onecht zijn kan. Aan den anderen kant is er de be sliste tegenspraak met betrekking tot het verdrag. Kan het ook zijn, zoo vragen we, dat beiden gelijk hebben? Dat is inderdaad niet uitgesloten. Stel eens, dat er geen eigenlijk verdrag- bestaat. Dat in 1920 alleen overeenge komen werd, dat beide landen in be paalde omstandigheden elkander mili tairen bijstand zouden verleenen en. dat wederzij dscbe staven de plannen daartoe zouden uitwerken. "Dan viel er in 1920 aan e n V eken- bond metterdaad niets and >■.- mee te deelen dan in beide brieven re leeld werd. De staven dan zijn in '20 Mie men en hebben zekere algemeens be ginselen directieven gelijk men in militaire taal pleegt te zes-gen schrift gesteld. De paragrafen van dien leidraad, van die direc i v i, zou den dan overeenkomen niet de tike- len van wat als verdrag aam; luid werd, maar in strikten zin van re geering tot regeering g<- verdrag zijn. Over de toetsing van die directieven aan de omstandigheden, over hun uit voering en toepassing, hield men dan jaarlijks gesprekingen. Ook in 1927. En zoo ontstond het document, dat door het U.D. werd gepubliceerd. Indien de zaak zoo eens lag, dan zou men sommige der ontkenningen kun nen verklaren, zonder er bij te moeten vragen, op welken voet die ontkennin gen staan met de waarheid. Natuurlijk bleef de beteekenis van het document voor ons even ontstel lend, maar de oplossing der gerezen moeilijkheden werd wel eenvoudiger. Een verklaring van regeering en volksvertegenwoordiging in den geest der motie-Vos zou dan wel een desa voueering der beide staven intouden, maar den politieken horizon ongemeen verhelderen. En wij achten de mogelijkheid van onze onderstelling zelf niet zoo mal, omdat ze voor een belangrijk deel zou ophelderen wat nu nog zwarte duister nis schijnt. Het document kan dan echt zijn en de ontkenningen, die fei telijk geen betrekking hadden op de besprekingen der staven, behoeven dan niet onecht te zijn. De vraag naar de authenticiteit van het Utrechtsche document is slechts van secundaire beteekenis. Immers, zelfs al kon bewezen worden, dat het document niet authentiek is, dan zou dat nog volstrekt niet bewijzen, dat de inhoud niet met het authentieke document overeenstemt. |En zelfs- al zou de inhoud bewezen worden niet authentiek te zijn, dan. nog zouden wij alleen weten (wat ons niet schelen kan) wat er in het origineel geheim verdrag niet staat, terwijl het eenige wat Nederland schelen kan en wat Ne derland als lid van den Volkenbond recht heeft te weten is, wat er in het geheime verdrag wel staat. Het is m.i. zeer te hopen, dat onze pers zich door het Belgische lawaai niet laat afleiden en op het ware doel blijft aansturen; de verplichte publi catie van het geheime verdrag, zoo be sloot prof. Gerretson. zelf bekostigd werd. Dat men tot den laten avond gezellig bijeen bleef, be hoeft geen betoog, om tenslotte hoogst voldaan huiswaarts te keeren. Zooals reeds eerder werd be richt, worden pogingen aangewend om een Chr. Oranjevereeuiging op te rich ten. Om hiertoe te geraken heeft het voorloopig comité, bestaande uit de heeren Alblas, Bax, v. Drongelen, Hospers, Kuijpers, Paans, Ruiter, Schuller en Vos, besloten om Ds. J. Voorsteegh uit te noodigen tot het houden van een opwekkende rede. De ze vergadering is thans definitief vast gesteld op Vrijdag 8 Maart des avonds te 7.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te v.m. Sprang. Het ligt in de bedoeling om voor de geheele gemeente SprangCapelle één Oranjevereeuiging tot stand te bren gen, waarom alle voorstanders van ons Oranjehuis dringend verzocht worden op deze hoogst belangrijke ver gadering aanwezig te zijn. A.s. Donderdag 7 Maart hoopt de heer M. van Esch, onderbaas-hooi- biedt voor het a.s. seizoen de fijnste en chiqueste DAMESSTOFFEN, Mantel Zijde, Crêpe de Chine, Veloutine Crêpe Salen, Crêpe Tailleur enz. enz. Onze groote sorteering munt uit door fijnheid van kleuren. 42165 FRITS VAN DER VEN Markt 25 'sBOSCH. Tel. 1315 VRAAGT STALEN. ZIET DE ÉTALAGE'S. SPRANG-CAPELLE. Dinsdag avond 26 Febr. j.l. hield het Fanfare corps „Sirena" in haar repetitielokaal aan den Loonschendijk haar jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering. De w.n. Voorz. opende de vergadering, na alle aanwezigen hartelijk welkom te hebben geheeten. Men begon met het lezen der notu len der vorige vergadering, die onver anderd werden goedgekeurd. Daarna ging men over tot het afhandelen der agenda. Voor het nazien der boeken werd een commissie benoemd, die al les in orde bevond.' De kas sloot met een batig saldo. Daar de secreta ris geen tijd had, om een jaarlijksch verslag te schrijven, werd een en an der mondeling medegedeeld. Besloten werd. een nieuw instrument aan te koopen en daarvoor met een lijst bij de inwoners van Heistraat, Vrijhoeven en Sprang rond te gaan. Hiervoor stelden zich N. de Rooy en. W. van Zeist beschikbaar. De Voorzitter deelde de vergadering mede, dat door langdurige ziekte van den Directeur dezen winter geen uit voeringen konden gegeven worden, kooper bij de N.V. Oerlemans.& Zo- nen's Fourage. en Bouwmaterialenhan- del alhier, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren geleden in dienst trad bij bovengenoemde firma. Jubila ris en Vennooten van harte proficiat. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). J.l. Zaterdagavond kwam de afdeeling Sprang van den Chr. Bouwvakarbei dersbond in een zeer druk bezochte vergadering bijeen in de zaal van den Chr. Volksbond. De heer P. Faro, Voorzitter van den Chr. Besturenbond, bij wien voor de zen avond de leiding berustte, opende op gebruikelijke wijze. Staande de vergadering traden weer 9 nieuwe leden toe, zoodat de jonge afdeeling nu reeds 31 leden telt. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden benoemd tot voorzitter H. Bo- gers, tot secretaris J. Pruijssers en tot penningmeester Chr. de Rooy Lzn. Laatstgenoemde werd tevens tot bode benoemd. Door dhr. Faro werdl de vergadering gesloten. J.l. Maandagavond kwam de Meisjesvereeh. „Bidt en Werkt" in de De Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Vernond „Patrimonium" herdacht j.l. Donderdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond, op feestelijke wijze het 20 jarig bestaan. Hierboven een foto van het bestuur met oud eerevoorzitter en oprichters der afdeeling. Zittend v.l.n.r. de heeren: C. van Heijst, 2e Penn., J. W. Genuït Jr., 2e Secr., W. M. Dalmaijer, le Secretaris, Ds. P. van Toorn van Rotterdam, oud-eerevoorzitter, J. J. Dalmaijer, Voorzitter, C. Klootwijk, 2e Voorzitter, A. van der Schans, Alg. Adj., H. M. Zwart, le Penningmeester. maar dat men hiervoor in de plaats meer muzikale wandelingen en con certen zal trachten te geven. Tot nieu we bestuursleden werden bij acclama tie gekozen de heeren j. Haverhals en J. Werther uit Sprang en tot bestuurs lid uit de werkende leden de heer W. van Zeist, Laatsgenoemde nam direct zijn benoeming aan en de andere hee ren zullen aan huis gevraagd worden of zij hun benoeming wenschen aan te nemen. Hierna werd na rondvraag de vergadering gesloten en gihg men over tot het houden van een teerav^nd, die door bestuur en werkende leden zaal van den Chr. Volksbond in fees telijke jaarvergadering bijeen. De lei ding berustte dezen avond bij den heer C. Klootwijk, die de goed bezochte vergadering op gebruikelijke wijze opende. In zijn openingswoord heette hij de aanwezigen welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de verschillen de zustervereenigingen. Spr. drukte er tevens zijn leedwezen over uit, dat de Meisjesvereen. thans is omgezet in een Naaikrans. De Secretaresse bracht een jaarver slag uit, waaruit bleek dat de vereen!- ging na een inzinking, in verband met het vertrek van haar1 vroegere pre sidente zich thans weer in bloei maa verheugen. AKKER'S Voor de Borst Ook het jaarverslag van de Penning- rneesteresse gaf reden tot. dankbaar heid. De afgevaardigden van de zusterver eenigingen, enz., brachten de beste wenschen hunner vereenigingen over. De avond werd verder onder het ge bruik van ververschingen aangenaam doorgebracht, met voordrachten en sa menspraken! Na een woord van dank werd de goed geslaagde vergadering met dankgebed door dhr. Klootwijk gesloten. Op Donderdag 21 Maart a.s. hoopt de Geref. Jöngel. Vereeniging „Timotheus" alhier, haar jaarvergade ring te houden. Het ligt weer in de bedoeling op dezen avond een reciteer- wedstrijd te houden. Naar wij vernemen zal de Chr. Gemengde Zangvereen. „Looft den Heer", Directeur de heer .Jac. Nelis, Waalwijk, op den 2en Paaschdag a.s. deelnemen aan het concours voor zang. en muziekgezelschappen te Hardinx- veld. In de gehouden vergadering van de korfbalclub „N.E.O." alhier, werden gekozen tot Voorzitter D. Vos, tot se cretaresse mej. T. in 't Veld, tot Pen ningmeester A. v. Zeist, tot alg. ad junct C. Braspenning, tot orde-commis sarissen P- Pruijssers en A. Versteeg. Besloten werd op den 2en Paaschdag deel te nemen aan een seriewedstrijd, uitgeschreven door de Korfbalclub „B.K.C." te Breda. Aan het Hulppostkantoor alhier werd in de maand Februari 1929 voor de .Rijkspostspaarb. ingelegd ƒ2539.90 en terugbetaald 2513.36. Onze vroegere dorpsgenoot Fr. Kien is met ingang van 1 Maart aan gesteld als employé bij de Bataafsche Importmaatschappij en is uitgezonden naar Ned. OostIndië. CAPELLE. Door de oude Landbouw- vereen. voor de gemeenten Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang, uit wel ke vereeniging op het eind van het vo rig jaar een tweetal nieuwe landbou- wersorganisatie's zijn ontstaan en wel de Coöperatieve Aankoopvereen. voor de gemeenten Capelle, Vrijhoeve-Capel le en Sprang en de Landbouwersver. SprangCapelle en Omstreken, werd j.l. Vrijdagavond half 7 in het café van den heep J. Treffers aan het Brug getje, onder leiding van den voorzit ter dezer vereeniging, den heer J. van Beek, een algemeene ledenvergadering gehouden. Nadat deze bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze door den Voorzitter geopend was, werd door den secreta rispenningmeester, den heer B. v. 1. Hoeven, een overzicht gegeven van fin anti eelen toestand der .vereeni- ,'i !ig over het jaar 1928, terwijl de r - benoemde commissie verslag uitbracht omtrent haar onderzoek van 1 boeken en bescheiden van den pen ningmeester, waaruit bleek, dat een en ander in orde was, zopdat de reke- m en verantwoording werden goed gekeurd. i batig saldo vermeerderd met de opbrengst van den verkoop van de eigendommen van de vereeniging, wel ken verkoop na afloop dezer vergade- ring plaats had, zal onder de leden proportioneel worden uitgekeerd. De uitbetaling hiervan heeft j-k Maandag avond in het café van den heer J. Treffers plaats gehad. Gedurende de maand Februari werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor te dezer plaatse in- j gelegd 5753.90 en terugbetaald ƒ3788. aantal inlagen bedroeg 79, dat der terugbetalingen 37. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de Inwendige Zending heeft opgebracht ƒ45.40. De landbouwersvereen. „Sprang- Capelle e.o." houdt a.s. Vrijdag 8 de zer, 's avonds half 7 bij den heer J. Treffers aan het Bruggetje, een alge meene ledegvergadering. De agenda vermeldt 1. Opening en notulen; 2. Mededee lingen; 3. Aanschaffen veevoeder, hulpmeststoffen, kalk, kolen, enz.; 4. Rondvraag en sluiting. Van het pad over den Nieuwen Maasmond bij het Capelsche veer is Griep it vooral gevaarlijk om de complicaties, die ge makkelijk ten gevolge van haar verzwakkenden in vloed op het algemeene gestel kunnen optreden. Wacht dan ook niet langer en neem vandaag nog de versterkende

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2