K IM lil KT nu No. 20 Zaterdag 9 Mrt. 1929. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS. Optimistische stemming. Woensdagavond hield de vereeniging het Wit-Gele Kruis haar algemeene jaarvergadering in de groote zaal van den Gildenbond. De opkomst had be ter kunnen zijn. Onder de aanwezigen waren o.a. de ZeerEerw. heeren Pas toors van St. Clemens en St. Antonius- parochie, B. en W. dezer gemeente, Mr. Ooninx, griffier, e.a. Te ongeveer half negen opende de voorzitter, de heer Weijers, de verga ring met den Christel, groet en heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder den ZeerEerw. heer Pasfoor Ritselaar, die wederom belangeloos zoo bereid willig was, hier te komen spreken. Ter voldoening aan het bepaalde in het huishoudelijk reglement, aldus de voorzitter is deze vergadering uitgeschreven, om een overzicht te geven van de gedane werkzaamheden in 1928. Uit 't jaarverslag van den secretaris zult U kunnen hooren, wat de vereeniging in 't afgeloopen jaar alzoo verricht heeft. En de penning- meesteresse zal U op de hoogte bren gen van den financieelen toestand. Toen ik verleden jaar voor 't eerst als voorzitter de jaarvergadering leid de, ontwikkelde ik een pessimistisch beeld van den finantieelen toestand. Ik beklaagde mij er toen over, dat er niet meer medewerking van buiten was, voor een zoo verheven doel als 't Wit-Gele Kruis voorstaat. Gelukkig is er voor 1928 een verbetering in de zen toestand ingetreden. Ons ledental is aanmerkelijk grooter geworden, de contributie-opbrengst is 25 geste gen. Dit is vooral te danken aan 't Da mes-Comité dat zich indertijd op ons verzoek gevormd heeft. Men heeft niet alleen nieuwe leden aangebracht, maar ook talrijke contributies weten te verhoogen. Hierdoor kon de vaste contributie met 250.worden verhoogd. Aan de Dames Tielen-van Wely, van Loon-de Jong, Hoffmans- v. d. Schoot en Gragtmans, onzen op rechten dank. De verhooging van particuliere gif ten bedraagt ongeveer 50 wat we vooral te danken hebben aan de lief dadigheidsvoorstelling van de Too- neelvereeniging der R.K. Werklieden- vereeniging, waardoor 111.30 in on ze kas kon worden gestort. Ook daar voor onzen hartelijken dank, evenals aan den Raad en B. en W. voor de royale subsidie. Ons gemeentebestuur bewijst een open oog te hebben voor de belangen eener goede volksgezond heid. Tenslotte besluit spr. met een dank woord aan de Éerw. Zusters en de verpleegsters en uit den wensch dat onder Gods zegen de optimistische stemming zal kunnen blijven be waard. (Applaus). Hierna bracht dhr. Verwiél een keu rig verzorgd jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Jaarverslag Secretaris. Heeft 'tons aangenaam gestemd dat de ontvangsten aan contributie met pl.m. 25 de giften met pl.m. 50 die van 1927 hebben overtroffen, zijn wij buitengewoon verblijd dat on ze Kliniek in plaats van een tekort van 1277,99Vï in 1927, over 1928 'n voordeelig saldo kon boeken van 354.42V2, de wetenschap dat het an no passato meer belangstelling voor en meer medeleven met onze Vereeni ging gebracht heeft, is vooral 'n reden voor ons, ons te verheugen en onze beste krachten aan „Het Wit Gele Kruis" te blijven geven en te trachten meerdere activiteit te ontplooien. Bij de samenstelling van dit verslag, bereikt ons de ontslagaanvrage als Bestuurslid van Mevrouw Mombers- Smelt. Als wij hier memoreeren dat Mevr. Mombers sedert 1921 Bestuurslid on zer Vereeniging geweest is, trouw de vergaderingen en besprekingen bij woonde, actief deelnam aan alle ac- tie's die van onze Vereeniging uitgin gen en door haar organisatie-talent en haar manier van werken vele dien sten aan onze Vereeniging bewezen heeft, dan zult U begrijpen dat wij haar ongaarne uit ons „Petit Comité", waar zij door hare waardevolle advie zen, doch meer nog door haar aange- namen omgang zeer gewaardeerd werd, zien vertrekken. Een woord van warmen dank be hoort vanaf deze plaats Mevr. Mom bers gebracht te worden. Vergaderingen. Het Bestuur vergaderde in het afge loopen jaar 5 maal. Eén algemeene ver gadering vond plaats. Ledental. Het aantal leden bedroeg einde 1928 1278. Contributie. Aan contributie werd in totaal ont vangen een bedrag van 2224.70 te genover 1784.64 in 1927, alzoo een vermeerdering van pl.m. 440.— of in procenten uitgedrukt, zooals hier boven gezegd pl.m. 25 j Giften en Subsidies. Van de gemeente Waalwijk als sub sidie 2350. Aan diverse giften 240.80. Door den steun, dien wy in den vorm van subsidie en giften ontvingen, be hoefden wij geen noodzakelijke werk zaamheden en hulp in bet belang der kraam- en ziekenverpleging achterwe ge te laten. In de vlotte toekenning der belang rijke gemeente-subsidie en de vermeer dering van 't bedrag der giften, erken nen wij dankbaar de toenemende be langstelling in de werkzaamheden van het Wit-Gele Kruis en zeggen wij bij deze gaarne toe onze aanvrage om ge meentelijken steun zoo laag mogelijk te houden, althans niet hooger dan strikt noodzakelijk is; uit 'toog mag niet worden verloren, dat elke vereeni- Vereeniging in den vorm van de gege ging op charitatief gebied aangewezen ven tooneeluitvoering. f is op de openbare liefdadigheid. j Dan rest ons nog dank te brengen Dat de meesten onzer gemeente-be- aan allen die effectief werkzaam wa- stuurderen ziekenverpleging en kraam- ren aan onze ziekenverpleging. verzorging als 'n groot gemeentebelang Wij noemen de Eerw. Zusters van beschouwen, vervult ons, in het belang O. L. Vrouw van het H. Hart, de Zus der gemeenschap, met groote vreugde, ters van Baal, Schambergen en Oome, Onzen warmen dank aan alle gevers, j de heeren Dokters Sweens, Langemeij Zonder schriftelijke toestemming is eenige CORRESPONDENTIE. Piet en Alexander. Dank voor het gezondene. Alles wordt geplaatst. Brief is onderweg. Oplossing van het vorige raadsel. R PET QRINT REINI ER TRIEN BEN R letter alphabet. hoofddeksel. ligt op de tuinpaden. jongensnaam. verk. meisjesnaam. verk. jongensnaam. letter alphabet. DE KLEINE KONING. XXVI. Lang stond hty niet alleen Uit vrees, dat de uil misschien Den deugniet liet ontsnappen Was hij gevolgd door tien Of meer nog. and're vogels. Toen de uil bij 't gaatje stond, Niet wetend wat te doen, Keek hij eens in het rond. overname uit deze rubriek verboden. Daar kwamen tot zijn schrik De and're vogels aan. O wee, dacht de uil, nu is 't Met mij gewis gedaan. .Waar is", zoo klonk de vraag, .De deugniet nu gebleven? Gij hebt hem naar we hopen De vrijheid niet gegeven? Dat zou te erg toch zijn, En als 't zoo was. gewis, Dan, reken daar maar op, Liep 't vast voor ook mis III" Daar stond nu d'uii bedeesd, Qaf met den poot een teeken En wees naar 't muizengat. Van angst kon hij niet spreken. .Dus, is hij hier nog in", Zoo riepen allen luid. .Welnu, zorg dan er voor, Dat hij niet komt er uit. Qij blijft alleen nu hier. H >udt trouw bij hem de wacht, Zorg, dat hij niet ontsnapt In 't duister van den nacht lil" (Wordt vervolgd Wijkverpleging. Door 3 gediplomeerde Zusters van de Dochters van O. L. Vrouw van 't H. Hart, n.l. de Zusters Irma, Hillegonda en Theodora, werd de zieken-wijkver pleging waargenomen. Door de Zusters werden afgelegd: 6559 bezoeken met verpleging. 154 bezoeken zonder verpleging. 298 bedraagt 't getal der patiënten. 3972 het getal der verplegingen in de Polikliniek. 282 het getal patiënten in deze in richting. 407 is 't getal der uitgeleende artikelen. W ij kkraamverpleging. Als wijkkraamverpleegsters zijn ge durende 1928 werkzaam geweest de Zusters van Baal en Schambergen. Verpleegd werden 103 kraamvrou wen, waarvan er 3 hulp verleend werd in de kliniek. Het aantal bezoeken bedraagt 2672. Het aantal levend geborenen 105, geen doodgeborenen. R. K. Kliniek. Dat men van onze, zij 't dan op zeer bescheiden voet ingerichte kliniek, aan merkelijk meer gebruik gemaakt heeft dan in 1927, is wederom 'n feit, dat ons prettig stemt. Het aantal verpleegdagen bedraagt 1016. Door Dr. Gimbrère werden 29, door Dr. Langemeij er 6 operaties verricht. Er vonden 4 bevallingen plaats. Hoogtezonbestralingen 1462. Electrizeerbehandelingen 196. Tot einde December j.l. werd deze kliniek bediend door de Zusters van bovengenoemde orde. Met leedwezen in 't hart hebben wij van haar de ziekenverpleegsters bij uitnemendheid afscheid genomen, en dankbaar zal onze vereeniging blij ven gedenken niet alleen de groote en vele verdiensten die zij ons bewezen hebben, doch vooral de groote liefde waarmede zij onze arme ziekeir in hun lijden en eenzaamheid, onze kraam vrouwen in haar bange uren, omringd hebben. Vanaf 1 Januari 1929 wordt genoem de kliniek bediend door Zuster Oome in samenwerking met de Zusters van Baal en Schambergen, Moedercursus. De moedercursus die door onze ver eeniging onder leiding van Zuster Smit gegeven wordt, mag zich gelukkig in een druk bezoek verheugen. Door pl.m. 50 moeders wordt hieraan deelgeno men. Wij mogen dit overzicht niet beslui ten zonder in herinnering te brengen de sympathieke daad van de Tooneel- vereeniging van de R. K. Werklieden- HELDEN. Ergens in een ver en vreemd land, woonde eens een lieve, wonder- schoone prinses. Ook woonden er in dat land twee edellieden, die beiden, door haar groote schoonheid bekoord, haar beminden. De prinses wisi echter niet, wien van die twee zij haar hari en hand zou schenken. Zij had zich echter voorgenomen, niet te trouwen dan met een moedig, dapper man, een held en daarom besloot zij, de beide edellieden, Theodoor en Q jdfrieo op de proef te stellen, om te weten te komen wie van hen beiden het dapperste was. En dit deed zij op de volgende manier. Toen Theodoor op zekeren dag bij haar kwam en haar vroeg of zij met hem wilde trouwen, antwoordde de prinses: „ik heb mij voorgenomen om slechts te trouwen met een zeer dapper man. Voor ik u dus op uw vraag antwoord, moet gij mij eersi een bewijs van uw moed toonen". „Op welke wijze o schoone prinses zal dit moeten geschieden vroeg daarop Theodoor. Toen antwoordde de prinses: „In een van de onderaarsche gewelvei van dit palels staat een groote ledige kist. Oij hebt nu niets anders te doen dan hedenavond om haif twaalf, gehuld in een lang wit kleed, in die kist te gaan liggen en het deksel dicht te laten vallen". Theodoor, die dit al een heel ge makkelijke opdracht vond, ging ver heugd heen en zag zichzelf reeds aan de zijde der prinses als koning heerschen over 't land I Dienzelfden middag echter kwam ook Godfried bij de prinses en verklaarde haar zijn liefde. Daarop zeide de prinses weer: „De man met wien ik trouwen zal, moet een moedig en dapper man zijn en om te tooner. of gij dit inder daad zljt, moet gij hedennacht om er, de Bruijn en Dr. Verhoeven. Allen onzen dank! Tot slot nog 'n woord van dank aan de Pers, in het bijzonder aan „De Echo van het Zuiden" en „Het Kerkklokje". (Applaus). Door den Voorzitter werd dank ge bracht aan den Secretaris voor zijn keurig verslag. Finantieel verslag. Aan het financieel verslag van de penningmeesteresse, Mej. Pullens, ont leenen wij de volgende cijfers: Het voordeelig saldo van de kliniek bedraagt 354.421/a. Voorzichtigheids halve zal dit voordeelig saldo gereser veerd worden voor de exploitatie van 1929. Wit-Gele Kruis: Het Kassaldo bedraagt 1564.18i/2 Nog te betalen 200. zoodat er beschikbaar is 1364.181/2. Namens de controle-commissie deel de dhr. C. Pullens mede, boeken en be scheiden van de penningmeesteresse in orde te hebben bevonden en brengt dank en lof aan het Bestuur. Rede Pastoor Ritselaar. Pastoor Ritselaar begint met een li terair citaat uit het boek „Voor Gods aanschijn van Dr. Beskon. De vraag die daarin gesteld wordUis deze: wat maakt 't den menschen zoo hard om te sterven. De smart des levens is niet gekomen uit Gods handen, maar als de dochter der zonde. Smarten geven gelegenheid om goe de werken te beoefenen, werken van dienende naastenliefde. Spr. spoort aan om de werken der bovennatuurlijke naastenliefde te be oefenen. Voor de derde maal dat pastoor Rit selaar in Waalwijk is, wil hij een ac tueel onderwerp aanroeren, n.l. de vrij heid der Katholieken bij de behande ling van zieken, moeder en kind, kort om de vrijheid der Katholieken op het terrein der volksgezondheid. Aan 't eigenlijk punt laat spr. eenige algemeene sociale gedachten vooraf gaan. De Katholieken werken ijverig om de mistoestanden op maatschappelijk gebied te kennen, te peilen en te verbe teren. De oplossing van de sociale kwestie wordt beheerscht door drie factoren: Kerk, Staat en Vereenigingsleven. Op de vraag: hoe zal het Wit-Gele Kruis zich over Nederland voortplan ten in kracht en vrijheid, zijn de drie genoemde factoren van invloed. Dan stelt spr. de vraag: hoe staan deze factoren ten opzichte van het Wit- Gele Kruis. Van den beginne af heeft de kerk bij zondere toewijding betoond in de be- iwaalf uur in de onderaardsche ge* welven komen, voorzien van een zware, ijzeren ketting, etn hamer en vier okkernoten. In een dezer ge welven staat een kist. Qij hebt nu niets anders te doen, dan zevenmaal om die kist heen te loopen, heel langzaam en voorzichtig en daarbij moet gij de kettirg langs den grona laten slepen. Wanneer gij dit gedaan hebt, moet gij op eiken hoek derkis< een noot stukslaan met uw hamer". Ook Godfried was blijde met deze gemakkelijke opdracht en vond, dat er weinig moed toe noodig zou zijn. 'tls nacht. In een lang, wit kleed gehuld, stapt Theodoor in de kist laat het deksel boven zich dichtvallen, legt zich neder en wacht. Doodsche stilte heerscht in de sombre gewelven en onwillekeurig dwalen zijn gedach ten af naar de drama's, die hier in vroegere jaren zich hebben afge speeld, toen deze kelders nog ge bruikt werden als gevangenis voor dieven, brandstichters en moordenaars die men hier dan met zware kettingen geketend liet verhongeren, terwijl hun doode lichamen hier ook be graven werden en hij rilt bij de gedachte, dat misschien hun geesten hier nog rondspookten 1 Plotseling staat zijn hart stil van schrik. Hoor] Langzame, geruisch looze passen naderen de kist, terwijl het angstaanjagende dof gerirkel van kettingen over den vloer in zijn ver schrikte ooren klinkt Voorzeker is dit de geest van een gestorven moordenaar, die op dit middernachtelijk uur komt spoken op de plaats, waar hij eens gevangen heeft gezeten Hoor toch I Blijkbaar loopt de geest rondom de kist, waar hij met inge houden adem naar zijn stille passen luistert. Het angstzweet breekt den armen Vil HET DAGBOEK VAN PlElth PuR. 4 Mrt. Buurman gat me andermaal de „ucnioCiatie" met ue be kende v. U „in-en uitvallen." Eu in dn „wciciuotad" zie Ik zoowaar den naam van Uw neuciigcn Waatw^kschen P.P. die auecn maar in een „plaat selijk" Dlau sCuiljlt, v. umrneri gtaag aan den den puoiickcn Weg maar kan niet legen een klein „poueije," piaai o.v. van mijn „tulmince- ren" enz, Zoo zijn er meer in onze ge meente 1 Maar als 'l me lust moet ik me loch wel e>.übmet die heeren. UI wat heelt v. U. weer eens een raten „uitval" gedaan, ot was 't een „inval Maar dan is ie er hopeloos uitgevallen. Hij scmijti o.m. dat omstreeks 1ÖÜU een nem bekende gemeente (Waalwijk) 'n haven van het Rijk cadeau kon kijjgen, als zij den sluiswachter voor haar rekening nam 1111! V. U kent geen datum, geen voorwaarde, geen aanbod, etc. omdat ge onze gescnicdenis niet kent. Biijl er uus at 1 Al loopen hier Katholieke onder wijzers op wachtgeld van het Rijk, wat heeti dat met die Havengeschiedcnis van pl.m. 40 jaar geleden uu ie staan Piaat desnoods in Uw kringen van Uw eigen gekiemde „demo cratie" maar niet over Waal- wqksche geschitdtnis en haar Kaïhoiiekc ondeiwijzeis, want daar weet ge nieis van, Overi gens leeni zich mijn dagboek niet voor uuvoeiige poicmiek zelfs niet met een Democraat. 5 Mrt.Vanavond weid me een bil jet van de S D.A.P. onder de deur geschoven met uiinoodi* ging van een vergadering te Üapelie. W. Drop, Tweede Kamerlid zou er spreken over „de Socialistische strijd voor welvaart en beschaving*. Ua's andetmaal een socialistische aanval op de Langstraat En die vliegende—socialistische-. winkel poogt met uitverkoop- en reclame-aanbiedingen afzet gebied te vinden in 'n overwe gend Roomsche streek. De expansie zal een atroeper als Drop in 't christelijk Ca- pelie moeien beginnen. Maar onze Capeische menschen zul len wel weten dat bevordering van welvaart en beschaving binnen christelijke grenzen moet geschieden en dat Qod en Godsdienst geen privaatzaak zijn. 6 Mrt. Van de Redactie „Echo" een ongeteekend siuk ontvangen waarboven staat „Ter opname in het Dagboek van Pieter Por." 't Qaat over „den borrel" in veiband met de accijnsverla ging- Theodoor aan alle kanten uit. hij siikt haast van benauwdheid Opeens staat de geest stil, vlak bij de kist en plotseling hoort degene, die daarin ligt het geluid van een hamer, de kist wordt dichtgespijkerd. Nu houdt Theodoor het niet langer uit, met een wilden gil werpt hij het deksel open en springt uit de kist. Godfried, want deze is natuurlijk de .geest" die hier is gekomen, om een bewijs van zijn moed te toonen en die plotseling een lang wit spook uit de leeggewaande kist te voorschijn ziet komen, laat ketting en hamer vallen, slaat hals over kop op de vlucht en merkt door zijn radelooze angst niet, dat het „spook" hem niet volgt, maar juist den tegenoverge- stelden kant uitvlucht. Doch de prinses, die ach'er een pilaar staande, het heele geval heeft gadegeslagen, ziet dat natuurlijk wel en bitier teleurgesteld over de lafheid van Theodoor en Godfried, trekt ze zich op hare kamer terug. (Slot volgt). Ouders, lezen ook Uw kinderen ons /eugdhoekje?

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5