Magazijn „De Bijenkorf Spierpijn Kloosterbalsem Mantel Zijde» Crêpe de Chine, Vetoytine Crêpe Salen, Crêpe Tailleur enz. enz. FRITS VAN OER VEN De hoofdredacteur merkt te recht op dat onder een dag boek geen ingezonden stukken worden opgenomen. Natuurlijk niet I Ik kan m'n dagboek zelf wel bijhouden. Bovendten schreef ik al over dit punt. Onbekende juffrouw of mijn heer, wat zou U zeggen als P.P.! zijn bladzijden tus- schen Uw dagboek ontboeze mingen wilde schuiven? Laat ons goeie vrienden blijven en ieder zijn eigen dagboek schrij ven. 7 Mrt. Gelezen dat „Waalwljks Be lang" zal vergaderen. Met genoegen zie ik dat er over een ijsbaan gesproken zal worden. Misschien is mijn „porretje" in die richting, hier aan niet vreemd. Maar nou niet „praten" maar doen, doen Niet denken, nou is 't toch al 'n „dooie" boel, 't schaatsen is afgeloopen. Er moet een definitief besluit genomen 't Beste is, bestuur vrij man daat te geven, om voor a.s. winter te kunnen handelen. Welk een belangstelling zou Waalwijk hebben getrokken als we dezen winter een flinke ijsbaan hadden gehad. Er zou den ijsfeesten georganiseerd kunnen worden, die eenmachi volk op de been brengen 8 Mrt. Gisteren is m'n vrouw naar de jaarvergadering van 't Wit Gele Kruis geweest. Zelf ben ik te „grieperig" om bHiten te durven komen. Gehoord dat er een zeer optimistische etem ming was en over 1928 weer goed en veel werk is verricht. Pastoor Kltseiaar had gcspro ken over Katholiek beginselen Wit—Gele Kruis. Verder, kon m'n vrouw er niets van na vertellen. Enke! zei ze dat het mooi was, Vrouwen luisteren toch heei dikwijls slecht, ze hebben misschien liever zei» 't woord. O ja, dat wist ze ook nog, menheer Siemer had iets gezegd over 'a bord aan het Wljkgebouw. maar dat begreep ze niet goed. Er.fin ik zalmaar 'ns afwachten wat er morgen in de .Echo" staat. oefening van charitatief werk. Nog voor de Unie van Utrecht hebben on der de Kath. Kerk de instellingen van liefdadigheid gebloeid. De kerk volgt nu den arbeid van het Wit-Gele Kruis zooals zij eiken arbeid van bovenna tuurlijke liefde gadeslaat. Dan wijst spr. er op dat de Katholie ke kerk van haar ondei'danen kan eischen dat zij zich katholiek organi- seeren. Bij de verzorging aan het ziekbed staan de Roomsche Zusters in kunde zeker niet bij anderen ten achter. Maar de zieke heeft ook een ziel en in de ure Gods moet de Zuster het lichtende woord spreken. Bij 't kraambed is 't de taak om de beginselen van huwelijk en kinderze gen hoog te houden. De Kerk eischt Roomsche verpleging, zij kan dit doen met evenveel recht waarmee voor het Roomsche kind Roomsch onderwijs gevraagd wordt. De Bisschoppen ondersteunen in die richting 't werk van 't Wit-Gele Kruis Hoe staat de Staat tegenover dit werk? Wettelijk heeft zij 't recht te waken voor een goede volksgezondheid. Maar het opdringen van Neutrale Commis sies uit den Haag werkt stremmend. Men wil Brabant onder neutrale voog dij. Spr. is 't eens met Dr. v. d. Heijden, die verklaart dat de Staat de subsidies rechtstreeks aan de vereeniging moet geven, 't Wit-Gele Kruis wil een abso luut vrije expansie. Wanneer 't gaat om 't beginsel kan men in den Haag de centen wel houden. Wij willen geen staatsrem, zegt spr. We zijn goede staatsburgers maar laten ons niet ie wapens uit de hand slaan. En nu het Vereenigingsleven. Als Katholieke vereeniging aanvaar den wij gaarne de leiding der Kerk. De vereeniging moet zich ontwikkelen in getalsterkte. Zij is niet gescheiden van het Groene Kruis om te separee ren, maar om 't beginsel. Spr. verhaalt van een vergadering te Utrecht, waar Ds. Fleischen sprekers standpunt als recht erkende. Vroeger waren er in Brabant 22 ve geteerende afd. van 't Groene Kruis en nu zijn er in enkele jaren 150 afd. van het Wit-Gele Kruis. Spr. haalt eenige cijfers aan. In Eindhoven gaf het Wit- Gele Kruis uit eigen zak niet minder dan 130.000. En dan zegt Ds. v. d. Heijden nog wel dat wij alleen om staatssubsidies loopen. 't WitGele Kruis heeft aanleiding optimistisch ge stemd te zijn. Spr. kan zich begrijpen hoe de socia listen kijven op onze Zusters van de wijkverpleging. Duidelijk gezegd is 't daarombij het scheiden van de markt heeft 't socialisme niets aan te bieden. Aan 't sterfbed staat men met leege handen en kan niet 't woord gesproken worden dat 't goud is voor de eeuwig heid. Voorts spoort spr. de dames uit den deftigen stand aan alles te doen om 't werk van het Wit-Gele Kruis te steu nen, nieuwe diensttakken te openen en arme zieken bezoeken. Niet van uit de hoogte, maar met een warm hart. Barm hartigheid zonder warmhartigheid is armhartigheid. Een organisatie op beginselen staat sterk, daarom moet de vereeniging haar beginselen zoo sterk mogelijk voor staan. Geijverd moet ook worden dat elke R. K. verpleegster specifiek Roomsche verpleging geeft. De principieele kracht van de verpleegsters moet doordrup pelen in de bevolking. Spr. wijst hier vooral op in verband met de onchriste lijke theorieën van het Neo Malthusia nisme. In onzen tijd van haat en ver scheurdheid moet de christelijke chari- tas, de christelijke naastenliefde de volkeren weer samenbrengen. Een dankbaar applaus beloonde den Eerw. spr. voor zijn onderhoudende causerie. De Voorzitter dankte Pastoor Kitse- laar en hoopt, dat het niet bij de derde maal zal blijven, dat Z.Eerw. in Waal wijk komt. (Algemeene instemming). Verkiezing bestuursleden wegens: a. Periodieke aftreding van Mej. Pullens en de heeren Fr. Smolders en J. van Mierlo. b. Ontslagaanvrage Mevrouw Mom bers-Smelt en c. Uitbreiding bestuur. Er zijn geen candidatenlijsten inge komen zoodat de aftredenden herko zen zijn. De Voorzitter hoopt dat zij zich met evenveel ambitie aan hun taak zullen blijven geven. komen, omdat daardoor de Rijkssubsi die beter tot haar doel komt. De R. K. enquetrices zijn naar de gemengde T. B. C.-Commissie overgegaan. Dat het bureau werd overgeplaatst vond zijn aanleiding in de verbouwing van het huis van Van Liempt, waar het niet meer kan worden ondergebracht. Maar het ligt in de bedoeling om het bureau straks onder te brengen in het nieuwe ziekenhuis. De heer Siemer dankte voor de toe lichting. Spr. heeft de opmerking ge maakt, omdat hij evenals pastoor Rit selaar samengaan onder Regeerings- druk niet gewenscht acht. Aan 't slot dankt de voorzitter voor de opkomst, roept aller steun in en sluit de vergadering met den Christe lijken groet. cASó tyuafi óvivyh: <M&wn, dtn'tAtx 934rJ55c6 BINNENLAND. Belgisch-Fransch geheim verdrag. De Belgische minister-president heeft gisteren in de Kamer een uitvoerige rede gehouden over de publicatie in Nederland en de vervaardiging van 't valsche document. Hij verklaarde o. m.dat geen enkel regeeringspersoon kennis van het do cument heeft gehad alvorens het in het .Utrechtsch Dagblad" werd gepu bliceerd. De agenten van den Belgischen vei ligheidsdienst hebben het stuk niet gemaakt. Zij hebben echter een onge- pasten ijver aan den dag gelegd met het doel de buitenlandsche spionnen beet te nemen, en zij hebben deze ongelukkige handelwijze toegelaten zonder dat de chef van den dienster «9 biedt voor het a.s. seizoen de fijnste en chiqueste DAMESSTOFFEN, Onze greote sorteering munt uit door fijnheid van kleuren. 42165 Markt 25 'sBOSCH. Tel. 1315 VttAAGT STALEN. ZIET DË ÉTALAGS'S. Spr. zegt voorts, dat het Bestuur zeer getroffen was door de ontslagaanvrage van Mevr. Mombers-Smelt, die vanaf 1921 een ijverig bestuurslid is geweest en zich bijzonder voor de wijkverple ging verdienstelijk heeft gemaakt. Ech ter moet men de reden van haar ont slag respecteeren. Wel is er nog een poging gedaan haar in 't bestuur te houden. Waar dit niet mogelijk is, stelt de voorzitter voor aan Mevr. Mombers- Smelt het eere-lidmaatschap der ver eeniging aan te bieden. (Applaus). Uitbreiding bestuur. Om nog meer actie te kunnen voe ren meent het bestuur dat uitbreiding van zijn leden noodig is. 't Werk der vereeniging wordt steeds omvangrijker waardoor de behoefte wordt gevoeld aan een 2en Secretaris en Penningmees ter. Bij hel Bestuur is de volgende candi- datenlijst ingekomen: Mevr. Hoffmans-v. d. Schoot. Anna Gragtmans. Mr. Ooninx. C. Pulles-van Galen. De vergadering gaf hieraan haar in stemming. Benoeming Commissie voor controle der boeken. Benoemd werden de heeren v. d. Mee en v. Beurden. Rondvraag. De heer Siemer vraagt hoe de ver eeniging staat ten opzichte van de T. B. C.-Commissie. De Voorzitter antwoordt dat deze Commissie afzijdig staat en gevormd wordt door twee bestuursleden van 't Wit-Gele Kruis en twee van het Groene Kruis, onder leiding van een neutrale voorzitter. Dr. Langemeijer is de voor zitter van deze Commissie. De heer Siemer zegt, dat hem het bord van het Consultatiebureau aan 't gebouwT van 't Groene Kruis gefrap peerd heeft. Spr. meent dat daardoor de indruk gevestigd zou kunnen wor den, dat het Wit-Gele Kruis er geen werkzaam aandeel in heeft. De Voorzitter licht toe dat alle R. K. patiënten door Roomsche Zusters be handeld worden. De heer Smolders, lid der T.B.C.-com rnissie, verklaart, dat op advies van den Inspecteur der Volksgezondheid de gemengde vereeniging tot stand is ge- iets van af wist. De regeering heeft dan ook besloten de maatregelen te nemen die na het administratieve on derzoek noodig zullen blijken om de Belgische agenten, die hun boekje te buiten zijn gegaan, te straffen. De chef van den inlichtingendienst is reeds van zijn functie ontheven. De klemtoon, zoo zeide hij, moet thans vallen op het feit, dat er wer kelijk een vervalsching is gepleegd, dat België niets onderneemt tegen be vriende naties en dat het niets gemeen wil hebben met de actie van dubbel zinnige personen. De regeering wenscht nogmaals te verklaren, dat zij vreemd blijft aan al dit gekonkel. Wij voeren, aldus Jas par, jegens Nederland een vriend schappelijke politiek, en wij hopen dat onze loyaliteit in dezen thans alge meen zal worden erkend. Tenslotte werd, na een verklaring namens de verschillende partijen, een motie van vertrouwen aangenomen in de regeering met op 2 na algemeene stemmen. Financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. De regeering brengt verschillende wijzigingen in het ontwerp aan. Verschenen is het verslag van de commissie van voorbereiding inzake het wetsontwerp tot herziening van de financieele betrekking tusschen het rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet met de opmerkingen van den Minister daarbij. Algemeen bracht men den Minister hulde voor zijn initiatief, maar na tuurlijk werden er toch vele beden kingen geuit, waaraan de Minister gedeeltelijk is tegemoet gekomen. In de formule voor de verdeeling van het gemeentefonds is deze wijzi ging gebracht, dat in de eerste breuk als basis wordt genomen de helft van de som van het gemiddeld belastbaar inkomen per aangeslagene en dat zelfde inkomen per ingezetene, resp. in alle gemeenten des rijks en in de betrokken gemeente. Oorspronkelijk was alleen genomen het belastbaar inkomen per aange slagene. Aan den wensch, de uitgaven, welke tot basis van de berekening zullen worden genomen, niet te beperken tot die van het jaar 1927, is de re geering tegemoet gekomen. Bij nota van wijziging wordt aangenomen het gemiddelde over de jaren 1926, 1927 en 1928. Voorts verklaarde de regeering zich alsnog bereid, om bij de berekening van het bedrag der uitkeering ook in aanmerking te nemen de halve sa larissen van burgemeesters en secre tarissen, echter tot een gezamenlijk maximum van f2500. Daardoor komt de bepaling alleen ten goede aan de kleine gemeenten. Waar de fondsbelasting voor een groot deel in de plaats komt van de tot dusver geheven gemeentelijke in komstenbelasting, heeft de regeering gemeend, dat de helft van de opbrengst der oude inkomstenbelasting in elk geval aan de gemeente behoorde te worden gegarandeerd. Het percentage van 50 wordt echter bij Nota van Wijziging met 2'/a ver* hoogd voor iedere 50 percent, waarmee de gemiddelde opbrengst van de gem. inkomstenbelasting in de betreffende jaren de Rijksinkomstenbelasting heeft overschreden. De regeering verklaarde zich bereid tegemoet te komen aan het bezwaar tegen den uniformen aitrek voor le vensonderhoud van f 800. Daarom wordt in de fondsbelasting een classi ficatie aangebracht, waardoor tevens de bevoegdheid tot het heffen van opcenten op de fondsbelasting voor verschillende gemeenten van meer beteekenis wordt. In hoofdzaak is daarbij gevolgd de lijn van wat thans in de gemeenten geschiedt, met dien verstande echter, dat gemeend is geen lager aanvangsinkomen te moeten aannemen dan van f 600 voor ge huwden zonder kinderen. De in con cept vastgestelde classificatie voor de personeele belasting heeft tot grondslag gediend en wel in dien zin, dat de gemeenten der klassen 1, 2, 3 en 4 zijn ondergebracht in de eerste klasse van dit ontwerp, die van de klassen 5 en 6 in de tweede klasse en die van de klassen 7, 8 en 9 in de 3de klasse. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam komen in een klasse 1 A. Verder wordt thans een lager be staansminimum voorgesteld voor on- gehuwden dan voor gehuwden. Voorts wordt bij wijziging bepaald, dat bij geen inkomen meer dan 80 opcenten zullen kunnen geheven worden. Overweging van de bij 7 aange voerde bezwaren heeft de regeering er toe geleid de wet op de personeele belasting als rijkswet te handhaven en de opbrengst aan de gemeenten ten goede te doen komen, door aan iedere gemeente uit te keeren hetgeen binnen haar gebied is geheven en aan de gemeenten binnen zekere grenzen de bevoegdheid te verleenen, op die opbrengst invloed te oefenen op nog andere wijze dan door het heffen van opcenten, waartoe haar overigens de gelegenheid wordt ge laten. In de eerste plaats zal aan elke gemeente haar eigen classificatie wor den overgelaten. In de tweede plaats zal elke gemeente de bevoegdheid verkrijgen, verschillende in de wet voorkomende tarieven bij verordening te vervangen door andere. Eindelijk zal bij verordening kunnen worden bepaald, dat voor één of meer der grondslagen mobilair, dienstboden, paarden, pleiziervaartuigen en biljarten geen belasting zal worden geheven. De regeering verklaarde zich bereid het stelsel, dat aan de gemeenten de keuze geeft tusschen de opbrengst van de grondbelasting op het gebouwd of op het ongebouwd, te vervangen door een uitkeering van 75 pet. van de geheele grondbelasting. Voorts is de regeering bereid ge vonden te voldoen aan den wensch van sommige leden, om ten behoeve van het fonds 50 opcenten op de vermogensbelasting te heffen. Tege lijkertijd zal dan de bevoegdheid van de gemeenten tot het heffen van 100 opcenten op die belasting tot de helft worden beperkt. De sterfte in 1928 in ons land. Het voorloopig cijfer voor 1928 zooals het in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is vermeld, is lager dan dat uit de voorafgaande jaren en lager dan ooit. stijve spieren ,,Geen goud zoo goed" Overledenen beneden 1 jaar op 1000 levend geborenen. 85.3 1925 76.8 1926 66.2 1927 60.6 1928 1921 1922 1923 1924 58.4 61.4 58.7 52.8 Overledenen op 1000 inwoners. 1912 1913 1914 1921 1922 1923 12.2 12,4 12.4 11.4 11.7 10.2 1924 1925 1926 1927 1928 9.8 9.8 9.8 10.2 9.6 De Nederlandsche sterfte schijnt dus nog niet haar laagste punt bereikt te hebben. Ook de kindersterfte is in 1928 gedaald. Ook dit cijfer is lager dan ooit. Naar de Telegraaf verneemt, heeft de regeering maatregelen genomen om te voorzien in een zekere mate van gebrek aan geneeskundige linlp in den lande, als gevolg van de omstandigheid dat ook verscheidene doktoren dooi de griep, welke nog in sterke mate heerscht, zijn aangetast. Bij K. B. van 4 Maart j.l. is bepaald, dat zij, die het eerste gedeelte van het arts-examen met: gunstig gevolg hebben afgelegd, zoolang niet anders is bepaald, tijde lijk bevoegd worden verklaard tot bet uitoefenen der geneeskunde. Dit K.B. beeft dus betrekking op de semi-artsen. De Diës Natalis van de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg werd Donderdag herdacht. De dag werd be gonnen met eene H. Mis te 10.30 uur opgedragen, in de parochiekerk St. Jo zef, door den Zeer Eerw. ZeerGel. heer Dr. P, J. M. van Gils, curator, in te genwoordigheid van curatoren, profes soren, hoogleeraren en studenten. Eerste en Tweede Kamerleden.'college van B. en W. Op de middagvergadering van 2 u. in de zaal van Souvenir hield de Rec tor Magnificus, Prof. Dr. Th. Goos- sens. de herdenkingsrede. De gemeenteraad van Amsterdam heeft hedenavond met 24 tegen 21 stemmen de voordracht van B. en W. tot stichting van den Museum Schouw burg verworpen. Volkenbond. I)e Hoofdcommissaris van Politie te Rotterdam, de heer Sirks is door den Volkenbond benoemd tot assesser in de opiumcommissie van den Volken bond. K onimfin Emma. De Koningin—Moeder is Woensdag avond pep Batavier naar de Ned. Ten toonstelling te Londen gereisd. Er was zeer veel belangstelling van de zijde der autoriteiten, al reisde zij ge heel incognito. Zij is Donderdagavond weer teruggekeerd. Er zijn reeds meer dan 200.000 be zoekers geweest. BEURSNIEUWS. Een zoo geweldige speculatieve lief hebberij als de laatste jaren het gevoel der menigte beheerschte, kan natuur lijk niet door het wenkbrauwfronsen van een paar centrale bankiers worden uitgeroeid. Te minder wanneer, gelijk wij in ons vorig overzicht bespraken, de koopers hun steekhoudende argu menten kunnen aangeven. Te Amsterdam kon men weer eens eenige koersbewegingen signaleeren, die wellicht gebaseerd zijn op de resul taten van 1928, waaromtrent men ech ter nog vele maanden in het onzekere blijft verkeeren. Wij bedoelen de scher pe stijgingen in aand. Hollandsche Dra- ka en Ned. Ind. Steenkolen Handelsmij. De Draka heeft door zijn personeele unie met Philips Gloeilampen (wier hoofddirecteur commissaris is der Dra ka) bij de beurs natuurlijk een streep je voor en, de balans per ultimo '27 beschouwende, ziet men zonder twijfel een uitstekend opgebouwd geheel. De eerste zes maanden des jaars ge ven eenerzij ds voor de beursspecula tie gercede aanleiding om operaties te ondernemen, welke op velerlei oncon troleerbare geruchten gebaseerd zijn, waartegenover de bona fide adviseur, die alleen over verouderd cijfermateri aal beschikt, een bescheiden stilzwij gen moet bewaren. Hij ontvangt weer eens een les door de teleurstellende di videnddeclaratie der Biscuitfabriek Victoria: 12 (v. j. 25 De Algemeene markt toonde een scherpe redres na de technische reactie. Vooral aand. Margarine Unie hand haafden hun reputatie van veelbelo vend trustpapier. Bijzonder groote om zetten toonde de hoek van Calvé Delft, In Kunstzijde aand. „krieselte" het een weinig. Een levendige handel ontwikkelde zich in Van Berkel-waarden. Aand. Philips Gloeilampen toonden de gebrui kelijke veerkracht na een aanvankelij ke scherpe daling tot 350 Een onzer internationale favorieten had geen goede week. Aand. Burmeister Wain stegen krachtig tot 126 klaarblijkelijk mede onder den invloed I jij h V' v«:'VViv-crv fj -r- \vVr dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw «pieren doordringt en U «nel weer lenig maakt t Akker tC..'! "A i

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6