at echo van liiii HOLTZER-PASSIER Het geheim verdrag met de Caféhouders van Waalwijk en voormalig Besoijen HEDEN VERBROKEN!! No. 20 Zaterdag 9 Mrt. 1929. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 Maart 1929. Ten behoeve der spijskokerij voor behoeftige kinderen door de St. Vinc.-Vereeniging. Aan ons bureau ontvangen: Vorig bedrag f 118.80 N.N. t L- het buitenland, vooral uit Tsjechoslo- uitvoerige verklaring en wist er een wakiie en Polen, een verhoogd in- geestelijke les aan vast te knoopsn, voerrecht op schoenen vragen. Namens daarbij opwekkend tot het dikwijss de sociaal-democraten verklaarde afge- ontvangen van de H. Communie, vaardigde Simon Franken, dat hij met Het was een zeer stichtende lezing, de voorstellen zou kunnen instemmen, vooral zoo passend in den besloten lijd. wanneer daardoor de werkeloosheid /?.AT. Werktiedenvereen. afd. Baardwijk. in de schoenindustrie, die thans ab normaal hoog is (23 6 °/0) geheel werklooze arbeiders en 36°/0 arbeiders met verkorten arbeidstijd) opgeheven zou kunnen worden. Naar zijne op vatting ligt echter de oorzaak van dezen noodtoestand in de schoen- industrie niet alleen in het tegen A s. Vrijdagavond zal er vanwege buvengenöemuc aioeehng van de R.K. Weikucdenvereen. wederom een ont- wikkelingsavond worden gegeven in nel Patrunaatagebouw aldaar. Door den tierw. adviseur zal een lezing met lichtbeelden gtgeven wor den over „L>e Kalhoueae Kelk in Totaal f 119.80 Ziekenhuis—kwestie. Naar wij vernemen zou het Kerk bestuur niet accoord gaan met het besluit van den gemeenteraad terzake de subsidie voor het Ziekenhuis, zoo als dat in de laatste vergadering van den gemeenteraad is aangenomen. Wij hopen hieromtrent spoedig nadere bijzonderheden te kunnen verstrekken. Dr. Sweens. Naar wij vernemen zal Dr. Sweens, tot volledig hersiei van zijne gezond held, voor eenige weken atwezig zijn. De praktijk zal gedurende zijne afwezigneid worden waargenomen door ut. Veldnuis. Waaiwijks Belang. Wij vesugen nogmaals ae aandacht op dc jaarvergadering van „Waalwijxs belang- die Maandagavond in de acnterzaal van Hoiei Verwiel wotdi gehouden. Wij nopen dat ook ditmaal de goede lijn der laatsie jaren gevolgd zal worden, d. w. z. dat deze verga dering druk zal worden bezocht. De agenda geett er wel aanleiding toe en 't is ook wel alteszins wen- scnejijk en noodig dat een paar keer per jaar eens openlijk en flink be sproken worden, die aangelegenneden, die voor plaats, handel, industrie enz. van belang geacht kunnen wor den. Mededeelingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken .voor de Langstraat. De Kamer heelt zich opnieuw ge wend lot den Heer inspecteur oer Posterijen te 's Hertogenoosch met hel verzoek om te bevorderen, dat de eerste postbestelling te Waalwijk kan worden vervroegd Volgens de Kamer schuilt de oor- z ak van de klacht der te late eerste bestelling minder in de regeling van den besteldienst zelf,dan wel in den aanvoer van de voor Waalwijk be stemde poststukken. De verbetering zal dienen te worden gezocht lil het aanvoeren van poststukken met trein No. 2841, die te 6.17 uit Lage Zwaluwe vertrekt. Wanneer deze trein zou worden dienstbaar gemaakt voor post verzending, zou daarmee kunnen worden aangevoerd alie post, die de nacntirein, te Amsterdam vertrekkende om 2 30, meebrengt. De poststukken uit de belangrijke centra Amsterdam, 'sGravenhage en Rotterdam met om geving zouden dan 53 minuten vroeger te Waalwijk arriveeren dan met trein 2843. Een vervroegde bestelling zou hiervan het gevolg kunnen zijn. Tevens is er de aandacht van den Inspecteur op gevestigd, dat de tijd ruimte, die verloopt tusschen het posten van correspondentie voor Waalwijk te Amsterdam tn den na middag en de bestelling bij geadres seerden te groot is. Uit door de Kamer genomen proeven is gebleken dat brieven die te 2 en 5 uur n.m. aan het Hoofdpostkantoor en aan het Centraal Station te Amsterdam worden gepost en die dus theoretisch te Waalwijk in de laatste bestelling zouden moeten komen, eerst den vol genden dag in de eerste bestelling worden opgenomen. De Kamer meent, dat er aanleiding bestaat om hierin wijziging te brengen. De Kamer heeft meermalen als hare meening te kennen gegeven, dat de zakelijke bedrijfsbelasting zoo spoedig woordige invoertarief, maar veel meer I Mexico", waarin men een overzicht daarin, dat de relatief lage loonen in 1 Duitschland de gtoote massa der bevolking dwingen, zich in de ver- bruiksartikelen te beperken. Tiet ver bruik van schoenwaren bedraagt in Duitschtand één paar per hoofd der bevolking in het jaar tegen vier paar per hoofd in Amerika. Beter resultaat dan tariefverhooging zou wellicht te verwachten zijn van de verplichting tot het aanbrengen van een kenteeken op de schoenen van het land van herkomst en van het fabrikaat. Oe directeur Posse van hetReichs-i o een onOeiwetp behandelt dat wirtschaftsminisiene hield liet als mei m he| nimdelnunt acI beianusiellinu doorvoerbaar, het invoerrecht zoo- zal krijgen van de ontwikkehngs geschteuenis van het gousuienai— vraagstuk in Mexico van den beginne at. Verder beeiuen uit net Mexicaan ache volksleven, een uitvoerige uiteen zeiling en illustratie van ue vervol gingswoede der regeering, waaraan uc Katholieken van Mexico voorat de laaisie 15 jaien zijn blootgesteld, mei beelden van den oeruenten vervolger Caiies en de moedige leiders van net vcrdiukie Katholieke volk. Waar ook deze lezing, evenals de danig te verhoogen.dat de invoer van schoenen ondervangen zou worden. Met een Merkenbescherming zou men wellicht verder kunnen komen, doch de Duiische Industrie vreest dat het buitenland dan ook wellicht weder- keerig in nog scherpere mate een in net middelpunt der belangstelling staat, zal hel bezoek ook zeker niet minder zijn. loon Treffers. Hedenmorgen hao op de begraaf plaats der Ned. Herv. Oem. onder groote deelneming oeter aarde bestel ling plaats van den 1.1. Maandag vrij FINANTIEELE VERHOUDING TUSSCHEN HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Verschenen is het verslag der Commissie van Voorbereiding uit de Twee de Kamer, betreffende het wetsontwerp tot herziening der financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten. Het verslag is vergezeld van een staat waarbij de uitkeering voor elke gemeente is bepaald. Wij ontleenen daaraan het volgende voor enkele omliggende gemeenten In de eerste kolom achter den naam der gemeente is vermeld het aandeel der gemeente uit het Gemeentefonds zonder toepassing der garantiebepa ling, in de tweede het voor de gemeente geldende minimum-percentage der ga rantie, in de derde het uit te keeren bedrag met toepassing der garantiebe paling, in de vierde het uitkeeringsbedrag indien het maximum van 75 uit de garantiebepaling geldt en in de laatste (vijfde) het bedrag der tegen woordige uitkeering (volgens de wet van 24 Mei 1897). Het vet gedrukte b Andel Dongen Drunen Dussen c.a. Eethen Engelen Geertruidenberg 's-Gravenmoer Hedikhuizen Helvoirt Herpt Heusden Loon-op-Zand Made c.a. Nieuwkuyk Oudheusden Raamsdonk Sprang-Capelle Udenhout Vlijmen Waalwijk Waspik Wijk c.a. Merkenbescherming zou invoeren en pioiseling overleden bijna 80 jarigen oud-aannemer Toon Treffers. Niet alleen was de neer Titffers een algemeen geacht ingezetene, maar voor tai van instellingen nad hij groote verdiensten. Zoo was hij bijna 50 jaren een ijverig lid van het Kerkbe stuur der Ned. Herv. Gemeente, meer aan 50 jaren voorzitter van de Ge- De Kynologenvereeniging Waalwijk I mengaeZangvereeniging „Vooruitgang dat daardoor de uitvoer van het Duitsche schoenwerk zou verhinderd worden. De Commissie verdaagde daarop de beraadslaging, zonder een nadere beslissing te nemen." Kynologenvereeniging Waalwijk en Omstreken." en Omstreken zal Maandag 18 Maart a.s. eene algemeene vergadering hou den, waar o.m. in behandeling zal komen de slot—afwikkeling der hon dententoonstelling in 1928. Tevens zal dan het eerste lustrum dezer vereenigirg worden herdacht. Afd. Waalwijk R.K. Bond van Vergunninghouders. Donderdagavond waren een 15-tal vergunninghouders in 't café van den heer A. van Berkel bijeengekomen voor de oprichting van een plaatselij ke afdeeling van den R.K. Bond van Vergunninghouders. Op deze vergadering was mede aan wezig de heer C. van Bakel, voorzitter van de Districtscommissie uit Eind hoven, die een uiteenzetting gaf van de prijsregeling, zooals die door de Centrale Gedistilleerdhandel in Den Haag is vastgesteld. Spr. drukte er ook zijn spijt over uit, dat er ter plaatse enkele caféhouders zijn, die zich aanvankelijk spontaan met de re geling konden vereenigen, doch nu probeeren om een spaak in 't wiel te steken. Bij zijn uiteenzetting omtrent het streven van den Bond wees spr. er nog op, dat hij niet enkel bij de prijs regeling optreedt, maar in zijn actie ook betrekt de bestrijding van mis bruik van sterken drank, clandestiene verkoop enz. Na eenige bespreking kwam men overeen, om de eijkele caféhouders welke zich niet aan de vastgestelde prijzen wenschen te houden, daartoe door middel van den Bond te dwin gen. 3967 50 5133 7699 1952 94338 60 80066 100083 10911 21223 55 9218 12570 4966 27097 60 19919 24898 5644 10890 65 18076 20857 3997 5553 50 436 654 1302 17751 55 16020 21846 4700 3901 60 5939 7423 2632 12498 70 7313 7835 1540 7353 521/* 6708 9583 3164 5660 571/* 3458 4510 1417 5638 50 4797 7196 5950 67529 57 V* 51069 66612 16848 23988 55 14560 19854 7001 6624 60 4561 5701 2265 5853 621/a 5750 6900 1761 30699 50 23552 35328 10104 30270 55 23655- 32257 8910 17322 55 18096 24676 5272 26754 50 19000 28500 3912 77005 55 87634 119501 15600 17858 621/a 18531 22237. 5146 10998 55 10400 14182 3749 waardoor het mogelijk geworden is de schepen met kolen die hier lagen, naar die fabriek te brengen, waardoor de stagnatie in dit bedrijf kon voor- comen worden. Op het kantoor der Rijkspost spaarbank alhier werd gedurende de maand Februari 1929 ingelegd f9212,54 en terugbetaald f7805 03. Het laatste door dat kanioor uitgegeven boekje draagt het nummer 7187. MADE. In onze gemeente bedraagt t getal werkloozen 135. De klompenmaker B. geraakte met z'n arm bekneld tusschen boomen, waardoor hij ernstige kneuzingen be kwam en hij zich onder genees- kundige behandeling moest stellen. MADE. Op Zondag 10 Maart a.s. hoopt Ds. Steenhuizen te Made v.m. 10 uur in de Ned. Herv. Kerk voor te Staande de vergadering gaven zich QuirijnS, Capelle 15 caféhouders op als lid van de afd. a. Aarts Zn., Waalwijk Waalwijk van meergenoemden bond. Het voorloopig bestuur bestaat uit: P. Verwiel, voorzitter; P. Broumels, secretaris en C. Snijders, penning meester. Aan 'n door de Centrale Gedistilleerd- Commissie aan alle drankverkoopers gericht schrijven, ontleenen wij nog het volgende: Prijzen voor le klas zaken 25 cent per glas; 2e klas zaken 20 cent per glas; 3e klas zaken 15 cent per glas. Voor den verkoop per maat of flesch: Jenever 2.70, Brandewijn 2.80 per liter. De gehalte van het gedistilleerd zij ons Doel", waarvoor ntj zeer veel nceft gedaan. Ds. Münlnickel herinnerde heden morgen op 't kerkhof aan zijne ver diensten terwijl de Zangvereeniging een laatsten groet braent. Buurt—overtocht De overtocht aan Drongelen ge schiedt per roeiboot, door eeH geui 'die men in het ijs gemaakt heeft. Het ijs zit overigens nog vast. Aanbesteding. üoor het Architectenbureau Van Ree Bossaerts alhier werduoncer- dagavond In het caié van den heer P. van Cromvotrt aanbesteed het oouwen van een dubbel woonhuis aan de Baardwtjksche Steeg voor tekening van den heer Jac. van Mierlo alhier. lngescnreven werd als volgt Leon. Kooien, Nieuwkuijk f 10.280 P. A. Kramer, Genderen 1 98^0 C. J. Kerstens, R'veer f 975U J. Kooien, Waalwijk 1 9680 M. Wijnands, Waalwijk f 9350 j W. Nieuwenhutzen, Sprang 1 9220 A. Vermeer, Waalwijk f 9ib6 Het werk zal aan den laagsten inschrijver worden opgedragen. Naar wij met belangstelling vernamen zal de Chroomledeilabrttk „De Amstel* van de firma L. S. Gompen alhier wederom een belang rijke uitbreiding ondergaan. Dezer dagen had de onderhandsche aanbe steding voor deze verbouwing plaats. Architect is de heer Ftjan alhier. Ingeschreven werd ais volgt W. yan Heesch, Waalwijk f 17.582 f 17 880 f 18 934 Blankers, Nieuwkuijk f 19 263 A. v. Huiten—Krol, Waalwijk f 20 8u0 1 H. Maas, Waalwijk f20 845 W. v. d Hammen, Waalwijk f 21.500 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Biljarten. Door ziekte van enkele spelers was KOT uit Waspik gepasseerden Zater dag verhinderd om le komen en moest deze ïlde competitie wedstrijd uitgesteld worden tol heden Zaterdag 9 Maart. Wij herhalen het, dat „Amusement" «w f "'"sums,elsel b«- ,„„et *j„ minsten, 35 De inhoud Nj» hoort te verdwijnen omdat deze be lasting wordt geheven naar grond slagen, die voor billijke heifing on geschikt zijn. De indiening van een wetsontwerp tot herziening der finantleele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten heeft de Kamer thans aanleiding ge geven bij de Tweede Kamer der Sta van het glas hoogstens 40 gram. Wij verzoeken de onwilligen beleefd schoon We "iCt. gelooven dai ze zich doch dringend, dadelijk hunne prij zen te brengen en te handhaven zoo- als hierboven is aangegeven, daar wij anders tot onzen spijt genoodzaakt j zouden zijn in te grijpen door Uw distillateur of grossier te verzoeken I geen gedistilleerd meer aan U af te j ten—Generaal aan te dringen op het leveren. Uw gewone leverancier mag ontnemen van de bevoegdheid aan de Gertieenten tot het htffen van de zakelijke bedrijfsbelasting. ingezeienen van Geertruidenberg r^cerzochten aan de Kamer te willen f bevorderen, dat wijziging werd ge. I bracht in de openstellingsuren van het telegraafkantoor aldaar. Het kan toor was van 4 tot 6 uur namiddag voor de telegraaf gesloten. De Kamer oordeelde het verzoek gegrond, omdat het juist tegen den sluitingstijd der handelskantoren van te meer belang gacrament te Nijmegen, over „De is om telegrammen te kunnen wis-jt|iom{ van het H Sacrament". sel®n- I Z.Eerw. liet aan het geïllustreerde De Kamer heeft thans van het ge(jeejje een algemeene Inleiding Hoofdbestuur der Posterijen bericht voorafgaan over het H. Sacrament U dan absoluut niet meer leveren, Evenmin een anderen. Ontwikkelingsavond. De laatste ontwikkelingsavond, welke Donderdagavond vanwege de R.K. Werkliedenvereening in de groote zaal van den Gildenbond gegeven werd, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Aan de hand van een serie licht beelden sprak de ZeerEerw. heer A. Schelstraete, priester van het H. op eigen biljart zullen laten kloppen Aan spanning zal het niet ontbreken en we verwachten, dat een bezoek aan café van Loon de moeite waard zal zijn. Aan beide vereenigingen succes! Het bericht van verhindering kwam de vorige week te laat in ons bezit, zoodater enkelen teleurgesteld werden door een vergeefsch bezoek. Uitslag van den 7 Maart in café v. Berkel gehouden biljartwedstrijd. ontvangen, dat de openstellingsuren met ingang van 11 Maart as. zullen zijn als volgt: 8-l2'/2i 14-16 en 17'/a- 19Va uur. De Kamer maakt belanghebbenden attent op het volgende bericht in de Frankfurter Zeitung van 1 Maart j 1 „In de Commissie voor de Handels-1 lingen uit het leven en lijden van politiek van den Rijksdag werden Christus, de ontwikkeling van het heden verschillende voorstellen onder- Misoffer enz. tot op heden. des Altaars en de bovennatuurlijke kracht welke daarvan uitgaat. Uitvoerig stond spr. stil bij de historie van de H. Eucharistie in de tijden van het eerste Christendom. De beelden welke hierbij zijn tekst ondersteunden waren o.a. voorstel- zocht, die wegens de concurrentie uit Bij elk beeld gaf de Ferw. spr. een W. B. C. M. Vugts H. v. d. Hoek v. Gelder M. de Folter Danckaert Chr. v. Berkel 75 20 52 75 45 75 Patronaats Biljart-Club eerde. Hun einddoel is Barcelona. Wanneer dit bereikt is ontvangen zij een prijs van 100.000 peseta's (dit is f38 000). Het veer Qorinchem—Sleeuw ijk. De veerdienst Gorinchem—Sleeuwijk wordt vandaag In zoo goed mogelijk geregelden dienst per veerboot voor alle verkeer, dus ook voor auto's, hervat. Uit de Schoen- en Lederindustrie. Opgericht N V. Scnoentabnek voor heen A. F. Janssens en Zonen, te Üisierwijk. Oprichters A. F. janssens, W. Jans sens en J. Janssens, allen schoenfa brikant te Oistetwijk. Doel de fabricage van en ue handel in schoe nen en voorts alles, wat met een en ander in den ruimsten zin in verband staat. Duur: 60 jaar. Kapitaal: t 70 000, verdeeld in 20 aandeelen serie A en 50 aandeelen sene b, elk groot f 1.000, waarvan er resp 20 en 24 bij de oplichters geplaatst en vol gestort zijn door inbreng van roerende en onroerende zaken. De aandeelen zijn uitsluitend op naam. Bestuur een directie, bestaande uit één ot meer leden, ai of niet onder toezicht van één of meer commissarissen. Voor de eerste maai tot etntglidder directie benoemd de oprtenter W. Janssens voornoemd, voor den tijd van 20 jaren. Naar we vernemen, zet de firma Gebr. Van Loon te Reijen hare kuip- leerlooierij om in een vacheleder- fabrtek. Ook de firma Gebr. Willemen, brengt ditzelfde plan tot uitvoering. De firma C. Koks te Dongen zet hare kuipleerlooieiij cm in een meu bel-iedertabriek en heelt hiervoor reeds verscheidene machines aange kocht. Te Lochem is na langdurig lijden op 70 jarigen leeftijd overleden de heer G. Reerink Jzn., ledertabrikant aldaar, die jarenlang bestuurslid en in de moeilijke oorlogsjaren voorzitter was van den Bond van Ned. Leder- fabrikanten en van 1910—1924 zitting had in de commissie t^n advies voor de Rijksvakschooi te Waalwijk. In 1923 trok de heer Reerink zich uit zaken terug. V. v. d. S. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des namid dags half drie op te treden Ds. A. v. Willigen. In den nacht van Maandag op Dinsdag hrak door onbekende oor zaak brand uit in de woning van J. d. R. in de Dreef. Slechts met de groot ste moeite konden de bewoners zich in veiligheid stellen, zoodat van den in boedel weinig of niets gered kon wor den. Naar wij vernemen dekt verze kering, hoewel laag, de schade. Nu de overtocht aan het Capel- sche veer over den Nieuwen Maas mond niet meer mogeljjk is over het pad, worden voetgangers, zoolang de overtocht niet met de roeiboot of pont kan plaats hebben, per schouw overgebracht. De in het café van Mej. Wed. A. vd. H.aart gevestigde biljartclub „Het Kalme Spel" speelde te Loon- op-Zand een wedstrijd tegen de L. op Zandsche biljartvereen., welke door de Capelsche biljartclub gewonnen werd NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 7 Maart '29. Alhier overleed mej. P. van R., die zich jarenlang zeer verdienstelijk maakie als medebestuur3ter der Zon dagsschool aan de Ned. Herv. Gem. en der damesnaaivereen. „Dorcas". NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. v. Cromvoirt 67 lliet een puntenmeerderheid van 87. J. Pullens v. Helvoirt A. Moonen E de Vries H. Pullens 75 75 63 75 47 402 342 Wereldreizigers. Gisteren kwamen door onze plaals een paar wereldreizigers op de fiets, n.l. de Franschman Louis Hergo en de Soaansche Dolores Sole. Ze -zijn in 1924 van Parijs vertrokken en be reisden achtereenvolgens Frankrijk, Spanje, Portugal, Zuid—Afrika, Italië, Oostenrijk, Duitschland. Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland, Polen, Rusland. Over Duitschland zijn ze naar Nederland gekomen. Ze hebben ook een bezoek gebracht aan den ex—keizer, die hen met zijn foto ver- In de Ned. Herv. Kerk a. d. Loon- schendijk hoopt a.s. Zondag des namid dags 2 uur op te treden Ds. Bolken- steijn uit 's Gravenmoer. Door de voor eenigen tijd te dezer plaatse opgerichte afdeeling van de S. D.A.P. werd j.l. Woensdagavond half 8 in 't Stationskoffiehuis van den heer L. F. van Dongen alhier een openbare vergadering gehouden, die door een groot aantal belangstellenden werd bij gewoond. Ongeveer 8 uur werd deze bijeen komst bij afwezigheid van den voor zitter geopend door den heer J. Kraak, die de aanwezigen welkom heette, waarna hij het woord gaf aan den spre ker van dezen avond, den heer W. Drop, lid der Tweede Kamer, uit Bre da, die een propagandarede hield naar aanleiding van het onderwerp: De So cialistische strijd voor welvaart en be schaving, welke inleiding door de aam wezigen met de meeste aandacht ge volgd werd. Van de gelegenheid tot ge- dachtenwisseling met den spreker werd geen gebruik gemaakt, waarna de waarnemend voorzitter deze verga dering met een woord van dank aan den inleider voor de uiteenzetting van zijn onderwerp en aan de aanwezigen voor hun belangstelling te ongeveer half elf sloot. BPKANG-OAPELLE. (V.iü. Sprang}. A.s. Zondag des namiddags 2 uui hoopt tn de Neü. Herv. Kerk athier up te treden Ds. Scaiemper uit Waalwijk. Men verzoekt ons mede te dee len dat de Cnr. Gein. Zangvereeniging „Loot den Heer", op tweeden Pink steidag a.s. zal deelnemen aan het concours voor Zang- en Muziekge- zeiscnappen te Hdicunxvela en uus niet, zuoals wij tn ons vorig nuinmct mededeelden, up 2en Paascnaag a s. WASPIK. De Nederlaudscne Cnioom- ledertaDrieKj, Waspik", die wegens den vorst eenigen ityd is stopgezet, tswe der tn werxing. De eerste groote voorjaarsmarkt zai worden gehouden op Donderdag 14 Maart a.s. In de maand April zal in de zaal van den heer H. van leisel dooi de Liedertafel „Aurora" uitüosterhoui een uitvoering worden gegeven, waar bij zal worden opgevoerd de opera „burcout". GEERTRUIDENBERG. R.K. Kies vereeniging. Zondag 1.1. werd door de R.K. Kiesvereenigirtg alhier een vergadering gehouden, waarop als spreker optrad de candidaat voor de Tweede Kamer, de heer W. Sassen alhier. De Voorzitter, de heer G. J. du Pont, sprak een woord van wel kom, inzonderheid tot den heer bur gemeester en den spreker en opende met den Ctinsieüjxen groet, waarna hij het woord gat aan den heer Sassen. Spreker had tot onderwerp gekozen „De ontvolking van het platteland met de daaraan verbonden moreele, finan cieele en politieke gevolgen en de aandacht, welke de R K. Staatspartij ook aan deze urgente kwestie te schenken heeft." in een zeer duidelijk betoog zette hij uiteen hoe de welvaart op het platteland in versneld tempo terug gaat. Ais oorzaken noemde spr. de lage aröeidsloonen in veie bedrijven, de hooge pachtsommen, ai« de pacht boeren moeien oporengen en de daar uit voortvloeiende ongunstige toestan den voor den middenstand. Spr. ver dedigde zijn standpunt zooals op andere vergaderingen, waarvan wij meermalen een resumé hebben gege ven. Nadat nog op aangename wijze van gedachten was gewisseld, bedankte de Voorzitter den spreker voor zijne dui delijke uiteenzetting en sloot deze goed bezochte en geanimeerde vergadering met den christelijken groet. Door de gladheid kwam de heer J. Broeken uit Oosterhout op de Sui kerfabriek „Statendam" alhier zooda nig te vallen, dat hij zijn voet brak. Nadat door Dr. |aspers geneeskundige hulp was verleend, is hij per auto naar zijn woning te Oosterhout over gebracht. De N.V. Verschure's Stoomboot- diensten is er in geslaagd met een ijsbreker een vaargeul te breken van hiernaar de papierfabriek „Maasmond" Lezing met lichtbeelden. Voor de jongens van het patronaat zal de ZeerErw. Pater Venatius morgen een lezing met lichtbeelden geven over Borneo en zijn missie. (Wegens ziekte van onzen Corres pondent missen wij deze week de berichten van Kaatsheuvel. Red.) CORRESPONDENTIE. Eenige werkwillige arbeiders, Geer truidenberg. Een persoonlijke kwestie tusschen werknemer en werkgever, behoort niet thuis in de kolommen van „Ingezonden Stukken". INGEZONDEN STUKKEN. STRIJD. Dit kort veelzeggend woord is van toepassing op alle rangen en standen in de maatschappij. Wij alien die op deze wereld zijn hebben strijd te voeren, want er is geen huis zonder kru.s, geen hart zonder smart. Wij allen hebben uit wendig of inwendig den grooten strijd om het bestaan te voeren, doch thans wil ik het alleen maar hebberi over den snijd die hier in Waalwijk wordt gestreden betreffende dtn prijs voor den borrel. Met de daiing der accijns, is logisch gevolgd verlaging van den prijs van den alcohol. De heeren caféhouders hier ter plaatse meenden echter redenen te hebben den prijs vart den borrel speciaal van de jenever te moeten handhaven en te honden op 15 ets. per borrel; op een vergadering daar toe bijeengeroepen trachtte men dezen uniformen prijs te laten voortbestaan zooals het echter bijna overal is, heerschte ook hier verschil van mee ning en waren er eenige die een verlaging beoogden van 3 ets., dus 12 ets. per borrel. Ziedaar dus de strijd, dit is nu geert storm in een glas water, doen tn een glas jenever, want een echte storm is over dit prijsverschil opge waaid en opgelaaid, vooral bij de echte graantjespikkzrs, enkelen hunner zegden hun gewone stamiokaal open stevenden liever een kwartier verder, dan 3 ets. meer te betalen. Je zou om zuik een strijd kunnen lachen, als het niet zoo intreurig was. Was net een brood- of een melkoorlog, aeze hebben soms redenen van be staan, maar een jenever-oorlog is toen heusch overbodig, wijl de drank zeit overbodig is Het treurigste is echter dat deze geschiedenis zich afspeelt in hoofd zaak onder de arbeiderskringen en dit in deze benarde tijdsomstandig heden. Kon deze strijd gerekend worden ais bezuinigingsmaatregel, a ia bon- neur, wie zou het wraken, doch nu het alleen voorkomt uit zucht naar den alcohol, is het toch wat al te dol. Arbeiders 1 Wilt gij strijden, toont dan dat gij mannen zijt en laat den boirei staan. Strijdt met alle wettige en gewettigde middelen om uw bestaan te veredelen, Uwe stoffelijke welvaart tevernoogen, Uwe zedelijk peil op te heffen, Uw huiselijk leven mooier te maken, Uwe kinderen een flink voorbeeiü te geven door arbeids- en godsdienstzin. Tracht U zeiven meer te ontwikkelen, U meer en meer in Uw vak te bekwamen De meer ontwikkelden hebben in meest alle gevallen meer succes in den strijd om het bestaan, de man die Wegens concurrentie nu vanaf heden de borrel van 40 pCt. sterkte, Fa. HOBOKEN DE BIE, dus de beste uit Waalwijk Beleefd aanbevelend, Telefoon 182. WAALWIJK. zaseuisc ueuriiiaueiaaiiug ruu opucujg ruei. jl>u genuue van nci Bcui»uircuu - i/nT n (Botten rerantwoordalTJklioid der BedMtle). voor 11 cent per glas.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9