Heeren- en KinderKl&sdins Magazijn ie Odelaar". VoorHoed of Peï Bernard Vaes Et \t-_W De GRIEP „Het Anker" Pat is JE ADRES. Hoeden en Petten H. VERHULST, Voorjaar 1929. AKKER's ABDIJSIROOP VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. Het aangewezen adres voor Uw Hlnthamerstraat 5, - DEN BOSCH. - Voordeeliger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vughterstr. 65, DEN BOSCH. ontvangen nieuwe collectie Cmque modellen. HEMDEN, tevens met alknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maa Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. mond (Bergsche Maas) plaats gehad hebbende ijsongeval, dat zoo won- dergoed is afgeloopen en dat velen onzer lezers zich nog wel zuilen herinneren. Het luidt dan ais volgt „Bekend is het dat in onze streek veel liefhebbers van schaatsenrijden wonen. Qeen wonder dat er druk van is geprofiteerd dezer dagen. Zaterdag en Zondag zag men drommen volks zich naar Capclle en Labbegat bege ven, 't was daar enorm druk. Maandagmorgen werd in onze ge meente uitgeroepen, dat op het Oude Maasje eene prachtige ijsbaan lag; 's middags dus trok een aantal lief hebbers daarheen. De baan was in den beginne ook zeer goed, maar spoedig vertoonden zich talrijke scheuren en veel water op 't ijs, zoo dat de pret hier slechts van korten duur was. Toen begaf men zich naar den Mtismond, waar eene zeldzame, spiegelgladde en zeer uitgestrekte baan lag, en waar men naar hartelust van het edele ijsvermaak kon profi teeren. Door de goede zorgen der veerlieden was een eenigszins begaan bare weg, gedeeltelijk over planken, gedeeltelijk over 't ijs, naar de baan gemaakt, zoodat met eenfge voorzich tigheid alles goed ging. Des avonds en den volgenden mor gen begon de dooi in te vallen, maar daar deze niet ernstig was, kon dit de liefhebbers niet weerhouden, eens even te gaan zien en het grootste gedeelte begaf zich wederem naarden Nieuwen—Maasmond, niet het minst vermoedend wat hen dien middag nog te wachten stond. De baan was nog vrij goed en naar iedereen meende sterk genoeg PI m 400 personen bevonden zich op de ijsbaan. Degenen die de baan bezocht heb ben weten hoe de toegang erheen was aan de noordelijken en zuidelijken oever, zooals wij nterboven schreven gedeeltelijk met planken, schragen enz. Toen nu de schaatsenrijders zich over de baan bewogen, hoorden zij eensklaps een geroep van ,'t Ijs breekt"er kwam beweging in 't ijs Men begrijpt de ontsteltenis, iedereen zocht een heenkomen. Middenin vertoonde zich een scheur, die allengs breeder werd, en de twee groote gedeelten van elkander scheidde Zij die zich op 't voorste gedeelte bevonden, dat reeds begon te drijven, zochten een heenkomen langs de beide uitgangen naar de oevers, maar door het drijven van 't ijs. dat plan ken en schragen meenam, begrijpt menoietwsi'n moeielijkheden de kra nige veermannen die aan beide zijden uitmuntende diensten verleenden, te kampen hadden, om tijdig allen aan wal te krijgen. Alles liep daar goed af, behoudens dat eenige personen een nat pak opliepen, waarvan zelfs eene diep in 't ijs vastraakte endoor een ander met groot gevaar werd gered. Maar was hier alles tamelijk goed afgeloopen, ondertusschen bevonden zich nog vele menschenlevens in ge vaar, Toen het ijs begon te werken en scheurde, bevonden zich nog tal rijken achter op de baan. Dezen hel geroep en het vluchten voor op de Daan hoorende en ziende, en niet wetende wat juist dreigde, irachuen met flinke vaan nog tijdig voor te zijn, maar te laai 1 door eenige flinke menschen, werden zij nog tijdig gewaarschuwd voor de grooie geul, en zoo Devonden zich een 40 k 50 lal op een gruote schol, aan geen kant een uitweg ziende. Men kan zich den angst van dezen voorstelten. Het geroep om planken touwen enz. scheen in den beginne, als die eens roependen in de woestijn en klonk zeer droevig in de angstige stilte; de veerlui waren druk bezig, aan de beide uitgangen de menschen te red den, en met zoo spoedig konden van andere zijde redmiddelen worden aaagebraent. Hei grootst gevaar voor de op de schol vertoevenden bestond hierin, dat ailen zich bij eikander en zoo dicht mogelijk otj aen wal verdrongen waardoor groote kans bestond, aai net ijs zou atbreken op dat punt en dan was alles verloten. Na een kwartier a 20 minuten kwam hulp opdagen, daar verscnenen mannen met planken en vanal de pont sprongen fl.uke hulpbrengers tn een oooije met groote Dehenuigneiu ging nel over de schot en toen 'i waier in maar tuerr opnieuw doorieetden de Hulpbehoevenden angsuge oogenbitk- nen, n.i. in de vrees aal het bootje met geweld tegen de scbol zou siui ten en misscnien zoodoende het scheuren zou teweegbrengen. Maar zij hadden niet gerekend op de ervarenheid der redders, want toen het bootje aan de scrrul kwam, spron gen dezen met gioote behendigheid erop en toen begon het reddingswerk 3 a 4 planken werden in dubbele rij vanat den oever over de brokken ijs getegd naar de plaats, waar de wacn- tenden stonden. De kapitein der veerpont stelde zich vooraan en toen was 't„een voor een vlug over de plank, eerst de vrouwen," en zoo ging aiies goed en geregeld, eerst alle vrouwen en toen de mannen, zoodai na nog een kwar tier de laatste man tiai was en alten zich op den oever bevonden. Dal het daar niet aan blijdschap ontbrak, be hoeft niet gezegd te worden. En zoo was alles, wonder boven wonder zonder een ernstig ongeval atgeloopcn. Wij hebben in dit verslag met opzet namen verzwegen, omdat wij anders zoovelen zouden hebben ie vermelden, die dit voor hun kra nig en moedig gedrag verdienden er waren vele flmke mannen. Maar een dubbelverdiend woord van warme hulde en dank aan die dappere man nen der pont en van den waterstaat, met hun kapitein aan 't hootd, zij nier op zijn juiste plaats, en wij zijn er van overtuigd, dat alten die tegen woordig wareu, hiermede volkomen zullen instemmen. Aan hun beslist, spoedig en beleidvoi optreden zelfs met gevaar voor eigen leven is het alleen te danken, dat geen menschen levens zijn te betreuren. Pogingen zullen dan ook in 'i werk worden gesteld om hun een sioff.lijk bewijs van dank aan te bieden. (Naast een gecollecteerd bedrag werd hun de Kon. Reddings-medaiile toegekend en plechtig door den bur gemeester K. A. M. Ridder de van der Schueren uitgereikt BINNENLAND. Het Fransch-Belgisch geheim verdrag De N. R. Crt. schrijft: Het begint er veel van te hebben, dat, met behulp van Belgische sociaal democraten en vele anderen, het in cident in den doofpot zal worden gedaan, zonder eenige poging, om het door een nader onderzoek van de onder den heer van Beuningen berus tende stukken tot klaarheid te brengen. Waarom toch neemt de Belgische regeering het eenige middel niet te baat, dat haar ten dienste staat, om over tuigend bewijs van de valschheid der stukken te levereneen onderzoek van die stukken z e 1 v e Waarom richt zich de Belgische regeering niet overeenkomstig het denkbeeld van Cauwelaert tot de Nederlandsche regeering, om dezer medewerking tot zulk een onderzoek te verkrijgen? Daaraan moet haar toch iets zijn gelegen, wanneer zij ontwaart, dat mannen, wier vriendelijke gezindheid jegens den buurstaat boven alle ver denking is, als prof de Louter, nog blijkbaar over den afljop van het in cident niet zijn voldaan. Zij zou toch ook er mee rekening kunnen houden, dat het voor velen hier te lande uiterst moeilijk moetzijn, zich nu maar zonder meer neer te leggen bij de getuige nissen van een man, van wien men begonnen Is In België zooveel kwaad te zeggen als maar mogelijk is zonder dat er iemand omkijkt naar de van hooge Belgische handteekeningen voorziene siukken, die deze man be weert te hebben vervalscht, De Haagsche correspondent van de Köln. Zig. heeft gister een onderhoud gthad met den heer Van Beuningen, die voor een bespreking in de resi dentie vertoefde. In het verslag dat hij ervan in zijn blad geeft, siaat weinig nieuws. Nadat de heer Van Beuningen nogmaals had verklaard, dat hij overtuigd is van de echtheid der documenten onder zijn berusting, zeide hij„Als de heele raak in den doofpot wordt gestopt, is dat een bewijs te meer, dat de be scheiden echt zijn". Voorts noemde hij de bewering, dat een Duitsche verspiedingsdienst de hand in het spel zou hebben, ongerijmd. „Alles", zoo ging hij voort, „wat de Indépendance Beige opdischt, is zoo belachelijk dat ik niet eens de moeite neem, het in de Nederlandsche bladen tegen te spreken". Verder vertelt de correspondent enkele lezingen die in Den Haag de ronde zouden doen. Wij laten deze mededeelingen natuurlijk geheel voor de verantwoording van den corres pondent. Zij komen hierop neer: De heele documentenkwestie zou berusten op het feit dat te Brussel werkelijk een echt document is ontvreemd, van specifiek militaire beteekenis en wel in den geest van de publicatie in het Utrechtsch Dagblad. Toen het gemist werd, is de vervalsching in scène gezet en wel door den verspiedings dienst te Brussel. Het doel was, de heele zaak te verdoezelen, 't geen dan ook volkomen is gelukt. Op het oogenbiik zouden zich dus in Nederland op zijn minst twee documenten bevinden, waarvan een echt ls, en het andere, door den Bel gischen verspiedingsdienst vervaardigd valsch. Dat deze lezing ook in serieuse kringen ingang vindt, is daaruit ie verklaren, dat alles wat tot dusver bekend is geworden, zich daarin laat groepeeren Het schijnt, dat tengevolge van de zwijgzaamheid der regeering de openbare meening op een heel scherpzinnige theorie is gekomen, die de waarheid sterk benadert. Deze iheorie zou zoowel de eigenaardige houding van minister Beelaerts van Blokland verklaren als van Beuningen's overtuiging echte bescheidenin handen te hebben, rechtvaardigen. De correspondent verwacht eerlang in dezen nieuwe aanknoopingspunten Vaz Dias seint uit Brussel d d. 13 Maart Heden verklaarde Staatsminister Segers in den Senaat als rapporteur van Buitenlandsche Zaken,daiei geen woord verandetü moet worden in hei rapport, dat van de Utrecnische docu menten-affaire werd opgemaakt. België moet zijn reenten op de Schelde, de Maas en den Rijn opeiscnen, indien mogeiijk in overeenstemming met Nederland, zoo niet dan met behulp van een internationale regeling. Er moet in Nederland noodzakelijk een einde komen aan den noudiuttigen geest. Spr. betoogt dat de stroom- kwestie voor België een levenskwestie is, en hij hoopt, dat zij buiten inter nationaal verband kan worden opgelosi. Segeis wijst op de ondeihandelingen in hel verleden, alsook op het feit, dat Nederland dijxen heeft aangelegd,die de ebbeweging belemmeren. Het voor stel van de commissie van deskundigen noemt spr. onvoldoende hel is noodlg dat de groote mogendheden België s rechten erkennen. Er moet een nieuwe formule gevonden worden,bij voorbeeld als in de Donau-kwestie. Wij hebben lien jaar geduld geoefend, roept spr. uit, doch Nederland wil geen inschik kelijkh.id toonen. België heeft nooit de souvereiniteit op de oevers opge- ëischt, doch wil aan den anderen kant niet zijn huissleutel afgeven! Spreker verlangt een kanaal van Aniwerpen naar den Moerdijk, daar het Rijnver- keer voor België met 30 pCt. is afge nomen, terwijl het voor Rotterdam verdrievoudigd is; bovendien duurt de reis Rotterdam—Dordrecht 3 uur, Antwerpen Dordrecht drie dagen! Indien er geen oplossing gevonden wordt moet België schadevergoeding vragen. Behalve de Schelde- en de Rijnkwestie is ook de Maaskwestie onbevredigd, het kanaal Luik—Maas tricht loopt gedeeltelijk over vreemd gebied. Ten slotte zeide Segers, dat een permanente commissie de docu menten-affaire moet onderzoeken. De houding van Minister Beelaerts van Blokland noemt spr. 'n ontgoocheling. Ten behoeve van den internationalen vrede hoopt Segers op een beter inzicht, van Holland en minder zelfzucht. Het nader onderzoek der stukken, ten huize van de secretaresse van Ward Hermans gevonden, heeft aan het licht gebracht, dat het hier documenten betreft, die uit't Belgisch ministerie van oorlog afkomstig zijn en welke handelen over de mobilisatie van België in geval van oorlog. Naar de politie mededeelt, zijn de geheime stukken door diefstal in het bezit van Ward Hermans gekomen. De mogelijkheid bestaat, dat deze documenten dezelfde zijn als die het „Utrechtsch Dagblad" destijds publi ceerde. heerscht Eerepromoties. In een buitengewone vergadering van den Senaat der Technische Hoogeschool te Delft is gistermiddag het eere—doktoraat verleend aan lr. C. F. Stork en Sir Hemy Deterding De plechtigheid werd o.m. bijge woond door Z K. H. Prins Hendrik. Professor van Royen heeft allereerst uitvoerig 't leven van Ir. C. F. Stork geschetst, waarbij hij tenslotte namens de Senaat verklaarde 't eere doctoraal te verleenen op grond van al wat de techniek aan hem te danken heeft, maar in het bijzonder wegens zijn zeer uitstekende verdiensten als tech nisch leider van groote industrieele ondernemingen en bevorderaar van den werktuigbouw in ons land. Prof. Volmer verleende het eere— doctoraat aan Sir Henty Deterding wegens diens zeldzame verdiensten als stichter en leider van een der machtigste industrieele concerns en als bevorderaar van de ontwikkeling der techniek, hetwelk ook fn een zeer uitvoerige rede werd uiteengezet. Ziektewet. Het amendement Aalberse—Heems kerk dat de ongehuwde moeder bulten de uitkeering van de Ziekte-wet sluit, maar datuitspreekt, dat het gewenscht is dat de overheid instellingen steunt, diedezorgvoorde ongehuwde moeder zoo goed mogelijk op zich namen, werd aangenomen met 46 tegen 31 stemmen. Het hooge invoerrecht op warmbloed- paarden in Duitschland. Minister de Geer heeft op een vraag geantwoord, dat zoodra de omstandig heden daartoe gunstig worden geacht, een verlaging van het abnormaal hooge invoerrecht op warmbloed- paarden opnieuw b^ de Duitsche Regeering worden bepleit. Groote Paaschveeientoonstelling te Breda Dit jaar zal op Maandag 18 Maart op de Bredasche Veemarkt wederom een schitterende collectie vet rundvee vette varkens, slachtpaarden en fok stieren tezien zijn. Telkenjare wordt er meer en beter vee tentoongesteld dan de vorige jaren, omdat de inzenders weten dat, en welke hooge eischen er worden gesteld om in de prijsklasse te vallen, üe regelingscommissie besloot alleen het vet vee te doen exposeeren om aan de Fokvee vereenigingen de taak over te laten om in het najaar een fokveedag op de maikt te Breda te doen houden. Alleen maakte zij een uitzondering en wel voor fokstieren, speciaal voor die van beneden en die van boven het jaar. Breda bezit voor dit artikel alreeds een goede reputatie met de tentoon stelling, want dan worden er zeer veel van die stiertjes verhandeld. Van heinde en ver komen ze aangevoerd en evenzeer komt men van heinde en ver om ze te koopen. Dit kan ook zeer goed, want men heeft in de beoordeeling van de zeer deskundige Jury een vingerwijzing omtrent de waarde dezer dieren. Wij sporen zeer gaarne onze lezers aan om deze leerzame en wijd en zijd goed bekende tentoonstelling te bezoeken De enttéeprijs is gesteld op f —.50 waarbij men de catalogus gratis krijgt. Opening 11.30 v.m. Tevoren wordt ernaast het tentoon stellingsterrein een flinke veemarkt gehouden met goeden aanvoer van Paaschvee en ook fokvee, zoodat een bezoek alleszins aan te bevelen is. BUITENLAND. De opstand in Mexico. De opstandelingen worden om singeld. Hoewel zij versterkingen hebben ontvangen, is het eerste trtffen begonnen en rekent men op een spoedige overgave. De Italiaansche kroonprins naar Brussel. De correspondent van de N. R. Ct, te Brussel meldt dat aldaar het ge rucht de ronde doet als zou prins Umberto, de kroonprins van Italië, in den loop van de volgende maand, een bezoek brengen aan het Belgische hof. In dit verband wordt eveneens beweerd dat de verloving van prinses Marie-José met den prins van Piemont waarvan reeds zoo vaak sprake was, nu toch officieel zou worden aange kondigd. WEET GIJ??? dat over 1928 (voor het eerst sedert 1925) voor een bedrag van honderd miiiioen gulden aan manufacturen gtëxporteerd zijn? en dat de misthoorn van een eersteklas lichtschip in werking gebracht wordt door een machine van 72 P. K.? en dat het geluid op een afstand van 20 mijlen gehoord kan worden en dat men te Liverpool weer proeven neemt met het eten van gebraden walvisch? en dat niet elke ramp een vloek en vroege tegenspoed dikwijls een zegen is en dat Ned. Oost-Indië ong. 36°/0 van de Rubber wereldproductie opitveri en dat de wereldoogst van koffie 21.500 000 balen van 60 kg. bedraagt en dat N. O.lndië in de rij der koifie produceeience landen de 8ste plaats inneemt, hoewel het voldoende goede gronden heeit om de eerste te kunnen zijn en dat Nederland het land is, waar het verbruik van koifie per hoofd het grootst is, nl. 15 pond en dat Cuba, Zweden en de Ver. Staten volgen met 12 pond, terwijl de overige landen slechts 1 tot 9 pond p. hootd verbruiken en dat de Duitsche Rijksspoorwegen elk jaar ong. twee milliard reizigers vervoeren, zijnde 5 5. millioen per dag, waarvan slechts 36°/o bet volle tarief betalen en dat voor het vervoer van de kaartjes alleen reeds 17 wagons noodlg zijn en dat aanhoudend geadverteerde arti kelen meestal de beste zijn, omdat ze een reputatie op te houden hebben en dat het beter is door het leven te worstelen dan te slapen en dat het een heiligen plicht van ons allen is, onze eigen belangen In over eenstemming te brengen met die van anderen? en dat de meeste energie verspild wordt door te treuren over het verleden, de haast in het heden en het tobben over de toekomst BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Adriana J. d.v. P, A. de Louw en J. Kuijten. Johanna A. d.v. M. van Gelder en D. K. van den Heuvel. Christianus A. J. z.v. L. J. Klerkx en J. M. Strikkers. Overleden Adrianus C. Dielissen, 65 j., echtg. van J. C. Krol. Marinus A. v. Beij- nen, 38 j., echtg. van C. M. Goverde. Johannes Timmermans, 6 maanden. Petrus J. C. Leijten, 62 jaar, echtg. van E. A. van der Pennen. Ingekomen personen: M. J. van Keulen, van Ammerzoden. M. A. v. Drunen, van Amsterdam. W. J. v. Dijk, van Sassenheim. F. Smink, van Enschede. J. A. J. Klijberg en gezin, van Tilburg. Vertrokken' personen: A. M,. Homburg, naar Rotterdam. Fr. Heussels, naar Nijmegen. A. F. J. M. Brekelmans. naar Dordrecht. J. Th. Beekmans, naar Tilburg. C. J. C. Vermeer, naar Den Haag. R. G. M. van der Weij, naar Eindho ven. F. H. O. van Wijck, naar Am sterdam. S. van der Meer, naar Alkmaar. A. M. KLerx, naar Den Bosch. M. Fitters, naar Nieuwkuik. SPRANG—CAPELLE. Over Februari 1929. Geboren Maria Annie d.v. M. O. Rijken en B. C. v. d. Hoek. Eligius Jozephus z.v. J. Th. de Wit en C. Segeren. Jantje d.v. S. v. d. Galien en J. G. de Geus. Adriaan z.v. J. Versteeg en M. Geenen. Johanna d.v. C. M. Wer. vers en C. Boeser; Huwelijken I reeds in vele gezinnen. De zieken hoesten en kuchen van belang. Past op. Koopt onmiddellijk de beroemde Akker's Abdijsiroop, die de ziektekiemen doodt, de vast zittende slijm oplost, de hoest- aanvallen verdrijft. Gebruikt

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6