Pluimveeteelt. de heer Colet grondslag en doel dezer vereeniging sympathiek zijn. Temeer, omdat het voorloopig comité zoo sa mengesteld is, dat het van een streven doet blijken om deze zaak zoo breed mogelijk op te vatten, zoodat, indien mogelijk, alle inwoners van Sprang Capelle en desgewescht ook van Loon- scliendijk, hunne medewerking zullen kunnen verleenen. Dat dhr. Colet ech ter meent voor een „niet-Christelijke" vereeniging het pleit te moeten voe ren, daar deze zich toch eigenlijk ge heel met het openingswoord van heden avond bon vereenigen, kwam den Voorzitter onbegrijpelijk voor. De Voorzitter raadde dan ook dhr. Colet; aan om ten gunste van deze ver eeniging werkzaam te zijn. En moch ten er menschen zijn die nu nog eenigs- zins wijfelend tegenover ons staan, la ten zij de werkzaamheden dezer veree niging dan nog even van terzijde gade slaan. Blijkt het dan dat zij nog zoo kwaad niet werkt, dat men dan ook eenparig optrekke en niet noodeloos scheiding make. Den heer de Roon werd geantwoord dat er juist een kern noodig is om de massa te bewerken. Aan den heer Spierings werd verze kerd dat het ook in de bedoeling van deze vereeniging ligt om met vorstelij ke verjaardagen op waardige wijze, waarbij het feit als zoodanig in het middelpunt zal staan, daarvan feeste lijk gedachtenis te vieren. Nadat diegenen waren vertrokken, die zich niet als lid wenschten op te geven, had met het overige deel, n.l. 32 leden, 'n bestuursverkiezing plaats. De heer Alblas verzocht dringend hem van een leidende functie te willen ver- schoonen, maar na gehouden stemming bleek de vergadering van andere ge dachten. De gekozen Voorzitter ver klaarde ter wille van de goede zaak deze functie voorloopig voor een jaar op zich te willen nemen. Vervolgens werden nog tot bestuursleden gekozen de heeren: J. Hospers, Jac. v. Dron- gelen, A. M. Genuït, Paang, Spierings, Ruiter, Rijken, Vos en v. Dalen. J Na een opwekkend woord door den Voorzitter en het staande zingen van een tweetal coupletten van het Wil helmus, werd deze welgeslaagde verga dering met dank aan God gesloten. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des avonds 6 uur op te treden Ds. A. van Willigen. In den voormiddagdienst zal de beves tiging der nieuwe lidmaten plaats heb ben. Dat de slager A. Kerst, Kom al hier, zijn klanten voor de a.s. Paasch- dagen een extra stukje vleesch wil be zorgen, blijkt hieruit, dat door hem deze week op de Rotterdamsche Paasch- veetentoonstelling een os is aangekocht welke 1560 pond weegt. De in verband met den langduri- gen, strengen winter in de gemeente Sprang-Capelle ingevoerde steunrege ling voor werkloozen is met ingang van 17 dezer opgeheven. J.l. Dinsdagavond speelde in het café van mej. Wed. A. v. d. Haart al hier, de aldaar gevestigde biljartver- eeniging „Het Kalme Spel" een vriend, schappelijken wedstrijd tegen de Loon- op-Zandsche biljartvereeniging „Sport na Arbeid", met den volgenden uitslag: CapelleLoon-op-Zand. VerduijnMichielsen 75—52 HaverhalsSchoenmakers 7563 Dekkersde Louw 7568 v. MoergestelSpapens 7475 Boeserv. Breugelen 7542 SpieringsCools 7534 Totaal 449—334. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. v. d. Vlught uit Drunen. In verband met het aanstaand ver trek van Ds. Jonker uit Waspik zullen in den Ring 's Grevelduin-Capelle als dan een drietal Ned. Herv. gemeenten vacant zijn en wel die te Sprang, Loon schendijk en Waspik. De landbouwvereeniging Sprang- Capelle e.o. houdt op Donderdag 28 Maart des avonds half 7 in 't café van den heer J. Treffers aan het Bruggetje een algemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt: 1. Opening en notu len. 2. Mededeelingen. 3. Aanschaffen veevoeder, hulpmeststoffen, kolen, enz. 4. Bespreking ingekomen schrijven van de commissie van advies voor de vee markten te Waalwijk. 5. Rondvraag en sluiting. Jl. Maandag 18 Maart hield de af- deeling Capelle van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond in het ver gaderlokaal in de Heistraat, haar 9de jaarvergadering, welke goed bezocht was. Ook vele vrouwen der leden wa ren opgekomen. De Voorzitter, de heer J. Vos, opende deze bijeenkomst op gebruikelijke wij ze, heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder het zestal muzikanten van „Kunst na Arbeid", dat zijn gewaar deerde medewerking voor dezen avond verleende. Dan herdacht de Voorzitter het overleden bestuurslid, A. van Peer, welke vanaf de oprichting der afdee- ling (Sept. 1919) onafgebroken be stuurslid was. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveran derd vastgesteld. De secretaris P. Wa- gemakers, bracht een uitgebreid jaar verslag uit, waaraan we ontleenen het belangrijke feit van de tot standkoming van 't Collectief Contract in de Schoen industrie. Het ledental is steeds voor uitgaande. Aan het slot van zijn ver slag wordt opgewekt, getrouw te blij ven aan het vaandel der Chr. Vakbewe ging. De penningmeester, L. Heurter, gaf een overzicht van de finantiën. Aan contributie is ontvangen ruim 1900. Aan werkloozen uitgekeerd 1250. De aftredende bestuursleden M. Mesch en W. de Jong werden met bijna alge meene stemmen herkozen en namen deze benoeming aan met dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. De afgevaardigden van den Chr. Bestu renbond en van de afd. van den Chr. Bouwvakarbeidersbond dankten voor de uitnoodiging en wekten op om moe dig voorwaarts te gaan. Verder werd de avond doorgebracht met, muziek zang en voordrachten. Het was reeds over het middernachtelijk uur toen de voorzilter allen dank bracht, voor de medewerking om dezen feestavond te doen slagen en eindigde met dankzeg ging. De muzikanten speelden toen het Wilhelmus, wat door de aanwezigen staande werd meegezongen, waarna al len voldaan huiswaarts keerden. De af- deeling kan met genoegen op dezen avond terugzien. RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen zal om half tien leesdienst gehouden wordeu in de Herv. Kerk op 't Dorp; om 2 uur treedt in de Veersche Kerk op Ds. Botkenstein. Tot notabel werd gekozen mei algemeene stemmen dhr. C. W. var. Dongen. Door de Harmonie „De Een dracht in samenwerking met nog een tweetal vereenigingen zal Zondag de R K. Radio-uifzending plaats hebben. MADE Door den gemeenteraad is aan B. en W, een crediet gegeven van f2000 voorgeheele bestrating der Marktstraat waarvan binnenkort de aanbesteding zal plaais hebben. Bij het uitspannen van zijn paard werden den landbouwer J de Laat, doordat het dier schrok de teenen van zijn rechtervoet plat getrapt. De L. vlei bewusteloos. Bij onderhandsche aanbesteding Is het metselwerk voor een te bouwen boerderij voor rekening van den heer Ernst alhier opgedragen aan den met- selaar-aannemer J. van Dongen alhier voor f 18 35 00. Op Zondag 24 Maart v.m, 10 uur hoopt Ds. Steenhuizen in de Herv. Kerk te Made voor te gaan. Op Zondag 24 Maart hoopt Ds. Prins van Wijngaarden v.m. 10 uur in de Herv. Kerk te Drimmelen voor te gaan. Door den landbouwer A. de Laat alhier is voor het bouwen van een schuur het metselwerk opgedragen aan de heer O van Dongen, Mr. Metse iaar aannemer alhier voor f1160 00 QENDEREN. Op de Provinciale Voorjaarskeuringvan springstieren, die op Dinsdag 19 Maart j.l. alhier ge houden is, werden 46 stieren aange boden, waarvan 24 werden goedge keurd. Aangeboden werden uit de gemeente Andel 3 stuks, die allen werden afge- keurnVeen,aangeboden 1, afgekeurd Almkerk aangeboden 1, goedgekeurd, n.l. een voorloopig ingeschreven stam boekstier van M. Verschoor, Wijk aangeboden 13, goedgekeurd 5, n.l. een roodbonte van J de Waal te Wijk, een zwartbonte van Wed. Biijenberg te Wijk, een zwartbonte (jongvee reg N R.S) van D van Wijk te Aaiburg, twee zwartbonte (beiden jongv. reg NRS.) van J. C. Wink te Wijk; Eethen aangeboden 28, goedgekeurd 18, n.l. een zwartbonte van D. Vlot te Qenderen, een roodbonte van D. van Gammeren te Genderen, een zwart bonte (jongv. reg. N R S.) van A. v. d. Kolk te Eethen, een zwartbonte (jongv. reg. N R.S van E. v. d Beek te Genderen, een zwartbonte van j. C. v. d. Beek te Genderen, een zwart bonte (voorl. ingeschreven N R.S.) van G. J. W. Branderhorst te Eethen, een zwartbonte van J. van den Heuvel te Genderen, twee zwartbonte (beiden jongv reg. N R.S.) van*H. van den Heuvel Jzn. te Genderen, een zwart bonte (jongv. reg. NRS) van Gebr. Oerlemans van der Schans te Dron- erelen, een zwartbonte van H. Vos te Drongelen, een zwartbonte van P. Scherff te Meeuwen, een zwartbonte van P. Nieuwkoop te Heesbeen en 5 zwartbonte (alle jongv. reg N R S.) van D. van Buuren te Meeuwen. Bovendien werd nog goedgekeurd een voorloopig ingeschreven stamboek stier van W. G. J. Branderhorst te Eethen, die. omdat onlangs mond- en klauwzeer in het bedrijf is voorgeko men, niet kon worden voorgebracht. DRUNEN. Woensdag j.l had de plechtige uitvaart plaats van den heer Johannes van der Putten, in leven werkmeester der schoenfabriek „Favo rite" alhier. De heer van der Putten was een zeer geziene figuur in het gemeen schapsleven en bestuurs- of medelid van verschillende gezelschappen. Een menigte vrienden en kennissen volgden hem naar zijn laatste rust plaats en werden een drietal kransen op zijn graf neergelegd. Hij ruste in vrede. A s. Zondag gaan de beide elf tallen van onze voetbalvereen. „Spor ters" op bezoek naar „Vucht Vooruit" te Vuc'it. Wij verwachten voor deze ontmoeting een groote belangstelling. Behoudens een enkele uitzonde ring zijn de schoenfabrieken alhier slechts matig van orders voorzien. Men klaagt over langzame betalingen, hetgeen alles zeer zeker zijn oorzaak zal vinden in het ontijdige wintersei zoen. DRUNEN. Woensdag' weid in de zaal der .Jongenscongregatie een ver gadering gehouden van den R.K. Jon genboerenstand, alwaar ter bespreking kwam de huldiging van den Eerw. lieer Rector W. van Kessel, bij zijn zilveren priesterfeest op 28 Mei a.s. Na eenige bespreking werd goedge keurd om een bijdrage te storten voor een cadeau. Verder werd besloten dit jaar 2 ex cursies te maken en wel in Mei en Juni naar de Coop. Handelsvereen. te Veg- hel en naar de aardappelenselectie in West-Brabant. Ook werd medegedeeld door den se cretaris, dat dit jaar op bet proefveld erwten en rogge zal geteeld worden, Ook zal aan den N.C.B. een proefveld worden gevraagd. Onze dorpsgenoot L. v. Halder, behaalde met lof het diploma voor Landbouwboekhouden bij de E.W.P.C. te Goudswaard. Directeur M. Boer. Geslaagde proficiat. Op initiatief van 't bestuur v. d. N.C.B. van Drunen en Elshout, werd in Februari een vergadering gehouden, waarop de beer v. d. Ven uit Tilburg een uiteenzetting-gaf over de Verkoop- vereeniging van dén N.C.B., welke Ex portslagerij binnenkort in Boxtel zal geopend worden. Woensdagavond werd een vergade ring gehouden om te komen tot op richting van een plaatselijke afdeeling. De statuten van de verkoopvereeni- ging werden voorgelezen, de voornaam ste punten behandeld. Ieder lid moet een entree betalen van ƒ5.De verplichting is voor 1 jaar. De leden zijn verplicht alle vee aan de vereeniging te verkoopen en kunnen te 's Bosch geleverd worden. De verplichte levering begint op 1 April a.s. Verder had de verkiezig plaats van een plaatselijk bestuur of commissie, door het bestuur der N.C.B. werd 1 lid benoemd en wel H. Brok te Els- bout. Voorts moest 'n stemming plaats hebben voor 2 leden. Het bestuur der N.C.B. braebt vier personen op de voordrachtM. v. Drunen, M. v. Weerd C. v. Delft en W. Pulles. Bij de eerste stemming werd M. v. Drunen gekozen, daarna had weer een vrije stemming plaats, waar bij de herstemming C. v. Delft werd gekozen. Voor zaakvoerder hebben verschil lende personen zich aangemeld. Deze zal door de plaatselijke commissie worden gekozen. De zaakvoerder beeft den plicht te zorgen voor het geld en voor den verkoop van varkens en kal veren. welke bij de vereen, worden op gegeven. De plaatselijke commissie houdt toezicht op den zaakvoerder, 't Vervoeren van vee zal doort de commis. sie worden aanbesteed. Het Hoofdbestuur van den N.C.B. is gevestigd te Tilburg, waarvan dé Verkoop ver een. een onderafdeeling is. Het ledental bedraagt 40. Ook werd meegedeeld DAT OP 28 MAART TE WAALWIJK DE GROOTE VEE MARKT ZI-JN ZAL, ALWAAR WE DEROM PREMIE'S WORDEN UIT GEREIKT, zoodat ook wordt ver wacht dat van Drunen groote deel name zal zijn. Door den Burgemeester van Waal wijk zal de markt officieel worden ge opend. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 23 Mrt. '29. Zekere H. kreeg bij het aanslaan eener auio den slinger zoo tegen zijn arm, dat deze werd ontwricht en ge neeskundige hulp moest worden in geroepen. Mej. B. die alleen wonend,ziek in haar woning werd aangetroffen en daarna vervoerd werd naar het St. Anlonius-gesticht, is aldaar na een paar dagen reeds overleden. Nabij 't café „Unler der Linden" is ook nog een muur omgevallen ten gevolge v d vorst, terwijl er neg een paar het zwaar te verantwoorden hebben. Door de slagers, de Heeren R. is een Paaschos aangekocht op de Bossche markt ter zwaarte van 1027 K.G. of ruim 2050 pond. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 22 Maari 1929. Verpachting. Vrijdag 29 Maart a s zullen de ontginningen het Heersch en eenige perceelen van de ontginningen van den heer J. B, v. Opstal door het gemeentebestuur bij publieke inschrij ving verpacht worden. School Loonschen Dijk. Door den Minister is op verzoek van het Gemeentebestuur alhier ont- heifing verleend van de verplichting tot benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. Schooi aan den Loon schen Dijk uii de lijst der wacht gelders. O. L. School Schoolstraat. Op verzoek van het gemeente bestuur is door den Minister onthef fing verleend van de verplichting tot oenoeming van een tijdelijke leerkracht uit de lijst der wachtgelders. Doodgeschoten. Door de gem. politie werd dezer dagen op verzoek van den eigenaar een grooten hond doodgeschoten, die er van verdacht wordt de dader te zijn van tairijke konijnendiefstallen in onze gemeente. Lezing. De heer J. Tueriings, Piuimveeteelt- leeraar alhier zal volgende week voor de eiemreeniging te Sprang-Capelle een lezing houden over een onderwerp van de pluimveeteelt. Bouwvereenigingen. Dinsdag 26 Maart a s zal in het gemeentehuis alhier onder presidium van den Edelachib. heer J L. van Besouw, burgemeester, een vergade ring gehouden worden om te komen tot de definitieve keuze van een bestuur der Combinatie van Bouw vereenigingen in onze gemeente. De aanvrage om toelating, evenals de koninklijke bewilliging op de statuten kan dan geschieden. Kippenziekten. Alhoewel we bij herhaling er op aandrongen de kippen in het najaar tegen pokken en üiphiherie te laten enten blijven er velen tot eigen scha en schande eigenwijs, in de meening dat de kosten hieraan gespendeerd, weggegooid geld is. Zoo hoorden we deze week weer diverse verhalen van kippenhouders, waar bovengenoemde ziekte dezen winter wederom slacht offers geëischt heeft. Op sommige plaatsen stierven tientallen kippen aan de besmetting, terwijl de leg natuurlijk in hokken waar de ziekte is uitgebrokenvoor geruimen tijd stil staat. Schadepost. Bij landbouwer K. moest een koe worden afgemaakt die leed aan scherp. Gewichtig beest. De stier der Stierenvereen. Kaats heuvel, ter keuring in Waalwijk aan gevoerd, haalde op de waag het respectabel gewicht van 1890 pond. Dood gevonden. Toen hedenmorgen de alleen wonen- de 45—jarige J van Dongen op den Hll zich niet liet hooren en ondanks geklop op ramen en deuren niet opendeed, werd de gemeentepolitie gewaarschuwd, die de woning door uitsnijding van een ruit binnentrad en den man in slapende houding dood op bed vond. De dokter vermoedde hartverlamming. Rijwiel gestolen. Door den heer J. v. M werd bij de politie aangifte gedaan dat hem een rijwiel ontvreemd is, dat hij voor de deur van café v. D. had neergezet. De politie stelt een onderzoek in. R K. Doktersfonds. Zondag 24 Maari Palm—Zondag houdt het R.K. Doktersfonds in den Gildenbond een algemeene leden vergadering. Agenda; 1. Behandeling van een reglement. Uniform voor alle dokters fondsen van ons geheel bisdom. 2. Herziening van de contributie- regeling. 3. Rondvraag. Punt 1 en 2 zullen deskundig wor den toegelicht door den vrijgestelde Hendriks uit 's Bosch. Ziekenfondsen. De beide ziekenfondsen alhier ma ken een zwaren tijd mede. In geen jaren zijn zooveel uitkeeringen ge schied. als in de laatste maanden Het wordt tijd dat de lente—lucht wat verandering en verbetering brengt. In sommige bedrijven wordt de ziekte nog danig gevoeld. Ook de openbare school miste heden nog 3 leerkrach ten van de 10. Combinatie. De Postduivenvereeniging „De Combinatie" gevestigd bij den heer Jan van Dun, koos in hare algemeene ledenvergadering tot voorzitter den heer |os. Vrinten, tot vicevcorz. den heer M. Soeterboek, tot le secretaris den heer P Kemmeren. tot 2e secre taris den heer Leon Mosselveld, tot penningmeester den heer P. v. Esch, tot commissarissen C. de Bondt en M. Zacht. 4e Leerkracht. Aan de R.K. Jongensschool in den Berkdijk wordt met Ingang van 1 April in verband met de invoering van het 7e leerjaar een 4e leerkracht benoemd. St. Crtstophorus. De tooneelvcreeriging „Sf. Cristo- phorus houdt hedenavond ten kwart voor acht eene algemeene vergade ring. DE BOEKENPLANK. UIT'T DAGBOEK VAN HENK EN LOU door Zr. Ma. Teresa. i. „Op Reis". II. „Op Curasao". iets voor onze jongens en meisjes, 't Verhaalt van de voorbereidingen, de reis en 't verblijf van een familie op Curasao. Henk en Lou verhalen daar beiden van in hun dagboek. Onze jeugd zal er van genieten en veel uit ieeren. Vooral 't verblijf op 't schip zal hen boeien. AHes wat daar plaats vindt om den tijd te korten, zal hen nog niet bekend zijn. Da schrijfster weet den kindertoon zeer goed te treffen, 't Beste is ze toch wel daar, waar ze den dagboekvorm laat varen en den verhaaltrant bezigt. De boekjes zullen hun opvoedende kracht geenszins missen. Vermelden we nog, dat 't werd uit gegeven onder goedkeuring van den keurraad voor Roomsche Jeugdlectuur en verscheen bij L. C. G. Malmberg, 's-Hertogenbosch-Antwerpen. Van harte. W. V. Het aankoopen van jonge Hennen- Eendagskutkens. Bij de klppenhouderlj moet als eerste eisch gesteld worden, dat de kippen winterlegsters zijn. Zijn ze dat niet, dan is het een onfortuinlijke zaak. Daarnaast stelt men als tweede eisch, een hoog productiecijfer. Om winterlegsters te krijgen moet men echter vroeg broeden, immers zijn Maart—April kuikens de beste. Dan heeft men nog maar enkele broedsche kippen en is dus aangewezen op de broedmachine met al de risico van dien. We zien dan ook in ons land de bedrijfskippenhouders er meer en méér toe komen eendagskuikens of jonge hennen te koopen. Daardoor zijn noodig geworden fokstations, die als kuikenfabrieken kunnen worden aangemerkt Verstandig is hef alleen de kuikens of jonge hemen te koopen bij erkende fokstations. Wel vaak treft men, ook in pluimveeteeltbladen, advertenties aan, waarin eendags kuikens of jonge hennen worden aangeboden van stam dit en die, van moeder die 200—220 of 220—240 eieren legden, maar vaak is daar be driegerij bij in 't spel. In een der laatste nummers van de „Kleinveeteelt" doet eer.inzender van een dergelijk geval mededeellng, dat leerzaam genoeg is, om dat hier te vermelden. Iemand stelt een dergelijke advertentie. Krijgt hij orders, dan gaat hij Dinsdags naar Rotterdam en koopt daar op de kippenmarkt de noodige hennen, stopt ze thuis in krolfen en verzendt ze aan de gelukkige koopers. Met eendagskuikensgaat het insgelijks. De eieren worden natuurlijk overal vandaan gehaald, maar meest van plaatsen, waar valneslcontröle nog een onbekend ding fs. 't Is vaak ge beurd, dat Reiskuikens in Rotterdam voor 30 cent gekocht als van prima afstamming voor 70 h 75 cent van de hand werd gezet! Dat is een bedrog, waarvoor niet genoeg gewaarschuwd en gewaakt kan worden. Daarvoor doet men ver standig zijn materiaal van erkende fokstations te betrekken, die onder voortdurende contiöle staan, of men gaat naareen erkend verirouwd fokker waarvan iedereen er wel kent; 'tver standigst koopt men jonge hennen.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 10