PRACHTIGE OS. Kerknieuws. Marktberichten. AANGEKOCHT A. KERST, v.h. J. Mouthaan, Sprang-Waalwijk-Kaatsheuvel- Loon-op-Zand-Tilburg lederen dag behalve Zaterdags. G. VAN CAEM ZONEN INRICHTING VOOR DE VERVAARDIGING VAN zullen ondernemen van uit: Luxe Brood- era Banketbakkerij Maison Goutière. Koekjes, Bonbons, Gebak, sorteerfng Paaschartikelen. Zwaar circa 1560 pond. Bil deze deelen wij het geachte publiek mede, dat wij met ingang van 2 APRIL H. van Mil-van Sprang. Dan is men van de heale rompslomp van het opfokken af, dat zoo vaak tegenslag en dure hennen geeft. En koop die jonge hennen dan van ver trouwbare menschen. Niet alleen de naam, maar vooral de daad, doet hier heel veel. Schoonklinkende leuzen zijn er genoeg om de kippenhouders een rad voor de oogen te draaien. Daarom is 't ook hier .weacktLet op uw seak 1" Z. L>. H. Mgr. A. F. Diepen, heeft benoemd tot üeestelijk Adviseur van de R.K. Werkliedenvereeniging te Elshout en de afd. Elshout van den Ned. R. K. Lederbewerkersbond den Weieerw. heer kapelaan G. M. J. Gründeman. Jubileum Pastoor Wouters. Op 28 Maart herdenkt de H.Eerw. heer N J. A. Wouters, den dag waar op Z.H.E. voor 25 jaar werd benoemd tot pastoor te Heusden. Door Z. H. den Paus is benoemd tot bisschop van Mwanza, het Oos telijk deel van het vicariaat. Nyanza, de Nederlander Pater A, C. Oomen van de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie. Waalwijk, 22 Maart 1929. Eieren 5—6 cent. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.G.V. Van ö'/j— 7Va uur voor de leden B G.V. Zaterdag 8 uur. Nieuwe Bioscoop, „Man tegen man". Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak*. Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8uur. Witte Bioscoop, „Het recht van genade". Zondag 6 en 8'/2 u. Nieuwe Bioscoop, „Man tegen man". GEMENGD NIEUWS. EEN POSTAUTO TE AMSTERDAM GESTOLEN. Woensdagavond omstreeks half 8 is voor het bijkantoor der posterijen in de Saksen Weimarlaan, een post' auto, terwijl de daarbij behoorende besteller een oogenblik binnen was en de chauffeur zich even had omgedraaid, gestolen. De chauffeur verklaart dat hij op straat op hem stond te wachten met zijn rug naar de auto toe, zoodat hij deze niet in het oog heeft gehouden. Onmiddellijk is de politie van het bureau Overtoom gewaarschuwd en is het onderzoek begonnen onder leiding van den commissaris in deze afdeeling, den heer Dijkstra. De centrale recher che heeft ook dadelijk per radio het feit van den diefstal doen omroepen. Nog geen uur later kwam het bericht, dat de gestolen auto gevonden was op het Allebéplein en zich daar bevond onder bewaking van de politie. Nader vernemen wij, dat de chauf feur verklaard heeft, dat hij even in het kantoor naar binnen was gegaan, (terwijl de instructie luidt, dat er steeds iemand bij de auto blijven moet) en juist de tochtdeur achter zich dicht getrokken had, toen hij den motor hoorde aanslaan. Hij heeft zich toen onmiddellijk weer naar buiten bege ven en zag de auto voorbijrijden. Deze zou nog gedraaid hebben en weer langs het postkantoor gereden zijn. De inhoud van den gestolen trom mel is ruim 10 mille. Hedenochtend om half 8 heeft 'n ontploffing plaats gehad in de Kin- loch-mijn nabij Parnassus in Pensyl- vanië.. Volgens mededeeling der direc tie zijn 300 personen in de mijn opge sloten. In den loop van den middag zijn uit de Kinloch-mijn circa 170 arbeiders in kleine groepen gered. Er bevinden zich dus thans nog meer dan 100 arbeiders in de mijn. De exploisie had plaats kort nadat de dagploeg in de mijn was afgedaald Geweldige vlammen sloegen naar bui ten en dikke rookwolken hulden de ge heele omgeving in een nevel. Onmid dellijk werden de reddingswerkzaam heden ter hand genomen, waarvoor reddingsbrigades uit alle naburige plaatsen arriveerden. Terwijl de red ders poogden de opgesloten mijnwer kers te redden, woedde het vuur nog steeds. Volgens nog onbevestigde berichten werden 1| uur na de ontploffing 5 lij ken geborgen. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. ANTWOORD OP DE VRAGEN VAN HET RAADSLID v. SCHIJNDEL. ONDERWERP: Verkoop bouwter rein bij de Gasfabriek. Bij besluit van den Gemeenteraad, genomen in de vergadering van 22 Fe- bruari j.l. is opgedragen het toewijzen der aanvragen om bouwterrein bij de gasfabriek en. die toewijzing afhanke lijk te stellen van de ingediende bouw ontwerpen. Wij hebben ons van deze opdracht gekweten door de perceelen toe te wij zen, aan die gegadigden, die bereid wa ren bouwplan uit te voeren, dat naar ons oordeel het beste was. Burg. en Weth. van Waalwijk. In een gedeelte van dit nummer opgenomen. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Woensdag den 27 Maari,1929, des namiddags om 7 uur ten gemeente huize. Aan de orde: 1. ingekomen stukken: a. Verslag van de Commissie van Toezicht op het Lager O.iderwijs b. Bericht van N. Hoeben, dat de benoeming tot Marktmeester wordt aanvaard; c. Goedgekeurde raadsbesluiten tot verkoop van bouwterrein aan de heeren de Brouwer, van Mierlo, Dupont en van Heeswijk; d. Goedgekeurd besluit totwijziging van de begrooting 1928: e. Verzoek van P. Treffers tot ver koop van bouwterrein aan de Mr. van Coothstraat; Alsvoor van C. J, van den Hoven te Drunen tot verkoop van bouw terrein aan de Baardwijksche Steeg; g. Dankbetuiging van den Raad der gemeente Eethen voor de bijdrage in de kosten van wegverbetering h. Dankbetuiging van de Leiders van den Bijz. Vrij willigen Landstorm voor de verhooging van het subsidie i. Voorstel van den heer van der Waerden tot wijziging van de Verordening op de Gem. In komstenbelasting. 2. Voorstel tot wijziging der Politie verordening. 3. Voorstel tol wijziging der Ver ordening op het schoolgeld voor de Teekenschool. 4. Voorstel tot wijziging der salaris regeling voor den Directeur van het Slachthuis. 5. Voorstel tot verkaveling van het bouwterrein aan de Westzijde van de Mr. van Coothstraat. 6. Voorstel tot wijziging der Ver ordening op de Hypotheekbank (ter mijn huurkoopwoningen). 7 Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het aanstellen van een agent van politie. 8 Vaststelling van een ontwerp- uitbreidingsplan 9. Voorstel tot het verleenen van een extra bijdrage aan de Bouwvereen. Baardwijk tot dekking van het tekort op de exploitatie. 10. Voorstel tot het bouwen van 24 woningen. 11. Benoeming van: a. 3leden dei Commissie voor de lichamelijke op voeding, wegens periodieke aftreding van L. A. Sanders, F. C. Smolders en G. I. de Vries. b. 6 leden der Commissie tot we: ing van schoolverzuim wegens periodieke aftreding van j. L. van Kempen, M A. J. v. Liempt, P. H. Broos, E. P. van Beijnen, A Frokiage e» A. Schaap Sluiting Teekencursus. Naar wij vernemen zal Donderdag avond a s. de sluiting plaats hebben van den teekencursus aan de gemeente avondteekenschool alhier. Zooals gewoonlijk zal met de slui ting ook de uitreiking der prijzen geschieden. Biljarten. Zaterdag j.l had in het caié Mon- tes te Waspik, die laatste comoetitie wedstrijd plaats van den biljartbond in wording. Uitslag was als volgt Ons Genoegen K O.T. (Kemperman) A. v Oudheusden 70 Chr. Montes 100 I. Princen 100 Boezer 99 Fr. Slaats 100 de Moor 35 de Graaff 100Nieuwenhuize21 G Slaats 100 Gijsman 54 Th. v. Weert 100 Zijlmans 83 Hoogste serie werd gespeeld door J. de Graaff met 35 caramboles. Mobilisatie—Kruis. De vergadering van oud—gemobi liseerden, dieemen aanvankelijk Maan dag 25 Maart dacht te houden Is tot nader order uitgesteld, wegens ver hindering van den spreker. Concours Hippique. De Concours-hippique-vereeniging „Waalwijk" besloot in hare vergade- ring van gisteravond dit jaar weer een groot concours hippique te organi- seeren. De datum werd voorloopig vastgesteld op Zondag 30 Juni a.s. Dam-simultaan-wedstrijd. Hedenavond zal de heer Ivo van Haren in verband met het behaalde kampioenschapeensimultaan-wedstrijd spelen tegen de overige leden der Waalwijksche Damclub. De wedstrijd vangt aan precies 8 uur in Hotel Verwiel en is voor alle damliefhebbers vrij toegankelijk, terwijl ook niet-leden j der Waalwijksche Damclub bij tijdige aanwezigheid kunnen mede spelen. LAATSTE BERICHTEN. WASPIK. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 26 Maart 1929 des namiddags ten 6 ure. Aan de orde is 1. Mededeelingen. 2. Wijziging plan der geldleening. 3. Wijziging begrooting 1928. 4. Rekening en begrooting Burger lijk Armbestuur. Bioscoopramp in een Russisch dorp. 114 personen omgekomen en 17 gewond. In het Russische dorp Igolkino in het gouvernement Wladimir is brand uitgebroken in een bioscoop. Hierbij kwamen 114 personen om het ieven. Voorts waren er 11 zwaar en 6 licht gewonden. De brand ontstond in het projectie toestel en breidde zich snel uit, zoodat spoedig het geheele houten gebouw in vlammen stond. Van de bezoekers maakte zich toen een paniek meester, en zij bestormpen den eenigen uitgang, met het gemelde noodlottige gevolg. op de Paaschveetentoonstel- Hng te ROTTERDAM een Wilt U dus verzekerd zijn van Prima Paastftvleesch, koopt dan bij 42292 Slager Capelle (N.-Br.) Telef. 5. Steeds goederenvervoer tusschen 's Bosch-Tilburg. De Ondernemers EXPEDITEURS 42295 Kaatsheuvel—'s Bosch—Waalwijk—Tilburg. Onze bestelhuizen zijn gevestigd bij WED. SCHUURMANS, Achter de Kerk (Heike) TILBURG. Tel. 1015 JAC ZEBREGS, Tramstation Wilbelminapark TILBURG. Tel, 733. TELEFOON 52. - Het beste adres voor: Alles eigen fabrikaat en van eerste kwaliteit. 42293 - ZIET ONZE ETALAGE. OPGERICHT 1872. van de meest gewone tot de fijnste kunst drukwerken, handelsdrukwerk, couranten, vereenigingsorganen, periodieken, boekwer ken catalogi enz. Uitgebreid personeel. Nieuwste machines. Mooie lettersorteering. Vraagt offerten of Reizigersbezoek. Agent te Kaatsheuvel A. VAN DER WEE-COOLS Schoolstraat. UITBREIDINGSPLAN. Toelichting:, behoorende by het Ontwerp-Uitbrei- dingsplan 1929 der gemeente Waalwijk. De verkaveling van het geheele grondgebied der gemeente in zeer smalle strooken, die loopen van Noord naar Zuid, heeft voortdurend eigenaardige bezwaren opgeleverd voor een stelselmatige be bouwing der gemeente. De bebouwing, zoolang die niet door overheidsmaatregelen werd geleid, heeft zich dan ook in hoofdzaak ontwikkeld langs de parallel aan de lengterichting van de verka- lingsstrooken gelegen wegén. Thans geeft de bebouwing een beeld van groote, vierhoekige blokken wei- en bouwland, geheel of grootendeels door gebouwen ingesloten. Het blijkt daarom noodzakelijk door het projec teeren van verbindingswegen in de richting Oost West de mogelijkheid te bpenen dat de door de huizen ingesloten terreinen te eenlgertijd tot bouw terrein kunnen worden bestemd. Op deze wijze kan een meer stelselmatige en doelmatige bebou wing in de hand worden gewerkt. Voorloopig is dan ook gedacht aan het uitpalen van de verbindingswegen OostWest. Het bren gen van deze wegen in het uitbreidingsplan be hoeft in het algemeen geen kosten voor de ge meente mee te brengen, omdat juist door den ver- kavelingsvorm op deze wijze slechts op een zeer klein gedeelte van de doorsneden eigendommen beslag wordt gelegd. Naar behoefte kunnen uit deze verbindingswegen nieuwe verbindingen wor den getrokken met de Noordelijk en Zuidelijk pa rallel loopende wegen. Zouden deze thans reeds in het plan worden opgenomen, dan zou het schade- vergoedingsvraagstuk zich onmiddellijk voordoen, omdat deze verbindingen weer samenvallen met de lengterichting van de verkaveling. Het wordt daarom beter geacht de ontwikkeling der ge meentelijke uitbreiding af te wachten. Het trekken van straten in de lengterichting der verkaveling in de verschillende blokken zal in de toekomst dan naar behoefte kunnen worden ter hand geno men. Bij dezen stand van zaken is voor onze Gemeen te een bepaalde bestemming der gronden niet aan te geven, maar verwacht wordt, dat deze zal zijn, zooals hier nader wordt omschreven. Alleen een gedeelte, vallende in onderdeel D van het uitbrei dingsplan, kan meer bepaaldelijk tot industrie terrein worden bestemd. Onderdeel A, omvat het blok tusschen de Groóte- straat, Mr. van Coothstraat, het Kerkpad en de Burgemeester van der Klokkenlaan. Het Kerkpad zal worden verbreed en de daar langs gelegen gronden zullen in hoofdzaak in aanmerking komen voor arbeiders- en bescheiden middenstandswoningen. Verwacht wordt dat voor dit soort woningen het particuliere initiatief, gesteund door het Gemeen telijk Hypotheekbedrijf, tot ontwikkeling zal ko men. In hoofdzaak zal dan ook een open bebou wing van ééngezinswoningen zijn te verwachten. Het blok is zoo uitgestrekt, dat het naar onze meening met een weg dient te worden doorsne den, loopende in de richting WestOost, van het Kerkpad naar de Mr. van Coothstraat. Op deze wijze zal het ,in het blok liggend terrein, beter kunnen worden benut en met de omgeving zijn verbonden. Door de gemeente is aan de zijde der Mr. van Coothstraat voor den toegang tot dezen verbindingsweg het noodige terrein reeds gereser veerd. Voor de terreinen, aan déze verbindingsstraat gelegen, wordt verwacht een bebouwing, welke nabij de Mr. van Coothstraat aansluit aan den villabouw dier straat, om geleidelijk over te gaan naar het bouwtype van het verbreede Kerkpad. Onderdeel B, omvat het blok tusschen Mr. van Coothstraat, Stationsstraat, Grootestraat en de Burgemeester van der Klokkenlaan. Ook voor deze verbindingsstraat wordt zoowel aan de zijde van de Mr. van Coothstraat als aan die der Stationsstraat het terrein voor de uitmon ding van de verbindingsstraat door de gemeente voor dit doel beschikbaar gesteld. Op de terreinen langs dezen verbindingsweg is een bebouwing te verwachten in denzelfden geest als aan de Mr. van Coothstraat, ïi.l. betere midden standswoningen en villabouw, vrijstaande éénge zinswoningen. Onderdeel C, omvat het blok tusschen de Sta tionsstraat, Putstraat, Grootestraat en Parallelweg. Om de bebouwing van dit uitgestrekte terrein een behoorlijken verbindingsweg te geven met de bestaande kom, is op de eerste plaats noodig een straat, die de Putstraat in verbinding brengt met de Stationsstraat. Bij de verdere ontwikkeling der gemeente kun nen vanuit de aldus geprojecteerde straat, naar behoefte, verbindingswegen worden ontworpen met de Grootestraat en den Parallelweg. Omtrent de wijze van bebouwing van de ter reinen in dit onderdeel van dit plan, kan thans nog weinig worden aangegeven en zal ten opzichte hiervan, het verloop der ontwikkeling nog moeten worden afgewacht. Onderdeel D, omvat bet blok tusschen de St. Antoniusstraat, de Burgemeester Smeelelaan, den Spoorweg en de Derde Zeine. Er is gedacht dat dit blok in de toekomst in hoofdzaak bestemd zal zijn voor arbeiderswonin gen, volkswinkels e.d., zoowel in open als geslo ten bebouwing, al kan voor de terreinen aan den weg in het verlengde van het St. Antoniusplein, die de St. Antoniusstraat verbindt met de Burge meester Smeelelaan, een bebouwing met iets aan zienlijker woningen wel worden verwacht. Ook hier heeft weer voorgezeten een hoofdver bindingsweg, OostWest aan te leggen, van waar uit naar behoefte verbindingen kunnen worden ge trokken met Eerste en Tweede Zeine. Om het oog te breken is voor den verbindings weg OostWest gedacht aan een pleinvormige verbreeding, ongeveer in het midden, te beplanten met boomen. Dit pleintje vormt het kruispunt van een ver binding van de Eerste naar de Tweede Zeine. Het terrein waarover deze verbinding is getrokken is reeds het eigendom der gemeente. Zoowel de Eerste als de Tweede Zeine zijn ge rectificeerd op een behoorlijke breedte en zijn de bochten in enkele hoekvormihgen opgevangen. Dit is noodzakelijk, ook weer In verband met de wijze van verkaveling. Het streven is er op gericht dat haaks op den weg wordt gebouwd. Bij handhaving van de bochtige lijn van de bestaande Zeine-we- gen is dit niet mogelijk. Het terrein tusschen den Spoorweg en de Eerste Zeine is meer geschikt voor industrie-terrein; een enkele spoorwegaansluiting als stamlijn, evenwij dig loopende met het hoofdspoor zou hier ver schillende industriën kunnen bedienen. Waalwijk, 19 Maart 1929. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. ONTWERP-BESLUIT. De Baad der gemeente Waalwijk; In zijne openbare vergadering van den 27en Maart 1929; Overwegende, dat het in het belang van een stelselmatige bebouwing gewenscht is een uitbrei dingsplan voor deze Gemeente vast te stellen; Besluit i lo. vast te stellen het bij dit besluit gevoegd gewaarmerkt ontwerp plan van uitbreiding; 2o. aan Burgemeester en Wethouders de be voegdheid te verleenen om: a. de grens of de richting van eene straat of plein op eenig onderdeel nader vast te stellen en dienovereenkomstig den vorm der bouwblokken eenigszins te wijzigen, hetzij wanneer bij definitie ve uitmeting blijkt, dat eenige afwijking noodza kelijk is, hetzij wanneer ter uitvoering van een door of met medewerking van den belanghebben de ten behoeve van de bebouwing van zijn grond ontworpen bouwplan, zoodanige afwijking in het belang van eene richtige of behoorlijke bebouwing blijkt te zijn; b. ter uitvoering van een door of met mede werking van den belanghebbende ten behoeve van de bebouwing van zijn grond ontworpen bouwplan één of meer der geprojecteerde straten te ver plaatsen of te doen vervallen of nieuwe straten in te voegen en dientengevolge den vorm van en kele bouwblokken te wijzigen of eenige bouwblok ken samen te voegen of te splitsen; c. de soort der bebouwing op eenig onderdeel nader vast te stellen; 3o. eventueele schade, welke voor de eigenaars der in het uitbreidingsplan begrepen gronden uit de vaststelling van het uitbreidingsplan voort vloeien, naar billijkheid te vergoeden. een nieuwen urachidiensi mue shim mill ALLE DRUKWERKEN,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 11