II Heeren Magazijn en Kinderhieedin] De Adelaar". Hoed of Pet Bernard Vaes „Het Anker" Dat is JE ADRES. Hoeden en Petten H. VERHULST, AAMBEIEN KLOOSTERBALSEM Voorjaar 192 9, laat men de eigenbouwers of hypotheekbouwers toch vrien delijk tegemoet treden, dat is een gemeentebelang; daar mag iedereen, zeker elk ambtenaar wel eens aan denken. Ik heb daarover rare noten hooren kraken 22 Mrt. Met belangstelling het arti keltje gelezen over de Vee markt. Ik, P.P., doe een bij zonder beroep op de Klei. Denkt aan dè medewerking der gemeente Waalwijk voor de wegkromming. Voor wat. lioort wat! Zou onze Burgemeester zij nen raad niet eens willen vra gen of hij zoo royaal zou wil len zijn om een dergelijk be drag voorloopig eens te votee- ren voor een weg op Loon-op- Zand's grondgebied, n.l. den weg naar den Roestelberg. (leven de daar liggende eige naren wat en Waalwijks Be lang en werken, de boeren mee, dan kan tenminste een begin gemaakt worden. En daar zullen er misschien heel veel plezier van hebben Delf! uit de speculatie domeinen is verdreven, sinds hetBestuar ter jongste aandeelhoudersvergadering wederom verklaarde, in de onmogelijkheid te verkeeren inlichtingen aangaande de verhouding toi da Margarine unie te geven. Minder begrijpelijk is de hernieuwde hausse in Kunstzijde—waarden. In dagen van strijd placht men in Duiisch- land de overeenkomst lusschen Hin denburg en de zuigelingen aldus aan te geven, „dass sie Beide etwas „machen", wenn man nichts von ihnen hört*. De diverse „American" kunst zijdeshares, het speciale gebied der zoogenaamde Duitsche „telefoonspe cuianten", maakten de zonderlingste bokkensprongen. Van Philips—waarden is bijzonder weinig nieuws te meiden. Min of meer geheimzinnig is het koersverloop van aandeeien Kon.Pe- troleum. Van de geprononceerde wil- ligte, die nauwelijks 14 dagen geleden doorbrak, was niet alleen niets meer overgebleven, maar men kreeg sterk den indruk, dat op oogenbiikken van ontbrekende belangstelling de koers met opzet op abnormaal laag niveau werd gebracht, hetgeen temeer opviel, daar Amerikaansche Oiiewaarden juist te zelfder tijd van een veei betere stemming blijk geven. Rubberaand. betaalden hun toi aan de loome productie markt. Daarentegen bleken Suikeraand. doorloopend vast in de markt te üggen, ofschoon de termijnmatkien daartoe volstrekt geen aanleiding geven. PLUIMVEETEELT. BROEDEN. Ondanks de koude naderen we toch den broedtijd weer, ja velen zullen al wel begonnen zijn de machines van eieren te voorzien, in de hoop dat spoe dig de zon met haar warmte de jonge kuikens zal komen koesteren. Intusschen zijn nog niet allen met de broederij bezig en anderen zullen zeker nog wel eens een kans wagen. Daarom kan het wel van nut wezen, dat we eens enkele dingen, die met het broeden sa mengaan onder de loupe nemen. Daar is allereerst de vraag, welke dieren we zullen opruimen en vervan- ten de prinses zachtjes in een gereed staand rijtuig en dan legt Theodoor de zwasp over de paarden, terwijl de anderen het rijtuig te paard begelei den. Niemand heeft de wandaad ge zien, want allen slapen. Allen Neen het maantje, met haar vriendelijk lachend gezicht, heeft alles gezien En zij besluit, de arme prinses te redden uit de handen van Theodoor. Luister, hoe zij dat doetl Terwijl hei rijtuig, met de ontvoerde prinses, in woesien ren door het bosch gaat met de vijf ruiters er om heen en Theodoor op den bok, komt er van den anderen kant een eer zaam ruiter aangereden, 't Is een groote breed geschouderde man, doch zijn hoofd is op zijn borst gezonken en zijn oogen staren naar den grond, blijkbaar is zijn geest vervuld met sombere gedachten. Hij hoort of ziet niets, wat er om hem heen gebeurt, en zijn paard vindt zelf den weg wel op het door de maan verlichte bosch pad! Eensklaps echter gaat zij schuil achter een voorbijdrijvende wolk, waardoor het plotseling stikdonker wordt en het paard tegen een boom oploopt. De schok brengt den ruiter tot zichzelf; verbaast staart hij in 't rond, waar bevindt hij zich? Óp dit oogenblik meent hij, een gii te hooren Hij geeft zijn paard de sporen en rent op het geluid af! Een volgend oogen blik bevindt hij zich op een open plek. De maan die weer achter de wolken te voorschijn is gekomen, be licht het tooneel zeer duidelijk. On geveer in 't midden staat een rijtuig, met een dampend en hijgend paard ervoor, eromheen staat een vijftal mannen, terwijl één kerel het portier geopend heeft. Van binnen uit dit gen door jonge hennen. Daarvan hangt toch het aantal te broeden kuikens af. Op sommige boerderijen is het nog zoo, dat men de kippen maar „vanzelf" dood laat gaan, 't zij door ouderdom, door een ongeluk of door ziekte. Dat dit niet de beste en voordeeligste kippenboeren zijn, ligt er duimendik op. „Och ja", re deneert men, ,,'t lciepetje legt toch nog wel eens een eitje". Wat dat eitje kost vraagt men maar niet. Bovendien, is men er wel zoo heel zeker van, dat 't kiepetje z'n eitje nog legt? 'tWaarne men wordt vaak nog zoo slecht gedaan Een ander uiterste is, en daar is voor enkele jaren heel wat propaganda voor gemaakt, de kippen maar 1 jaar aan te houden. Oogenschijnlijk is daar iets voor te zeggen. Het eerste jaar leggen de hennen de meeste eieren. Zijn de dieren volledig ontwikkeld geweest, toen ze begonnen te leggen, dan is de grootte van de eieren van 't eerste jaar ook gelijk aan die van het tweede jaar. Wanneer men niet verder doordenkt zou men dus zeggen: „houdt de dieren maar 1 jaar aan, want dat jaar brengen ze het meeste geld in 'tlaadje." Even wel moet men op 2 zaken acht geven. Wanneer een hen begint te leggen heeft ze een waarde van 4 a 5. Wordt ze verkocht (dan is het een slachthoen ge worden), dan brengt ze ongeveer 1 op. Derhalve een verlies van 3 a 4. Houdt men, de kippen 1 jaar aan, dan drukt dit verlies op 1 jaar en wordt dus de winst met 3 a 4 per kip vermin derd. Houdt men ze 2 jaar aan, dan wordt dit per jaar en per kip slechts 1.50 a 2. Zooals men ziet een aan merkelijk verschil. Een tweede is dit: Gaat men broeden, om de één-jarige dieren door jonge hennen te vervan gen, dan mag men op elke 4 kuikens 12 broedeieren rekenen. Dat wil dus zeg gen, dat (we nemen aan, dat men goed materiaal neemt) alleen de broedeieren voor de 4 kuikens op 3 komen. Voor 1 kuiken dus 0.75. Wat de jonge haantjes opbrengen bij verkoop hebben ze aan voer opgegeten. Bij die 0.75 komen dan nog de broedkosten. En eer de kuikens legrijpe hennen zijn gewor den kunnen ze ook heel wat op. Daar gaat op die manier, wanneer elk jaar de toom vernieuwd moet worden, een groot bedrijfskapitaal in zitten. Aanbevelenswaard is het dus niet, om de kippen maar 1 jaar aan te houden. Beter is het, dat 2 jaar te doen. Dit om 2 redenen. Het tweede jaar worden door goede legkippen wel minder eie ren gelegd dan 't eerste jaar, maar niet veel minder eieren. De tweejarige leg- wedstrijden hebben dit uitgewezen. In de tweede plaats is er dan gelegenheid elk jaar de helft van den toom te ver nieuwen. Dat maakt het bedrijf zeker der en er is minder kapitaal voor noo- dig. Bovendien, als men van eigen die ren wil broeden, kunnen de tweejarige dieren de broedeieren leveren. Een andere vraag die bij ons opkomt is de keuze van de broedeieren. Hierbij dient men op twee zaken te letten en wel: van welke dieren de eieren af komstig zijn en hoe groot ze zijn. Om met dat laatste te beginnen, 'k heb wel eens meegemaakt, dat men meen de, dat uit kleine eitjes, alleen henne tjes kwamen! Wanneer er dan toch nog haantjes tusschen de kuikens lie pen, zal men wel gezegd hebben, dat de eiers toch nog te groot waren geweest Maar alle gekheid ter zijde. Kleine eiers geven slechte broedresultaten. De luchtkamer is meestal te klein en veel kuikens blijven dood in den dop. Daar om mogen de broedeiers van leghorns zeker niet minder dan 57 Gram wegen. Beter is 't ze 60 Gr. te nemen. Dan heeft men al een flink groot ei. Te groot is ook weer niet goed. Dan loopt men kans een dubbeldooier te treffen, waar zelden goede uitkomsten mee verkregen worden. Wat de uitkomsten betreft, men neme eieren van dieren, die op den leg zijn gecontroleerd, die dus een jaar hebben gelegd, en wan neer men weet, dat ze hoogproductief zijn. Verder ondérzoeke men of die die ren ook vrij van pullorum zijn. Anders heeft men kans nog veel teleurstelling te ondervinden. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Petrus M. z.v. M. P. Casteleps en Tha. Boelaars. Lamberta L. H. d.v. L. J. Kooien en A. A. van de Leur. Johanna C. d.v. P. F. J. van de Pas en L. W. Steenbergen. Josephus J. z.v. •J. van Ravenstein en A. L. Korthout. Theodora M. F. d.v. H. Verhoef en M. A. C. van Duimen. Augustina J. M. d.v. N. G. A. van de Water en -T. A. Mahieu. Overleden Johannes Blok, 59 j., echtg. van M. van Heijst. Johanna P. M. van Beij- nen, 7 mnd. Huwelijks-aangiften Cornelis J. Patist, 23 j. en Maria A. Verhoeven, 23 j. Joannes A. Wanten, 33 jaar en Antonetta M. Pij nenburg, 36 5- Arnold Trommelen, 27 j. en Geertruida C. Stelles, 23 j. Cornelis Nieuweuhuizen, 27 j. en Cla- sina J. van Zeist, 24 jaar. Ingekomen personen Jacobus J. Bert,ens, van Tilburg. Hendrika van Knik, van Drunen. L. Korthout en gezin, van Loonop- Zand. G. -T. M. A. van Kooijen, van IJsselstein. G. van den Brink, van Wadenoijen. A. W. Spapens, van Tilburg. Vertrokken personen: C. J. Dumoulin, naar Bréda. H. -T. Alessie, naar Leuven (België). RAAMSDONK. 115 Maart. Geboren Johannes P. z.v. Cornelis van den Kieboom en Maria J. de Jong. - Adri- ana M. S. d.v. Wilhelmus C. Boons en Cornelia M. van Dongen. Charles C. z.v. Jan Noorlander en Aaltje Da- hoven, 59 j. Cornelis Francis Ver schuren, wed. van Johanna Beunis, 72 j- Rudolf Franciseus Johannes Rombouts, 11 mnd. Jacobus Hug- gers, echtg. van J. M. E. v. d. Houdt, 82 j. Marinus Hermans, echtg'. van Adriana Maas, 81 j. Anna M,aria Oerlemans, 78 j. Adriana Johanna Vorselaers, 74 j. Jacobus Wilhel mus Bergmans, oud lj. Johanna Anhonia Laros, echtg. van H. G. Don ders, 35 j. Cornelis Wilhelmus Ma ria Musters, 3 j. Francis Netten, wed. van M. C. Pistorius, 85 j. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. Het aangewezen voor Uw adres AKKER'. rijtuig klinkt den eenzamen ruiter een gedempt angstgeschreeuw indeooren en zijn zwaard trekkend, stormde hij op den troep los. Verschrikkelijk zijn de slagen, die hij uitdeelt, enorm is is zijn kracht, gewond slaan zijn vij anden op de vlucht. De prinses, die getuige was geweest van het vreese Üjke gevecht, valt haren dapperen redder om den hals en dankt hem met een door tranen verstikte stem Als hij echter hoort, dat zij de prin ses van 't land is, wil hij zich ver wijderen „want" zegt hij, „Ik ben slechts een arm edelman, en heb mijn land verlaten, om in den vreemde mijn fortuin te zoeken„Welnu." antwoordde de prinses, „dan hebt gij dit reeds gevonden, want ik ben be sloten te trouwen met een dapper en moedig man, en nu ik U heb gevon den, Iaat ik U niet gaan, want er Is in 't heele land, ja, In de geheele wereld geen man, dapperder dan gij Gij zult met mij trouwen en aan mijn zijde, als koning heerschen over mijn land en mijn volk gelukkig en tevre den maken!" En zoo geschiedde het. ALEXANDER. Oplossing van de Raadsels. Beter hard geblazen dan den mond gebrand. z medeklinker zon hemellichaam zomer jaargetijde mes voorwerp om mee te snijden r medeklinker. met r in den schoorsteen roet met z ben ik lekker zoet met k ben fk een vogel koet met v ben ik een lichaamsdeel voet men. - Johannes J. z.v. Quirinus v. Loon en Corn. II. Maehielsen. - Jaco bus G. z.v. Pi eter Fijneman en Joh. P. M. Oome. Antonius A. .0. J. zv Petrus I. J. M. Sprangers en Antonia A. G. M. van Iersel. Quirinus J. G. z.v. Antonius W. Kamp en Elisabeth R. M. van Dongen. Antonius z.v. Jo hannes Spitters en Cornelia Verwijme- ren. Johanna d.v. Adrianus J. de Jong en Maaike van Suidam. An tonia J. d.v. Hendricus Bogaarts en Johanna M. Fens. Overleden Catharina v. Dalen, 82 j. Johanna Schalk, echtgen. van Antonie v. Strien, 73 j. 'Wouterke J. Zijlmans, wed. van Simon Lankhuijzen, 80 j. Fran ciseus Mutsaers, wed. van Helena v Aal, 81 j. Margaretha v. d. Put, wed. van Martinus de Jongh, 75 j. Antonia W. Simons, 45 j. Johannes Pruijssers, 11 maanden. Johanna P. M. v. Helvert, 11 mnd. Anna D Zijlmans, wed van Huibert v. Dongen, 80 j. Willemina v. Mierlo, wed. van Gerardus Wijtvliet, 91 j. Marinus Vissers, echtgen. van Anna M. v. Se- ters, 68 j. Cornelis J. Steeds, echtg. van Maria B. Dank, 55 j. Cornelia H. Ilmer, 1 j. Allegonda M. Ilmer, 3 jaar. Ondertrouwd Lambertus Lambregts, 21 j. en Cor nelia P. Leestermans. 20 i. Frederi- kus J. H. F. van Mil, 26 j. en. Arestina Hitters, 23 j. Adrianus Snijders, 56 j. en Johanna Faro, 55 jaar. Ingekomen Johannes A. Peters, van Dordt. Joanna M. Pols, van Rotterdam. Johannes H. M. van Laarhoven, van Borne. Cornelius C. M. Arnst, van Oosterhout. Vertrokken Joachim Kommers, naar Rotterdam. Adriaan Snoek, naar Waalwijk. Johanna M. Roeien, naar LoonopZand. Gerarda M. v. Spelde, n. Utrecht. Pieter H. Kanters-Netten en gez., naar 's Gravenmoer. Adriana C. Bammens, naar Geertruidenberg. Adr. J. van Schijndel, naar Wonsera- deel. Hendrica P. Olisagers, naar Rotterdam. Gerardus L. F. v. Ha peren, naar Princenhage. LOON—OP—ZAND. 1—15 Maart 1929. Geboren Hubertus Joannes Theodoras z.v. A. v. d. Louw en H. J. M. Odeker- ken. Johannes Wilhelmus Josephus z.v. D. A. Boons en M. van Rooy. Gerardus Josephus z.v. C. B. Laurijs sen en E. J. Dekkers. Wilhelmus Franciseus Maria z.v. Th. Vissers en C. M. J. van Helvoirt. Pieter z.v. A. van Beek en J. de Bruin. Wil lie!miua Maria Theresia d.v. C. van Rooy en P. Vugts. Theresia Johan na Josephina d.v. P. H. Jansen en A. C. U. Jacobs. Hermanus Josephus z.v. H. C. Bool en C. P. Smits. Jose phus Antonius Theodoras z.v. F. L. Torians eu A. H. Pullens. Petronel- a Catharina d.v. A. Voogd en C. A. van; de Wouw. Johannes Wilhelmus z.v. J. van Wanrooy en W. M. Damen. Overleden Adriana van Dongen, echtg. van J. v. Best, oud 68 j. Marinus v. d. i Bosch, wed. van Wilhelmina v. Laar- MADE. Over de maand Februari 1929. Geboren C. d.v. J. Nollen-Huibrechts. P. z.v. B. Razenberg-Verhagen. A. d.v. Chsi Pinkers-van Gils. G. d.v. J. van Beek-van der Made. M. z.v. A. de Jong-Flipsen. M. z.v. A^ de Jong en A. Flipsen. G d.v. C. de Laat—Ver hoeve. A. z.v. Ji Janosik-Rijnaarts. - E. d.v. C. Maas-Rombouts. Ci d.v. A. Jansen-de Wit. A. z.v. A. Vosse- naarKlerkx. C. z.v. A. de Laat- Flipsen. Overleden J. de Beer 3 m. A. van der Made 73 jaar wed. van A. van der Wee. A. van den Broek, 1 jaar. G. Boeimeer 82 jaar wed. van G. Toebak. A. Die pendaal 68 jaar echtg. van A. v. Kaam.( P. de Rooij 10 d. M. de Jong 2 d. C. de Graaf 77 jaar Wed. van J. Reniers. - C. Razenberg 78 jaar echtg van H. van der Sanden. L. Schuilei- 87 jaar echtg. van J. Buchner. A Dubbelman 80 jaar. Gehuwd H. van Loon 34 jaar en J. van de Luit- gaarden 30 jaar. W. van Meel 24 j. en A. de Wijs 21 j. Hinthamersfraat 5, - DEN BOSCH. - Voordeeliger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. Voor naar VugbtersSr. 65, DEN BOSCH. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. SPORT. H.E.C. Voor a.s. Zondag zp alleen wed strijden vastgesteld voor de lagere elftallen. Zoo speelt ons tweede elftal op het HEC—terrein haar laatsten competitie' wedstrijd tegen .Wapen van Heus den" waarvan het verleden week met 5—0 verloor, wat met liefst zeven invallers niets verwonderlijks is. Thans zal Heusden niet zoo'n ge makkelijke taak hebben daar ens elftal vrijwel volledig zal opkomen en dan wel in sta2t zal zp om flink partij te geven. Aanvang twee uur. Het derde elftal moest aanvankelijk naar Waspik om tegen „Brabantia li te spelen, maar op verzoek van laatst genoemde vereeniging zal deze wed strijd om twaalf uur op het HEC— terrein gespeeld worden. W.S.C. WSC gaat morgen hare krachten beproeven in Zaltbommel tegen haar oudsten en felsten tegenstander. Dat zal in Zaltbommel een zware strijd worden, vooral nu laatstgenoemde vereeniging zoo goed als zeker als kampioen in deze afdeeling eindigen zai. Het ziet er voor WSC derhalve morgen geenszins rooskleurig uit, evenwel de traditie wil nu eenmaal, dat door WSC aldaar steeds met succes gespeeld is geworden en Iaat ons wederom hopen, dat dit morgen door de spelers eveneens gedaan zai worden. Het zou anders een schitte rende prestatie zp, indien aan Zalt bommel den voet eens dwars gezet kon worden wat zou Picus hiermede in zp schik zijn! Ook de beide lagere elftallen zijn morgen in actie. Vooral het tweede elftal wacht thuis een zware taak tegen Baardwijk II Ook hier zien wil met belangstelling tegemoet of de WSC—reserves zich na de langdurige rustperiode ongeslagen zullen hand haven. Tenslotte speelt het derde Elftal op Baardwijk terrein tegen BaardwpIII. R.W.B. RWB I zal a.s. Zondag bezoek ontvangen van Helmondia uit Helmond, Dit wordt voor RWB geen gemakke lijke partij. Helmondia bezet de 3e plaats en is een goed spelende ploeg. Toch hebben wij vertrouwen in onze natlonaalgestreepten ondanks de nederlaag tegen WSC. om een gelijk spel te behalen. Doch dan moet tot het einde met alle wilskracht gestre» den worden, zonder ook maar een moment te verslappen, we willen vooral onze voorhoede in overwe ging geven elke kans te benutten. Aangezien in onze plaats geen enkele elftal wedstrijd gespeeld, wordt ver- trouwer. wij dat vele supporters RWB, zullen komen aanmoedigen. Aanvang half 3 terrein RWB; Om 12 uur wordt gespeeld RWB 2- Brabantia terrein RWB. Voor 2en Paasc.hdag is vastgesteld RWBZaltbommel. JULIANA. Zondag a.s. moet Juliana wedermet 3 Elftallen voor de competitie spelen. Juliana I moet naar 's Bosch een wed- sirqd gaan speien tegen sportvereni ging 1907 en hoewel deze Bossche naren de laatste wedstrijden geen te mooi figuur sloegen, geven wij de Juliana—spelers den raad hun tegen standers niet te onderschatten en van het begin af flink te werken om te trachten dezen wedstrijd te winnen. Juliana 2 wacht ook een zwaren wedstrijd tegen het nog ongeslagen WSC 2 op het WSC—terrein. Juliana 3 ontvangt thuis WSC 3. HEUSl»EN. A s. Zondag gaat Juliana voor de compititie naar Waalwijk om zich te meten met HEC. Korfbal. W.E.K, Overal in Brabant begint de korf- bal weder te leven. En met recht. De competitie staat voor de deur. Maar waar blijven onze Waaiwpsche korfbal—enthousiaste!, Sportgirls en boys van Waalwijk, is Uw sportliefde doodgevroren, zp Uw ledematen te stijl geworden in den langen winter? Of moet na ons mooi begin van verleden jaar de korfbalsport uitsterven in Waalwijk? Dat toch nooit 111 Ziet naar de omliggende plaatsen waar de korfbal hoogtij viert en zou Waalwp zich daardoor laten over vleugelen! Ons Waalwp dat boven aan staat op zooveel gebied 1 Neen is Uw antwoord natuurlijk. Strpt dan met ons mede om in de korfbal wereld ook de eerste plaats te gaan bezetten Dat kan met Uw hulp Waalwijksche sportlui. Alio gij voetballers, gymnasten, zwemmers en andere sporters, allo, gij oud WEK-ieden komt allen op de a.s. algenieene vergadering, om na de winterslaap WEK weder op te richten. Zet alle bezwaren (zoo er die al zp) opzij, toont dat gij niet klein geestig zijn en sluit U bij ons aan. Nog is het niet te laat, al dringt de tijd. Óns Geel—Zwart, herboren door J, kan de competitie nog in. Het WEK—Bestuur. Plaats en datum der algemeene vtrg. zullen nader bekend worden gemaakt. GEMENGD NIEUWS. Ia de Rimboe verdwaald. lusschen panters en tijgers... Romantisch avontuur van vlieger Ooninx. Het A.I.D. heeft eeu onderhoud gehad met den sergeant leerling-vlieger Óoninx, die, naar onlangs geseind werd, verdwaald en weer gevonden is. Hij vertelde, dat hij, op een oefen- vlucht van Kali Djati opgestegen, door de zware bewolking zich niet kon oriënteeren en tenslotte bemerkte dat hij boven de Baai van Indramajoe was. Daar de groote benzinetank leeg was, zocht Ooninx een landingsterrein. Op een gegeven oogenblik zag hij er een en wel een heel mooi, ten minste uit de verre hoogte want in werkelpheid bleek het een moeras te zijn met kleine heuveltjes, die de landing bemoeilpten 1 De vlieger waadde tot aan zijn knieën in de. Geen Goad zoo goed Velen, die in hevige mate aan aambeien leden, onder vonden onmiddellijk verlich ting door de toepassing van een gevolg van de seer bijzondere antiseptische werking van dezen ver zachtenden balsent.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6