DE tem 14» «tl /DIM No. 24. Zaterdag 23 Mrt. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. - Waalwijk, 22 Maart 1929. DE WAALWIJKSCHE VEEMARKT. Het Gemeentebestuur van Waalwijk beeft gemeend pogingen te moeten aan wenden om de veemarkten, aldaar we der te doen opbloeien. De Waalwijk- sche veemarkten, eertijds belangrijk, zijn namelijk de laatste jaren bijna ge heel verloopen, zulks door samenloop van verschillende omstandigheden. Het Gemeentebestuur hoopt echter de oude banden met de veehouders en kooplieden uit den omtrek weder te kunnen herstellen. Het heeft een plaatselijke com missie ingesteld, die omtrent het marktvraagstuk van advies zou kun nen dienen. Na langdurige besprekin gen heeft deze commissie een. plan ont worpen. De Gemeenteraad verleende welwillend het noodige crediet voor te maken propaganda, voor premiën op 'n 7tal markten beschikbaar te stel len voor de aanvoerders van rundvee en voor premiën ten behoeve van een te houden veeshow in September a.s. Op Vrijdag,15 Maart, werd in Hotel Verwiel te Waalwijk ook een grobte propagandaverg. gehouden, waarop belangstellenden en belanghebbenden uit de omgeving waren uitgenoodigd. (Een verslag dezer vergadering heeft men reeds vroeger in ons blad kunnen vinden). Bijna algemeen betuigde men aldaar sympathie met de plannen. Hei zal nu voor het grootste deel van de veehouders uit Waalijk en om geving afhangen of de nieuwe markt zal slagen. Komen zij geregeld met hun vee, dan zullen de handelaars spoedig vertrouwen in de markt krij gen en haar ook regelmatig aandoen. Om de boeren tegemoet te komen, heeft het gemeentebestuur ook voor vee ge durende het geheele jaar 1929 vrijstel ling verleend van de betaling van raarktgeld. Zooals een bekend fokker op boven genoemde vergadering terecht aan haalde, ligt Waalwijk in een streek waar het zwartbonte vee veelal of bijna uitsluitend gebonden wordt, zoo dat dit ongetwijfeld voor Waalwijk 'n gunstige omstandigheid is, aangezien Den Bosch in hoofdzaak een marktcen trum is voor roodbont vee, terwijl de markt te Rotterdam voor deze streek nogal vervoerkosten met zich brengt. Of de boeren uit den omtrek van Waalwijk nog er toe te brengen zullen zijn aldaar weer te markten, is om andere redenen weer een vraag, die niet direct te beantwoorden valt. De moderne verkeersmiddelen hebben het in ieder geval, vergeleken bij vroeger, veel gemakkelijker gemaakt naar ver der gelegen plaatsen te gaan. Het is echter een feit, dat de boeren uit de Langstraat en omgeving zich in Waal wijk steeds uitstekend thuis gevoeld hebben, zoodat de marktdagen aldaar dagen waren niet alleen van handel, doch ook van beteekenis waren voor 't samentreffen tot het bespreken van al lerlei vakaangelegenheden Gezien o.a het feit, dat de jaarmarkten van koop mansgoederen, welke met de veemarü ten samenvallen, in Waalwijk nog steeds van beteekenis zijn, vermoeden we wel, dat in dit opzicht door de op marktdagen heerschende gezellige drukte en het voor den boer zoowel als voor den burger aantrekkelijke markt vertier, Waalwijk in staat is de oude marktbezoekers weer tot zich te trek ken. En daarenboven, Waalwijk als winkelstad mag er zeer zeker zijn en oefent ook als zoodanig ongetwijfeld een zekere aantrekkingskracht uit, We wenschen het vooruitstrevende Gemeentebestuur en de ijverige markt commissie succes. De eerste markt zal Donderdag 28 Maart a.s. officieel door den Burgemeester geopend worden.We verwijzen verder naar achterstaande advertentie. Om de plaatselijke landbouwers ter wille te zijn, heeft 't Gemeentebestuur tegemoet willen komen aan een zekere grief, die gebleken is bij de boeren te bestaan, namelijk het verbod van de plaatselijke politieverordening tot het monsteren van paarden op den open baren weg in de kom der gemeente. B. en W. hebben thans op voor stel der marktcommissie besloten toe te staan, dat het monsteren en af draven van paarden voor verkoop, zon der toestemming mag geschieden op de volgende openbare straten in de kom: Parallelweg (tusschen Baardwijk- sche Steeg en Stationsstraat en tus schen Station en Besoijensche straat) Kloosterweg, Vooreinde, Groensteeg, Zomerdijk, Veldsteeg, Schoolpad en Kleisteeg. Deze straten, welke alle verhard zijn (een vereischte door de landbou wers as noodzakelijk beschouwd), bie den in alle deelen der gemeente vol doende gelegenheid om paarden af te draven. De drukste hoofdstraten zijn ver meden, omdat zulks met het oog op 't verkeer door de politie en ook door 't Gemeentebestuur gewenscht wordt ge acht. Groote monsteringen b.v. voor bui- tenlandsche kooplieden, zullen op het marktplein mogen worden gehouden, mits te voren kennis wordt gegeven aan de politie. De voorzitter der marktcommissie, de heer Loeff, heeft echter op zich ge nomen, bij zoodanige monsteringen de noodige maatregelen te treffen en met de politie in overleg te treden, zoodat ook hiermede de landbouwers in het geheel geen moeite zullen hebben. Warme maaltijden der St. Vincentius- Vereeniging. De oproep om steun, die onze Conferentie gedaan heeft, ten einde in staat te worden gesteld, warme maaltijden te verstrekken aan onze oehuetttge kinderen gedurende de strenge winterperiode, had tot resul taat, dat er een bedrag bijeen gebracht werd van f 418.65 (inschrijving Echo inbegrepen), benevens diverse giften in natura, w.o. gerookt vleesch, worst, hoofdkaas, bloedworst, enz. Volgaarne brengt onze Conferentie aan veien, die tot dit verblijdend succes, waartoe ook niet-Katholieken bijdroegen, een hartelijk woord van dank, waarin zij ook gaarne doet deelen de Redactie van dit biad, die met prijzenswaardigen ijver, niet alleen hare kolommen voor onzen oproep beschikbaar stelde, maar oovendien met een eigen gift aan moedigend wilde voorgaan. Door de goede en belanglooze zorgen der Eerw. Zusters van het St Theresia—Gesticht, die mede nog nare ervaring in dienst stelden van dit aantrekkelijke charitatieve werk, konden 863 warme en goed bereide maaltijden verstrekt worden aan de kinderen. De dankbare kindergezichtjes, bij het vullen hunner grage maagjes, zullen de Eerw. Zusters meer voldoe ning gegeven hebben, dan het plicht matig woord van dank, dat onze Conferentie hiervoor brengen moet Het verstrekken van de maaitijden wordt Zaterdag a.s. gestaakt, maar zal by gebieken noodzakelijkheid onmiddellijk worden hervat, hiertoe in staat door het nog resteerend batig saldo. Het ligt in de bedoeling onzer Conferentie het verstrekken van warme maaltijden dan op nog ruimer senaat te doen plaats vinden, mits zij dan wederom op den gewaardeerden steun onzer vrienden der armen rekenen kan HET BESTUUR. Vrouwenbond. R.K. Voor een vry goed bezette zaal ga Woensdagavond de ZeerEerw. Pater L. Dumouiin S.J. een lezing over Heidendom en Christendom in Britsch—lndië". Nadat door het zangkoortje van den R.K. Vrouwenbond eentge nummertjes waarvan vooral het fijne „Moederke alleen" van R. de Clerck opviel, waren ten beste gegeven, ving de Eerw spreker het eerste gedeelte zijner lezing, behandelende het Heidendom aan. Voorafgegaan door eenige sta tistische gegevens betreffende grootte aantal inwoners, enz. van dit ontzag lijk groote ryk, werden ons een aantal hoogst interessante lichtbeelden ver toond betreffende de zeden en gewoon ten dezer volken in verband met hun afgodendienst. Dat de cultuur bij die netdenen niet op zoo'n laag pel' staat dan men oppervlakkig wel zou meenen, bewijzen de buitengewoon kunstzinnige tempels en grafmonu menten, reeds voor eeuwen her ge bouwd en waarvan er verschillende de revue passeerden Hoe vast het heldendom met zijn vreemde en vooral onhygiënische ceremoniën zit ingeworteld, bleek uit de eerediensten en offergaven die dagelijks den afgoden worden opge dragen, alsook uit den eerbied die de heiden zijn levende afgoden (Fakirs) toedraagt en de afschuwelijke wreedheid waarmede hij zyn paria's behandelt. In het tweede gedeelte der lezing werden met films de, zy het slechts trage vorderingen van het Christen dom, aangetoond. De gestage, zware arbeid der missionarissen, vooral onder de verstootelingen der Indische maaischappy, wekte aller bewonde ring op. De begaafde spreker had aan het einde van zijn causerie een dankbaar applaus in ontvangst te nemen waarin hij een aansporing mag zien deze lezing voor den Vrouwenbond niet zyn laatste te doen zijn. Ofjieieele opening Veemarkt. De officieele opening der Eerste 3remiemarkt zal plaats hebben op Donderdag 28 Maart a.s. des voor middags om lO'/a uur. Witte Bioscoop, Waalwijk. Zooals in ons blad van Woensdag 1. was geannonceerd, begintbinnen- kort de „Groote Parade van gemas kerde filmsterren". De bedoeling hier van is het volgende Gedurende 3 weken zal een film oopen waarin verschillende artisten van de Wilton Metro Goldwyn ge maskerd zullen optreden. Onder het spel zullen deze artisten even het masker oplichten. Het publiek zal dan moeten raden wie de artisten zyn. Degene, die het grootste aantal goede oplossingen heeft, komt in aanmerking voor den eersten prijs zijnde 1 1000. Er zijn verder nog pi yzen van 1500, f 300 enz. Elkeen is ln de gelegenheid aan dezen wed stryd mede te doen. Men moet aan het loket een exemplaar koopen van De Lach" (prijs 10 ets waarin formulieren zljr. aangebracht waarop de oplossingen moeten worden inge vuld. Deze formulieren moeten dan worden uitgeknipt en aan de Redactie van „De Lach" worden opgezonden. Dit gaat dus 3 weken op dezelfde manier. De vierde week komt dan weer een film waarin alle artisten ongemaskerd op het doek verschynen en de namen bekend gemaakt, zoodat elke mededinger zelf kan vaststellen of zyne opgaven goed waren. Kort daarop worden de pryzen bekend gemaakt. De filmen loopen in 36 bioscopen in Holland. Het is de bedoeling van de Directie der Witte Bioscoop om de bezoekers zooveel mogeiyk te helpen met de goede oplossing en zal nog nader worden bekend gemaakt op welke manier zq dit denkt te doen. R.K. Coöperatie mOns Belang". Verleden Zaterdag had de algemeene vergadering plaats der R K. Coöp Vereen. „Ons Belang" alhier, waarby tevens het dividend aan de leden werd uitgekeerd. Er werd dit jaar pCt. uitgekeerd, een bewys dat hier de Coöperatie „Ons Belang" goed werk verricht. Lid te zijn van deze vereeniging heeft dus wel gunstig resultaat. Gegund. Het bouwen van een dubbel woon huis met wink&i en bakkerij tn de öaardwijksche Steeg voor rekening van den heer A. de Brouwer is opge dragen aan den heer J. Kooien alhier Nieuwe zaak. Naar wij vernemen zal in den loop der volgende week de opening plaats hebben van het winkelhuis naast de Fa. Jamin, waarin gevestigd wordi een zaak in Dames—, Heeren— en Kinder—modeartikelen in de betere kwaliteiten. Wij komen hierop nader terug. Zuster Louisiana, f in het St. Cuneragestlcht te Heeswyk overleed de Eerw. Zuster M. Louisiana in de wereld mej Johanna Theresia van Erp, geboren te Waalwijk den 4 April 1852. Hgzn R.K. Middenstandsvereen. Waalwijk De R.K. Middenstandsvereeniging is voornemens na Paschen een alge meene vergadering te houden, die een feestelijk karakter zal dragen. Voor de voorbereidende werkzaamheden is uit de vereeniging een commissie be noemd. Het ligt in de bedoeling op den dag der algemeene vergadering een H. Mis te doen opdragen voor de overleden en levende leden der vereeniging. Hengstenkeuring. De verplichte voorjaarskeuring van dekhengsten, die door de weers omstandigheden ongeveer een maand was uitgesteld, had alhier Zaterdag 16 Maart j.l. plaats. De eenige aangeboden hengst Custus van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen werd goedgekeurd. Handelsregister. Uit het Handelsregister der Kamer van Koophandel voor de Langstraat Waalwijk, Burgem. v. d Klokken laan 8, N V. Stoomlederfabriek „De Kroon". Ingetr. directeur: P. W. C Eibers, Kaatsheuvel. Groot Nationaal Hengelconcours. De Vischvereeniging „Vischlust" gevestigd in 't café van den heer C. van Heesbeen—Ketels alhier, zal in September a s haar 10 jarig bestaan herdenken. By die gelegenheid heeft zij in „de Bergsche Maas" een groot nationaa hengelconcours uitgeschreven, voor corpsen en voorindividueele visschers Er worden prachtige pryzen beschik baar gesteld in den vorm van medailles kranzen, huishoudeiyke artikelen Nieuwe Telefoon-tarieven. We hebben in onze vorig nummer aan de R.K. Werkgever een siukje ont leend van Mr. Steenberghe, die tus schen haakjes, jammer genoeg geen plaats op den olficieelen candidatenlijst van den Kieskring Den Bosch der R.K. Staatspartij krijgt, waarin deze wees op de vertooning die men vorige week in Den Haag gehouden heett. Daar waren tal van autoriteiten uit het geheele land, voorzitters der K. v. K. e a. uitgenoodigd om een bespreking te houden over de nieuwe aanhangige telefoon—tarieven, en wat bleek nu..,, men liet de heeren naar Den Haag reizen, een beeije praten over iets dat allang was vastgesteld. 't Is toch nog al grof, als men weet hoe deze tarieven ingrypen in het handels en industrieele leven, niet t minst ten plaitenlande. Wil men daarvan een goed inzicht crygen, dan leze men het hoofdartikel in ons blad, nl. een adres der Utrecht sche Kamer van Koophandel met een korte aanvulling onzerzijds. Het is van zeer groot belang, want er moet een algemeene actie komen, om te redden wat te redden valt, als er nog iets te redden is 1 Zendt uw protest direct naar het Hoofdbestuur der Posteryen in Den Haag en liefst in zoo groot mogeiyken getale. Demonstratie van Greppelploegen in het Land van Heusden en Altena. Wegens de langdurige vorstperiode en de hierop volgende drukke werk zaamheden in den landbouw heeft het iJagel. Bestuur der Noord Brabantsche My. van Landbouw besloten de in deze lente aangekondigde demonstratie met greppelploegen r.iet te laten doorgaan, doch deze uit te stellen tot den a s. herfst. De Suikercrisis en het initiatiefwets voorstel van den heer v. d. Heuvel c s- tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetworteisuikerindustrie hier te lande. Op Maandag 25 Maart a.s. 'snam uur houdt de Noord-Brabantsctie Mij. van Landbouw in caié „de Beurs* van den Heer C. den Ouden te Zeven bergen een openbare algemeene ver gadering, waarin de Heer J. M. van tsommel van Vloten te Goes, Penning meester der Coöp. Suikerfabriek en Ratfinadery „Dimeloord" bovenge noemd onderwerp zal inleiden. Waar steun aan de suikerindustrie binnen enkele dagen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal worden behandeld, is dit onderwerp zeer urgent en staat in de algemeene be langstelling. De vergadering is openbaar en dus voor ieder toegankelijk, waarvan on- getwyfeld door velen zal worden gebruik gemaakt. Zie vervolg Provinciaal Niewws). slag uit over den finantieelen toestand. Het lid C. Chabot leverde hierna een onderweip Gewijde Geschiedenis, handelende over Pauius'Zenaingsieize. Nadat de dienende Martha's hadden gezorgd voor eenige versnapering, werden een tweetal coupletten van het Bondslied gezongen, waarna een rectteerwedstrijd weia gehouden,waar aan door een 9-tal leden werd deel genomen. Eik lid had een verplichten een vry nummer voor te dragen. De uitslag van den wedstrijd was als volgt ie prijs C. Braspenning. 2e prijs J. Schiedon. 3e prijs G. v. d. Schans. De heer J van Kempen, die namens de mede-juryleden, den uitslag bekend maakte, reikte aan de winners elk een boek uit, die hiervoor door het be stuur waren beschikbaar gesteld. De jury merkte hierby nog op dat aan het lid G. van der Schans, zoo hy niet een couplet had vergeten, den eersten prijs had kunnen worden uit gereikt. De Voorzitter, de heer Hooimeyer, bracht een zeer byzonderen dank aan de juryleden voor hun zeer moeiiyke taak, waardoor deze voordrachtenwed- strijd weer kosteiyk was geslaagd. Het lid de heer v. d. Berg, behan delde hierna een onderwerp, getiteld „De bouw van onzen Bond". De afgevaardigden van Kerkeraad, A.R. Kiesvereeniging, Patrimonium, Ned. Herv J.V. en van de vereenigin- gen te 's Bosch, Tilburg en Vryhoeve- Capelle, alsook van de Meisjes- en Knapenvereeniging,verkregt n 't woord en wenschten de feestvierende veree niging Gods besten zegen toe, waar. voor de Voorzitter harteiyk dank zegt. Nog worden enkele voordrachten geleverd, waarna de vergadering op gebruikelijke wyze wordt gesloten en de aanwezigen voldaan huiswaarts keerden te circa half één. De. Chr. Gemengde Zangveree- niging „Excelsior* alhier, kwam j.l. Woensdagavond in jaarlijksche feest, vergadering byeen. De avond werd gevuld met voordracht en zang. ter wijl natuurlijk ruimschoots versnape ringen werden opgediend. De aftredende bestuursleden werden herkozen. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang) A.s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. v. Willigen van Ca- pelle. Bevestiging nieuwe lidmaten In de Gerei. Kerk hoopt a s. Zondag des voormiddags half tien en des na middags half drie op te treden Ds. Snoek. Üs. L. G Bruijn van Bergschen- hoek, beroepen predikant bij de Ned Herv. Kerk alhier, hoopt a.s. Maan dagavond 7 uur alhier voor de ge meente op te treden. De Geref. J.V. „Timotheus" al hier kwam j.l. Donderdagavond in de Geref. Kerk alhier in feestelijke ver gadering byeen ter herdenking van het 30 jarig beslaan. De vergadering stond onder leiding van den Voorzitter, dt n heer H. Hooimeijer, die de vergade ring opende, door te laten zingen Ps. 103 vs. 11, het lezen van Ps. 103 (onberymd) en gebed. In zyn ope ningswoord wees de voorzitter er op dat wij dezen avond voor een zeer bijzondere gelegenheid bijeen zijn. 3 maal 10 jaren heeft God onze veree niging gespaard. Deze gedenkavond aldus spr., moet staan in het teeken van dankbaren lof Spreker wijst er op hoe door de |.V. door het aan brengen van kennis mannen gevormd zijn voor Kerk, Staat en Maatschappij Spr. heette voorts in het by'zonder nog welkom de zuRervereenigingen van Tilburg en van 's Bosch, die elk met een flinke schare aanwezig waren en de. heeren van de ju y voor den voordrachtenwedstrijd, M. Rijken, j van Kempen en v. Tuljl. Ook werden de ouders van de leden, begunstigers en afgevaardigden van verschillende plaatseiyke vtreenigingen welkom ge heeten. Hierna bracht de secretaris, de heer C. Braspenning, een zeer uitvoerig verslag uit, waarin hij met dank van den groei en bloei der vereeniging gewaagde. Ook bracht hij dank aan den heer H. Hooimeijer, die na enkele weken wegens vertrek naar Den Haag moet bedanken. Ook de penningmeester bracht ver SPRANG-CAPELLE. Op Vrij dagavond 1.1. had in de Geref. Kerk te Vrijhoeven de aangekondigde openbare vergadering plaats, ten doel hebbende om een Chr Oranjevereeniging in het leven te roepen. In ons vorig nummer heeft daarom trent reeds een verslag gestaan van onzen correspondent. Men verzocht ons thans nog 't volgende, meer breed voerige verslag te willen opnemen. Namens het voorloopig comité werd deze vergadering geopend door dhr. K. Alblas, die liet zingen Ps. 103 1, vervolgens voorlas Ps. 20 en daarna voorging in gebed. Hierna werd een beknopt overzicht gegeven van de voorbereidende werk zaamheden, en het doel dezer vergader ring helder uiteen gezet, n.l. om als echte zonen en dochteren van eenzelfde vaderland te komen tot oprichting van een Chr. Oranjevereeniging, die vol gens art. 2 van hare statuten Gods Woord aanvaardt als haar grondslag, en zich ten doel stelt te wijzen op Gods leiding in de geschiedenis van Vorstenhuis en Volk, opdat de band versterkt worde die beiden tezamen bindt. Uit volle borst werd toen door de aanwezigen gezongen: „Zij zullen het niet hebben, ons oude Nederland", enz. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd gebruik gemaakt door de heeren Colet, de Roon en Spierings. Eerstgenoemde kon zich zoo goed als geheel vereenigen met hetgeen door den Voorzitter in diens toelichting over grondslag en doel der vereeniging was gezegd. De heer Colet zeide voor zichzelf zelfs geen bezwaar te hebben om lid van deze vereeniging te zijn. Toch meende hij te moeten adviseeren om het woord „Christelijk" weg te la ten: a. omdat erl z.i. dan een deel der ge meente door zou worden uitgesloten, b.v. de Katholieken b. dat het moet worden bezien als een zuiver nationale aangelegenheid, waarbij Christelijk of on-Christelijk niet te pas komt; c. dat de mogelijkheid niet uitge sloten is, dat er dientengevolge een „niet-Christelijke" Oranjevereen. zal worden opgericht. Dhr. de Roon merkte op, dat een Oranjevereeniging oprichten voor hen die blijk geven genoeg oranjegezindheid te bezitten, niet noodig is. De groote massa moet daartoe worden bewerkt. De heer Spierings vroeg of deze ver eeniging ook iets doen zal voor de jeugd bij verjaardagen van ons Vor- 1 stenhuis. De Voorzitter, daarop antwoordend, sprak er zijn voldoening over uit, dat

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9