Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i i Wmm& fJ\ Praeadviezen. FEUILLETON S&jwvsSsa V R.S. STOKVIS ZONEN J NUMMER 25. AVOENSDAG 27 MAART 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te aènden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prfls der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bi) contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLAD 3£AA EERSTE BLAD. V STEMT ROOD! Onder bovenstaand opschrift ismen in Brabant begonnen met de ver spreiding van het eerste nummer van het Verkiezingsorgaan der S. D.A. P. Natuurlijk hebben de heeren de gevoeligheden in het Zuiden opge spoord om hun aanval met hoop op succes te kunnen leiden oa. het weggeld, een vrouw van 65 jaar die in Oosterhout na 4 jaren dienst op straat werd gezet, enz. Maar zij hebben bij de opstelling van hun strategisch verkiezingsplan een groote fout gemaakt. Wanneer een aanvalsplan geheel zonder oriënteering is opgebouwd op de vaste veronderstelling van de onkunde en domheid van den tegen stander, dan zit het krijgskundig heel zwak in elkaar. Men komt dan plots voor verrassingen en de aanval wordt gestuit. Genoemd Verkiezingsorgaan komt dit bevestigen. Verschillende artikelen veronder, stellen een groote domheid van de Katholieke en Christelijke arbeiders in Brabant. *t Meest wil de schrijver v. d. Sluis daarvan profiteeren in zijn artikel .Socialisme en Kerk". Hij komt met een wapen, datdeSD A.P. boven den Moerdijk al niet meer kan voeren om zijn ondeugdeipheid. Maar de heer v. d. S. meent dat het in 't domme Brabant nog wel dienst kan doen. Dat is een misrekening. Men oordeele zelf .Toen men aan Monseigneur Bourne R.K. bisschop in Engeland, vroeg of er geen bezwaar was, dat een katho lieke arbeider lid was van de socia listische arbeiderspartij, antwoordde Wel nee, het spreekt immers van zelf, dat de arbeiders lid zijn van de Arbeiderspartij. Vindt ge dat niet wonderlijk? In Nederland heet het een groote zonde, wanneer een Roomsche arbei der op de S.D.A.P. stemt In Engeland vindt men het vanzelf sprekend!" En verder: In Engeland bestaat geen tegen stelling tusschen christendom en socialisme. Gelooft gij lezer, dat er in Neder- land wel een tegenstelling bestaat? Allereerst geeft men hier een ver keerde interpretatie aan de woorden van Mgr. Bourne die er later op heeft gewezen dat 't strijdig is als R.K. lid te zijn van een vereeniging of organisatie die den godsdienst als privaatzaak op zijde schuift. In Engeland bestaat er weldegelijk verschil tusschen Socialisme en Christendom Maar er is nog meer. Er bestaat een essentieel verschil tusschen het socialisme (dat ook reeds hier verschillend genuanceerd is) in Nederland en de arbeiderspartijen in Engeland. Alleen reeds in den vorm, nog niet te spreken van het religieus karakter. In Londen b v. zittende leiders der arbeiderspartij met de Koninklijke familie aan tafel en betuigen zij aan het Koninklijk huis alle hulde en rechtmatige eerbetooning en zoo is er verschil op verschillend terrein. Maar wat heeft het voor nut te soreken over de onbeschaamdheid der S.D.A.P. hier te lande. We kennen de feiten. En het geloovige Brabant Iaat zich door geen roode fabeltjes lokken. WAALWIJK. Woningbouw. B. en W. brengen aan den Raad't volgende prae-advies uit De Voorzitter van ons College heeft in Uwe vergadering van 25 Januari 1929 een beschouwing gegeven om- trent de wenschelijkheid om door verdere uitbreiding van den gemeen telijken woningbouw te voorzien in de behoeite aan volkswoningen. Hij heelt er daarbij op gewezen, dat dooi de gemeente en de wonlngbouwver- eenigingen gedurende üe laatste drie jaren gemidaeld nog niet ten volle 10 woningen per jaar zijn gesticht. Deze terughoudendheid veimocht echter niet noemenswaardig de bouwlust van den particulier te prikkelen, zoodat in de behoefte aan volkswoningen niet behoorlijk werd voorzien. Wij hebben ons ten aanzien van de voorziening in deze behoefte steeds op het standpunt gesteld, dat het gemeentelijk bouwbedrijf moet aan vullen waarin het particulier initiatief tekort schiet. Uit het getal aanvragen om een gemeentewoning, waarin niet kan worden voorzien, blijkt o.m. reeds voldoende dat thans moet worden ingegrepen. Wij hebben ons beraden omtrent het aantal te bouwen woningen en de plaats waar deze zouden zijn te stich ten. Na gepleegd overleg met de Commissie voor het Woningbedrijf NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 52. „Ik weet het", sprak hij. „Ik haat dit kasteel met al het droevige wat er aan, verbonden is. Maar het was omdat ik Chris wilde zien,, dat ik hierheen kwam. Heeft ze nog over mij gespro ken, vóór zedood ging?" „Beste jongen, ze hield altijd veel van je, dat weet je. Ze wist immers alles, en vergaf veel, juist daarom, al was ze er diep bedroefd om. En ze vergat nooit den laatsten keer dat ge in huis waart." Frank Littimer zag de kamer rond en rilde op zijn beenen. Als betooverd staarde hij naar de rijk versierde tafel, waarop het glas en het porcelein nog juist zoo in scherven lag, als ware 't zooeven door een woedend dier aan gruizels geworpen. „Dat zijn geen dingen, welke men gemakkelijk vergeetsprak hij heesch. „Neen, die vergeet men nooit. Thans zou ik vader onder de oogen durven komen „Doe dat niet!" sprak Enid en sid- derde hij die gedachte. „Spreek er niet meer over. En je moeder is sindsdien ook nimmer de oude meer gewest. Van dien dag van toorn af, heeft men in j 't geheele huis, behalve dan op ons beider kamers, die van Chris en mij, j die we zelf schoon houden, niets meer aangeraakt, en is alles gebleven, zooals het toen was", en zij rilde opnieuw toen zij aan dien vreeselijken dag her innerde. En Henson, komt hier zoo dik wijls hij kan en maakt je moeder en ons het leven bitter!" „Ik geloof, dat ik hem heb laten schrikken", sprak Frank Littimer, terwijl er iets triomfeerends lag in den toon waarop hij Enid deze mede- deeling deed.. „Ik meende te merken dat hij> diep ontroerde toen ik hem ver telde dat ik van Sneck ontdekt had Enid sprong op. In haar oogen fon kelde het van onverwachte belangstel ling. t „Hebt gij ontdekt, waar van Sneck is op het oogenblik?" fluisterde zij, en zij scheen het nog bijna niet te kun nen gelooven. „Werkelijk, heb je hem gezien? Waar, Frank?" „Wel in het ziekenhuis te Brighton! Zoudt ge willen beweren dat ge er niets van weet, en dus niet ervan op de hoogte zijt, dat de man, op zoo ge heimzinnige manier in de serre van David Steel, den romanschrijver ge vonden., met een bebloeden kop en to taal bewusteloos, dezelfde is als van Sneck?" Enid was weer gaan zitten. Ze was wel verwonderd over dezen samenloop van omstandigheden, maar had toch haar zelfbeheersching weer herkregen en sprak kalm, toen zij zich weer tot Frank Littimer wendde. „Het heeft -me totaal niet gefrap peerd", zei ze. „Ik zou inderdaad ook niet weten, waarom het dit wel zou moeten hebben. Natuurlijk zou ik van daag of morgen mijnheer Steel wel hebben gezegd dat hij moest trachten den man, die in. zijn serre werd gevon den, te identificeeren, maar „Maar lieve Enid, wat vertelt ge me daar nu „Ach, niets!" antwoordde het meisje bloozend. „Dat zijn dingen waarvan ge op het oogenblik toch nog niets be grijpt, en waarvan ge voorloopig ook nog wel| niets begrijpen zult. In de bla den heb ik gelezen, dat de man een onbekende was voor mijnheer Steel. Maar weet ge wel zeker, dat het van Sneck is?" „Zoo zeker als ik hier voor je sta. Ik ben naar het ziekenhuis gegaan en heb hem met eigen oogen gezien!" „Dan behoeven we daar dus niet meer over te spreken. Maar ge hebt dom gehandeld, door het aan Reginald Henson te vertellen!" „Heelemaal niet! Dat weet hij im mers reeds lang. Maak je maar niet bezorgd. Hij is iemand die uitstekend weet te verbergen wat hij weet en zijn gevoelens zóó weet te uiten, dat ge juist het tegendeel begrijpt van wat zijn bedoeling is. Toch was hij half krankzinnig van woede toen. hij be merkte dat ik ontdekt had, dat van Sneck in het ziekenhuis lag. Ge hadt zijn gezicht eens moeten zien, Enid. zijn wij tot de conciusie gekomen, dat voorloopig in de dringëndste behoefte zai zijn voorzien door het bouwen van een 24-tal woningen, zoodat dan eens kan worden afge wacht het resultaat van de wijziging der voorwaarden waarop het parti culier bouw-initlatief woidt gesteund doorde uemeenteiijke Hypotheekbank. Omtrent de plaats is overeenstem ming verkregen tusschen de Com missie voor het Woningbedrijf en ons College en wordt aanbevolen een begin te maken met het bebouwen van het terrein, aangekocht van de Heeren Van Loon en Van Baal. Deze terreinen hebben een breedte van pl.m. 50 Meter. Gedacht is aan vankelijk aan een geveiafstand van 15 Meter, daartusschen een klinkerstraai ter breedte van 4'/2 Meter met aan weerszijden een sintelpad, vervolgens een boomenrij en tegeltrottoir ter breedte van 3'/2 Meter. Aan weers zijden van de straat zouden dan woningen kunnen worden gebouwd met een achtertuintje van 4 Meter diepte. Bij nadere overweging van dit plan hebben wij ons echter de vraag gesteld of het ook voor de toekomst van de straat niet beter zou zijn, het plan ruimer op te zetten. Door A. van den Broek werd ons nl. te koop aangeboden een perceel driesland ten Oosten van het van F. v. Loon aange kochte perceel, dat strekt van de Eerste tot de Tweede Zeine met een breedte van pl.m. 14 Meter; het is groot 0 60.10 HA en wordt aange boden voor f 3 000 De kosten van het bouwterrein zouden naar het oor spronkelijk plan bedragen f 16 25 per' M' en zouden na aankoop van het terrein van A. v. d. Broek worden verhoogd tot ongeveer f 20.— Dit 'prijsverschil heeft een zoo geringe invloed op de exploitatiekosten der woningen, dat wij meenen de geboden gelegenheid te moeten aangrijpen om het plan nog aanmerkelijk te kunnen verbeteren. Wanneer het perceel van den heer Van den Broek wordt aangekocht, Reginald Henson Littimer's zoon zweeg en staarde stom van verbazing naar de deurope ning, waarin Reginald Henson ver schenen was, gekleed voor de reis. Langzaam stapte liij de huiskamer bin nen. Zijn doodelijk bleek gelaat en de breede witte verbanden om keel en hoofd gaven aan zijn toch reeds impo sante, zwaarwichtige persoonlijkheid, nog meer statigheid. Hij stond daar in een wolk van stof, veroorzaakt door zijn slependen tred, als de booze geest van het kasteel. „Ik geloof datj ik je verrastesprak hij met zijn duivelschen glimlach. „Ik vrees óók dat ik, stil alsv het is in huis, een groot gedeelte van uw; gesprek heb moeten beluisteren. In zooverre moet ik je gelukwenscken met je bescheiden mededeelingen, Frank Littimer! Doch nu ik zie, dat ge nog zoo jong en on ervaren zijt, en niet bestand tegen de bekoring, zal ik die maar van je weg nemen, Enid, ik ga op reis". „Ik hoop, dat het heel ver en voor geruimen. tijd zal zijn, dat je bezighe den je zeer lang in beslag zullen ne men!" klonk het koele antwoord, vol bijtenden spot. „Dat zal geen van beide het geval zijn', sprak Henson geraakt. „Williams heeft me zoo juist meegedeeld, dat 't rijtuig me aan den uitgang wacht. Kom mee, vooruit!" De laatste woorden waren gericht aan het adres van Frank Littimer, op een toon van verachtend bevel. De jonge man kreeg een kleur van woede. In de oogen van Enid weer- STOKVIS PSBMAAT Ouderwetsche degelijkheid Moderne constructie Lage prijzen worden de bouwterreir en aan weers zijden 7 Meter dieper. Aldus wordt gelegenheid geboden de straat rog wat breeder te houden, zoodat de beplanting wat ruimer kan uitgroeien en het aanzien der straat wordt ver hoogd. Tegelijk zullen de terreinen achter de woningen wat ruimer wor den waardoor meer gerief woidt geboden. Wanneer de woningen worden ge bouwd fn drie blokken van 8 zou kunnen worden volstaan met een huur van f 3 60 Er is misschien ook voor te zeggen de woningen te bouwen in blokken van 2 woningen, waardoor iedere woning een vrije toegang krijgt tot het achterterrein wat door de huurders zeer op prijs wordt gesteld. De bouw- en grondkosten worden daardoor echter hooger, zoodatjioodlg zou zijn een huur van f 3 75 zooals uit de hierbiigevoegde exploitatie begrooting blijkt. Het ligt in de bedoeling voorloopig lichtte het. „Als mijn neef verkiest hier te blij ven", sprak zij, „waarom zou „Hij gaat met mij mee!" onderbrak hij haar ongeduldig en heesch. „Hebt ge me begrepen? Met mij en met nie mand anders! En al zou ik hem of jou, m'n brave juffrouw - mee willen sleepen tot aan het uiteinde der we reld, of naar de hel, dan zoudt ge heb ben mee te gaan! En nu, kom mee, vooraleer ik je dwingen moet Enid sloeg met van woede gebalde vuisten en verontwaardigd gelaat gade hoe Frank Littimer het huis uitsloop, gevolgd door Reginald Henson, die liep tusschen zijn slachtoffer en Willi ams. Totdat ze het tuinhek gepasseerd waren en de grommende bedreigingen der hier en daar rondsnuffelende bloedhonden waren uitgestorven sprak Reginald Henson. geen woord. „We gaan naar kasteel Littimer", sprak hij dan. opeens zonder inleiding. „O, neen!" smeekte Frank Littimer, „niet daarheen, Henson! Ik zou er ik zou er niet heen kunnen gaan, niet durven i Henson wees naar het rijtuig. „Naar kasteel Littimer of het kost je je leven bulderde hij den angsti- gen jongeman toe! „En dat laatste verkiest ge tocli zeker nog niet! Stijg in, asjeblieft en geen grapjes Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwgfcsclie en Lanptraatsehe Courant (Ü6Z6 1 MM „DB BOBO VAN HBT ZUIDBN". ././'VN AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN V

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1