Pullis-Menu's Vullemelkbraod. Doorzitten Indien Uwe kinderen niet genoeg eten, probeer het dan eens met Extra kwaliteit. HOOGE VOEDINGS WAARDE. Onder voortdurende strenge CONTROLE. Waalwijk behoort tot die uitverko ren plaatsen ten plattelande. In de Mr. van Coothstraat b.v. komt de eerste post ongeveer altijd om streeks tien uur 't Is toch nogal erg middeleeuwscb. Volksmatiné. Oudergewoonte geeft de Liedertafel „Oefening en Vermaak" op 2en Paaschdag een volksmatir.é in „Musis". Het programma luidt als volgt: 1 Het Orgel (met kinderstemmen) Ril'é 2 Les Martyrs aux Arène Rillé 3 F. ühlingsnetz Goldmark. 4 Landerkénr ung Giieg. 5 An der schonen blauwen Donau Strauss. Chr Onderwijzers en Onderwijzeressen. Zaterdag 23 Maart j.l werd alhier een vergadering gehoudtn van per- soneelen van Chr. scholen uit de om geving. De leiding van deze bijeen komst berustte bij den heer Van Kempen, Hoofd der Chr. School alhier, die alle aanwezigen hartelijk welkom heette, speciaal den heer A. de Jong uit den Haag, Directeur van het Bureau der Ver. van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Ned. en Overz. Bezltt. Besloten werd, waar tot nog toe alle band ontbrak, over te gaan tot de stichting van een afdeeling „de Langstraat en Omgeving" van boven genoemde vereeniging Alle aanwezi gen traden als lid toe. Na bespreking van een concept reglement werden tot bestuursleden gekozen de heeren van Kempen, Dub belman en Jaarsema, resp. te Waal wijk. Kaatsheuvel (Loonschendijk) en Waspik. Bouwterrein Naar wij vernemen wordt door de" Edelachtb. heer J. v. d. S'een, Wet houder van Dussen, 22 Meter bouw terrein aangevraagd in de Baardwijk sche Steeg alhier, om daarop een villa te bouwen, die hij zelf zal gaan bewonen. Gemeentelijke Teekenschool. Donderdagavond ten 7 uur had de sluiting van den cursus 1928 1929 der GemeentelijkeTeekenschool plaats tegelijk met de prijsuitdeeling over dezen cursus. Tegenwoordig waren van de Teeken schoolcommissie de heeren v lersel, v. Liempt en Tielen, en van de com missie van toezicht M. O. de heer Wiesman. De voorzitter der commissie, de burgemeester, was afwezig alsmede het lid de heer A. de Graaff. De heer van Liempt deelt mee dat de burgemeester, voorzitter der com missie, verhinderd is als naar gewoonte den cursus te sluiten en dat deze taak thans op hem rust. Hij doet dit met genoegen, omdat hij zich nog zoo gaarne den tijd herinnert dat hij hier zelf als leerling zat, en dat hij tot de conclusie is gekomen, dat deze school voor iedereen van groot nut is, omdat zij den blik verruimt, om van vele schoone zaken beter te kun nen genieten. Niet alleen om deze herinnering, maar nog meer omdat hij zoo innig overtuigd is van het buitengewone nut van vakonderwijs, althans een voornaam deel daarvan wathetteeke nen toch is. Als het hier geleerde goed in practijk wordt gebracht, zult u daarvan in uw later leven de beste resultaten ondervinden en ervaren dat deze school is gesticht tot uw belang, uw heil en uw welzijn. Besteedt gij uw tijd niet nuttig, dan zijn de groote kosten weggegooid. Op uw leeftijd overweegt men dat nog zoo niet, maar neemt het van ouderen aan, dat zoo ge niet geprofiteert ge niet zult sla gen en krukken zult blijven. Neem al de lessen ter harte, dan zult ge er u goed doorheen slaan en een goede positie kunnen verwerven. Weest daarom arbeidzaam, dan zult ge tot uwe laatste levensdagen de vruchten er van plukken. Speciaal aan degenen die een eind diploma behalen, zegt hijpast het geleerde toe in de practijk, maar wordt bescheiden, ordelijk en ijverig, dan zal dit diploma in uw verder vakleven ten dienste zijn. De heer van Liempt wijdt nog een hartelijk woord aan de nagedachtenis van den heer Pasman die hij noemde een man van capaciteit, groot van gaven, groot van hart, en had nog gelegenheid te wijzen op het prachtige diploma, ontworpen door den leeraar, de heer Lebbers. Hij noemde dit een bewijs van de richting welke deze school uitgaat, van 't mooie en schoone wat hier door directeur en leeraren voor 't vakkundige wordt gedoceerd, een specium van de hoogte waarop onze school staat. Hij deelde daarna de volgende prijzen uit: Behaalde prijzen cursus 1928 1929 le klas. Eerste prijs Godefridus de Bont Tweede prijs Marinus Kogels Derde prijs. Willem Trimbach Diploma Jan van Delft. 2e klas afd. Bouwkunde "Eerste prijs Johan van Heesch Derde prijs Cornell's van Veldhoven 3e klas afd. Bouwkunde Eerste prijs Adrianus Luijpen Tweede prijs Theodorus Lommers Derde prijs Jan den Teuling 4e klas afd. Bouwkunde Eerste piijs Adrianus v. d. Ven Tweede prijs jos de Bont Tweede prijs Martinus Alewijn Diploma Goosen Kooijmans Diploma Abram Konings 5e klas afd. Bouwkunde Tweede prijs Hubertus Werther Diploma Marinus Bruurmijn 2e klas Handteekenen Eerste prijs Mathieu Schapendonk Tweede prijs Antoon Gloudemans Diploma Willem v. d Steen. 3e klas Eerste prijs Jan Venrey Tweede prijs Gerard van Someren Tweede prijs*Johan Klerx Diploma Jan Vesters Jz Antoon Duquesnoy. Christ Aarts. Norberlus de Wit. 4e klas Diploma Cornelis Adriaansen Piet de Groot 5e klas Eerste prijs Nico van Dongen. 5e klas Einddiploma. Henricus de Bont, Nleuwkuik Marinus Bruurmijn, Orunen Martinus |acobs, Waalwijk Willem Verhagen Waalwijk Hubertus Werther, Waspik Machiel Verhagen, Capelle Nico van Dongen, Waalwijk Albertus van Zeist, Sprang. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in de gemeente Waalwijk Verslag over den to stand van het L O. in 1928 Ter voldoening aan art. 184 van de L. O wet 1920 heeft de Commissie van Toezicht op het L. O. de eer U het verslag aan te bieden over den toestand van het Lager Onderwijs in Uwe gemeente in 1928. De Commissie. De Commissie bestaat uit de hee ren G. J. de Vries, Voorzitter, A. Froklage, Secretaris. J. L v. Kempen, P. H. Broos, C. Willox, J. Tielen en A. van Gent. De heeren v. Kempen en Witlox traden op 1 Jan. periodiek af en werden herkozen. Scholen onderwijzers, leerlingen enz. De Commissie heeft een lijst samen gesteld, waarop het voornaamste wat hierop betrekking heeft,overzichtelijk staat vermeld. Opmerkingen. Uit dit overzicht blijkt, dat de scho len voor gewoon lager onderwijs in deze gemeente worden bezocht door 1463 schoolgaande kinderen 751 jon gens en 712 meisjes, a v. over de verschillende scholen verdeeld: R.K. Scholen 1262 leerlingen, 642 jongens, 620 meisjes. Chr School 101 leerlingen, 51 jon gens 50 meisjes Openbare Lagere School 100 leer lingen, 58 jongens 42 meisjes Voor het eerst is hierbij gevoegd een overzicht van de bestemming der niet meer leerplichtige leerlingen, die de school hebben veriaten. Daar in den loop van het jaar 1928 de zeven jarige leerverplichting is ingevoerd, Is het aantal dezer leerlingen niet nor maal. De Commissie verheugt er zich over dat 't percentage ongeoorloofd school, verzuim in deze gemeente zeer ge ring is. De Commissie werd uitgenoodigd bij de opening van de St Antonius school In de St Crispijnstraat op 17 Nov. j.l. tegenwoordig te zijn, aan welke ultnoodiging de meerderheid der Commissie gaarne gevolg gaf. Bij die gelegenheid overtuigde zij zich van de eenvoudige en doelmatige inrichting van dit gebouw, waaruit wederom blijkt, dat het onderwijs op de daadwerkelijke belangstelling van het Gemeentebestuur mag rekenen. Bij het bezoek van enkele leden der Commissie aan de lagere scholen over tuigden zij zich, dat het onderwijs in deze gemeente op hoog peil staat en dat onderwijzers en onderwijzeressen met ambitie hun taak vervullen. Het komt derCommissie gewenscht voor, dat btj het tegenwoordige drukke verkeer, vooral met trams eri auto's, bij de scholen waarschuwingsborden geplaatst worden, opdat de bestuur ders dier voertuigen op de scholen opmerkzaam gemaakt worden en zoo de veiligheid van hetschoolkind worde bevorderd Onder een auto. Doordat de ketting van 't rijwiel liep, kwam het 13—jarig zoonjjevan de familie Duquesnt y, Donderdag namiddag op aen huek van de Be soijenschestraat onverhoeds voor een naderende auto van den heer v. B Uitwijken of remmen was niet meer mogelijk. De jongen kwam onderden auto en werd overreden. Natuurlijk gaf dit een heeie consternatie en was de bestuurder zeer ontdaan. Hij stopte onmiddellijk en bracht het bewuste- looze jongetje met zijn auto naar dr. Langemeijer. Gelukkig kon de dokter constateeren dat geen enkel lichaamsdeel gebroken was en het ongeluk zich bepaalde tot verwon dingen aan 't hoofd en aangezicht Zijn toestand geeft geen reden tot ernstige bezorgdheid. DRUNEN. Dinsdagavond om 7 uur hield de Coöperatieve Eerste Lang straatsche Sioomzuivelfabriek haar gewone jaarvergadering in de zaal der Jongens Congregatie. De Voorzitter heette allen welkom en opende deze bijeenkomst met den gebruikelijken groet. Uit het verslag bleek dat in 1928 15 nieuwe leden tot de vereeniging zijn toegetreden. Door eindiging van bedrijf en sterfgevallen gingen 14 leden. Het ledental bedraagt thans 482. De melkaanvoer is 5151542 K G een vermeerdering van 361065 K G. Het vetgehalte is 3.199 pCt. Per 100 K G melk is gemiddeld betaald f 7 47'/a "tel bijschrijving ledenkapi taal f7,527a per 1 pCt. vet f2 35,2. Voor ondermelk aan de fabriek gela- ten is bovendien betaald f31509,48. Van de geleverde melk is 85 pCt. ondermelk teruggegeven of verkocht tot voordeel der leveranciers. De bo- terproductie bedroeg 167370'/2KG Geplaatst in detail 78070'/2 K G. Verkocht aan de botermijn van de „C iöp. Zuivel-exportvereeniging Bra bant" te Breda 89300 K G De ge maakte prijs is gemiddeld f2 16Va- Detailprijs f 2.25, mljnprijs f 2 09, netto f2 06 per K G. Lasten en baten sluiten met een gelijk bedrag van f461899 90 De ba lans sluit met een bedrag van f64104 54 't Passief iedenkapitaal bedraagt f32829,12. Daar voor den velen melkaanvoer de fabriek te klein is, of om voor andere doeleinden de melk te verwerken, werd besloten de fabriek te vergroo ten, waarmee spoedig kan worden begonnen. Bij den driejarigen cursus op de K. T. Ambachtsschool te 's Bosch, behaalden onze dorpsgenooten F. v. Delft, timmerman, A. Kuipers, elec- triciën, C. v Esch en M. Elshout, machine bankwerkers, met lof hun einddiploma. Bij de aanbesteding voor hel bouwen van een burgerwoonhuis voor rekening van A. v. d. Leur, werd in geschreven als volgtGebr. Jehoel, Drunen f4685; L Kooien, Nieuwkuik f4500; H. Jehoel, Drunen f4435; J Blankers, Nieuwkuik f4400; G de Bont, Nieuwkuik f4360; Corstjensen v. Bokhoven, Haarsteeg f4337 L. v Oers, Drunen f4225. Gunning volgens bestek. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van P. Veldman, is op gedragen aan Jos. v. Iersel Meixs. Vanwege de Harmonie der Jon- genscongreeatie zal dit jaar op Zondag 12 Mei een groot Festival worden gegeven waarvoor vele gezelschappen worden uitgenoodigd. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). Tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier is benoemd mej. Gel derblom te Maassluis en tot onder wijzer de heer Sterrenburg fe Nij megen. A.s. Zondag des namiddags twee uur hoopt in de Ned. Herv. kerk al hier op te tieden üs. Bulkenstein van 's-Gravenmoer. Woensdag j 1. had mej. T.alhier het ongeluk zich met een beitel zo - danig in haar knie te hakken dat zij een diepe wonde bekwam. Genees kundige hulp van Dr. Waerdenburgh alhier moest worden ingetotptn, die de wonden gehecht heeft. De 16 jarige M Z kwam dezer dagen in botsing met een wielrijder, waardoor zij kwam te vallen en enkele verwondingen aan het hooid bekwam, terwijl haar fi.ts vernield werd. Dinsdagavond hield de Her vormde |ongelingsverer nigmg op Geref. grondslag haar 24e jaarverga dering in de zaal van den Cnr. Volks bond. Toen om half 8 de voorzitter de heer Adr. Janson op gebruikelijke wijze opende was de zaai tot in alle hoeken gevuld. De voorzitter heet allen welkom, inzonderheid de verschillende afgevaardigden en wijst er op hoe het in dezen tijd een eisch is dat ook van christelijke zijde gewerkt wordt en het aangenaam ts, ai is er verschil in optreden, dat toch alle medewer ken aan het doelde eere Gods. Hierna volgden notulen vorige jaarvergadering, jaarverslag secretaris, jaarverslap penningmeester, ontvang sten f 175 05 uitgaven f 131.44, saldo f 43.61 en jaarverslag bibliothecaris. Antoon Janson leverde een onder werp „Twtëerlei offer", P. Heijsteen onderwerp „Eigenbtiang" enP. Nieu- wenhuizen een onderwerp „Persoon lijkheid en Gemeenschap". Deze on derwerpen waren keurig verzorgd De afgevaardigden van de Hervormd» Zusterverenigingen, van de Geref Jongellngsvereeniglrg. van Patrimo nium, van de A. R Kiesvereniging en van den Chr. Besturenbondbrach ten de beste wenschen over, waar voor de voorzitter hartelijk dankte. Een twintigtal voordrachten in ernsi en luim wisselden elkaar af terwij enkele dames er voorzorgden dat ook de inwendige mensch niet werd ver gelen. Omtrent middernacht sloot de voorzitter onder dankzegging deze goed geslaagde vergadering. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des na middags half drie en Maandag d.a.v. des voormiddags half tien op te treden Ds. A. v, Willigen. Onze vroegere dorpsgenoot L. Sterrenburg Pz., thans te Nijmegen, is benoemd tot onderwijzer bij het Bijzonder Onderwijs te Veenendaal, Tot voorzitter, secretaris en penningmeester der Chr. Oranjever- eeniging „Het Drievoudig Snoer" zijn gekozen de heeren K. Alblas, J. Hos- pers en J. Vos. Naar wij vernemen zal 't wijk- gebouw met verpleegsterswoning van de afd. Sprang-Capelle van 't Groene Kruis in deze gemeente verrijzen. Bereids is voor dit doel indeNieuw- straat alhier een perceel grond aan gekocht. De arbeider telegrafist J. Raben, werkzaam op het station alhier, wordt overgeplaatst naar Gennep. A.s. Zondag des namiddags twee uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Jonkers uit Waspik. WASPIK. De processie van Waspik en omstreken naar Scherpenheuvel zal dit jaar worden gehouden op 15 en 16 Mei. De harmonie „Volksvlijt er Volksvermaak" alhier is uitgenoodigd tot deelname aan den boottocht bij de feesten van „Schuttevaer" te Geertruidenberg op 15 Mei a.s. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Bijzondere jongensschool alhier is benoemd de heer M. G. Lukassen uit Velp (N. B Op Dinsdag 23 en Vrijdag 26 April telkens van des voormiddag» half elf tot des namiddags half een en des namiddags van 2—5 zal in de voormalige openbare school gele genheid worden gegeven tot het in ontvangst nemen der weggeldkaarten. Gistermiddag geraakte voor hei hotel van den heer van lersel de auto van den heer S. uit Breda in brand. De zoo goed als nieuwe wagen merk „Opel" werd geheel vernield. RAAMSDONKSVEER. Zondag treedt om half tien in de Dorpsche kerken om 2 uur in de Veersche kerk voor de Herv. Gem. op ds. Ewoldt. Ds de Vries treedt om half tien op in de Oer. kerk; om drie uur aldaar lees dienst. Met goed gevolg liep van stapel van de werf der N V Scheepsbouw- werven v/h F', en A Ruy'enberg het stalen sleepschip Julia (Kemper) ge bouwd voor Belgischp rekening groot c.a. 600 ton, afm. 50.00 bij 6 60 M. buitenw bij 2.45. Zondag 7 April geeft de R.K. Toonetlvereenigirg Kunsi na Aibtid haar laatste winter uitvoering MADE. Op Zondag 31 dezer zal ds. Sleenhuizen om 10 uur voorgaan in de Ned Herv. Kerk alhier. Op 2en Paaschdag zal ds Steen- huizen in de Ned. Herv. kerk alhier den dienst leiden. in de woning van C. Llglvoet alhier brax brand uil Gorcijnen, een wiegenkleed en beddengoed werden een prooi der vlammen. Hoewel de zoldering reeds aangetast werd, was men den brand spoedig meester enis de schade gering, Bij onderhandsche aanbesledfrg is aan Joh. Smits, aannemer alhier opgedragen het schilderwerk aan de nieuwe school le Kaatsheuvel voor f I5i0. Doorzitten bij wlelrijden verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUFOL PAASCHGEBRUIKE X. IX NEDERLAND, In het Oostelijk deel vaii ons land zijn nog eigenaardige Paaschgebrui- ken in zwang. De Paaschviiren zijn er nog vrij algemeen. In enkele steden zamelt men gelden in voor den verkoop van groote teertonnen, welke op een staak geplaatst, op Paaschavond bui ten de kom der gemeente in brand, worden gestoken. Op liet platteland brandt men groote houtvuren, waar toe alle bewoners bun deel leverden. Tijdens bet verbranden komen de om wonenden bij bet vuur samen en zin gen er Paascbliederen. Ook bet;.„eiertikken" is hier en daar ook in Z.-Limburg nog onder volwassenen en kinderen in zwang. En het eiereten op de Paaschdagen is nog zoo goed als algemeen. Menig platte lander weet twintig en meer eitjes per maaltijd naar binnen te werken, tenminste in tijden dat de eieren min der duur zijn dan thans. Tegen Paschen ontvangen vele dorps onderwijzers van liun leerlingen Paaseheieren ten geschenke. Menig onderwijzer wordt met een 600 a 700 eieren verrast, waarvoor de „dankbare, leerlingen", zeer tot bun schik, ge kleurde griffels en prenten ontvangen. Ook de pastoor wordt natuurlijk niet" vergeten. Op het platteland worden den •eer sten Paaschdag de akkers besproeid met water dat op Paaschzaterdag in de Katholieke Kerken wordt gewijd, om vruchtbaarheid over de akkers te verkrijgen. Van liet Paasclivuur, op dienzelfden Zaterdagmorgen in of bij de kerken gebrand, nemen velen een boutje, 0111 dit in de schoorsteen te plaatsen, als voorbehoedmiddel tegen bet inslaan van den bliksem. IN DUITSCHLAND. In Lügde, een klein stadje- in Pyr- mont, bestaat sinds jaar en dag- de ge woonte om liet Paasclivuur te vervan gen door groote brandende wielen van den hooggelegen burcht langs den bergweg omlaag te laten rollen. Den avond van den lsten Paaschdag beeft dat plaats en liet moet een prach tig gezicht ziju om ze, als rollende brandstapels door de duisternis te zien voortbewegen. De wielen zijn door spaken in vier vakken verdeeld, door de naaf steekt men een dennentak, terwijl de vier vakken worden opgevuld met stroo, en rijshout. Dan worden de wie len met een licht brandbare stof over goten. De honderden vonkende stroo- wisscben maken dan, dat de berg er uit ziet uls bezaaid met dwaallichtjes. Als bet wel beneden en doodgeloo- pen is, gaan de kinderen gauw het vuur blusschen om de wielen te spa ren. Toch moeten er ongeveer om do zes jaar nieuwe gemaakt worden. Ziju ze mooi omlaag gekomen, dan belooft dat, volgens het volksgeloof, een goed jaar; gelukkig degene op wiens akker een wiel blijft liggen, want bij vooral kan op een prachtigen oogst rekenen. IN RUSLAND. In Rusland komen reeds met bet krieken van den dag den len Paasch- morgen de dienstboden hunnen mees ters geluk wenschen. Zij overhandigen daarbij bontgekleurde eieren, onder 't spreken van 'de woorden„Christos woskres (Christus is opgestaan). Met de wisseling dezer woorden begroeten alle Russen elkaar op straat en ieder bezoeker spreekt ze uit bij bet binnen treden eener woning. Ontmoeten twee bekenden elkander, dan gaan deze- woorden vergezeld van den broederkus die niet alleen vrienden van elkander, ook de dienaar van den heer, de ge ringere van den voorname ontvangen, en welke door niemand geweigerd worden. (Dat alles zal nu wel niet meer gebeuren. Red.). IE S

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 10