BE ECHO MH HET IOIDEK GEMEENTERAAD. No. 26. Zaterdag 30 Mrt. '29, 52e Jrg. TWEEDE BLAD. WAALWIJK. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagavond ten Raadhuize, onder voorzitterschap van den Edelachtb. lieer Burgemeester Moonen. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering- werden onveranderd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: a. Verslag van de Commissie van Toezicht op 't Lager Onderwijs. b. Bericht van N. Hoeben, dat be noeming tot Marktmeester wordt aanvaard. c. Ooedgekeurde raadsbesluiten tot verkoop van bouwterrein aan de heeren de Brouwer, van Mierlo, Dupont en van Heeswijk. d. Goedgekeurd besluit, tot wijziging van de begrooting 1928. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. e. Verzoek van P. Treffers tot ver koop van bouwterrein aan de Mr. van Coothstraat. (Zie prae-advies vorig nummer). Het verzoek werd conform voorstel B. en W. ingewilligd. f. Alsvoor van C. J. van den Hoven te- Drunen tot verkoop van bouw terrein aan de Baardwijksche Steeg. Rox. Is het de bedoeling om aan v. d. Hoven op dezelfde voorwaarden te verkoopen als de andere grond aan de Baardwijksche Steeg? Voorzitter. Ja. De Raad ging met het voorstel ac- coord. g. Dankbetuiging van den Raad dei- gemeente Eet hen voor de bijdrage in de kosten van wegverbetering. h. Dankbetuiging van de leiders van den' Bijz. Vrij willigen Landstorm voor de verhooging van 't subsidie. De onder g. en h. genoemde stukken werden voor kennisgeving aangenomen. i. Voorstel van den lieer van der Waerden tot. wijziging van de Verordening op de Gem. Inkom stenbelasting. Voorz. B. en W. hebben nog geen tijd gehad om dit voorstel te bestndee- rén en ik zou den Raad in overweging- willen geven dit punt om advies te stellen in handen van B. en W. v. d. Waerden. Komt het dan in de eerstvolgende vergadering aan de orde? Voorz. Dat. is onze bedoeling, v. d. Waerden. Ik vraag het met het -oog hierop, wanneer het voorstel mocht worden aangenomen, dat hef dan niet te laat is voor het volgend belasting jaar. Voorz. In de.volgende zitting komt 't in behandeling. v. d. Waerden. Dank U. 2. Voorstel tot wijziging der Po litieverordening. Voorz. 't Is een formeele wijziging, die moet aansluiten bij de wet. Rox. In art. 30 staat niets vermeld van dijkenwelke dijken, worden eigen lijk bedoeld? Voorz. Alle dijken. Ik vermoed ech ter dat U niet de laatste wijziging van de verordening hebt aangebracht. Dat hebben wij moeten doen op ver zoek van Ged. Staten en betreft voor namelijk het tegenhouden van 't van gen van mollen. Waneer ze op een dijk aan het mollenvangen zijn, steken ze groote gaten in den dijk en dat levert een gevaar op. In de Avet staat al dat het verboden is vanaf 1 April tot 1 November in weilanden te zitten, te liggen of te loopen. Rox. Maar de Winterdijk is bij zo merdag voor vele schoenmakers een toevlucht om uit te rusten. Voorz. Ja, dat is altijd zoo geweest. Rox. En zal het dan nu bij deze wijzi ging verboden worden? Voorz. Als er jonge meiden en jon gens liggen, zal de politie er wel op afkomen, maar het zal geen bezwaar zijn als een schoenmaker daar ligt uit te rusten. Hierna ging men z.h.s. met het voor stel accoord. 3. Voorstel tot wijziging der Ver ordening op hetschoolgeld voor de Teekensehool. Pullens. Uit Uwe Memorie van Toe lichting blijkt, dat de Minister het met kennisname van uw schrijven d.d. 22 Uwe zienswijze niet eens is en hij na Febr. een verhooging van het school geld toch gewenscht acht. Wannéér w ij hierin moeten zien een. advies van den Minister, dan ben ik van meening, dat hierop niet mag wor den ingegaan. M,i. stellen wij ons door aanneming van de verhoogde school geldverordening, die ruim 40% be draagt, bloot aan een gevaar, zoo niet van liet verdwijnen van dezen cursus, dan toch aan liet, zeer slecht bezoeken hiervan. Hiervan is dan tevens het gevolg een groote daling van het ont wikkelingspeil der bevolking van Waalwijk en de omliggende plaatsen, wat m.i. moet voorkomen worden Moeten wij echter liet verlangen van den Minister beschouwen als een drang waaraan wij ons niet kunnen onttrek ken, dan moet er m.i. een krachtige actie uitgaan van den Raad, 0111 als nog bij den Minister gedaan te krij gen van die verplichting ontheven te worden. Timmermans. Ik ben het eens met den heer Pullens, als het schoolgeld wordt opgevoerd, zal liet voor veel jongelui een beletsel worden om de school te bezoeken, 't Wordt vooral bezwarend voor die gezinnen waarvan meerdere kinderen den cursus volgen.. De Teekensehool is in den loop dei- jaren zeer vooruitgegaan. Er is groote belangstelling voor- onze school, ook buiten onze gemeente, wat vooral het groot aantal leerlingen bewijst. De school heeft in wijden omtrek een goe den naam gekregen en het, werk dat we jaarlijks op de tèntoonstelling kunnen zien, mag er werkelijk zijn. Ik zou 't dan ook zeer betreuren als hierop door den Minister een rem werd gezet.. Dat zou nadeelige gevolgen hebben en om die te voorkomen ben ik er voor om de bestaande regeling te handhaven. v. Schijndel. Wat hier door de hee ren Pullens en Timmermans is gezegd over de Teekensehool, daarmee ga ik volkomen accoord. Voorz. De heeren moeten dit goed begrijpen, de Minister is natuurlijk te beleefd om te zeggen, je moet het zoo doen. Maar hij heeft tenslotte toch al les in handen. Als we zijn advies niet opvolgen, zou hij de Rijksbijdrage kun nen intrekken. Timmermans. Ik geloof niet, dat we ons daarvoor erg bang behoeven te maken. Hij zal zich eerst nog wel eens bedenken alvorens een belangrijke cursus in deze industriestreek stop te zetten. Daarvoor ben ik niet bang. Voorz. Ik ook niet, maar het gaat er hier om, om de wijste partij te kiezen. Ik geloof trouwens niet dat het voor gestelde tarief op het schoolbezoek van invloed zal zijn. Er zijn maar weinig leerlingen op de teekensehool wier ouders een inkomen hebben boven de 3000.—. 't Schoolgeld zal niet noe menswaardig stijgen en daarom heb ik geen- vrees dat liet aantal leerlingen zou dalen. Pullens. Maar in Uw brief aan den Minister zegt U toch wel dat een ver hooging van schoolgeld nadeelige in vloed zal hebben op het schoolbezoek. Verder zegt U, dat men op de regeling zal terugkomen als zulks noodig mocht blijken. U geeft dus zelf aan, dat die mogelijkheid bestaat. Wanneer we de regeling van den Minister aanvaarden en het aantal leerlingen zal terug loo pen, dan komt de school in verval en zal het veel moeite kosten om ze weer op het oude peil terug' te brengen. Ik ben er dan ook sterk voor om de oude schoolgeldregeling ongewijzigd te hand haven. v. d. Waerden. Is er nog niet een middenweg? Het bezwaar van den. heer Timmermans bij het schoolbezoek van 2 of meer kinderen uit één gezin, zou wel te ondervangen, zijn, door aan den Minister te vragen in zoo'n geval de gewone rijksregeling toe tg passen. Op de Vakschool geldt dit ook. Indien twee kinderen oit één gezin, de school bezoeken, behoeft mén voor het 2de kind maar de helft, te betalen. Voorz. De opbrengst van de Teeken sehool is van dien aard, dat het ons niet. kan verwonderen dat de Minister op middelen zint om de middelen van inkomsten te' verhoogen. Maar wat de Minister beoogt, zal hij niet in die mate bereiken. Bij, aanneming van dit nieuwe tarief stijgen de schoolgelden, slechts onbe duidend. En zooals ik zei, wordt de school niet bezocht door leerlingen waar men hooge gezinsinkomsten heeft. Timmermans. Maar er zijn er toch genoeg van 40 en hooger. Voorz. Dat is echter nog niet het belastbaar inkomen v. Schijndel. Zoolang de school be staat heeft ze bijna glk jaar aan leer lingen toegenomen. Nu gaat alles goed en de resultaten zijn schitterend, waar om moeten we daaraan veranderen? Ik ben er niet. voor om het tarief te verhoogen. men zal dan Veel leerlingen verhinderen de school te bezoeken. v. d. Geld. Bij de nieuwe regeling is het gezinsinkomen als basis genomen, terwijl bij hef oude tarief het belast baar inkomen geldt. De verhooging zou dus nogal aanmerkelijk zijn. Voorz. Het belastbaar inkomen en het gezinsinkomen dekken hier elkaar. Natuurlijk wordt, het schoolgeld gehe ven mrar het belastbare inkomen. Van het gezinsinkomen wordt dus eerst 't bedrag voor noodzakelijk levensonder houd afgetrokken. v. Loon. U zegt, dat we door de Rijksbijdrage gebonden zijn aan het advies van den Minister, maar wat be reiken we, als we tegen stemmen?. Voorz. Niets, vermoed ik. Anders zouden we niet met flit voorstel ge komen zijn. v. Loon. Volgens U is het practisch effect niet hoog? Voorz. Neen. Smolders. Dhr. v. d. Geld heeft er al juist op gewezen, maar bij aanneming- van de nieuwe tarieven mogen we wel degelijk bepalen om het belastbaar in komen als basis te handhaven. Voorz. Dat is ook de bedoeling, v. Schijndel. De Minister! dwingt ons toch niet om het nieuwe tarief aan te nemen. Hij wil ons toch eerst polsen, hóe wij er over denken. Voorz. Dat heeft hij al bij het Dag. Bestuur gedaan. v. Schijndel. Maar U brengt het nu in den. Raad, dus komt U ons polsen. Voorz. Ik pols niet. v. Schijndel. Jawel. o Voorz. U begrijpt het niet goed. v. Schijndel. Maar als u ons niet wil polsen, waarom brengt U het dan in den Raad? Voorz. De Minister heeft ons ge- polsd en daarop hebben B. en W. aan hem geschreven, dat wij zijn zienswijze niet kunnen deelen. v. Schijndel. U vraagt onze meening en wij gaan niet accoord met den Mi nister, dus komen we met B. en W. op hetzelfde neer. Pulles. Het komt mij gewenscht voor om in deze den Raad te laten, beslis sen. Met de uitspraak van den Raad krijgen we het oordeel van de gemeen te en als we dat onder de aandacht van den Minister brengen, zal het toch 1' wel invloed hebben. Voorz. Wij willen liet den Raad ook laten uitmaken. v. d. Waerden. Maar hoe gaat het nu als meer kinderen uit één gezin de school bezoeken?. Voorz. We kunnen daarvoor aan den Minister aftrek vragen. v. d. Waerden. Dan hebben we meer kans op een gunstige beschikking, om dat deze bepalingen reeds bij alle Rijksinstellingen, bestaan. En me dunkt de Minister voor de Teeken school toch geen uitzondering zal ma ken. .Voorz. Ik zal nu liet. voorstel van B. eu W. in omvraag brengen. Dit wordt verworpen met 94 st. Voor stemden de leden Verwiel, Smolders, Eibers en v. d. Waerden. 4. Voorstel tot wijziging de1! sala risregeling voor den directeur van het slachthuis. v. d. Waerden. Ik had niet voldoen de tijd om de stukken in le zien. Kunt U ook zeggen, waarop deze wijziging neerkomt? Voorzitter. Er was verzuimd in de salarisregeling op te nemen! dat hij kindertoeslag krijgt, zooals dat bij al Ie gemeenteambtenaren is geregeld. Wordt met algem. stemmen aange nomen. 5. Voorstel tot verkaveling van 't bouwte'rrejn aan de westzijde van de Mr. van Coothstraat. Wordt goedgekeurd zooals door B. en W. voorgesteld en in ons blad reeds is medegedeeld. 6. Voorstel tot wijziging der veror dening op de Hypotheekbank (termijn luiurkoopwoningen) Ook dit voorstel van B. en W. werd reeds eerder in ons blad opgenomen; met algemeene stemmen wérd het aangenomen. 7. Voorstel tot het verleenen van Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Beste Jongelui. Volgens afspraak beginnen we van daag met een nieuw vervoigverhaalije onder den titel „Rustig leven bovenal Het is een aardige vertelling uit de muizenwereld, welke jullie zeker met belangstelling zult volgen. Van verschillende zijden is mij ge vraagd weer een sprookje te schrijven. Of ik 't gedaan heb? Neen, ja nu weet je 't nog niet hé? Wel, ik ben begonnen met een reeks lente- en zomersprookjes te schrijven, speciaal voor ons jeugdhoekje.. En daarmee zullen we binnenkort een begin maken. Natuurlijk plaatsen we daar tusschen door ook andere ver haaltjes. Van Piet, Alexander, Paul Lily e. a. kreeg Ik bericht, dat ze na Paschen iets moois zouden zenden voor m'n vriendjes, We hebben dus nog wat in 't vet. Maar jullie moeten ook medewerken. Het is niet voldoende.dat je Zaterdags of Zondags ons hoekje leest en een raadsel oplost. Ik heb daarover al eens meer gesproken. Je moet dr eens aan beginnen een opstel te schrijven voor ons jeugd hoekje. Dat is toch niet zoo moeilijk, 't Is een kwestie van eventjes willen aanpakken en dan gaat 't verder van zelf. Je hebt er niet alleen zelf ge noegen van, maar je doet er ook een grooten lezerskring plezier mee. Ik verwacht binnenkort ook een bijdrage van vriend Cupido Die heeft nog wel pijlen op zijn boog. maar wil ze schijnbaar nog niet afschieten. Of heb ik 't mis Cupido? Beste jongens en meisjes, zoowel de groote als de kleinen, iracht je eens goed te doordringen van het groote blijde feest van Paschen, dat we morgen gaan vieren Je weet, dat we morgen herdenken de verrijzenis van Christus. O L. Heer stond levend uit 't graf op en triompheeiöe over den dood. Dat is een groot wonder. Straks luiden de blijde Paaschklokken en dan moeten wij het Paaschfeest vieren met een rein hart. We zien buiten, hoe de natuur zich gaat vernieuwen De boomen en heesters zwellen en straks schiet het eerste frissche groen uit. Maar ook wij moeten ons nu ver nieuwen. We moeten het oude zonde kleed afleggen en ons stellen in het groote licht van Christus'opstanding. Dat zullen jullie doen hé Zoo wensch ik jullie allen een Zalig Paaschfeest. UIT HET DAGBOEK VAN FOETER POR. 25 Mrt. Stem in met liet. goed gesteld artikel over de Waalwijksche Veemarkt. Nu is het te betreuren dat er kerels langs de straten suk kelen en smalend de actie tot herleving van de Markt pro- beeren te smoren. Ik kan zul ke lui niet uitstaan, die niets anders doen dan afkammen en afbreken. En dat doet men zelfs in z.g. middenstandskrin gen 26 Mrt. Bezoek gehad van een fami lielid uit v.m. Baardwijk. Die zat geweldig te klagen over de onafgewerkte trottoirs in dat deel van de gemeente. Maanden zitten er al kuilen en ligt er1 oud en nieuw straat- materiaal langs den weg. Da's een vervelend gezicht. Ik geef liet toe. Maar gedurende de lange vorstperiode kon men er toch niets aan doen. Ik advi seerde liem eens bij B. en W. aan te kloppen. Zondag zal ik eens kijken of de klacht van mijn familielid waar is. °7 Mrt. Gelezen maatregel van B. en W. voor het ophalen van vuil nis. Dat is zeer goed. Soms zien de straten er schandalig uit: omgeworpen vuilnisbak ken, kisten en emmers die links en rechts over 't trottoir en de straat slingeren, eldo rado voor losloopende honden. Maar laten de menséhen nou - meewerken en zich aan de voorschriften houden. Passerde circa half tien 't Raadhuis. Hoorde een gewel dige klap. Informeer... geen uitsluitsel. Later licht buur manraadslid me in. dat op dat oogenhlik 's voorzitters hamer neerviel, sluitende de openbare zitting... Boem alles dreundePeinzende raadsleden schrokken uit hun mijmering wakkerbrillen vielen van de neuzen der res pectieve raadsleden op tafel. Slot der openbare zitting: een raadslid verdween. Ik zeg maarhoudt braaf stand, nooit gaan loopen, nooit! Wie gekozen is en het aanneemt ZIT! 28 Mrt. Bulletin „Echo" gelezen. Lijkt me nog al interessant of misschien het tegen deel- Wacht met belangstelling op Zaterdag. Een kennis raadslid heeft me een en ander verteld over de vergadering. Z'n con clusie was: Eenerzij ds wat stroef, anderzijds wat ontac tisch, alles bij elkaar niet zoo als het moet. Veemarkt een succes Waalwijk is wéér goed voor den dag gekomen en de omge ving ook. Als men hier iets aanpakt, dan is het altijd goed en heeft het succes. Volhouden aan alle kanten. En met de beesten naar Waalwijk, de menschen komen er vanzelf en graag ook. 29 Mrt. Pieter Por pakt z'n bullen en Jullie aller OOM WIM. Zij dachtlk heb familie nog, Naar moeder eens mij zet; Die woont misschien wel in de buurt Hier ergens in de wei. 'k Ben toch nieuwsgierig of ik soms Een neef of nicht ontmoei Waarmee 'k een praatje maken kan, Dal doet mij zeker goed. Al denkend ging de mufs nu voort Ze raakte ver van huis, Daar hoorde zij opeens dicht bij Een licht en zacht geruisch. En toen zij opkeek om te zien, Wie maakte dat geruisch, Zag zij vlak bij zich tusschen 't gras Zoowaar een and're muis. Dat kan, dacht zij, familie zijn, Dat 's net er een als ik. Alleen heeft zij een and're kleur En is ook niet zoo dik. „Dag neef", zoosprakdestadmuisnu Zoo mag 'k u toch wel noemen? Woont gij hier in dit mooie veld, Zoo tusschen gras en bloemen (Wordt vervolgd.) Medeklinker. Vallei tusschen twee heuvels. Veroorzaakt soms groote schade. Het gevraagde woord. Een soort van slang. Moeien wij leeren. Medeklinker. RUSTIG LEVEN BOVENAL! Een stadsmuis, op een zomerdag, Ging wand'len in het veld, Waarvan haar moeder in haar jeugd Haar heel veel had verteld. Zij vond er bloemen groot en klein Van allerhande kleur. Al wand'lend snoof ons muisje op Den wonderzoeten geur. Een tijd, die alle kinderen prettig vinden. Stad in Noord-Holland. Een ander woord voor .bioscoop." Een vrucht. Lichaamsdeel. Jongensnaam, Voorzetsel. Klinker. Van links naar rechts en van boven naar beneden een tijd die alle kinderen prettig vinden. Raadsels. Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een oud plaatsje in het Gooi. x Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK. g XXX X X X X X X X X X X X X X X X X X XXX X

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5