gaat voor eenige weken op z'n voorjaar sreis. 't Zit er aan. Hij werkt niet. Hij port niet. Ook veel plezier! een crediet voor het aanstellen van een agent van politie. Voorzitter. U zult in de courant hebben gelezen, dat ik de nachtagent heb aangesteld tot agent van politie, zoodat thans ons corps bestaat uit 6 agenten, één hoofdagent en een in specteur. De agenten zijn van de 6 da gen één dag Vrij, zoodat ik eigenlijk slechts over 5 agenten de geregelde beschikking heb. Bij het bestaande 3- ploegenstelsel heb ik dus niet voor elke ploeg 2 agenten. Daarom wordt voorgesteld een nieuwe agent aan te stellen. De eerste 3 a 4 jaar zal het op de begrooting voo'r de politie uitge trokken bedrag daardoor niet worden zoo'n ingrijpenden aard als U het zich voorstelt. Timmermans. Dit ontwerp-uitb'rei- dingsplan is wel het belangrijkste punt dat de raad voor de naaste toekomst te behandelen krijgt. Zooals het hier voor ons ligt is het zoo moeilijk voor ons om al de gevolgen e'rvan te overzien. Het hangt alles nog in de lucht en er gaat wel een menschenleeftijd overheen al vorens aan verschillende onderdeelen uitvoering zal worden gegeven, waar bij zich tal van onvoorziene gevallen zullen voordoen. Nu is het allerminst mijn bedoeling om B. en W. in hunne bevoegdheid te beknotten, maar ik voel me toch eenigszins bezwaard om zonder meer een besluit van zoo verre strekking te nemen, 't Is in het verle den al meer voorgekomen dat de raad de macht uit handen had gegeven en dit later betreurde. Laten wij het uit breidingsplan vaststellen zooals het ons is Aroorgelegd, maar er verdér geen bevoegdheden aan verbinden, dan kun- verhoogd, omdat de nieuwbenoemde inspecteur en hoofdagent op hun mi-1 nen wij later over onderdeelen nog na- nium-jaarwedden zijn aangesteld, waar-1 der beslissen. Nog eens, 't is in het ge- door deze veel minder zijn dan die welke wij aan de vorige functionaris sen uitkeerden. Van Schijndel. U heeft op hefe^xigen- blik 6 agenten. Laten we zeggen dat elk 8 uur per dag dienst heeft, dan heeft U in 24 uur driemaal 2 dus 6 agenten noodig. Voor welk doel wordt dan een nieuwe agent aangesteld. Voorzitte'r. Zooals ik reeds gezegd heb heeft een agent na iedere 6 dienst- dagen een dag verlof, zoodat er eiken dag een agent zijn wekelijkschen rust- heel mijn bedoeling niet in de rechten van B. en W. te treden, maar voor B. en W. zelf zal het toch ook prettiger zijn van deze verantwoording ontheven te zijn. Voorzitter. Als de hee'ren bezwaar hebben aan B. en W. de voorgestelde bevoegdheden te verleenen en alleen 't ontwerp-uitbreidingsplan goedkeuren, dan zal er telkens als er in eenig on derdeel bij de uitvoering eenige afwij king van het plan zich voordoet, dezelf de procedure wéér moeten worden dag heeft en ik dus feitelijk slechts over doorloopen als thans, voor de goedkeu- 5 agenten de geregelde beschikking heb. Ik kom er dus één tekort om steeds voor elke ploeg 2 agenten be schikbaar te hebben. Van Schijndel. Dan kan ik er geheel mee accoord gaan. Met algemeene stemmen wordt het gevraagde crediet voor eeu nieuwen agent verleend. 8. Vaststelling van een ontwerp- uitbreidingsplan. (Wij verwijzen onze lezers omtrent de strekking van dit uitbreidingsplan naar de uitvoerige toelichting, opgeno men in ons blad van Zaterdag 23 dezer. Hieronder laten wij nog even het ont- werp-besluit volgen, omdat de ver schillende artikelen van dit ontwerp vrij lange discussies uitlokten en onze lezers deze dan beter kunnen volgen). Ontwerp-Besluit. De Raad der gemeente Waalwijk; In zijne openbare vergadering van den 27en Maart 1929; Overwegende, dat het in het belang van een stelselmatige bebouwing ge- wenscht is een uitbreidingsplan voor deze Gemeente vast te stellen; Besluit: lo. vast te stellen het bij dit besluit gevoegd gewaarmérkt ontwerp plan van uitbreiding; 2o. aan Burgemeester en Wethou ders de bevoegdheid te verleenen om: a. de grens of de richting van eene straat of plein op eenig onderdeel na der vast te stellen en dienovereenkom stig den vorm der bouwblokken eenigs zins te wijzigen, hetzij wanneer bij de finitieve uitmeting blijkt, dat eenige af wijking noodzakelijk is, hetzij wan neer ter uitvoering van een doo'r of met medewerking van den belangheb bende ten behoeve van de bebouwing van zijn grond ontworpen bouwplan, zoodanige afwijking in het belang van eene richtige of behoorlijke bebouwing blijkt te zijn; ring van dit geheele uitbreidingsplan noodig was. Nu gaat het door toevalli ge gunstige omstandigheden bijzonder vlot, maar dat zou in de toekomst maanden kunnen du'ren. Als de heeren liever voor elke onvoorziene afwijking zoo'n maandenlange procedure door loopen dan B. en W. eenige bevoegdhe den te geven dan vinden B. en W. het ook goed. Timmermans. Welk verschil zal er dan zijn of B. en W. de bevoegdheid voor deze afwijkingen krijgen of dat raad die aan zich houdt? Van der Waerden. Ik begHjp ook niet wat het Ged. Staten kan schelen of de raad of B. en W. die bevoegd heid heeft. Voorzitter dat is nu eenmaal voor schrift. Wanneer er niet 'n zekér voor behoud wordt gemaakt, die een ruime re opvatting van dit uitbreidingsplan door B. en W. mogelijk maakt, dan wordt alleen het uitbreidingsplan zoo als het daar ligt goedgekeurd en moet men voor elke kleine afwijking op nieuw de goedkeuring aanvragen met alle daaraan verbonden beslommerin gen en tijdvérlies. De Secretaris licht nader toe waar om het noodig is dit voorbehoud te ma ken en deze bevoegdheid aan B. en W te verleenen. Hij haalt de statuten eener vennootschap of vereeniging als voorbeeld aan. Ook daarin staat steeds een clausule die het bestuur eenige vrijheid van handelen geeft omtrent de uitlegging van sommige artikelen en om zoodanige wijzigingen in de statu ten aan te brengen als mocht noodig blijken. Anders zou men ook in die vennootschap of vereeniging voor el ke, ook de kleinste wijziging een nieu we goedkeuring moeten aanvragen. Van Schijndel. 't Is wel een toevalli ge samenloop van omstandigheden dat wij nu weer bevoegdheden aan B. en W. moeten geven, nu onlangs weer is Voorzitter. Dat heeft de raad toch steeds in de hand, die kiest zelf de wethouders uit zijn midden. Verwiel. Zouden wij het onder b. be paalde niet uit het ontwerp kunnen la ten vervallen en het verder zoo aanne men. Voorzitter. Het staat zoo ook in het uitbreidingsplan van andere, vooral grootere gemeenten, daar kan de raad toch ook niet alle onderdeelen van een uitbreiding beoordeelen, daar durft men dat wel aan het inzicht van B. en W. ovér te laten; daar stelt men blijk baar meer vertrouwen in B. en W. dan de raad van Waalwijk. Van Schijndel. Als het nog over een kleinigheid ging, dan was ik het ge heel met U eens, maar als men art. 2 b eens goed leest, dan kan men dat toch geen kleinigheid noemen. Daarom zou ik den 'raad zeker adviseeren voorzich tig te zijn om B. en W. deze bevoegd heid te geven. Voorzitter. Dat hebt U nu al een paar keer gezegd. Van Schijndel. En nu zeg ik het nog eens. Voorzitter. U heeft al te veel over dit onderwerp het woord gevoerd. Ik zal het U niet meer geven. Van Schijndel. Het gevoelen van den raad Voorzitter. U is nu al zeker drie keer over dit punt aan het woord geweest; ik geef het U niet voor de vierde maal, Van Schijndel. Ik beleedig U toch niet en zeg alleen maar de waarheid, Van Loon. Het gaat hier m.i. niet over de kwestie van vertrouwen in B. en W., alleen kan men nu nog niet de draagwijdte van zoo'n besluit overzien. Er zullen nu wel niet zoo gemakkelijk moeilijkheden uit voortvloeien, maar t kan in 10 jaar zooveel veranderen. gen: B. en W. weet nu het gevoelen van de 'raadsleden omtrent deze kwes tie, verander de redactie maar in dien geest, dan is het overigens in orde. Timmermans. Ja zeker. Althans ik voor mij stel wel zooveel vértrouwen in B. en W. dat ik deze wijziging en de verdere verantwoordelijkheid gaarne aan hen overlaat. Door den secreta'ris wordt hierna een uitvoerige toelichting gegeven hoe de bepaling onder b. genoemd naar wettelijk voorschrift is geredigeerd en welke strekking deze eigenlijk heeft Op het uitbreidingsplan staan slechts de groote verbindingswegen getrokken, doch het kan voorkomen dat bij vor ming van groote woningblocs, geëxploi teerd door een particulier of een onde'r neming die de beschikking over die terreinen heeft, behoefte komt aan een dwarsstraat, of een onderlinge vérbin- dingsweg, welke B. en W. dan met me dewerking en ten behoeve van den be langhebbende kunnen ontwerpen. Dit punt treft men algemeen in het uitbrei dingsplan van groote plaatsen aan. Mo gelijk zal zich nimmer een dergelijk ge val in Waalwijk voo'rdoen, zoodat dit artikel eigenlijk wel wat te zwaar wórdt geschat. Timmermans. Deze bepaling kan toch niet alleen slaan op door den secreta ris geschetste gevallen, want er is o.a. toch duidelijk sprake van het verplaat sen of doen ve'rvallen van één of meer der geprojecteerde straten. Van Loon. Laten wij dan uit de be paling sub b. achter de woorden „één of meer" de woorden: „der geprojec teerde straten te verplaatsen of te doen vervallen", schrappen, zoodat men leest:één of meer nieuwe straten in te voegenenz. Dit voorstel kan de. voorzitter wel Ik zou U willen vragenWeet U geen I overnemen en met algemeene stemmen b. ter uitvoéring van een door of gebleken hoe B. en W. handelen als zij het in de hand hebben. Wij hebben n.l inzake de terreinen aan de gasfabriek met medewerking van den belangheb bende ten behoeve van de bebouwing van zijn grond ontworpen bouwplan één of meer der geprojecteerde straten te vérplaatsen of te doen vervallen of nieuwe straten in te voegen en dien tengevolge den vorm van enkele bouw blokken te wijzigen of eenige bouw blokken samen te voegen of te split sen; c. de soort der bebouwing op eenig onderdeel nader vast te stellen; 3o. eventueele schade, welke voor de eigenaars der in het uitbreidings plan begrepen gronden uit de vaststel ling van het uitbreidingsplan voort vloeien, naar billijkheid te vergoeden. Pullens. Ik ben het met uwe voor stellen niet eens en vérklaar mij uit drukkelijk tegen de punten 1, 2 en 3 van het ontwerp-besluit, welke den Raad alle bevoegdheid ontnemen om, wanneer het uitbreidingsplan wordt aangenomen in de toekomst wanneer eventueele wijzigingen worden voorge steld, hierbij zijn meening te zeggen en een beslissing te nemen. Gezien de wijze waarop B. en W. soms gebruik maken van de bevoegd heid hen door den raad verstrekt, is 't alleszins wenschelijk te achten dat de Raad de beslissing voor eventueele verandéringen in handen houdt. Voorzitter. Ik ben het niet met U eens dat de raad hierover niets meer te zeggen zou hebben. Dergelijke be palingen als in ons ontwerp-besluit op genomen, komen in elk uitbreidings plan voor. De bevoegdheden waarvan hier sprake is, zijn heusch niet van Voorzitter. Ik moet U even opmer ken dat dit niet aan de orde is. Van Schijndel. Dan kom ik daa'rop wel nader terug, maar ik moet de hee ren al vast waarschuwen dat ze voor zichtig zijn met het geven van bevoegd heid aan B. en W, zooals we pas ge zien hebben. Voorzittér. Of in andere gemeenten B. en W. dan het vertrouwen beter waard zijn weet ik niet, maar wij heb ben deze bepalingen letterlijk overge nomen zooals zij in andere uitbrei dingsplannen staan en in de wet zijn omschreven. Timmermans. Ik vind de algemeene bevoegdheid die hier aan B. en W. ge geven wordt, toch reusachtig groot als wij die bepalingen eens nuchter bekij ken. Wanneer strikt aan de letter wordt vastgehouden, dan kan er vol gens het onder b. bepaalde waar spra ke is van: „het verplaatsen of doen vervallen van één of meer dér gepro jecteerde straten", door B. en W. een heele verandering in het ontworper plan worden aangebracht. Voorzitter. U kent ons toch wel vol doende om te weten dat hier niets, zelfs niet het minste gebeurt zonder den raad er in te kennen. Timmermans. Maa'r het besluit geldt voor 10 jaar en we weten dus niet wel ke veranderingen er in de samenstel ling van B. en W. en in den raad zul len komen en hoe de verhoudingen tot elkaar steeds zullen zijn. weg om de thans gerezen moeilijkhe den te omzeilen, misschien doo'r een kleine redactiewijziging in het ont werp-besluit. Het best was toch in de ze vergadering tot een goed resultaat te komen. Laten we thans de zaak niet op den spits gaan drijven, Voorzitter. B. en W. meenen met dit voorstel het best het belang dér ge meente te hebben gediend, dus behoeft er onzerzijds niet een ander voorstel te worden gedaan. Men moet niet mee nen dat B. en W. op hun teenen getrapt zijn als men hun deze bevoegdheid niet geeft. Dat kan ons niets schelen, wel de motiveering die men daarbij uit. Er behoeft dus wat ons betreft geen modus gevonden te worden om ons tot elkaar te brengen. Van Driel. Het komt mij voor dat punt 2 b het geheele uitbreidingsplan omver kan halen. Voorzitter. Licht het er dan heele- maal uit, de raad heeft het zelf in de hand. Wij hebben het omschreven zoo als het in andere gemeenten is gedaan Timmermans. Ik geloof dat men een beetje scherp tegenover elkaar is ko men staan, wat toch geenszins iemands bedoeling zal zijn geweest. U heeft nu de meening van den 'raad gehoord, die gaarne eenige wijziging in de redactie van het ontwerp-besluit zag aange bracht. Is het nu niet mogelijk dat B. en W. daarmee rekening houden en een kleine wijziging ontwerpen voor punt 2 b. U meent het natuurlijk heel goed voo'r te hebben in het belang der ge meente, maar ook de raad meent dat. Ik wil gaarne hulde brengen aan B. en W. en aan de betrokken ambtenaren voor de vlugge en schitterende wijze waarop zij dit uitbreidingsplan ont worpen hebben, dat ieders goedkeuring kan wegdragen. Geen enkel raadslid heeft echter het plan zelf aangevoch ten, dus vind ik het zeer jammer dat doo'r een enkele zinsnede in de redactie van het ontwerp-besluit de partijen zóó tegenover elkaar komen te staan. Voorzitter. Als B. en W. weer een ge wijzigde redactie moeten voorstellen, beteekent dat wéér een maand uitstel U zult me moeten toegeven dat al wat over ons ontwerp-besluit is gezegd, slechts afbrekende en geen opbouwen de critiek was. Men zegt alleen maar wat men er niet graag ziet staan, maar niet welke redactie daa'r beter op zijn plaats is. Zooveel studie heeft men er schijnbaar" niet van gemaakt en daar om, als B. en W. na rijp beraad en on derzoek een dergelijke redactie de bes te achten, dan gaan wij niet méér over wegen om een nieuwe redactie voor te stellen. Timmermans, Dat is toch nogal erg. Voorzitter, 't Is toch zoo. Timmermans. Een dergelijke hou ding is toch allerminst in het belang van de gemeente te achten. Als U als Dag. Bestuur het inzicht van den raad in een zekere kwestie hoort, moet U dan zeggen dat U in geen geval een wijzi ging in Uw voorstel kunt overwegen. B. en W. zijn toch de uitvoerders van besluiten van den Raad en dienen toch in het belang der gemeente over een zeker gevoel van teleurstelling te kun nen heenstappen. Voorzitter. Zou U nu werkelijk den ken dat de raad nog zooveel vertrou wen in B. en W. stolt, dat hij zou zeg- wordt deze redactie-wijziging goedge keurd. Van Schijndel. Wat wordt bedoeld met punt C: „de soort der bebouwing op eenig onderdeel nader vast te stel len"? Voorzitter. Dit bedoelt dat het aan B. en W. ter beoordeeling wordt gela ten welk type van woningen onde'r ar beiders- of middenstandswoningen ge rangschikt behoort te worden, teneinde eenige schakeering in de bebouwing te krijgen. De raad heeft altijd nog het recht het college van B. en W. ter ver antwoording te roepen, indien men het met de uitvoering van dit ontwerp-be sluit niet eens zou zijn. Timmermans, (leest art. 3 van het ontwerp-besluit voor en vraagt)Is het de bedoeling dat B. en W. deze schade vergoeding ook vaststelt. Voorzitter. Neen, de 'raad stelt zelf deze schadevergoeding vast. De heer van Loon vraagt nog of men de 2e Zeine wel kan verbreeden, zooals in het plan wordt uiteengezet. Is dat wel gemeentegrond? De Voorzitte'r zegt dat deze grond on der het uitbreidingsplan valt en het daardoor mogelijk wordt. De heer Pullens merkt nog op dat de menschen die aan den Parallelweg gaan bouwen daar aan den hoek van de Putstraat zeer gedupeerd zijn, door dat de rooylijn daar zoover terug is ge legd dat zij haast geen grond meer ach ter hun woning overhouden, hetgeen zij tevoren niet geweten hebben. De Voorzittér antwoordt dat men daarvoor wel degelijk was gewaar schuwd. De eigenaar van dien grond had niet alles als bouwgrond mogen verkoopen of wel de kooper had zich beter op de hoogte moeten stellen. In elk geval, de gemeente kan daa'r niet tusschen beide komen. Hierna wordt het uitbreidingsplan, behoudens het schrappen van enkele woorden in sub. b, geheel conform het voorstel van B. en W. aangenomen. 9. Voorstel tot het verleenen van een extra bijdrage aan de bouwvereeni- ging „Baardwijk" tot dekking van het tekort op de exploitatie. Pullens. Alvorens mijn goedkeuring aan dit voorstel te verleenen, zou ik in verband ook met de verdere exploi tatie hierover iets willen zeggen. Ik vraag mij af, waarom thans, nu wij ook de beschikking hebben over flinke terreinen gelegen aan de Baard- wij ksche Steeg Voorzitter (onderbrekend). U haalt ér andere dingen met de haren bij die niet aan de orde zijn. Pullens. Ik heb toch duidelijk gezegd dat het ten nauwste verband hield met het geven van mijn goedkeuring aan dit voorstel en met de verdere exploi tatie. Voorzitter. Ik vind dat dergelijke cri tiek hiér weinig ter zake kan doen, waar het hier eenvoudig een formali teit betreft. De bouwvereen. „Baard wijk" heeft trouwens wel wat anders verdiend dan critiek op haar beleid. Pullens. Het is wel allerminst mijn bedoeling om critiek uit te oefenen. Ik heb alleen een middel willen aanwij zen om dergelijke tekorten in de toe komst te voorkomen, maar U liet mij niet uitspreken. Voorzittér. Nu spreekt U dan maar verder, dan kunnen we eens zien. Pullens. Ik vraag mij af waarom thans, nu wij ook de beschikking heb ben over flinke terreinen gelegen naast de Baardwijksche Steeg, er toch wordt vastgehouden aan de aan het Vooreind gelegen terreintjes om daarop 4 wo ningen te bouwen. Het is hier toch practisch hetzelfde over welk der braakliggende bouw terreinen rente moet worden betaald, echter niet hetzelfde is het waar deze woningen worden gebouwd. Wanneer zij op de terreinen gelegen voorbij de Loint, 5 (2) gezinswoningen bouwen, dan ben ik er van overtuigd, dat wij geen vrees behoeven te hebben, hiervoor geen gegadigden te zullen krij gen; niet overtuigd ben ik echter, dat st'raks de te bouwen woningen aan het Vooreinde blijvend bewoond zullen worden. Bij mij blijft de meening post vatten, dat bij aldien deze woningen op het Vooreind worden gebouwd, het tekort op de exploitatie niet zal ver dwijnen. En waar dit gevaar niet denkbeeldig is, moeten wij medewerken te trachten zulks te voorkomen door de Bouwver- eeniging „Baardwijk" in de gele genheid te stellen haar plannen ten uitvoer te brengen daar waar risico is uitgesloten. De huurwaarde zal, zoo de ze woningen op de door mij voorgestel de terreinen worden gebouwd, reeds door haar ligging aanmerkelijk stijgen, daar deze met graagte zullen worden bewoond. Voo'rzitter. Laat ik U even opmerken dat de Woningbouwvereen. „Baard wijk" reeds lang overweegt hoeveel, wanneer en welk type van woningen t best in de B.-wijksche Steeg zouden zijn te bouwen. U zegt wel, het blijft hetzelfde op welke grond renteverlies geleden wordt, maar voor die bouw- vereeniging is dat niet hetzelfde; die had grond aan het Vooreinde in eigen dom liggen, terwijl zij hem in de Baard wijksche Steeg van de gemeente zou moeten overnemen, 't Is dus goed ge zien en zeker zakelijk, om eerst het ter rein aan het Vooreinde te bebouwen. Er hebben daar toch ook nog nooit woningen leeg gestaan. U zult toch ook niet willen beweren dat de opbrengst van die woningen in de Baardwijksche Steeg zooveel meer zou zijn dat de te korten daardoor zouden voorkomen wórden; dat is uitgesloten, dat weten wij bij ondervinding. Weet U wel dat in Baardwijk procentsgewijze het ex ploitatietekort het kleinste is van alle drie de woningbouwvereenigingen in onze plaats. Smolders. Wat de heer Pullens zou wenschen zou juist tot gevolg hebben dat men de woningen aan 't Vooreinde ging leegpompen, waardóór de exploi tatie juist veel ongunstiger zou worden. Ik acht het ook practisch ingezien van die bouwvereeniging om eerst 't Voor einde door te trekken. Met het Polder bestuur zou dan onderhandeld kunnen worden of op een gedeelte van den Winterdijk, waar deze straat op uit loopt, niet een aanplanting van hoornen zou kunnen worden aangebracht, waar door men een aansluitenden wandel weg zou krijgen, waarlangs men wee'r op den grooten weg komt. In de Baardwijksche Steeg kunnen dan t.z.t. al naar er behoefte zal blij ken, nog woningen gebouwd worden. Pullens. Ik meen dat de heer Smol ders weer een kringetje gaat trekken om Baardwijk. Ik meen dat er een vo rig maal is gezinspeeld op het bouwen van een aantal woningen in de Baardwijksche Steeg, maar nu hoor ik daar niets meer van, wel van een aan tal woningen aan de le Zeine. Men moest zóóveel mogelijk trachten die grens tusschen Waalwijk en Baard wijk uit den weg te ruimen. v. Schijndel. Als lid van de bouw commissie kan ik wel zeggen dat we maandenlang het idee hebben gehad om, gezien de vele aanvragen, 50 ar beiderswoningen te bouwen, waarvan ook een gedeelte aan de Baardwijksche Steeg, maar nu het „puntje bij paal tje" komt, worden er slechts 24 ge bouwd, allemaal in de le Zeine, waar nog geen straat ligt en geen enkele in de Baardwijksche Steeg, waar we wel een straat hebben. Voorz. Heeft nog iemand iets op het voorstel van B. en W. aan te merken? Pullens. Ik wil zeker niet tegenstem men om de gevraagde bijdrage in het exploitatietekort te verleenen, maar ik heb alleen maar op deze punten wil len wijzen, omdat de exploitatie daar door misschien beter zou kunnen wor den. Met algemeene stemmen wordt hier na de gevraagde bijdrage verleend. 10. Voorstel tot het bouwen van 24 woningen aan de le Zeine. (Zie praeadvies B. en W. in ons vorig nummer). Roxs. Aan den Raad werd destijds meegedeeld, dat er 75 aanvragen wa ren ingekomen van trouwlustigen om een woning, dat er ruim 50 menschen zich hier ter stede metterwoon zouden vestigen, meest gehuwden. Ik stelde me dan ook voor dat er wel een 100- tal woningen zouden worden gebouwd, -* I XTTAttJt ,1 r. .1 i 1 1

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6