If EEND till HO (Wit* GROOT BAL op Maandag, 2en Paaschdag Liedertafel „Oefer ing en Vermaak", U/aalwijk No. 26. Zaterdag 30 Mrt. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 Maart 1929. Waalwijksche Veemarkt. Goed begonnen, half gewonnen. Als bovenstaand spreekwoord slechts voor een gedeelte bewaarheid wordt, dan is de Waalwijksche Veema kt opnieuw gevestigd. Prachtig weer, veel aanvoer (plm. 200 exemplaren aan de lijn), prima kwaliteit,zeer veel belangstelling, veel handel, al werd deze nog aanmerkelijk gehandicapt door het plotselinge besluit der Bel gische regeering om op 30 Maart den invoer tijdelijk stop te zetten, zooals ons een der Belgische kooplieden, de heer de Prêter uit Mechelen verzekerde en waarom ook vele collega's waren teruggebleven Niettemin is er veel handel geweest, men was zeer tevre den We zagen een versch gekalfde koe voor f 425 van Udenhout naar Herpt verhuizen, een mooi vet beeslj» bracht f300 op. De prijzen ware. voorts voor weideuee van f 170 f300 en kalfvee van f 275 f400. Kooplieden en aanvoerders waren over deze eerste markt bijzonder tevre den. ook over de Inrichting waarvoor aan'i gemeentebestuur, speciaalde afd publieke werken, een woord van lof toekomt, 't Zag er keurig uit en de politie zorgde als immer, onder lei ding van onzen nieuwen inspecteur, voor een goede regeling. De aanvoer kwam overal vandaan. We noemen uit de Klei, Waspik, Capelle, Sprang. Kaatsheuvel, Uden hout, Elshout, Drunen, Herpt, Haar steeg enz. en gaf zooals we zeiden een keur van prima melk- en weivee, zoodat het o i aan de boeren en aan de aanvoerders ligt of de veema kt blijft en bloeit. Komt er zulk een aanvoer, dan komen de veekooplui. Zulk een begin maakt naam. Om 10''2 uur had de officieele opening plaats. Temidden van han delende boeren en kooplui verzamel den zich de Edelachtb. heer Burge meester, Weth Eibers, de gemeente secretaris, de heer Loeff voorzitter van de Marktcommjssie, raadsleden ge- noodigden. De heer Loeff sprak hier als volgt: Geachte toehoorders. Alvorens onze Edelachtbare heer Burgemeester onze Waalwijksche Vee markt officieel zal openen, achtikhet mij tot een plicht namens onze Com missie een woord van dank tot U te spreken, want als ik thans vanaf deze plaats het marktterrein bezie, dan is het alsof ik de vroegere Waalwijksche veemarkt weer terug zie in al haren luister. Het verheugt de Commissie dat gij heden den weg naar de Waal wijksche Veemarkt hebt teruggevon den, welke sinds jaren en jaren was zoek geraakt. Blijft dien weg betreden, geachte aanvoerders, al moge hij U nog zoo lang en zwaar gevallen zijn. En sluit U niet aan bij diegenen welke elders zullen gaan staan lachen met onze Veemarkt en haar al weer trach ten af te breken vóór zij weder is opgebouwd Maar sluit U aan onder de banieren waarmede onze Commis sie is ten strijde getrokken, want door onderlinge samenwerking zullen wi kunnen slagen om hier in onze ge meente weder te krijgen een steeds groeiende en bloeiende veemaikt, die door ons allen weer wordt terug gewenscht. Ik heb gezegd. Geachte toehoorders, thans bied ik de gelegenheid aan onzen Edelachtb. heer Burgemeester om de Veemarkt officieel te openen. De officieele opening De Edelachtb heer Burgemeester Moonen sprak de volgende openings rede Onze voorheen bloeiende veemarkt was zooal niet dood, dan toch in een toestand, die den dood nabij komt. Zij stierf aan uitputting, hare levtns- sappen droogden op en het daarna ingetreden verval van krachten is zi' niet meer te boven gekomen. Dit ziekteproces duurt wellicht 15 jaren, maar men moet tweemaal dat tijdperk teruggaan om haar te zien in vollen luister. Toen was zij een trots voor plaats en streek, een lust voor de oogen en een belang voor de neringdoenden Het zal ongeveer 15 jaren zijn ge leden, dat aan de zieke geneesmidde len werden toegediend, dezelfde waar van wij thans herstel verwachten. Ook toen waren de schoonste jaren voor haar reeds voorbij. Die medicijnen moesten het gestel weer op gang brengen en houden, maar ze hebben gefaald. Het geneesmiddel was niet Officieele opening der Veemarkt te Waalwijk, door den Burgemeester. Een hoekje van de veemarkt, waaruit de schitterende aanvoer blijkt. krachtig genoeg, de geneeskracht had door inflatie geleden. Intusschen heeft het ziekteproces het lichaam verder gesloopt, tot ster- vens toe; zullen dezelfde geneesmid delen nu uitkomst geven? Het gemeentebestuur heeft een groot vertrouwen in het doorzicht der Vee marktcommissie Hare voorstellen, product van bezonken oordeel, en met jeugdige bezielirg voorgedragen, werden door het dageliiksch bestuur gaarne naar een gunstige beslissing geleid. Het enthousiasme der bezadigde commissie, wier leden zich als onver dorven boeren opmaakten om te be houden, wat eens hun trots was, heeft ook het gemeentebestuur medegesleept. Ook wij zijn thans overtuigd van het welslagen dezer onderneming Zal de opleving blijvend zijn, was onze twijfel? In een vergadering van belangstel lenden in het Waalwijksche veemarkt vraagstuk, nu 14 dagen geleden, vond ik gelegenheid ons standpunt nader te belichten. Blijvend herstel der Waal wijksche veemarkt mag en kanalleen steunen op een economisch belang van alle partijen bij dat vraagstuk betrokken Sympathie en enthousiasme alléén kunnen slechts een vleugje van opleving bewerken, waarmede slechts is te bereiken, dat het aftakelings proces te scherper wordt geaccen tueerd. Dat economisch belang kan echter alleen vrucht zijn van een langdurig doorgezette actie der veehouders in deze omgeving, het eischt een taai doorzetter., ook al moeten daarvoor door hen tijdelijke kleine offers wor den gebracht. Wordt dit door de boeren ingezien en in praktijk ge bracht en wordt hier aldus voor het te verhandelen vee een goede markt geschapen, dan is het economisch belang er voor de veehouders uit deze omgeving, en daardoor zal de markt dan automatisch op peil worden gehouden Voor het resultaat van dezen dag. dat ons met vertrouwen vervult, zijn wij Uwe Commissie erkentelijk. In den ijver, welke zij heeft getoond, meenen wij echter de belofte te zien, dat zij hare taak niet als afgedaan beschouwt, alvorens bevestigd is de verwachting, die zij in ons heeft gewekt. De belangstelling der veehouders in wijden kring zal, voorloopig althans nog, kunstmatig levendig gehouden moeten worden om over het doode punt te geraken. Reclame, besprekin gen en vergaderingen zullen daartoe aangewend moeten worden. Mijnheer de Voorzitter, ik dank U en de medeleden Uwer commissie voor het werk, dat zij in het algemeen belang dezer gemeente hebben gedaan. Het is onze hartgrondige wensch.dat gij moogt slagen en dat Uwe namen met eere zullen worden vermeld in de geschiedenis van ons veemarktwezen. Hiermede verklaar ik deze veemarkt geopend. Hierna maakte de Burgemeester een rondgang en liet zich omtrent den handel en aanvoer belangstellend voorlichten door deskundigen. Hij had hierbij nogmaals gelegenheid zijn groote tevredenheid te betuigen met de resultaten van de eerste premiemarkt. Na een rondgang begaf de Burge meester zich met de Marktcommissie, raadsleden, genoodigde veehouders, handelaren enz naar het raadhuis De heeren verzamelden zich ir. de raad zaal waar een glas champagne werd geoffreerd op het welzijn van de Waalwijksche Veemarkt. Wij brengen een woord van hulde aan de Marktcommissie voor haar werk, de gemeente voor hare ruime opvatting, Waatwljks Belang voor haar initiatief en volhouden. in de Concertzaal Musis Sacrum. 42335 Aanvang 8 uur. Entrée 11.» per persoon. HH Honoraire leden hebben vrij entrée met ééne dame op vertoon van hnn dipl. 1929 PRIMA JASZBAND. Toegekende premiën op de veemarkt te Waalwijk op 28 Maart 1929. Adr v. d Broek, Waalwijk f 10.- B. Timmermans, Waalwijk 5.— A. v. Veldhoven, Waalwijk 5 J Maas, Kaatsheuvel 2.50 C van Osch, Capelle 2 50 Arn. van Speijk. Drunen 2.50 Adr. v d. Broek, Waalwijk 2 50 G v. d Hoeven, Capelle 2 50 J van Helvoirt, Waalwijk 2.50 J. van Zeist. Sprang 2 50 J. P. Werther. Haarsteeg 2.50 A van Veldhoven, Waalwijk 2.50 G M v. d. Kolk, Genderen 2.50 P. A Snijders, Vrijh Capelle 2.50 S. Vos, Waalwijk 2.50 Th Keetels, Waalwijk 2.50 J de Jong, Sprang 2.50 j Verduijn, Kaatsheuvel 2 50 G. v. d Broek, Waalwijk 2.50 L. de Louw, Waalwijk 2.50 J. van Loon, Waalwijk 2.50 K Konst, Waalwijk 2.50 I. Werther, Geertruidenberg 2.50 Tolaal 70.- Harmonie St Crispijn. De harmonie „St Crispijn" heeft besloten om op 2en Pinksterdag deel te nemen aan het federatief concours te Oosterbeek, in de le afdeeling Con certwedstrijd en in de le afdeeling Mrrschwedstrijd De verplichte num mers voor den concerlwedsirijd zijn: „L'Enlèvement au Serail" Ouverture van M zart en „Fantaisie op motieven van F Schubert" van Alb Floris Liedertafel Oefening en Vermaak". Maandag I April (2en Paaschdag) geeft de Liedertafel „Oefening en Vermaak" haar jaarlljksch Paaschbal in Musis Sacrum Een goede Jasz- Band en de van ouds bekende ge zelligheid der bals van Oefenirg en Vermaak waarborgen den bezoekers wederom een genotvolle avond. H.H. Honoraire Leden hebben vrij toegang met ééne dame, op vertoon van hun diploma 1929. Zie advertentie elders in dit blad. Jubileum fac Sars. Het zilveren jubileum van den heer Jac. Sars als directeur der liedertafel Oefening en Vermaak zal naar wij vernemen, luisterrijk gevierd worden De feestelijkheden beginnen Zater dag 6 April met een grooten ouder lingen feestavond van Mannen- en Gemengd Koor Vervolgens zal Zondag receptie gehouden worden in Musis Sacrum, om daags daarna te sluiten met een feestconcert. waarvoor het bestuur heeft weten te engageeren als soliste een van Neerlands grootste sterren, nl. Mevrouw Maartje Offers. Het zal den algemeen geachten directeur deze dagen niet aan hulde betuigingen ontbreken Biljarten. Op 16 Maart j I. is de eindwedstiijd gespeeld voor de competitie van den Langstraatsche Biljaitbr nd in wordirg Hiermede hi eti oeze bor d haar sei zor n 1928-1929 gesloten. De eindstar d is als volgt Eerste drietallen 1W B C (van Berkel) gemiddt Ide 6 over 18 parijen van 100 punten. 2 Ons Genoegen (Kempt rmar), gemiddelde 5 02 over 18 pariijen van 100 punten. 3 Amusement (van Loon) gemiddelde 4.39 over 18 partijen van 100 punten. 4. K.OT (Waspik) gem ddelde 4 34 over 18 partijen van 100 punten. Hoogste serie in deze afdeelirgbe- haald door den heer W. Zijlmans van K.O.T. met 38 punten. Hoogste gemiddelde den heer Fr. Schoelitz van W B C met 6 77 (over 6 partijen van 100 caramboles). Tweede drietallen. 1. W B C (van Berkel), gemiddelde 3.60 over 18 partijen van 100 punten. 2. Ons Genoegen (Kemperman), gemiddelde 3.11 over 18 partijen van 100 punten. 3. Amusement (van Loon), gemiddelde 2 76 over 18 partijen van 100 punten. 4 K O.T. (Waspik), gemiddelde 2.13 over 18 partijen van 100 punten. Hoogste serie Sjef Staats van W B C. met 28 caramboles Hoogste gemiddelde G Slaats van „Ons Genoegen" met 4 31. Deze competitie is in de beste ver standhouding gespeeld en heelt er veel toe bijgedragen de belangstellirg voor de edele biljartspoit te vethoo- gei. Zooals uit de gemiddelden blijkt is er over het geheel goed gespeeld ofschoon er individueel perstnen bij zijn, die beter kunnen, doch ook in deze sport speelt vrouwe fortuna haar grillige rol. Tot slot zouden wij de leden der verschillende biljartclubs aan willen sporen ijverige leden van hun club te blijven en ook in de komende zomer maanden, den onderlingen-vrierd schapsband te blijven onderhoudtn. Verder roepen wij aan alle leden een „Tot weerziens" toe in het ko mende seizoen 1929—1930. Wie zal dan wederom zegevieren? Dierenbescherming. Men verzoekt ons opname van 't volgende Wie helpt mede tot oprichtir g eener afdeeling van de Vereeniging tol Be scherming van Dieren Een ieder, die iets voelt voor het dierenleven rondom zich, weet ook hoe weinig het dier in den regel ge teld wordt Dit is gewoonlijk niet, omdat de menschen niets van de dieren willen weten, maar omdat ze zoo bitter weinig van het leven der dieren kennen. Hoeveel malen wordt er niet gezegd of gedacht, dat een dier b v geen gevoel heeft en wordt men vreemd aangekeken, als men zegt dat ze even- veel gevoel voor pijn hebben als de mensch. Hoeveel dieren zijn er immers niet valsch. maar men vergeet dat ze valsch gemaakt zijn of worden door plage rijen en een slechte behandeling Telkens hoo t men van gevallen, dat. als menschen gaanverhuizen.de katten, die toch steeds het huis vrij hielden van ratten en muizen, worden achtergelaten Ze kunnen in de nieuwe woning niet geduld worden en eeh ander moet dan maar voor poes zor gen. Dat is dikwijls het argument. Er wordt dan vergeten, dat deze dieten niet zoo maar, een twee drie... door vreemde menschen worden op genomen Hoe heel gewoon is hef, dat kin deren de nestjes verstoren van onze gevederde vrienden en onbarmhartig kleine, jonge vogeltjes dooden. Oneindig meer gevallen zijn er op te noemen, waarin we verbetering moeten brengen, want het dier kan zich tegen ons niet verdedigen en is geheel afhankelijk van onze gezindheid jegens hem. Niet alleen de volwassenen moeten meehelpen om verbeierirg in 'lieven van het dier te brengen, vooral de kinderen kunnen veel daartoe bij dragen, leeren zij in hun jfugdretds om vriendelijk te zijn jeger s de dit ren dan zullen zij groot gr wordr n groote voorstanders der di> renbeschetmirg zijn Het plan bestaat voor onze plaats en omgeving eene afdeeling tot star d te brengen van de Nederlardsche Vereeniging tot Beschermir g van Dieren die gevestigd is te'sG'aven- hage en in alle plaatsen van belee- kenis van ons lard afdeelirgtn telt. Ieder, die sympahie gevoelt voor dit plan bewijze dit, door irzerdirg van zijn of haar naamkaarjr (liefst spoedig en direct zonder eerigi eer- binding) aan het adres van Mejuffrouw A. M E Braams, Groote Straat 315. alhier. Jarenlang lid van voornoemde Ver eeniging zijnde, werd zij door het Hoofdbestuur uitgenoodigd alhier het initiatief te nemen, terwijl ten In specteur der Vereeniging zich voor stelt binnen eenigen tijd alhier, eene voordracht met lichtbeelden te hcucen om het doel én de werking der Die renbescherming duidelijk te maken. Examen. Op de examens gehouden door het „College Musicalt Beige" te Antwerpen slaagde voor Piano „Degré elementaire Mej. Dtna de Graaff en voor „Degté Primaire" Mej. Marie de Ruyter. De jury kende Mej. de Graaff toe Certification avec la plus haute di stinction en Mej. de Ruijter Certifi cation avee haute distinction. Beiden zijn leerlingen van den heer Jan Verhoeven alhier. Uit de Schoenindustrie. De schoenfabriek Eduard Hammer A. G. te Dresden verloor in het boekjaar 1927/28 139 915.87 Mark, waarbij nog over 1926/27 een verlies van 78 628 92 Mark komt Het aan- deelen- en pref aandeelen kapitaal bedraagt 1 266.000 Mark. M L. Hess Schuhfabrik, Erfurf, maakte over 1927/28 eert bruto witst van 2.91 millioen Mark (als vorig jaar), waarvan na aftrek van 2.07 mill. Mk. algemeene onkosien er 0.28 mill. Mk afschrijvingen een netto winst van 550 000 Mk. overbleef (te gen vorig jaar 710 000 Mk waarvan 8 pet dividend uitgekeerd wordt over het aandeelenkapitaal ad 6 milli oen Mark. De sinds 1920 bestaande schoen fabriek „Albuma" te Weenen is ten. gevolge van plotselinge intrekking bankcrediet, insoUent geworden met een passief van ca 1 1 millioen schil ling bij 'n actief van 743 000 schilling. Zij biedt een onderhandsch accoord van 35 pet aan. De schoenfabriek Breunig Collin te Frankfurt a M.-Oberrad, is in be. talit gsmoeilijkheden geraak». Dp pas siva bedragen ongeveer 200 000 R M De firma tracht met haar crediteuren tot een accoord te komen. V. v. D. S Late eerste postbestelling ten plattelande. Wij lezen in „de Telegraaf": In sommige plaatsen pas om 10 uur 's GRAVENHAGE. 25 Maart Bliikers het Voorloopig Verslag var de Eerste Kamer over de begrnoting van het Staatsbedrijf der Posterijen. Teleg'jfif en Telefonie uitten enkele leden hnn onbevredigdheid over de posthes'e'lin- gen hier te lande. Zij waren van oordeel dat op het platteland de eerste bestelling meestal veel te laat komt in sommige gevallen eerst tegen tien uur en spraken den wensch uit dat. nu de vierde bestel ling in vele plaatsen weer hersteld is, dit spoedig zal geschieden in alle plaatsen waar zij vroeger bestaan heeft en nog niet opnieuw is inge voerd.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9