Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 9 FEUILLETON GEMEENTERAAD. NUMMER 29. WOENSDAG 10 APRIL 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschljiit WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rtjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. PrtJs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bö contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bèzlt zfjn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. "™Èiërste"blad. SPRANG—CAPELLE Onder Voorzitterschap van den Edel- achtb. Heer Burgemeester Meijer, ver gaderde de Raad dezer gemeente j.i. Vrijdagnam. ten Raadhuize. Afwezig wetli. Middelkoop en de le den. Kerst en Rijken. 1. De notulen der vergaderingen van 28 December 1928 en 18 Februari '29 werden onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken, w.o. a. Goedkeuring van Ged. Staten op de Slachtkuisverordening. b. Goedkeuring op het. Raadsbesluit tot verhooging der kasgeldleening. c. Goedkeuring inzake waarborg en kasgeldleening Burgerlijk Armbestuur Capelle. d. Bericht van den Commissaris der Koningin in deze provincie, houdende mededeeling van herbenoeming van Edelachtbaren Heer Meijer, tot Burge meester dezer gemeente. e. Goedkeuring begrooting 1929. fGoedkeuring Rekening 1927. g. Mededeeling van proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger d.d. 20 Maart 1929. Al deze stukken w-orden voor kennis geving aangenomen. h. Verslag van de Commissie van Toezicht op bet L.O. Wordt ter visie gelegd. i. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Wordt ter visie gelegd. j. Schrijven van de Waterleiding Mij. Noord—Brabant, inzake verplich te aansluiting. Wordt aangehouden, omdat in deze nog altijd hangende is de kwestie met Capelle. k. Schrijven van C. Merx, houdende verzoek tot onderhandschei verpachting NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. van een stukje gem.-grond. Voorz. Het perceeltje brengt nu 16 op en M,erx biedt ons 18. We hebben j er met Merxj over gesproken en gezegd dat we tegen onderhandsche verpach ting geen bezwaar hebben, maar dan moet bet nu ƒ25 opbrengen. Maai bij wil- op het voorstel niet ingaan. We zullen bet dus publiek verpachten. Kraak. Heeft de gemeente het recht om zoo te verburen? Voorz. Uit de band? Ja. Kraak. Hij biedt nu 2 meer dan 't thans opbrengt. Als we het publiek verpachten zal bij tocli probeeren om het te krijgen, 't Is zijn bedoeling om den weg naar zijn buis wat op te knap pen en daarom is het misschien wel gewenscbt om het eventueel langer dan 4 jaar aan Merx te verpachten. Anders zou hij er niets aan hebben, om bet pad in orde te brengen. Voorz. Dan kan de gemeente het beter doen.. Kraak. Daar fs al zoo dikwijls om gevraagd, maar er wordt niets aan ge daan. Voorz. Maar die 2 welke bij nu meer biedt, dat is toch ook niets. Kraak. U moet niet vergeten, dat de pacht nu op het hoogtepunt is. Voorz. Enfin, we zullen het publiek verpachten en als het noodig is kun nen we het nog aanhouden. Michaal. We kunnen het dan zoo noodig voor een langeren duur ver pachten, b.v. voor 2x4 jaar. v. d. Willigenburg. Misschien kan het gevonden worden om dit punt aan te houden en dat B. en W. eerst eens Mlerx in liun College ontbieden. Als hij ƒ20 of ƒ22 wil bieden, dan hebben we werkelijk de hoogste pacht die we bedingen, kunnen. In elk geval zon ik trachten om met Merx tot een vergelijk te komen. Hij wil daar nu zelf een be hoorlijk pad naar zijn huis leggen en daar is alles voor te zeggen. Vos. Hij kan er niets aan verbeteren, of hij moet het slootje verleggen. Miclxaël. Dat zal zijn bedoeling ook zijn. Besloten wordt eerst een onderhoud te hebben met Merx. Vervolgens bracht de voorzitter aan de orde een schrijven van den. café houder B. H. Kamp, houdende verzoek om geduende de zomermaanden het sluitingsuur voor zijn café te verlen gen. Het politieuur is thans 10 uur. Met 5 tegen 3 stemmen wordt be sloten het sluitingsuur te bepalen op 11 uur. Tegen stemden de leden. Tim mermans, v. d. Willigenburg en Vos. 3. Vaststelling van voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen in gevolge art. 101 der L.O.W. 1920, over 1929 uit, te keeren aan de besturen der Bijz. Lagere Scholen in de gemeente. De vergoeding wordt vastgesteld op 11.31 per leerling en bedraagt voor de school te Sprang ƒ2431.61 en voor de school te Capelle 1391.76. 4. Vaststelling van de ingevolge art. 101 der L.O.W. 1920 aan de Bijz. La gere School te Capelle over 1927 uit te keeren vergoeding. 56. „Ik veroorzaak nooit oneenigheid en twist", sprak Christabel kalm, „dat laat ik aan mijn tegenstander over. Maar ik heb uw zoon ontmoet en ik houd van hem. Hij mag dus zwak zijn, doch hij is een gentleman. U heeft een vergissing begaan en er zal nog een dag komen, waarop u er spijt van heb ben zult. Kweekt, u die orchideën zelf?" Littimer lachte; geen spoor van zijn woede van zooeven was meer te be kennen. Nochtans bemerkte Christabel dat zijn smalle bruine hand beefde. Ze merkte ook de diepe, smartelijke groe ven, welke de smart had getrokken over de nog diepzwarte, flikkerende oogen. „Ge moet mijn orchideën eens zien" sprak hij. „De meeste heb ik zelf ge kweekt. Men zegt dat ik minstens drie zeer zeldzame soorten heb verkregen. En thans, als u het mij veroorloven wilt, zal ik wat gaan rooken. De huis kamer is geheel te uwer beschikking; zelf kom ik er niet zoo dikwijls in. Om 11 uur ga ik gewoonlijk naar bed. Maar dat wil natuurlijk volstrekt niet zeggen, dat u dat ook moet doen. U 'is volkomen vrij. Ik vind dat dit een ge zellige avond is geweest". Maar Christabel Lee vertoefde daar niet lang. Terwijl zij de trap opsteeg hoorde zij overal de knoppen van het electrisch licht uitdraaien door de be dienden, die naar bed gingen. Een en kel oogenblik vertoefde zij nog in het kleine zij-kabinet, waar de beroemde Rembrandt—ets hing en prentte zorg vuldig de plaats van den electrischen afsluiter in haar geheugen. Dan trok zij zich in haar eigen kamer terug, waar zij een eenvoudige zwarte japon aandeed, inplaats van het kostuum waarmee ze vandaag had gewerkt. Toen zij daarmee gereed was, sloeg er ergens een klok 12 zware gongsla gen. Ze zag buiten haar kamer in de gang. Het geheele huis was in het duis ter gehuld en de stilte hing overal als een dicht zwaar gordijn. Een oogenblik aarzelde zij, als be vreesd, den volgenden stap te doen. In dien het vrees was, dan schuddei zij die af vol resoluutheid, en gleed de gang in. In haar hand; droeg zij een glinste rend voorwerp, iets dat glansde in 't halve licht van het groote venster. Ze bleef opeens staan en had een ge waarwording alsof iemand langs het klimop en het latwerk tegen den bui tenmuur opklauterde. Dan snelde zij weer verder, geruischloos, totdat ze belandde waar de Rembrandt-ets zich bevond. Haar hand gleed langs den mum-, totdat ze den afsluiter van het electrisch licht gevonden had. Zoo bleef ze daar staan, volkomen onbe weeglijk geruimen tijd. Buiten heerschte diepe nacht en men hoorde niets als het ruischen van de De vergoeding wordt vastgesteld op 9.66-5 per leerling en bedraagt in to taal ƒ1132.77. 5. Benoeming van leden en plaats vervangende leden der diverse stembu- reaux. Voor de volgende stem bureaux wer den de navolgende personen benoemd rbembureau I, VrijhoeveCapelle: Voorzitter: Burgemeester Meijer; leden Verheijden en. Rijken. Plaatsvervagende leden: G. Heijmans en C. de Rooy. Stembureau II Voorz.: v. d. Willigenburg; leden: Timmermans en Vos. Plaatsvervangende leden: A. v. d. Hoeven en J. Nieuwenhuizen. Stembureau III. Capelle Zuid: Voorz.J. v. d. Hoevenleden Kerst en Kraak. Plaatsvervangende ledenJ. v. Pelt en A. v. d. Hoeven. Stembureau IV. Capelle Noord: Voorz., Middelkoop; leden: Michaël en Sneep. Plaatsvervangende leden: P. Tref fers en J. Huijsman. Hoofd stembureau Voorz.Burgemeester Meijerleden Middelkoop, Michaël, v. d. Willigen burg en v. d. Hoeven. Plaatsvervangende leden: Adr. Ver heijden, Kerst, en. Vos. 6. Vaststelling van een verordening als bedoeld hij art, 6 der Warenwet. Overeenkomstig aanschrijving van Ged. Staten werd de gevraagde wijzi ging en aanvulling aangebracht. 7. Benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. School te Vrijh.Capelle (vacature mej. B. Timmermans). van de voormalige gemeenten Sprang De voordracht luidt: 1. J. H. Cové. 2. L. J. Constance. 3. Entrop. Bij stemming werd mej. J. H. Cové m.a.s. gekozen. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot di'ooge klimopbladeren. Doch dat rui schen kwam regelmatig en werd regel matig weer even onderbroken ook, om dan weer opnieuw eenige oogenbliklien aan te houden. Nu was het geen ver beelding meer. Er moest daarbuiten iemand trachten zich op te werken te gen het latwerk, waarlangs het klimop geleid werd tegen den muur Terwijl zij oplettend luisterde en zich voorover boog, hoorde Christabel iemand; vermoeid hijgen. Ze scheen den omtrek van een arm te zien voor het raam, even het piepen van een opge schoven raam. dan een koord, beves tigd aan een paar steunijzers van het vensterluik dat niet gesloten was. Geruischloos werd dan het raam ver der opengeschoven, en een figuur werd zichtbaar op het raamkozijn buiten. Eenigszins angstig en terwijl haar hart dreigde stil te staan, tastte Chris tabel nog eens naar de knop. „Het zal wel in orde zijn", mompel de zij, „de ander zal wel licht willen hebben hij zijn onderneming. Moed, miss Chistabel Lee, moed, en het spel is in uw handen. Ah!" De indringer sprong naar binnen met een lichten, veerkrachtigen sprong, bijna onhoorbaar, en schoof weer lang zaam het raam dicht Hij bevond zich op bekend terrein, dat was zeker, al scheen hij een onbekend ding te zoeken. De hand der secretaresse gleed nog eens naar de electrische knop, een knippend geluid en het kleine vertrek baadde in een zee van licht. Met. een verwonderde kreet deinsde de indringer terug. Hij wreef zich de groote verbaasde oogen. „Waarom niet door de voordeur het aangaan vim een kasgeldleening ten behoeve van den dienst 1929. Voorz. De kasgeldleening is ter vervanging van de bestaande leening. Met liet thans opgenomen bedrag is gebleken dat niet kan worden volstaan om tijdig de noodige betalingen te kun nen doen. Wij stellen U voor een kas geldleening aan te gaan van 17500 (was 15000) a, pari, bij de Coop. Boe renleenbank te SprangCapelle, tegen een rente van ten hoogste 5%. Dit voorstel werd m.a.s. aangenomen. 9. Beslissing inzake electrificatie en Vrijh.Capelle. De Voorz. deelt mede, dat de P.N.E.M. hedenmiddag een definitieve beslissing vraagt van de gemeente. Daaraan zijn echter vele bezwaren ver bonden. Alleen van de woningen langs den Dijk vraagt zé al een garantie van ƒ2200. De gemeente zit nog met de gasconcessie van Kaatsheuvel. Zoo juist deelt het Gemeentebestuur van Loonop—Zand mede, dat zij over dit belangrijke punt geen beslissing kan nemen, alvorens de gasoommissie en den Raad te hebben gehoord. v. n. Willigenburg. Ik .heb de stuk ken ingezien en daaruit is me gebleken, dat de P.N.E.M. van ons 8500.— vraagt, plus gratis den grond voor het bouwen van een transformatorhuisje. Dit is van beteekenis. Maar er is veel voor te zeggen om. Sprang en Vrijhoeve Capelle ook in de gelegenheid te stel len electriciteit te betrekken, zoowel voor licht als krachtverbruik. Voor de kleinindustrie is bet zeer zeker van belang, misschien helpen we daardoor mede haar het leven mc°r mogelijk te maken. We hebben echter ook rekening te houden met Kaatsheuvel. Uit 't ant woord valt, af te leiden, dat zij even tueel niet meer zouden mee betalen aan het onderhoud v. d. Hoogevaart- schenweg en den Hoogen Dijk. Het lijkt me daarom gewenscht eerst eens een onderhoud te hebben met het ge meentebestuur van Kaatsheuvel, mi.s- binnengekomen, mijnheer Frank Litti mer?" vroeg Christabel op koelen toon. Voor het oogenblik wist de aange sprokene geen woorden te vinden. Hij vroeg zich af, wie deze vrouw was, en wat zij hier uitvoerde. Een Amerikaan- sche, ongetwijfeld, aan haar spreken te oordeelen en aan haar handigheid in het omspringen van haar glinsteren- den revolver. „Dat is dezelfde manier waarop ge placht binnen te komen", sprak zij, wanneer ge tegen het uitdrukkelijk verbod van uw vader waart uitgeweest en de jachtopzieners vreesden last te hebben met de stroopers. En wijl je slaapkamer juist hier tegenover lag, was ontdekken wel zeer moeilijk niet waar?" „Aan die kamer is nog niets veran derd, sinds gij haar verlaten hebt. De sleutel steekt er nog van buiten op. Wilt ge maar zoo vriendelijk zijn, en binnen te gaan?" „Maarstamelde Frank Litti mer, „maar ik verzeker u dat ik niet kan „Neen, die Rembrandt-ets wegnemen kunt u niet. De lijst is van ijzer en zit vast aan den muur. Een timmerman zou nog moeite hebben er mee, laat staan gij. Dus denk maar dat je zen ding geheel mislukt is. En dat is wel vervelend, want de tweede man wordt erdoor in een hachelijke positie ge bracht. En dat wordt er straks niet beter op. Maar ga nu naar je kamer Haar stem klonk kort en gebiedend". „Maar men beste juffrouw, als mijn vader weet dat ik hier in huis hen..." „Hij behoeft, tenminste voorloopig, heelemaal niet te weten, dat gij hier op het oogenblik in huis zijt. En mocht ge liem toevallig zien, dan is het het beste, hem niet meer te zeggen dan strikt noodzakelijk is. Later zult ge wel tot de erkenning komen, welk een goede vriendin ik voor u ben „Maar op bet oogenblik blijkt me daar al heel weinig van", meende Frank Littimer wanhopig. „Zoo gaat het meestal een patiënt ziet in zijn drankje gewoonlijk slechts het onaangename van het oogenblik. Maar ga nu naar je kamer. Ik boor je metgezel beneden brommen en stamp voeten. van ongeduld. Hij weet zich wel slecht te beheerschen! Haltals li één stap terug durft te doen, weet ik zeker dat mijn revolver afgaat U moet weten, ik ben een. Amerikaan- sche en gewend een weinig roekeloos met dergelijke wapens om te springen. Nog eens, ga onmiddellijk naar je ka mer „En wanneer ik weiger aan uw krankzinnig verzoek te voldoen?" „Dat verzoek is volstrekt niet krank zinnig of belachelijk. Indien ge wei gert houd; ik u met mijn wapen in be dwang en alarmeer het geheele huis-. Maar, ter wille van den anderen man, wil ik dat niet doen. Hij is zoo eerbied waardig immers, en iets dat zoo ge heel en al buiten den ernst van zijn. ge wone dagelijksche leven vallen zou, kon hem wel eens zeer onaangenaam zijn. Ja, ziet ge wel, het is juist zooals ik verwacht had. Hij klimt tegen den muur op, om zelf eens poolshoogte te komen Ga nu!" Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwybscbc en Langstraatscbe Courant i n11ii i»miu-ii minis— i. inr—rnrriMi ni,i i mwim 'Ml nnnim MN „DB BOBO VAN HBT BUIDBN". m

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1