Roos op het hoofd schien leiden de onderhandelingen wel tot een gewenschte oplossing. We zou den aan de P.N.E.M. kunnen schrijven, dat we in beginsel bereid zijn op haar voorstel in te gaan, indien we met Kaatsheuvel op aannemelijke voor waarden overeenstemming hebben be reikt. Michaël. Wij hebben nog geprobeerd met de P.N.E.M. gunstiger voorwaar den te krijgen, maar dat ging niet. Er hebben 80 menschen voor aansluiting geteekend, terwijl de Maatschappij er op 125 had gerekend. Daarbij komt nog, dat we met de gasconcessie vair Kaatsheuvel zitten. En de bepalingen zijn zoo, dat eensdeels de P.N.E.M. en van den anderen kant Kaatsheuvel en wij daarop niet kunnen ingaan. Wij hebben aan de P.N.E.M. om uitstel ge vraagd, maar zij schreef ons, dat men toch al een strop had, en nu niet langer kan wachten. Nu is het misschien het beste dat we deze zaak verder in handen van B. en W. geven en aan de P.N.E.M. schrij ven, dat de tijd te kort is geweest om met Kaatsheuvel te onderhandelen. v. d. Willigenburg. In mijn voorstel ben ik er niet tegen om de zaak in han den te stellen van B. en W., maar in ons beginsel-besluit, waarvan we de P.N.E.M, mededeeling kunnen doen, moet dan de restriche opgenomen wor den, dat we gunstige voorstellen krij gen van Kaatsheuvel. Dit is om ster ker te staan tegenover de P.N.E.M. en niet force mayeur te besluiten. Als Loonopzand van ons concessie krijgt en men houdt ons altijd buiten de ex ploitatie van het Gasbedrijf, dan zul len wij meermalen het kind van de re kening worden. Wanneer B. en W. met Kaatsheuvel een onderhoud hebben, zou ik er op aandringen dat ook eenige raadsleden van onze gemeente zitting krijgen in de Gascommissie. Wanneer straks de gebouwen enz. zijn afgeschre ven, dan moeten ook wij in de winst bunnen deelen en daarom zou ik niet klakkeloos concessies geven. Verheijden. Wat bedoelt nu eigenlijk de P.N.E.M.? Het heeft voor mij den schijn, ik stem toe Sprang en Vrijhoe ven, te electrificeeren om van het ge zeur af te zijn, doch daarbij zulke on- ereuze condities stellende, dat de Raad er toch niet op kan ingaan. Het is niet mijne bedoeling om met steenen naar de P.N.E.M. te gooien, zooals wel meer gebeurde, gezien de beste stuur lui aan den wal plegen te staan, doch een redeneering, dat wij onmiddellijk haar aanbod moeten accepteeren, ge zien de steeds stijgende koperprijzen, lijkt mij wel wat kras. Laat de P.N. E.M. den inkoop van koper wat beper ken, zooals verleden jaar de Brabant- sche lederfabrikanten deden. Laat men daar les nemen. In tien jaren tijd nè, den oorlog heeft men toch op het ge bied van koper, rubber, huiden etc. reeds 2 A 3 maal kolossaal leergeld ge geven. Het is nog steeds dezelfde in ternationale kliek, die zich vandaag op dit, morgen op dat artikel grondstof fen werpt als speculatieobject. De tijd zal waarschijnlijk weer leeren, indien men aldaar niet oppast, men zich in den aankoop van koper wederom zal vergist hebben en het betreurenswaar digste is dat de Brabantsche belasting betalers de dupe worden. Dit zijn de gevolgen van een Provinciaal of semi prov. bedrijf. Het is te hopen dat in dit bedrijf eens een. paar flinke ouder - wetsche zakenlui aan de bestuurstafel vast plaats nemen, die op zakengebied hun sporen verdiend hebben. Delft le vert knappe ingenieurs en bedrijfslei ders, doch geen zakenmenschen. Deze komen uit een ander milieu. Capelle nam ineens den strop door verkoop van zijn geheele net en nu wenscht men nogmaals, dat wij onze lieve duiten in een nieuw net steken, met nog grooter risico als het eerste net. Ik durf deze risico ten 2de male niet aan. Nu worden daarbij de' voorstellen van Kaatsheuvel gevoegd, verband hou dende met de gasconcessie aan Sprang en Vrijhoeven. Een tijd lang kon ik mij vereenigen met deze proposities, mits Capelle, Nieuwevaart en omtrek eveneens gas verkreeg voor kook en verwarming. Ik kan mij evenmin veree nigen om eene verbintenis aan te gaan die over 20 jaar, dus in 1948, in wer king zoude treden. Neen, laat men liever een oog in het zeil houden aan gaande het Limburgsche mijngas. Wordt dit goedkoop onder niet te zware condities geleverd, laat men dan'op oud Capelsch grondgebied een gashouder bouwen van voldoende capa citeit, om na afloop der Kaatsheuvel- sche concessie dit zelve te distribuee- ren aan Sprang en Vrijhoeven. Dit zoude dan een zeer kleine bron van inkomsten kunnen worden. Van te groote winst ben ik tegenstander. Voorzichtigheidshalve stond ik geen gasbuizenaanleg op oud Capelsch grondgebied toe, om later moeilijkhe den te voorkomen. Ik ben voorstander van samenwerking met nevengemeen ten, doch op deze manier wordt de SprangVrijhoevensche electriciteits- voorziening te duur betaald. Met ple zier wil ik meewerken deze plaatsen aan electriciteit te helpen, doch niet onder zulke voorwaarden. Laat men wat geduld oefenen is mijn parool, triciteit uit de lucht. Michaël. U zei daar iets over het aankoopen van koper, maar de PNEM heeft nooit koper gekocht. Als er iets aangelegd moet worden, dan wordt 't altijd door de Mij. aanbesteed. Wel moeten zij daarbij rekening houden met en loopenden prijs van het koper. Ik heb eens nagegaan wat ons de elec- trificatie zou kosten. Als Kaatsheuvel ons een beetje terwille wil zijn, zou 't de gemeente elk jaar ƒ1000.kosten. Dat kan geen bezwaar zijn, als we in Capelle dan ook gas krijgen. Verheijden En de concessie loopt tot 1948. Michaël. Dan kunnen we wel verder zien. Misschien halen we dan de elec triciteit utt de lucht. Verheijden. We hebben het G.EB. met een groote strop verkocht om z.g. van een strop af te komen en nu halen we weer een nieuwe strop. Michaël. Dat is nog niet zeker. Verheijden. Maar als we aan de con cessie vastzitten toch wel. Michaël. Die kunnen we afkoopen. Verheijden. Zoo kom je er altijd uit, maar het geven stroppen. Sneep. De P.N.E.M. is voor kracht- verbruik ook veel te duur. Waarom moet de gemeente nou voor een paar menschen 1000.geven? Timmermans.. Er zullen zich in de toekomst wel meer aansluiten. Weth. Michaël acht een conferentie met Loon op Zand alsnog gewenscht. Voorz. Goed, dan zullen we eerst in overleg treden met. Kaatsheuvel. v. d. Willigenburg. Ik ga er mee ac- coord om spoedig met Kaatsheuvel in onderhandeling te treden. Sneep. Kan er dan ook gezorgd wor den dat Capelle gas krijgt? Voorz. Dat weet ik niet. Verheij denV eruiteengelegen plaatsen zijn veel te duur om aan te sluiten. Zien we maar eens naar de Klei, daar kunnen ze nog 70 jaar voor een duur net zuchten. Toen we er hier mee begonnen had de P.N.E.M. ons al les voorgerekend, we zouden er wel mee uitkomen, enz., maar het slot van het liedje was, dat we ons zaakje met 50% verlies konden verkoopen. We zijn eigenlijk failliet. Michaël. U haalt daar als voorbeeld de Klei aan, maar dat is de schuld van de menschen zelf. Ze willen niet aansluiten. Er zijn er die tegen de P.N.E.M. zijn omdat ze op Zondag stroom levert. Anderen weer rekenen uit, dat de olie 4 cent per avond goed- kooper is, hou zoo maar eens een be drijf in stand. Verheijden. Ik heb in de huiskamer een lamp van 125 kaars, maar ik wil 'm graag ruilen voor m'n oude lamp. Het electrisch licht is den laatsten tijd zeer slecht. De gasverlichting is in Sprang veel beter. Besloten wordt eeu onderhoud te hebben met het gemeentebestuur van Loonop—Zand. 10. Mededeelingen De Voorz. deelt mede, dat 10 Mrt. de steunregeling is ingetrokken. Het hoogst aantal steuntrekkers bedroeg 45. In totaal werd 982.48 uitgekeerd. Een aanvrage om electrificatie van 12 woningen op den winterdijk werd afgewezen. v. d. Willigenburg. Ik meen wel de tolk te zijn van den geheelen Raad en de gemeente, als ik U, M„ d. V., felici teer met uwe herbenoeming tot burge meester dezer gemeente. Wij hebben steeds op de meest aangename wijze samengewerkt en ik hoop, dat dit nog vele jaren zoo zal blijven (Instemming). De Voorzitter dankt, v. d. Willigenburg. Dezer dagen was ik in oudCapelle en toen werd mij gezegd, dat Ged. Staten een vorig raadsbesluit inzake de havenaangelë- genheid hebben vernietigd. Is dat waar? Voorz. Ja. Michaël. Ged. Staten hebben het be sluit vernietigd, omdat de Raad er niets over te zeggen heeft. Verheijden. Moet de weg daar niet zakken? Michaël. Neen. Sneep. Da's een strop. Michaël. Mijnheer Verheijden, die vraag van u komt hier eigenlijk niet te pas. U hebt toch van Ged. Staten hetzelfde schrijven ontvangen als B. en W. Verheijden. Ik heb niets ontvangen. Michaël. Maar U is toch zelf bij den Commissaris geweest?. Verheijden. Nu die kwestie hier toch ter sprake komt moet het maar eens open zaak worden. Ik wensch mij tegenover den heer Sneep en, den geheelen Raad te verant woorden. Voor eenige maanden had ik de Capelsche belangen in een open bare vergadering van Ged. Staten in zake de bekende „A.T.O."-kwestie te behartigen, om de butsen van Waal wijk over Capelle naar Kaatsheuvel te doen loopen. Dezer dag heb ik des na middags eene audiëntie verkregen, van den plaatsvervangenden Commissaris der Koningin, Z.Ex. Jhr. van Rijcke- vorsel, hem verzoekende het bekende raadsbesluit eèns onder de loupe te nemen. Z.Ex. kon eveneens de gevallen be slissing niet begrijpen, indien den overbouw op gemeentegrond was ko men te staan, zonder daarvan recogni- tiereeht te heffen, wat mijn eerste voorstel was, indien het werkelijk ge meentegrond was, wat mij dezer dagen als juist is gebleken, daar de heer Sneep slechts eigendom verkreeg zoo ver als zijne gebouwen reiken, met recht van overweg over de volle breedte der havenkade Westzijde. De Heer Sneep verkreeg door aankoop het ter rein van de gemeente, krachtens een raadsbesluit in 1890. Voor eventueele gevaren heb ik den Commissaris gewezen op een analoog geval, welke ik niet behoef te noemen, daar een goed verstaander in onze ge meente maar een half woord noodig heeft. In de bewuste vergadering maakte mij de heer Sneep opmerkzaam een be tere bril op te zetten, hiervan heb ik gebruik gemaakt en overzag den toe stand over 30 jaren, waar ik het gor dijn zag opgaan in den vorm van twee opgetrokken muren en hierin schuilt een groot gevaar voor het daarachter liggend gemeenteterrein en verderop liggende gronden. De rijweg tusschen overbouw en haven is m.i. te gevaarlijk. Het resultaat van dit onderhoud is nu, dat Ged. Staten dit raadsbesluit vernietigden en dat op eerste aanzeg gig van het DB. de gemeenteweg door rij onderlangsch verlaagd moet wor den. Toch lijkt mij dit een gevaarlijk precedent. Ten eerste, dat dergelijke beslissingen aan een D.B. worden overgelaten, zonder den Raad hierin behoeven te erkennen en speciaal wan neer zich gevallen voordoen van de zak en de kat. Het tweede zeer gevaarlijke prece dent voor den heer Sneep is dit, dat hij of zijne opvolgers, steeds aan de ge nade van een zeer waarschijnlijk steeds wisselend D.B., dank zij de vereeniging van drie gemeenten, is overgeleverd. Indien mijn voorstel door den heer Sneep ware geaccepteerd, indien de bovenbouw op gemeentegond kwarne te staan, alsdan een recognitierecht van 1.per jaar te betalen, dan had hij steeds sterk gestaan en de ge meente ware varf haar eigendomsrecht verzekerd geweest. Gelukkig dat er nu een afschrift op de Griffie berust van dit raadsbesluit. Van zijne uitlatingen dat ik hem en de haven steeds tegenwerk, weten de heeren Raadsleden wel beter. Getuige, dat ik voor hem, doch ook voor zijn personeel, voor de aanbesteding der nieuwe betonnen beschoeiing een ini tiatiefvoorstel wenschte te verdedigen, deze beschoeiing nog met c.a. 5 A 6 M. te verlengen, wat door den heer Sneep hondsch werd afgewezen. Voortaan zal ik de eer maar aan mij zelve hou den. Is dit nu tegenwerken, vraag ik nogmaals? Verder heb ik den Commis saris gezegd, dat ik deze zaak te be- voegder plaatse onder het oog heb ge bracht en wat er in later jaren ook moge gebeuren, ik mijne handen in on schuld kan wasschen. Voor het laatst, de derde maal reeds, zeg ik dat ik hier niet zit voor particuliere, doch gemeen tebelangen. Z.Ex. zinspeelde op de gevallen raadsbeslissing, ik heb dit toen verder uitgewerkt en gevraagd naar het be staansrecht van het College van Ged.. Staten en Eerste Kamer, wier vaderlijk toezicht ik ten volle erkende. Toch blijft er verschil bestaan tus schen deze heeren te 's Bosch en Arn hem. Dezer dagen werden in Gelder land de Polderbesturen, en Gemeente besturen had men daar tevens bij kun nen noemen, verzocht terdege toezicht te houden op poldereigendommen. Het was mijn goed recht dit te 's Her togenbosch onder het oog te brengen en zal ik steeds blijven doen, wanneer ik het noodig acht. Michaël. De gemeenteraad heeft geen recht om recognitie te heffen. Het is een daad van het Dag. Bestuur. Maar daarom krijgt Sneep nog geen eigen domsrecht op den grond. Volgens U zou de gemeente de geheele wet moeten veranderen. Verheijden. Ik vraag mij af, wat zal er gebeuren, als deze Raad er niet meer is. Iemand die aan de haven een plaatsje voor steenkolen wil hebben moet 20.geven en nu wordt hier aan een ander een stuk grond voor niets weggegeven. Het is mij te doen om door een recognitie het eigendoms recht voor de gemeente te behouden en dat was de Commissaris roerend met mij eens. De vorige maal wist ik niet of dat grond van de Holl. Buurtspoor wegen was of van de gemeente, maar nu weet ik zeker dat het van de gem is. Laat men maar eens het raadsbe sluit van 1890 ter tafel brengen. Michaël. Er wordt- hier niets wegge geven. Verheijden. Over 30 jaar zijn we het kwijt. Dat is de tweede maal, dat Ca pelle in de luren wordt gelegd. Ik zie de gevaren er van. Michaël. Ik zie geen heeren in de lucht. Ged. Staten zeggen toch zelf, dat dit een kwestie is die B. en W. aangaat en niet den Raad. Omdat we aan Sneep vergunning hebben gegeven om over gemeentegrond een overkap ping te bouwen, verliezen we het eigen domsrecht nog niet. Verheijden. Ik vind het 'n ongehoord schandaal, dat het Dag. Bestuur hierin alleen te beslissen heeft. De Secretaris leest hierna een brief voor van Ged. Staten waarin gezegd wordt dat alleen het College van B. en W. competent in de onderhavige zaak te beslissen heeft. Voorz. Er is ook nog een opzichter van de provincie hier geweest om op metingen te doen en die oordeelde een doorgang van 4 M. voldoende. Verheijden. Dat is het kardinale punt niet. Hierna leest de Secretaris een pas sage uit de notulen van 1890 voor. Verheijden. Zie je wel, het recht van uitweg behoort aan de gemeente. Michaël. Dat heb ik altijd geweten. Verheijden. Waarom heb je dat de vorige maal niet gezegd toen'ik er om vroeg. Toen zei je, daar heb je niets mee te maken. Dat is geen manier. Ik heb mijn eed afgelegd om de belangen van de gemeente te behartigen, maar ik zit hier niet voor persoonlijke be langen. Sneep. We weten wel hoe jij dat doet. Michaël. Het is een persoonlijke kwestie Verheijden. Dat maken jullie er van. Michaël. En daarom lijkt het mij het beste, dat u hierover maar de discus sies sluit, M(. de V. Voorz. Heeren, ik sluit de vergade ring. Sneep (tot Verheijden). En je kunt er van zeggen wat je wilt, het ding staat er en het blijft er staan. NIEUWKUIJK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeeme op Zaterdag 6 April f.1. des voormiddags 10 uur. Voorzitter: de EdeiAchtb. heer C. F. van den Broek, Burgemeester. Secretaris: de heer W. van der Leede. Beëediging van het in de vacature j. van Son benoemde raadslid Hub. van Engelen. Genoemd lid legde in handen van den Voorzitter op de gebruikelijke wijze den eed af. De Voorzitter feleciteert den heer yan Engelen en hoopt dat hij. gelijk zijn voorganger in onpartijdigheid de belangen der gemeente zal dienen en behartigen. De heer van Engelen dankt den voorzitter voor de woorden tot hem gesproken en hoopt, voorzoover het nem mogelijk is hieraan te voldoen. De Voorzitter deelt mede, dat tot verbreeding van het fietspad naar de Hoeve, het hout langs dit pad zal worden opgesnoeid vanaf het Hoog tot van Bokhoven. De gemeente zaï dan jaarlijks f 20 aan het armbestuur geven voor het hout dat gerooid wordt. De Voorzitter meent dat het de be doeling is het hout tot aan de richt- pad toe op te snoeien. Wordt goedgekeurd. Voorzitter. Voor den weg in de Hoef naar de 20 bunders is door B. en W. overwogen tot verbetering daar ijzeren palen te doen plaatsen. We hebben hiervoor een opgaaf det kosten. De ijzeren palen van een lengte van 2 M. kosten 90 cent per stuk. De eiken palen van een lengte van pl.ru. 1.60 M. kosten 40 cent per stuk, B. en W. stellen voor 40 ijzeren paien te koopen. De heer van den Besselaar zou er van onderen dan altijd iets doen aanmaken voor eventueel uittrekken. De Voorzitter stelt voor deze kwestie aan het einde der vergadering af te handelen. Wordt goedgekeurd. Ingekomen verslag der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, Benoeming Armen—artsen. De Voorzitter stelt voor dezelfde artsen n.l. dr. van Seters uit Drunen en dr. Weijers uit Vlijmen te herbe noemen tegen hetzelfde honorarium Beiden werden ze m. a. s. herbe noemd. Benoeming leden stembureau we gens periodieke aftreding. Ie lid H. Mostermans met plaats vervangend lid Arn. Mostermans. 2e lid Th. van den Besselaar met plaatsvervangend lid A. de Gouw. Vaststelling vermenigvuldigingscljfer belastingjaar 1929/1930. De Voorzitter stelt voor het cflfer Wrijf met de vingertoppen wat PurolinUw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter m«t Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. zooais vorig jaar te doen vaststellen op 2'/a. Woiut aldus vastgesteld. Bespreking van oen toestand ge schapen uuor den brand der houtge wassen in de Hoet. Uc Voorzitter sielt voor dit in ge- stoien vergadering te doen. De heer A. Mostermans en meer dere ieden acnreri da onnooaig. De Voorztiter. 't Is u allen ockend dat we tn de Hoet een brand hebben genad. Naar aanleiding hiervan achien a. en W. het ïen zcersie noodig dat dit verbrande hout gekapt woidt.Als we het laten siaan komt er zeker mets van terech i; hoewel het hout itians ook zoo goed als waardeloos is daar de lijd voorenj is en de meeste menschen van hout zijn geiïctü. Mijne meening nu was, oai net besie is uat we hel hout voor oen voetatkappen, op de haag op hoopen gooien en bij inschrijving verkoopen. Ut wel mis schien zqn er mepschcn die genegen zyn tiet voor hel hout te kappen. Lie heer A. Mostermans zou hei voor hel hakken geven. De heer van ue Ven zou vakken doen maken en dan bij inschrijving laten hakken. De heer van de Besselaar zou er publiciteit aan geven dat men het nout bij 2U perceelen tegelijk ver pacht in volgorde. De Voorzitter, 't is uwe. bedoeling B. en W. te machiigeu net in petcce- ten te leggen en dan by lnscmijviiig te laten nakken. Wrigers. In handen geven van B. en W. en op deze wijze probeeren net te verkoopen en gaat dat niet, dan kunnen we weer zien. De Voorzitter. Verondersteld dat er enkele de beste koopen uitgaan, wat moet men dan met net andere doen. Van Engelen. Brengt het hout de arbeidsloonen niet op. dan kan dit nier voor de gemeente nog geen bezwaar zijn. Ten slotte besluit men het hout te laten hakken, op hoopen leggen en dan verkoopen, Voorzitter. De weg naar de Hoef ziet er allertreurigst uit en ik zou daarom den raad geven er de palen ie plaaisen en er onder dwarsijzers aan doen. Wordt besloten tot aankoop der Ijzeren palen. De neer v. Engelen vraagt of het den Voorzitter bekend is dat het oordje geplaatst op het fietspad naar de Hoet, er uit is. De Voorzitter meent, dat de school jongens hierin wel een deel hebben, nij zegt toe met het herstel rekening te zuilen houden. De heer Wiigers zegt dat over dit pad nogal eens vaak met nondenwa- gens wordt gereden. Dit toe te staan, neett nooit in zijn bedoeling gelegen. De heer van de Ven vtndi hierin geen bezwaar. Men zou het in de nei dan ook wel kunnen verbieden en voor de menschen die in net Herpsche veld moeten gaan meiken is het ondoenlijk wanneer zij met over het fietspad mochten rijden. Wilgers. Ik spreek hier niet voor eigen belang. Dit pad is voor de menschen In de Hoet aangelegd en ik ben er beslist legen om er dan met hondanwagens over te gaan rijden. De Voorzitter meent niet het recht te hebben om dat te verbieden en vindt het ook moeilijk om geen hon denkarren toe te laten. Wilgers. Het is toch verboden. De neer van Engelen en de Gouw zijn er ook niet voor om het pad voor hondenwagens toe te laten. Wilgers. 't is altijd de bedoeling geweest het voor de menschen in de Hoef tot voet- en fietspad in te richten en het zoodanig te laten maar voor geen hondenwagens of andere voertuigen. De Gouw. 't Is dan geen wonder dat ze alles-kapot rijden. Voorzitter. Verbieden kunnen we het niet. Van den Besselaar. Als ze er dus met een kar over rijden is er even min iets aan te doen. De heer Wilgers zou dan in over leg willen treden met het armbestuur en deze het laten verbieden. A. Mostermans. Het armbestuur kan dat doen. De Voorzitter stelt voor hierover met het armbestuur in overleg te treden of ze genegen zijn het pad voor hondenkarren te verbieden en dit in de eerstvolgende vergadering af te handelen. Wordt goedgekeurd. De heer Wilgers vraagt of hier een Commissie bestaat die de armen- rekeningen onderzoekt.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2