DONDERDAG 11 APRIL, HALF ACHT, stelling van persoonlijke belangen, .geeft in den dienst der toonkunst dat wij U eeren als een onzer beste burgers om Uwen verdienstelijken arbeid tot verheffing van 't geestelijk peil van de ingezetenen onzer plaats en tot het versterken en bevestigen van den goeden naam, die Waalwijk op muzikaal gebied heeft. Dat onze oprechte waardeering en erkentelijkheid mede U de voldoening mogen schenken, waarop Gij met recht aanspraak moogt maken en die wij U van harte toewenschen. Mijnheer de Directeur mij is verzocht U te overhandigen een eere medaille in goud als een blijvende herinnering aan dit zeldzame jubileum Dat dit eereteeken U nog jarenlang moge sieren, dat het U bij voortdu ring zij een aangename herinnering ook aan de woorden van hulde en erkentelijkheid, die ik heden namens zoovelen tot U mocht richten. (Daverend applaus.) Hierna bood de heer van Liempt met eenige hartelijke woorden van hulde aan Mevr. Offers een bouquet aan. Tot slot van dit concert kregen we een aardige verrassing n.l. het wonder bare experiment van de radio-televisie en het Wiener Cabaret, hetzelfde dat Zaterdagavond werd uitgevoerd en waarvan wij onder .Zaterdag" reeds melding maakten, een vindingen een eigenhandig werk van de goede krachten van „Onderling Kunstgenot." Ook nu had men hiermede groot succes en werd het ballet op verzoek herhaald. De avond werd besloten met een hoogst gezellig bal. Zoo behoort de feestviering van dit jubilé al weer tot het verleden, waarin het echter blijvend staat opgeteekerd in de annalen van .Oefening en Ver maak" maar ook in die van onze plaats. Deze huldiging is voor den heer Jac. Sars geworden een aan eenschakeling van festiviteiten, als even zoovele blijken van waardeering sympathie en hoogachting, die voor hem en zijne familie onvergankelijk zullen zijn. Het is een jubileumfeest geweest, dat steeds in aangename en dankbare herinnering zal blijven voortleven bij den jubilaris en ook bij z'n gezelschap. ZILVEREN JUBILEUM BOERENLEENBANK BAARDWIJK. De Boerenleenbank te Baardwijk, deze zoo nuttige finantieele instelling voor vele onzer ingezetenen die in het landbouw en tuinder,sbedrijf hun be staan vinden, mocht Maandag j.l. met alle recht feestelijk haar zilveren jubi leum vieren, daar zij kon terugblikken op een zeer succesvol len en heilzamen arbeid in het belang van den boeren stand. Deze feestdag werd geopend met 'n plechtige H. Mis des morgens om 8 uur in de parochiekerk van den H. Cle mens, waarin vele leden der Boeren leenbank tegenwoordig waren. In den namiddag vereenigden zich de leden van het bestuur,-van den raad van toezicht, den Z.Eerw Adviseur en den kassier aan een feestmaaltijd in café ,,'t Vosje", van den heer W. Pul lens, waaraan ook de heer Verbeeten, hoofdinspecteur van de C.C.B. te Eindhoven, mede aanzat. Het keurig verzorgde diner deed de gerenommeerde keuken van ,,'t Vosje" alle eer aan. Van de genoodigden aan dezen feest maaltijd werd een foto genomen, welke wij in dit nummer afdrukken. Des avonds werd in de groote zaal van het Patronaat een groote feestver- gadering gehouden, waaraan o.m. ook de harmonie „St.' Jan" en de liedertafel „Tat Bloei der Toonkunst" hare mede werking verleenden en waarvoor een zeej* aantrekkelijk varieerend pro gramma was samengesteld. Echter vermocht deze muzikale op luistering, noch de belangrijke agenda, noch de naam van den begaafden feest redenaar, zoomin als het verheugende feit van het 25jarig bestaan, den landbouwers in voldoende mate te in teresseeren om door hun aanwezigheid op deze feest vergadering van hun mee leven met hunne Bank te doen blijken en hun waardeering te toonen voor het werk van bestuur en raad van toe zicht geheel belangeloos tot welzijn van de leden verricht. Hetzelfde eirvel dat bij iedere verga dering, hetzij van Boerenbond -of Boe renleenbank moet geconstateerd wor den n.l. de veel te late en te geringe opkomst der leden, viel ook op deze feestvergadering op te merken, waar nog geen 50 van de ruim 100 leden aan wezig waren. De vergadering werd ge opend met 'n hartelijke toespraak van den Voorzitter, den Edelachtb. Heer van Heijst, waarin deze een beeld gaf van de wordingsgeschiedenis en de opkomst der Boerenleenbank. Zittend v.l.n.r. de heeren: P. Loeff, Pres., R. v. Toez; Jac. Klerx, Best.lid en zilv. jub.; ZeerEerw. heer Pastoor van Erp, geest, adv.; J. A. J. van Heijst, Direct, en zilv. jub.; Joh. Verbeeten, Hoofdinsp.; A. v. d. Broek, 2e Direct, en zilv. jub.. Staande v.l.n.r. de heeren: P. IJpelaar; J. v. Loon; Ant. Baijens; A. v. Huiten; WelEerw. Kapelaan Thomassen; W. v. d. Mee, Kassier. van den N.C.B. was gesticht met aan vankelijk 78 leden, kwam reeds in 1904 na een kernachtige uiteenzetting van den grooten boerenorganisator, wij len Pater v. d. Elzen, de boerenleen bank tot stand, die echter eerst een moeilijke beginperiode moest doorma ken, vooraleer zij het volle vertrouwen en de volle medewerking der boeren mocht genieten. Zooals het met de kunstmest en de boterfabriek ging, zoo ging 'ij ook met de boerenleenbank. De boeren stonden er aanvankelijk eenigszins wantrouwend tegenover en wilden eerst de kat eens uit den boom kijken. Eerst nadat men vernam welke gunstige resultaten elders met kunst mest en met de boterfabriek waren be reikt, ging men er ook hier iets voor voelen en doordat het bestuur van de Boerenleenbank en vooral den ijverigen kassier Adr. van den Broek in de eer ste jaren krachtig het hoofd boven wa ter hielden en de boeren vertrouwen in deze stichting wisten in te boezemen, kwam geleidelijk aan deze instelling tot grooten bloei. Spr. hoopte dat de boeren steeds hun bank zooveel mogelijk zouden blij ven steunen, waarmede op de eerste plaats hun eigen belang werd gediend. (Applaus). Hierna verkreeg de heer Verbeeten, hoofdinspecteur van den C.C.B. te Eindhoven, het woord tot het houden zijner feestrede. Met de hem eigen welsprekendheid wist deze begaafde spreker zijn gehoor geruimen tijd. te boeien met een helder betoog over de stichting, de ontwikke ling, de werking, liet groote nut en vooral de groote soliditeit van de Boerenleenbank. Spr. gaf hierna een beeld van de out- wikkeling der jubileerende Boerenleen bank. Op 25 Jan. 1904 werd zij opge richt met aanvankelijk 55 leden. Het eerste jaar werden 6 spaarboekjes uit gegeven met. een totaal tegoed van 3500.en 8 voorschotboekjes, niet een totale, schuld van 3600.ter wijl 1 loopende rekeningi werd geopend waarop 8000.werd omgezet. Het eerste jaar werd reeds met ver lies gewerkt, doch het bestuur heeft volgehouden en geleidelijk aan is deze instelling gegroeid, tot zij op heden ruim 100 leden telt. Het bedrag aan spaargelden liep tot 108.000.— in 1922 toen door den val der Hanzebank de boeren ten onrechte bang werden en hun gelden plotseling opvroegen, waardoor dit bedrag tot 38000.terugliep en daarna gelei delijk! weer klom, tot het op het oogen- blik 54.000.bedraagt. In totaal werd aan spaargelden ont vangen 506.000.en terugbetaald 450.000.— Er werden 450 voorschotten verleend tot een bedrag van 175.000.waar van nog 50.000.— thans loopende is. Uit de winst kon in totaal een bedrag van 5300.worden gereserveerd. In totaal werd door de jubileerende Boerenleenbank van Baardwijk, wier arbeidsveld zich slechts over een klein aantal leden uitstrekt, een be drag van 3.000.000.omgezet. Spr. brengt dan hulde aan de man nen die het eerst het bestuur en den raad van toezicht vormden, waarvan velen ons reeds door den dood ontval- Een drietal dezer mannen is echter nog steeds aan het bestuur verbonden en zijn thans ook zilveren jubilarissen. Het zijn de directeur, de Edelachtb. hr. v. Heijst, en de heeren Adr. van den Broek en Jac. Klerx, die hij namens :len heelen boerenstand en mede namens de directie der Centrale Bank te Eind hoven, de hartelijkste gelukwens lien en hulde aanbiedt. Na ook de andere bestuursleden en den kassier te hebben gehuldigd voor hun trouwe plichtsbetrachting, eindig de hij met een begeesterende opwek king tot de leden zijn feestrede, die, blijkens het hartelijk applaus, bij de aanwezigen insloeg. De Eerw. Adviseur, pastoor v. Erp, sprak een hartelijk dankwoord tot den heer Verbeeten en hoopte d af; deze nog lang van een gestadigen bloei der Boe renleenbank getuige moge zijn. Door den kassier der bank, den heer W. v. d. Mee, wérden hierna onder een hartelijke speech bloemen aangeboden aan de drie jubileerende bestuursleden, de heerenj J. A. J. van Heijst, Adr. v d. Broek en Jac. Klerx, waarin hij hen namens de leden hulde en dank bracht voor hetgeen zij in het belang der Boe renleenbank hadden gedaan. Hij hoop te dat onder hun bestuur de Bank in groei en bloei moge toenemen. (Appl.). De heer van Heijst dankte mede na mens de andere jubilarissen voor deze onverwachte hulde, 't Doet hen genoe gen dat hun werk, dat zij steeds gaar ne en met lust hebben verricht, wordt gewaardeerd. Deze waardeering, als mede de bloei der Bank, is de beste belooning hunner moeiten. Gedurende deze vergadering werden de aanwezigen royaal op bier en siga ren onthaald, terwijl de harmonie „St. Jan" en de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" hierna elk met een viertal fraaie nummers deze feestelijke bijeen komst kwamen opluisteren. Namens de harmonie richtte de vice- voorzitter Jac. van Mierio een harte lijke gelukwensch tot de feestvierende vereeniging, speciaal nog tot de jubi leerende bestuursleden, terwijl de voorzitter der Liedertafel, de heer W. van Heesch, namens dat gezelschap de Boerenleenbank met haar zilveren ju bileum complimenteerde. Door den voorzitter, de heer v. Heijst Werden beide sprekers en hunne gezel schappen hartelijk dank gezegd voor hunne attentie, onder aanbieding on der couvert van een stoffelijk blijk van waardeering. Te circa half elf werd deze feestver gadering door den Voorzitter met een woord van dank gesloten. Feestvergadering R. K. Middenstand. Door den R.K. Middenstand werd Maandag een feestvergadering gehou den. De dag werd begonnen met een H. Mis, welke door den Eerw. advi. seur der vereeniging, kapelaan Mar tens te half acht in de parochiekerk van St |an werd opgedragen. Nadat 'stnorgens van 11 12 uur een gezellige bijeenkomst was ge weest werd des avonds 7 uur de algemeene feestvergadering gehouden, die zich in een druk bezoek mocht verheugen. In deze vergadering werd door den Secretaris, dhr. Chr. van Liempt. 't volgende jaarverslag uitgebracht Het is voor ondergeteekende geen gemakkelijke taak om over 1928 een jaarverslag samen te stellen en wel om twee redenen. De eerste daarvan is, dat hij pas in 1928 lid der veree niging is geworden en de tweede, dat hij eerst op het laatst van ge noemd jaar, n.l. den 13en November is belast geworden met de functie van secretaris. Men gelieve daarom onder geteekende voor ditmaal teexuseeren, dat hij met een zeer kort verslag volstaat. Het ledental bleef ongeveerstation- niet toe, terwijl ook slechts enkele bedankten, zoodat de vereeniging op 1 Januari 1929 ongeveer 30 leden telde. In den loop van 1928 werd over- wogen het organiseeren van eenmid- denstandstentoonstelling en het hou den van een winkelweek. Voor beiden werd een commissie in het leven ge roepen. Voor wat het houden van een tentoonstelling betreft, kwam de com missie van voorbereieing tot de con clusie, dat om verschillende redenen voor 1928 van het plan moest worden afgezien. Niettemin kan worden ge constateerd, dat het houden van een tentoonstelling nog steeds een actueel punt blijft en de vraag blijft bestaan of het niet gewenscht is andermaal dit onderwerp in studie te nemen. Het voornemen om een winkelweek te nuuden is tot uitvoering gekomen Het succes was echter minder dan in vuoratgaanue jaren. Het schijnt dat 'i succes van een winkelweek vermin, aert, wanneer zij telken jare opnieuw wordt gehouden, zij verliest dan aan aaiiireKKclijancid. In Noveinoer had een reorganisatie van het bestuur plaats. Om uitmuge- njK te maken moest eenige wijziging worden georachi in hei reglemeni dei vereeniging. Na de reorganisatie is nel bestuur samengesteld als volgi: P. W. H. Verwiel, voorzitter van Eykelenburg, vice-voorznterj. de L<.yer, penningmeester; C. Pulles, 2c secretaris; K. van Mn en P.Dek kers, commissarissen. Geestelijk Ad viseur kapeiaan Martens. Uil de mededeeiingen van den pen ningmeester bleek, dat de vereeniging over een batig saldo beschikte van t 253.57. Na dit huishoudelijke gedeelte kwam het meer prettige. Er was voor een goed souper gezorgd en er heerschte den gehcelen avond een aangename stemming. Zilveren Huwelijksfeest. Gelijk wij reeds eerder melden zul- len de Z. Heer en Mevrouw Ds. Louwe Kooymans v. d. Velde morgen nunne 25 jarige echtvereentging her denken. Temeer waar dit feit samenvalt met het zilveren ambtsjubileum van üs. Lauwe Kooymans als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Baardwijk, zal het morgen aan blijken van be langstelling niet ontbreken, waar het echtpaar zich in de hoogachiing en sympathie van alie ingezetenen on verschillig van welke gezindte ver heugen mag. Ook zij van hun kant hebben steeds^ hun belangstelling betoond, hnn daad- werkeiijken sieun geboden ot finan» tieel bijgedragen wanneer het een goede zaak ot een algemeen belang gold, onverschillig door wie het ini tiatief daartoe genomen werd ot welke personen het betrof. Zij hebben daardoor veel bijgedra gen tot de voorbeeldige verstandhou ding de volkomen respecteering van elkanders overtuiging en het samen werken in tal van zaken zooals men dat hier aantreft. Uit de burgerij van v.m. Baardwijk heeft zich een comité gevormd en spontaan heeft ieder ingezetene voor een huldeblijk bijgedragen. Te 12 uur zal dit comité namens Baardwijks burgerij het zilveren paar gaan compiimenteeren en het hulde blijk der ingezetenen aanbieden. Van 2 tot 4'/2 uur zal receptie worden gehouden, terwijl des avonds de harmonie „St. Jan" en de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" een sere nade gaan brengen. Wij twijfelen er niet aan of het zal Ds. en Mevrouw Louwe Kooymans- v. d. Velde niet aan blijken van be langstelling ontbreken. Vermakelijkheden op de a. s. Kermis Bij onderhandsche verpachting werden reeds de volgende vermake lijkheden op de as. kermis toegewezen. Gerzen, Ginneken. Gebakkraam. Jansen, 's Bosch, Suikerkraam. F.Jansen, id. A. de Leeuw id. Giessen, Orthen, Open-draaimolen. P. Trommelen, Waalwijk.Galanterie- kraam. P. Hollander, Breda, idem. E. Jacobs, Geldrop, Danstent. Gebr. v. Bergen, Roermond, Stoom- caroussel. C. Postumus, Bergen—op—Zoom, Hoepelatent. Gebr. Hommerson, Ginneken, Wem- bly-attractie. Uitvoer van vee naar België. De invoer van herkauwende dieren in België is weer toegelaten langs de tolkantoren Esschen (station en Dorp), de Clinge (station en Dorp) en Paal (Kemseke.) Misschien zal deze gunstige om standigheid den handel op onze vee markt morgen gunstig beinvloeden. Op de vorige markt was er wel 'n die betreurde 't bij 't zien van zooveel goed zwartbont vee, dat op dat tijdstip de Belgische grens voor den invoer van vee gesloten was. Nu dit bezwaar is opgeheven, hopen wij dat ook vele Belgische veehandelaren onze markt zullen aandoen. Van den anderen kant i.s het dan ook noodig, dat de boeren en groot veehouders uit den omtrek morgen met hun vee hier ter markt komen. Wanneer er zoo samenwerking is, kan aan onze veemarkt een blijvend bestaan gegeven worden. R.K. Kiesvereeniging Dr. Moller. Wij herinneren nogmaals aan de vergadering van de R K. Kiesvereen. welke morgenavond in de groote zaal van den Gildenbond gehouden wordt. Waar een zoo bekende persoonlijk heid als Dr. Moller uit Tilburg, zal spreken over „Ons partijprogram" mogen we zeker wel een druk bezoek verwachten. De vergadering vangt aan om half acht. Na de rede van Dr. Moller is er voor de leden nog een huishoudelijke vergadering. /ubilé Korthout. Dezer dagen herdacht de arbeider Korthout Qtn dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad btj de fnma Gragtmans Wiesman. De Jubilaris werd door den heer H. W iesman namens de firma gehuldigd onder aanbieding van een gouden notloge met inscriptie. Den jubnaiis onze felicitaties I WaalwijKscne Hengelaarsvereeniging „de Zuim". Zaterdag j.l. trok de onlangs op- gericnie Waaiwijkscne Hengelaarsver eeniging „de Zalm", gevestigd bij A. v. Bcrkct, er op uit om te gaan Hen gelen voor een vischtnaal, hoewel de vangst zeer slecht was hadden de leden met hunne dames toch een gezeiligen avond onder zang en voor dracht,zoodat aile tevreden huiswaarts gingen. WITTE BIOSCOOP. Parade van Gemaskerde Filmsterren. Zooals in het vorige nummer werd bekend gemaakt pubiicetttn wij hier de namen der filmsterren, in de volg orde der eerste coupon voor zoover wij deze zeil kennen, 1 Lon Chanty. 2 Kamort Novarro. 3 John Giloert. 4^Möy Muray. 5 Norma Sncarer. 6 Francis X. Bushman. Zij die alsnog aan den wedstrijd willen deelnemen kunnen dit nog doen, doch moeten dan nog een extra cnuée- bewijs koopen. Men behoeli daarvoor echter alleen de stedelijke betasting te betalen, dus; 3e rang 5 cent. 2e 10 le 15 Loge 20 Benoemd. De heer P. van Meeuwen, wacht gelder, en laatst tijdelijk hoofd der school te Empel en Mteiwijk, is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de St. Petrusschool alhier. Missielezing. Ten bate van den Missienaaikringin de Parochie van O. L. Vrouw, hield de ZeerEerw. Pater Urbanus Zondag en Maandagavond in het Mcisjes- pafronaal aldaar een lezing met licht beelden over het missiewerk in lnd.ë. Voor beide avonden had men voorts nog eenige aaidige attracties, zooals Koekverloting enz. Zoowel 't een als t ander maakte de beurzen van de missievrieiiden open en bracht een aardig sommetje op voor 't bekeerings- werk. Onderling Concours „Vischlust." Zondag 7 April heeft de vereeniging „Vischlust" wederom haar jaailijksch onderling concours gehouden te Neder- nemert. Er werd goed gevangen. De controleurs behoefden niet stil te staan met meten en aanteekenen. De Wisselbeker is wederom ge wonnen door D. Verschuuren, voor het grootste aantal visschen. De eere—prijs een prachtige hengel is gewonnen door f. Trommelen met den zwaarsten visch. Verder zijn de prijzen als volgt verdiend le prijs D. Verschuuren, 2e L. van Es, 3e C. Bos, 4e J. Trommelen, 5e M. de Goeij, 6e M. Remie, 7e C. van der Kolk, 8e Th. van Leent, 9e J.van Bokhoven, 10e C. Hamers, lie D. Pol 12e A. Amersdorfer, 13e M. Pullens, 14e prijs J. de Ronde, 15e prijs J. Biekens, 16e A. van Bokhoven, 17e L. Dekkers, 18e M van den Broek, 19e C. van den Hoven, 20e J. de Peffer, 21e C. van Heesbeen, 22e J. Brekelmans. Na het uitreiken der prijzen bleven n PMtftDAM lor !i Hij schetste den toestand van den slafelijk zwoegenden en geminachten boer van vóór 25 a 30 jaar en stelde dan in het licht, wat de organisaties der boeren, in het leven geroepen, door liet bezielende woord van een Pater v. d. Elzen, tot, verbetering van het wel vaartspeil hebben gedaan. Geen enkele instelling, hetzij boterfabriek, fokver,, of welke andere ook, kan echter aau haar doel beantwoorden als zij niet gerugsteund wordt door de krachtige finantieele instelling die de Boeren leenbank is. 1ev>

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6